VAARWEL DAN THULE Een nieuw systeem van centrale verwarming Zestig jaar na Tsjaikofski's dood Naar K'Anak, waar je eerst de zon ziet opkomen SLOAN'S liniment* Schreef Zweedse bisschop anonieme brieven? ph/uShave Vrijdag 6 November 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Onder Groenlanders en Eskimo's (IXL) O1 kP 23 JULI van dit jaar is door het Amerikaanse persbureau Asso ciated Press (A.P.) een bericht gelanceerd over het vertrek van de Pool-Eskimo's van Thule naar een nieuwe plaats, 150 kilometer Noordelijker, genaamd K'Anak. In dat artikel komt de zinsnede voor „ze zijn er blij om". Het artikel werd ook opgenomen door enige Nederlandse dagbladen en het spijt me genoemde zinsnede, in wezen de kern van het artikel, te moeten tegenspreken. "Waaróm zal u wel licht duidelijk zijn na lezing van het volgende. In de jaren na Rasmussens stichting van Thule, leefde de stam het zuivere Eskimo-leven en hij bevond er zich wèl bij. De stam bestond uit jagers en bezat alles wat een Eskimo-stam zich maar wensen kon. met 500 dollar boete, plus terugzen ding naar de U.S.A. op eigen kosten). Maar er was contact en het gevaar werd groot, dat een deel der stam souvenir-verkopers zou worden De stam moest weg. Knud Ras mussen had deze stam al eerder laten optrekken naar het Noorden. Omdat hij dit volk niet beschouwde als een bezienswaardigheid, een curio sum, maar omdat hij het liefhad, met heel z'n wild, enthousiast en eerlijk hart. pN nu dan. nog eens, dat artikel van dat persbureau, waarin ge zegd wordt: „Ze zijn er blij om". Na tuurlijk waren ze blijomdat ze vrij willen leven en vrij willen blij ven. En omdat ze niet kónden leven in een sfeer van motorgeronk, door olie vervuild water en een dump. Daarom waren ze verheugd heen te kunnen gaan. Maar hoe verheugd waren we zelf ten tijde van de Duitse bezetting, toen we moesten evacueren? We waren zielsbedroefd onze eigen grond te moeten prijsgeven. We treur den omdat ons huis achterbleef. Ziezó verheugd waren deze Eskimo's, toen hun evacuatie plaats vond. Het was in militair opzicht noodza- T" IJ leefden hun eigen leven tot voor enkele jaren. Tot de dag, dal de nimmer-verstoorde rust van dit Poolgebied werd verbroken dooi de eerste schepen, de eerste vliegtui gen, de eerste hefschroefvliegtuigen. Die onrust was niet voorbijgaand. Er kwamen steeds meer vliegtuigen, schepen en helicopters. Ze werden on telbaar. Dat waren de dagen van de grootste militaire operatie sedert D-day; het was de ouverture van Operation Blue Jay, die inhield het aanleggen van een ontzaglijke lucht basis bij de Noordpool. De basis, thans wereldvermaard als Thule Air Base. Na de eerste verwondering volgde de schrik bij de Eskimo's. En niet alleen bij hèn. Want toen de lucht- armada's elkaar bleven opvolgen, toen de schepen bleven komen, toen ver dwenen de beren, de vossen, en vooral: de zeehonden. En het is vol strekt onmogelijk voor een Eskimo- stam om in leven te blijven zónder zeehonden. Omdat de zeehond een Eskimo alles geeft wat hij nodig heeft: voedsel, licht, kleding, brand stof. De Raad der Jagers, ingesteld door Knud Rasmussen, kwam bijeen en be sprak de situatie. Elet waren de oudere leden van de stam. Jess, de leider, en de andere leden van de Raad der Jagers, beslo ten toen tot een grootse daad. Ze zeiden: wij zijn vrije Eskimo's en gaan weg en als wij gaan, volgen de anderen wel. Ze gingen en de anderen volgden. Zo ging de laatste en Noordelijkste nederzetting ter wereld op weg naar het nóg hogere Noorden. Opnieuw trok hij verder, de oude nomadenstam, om zich te vrijwaren voor blanke mensen. ER werd besloten- naar K'Anak tï gaan. Een plaats aan de Ingle- fieldfjord, 150 kilometer Noordwaarts. Een plaats waar zich milioenen vogels ophouden en waar beren, vossen en zeehonden in overvloed zijn. K'Anak.... dal betekent in de taal van de Eski mo's „de plaats, waar je het eerst de zon ziet opkomen". Een plaats op 78 graden Noorderbreedte, en waar al eerder een kleine nederzetting van Eskimo's is geweest. Een plaats, waarbij zich twee kleine eilanden be vinden en waar het ijs, afgezet door de gletschers in eeuwige beweging is. Een nieuw paradijs voor de stam van vrije jagers. Een plaats met herinneringen aan Peary. Hier leefde hij een jaar tus sen twee tochten in en die winter was zijn vrouw bij hem. Hier werd een kind geboren, een dochter. Zij gaven haar een wonderlijke naam: Snow- baby. Snowbaby leeft in de Verenigde Staten en alle Eskimo's weten van haar bestaan af.- Het blanke kind van Peary-ark-suahde Grote Peary. Zo voltrok zich de laatste Esldmo- Exodus, deze uittocht naar het uiterste Noorden. Volgend jaar wordt de winkel over gebracht, de kerk en enkele andere gebouwen. Dan zal er van oud-Thule niets meer over zijn. Het zal een deel geworden zijn van Thule Air Base, vrees ik. Ik hoorde van de contacten, die er waren tusen Amerikanen en Eskimo's ook al waren die contacten dan officieel verboden (officieel: een Amerikaan van de Basis, die contact met een Eskimo opnam, werd gestraft Opnamen gemaakt vanaf de Thule- berg van de verlaten Eskimo-neder zetting, de factorij en Basis. kelijk, dat dit oude Thule verdween. Men stelde het van Amerikaanse zijde niet op prijs een nederzetting van Eskimo's en Denen zó vlak naast de deur te hebben. Men zal waarschijn lijk geen jaar wachten om de aarde van oud Eskimo-Thule te annexeren, teneinde de reusachtige omvang van Thule Air Base nog reusachtiger te maken. Hier spreekt een zuiver militair, Amerikaans belang. (Advertentie) Bij rheumatiek, jicht, spit en spierpijn geeft de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENTdirect verlichting. Deze warmte dringt diep door. In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd in huls hebben. Krenkende inhoud voor mede-candidaat Ernstige aanwijzingen STOCKHOLM. De rechtbank tc Upp sala is gisteren begonnen met de be handeling van eei zaak, die in Zwe den groot opzien heeft gebaard. Het betreft het proces tegen de Lutherse bisschop van Strangnas, Dick Helan- dcr, die anonieme brieven zou hebben geschreven on verspreid, waarvan de inhoud krenkend wordt geacht voor een tweetal kerkelijke figuren. In Zweden worden de bisschoppen van de Lutherse kerk benoemd dooi de koning, nadat de geestelijken in het betrokken bisdom door middel van verkiezingen een voordracht hebben opgemaakt. In October van het vorig jaar is Heiander in het bisdom Strang nas voorgedragen en benoemd. Voor dat de verkiezingen werden gehouden ontvingen verschillende geestelijken in het bisdom brieven waarin eeri mede- candidaat van Heiander, eveneens theologisch hoogleraar te Uppsala, en een jonge geestelijke uit die stad wer den aangevallen. Laatstgenoemde deed hiervan aangifte bij de politie. Er werd toen een uitgebreid onder zoek ingesteld, waarbij werd vastge steld, dat de brieven moeten zijn ge schreven op schrijfmachines, die de bisschop geleend had van de theologi sche faculteit. Naar hij zelf zegt, heb ben ze '.urende die tijd in de uni versiteitsbibliotheek gestaan, waar ook anderen gelegenheid hadden ze te ge bruiken. Deskundigen hebben de stijl van de brieven vergeleken met die van publi caties van Heiander. Zij hebben vele punten van overeenkomst gevonden. Heiander blijf' bij zijn schriftelijk af gelegde verklaring, dat hij met de brieven niets te maken heeft gehad. Hij en zijn verdediger hebben onaf hankelijk van dat van de juistitie, een eigen onü zo ngesteld. Op de achtergrond van deze affaire schijnen de tegenstellingen te spelen tussen twee richtingen in de Zweedse Lutherse kerk, een „hoogkerkelijke", katholiserend en een „laagkerkelijke". Collegegelden gaan omlaag DEN HAAG. Minister Cals wil de collegegelden van f 325.op f 200, per jaar terugbrengen. De minister heeft by de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, waarin wordt voor gesteld de collegegelden, die thans nog in een bezettingsmaatregel zyn vastge legd, voortaan te bepalen bij Algemene Maatregel van Bestuur. Voorts wordt in dit ontwerp voorge steld, dat voor alle studie-inrichtingen de collegegelden slechts gedurende vier jaar betaald behoeven te worden. Deze regeling zal zowel voor de Technische Hogeschool als voor de Rijksuniversi teiten gelden. Zweeds schip door bemanning verlaten. LONDEN. Heli Zweedse motorschip Tonghai is in de golf van Biscaye, 70 mijl ten Noorwesten van Ferrol (Span je) door zijn bemanning verlaten. Het schip bevond zich in zinkende toestand tengevolge van een aanvaring met het Britse tankschip Esso-Cardiff. De Esso-maatschappij, eigenaresse van het Britse schip, heeft bericht ontvan gen, dat er geen slachtoffers te be treuren zijn. De gehele bemanning van de Tonghai is veilig aan boord van de Esso-Cardiff, welk schip licht beschadigd is. (Advertentie) ELECTRISCH DROOGSCHEERAFPAE AAT Eén druk op de knop (Van een correspondent) ENSCHEDE. Op het Twekkelerveltl te Enschede verryst een woningcomplex van ettelijke honderden arbeiderswoningen, w.o. flats van drie en vier verdie pingen. Hoogbouw is voor Twente betrekkelijk nieuw. In Hengelo datereu de flats uit het jaar 1950; na Hengelo ging ook Almelo tot hoogbouw over en nu is het dan Enschede, dat er mee begonnen is en wel op zand, afkomstig van dc nieuwe tak van het Twente-Rynkanaal. De hoogbouw te Enschede onder scheidt zich doordat men hier tot vier verdiepingen gaat, tegen elders in Twente drie. Maar ook verder is er aan deze bouw iets byzonders: niet alleen maakt de aannemer by zijn werk gebruik van zg. torenkranen, die men daartoe in dit deel van Nederland nog niet heeft aangewend, maar bovendien wordt in 176 woningen een nieuw systeem van centrale verwarming aangelegd. Aanleg in flats te Enschede Terwijl in een ander deel van de bouw de hoge bouwkranen nog bezig zijn vloerelementen uit holle bouw steen omhoog te hijsen met een ge wicht van 600 kg, wordt elders al ge werkt aan het plaatsen van het bui zennet voor dit verwarmingssysteem. Wij spraken hier de heer Cammada, leider van het Haagse Ingenieurs bureau, dat deze woningblokken met Domotherm-installaties voorziet. Voor Nederland is dit wat nieuws waardoor Studenten wierpen met bierglazen DEN HAAG Een caféhouder aan de Toussaintkade heeft Woensdag avond de hulp van de politie inge roepen. In een bovenzaaltje van zijn café bevonden zich studenten en ge nodigden van deze spes patriae, die zich onledig hielden met het naar buiten werpen van bierglazen. De politie verwijderde de rumoerige be zoekers. Directeur gemeentewerken Schoonhoven in arrest SCHOONHOVEN. De directeur van gemeentewerken te Schoonhoven, D. V. is door de rijksrecherche uit Den Haag na een verhoor in ver zekerde bewaring gesteld. Kort geleden had de rijksrecherche een onderzoek bij de dienst van Gemeentewerken ingesteld. De op zichter van deze dienst, J. B„ werd hierop gearresteerd en naar Rotter dam overgebracht. Thans heeft ook de directeur zich aan een verhoor moeten onderwerpen. De recherche heeft daarin aanleiding gevonden ook hem te arresteren. Over de aard en dc omvang van de onregelmatigheden lopen vele geruchten. ook arbeiderswoningen kunnen wor den voorzien van de voordelen van een soort centrale verwarming Ventilator blaast hete lucht. „U is net op het goede moment ge komen", aldus onze zegsman, „want nu de installatie wordt geplaatst, kan ik beter dan wanneer ook, u de wer king verklaren. Hier in het centra-e halletje komt een soort dubbele zol dering. Daar zetten we een ventilator, die de koude lucht aanzuigt en langs een stel geribde buizen blaast. Die buizen zijn aangesloten op de ketel leidingen, die u daar ziet lopen. Wat doet de huurder nu? Hij drukt op een knop, zet een rooster open in de ka mer, die hij verwarmen wil, en enkele minuten later is die kamer behoorlijk op temperatuur. De koude' lucht wordt afgezogen door de roosters, in de deu ren; die belandt in het halletje en gaat via de ventilator weer langs de geribde buizen met warm water. Het is heel eenvoudig". Een onderzoek heeft aangetoond, dat vergeleken met centrale verwarming met deze zelfbedienende installaties 25 tot 40 °/o besparing kon worden ver kregen. Bij juiste bediening kunnen de verwarmingskosten zelfs onder cie van gewone kachelverwarming dalen. Als men de kosten berekent voor arbeiderswoningen in Nederland, dan komt men bij het gebruik van zware olie 800" op f 3.65 in totaal, inclusief vaste kosten en stroomverbruik vcin de ventilator en bij gebruik van huis brandolie no 2 op f 4.01 per week en per woning. Hierbij is dus alles inbegrepen ook het salaris van de stoker, die de ketels bedient. Het ligt voor de hand, dat de woningbouwverenigingen ,,De Goede Woning" en ..Licht en Lucht", waarvoor de woningen in Enschede worden gezet, de kosten meteen in de huur verdisconteren en dit is bij dit systeem zo gemakkelijk, omdat voor elke woning het aantal bedrijfsuren kan worden gecontroleerd. Nog steeds wordt er over zijn muziek zeer verschillend geoordeeld „"WELKE VERRUKKINGEN en tegelijk wat een onuitsprekelijk verdriet stijgt er uit deze muziek op. En, al zou men willen, onmo gelijk zich los te rukken uit die melancholie, uit die droomtoestand waar de mens zijn meest verheven eigenschappen en mogelijkheden ont dekt. Men voelt zich opgenomen naar oneindige verschieten, ginds waar een universum trilt, vervuld van melodieën die ons door merg en been gaanin dergelijke termen trachtte een vurige bewon deraarster van Tsjaikofski's oeuvre zich uit te drukken. Zij heeft gelijk deze dame en zij is eerlijk, spontaan. Maar menig criticus is even extreem in zijn oordeel over de grote Rus, die vandaag 60 jaar geleden overleed, op 6 November 1893 te St Petersburg. Deze criticus vindt Tsjaikofski bombastisch, overdreven van gemoedsaard, als hij voor orkest schrijft doet hij dat veel te zwaar, soms banaal en akelig sentimenteel en dan voor een Rus. een Westerling! Vloedgolven van melancholie NU IS HET MERKWAARDIG, dat zowel bedoelde dame pro-en bepaalde criticus contra-Tsjaikofski over dezelf de werken pratend (die slechts een klein deel van zijn gezamenlijke com- positoire erfenis uitmaken) van ver schillende uitgangspunten hun opinie vormen. De dame laat haar hart spre ken. Zij laat zich beroeren door de tovermacht van deze door strelende en dwepende hartstochten tot diep in haar ziel borende melodieën. De ander met z'n ontleedmes wijst op de breedsprakigheid en argumenteert verstandelijk; hij zet zich a priori schrap tegen deze vloedgolven met welke stroom hij voor niets ter we reld wenst te worden meegesleurd, laat staan door beroerd. Over welke (zelfde) Tsjaikofski heb ben beiden het? Over de schepper van de Zesde Symphonie, pardon, de „Pathétique", van het Concerto Nr. 1 nogmaals pardon, „het" pianocon cert, van het Vioolconcert („gekraakt" door de pers bij de première), van de balletsuite „De Notenkraker" van nog enkele fragmenten balletmuziek en eventueel nog van de 4de en de 5de Symphonie, of tenslotte de Fantasie- Ouverture „Romeo en Julia". Men moet al bij specialisten komen TSJA1KOFSKY 6 November 1S93 f. om over het strijkkwartet, over het deels toch aangrijpend Trio voor piano, viool en violoncel, over liede ren, of over de brillanle Strijkers- i te kunnen meepra- serenade uit ten. Het pessimisme als levenshouding. De heus belangrijke 50 Russische volksliederen voor piano vierhandig, de opera „Eugène Oriégien" (op een gegeven van de dichter Pouchkine) en de opera „Schoppenvrouw" zijn in West-Europa vage begrippen, terwijl hier de sleutel wordt gevonden van de Russische, van de Slavische kunste naar uit zijn tijdvak. Laat men niet vergeten, dat het pessimisme in tel was als levenshouding van de intellec tueel, dat het fatalisme tot in zieke lijke graad toe de richtsnoer was, dat in de gegoede kringen de salon geest in gesprekken en geschriften overheerste. Oppervlakkig beschouwd lijkt het vreemd, dat Tsjaikofski niet van Chopin hield. Toch bestaat tussen de twee geniale musici een niet te loochenen geestelijke verwantschap Beiden wenen met hetzelfde gemak, beiden zijn licht ontvlambaar en zwaarmoedig en deinzen er niet voor terug hun meest verborgen eigen schappen in en door hun kunst aan openbaarheid prijs te geven. Wellicht is de mateloze bewondering van deze slaaf van het mineur voor Mozart, de meester in het uitspansel van het majeur, te verklaren via de wet der elkaar opheffende tegendelen. Hoezeer zal Tsjaikofski Mozart heb ben benijd, die, terwijl hij niet wist of er de volgende morgen brood in huis zou zijn een van elke aardse zorg be vrijde muziek vermocht te schrijven. Vlucht. Voor Tsjaikofski was het compo neren een vlucht uit de vaak afgrijse lijke realiteit. Een redding uit het fatum voor een gekwelde geest, die enige malen op de rand van zelf moordpoging heeft gestaan. Enkele dagen nadat hij zijn 6de Symphonie (de „Pathétique") in wereldpremière had gedirigeerd, vroeg hij (opzette lijk?) in een restaurant om een glas ijskoud niét gedesinfecteerd Newa- water. Een week later overleed Peter Ujitsj Tsjaikofski aan de cholera, die, zoals hij wist epidemisch in Peters burg verderf strooide! MAX VREDENBURG.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2