Gillette Rotterdam stoomt rustig op Een Gillette LONDEN OP STELTEN W. van der Vorm 80 jaar GEHOORD EN GEZIEN Algemeen Daghkd Zes paladijnen voor Amsterdam als hoofdstad Tweede Kamer bespreekt bekende, geregeld weerkerende onderwerpen van Binnenlandse zaken Alg. Dagblad-post Heden melden wij: 60 Programma van het lustrum 'jas Oostduitse leiders melden grote vangst onder illegalen Indig-kwartet m ONZE DEUR BLIJFT OPEN Al tonen de Russen zich dan ook nog bitter weinig toeschietelijk Vrijdag 6 November 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 3 De economie en Rotterdam Veertig jaar bestaat straks de „Ne derlandsche Economische Hooge- school" te Rotterdam. Na in 1913 te zijn begonnen, op de zolderverdieping boven de oude koopmansbeurs, met een beseheiden anderwijs op het ter rein van handel en bankwezen, ver huisde men vrij spoedig naar een semi-permanenl gebouw aan de Pieter de Hooghweg en wel als een hoge school van steeds breder allure. De eerste promotie vond plaats in het studiejaar 1917/18 en het aantal Rot terdamse doctoren kloir tot niét min der dan 212 in die veertig jaar. Daar mede is de betekenis van Rotterdams Hogeschool zowel voor de wetenschap als voor ons nationale streven naar welvaart duidelijk aangegeven. De economie en Rotterdam behoren bij elkaar, zoals wetenschap en prae- tijk onverbrekelijk bijeenhoren. De ontwikkeling van de Economische Hogeschool te Rotterdam vertoont dezelfde kenmerken als het Rotter damse bedrijfsleven. Bescheiden en voorzichtig begonnen, steeds verder bouwend en experimenterend, maar dat alles gedragen door een klare visie op wat in een volgende periode gepresteerd zal moeten worden. Goed koopmanschap is innerlijk niet anders dan goed anticiperen. Zij, die de Rot terdamse hogeschool vestigden, heb ben ongetwijfeld voortreffelijk gean ticipeerd op de ontwikkeling van de economische wetenschap en hun op volgers hebben, rekening houdend met hetgeen te realiseren viel, steeds weer ernaar gestreefd, wetenschap zo goed als bedrijfsleven van dienst te zijn. Rotterdams energie en Rotterdams vaardigheid in het anticiperen op de toekomst vinden weerspiegeling aan de Pieter de Hooghweg, waar hoog leraren en studenten zonder veel uiterlijk vertoon, maar met des te meer begrip voor de eisen van de weten schap en van het leven zelf, naarstig nu alweer veertig jaar lang hun werk verrichten. De wetenschappelijke beoefenaren van de economie verrichten hun werk niet in de afzondering van de rustige studeerkamer, want hun werkterrein 's mensen streven naar welvaart moeten zij in de practijk vinden, zoals de medische wetenschap zich naar de mensen richt. De econoom stuit daar bij echter op een zeer ernstige be dreiging van zijn wetenschappelijk, dat wil zeggen op onafhankelijk logisch denken gegrondvest werk. De econo mie is immers in toenemende mate object geworden van maatschappelijke idealen. De politiek bemoeit zich met het menselijk streven naar welvaart en al moge de man van de weten schap objectief willen staan tegenover de politieke stromingen, hij kan niet ontkomen aan het feit, dat die poli tieke stromingen op zijn werk grote invloed oefenen. De Rotterdamse hoogleraren hebben het echter ver staan ook onder deze vaak zeer ge compliceerde omstandigheden, hun wetenschappelijke faam onbesmeurd te houden en deswege is het gezag van Rotterdam onaangetast. Geen universiteit ontkomt aan de waan van de dag. Wie zal ook op het eerste gezicht uitmaken wat waan is en wat blijvende verdienste? De geest des tijds brengt thans zeer veel belangstelling mee voor hetgeen com binaties van mensen nastreven en tot stand brengen. Voor de econoom is dat geen nieuws. Bij het monopolie, dat vaak steunt op groepsbelang en groepsactiviteit, is dit sociologisch element reeds lang bekend. Waren liet. geen Rotterdamse hoogleraren, die hun waarschuwende stem verhie ven tegen het streven om via de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie aan doodgewoon groepsegoïsme al te gemakkelijk ruimte te bieden? Zo staat de Nederlandsche Econo mische Hoogeschool na veertig jaar gereed haar taak verder te verrich ten ten bate van de onafhankelijke wetenschap en tot nut van het be drijfsleven als een demonstratie op hoog niveau midden in de vooruit strevende stad, die zich herstelt niet alleen, maar zich krachtiger omhoog richt, dan ooit tevoren. Dank en waardering Mevrouw H. L.-R. te R. Hedenmorgen was ik nog meer be nieuwd dan gewoonlijk naar mijn lijf blad. Mijn man was nl. gisteravond in- plaats van om negen om 11 uur thuis gekomen door gederailleerde wagons. Precies weten de mensen het meestai met. Fijn daarom zo'n ochtendblad, want. nu las ik al kort na de gebeur tenis hoe het zich had toegedragen. Wat een gevolgen zou dit gehad hebben als die conducteur niet zo vlug en flink gehandeld had. Vooral daar hij natuur lijk geschrokken en nog gewond was. Velen zullen het als een plicht zien. Maar het mag wel eens gezegd worden in deze tijden, waarin zoveel slapheid en lamlendigheid is, dat er nog mensen zijn als deze conducteur. Een woord van grote dank en waardering is hier zeker op zijn plaats en mijns inziens mag de belangstelling eens meer naar zulke mensen uitgaan dan naar voet bal- en filmhelden. DATde Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen met een wliisky-soda in hun maag zitten. En zoals men dat verwacht bij luchtvaartmaatschappijen, het is een luchtige whisky. DAT: het namelijk een goede en lucra tieve bezigheid van transatlantische luchtvaartmaatschappijen is de passa giers whisky-soda's te verkopen. Maar er blijkt een groot verschil te bestaan tus sen een borrel boven zee en eentje bo ven land. De heer J. Fokkema (ar) sprak over de Indische Nederlanders in Indonesië, die volgens hem op de rand van de kam pong leven. Hun toestand is erbarmelijk en het; moet volgens hem mogelijk zijn, dat het hoge commissariaat meer doet. om hen eruit te halen. Het standpunt van de regering ten aanzien van dit probleem, noemde prof. dr W. L. G. Lemaire (knp) te vaag en tegenstrijdig. Hij vroeg daarom nadere gegevens, ook over de maatregelen ten Van onze parlementaire redacteur. DEN HAAG. De Amsterdamse stedemaagd moet gister middag ergens op de tribune van de Tweede Kamer hebben gezeten en zes afgevaardigden hebben verleid, om uit te varen tegen minister Beel, die toch zo onvriendelijk tegen haar was geweest. De bewinds man van binnenlandse zaken zat echter vriendelijk glimlachend in zijn eentje achter de regeringstafel de lofredenen op de hoofdstad des lands aan te horen en hij scheen er zich weinig van aan te trek ken, dat van alle kantën verwijten tegen hem werden gericht. 1-Iij had namelijk in zijn memorie van antwoord geschreven, dat in ons land het begrip .hoofdstad des lands" wezenlijke betekenis mist en daarmes blijkbaar de geest van de Amsterdam se stedemaagd wakker geroepen. Zes prinsen stonden gistermiddag op. om haar eer en goede naam te verdedigen. De heer J. H. Scheps (pvda) deed net zelfs in een soort vervoering met dich terlijke rethoriek. Hij sprak van „odel" en „hooggeboren". Mr H. F. van Leeu wen (vvd) vond de uitlatingen van de minister een beetje stotend, maar de bewindsman zal het misschien niet zo hebben bedoeld. En daarom zou deze afgevaardigde liever eerst uitleg heb ben. De heer J. F. Reuter (cpN) sprak in onvervalst Amsterdams, om zodoen de zijn bijdrage in de verdediging te leveren. Mr dr E. P. Verkerk (a.r.), die burge meester van Boskoop is, zei van zijn col lega d'Aiily te hebben gehoord, dat deze het niet nodig vond, dat er een wet kwam, om vast te stellen, dat de hoofd stad de hoofdstad is. Wjj moeten deze kwestie echter niet verder analyseren dit sloeg op de verwonderlijke stijging van het aantal zogenaamde taalanalys- ten op binnenlandse zaken want dan krijgen we ccn hoofdstad zonder stad huis, een hofstad zonder paleis en on derwijl stoomt Rotterdam rustig op. Behalve deze min of meer bloemrijke pleidooien leverde de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken geen punten op, die ook niet vorige ja ren ter sprake zijn gebracht. Daar wa ren de bekende kwesties, zoals de finan ciële verhouding van rijk en gemeenten, de classificatie, de positie van het over heidspersoneel, de politie, bescherming burgerbevolking en de Friese taal, Bijna algemeen wil de Kamer de salarissen van de burgemeesters van kleinere ge meenten verhoogd zien. Evenzo drongen enkele afgevaardigden, zoals de heer G. Ritmeester (v.v.d.) en mr H. K. J. Beernink (c.h.), aan op verbetering in de voorziening van materieel van de blokploegen der Bescherming Bevol king. Nu moeten de leden van deze ploegen de kosten bijna geheel zelf dra gen. Dit vond men niet helemaal rede lijk: de mensen geven hun tijd en moe ten de spullen ook nog betalen. Mr Beernink bracht ook de wens om de namen van de politieke par tijen op de stembiljetten te vermelden tot uiting en daarvoor voelde ook de heer Verkerk. Er ïs ook gesproken over burge meesters van staatkundig gereformeer den huize, van wie de heer Beernink eigenlijk niet verwachtte, dat zij van ganser harte zouden meewerken, om wetten als de Zondagswet, de bio scoopwet en de winkelsluitingswet, die men in deze kring voorstelt als god deloos, uit te voeren. De heer Scheps had geen bezwaar tegen deze bur gemeesters, maar hij ried de regering aan, hen niet uit te betalen in briefjes van vijf en twintig.... De lieer G. Ritmeester (wd) stelde de kwestie van de salarissen van bur gemeesters van kleinere gemeenten scherp, toen hij de minister om een afdoend antwoord vroeg. Deze men sen, zo zei hij, behoren tot het onder betaalde intellect. Hij zou een uit spraak van de Kamer uitlokken hier dus dreigende met een motie indien minister Beel een „koel ant woord" zou geven. Intussen is de Kamer gisteravond alvast begonnen met de begroting van maatschappelijk werk, het jonge de partement van minister van Thiel. Twee vrouwelijke afgevaardigden, mevr. A. C. Ploeg-Ploeg (pvda) en mej. mr dr M. A. M. Klompé (kvp) oj>enden de rij. De eerste wees o.a. op het pro bleem van de 42.000 mensen, die in 1800 woonwagens door ons land zwerven. Mej. Klompé gaf té lcenmen, dat de over heid z.oveel mogelijk moet overlaten aan de particuliere organisaties, zodat het levensbeschouwelijke karakter van het maatschappelijk werk het beste tot zijn recht zou kunnen komen. Deze organisaties moeten dan echter veel samen doen en behoeven niet al leen maar om de tafel te gaan zitten om de subsidiepot te verdelen, behoeve van degenen, die al in ons land zijn. Maar de moeilijkheden zijn in Indonesië groter dan hier. Ook de veiligheid daar is een factor. Er moet ruimer gelegenheid komen om uit dit „Duinkerken" te ontsnappen. Daarentegen bleek de heer mr Th. M. J. de Graaf (kvp) van mening, dat minister Van Thiel zich in klare taal had uitgedrukt en dat er niet langer kiekeboe wordt gespeeld met de Indische Nederlanders in Indonesië. In Juli is deze afgevaardigde daar nog geweest en zijn conclusie is ook, dat deze Nederlanders het beste in de tropen kunnen blijven, mits natuurlijk hun veiligheid is gewaarborgd. Overi gens wees de spreker erop, dat het hoge commissariaat zich vaak op di lettantische manier met de landgeno ten bezig houdt. Lopen zij niet het risico tenslotte te worden uitgewezen, zo vroeg de heer Ritmeester (vvd). Zij worden nu al uit hun brood gestoten, omdat zij Nederlan ders zijn. Het eind zal wel zijn, dat zij de Indonesische nationaliteit aannemen, wanneer hun daartoe de kans wordt ge boden en dan zakt het gordijn ook over dit drama. Om elf uur ging de Kamer uiteen, tot vanmiddag een uur. Advertentie veiligheidsscheerapparaat Een geschenk waar iedere hian, elke morgen, opnieuw plezier van beleeft. Vraag er een op Uw verjaardag, voor de komende feestdagen öf... tracteer U zelf er eens op. Dit iê de Gillette 24. Driedelig apparaat in plaatie etnl en 2 blauwe Gillette mesjes. Prijs Dit is de Gillette 52. Eendelig apparaat, eware uitvoering. In sierlijk met Dispenser, bevattende 10 blauwe Gillette mesjes. Priji Dispenser met 10 blauwe Gillette mesjes en veilig- heidsvakje voor öiet (Zelfde prijs als pakje van 10 stuks) Preclaie-scheerapparaten. Verkrijgbaar van f. 1.10 t.m. f. 25*- Een goeie morgenbegint met Gillette! Economische Hoogeschool Nieuwsdienst Algemeen Daghlad ROTTERDAM De week van 9 tot en met 14 November is voor de Neder landsche Economische Hogeschool te Rotterdam de lustrumweek. Voor die zes dagen is een programma opgesteld waar van wij hier de onderdelen laten volgen: Op Maandag 9 November wordt het lustrum geopend, 's Morgens om half tien met een herdenkingsbijeenkomst m de aula. Diezelfde dag, van kwart over tien tot twaalf uur, kunnen studenten en afgestudeerden deelnemen aan een rondvaart door de havens, of als ze dat liever doen, aan een wederopbouwnt met de bus door Rotterdam. Om kwart voor twee 's middags spreekt de rector- magnificus de diesrede uit op de open bare senaatsvergadering in de aula. Om half vijf Maandag is er een ont vangst op het stadhuis, die wordt aan geboden door het Rotterdamse gemeen tebestuur en des avonds vanaf negen uur zijn alle leden van de Hogeschool gemeenschap welkom op de sociëteit Hermes. Deze eerste dag wordt beslo ten met een fakkeloptocht, die om half elf van de Veerhaven vertrekt. Dinsdagmiddag om drie uur worden er twee tentoonstellingen geopend: „Geld en deviezenwezen", en „Veertig jaar economie". Des avonds vanaf acht uur worden op de sociëteiten Hermes, Asker en Koinonia, en in het clubgebouw van de RVSV, binnensport-wedstrijden ge houden voor alle studenten. Woensdag, Doi.derdag en Vrijdag wordt er een Internationale studieconferentie gehouden over het onderwerp „Balance between centralization and decentraliza tion in managerial control". De confe rentie wordt Woensdag om 3 uur 's mid dags geopend in de Rotterdamse schouw burg. Donderdag beginnen de zittingen om kwart over negen 's morgens en om half drie 's middags; Vrijdag is er alleen een middagzittmg die begint om drie uur. Op de schietbaan Kralingen beginnen Vrijdagmorgen om 10 uur schietwedstrij den. Om kwart voor een biedt de rec- tor-magnificus een wisselbeker aan de winnende equipe aan. Om acht uur des avonds begint in de Rivièra-hal een galaconcert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest. In aansluiting daarop begint om twaalf uur middernacht het bal, waarmee de viering van het achtste lustrum wordt besloten. LOONVOORSTELLEN VOOR DE HAVEN ROTTERDAM Vermoedelijk zullen volgende week besprekingen beginnen tussen de werkgeversorganisaties in de havens van Rotterdam en Amsterdam, scheepvaartverenigingen Noord en Zuid met de samenwerkende bond in de Unie verkeer over herziening van de lonen met ingang van 1 Januari. De Unie verkeer heeft, naactde ver hoging van de lonen met vijf procent krachtens regeringsbesluit, volgens het Vrije Volk voorgesteld: hierboven een vergoeding van 3 cent per uur, met dien verstande, dat deze vergoeding omgerekend wordt in een percentage, dat neerkomt op 3 pet ver hoging, zodat een nivellerende werking van drie cent uurloonverhoging wordt voorkomen. Voorts een verdergaande verhoging voor het toezichthoudend personeel, dat in verband met het ver richten van hoog geschoolde arbeid voor een extra-verhoging in aanmerking behoort te komen. door Constant Wallagh SCHIPHOL. Drie heren in het blauwe kamgaren van het uniform der K.L.M. kwamen eraan te pas, zonder dat er nu direct een oplossing kon worden gevonden. In het speciale voor de op intercontinentale doorreis zijnde reizi gers bestemde hoekje van Schiphol's aankomsthal stond een ander drietal met de handen in het haar. Figuurlijk althans, want de handen van de twee heren cirkelden onder het steeds snellere praten in de lucht. Het zat zó, Elisabeth Lugt tussen haar Franse reisgenoten. Elisabeth lugt stond er en links en rechte van haar de twee Franse musici Jeaai Pierre Rampal en Robert Veyron-Lacroix. Het trio was dus aanwezig, maar het visum voor de heer Rampal niet- Het was zoek en bleef zoek, totdat bleek dat het kostbare document er nooit was geweest. En wanneer je naar Indo nesië vliegt heb je zo'n ding nu een maal nodig. Vandaar die opgewonden rondzwaaiende handgebaren. Nadat een vierde beambte enige rust in de muzikale gelederen had gebracht, kreeg de Nederlandse zan geres Elisabeth Lugt even de kans om ons iets van de reis naar het Oosten te vertellen. Ik heb die jongens net uit Parijs opgehaald, zei ze en ze keek onderwijl ietwat schalks naar Rampal (fluitist) en Veyron- Lacroix (pianist). We stonden alle drie namelijk al een hele tijd op de lijst van de Bond van Kunst kringen in Indonesië. Men zocht een combinatie voor piano-clave- cimbel, fluit en zang et voila, daar staan we dan, klaar voor een tour nee door geheel- Indonesië, de grote plaatsen zowel als de kleinste ne derzettingen. Vooral Bach, Mozart en moderne Franse muziek bren gen we er naar toe en aria's, van alles wat, zou je kunnen zeggen. Waarom ik nou speciaal drie dagen geleden naar Parijs ging om het duo aan de hand te vatten? Kijk, ten eerste omdat ik zo van Parijs houden iedere gelegenheid aangrijp om er naar toe te gaan en ten tweede omdat de heren tjokvol met werk zaten en we on dertussen toch ook een beetje op elkaar in moesten spelen. In Ne derland hadden we geen gelegen heid en in het vliegtuig kun je de passagiers nu eenmaal niet met fluit, piano en zangkunst ver moeien. De heer F. A. van Wijk, melkbezor ger bij de N.V. de Rotterdamse melk inrichting te Rotterdam, vierde gisteren zijn zilveren jubileum bij deze firma. - De Nederlandse hoge commissaris in Indonesië, mr W, F, L. graaf van By- landt, is gisteren per vliegtuig uit Dja karta naar Nederland vertrokken voor een bezoek van enige wekerj. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad LONDEN. Het anders zo statige Londen is gisteravond het toneel ge weest van gevechten tussen politie en studenten, die zelfs tot voor het huis van Winston Churchill wisten door dringen. Het was „Guy Fawkes night", de avond van 5 November waarop overal in Engeland het be roemde complot van Guy Fawkes wordt herdacht, die in 1605 tevergeefs trachtte het parlement met buskruit op te blazen. De vijfde November wordt dan ook altijd gevierd met vuurwerk en het afsteken van voet zoekers. De politie had echter elke demon stratie op Piccadilly Circus, het hart van Londen, verboden en daar be gonnen de moeilijkheden dan ook. De studenten „namen" dat verbod niet en smeten allerlei soorten vuurwerk naar passerende auto's en midden tussen het publiek,* zodat de Londen- se bobbies hun handen vol kregen met het beschermen van angstige vrouwen die overal in portieken vluchtten. Toen er ook voetzoekers onder de Bende overvalt kampong DJAKARTA (Aneta) Het is een bende .gelukt om in het gebied van Tjikampek een kampong, tachtig kilo meter ten Oosten van Djakarta, binnen te dringen. De bende legde honderd vijf tig kampong-huisjes in as. ZWARE SLAG VOOR VERZETSBEWEGING BERLIJN (Reuter). Ernst Wollweber, de leider van de Oostduitse „staatsveiligheidsdienst" heeft gisteren toegegeven dat er in de Russische zone georganiseerd verzet heerst toen hij vertelde dat de Volkspolitie een zware slag had toegebracht aan de „door Amerika gesteunde fascistische spionnen, terroristen en saboteurs". Wollweber sprak een grote menigte Oost'berlijners toe en vertelde dat het nu voor de agenten van de vijarfd gevaarlijk is geworden in Oost-B erlijn. Een paar uur eerder op de dag had den anti - communistische strijdgroepen in het Westen van Berlijn toegegeven dat de communisten de actieve vrij heidsstrijders in Oost-Duitsland enige zware slagen hebben toegebracht. Wollweber vertelde dat zijn politie niet alleen spionnagegroepen onder leiding van de vroegere fascistische generaal. Von Gehlen builen gevecht had gesteld, maar ook de agenten DATmen echter niet de moeilijkheid zit lol hoe hoog in de lucht die weiten gel den. Mocht men in vliegmachines wel of geen whisky schenken? Een van de grootste luchtvaartmaatschappijen deed het wèl, de andere klaagde en het geval kwam in Washington terecht. DAT: echter een originele maatschappij de hele zaak bijzonder simpel oploste. Drank verkopen verboden? Wel, dan schenken we voor niets. Gratis whisky- soda tijdens de vlucht. Wie volgt? van Westduitse en Westberl\jnse orga nisaties zoals de Strijdgroep tegen de onmenselijkheid en het bureau voor Oost-Duitsland van de Vrije Westduitse democratische partij. Hij sprak van een golf van arrestaties. In de onmid dellijke toekomst zijn er nog veel meer arrestaties te verwachten, zei hij. Het doel van de agenten en saboteurs was, aldus Wollweber. het de Oostduit se regering onmogelijk te maken, de levensstandaard van het vo l. v- ver hogen. Zij hadden o.a. sabotage ge pleegd in een kolenmijn, door er de temperatuur zo hoog te raten oplopen dat de mijnwerkers ei met meer be-, hoorlijk konden werker. Gok hebben zij sabotage gepleegd bij het transport wezen, in opslagplaatsen en in fabrieken. Volgens de leiding van anti - commu nistische organisaties in West-Bcrlijn is het in vele gevallen de senuhl van de gearresteerden zelf dat de Oostduitse politie hen Le Dakken -erft gekregen. Er schijnt bij vele strijders" voor de vrijheid" een ontstellend gebrek aan verantwoordelijksheidszin te bestaan. ROTTERDAM Vandaag wordt een bekend Rotterdammer tachtig jaar. Men ziet het hem niet aan, de nog steeds stevig stappende en ener giek gebarende W. v. d. Vorm, de man, die naast Van Beuningen wel eens grootvorst van Rotterdams ha ven is genoemd. Deze tachtigjarige zagen wij nog niet zo lang geleden driftig stappend in zijn ruitercos- tuum met. kennelijk genoegen zich naar de stal begeven, waar een van zijn paarden gereed stond, om zijn ruiter langs Rotterdams buitenwegen te doen draven. Het is dezelfde man, die een men senleeftijd lang vrijwel in alles wat in Rotterdam op commercieel ge bied tot stand kwam een vinger had en een krachtige vinger! De man, die een gezien regent is van Boy mans, om nog eens de weliswaar in onbruik geraakte, maar voor W. v. d. Vorm typerende uitdrukking te gebruiken. Maar ook de man, die in alles eenvoudig bleef, al wist hij het goede en schone der aarde zorgvul dig te waarderen. W. v. d. Vorms loopbaan valt sa men met de snelle ontwikkeling van Rotterdams haven en scheepvaait Hij is de man, die de Scheepvaart 'j'tC en Steenkolen Maatschappij tot bloei bracht en die in de periode, dat steenkool nog de vrijwel uitsluitend in de scheepvaart te gebruiken brandstof was, de handel daarin te Rotterdam tot enorme afmetingen wist uit te breiden. Bovendien een man, die een brede belangstelling had voor zijn stad, al was hij dan zelf in het toenmalige IJsselmonde geboren. Menige Rotterdamse instel ling dankt haar bloei mede aan zijn initiatief of medewerking. Daarbij bleef W. v. d. Vorm steeds zaken man, wel eens wat ouderwets, maar ook alleen, wanneer hij tegen het nieuwe bezwaar had, omdat het nieuwlichterij was en geen perspec tief bood. Wanneer deze man vanmorgen langs de Westersingel naar het hem zo vertrouwde Boymans zal wandelen, om daar om twaalf uur door het Gemeentebestuur van zijn stad te worden „ontvangen", zal hij s deze huldiging aanvaarden met de- zelfde rust, welke hem steeds ken- merkte, w.anneer er iets belangrijks te doen was. Het zou ons echter niet verwonderen, wanneer bij zijn ant- woord op de vriendelijke woorden, welke tot hem gericht zullen worden, zijn temperament hem weer iets doet zeggen, wat tot nadenken stemt, want deze koopman en reder weet ook veel af van het leven zelf, neemt'hij j§ wel eens de schijn aan van onver- schilligheid. LONDEN (Reuter en A-P.) Onder hartelijk applaus van de afgevaardigden heeft minister Eden gisteren in de vergadering van het Britse Lagerhuis gezegd: AI verkiezen anderen hun deuren dicht te slaan en te barricaderen, de onze zullen openblijven. Wij zullen blijven streven naar be- «lllllllllllllllllllllllllllllllllllimilimninillinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliii sprekingen met Rusland op welk paarden van de bereden politie wer den gegooid, ging er een alarmsignaal naar alle politieposten uit en werden er honderdtwintig agenten met drie bussen naar het centrum gezonden. In Whitehall, de brede avenue, waar de regeringsgebouwen staan, had dc politie een levende barrière gevormd maar de studenten braken er door heen en zagen kans om een voorraad vuurpijlen voor Downing Street no. 10, de ambtsivoning van de premier, af te steken. Intussen was het grote plein Picca dilly Circus een onbeweeglijke massa van vastgelopen auto's, politie te paard en schreeuwende studenten geworden. Tegen tien uur waren er al meer dan zeventig „feestvierders" gearresteerd Niemand kan zich herinneren, dat Londen ooit zo een rumoerige Guy Fawkes Night heeft gekend. ROTTERDAM. Sedert het vorige seizoen, toen het Indig-kwartet ook Rot terdam aandeed op zijn tournee, hebben we geen verbetering in het spel van deze musici kunnen constateren. Het blijft kwartetspel van de tweede soort: nooit klinkt er iets immaterieel, nergens wor den de vier spelers tot één instrument, zoals meestal het geval is bij de beroem de kwartetten. Oorzaken hiervan zijn niet moeilijk aan te wijzen: de violisten produceren een scherpe toon met een langzaam vi brato, de cellist daarentegen een ,veel wekere, molliger klank. Technische moei lijkheden gaan deze drie heren aller minst ongemerkt voorbij, en hierin blij ven ze ten achter bij de kennelijk dege lijker toegeruste altist Müller. Mozart, Hindemith en Schumann kwa men dan ook niet meeslepend tot klin ken, en dat is in zekere zin toch zelfs bij dit zesde kwartet van Hindemith niet onmogelijk, want het zit goed in elkadr, en geeft b.v. in het derde deel een spitsvondige, muzikanteske samenspraak, H. VAN DOORN. Straks zijn w.e in Bagdad, pie ker maar niet over dat ellendige visum, beduidde Elisabeth Lugt in de richting van de twee Fransen. Rampal keek eens over de schou der van zijn bruine Teddy-beer- jas en Lacroix dramde zich op de hakken van zijn fluwelen schoe nen om. Beiden wilden weien wat de mademoiselle wel allemaal vertelde over dat Indonesië aan de andere kant van de wereld. Tk heb nog de tijd, was haar antwoord en te gen ons: drie en twintig jaar heb ik er gewoond, ik k,in ze het een en ander vertellen. Russen willen delen gdi vreumen DEN HAAG (A.P.) Het Haagse di plomatieke corps is min of meer in de war gebracht door een recente Russische stap, De kanselier van de Russische ambas sade, G. S. Barouline. heeft kort geleden aan het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken gevraagd, hoe men lid zou kunnen worden van de „Club de Jeuidi". Reeds enige jaren organiseert de club bals, picnics en boottochten, maar vaak ook houden Nederlandse ministers en an dere hooggeplaatste autoriteiten er lezdn-, gen over internationale vraagstukken. Het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken, niet goed wetend wat te doen, snuffelde in de boeken en zou de Russische diplomaat hebben geantwoord, dat „er officieel geen Club de Jeudi be staat". Inderdaad heeft de club geen of ficiële status. De voorzitter van de club. waarvan diplomaten lid zijn uit Zwitserland, Bel gië. Engeland, Inddë, Amerika, Spanje en Zuid-Afrika, was echter ook op de hoogte gesteld van het Russische verlangen zich bij de club aan te sluiten. Tot nog toe waren er geen diplomaten van achter het ijzeren gordijn lid van. Het dagelijks bestuur van de club be spreekt. thans welke procedure gevolgd moet worden, nadat het een officieel Rus sisch verzoek om lidmaatschap ontvangen zal hebben. De Club de Jeudi heet zo, omdat jon gere diplomaten altijd op Donderdag bij elkaar komen aan een lunch. ROTTERDAM Het 211 brt metende Nederlandse kustvaartuig Emergo van de rederij n.v. Invoer- en transport on derneming Invotra te Rotterdam is ver kocht aan kapitein M. de Vries te Zaandam, die het schip onder de naam Ruby in de vaart heeft gebracht. Het beheer van de Ruby blijft in handen van Invotra. Het schip is gisteravond van Rotterdam naar Rouaan vertrokken. Eden onder luide instemming: niveau dan ook, omdat ons werk een werk des vredes is, dat wij niet zullen opgeven. Eden zei dit naar aanleiding van het negatieve Russische antwoord op het laatste Westelijke voorstel orn te Lu gano een viermogendhedenconferentie over Duitsland en Oostenrijk te beleg gen. Hij wees er op. dat de Grote Drie nog steeds bereid zijn „waar en van neer ook en zonder voorafgaande voor waarden" met de Sovjet-Unie ove? Duitsland en Oostenrijk te spreken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2