NIEUWE APELDOORNSE COURANT VIJF DODEN IN TRIEST BIJ DE RELLETJES MET POLITIE Strijd tegen het laatste dijkgat begonnen Eden verwerpt Sovjet-nota als onaanvaardbaar Gelders Dagblad Vrijdag 6 November 1953 50e Jaargang No. 16518 Abonïi. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels i 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm, 6944 (4 Ijjnen) Giro 1418 Britse en Amerikaanse troepen als versterking tegen dreiging van nieuwe ongeregeldheden TRIëST. Een vijftienjarige Italiaanse schooljongen en een vijf en dertigjarige man zijn gisteren tijdens relletjes in Triest doodgeschoten. Ten minste twee andere Italianen zijn bovendien door kogels gewond, toen onder Brits bevel staande politiemannen het vuur openden op demonstranten. Een menigte schooljongens en volwassenen wierp onder het roepen van leuzen als Triest voor Italië en Weg met Tito, de politie met straatstenen. De politie opende het vuur, waarbij de jongen in de maag werd getroffen. Hedenmorgen vielen opnieuw slachtoffers. Drie politiemannen en twee betogers kwamen om in een gevecht tussen politie en stakers. De politie heeft de demonstranten herhaaldelijk gelast zich te ver spreiden maar de schooljongens drongen voorwaarts onder een hagel van stenen, door hun kameraden geworpen, en sneden enige politic mannen van de anderen af. De politie is met Britten en Amerikanen versterkt. Het treffen vónd plaats vóór de kerk van Sint Antonius, waar de politie, vroeger op de dag, demonstranten had binnengejaagd. De bisschop van Triëst heeft tegen de schending van het eeuwenoude asylrecht, dat gisteren door de politie genegeerd werd, geprotesteerd. Bij de bestrijding van de betogers maakte de politic nl. gebruik van waterstralen. Ook werd toen water gespoten in de kerk, waar een aantal betogers een heenkomen had gezocht. Deze werden met geweld door de politie verwijderd. een nieuwe en zware druk zal uit oefenen op Pella's precair kabinet, dat oorspronkelijk gevormd is als een zaken-kabinet, doch dat later onver wachte steun kreeg door het Brits- Amerikaanse besluit van 8 October om de zone A aan Italië terug te geven. Spoedvergadering. De niet-communistische vakbonden hebben besloten voor Vrijdag een 24 uurstaking af te kondigen. Leraren van middelbare scholen zullen twee dagen staken. Alle leerlingen zullen vandaag de scholen niet bezoeken. Als teken van rouw voor de twee slachtoffers hebben alle bioscopen, theaters en cafe's in Triëst hun deuren gesloten. Sedert het begin van do avond functionneren ook de openbare vervoersdiensten niet meer. De gemeenteraad van Triëst heeft na een spoedvergadering een verkla ring uitgegeven, waarin o.m. wordt geprotesteerd tegen het gebruiken van een „overmaat" van geweld tegen „spontane betogingen van het volk". De eomm nistisehe vakbonden heb ben zich van de stakingsoproepen ge- distancieerd. De politie van Triëst heeft van ochtend in de lucht geschoten om een opgewonden menigte Italianen te ver spreiden. Het normale stadsleven was ver lamd door proteststaking. Voor de ramen hangen de vlaggen van Italië en Triëst ten teken van rouw. Op de plaats waar de twee Italianen werden gedood, lagen bloemen. Twee compagnieën van de gealli eerde bezettingsstrijdkrachten worden paraat gehouden. De toestand is ernstig. Protest-staking van vakbonden In een later uitgegeven officieel communiqué wordt verklaard, dat generaal Sir John Winterton, de Britse commandant van het geallieerde be stuur van Triëst, het zeer diep be treurt, dat de activiteit van onverant woordelijke elementen een aantal slachtoffers tengevolge heeft gehad. Hij deed een beroep op de bevol king om kalm te blijven en de grootst mogelijke zelfbeheersing te betrachten. Britse hotels en clubs in Triëst wer den gisteravond onder bewaking van Britse troepen gesteld. Het kwam in de loop van de avond tussen de poli tie en demonstranten nog enkele malen tot een treffen, doch er wer- deq geen verdere slachtoffers gemeld. Proteststakingen in de stad en de haven maakten reeds vroeg een eind aan alle werkzaamheden. Het bericht van de twee doden werd in Rome aan eerste minister Pella ge meld, toen deze met zijn ministers een informele bespreking hield. Verwacht wordt, dat Pella, die ook minister van Buitenlandse Zaken is, bij de Britse en Amerikaanse ambas sades in Rome zal protesteren tegen de methoden, welke door de onder Brits toezicht staande politie in Triëst worden gebruikt. Men verwacht, dat de uitbarsting Het weer in Europa •'rapporten van hedenmorgen 7 i Steden Weer Wind Temp m. s. oeersl. (mm) Oslo licht bew. windstil 1 8 Stockholm mist wzw 2 3 1 Kopenhagen regen ozo 6 8 0,1 Londen onbew. w 4 2 0 A'dam licht bew. nw 5 6 2 Brussel onbew. w 3 4 0.6 Parijs onbew. w 1 3 3 Bordeaux mist windstil 6 1 Nice half bew. nnw 6 10 0 Warschau nevel O 2 4 0 Berlijn nevel OZO 3 5 0 Frankfort regen zw 4 7 2 München regen wzw 2 7 1 Zürich regen zzw 1 8 4 Wenen zv r. bew. zo 4 3 0 Rome zw. bew. no 3 10 0 Helsinki mist zzo 3 2 5 Verwachting Tot Vrijdag avond: KOUDE NACHT Droog weer met flinke opklarin gen, maar in de nacht en ochtend hier'en daar mist. Zwakke tot ma tige, langs de Waddenkust later krachtige Zuidwestelijke wind. Koude nacht met plaatselijk nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 7 NOVEMBER Zon op 7.43, onder 16.20 Maan op 7.42, onder 16.20 Grote of kleine glazen is geen bezwaar meer voor de bezitters van deze schenkkurk, die voorzien is van een meet-instrumentje, waarop men kan aflezen hoeveel vocht er is geschon ken. De Fransman M. R. G. Virmoux heeft een machine geconstrueerd, waarmee de mogelijkheid geschapen is om melk te „bevriezen", waardoor dit product in vaste vorm houdbaar blijft. De uit vinder voor zijn machine. In zijn hand houdt hij een „pakje" melk. Else Zaisser uit haar ambt ontzet BERLIJN. Mevrouw Else Zaisser, echtgenote van de vroegere Oostduitse minister voor staatsveiligheid. Wil helm Zaisser, en lid van de Oostduitse „socialistische" eenheidspartij, is van haar ambt als minister van Volksont wikkeling ontheven. Else Zaisser wordt beschuldigd van „ideologische onduidelijkheid" en van „het onderdrukken van critiek". De eerste stoot tot de campagne tegen Else Zaisser gaf de eerste se cretaris van de partij, Ulbricht, die op de jongste vergadering van het cen trale comité scherpe critiek op het werk van haar ministerie leverde. Enige maanden geleden deed Ulbricht, Wilhelm Zaisser afzetten, nadat, zoals het heette, een complot tegen de Ul- brichtvleugel van de „socialistische" eenheidspartij was mislukt. Duizend brieven en foto's van vrouwen AMSTERDAM. Enige maanden geleden heeft een in Canada woon achtige Zuid-Afrikaan („5 voet hoog, groene ogen en gebruik nie drank nie") zich schriftelijk tot de burgemeester van Amsterdam ge wend met het verzoek, voor hem uit te kijken naar een Amsterdam se schone, die met hem de een zaamheid in Brits Columbia zou willen delen om na wederzijds goedvinden een huwelijk aan te gaan. Een der dagbladen in de hoofd stad heeft deze brief in zijn ko lommen opgenomen. Dezer dagen schreef de Canadese Zuid-Afrikaan uit Vancouver, dat hij maar liefst 1000 brieven en 600 foto's van vrouwelijke reflectanten tussen 13 en 30 jaar had ontvangen, waarvoor hij de burgemeester „baie dankie zei". „Er is een meisie-dame, op wie ek verlief is, ek zal haar mij foto stuur". De 39-jarige Willem Johannes Saayman, wiens voorouders Neder landse Hugenoten uit Frankrijk waren, zal dus, als alles meeloopt, straks uit zijn eenzaamheid in Ca nada zijn verlost Historische dag voor Duiveland ZIERIKZEE. Vandaag belooft het een grote en historische dag te worden, niet alleen in de ge schiedenis van Schouwen en Dui veland, maar tevens in die van de Nederlandse waterbouwkunde. Vanavond om ongeveer elf uur bij de laagwaterkentering zal zoals bekend is, worden gepoogd om het laatste en beruchte dijk gat bij Ouwerkerk definitief te sluiten. Twee reuzencaissons zijn heden morgen met goed gevolg op hun plaats gebracht. Vanmorgen is de derde drijvende bunker in het sluit gat van Ouwerkerk geplaatst en vanavond wordt de laatste caisson aangebracht. Geen kans voor overleg op 't ogenblik LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de jongste antwoordnota van de Sov jet-Unie uitvoerige en onaanvaardbare voorwaarden bevat. Voorts zeide hjj dat de eis om de E.D.G. op" te geven niet de enige Russische voorwaarde voor een conferentie was. De Sovjet- Unie eiste tevens, dat de Westelijke mogendheden plannen en bases zou den opgeven. In de Westelijke nota was echter niet gevraagd om afschaffing van de Oostduitse strijdkrachten of ontmante ling van Sovjet-bases in satelliet- landen. Indien wij die voorwaarden zouden aanvaarden, zou onze veiligheid wor den ondermijnd en Duitsland zou on mogelijk zijn eenheid in vrijheid kun nen herwinnen, zo zei de minister. Op een vraag, of er thans een mo gelijkheid is om tot overeenstemming te komen over de herenïgig van Duits land, antwoordde minister Eden: Ik ge loof van niet. Indien er op het ogenblik geen mo gelijkheid is om over de hereniging van Duitsland te spreken, zo voegde hij er aan toe, is dat werkelijk niet onze schuld. Ondanks deze tegenslag en deze nota blijven wij van onze kant bereid op elk ogenblik en elke plaats en zonder enige voorwaarden vooraf, met de Sovjet-regering te spreken over Duits land, en Oostenrijk, aldus verklaarde Eden onder toejuichingen van de La gerhuisleden. Wijzend op enige vermindering van de spanning tusserr Oost en West zeide Eden: Het is zover het gaat bemoedi gend, maar ik moet er aan toevoegen, dat men moeilijk enig teken kan vin den, dat de Sovjet-regering haar fun damentele vijandigheid tegen de Wes telijke naties heeft veranderd. Haar propaganda blijft, net als vroe ger. Zij moet worden uitgevoerd door middel van stakingen, het verwekken van anti-Amerikaanse gevoelens en het uitbuiten van koloniale onrust. Ook is het niet bemoedigend te zien wat er achter het ijzeren gordijn ge beurt. De politiek van minder controle in Oost-Duitsland, waarvan na de dood van Stalin enige bewijzen waren, is opgegeven en we zien thans een nieuwe periode van onderdrukking. Wij zullen natuurlijk blijven hopen op en uitzien naar een verandering van gezindheid en een gelegenheid ter ver mindering van de spanning. Intussen hebben wij geen andere keus dan të volharden in onze defen sie-voorbereidingen, waarvan ons le ven zelf afhankelijk is. Op de stromen van .Zeeland zullen heden tientallen kranen, zeilscheepjes en zeeslepers varen. Temidden daar van zal een kleine boot dobberen: de Breezand, directievaartuig van Rijks waterstaat, vermoedelijk met als op varenden Koningin Juliana en Prins Bernhard. Beiden zullen getuige zijn van de definitieve sluiting, een gigan tische dichting. De zee zal dan uit het land zijn verdreven. Het water van de brede Ooster-Schelder is dan een halt toegeroepen. Tientallen Nederlandse en buiten landse journalisten en radio-verslag gevers zijn thans reeds op Schouwen- Duiveland. In de school van het voor een groot deel nog onder water staande dorp Ouwerkerk staan de radio-hulpzenders opgesteld. Verder zullen de filmjournaals tot ver buiten onze landsgrenzen het beeld vertonen van de grote slag, die met inzetting van veel mensen, schepen en het modernste materieel aan het water zal toegebracht worden. Iedereen hoopt op een gunstig resultaat, dat mogelijk heden zal openen voor een spoedige hervatting van het zo wreed onder broken leven in de laatste polder, de thans nog geïnundeerde Vierbannen- polder van Duiveland. Rotterdam en Den Haag hebben be. sloten het initiatief van Amsterdam om de vlaggen uit te steken, als het laatste dijkgat in Zeeland is gesloten, te volgen. Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft opdracht gegeven op allo gemeentegebouwen de vlag te hijsen, zodra het bericht omtrent het slagen van het werk doorkomt. Er bestaan tussen Rotterdam en Schouwen-Dui- veland geen banden van adoptie, maai het gaat hier om een gebeurtenis van nationale betekenis, aldus het Rot terdamse bestuur. In Bolivia Vliegtuig-ongeluk eist 28 mensenlevens LA PAZ. In de omgeving van de Boliviaanse stad Sucre zijn de wrak stukken gevonden van het vliegtuig van de Boliviaanse luchtvaartmaat schappij dat sinds Dinsdag jl. werd vermist. De inzittenden, 25 passagiers en een bemanning van drie koppen, zijn allen om het leven gekomen. Dit is de grootste ramp, die de Boliviaanse luchtmacht ooit heeft getroffen. (Slot) VTederland heeft zich gebonden aan A de huidige politieke ontwikke ling van Europa. Het is mee gaan doen aan de Europese integratie. Maar het heeft onvoldoende de eigen speci fieke positie aanvaard. Dat Nederland aan een Europese Defensie Gemeenschap deel zou moeten nemen, is gezien de anders onverdedigbare Oostflank logisch. Maar of uiteindelijk de noodzaak er was om zo stringent voor de E.D-G. te zijn, blijft een open vraag. Want ook zonder deelneming aan de E.D.G. zou Nederland verdedigd worden ook in het Oosten. Want West-Duitsland zou dan in een misschien kleinere defen siegemeenschap uiteindelijk toch be wapend worden. Via het Atlantisch Pact zou Nederland toch in voldoende mate ook aan de Oostzijde zijn ver dediging vinden. De Amerikaanse po litiek is er in zodanige mate op ge richt West-Duitsland gewapend mee te krijgen in het defensiespel tegen over de communisten, dat uiteindelijk zelfs de Franse tegenstand overwon nen zou kunnen worden. Nederlands positie is monetair en economisch ook in zeer sterke mate op zee gericht. Van oudsher een handels- land, pleiter voor de vrijhandel, is Nederland voor de afzet van zijn pro ducten nooit uitsluitend continentaal georiënteerd geweest. Van de partners in het kleine Europa zijn alleen België (met Luxemburg) en Duitsland voor Nederland economisch van belang. Terwijl in breder verband onze positie altijd meer op Engeland dan op het vasteland gericht is. nze nog steeds grote Aziatische handel (Indonesië) en onze belan gen op handelsgebied in Afrika en Amerika hebben met de integratie van West-Europa weinig van doen. Alleen wanneer dit West-Europa werkelijk economisch zou integreren, en dan in breder verband, dus ook met de Noordeuropese staten en ,;o mogelijk Engeland dan liggen er voor Neder land economisch gezien mogelijk heden in. In een groot Europa kan een land als Nederland door coalitievorming met andere kleine staten meer in de nrelk te brokken krijgen dan in 't kleine Europa het geval is. Niet in een samen gaan alleen in de Benelux ligt onze kracht, maar vooral in samenwerking met Denemarken en Noorwegen en mogelijk Zweden. Want juist deze sta ten verkeren in een gelijke positie als Nederland, zijn ook op de zee georiën teerd en verkeren bovendien in een positie, die ongunstige concurrentie verhoudingen als binnen de Benelux gemakkelijker uitsluit. IJ" et politiek belang der kleine naties J-A telt weinig in de grote wereld. Nederland heeft het na deze oorlog vele malen ervaren. Men luistert vrien delijk en neemt zo nodig als het in de kraam te pas komt raad aan. Maar uiteindelijk streven de grote na ties alleen de politiek na, die voor henzelf de voordeligste is. Alle schone woorden ten spijt. Wanneer een klein land uit ideële motieven de uitspraken der Verenigde Naties respecteert en de Europese integratie propageert, wordt dit welwillend ontvangen. Maar men accentueert er, als klein land, nog sterker de eigen machteloosheid mee, terwijl men in wezen geen eigen politiek voert, c.aar achter een schone droom aanloopt, met de ogen gesloten voor de bittere werkelijkheid, die in de wereld der internationale politiek toch nog altijd inhoudt: eigen macht is het belangrijkste, het eige.i wel varen gaat bovenal. Daarom dient Nederland, voor zover dat gaat, ook een harde realiteits- politiek te voeren. Alleen kan het niets bereiken, samen met de Benelux-part ners iets, samen bovendien met de Italianen en met de Scandinaviërs nog meer. De feiten wijzen de weg. Moge het spel met beleid en uiteindelijk met succes gespeeld worden! Zuid-Molukse premier naar Djakarta DJAKARTA. De vroegere „pre mier" van de republiek der Zuid-Mo- lukken, Wairisal, is Woensdag uit Nieuw-Guïnea via Singapore in Dja karta aangekomen, waar hij in voor lopige hechtenis is genomen. Hij had te voren aan de Indone sische regering toestemming verzocht naar Indonesië te mogen terugkeren. Hij zal worden verhoord als een van de voornaamste leiders van het. vel zet der Ambonezen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1