HAAGSCHE COURANT Vrijgeb ied Triëst staat onder Vandaag wordt liet laatste stroomgat gesloten hoogspanning Derde caisson geplaatst Hoeksche Waard kan winterstormen met gerustheid tegemoet zien Nieuwe onlusten: zes doden Vrijdag 6 November 1953 No. 21196 2 '4 pagina's PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SIJTHOFF. Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm 0.175 per mm, daarna iedere mm meer 0.35 per mm. Minimum grootte 13 mim KI. adv. by vooruitbet. tot 15 w. ƒ!.- daarboven tot max. 20 w. 1.50 DE BESLISSENDE DAG Verwoeste dijken na 9 maanden weer geheeld De dag van vandaag zal een gedenkwaardige dag zijn, niet alleen in de geschiedenis van Schouwen en Duiveland, maar tevens in die van de Nederlandse waterbouwkunde. Van avond om ongeveer 11 uur bij de laagwaterkentering zal, zoals bekend, gepoogd worden om het stroomgat bij Quwer- kerk definitief te sluiten. Twee reuzencaissons de laatste pas gistermorgen zijn met goed gevolg op hun plaats en op de ruime bezinkings- en keislagdrempel gezet. Vandaag wordt de operatie „Vier maal Phoenix" door het plaatsen van nog een tweetal inmiddels uit de vluchthaven van Zijpe aangevoerde caissons voltooid. In deskundige kringen is men van mening, dat deze manoeuvre zeer belangrijk is. Wanneer men er in slaagt om de caissons nauw keurig volgens plannen, welke op het waterbouwkundig laborato rium in Delft zijn uitgewerkt, te doen zinken, dan bestaat goede hoop, dat de moeilijkheden bij de vierde, de sluitcaisson, tot. een minimum beperkt zullen blijven. Na het inzetten van nummer drie zal de stroom in het dan tot minder dan 60 meter verkleinde sluitgat sterk oplopen. Het water zal zich dan met grote kracht door de nauwe opening wringen. Daarom is het van het grootste belang, dat de geplaatste caissons voldoende beveiligd zijn. Alle slot- voorbereidingen van de 1 aatste dagen hebben over het algemeen een bevredigend verloop gehad. De Dienst Dijkherstel heeft menselij kerwijs niets aan het toeval over gelaten. De enorme hiermee samen hangende werkzaamheden hebben meer dan de volle inspanning van leiding en arbeiders gevergd. Ook wanneer de sluiting een feit zal zijn geworden, zal voorlopig onaf gebroken moeten worden doorge werkt aan de beveiliging van de afdamming. Deze werkzaamheden dienen snel te gebeuren. Dienten gevolge zullen de arbeiders dit weekeind niet met verlof kunnen gaan. Het „object Ouwerkerk" staat speciaal in deze beslissende uren in de algemene belangstel ling. Iedereen hoopt op een gun stig resultaat, dat mogelijkheden zal openen voor een spoedige her valling van het zo wreed onder broken leven in de laatste polder, de thans nog geïnundeerde Vier- bannenpolder van Duiveland. De vohjende keer Er is een dramatische Zon dag geweest, by storm en regen, waarop men dacht, dat het stroomgat Ouwer kerk gedicht zou zijn. Dat was nog het „oude" stroom gat in de nieuwe dijk. De technische voortekenen wa ren niet gunstig, maar er waren kansen. Een enkel ogenblik heeft toen het cais son waarop de hoop geves tigd was, gelegen. Toen kwam in tomeloze vaart de tegenstroom uit de Vlerban- nenpolder. Alle menselijke maaksel in luttele minuten een chaos. Mannen schreiden, uitge put in machteloze woede. Overwonnen. Toen was er een kordate Nederlandse vrouw op die dijk, die een door het dolle heen zijnde technicus een stevige mep verkocht en boven de wind uitschreeuwde: „Aanpakken jongen, niet janken. De vol gende keer lukt het". De Koningin komt Vanavond om half acht wor den de Koningin en Prins Bernhard met de „Bree- zand" in Ouwerkerk ver wacht. In het Koninklijk ge zelschap zullen zich o.m. be vinden de minister-president dr W. Drees, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, en de staf van de Rijkswaterstaat. Ouwerkerk een speciale filmre- portage maken, waarvan het ruwe materiaal reeds morgenochtend per vliegtuig naar zeventien lan den, over de gehele wereld ver spreid. zal worden verzonden. Een volledige reportage van dit natio nale gebeuren zal van Maandag a.s. af in meer dan honderd bios copen in Nederland worden ver toond. Voor de opnamen heeft Po- lygoon-Profilti veertien operateurs naar het rampgebied gezonden. Dankdienst in Zierikzee Na de sluiting van het stroom gat zal morgenavond in de Grote Kerk le Zierikzee een dankdienst worden gehouden. Hierin zullen korte toespraken worden gehou den door alle plaatselijke predi kanten alsmede door de leider van de plaatselijke afdeling van het Leger des Heils. Veel publieke belangstelling De belangstelling voor heden avond belooft buitengewoon groot te worden. Om de werkzaamheden zo weinig mogelijk te doen storen heeft de dienst Dijkherstel maat regelen genomen om het publiek op een behoorlijke afstand van het operatieterrein te houden. De po litie te land zowel als te water ver leent hieraan medewerking. Van tegenslag tof laatste slag De weersomstandigheden waren hedenmorgen aanvankelijk alles behalve ideaal. Zware wolkenvel den dreven over Schouwen-Duive- land en af en toe viel er een re genbui. Dertien sleepboten, tezamen 14000 paardekrachtcn, zijn in de weer ge weest bij het plaatsen van de der de caisson en bij het in positie brengen van de vierde, die heden avond het sluitstuk zal vormen. Ondanks de wind en de regen werd zonder veel moeite de cais son in het gat gevaren, waar zij j tegen 10 uur gemeerd lag aan het W. landhoofd. Om 11 uur was het gevaarte op zijn plaats gebracht. Het laten zinken verliep zonder moeilijkheden. Enorme kranen zyn onophoude- lijk bezig mei hel storten van ton- nen keileem uit de bakken achter de reeds geplaatste caissons. Tien- i tallen boten varen bij en door het dijkgat, waar over een aantal uren de vierde en laatste caisson zal worden geplaatst. Helicopters hangen laag in de lucht boven al deze bedrijvigheid. Fotografen en cineasten hebben zich genesteld in de hoge lichtmasten, waar thans in de laatste drie weken honder den lampen het mogelijk hebben gemaakt, dat ook 's nachts kon worden gewerkt. Het invaren van de dorde caisson had zoals dat ook by andere dichtingen het ge val is geweest weinig spectacu lairs. Met enkele fluitsignalen werd het enorme gevaarte centi meter voor centimeter naar zijn plaats gedirigeerd. De vierde caisson is vanochtend dicht onder he( gat gevaren, op dat vertraging door eventuele mist of krachtige wind vanavond wordt voorkomen. Op het ogenblik ech ter is het stralend weer, zodat de weersomstandigheden vanavond, zoals het zich nu laat aanzien, weinig moeilijkheden zullen op leveren. Filmreportage Polygoon-Profilti zal vanavond van de dichting van het gat bij De tweede Phoenix-caisson wordt geplaatst in het stroomgat bij Ouwerkerkdat men hedenavond definitief hoopt te kunnen sluiten. (Luchtfoto A.N.P.J Elders in dit nummer vindt meti: Kledingindustrie neemt 11.000 mannen de maat Pag. 2 Voorburg en Rijswijk oordelen over annexatie Pag. S Rustig debat over Binnen landse Zaken in Tweede Kamer Pag. 5 Ontdekkingsreis door het vyfde Werelddeel Pag. 5 Jaarverslag Centraal Sociaal Werkgevers Verbond Pag. 9 De bromfiets raakt in de knel Pag. 9 Zweedse welvaart ongeschikt voor export naar Nederland Pag. 11 Nederlandse Opera bracht „De verkochte bruid" Pag. 11 Raad en Daad (soc. rubriek) Pag. 17 Uw mening in onze courant Pag. 17 Nieuw plan voor een hoofd klasse in de K.N.V.B. Pag. 19 Twee doden bij onlusten in Italiaanse zone (Van onze correspondent) Rome, 6 November. De regering-Pella bevindt zich opnieuw in grote moeilijk heden. De onlusten in Triëst, die steeds heftiger vormen be gonnen aan te nemen, hebben gisteren reeds twee men sen een 15-jarige scholier en een 35-jarige kantoorbe diende het leven gekost. De geallieerde zone van het wij- gebied staat vandaag in het teken van de rouw. Alle biosco pen, theaters en café's zijn gesloten, de openbare vervoers diensten functionneren niet meer. De niet-communistische vakbonden hebben besloten een staking van 24 uur uit te roepen. Politie trad te streng op De politie heeft hedenochtend wederom schoten gelost om een opgewonden menigte te verspreiden, die protesteerde tegen het hardhandige optre den van de politiemannen. De toestand wordt „gespannen" genoemd. De bloedige gebeurtenissen in Triëst zijn moeilyk te begrijpen, indien men niet enigszins op de hoogte is van de toestand. Dat er tussen 2 en 5 November in die stad iets gebeuren zou, was te voorzien. Drie November is het feest van de locale schutspatroon. Sint Justus, maar 3 November is tevens de dag, waarop het 35 jaar geleden is, dat Italiaanse troepen voor het eerst voet aan wal zetten in Triëst, en wel op een havendam, vlak tegen over het stadhuis. De 4e November is voor Italië de feestdag, waarop men de wapenstilstand met Oos tenrijk van 1918 herdenkt. En op die dag plegen tienduizenden oud- strijders bijeen te. komen op een der grote soldatenkerkhoven te Redipuglia, niet ver van de Zuid- slavische grens. Ook uit Triëst waren 8000 man naar de plechtigheid gegaan, en na hun terugkeer op Woensdagmiddag zijn de onregelmatigheden be gonnen. Er was echter een voorspel. De burgemeester van Triëst, Bartoli, gekozen uit de gemeenteraad, zo als de Italiaanse wet dat voor schrijft, is een fanatiek voorstan der van de terugkeer van Triëst onder Italiaans bewind. Dit is veelzeggend, daar hij door de meer derheid werd gekozen. Hier blijkt dus duidelijk uit, wat de wens dier meerderheid is. Bartoli, die in zijn patriottische ijver wel eens geneigd is tot on- Zó zal het laatste stroomgat in het rampgebied dat bij Ouwer kerk op Schouwen-Duïveland gesloten zijn als vanavond om 1.1 uur het laatste caisson geplaatst zal zijn. Een groot moment voor Nederland, maar in het bijzonder voor de verdreven bewoners van de V lerbannenpolder, die hierna drooggemalen kan worden. Oor spronkelijk was het plan om in de nieuwe dijk, die men vóór de oude dijk had gelegd, caissons te plaatsen. Dit gebeurde ook, maar de sterke stroom sleurde de caissons weg waarbij tevens de bezmking zwaar werd gehavend. Na deze geduchte tegenslag liet men het plan varen: er werden twee dammen van de nieuwe naar de oude dijk gelegd en op de twee einden van de oude dijk werden landlioofden gebouwd. Uit het overgebleven stroomgat wordt thans de laatste slag met het water geleverd door het plaatsen van caissons. Hoofdwaterkerins solide gedicht Dank zij het werk van locale instanties onder de uitsteken de leiding van de Provinciale Waterstaat en de grote in spanning van aannemers en werklieden, is het dijkherstel, voorzover het de hoofdwater kering van de Hoeksche Waard betreft, zover gevor derd. dat de bevolking van dit eiland de komende winter stormen met gerustheid kan afwachten, aldus dijkgraaf Overwater. Met het oog op het feit. dat aan de herstelde dyken op enkele plaatsen „vers" grondwerk voor komt. heeft het waterschap bij zondere maatregelen genomen. In de eerste plaats zyn de in de hoofd waterkering ontstane gaten op solide wijze gedicht, d.w.z. met de noodzakelijke overhoogte en talud rondte, doch daarnaast zijn de voormalige galen goed met gras zaad ingezaaid en op afdoende wijze bekramd met riet. Verder heeft het waterschap, door het instellen van een verscherpt toe zicht. maatregelen getroffen om de herstelde dy'kcoupures extra te doen bewaken om bijtijds in de gelegenheid te zijn de vereiste maatregelen te nemen. Er is een lot in details uitge werkt bewakings- en alarmerings systeem ingevoerd. Telefoons en mobilofoons zyn op verschillende posten opgesteld. De districlslei- ders hebben naast hun rayonleiders en dykwachten de beschikking over de nodige reserve-dykwach- ten en een per auto verplaatsbare mobiele colonne van plm. 15 er varen grondwerkers. Bovendien zijn in de districten opslagplaat sen aanwezig, waar allerlei hulp materialen als zakken, spaden enz. ter beschikking zyn. Bij een te ver wachte hoge vloed worden naast de distrietsleiders ook de burge meesters gewaarschuwd. Men kan veilig aannemen, dat de waar schuwing aan deze functionarissen enige uren uitgaat voor het te verwachten 1 iog water. Voorbe reidingen zyn getroffen. dat waterschap en overheidsinstanties niet naast, maar met elkaar zullen werken. By de ramp van 1 Februari is gebleken, dat de binnendijken van veel nut kunnen zijn ter voor koming van verder onheil. Daarom zijn voor de binnendijken, die van belang zijn. deskundige krachten aangetrokken, die een verdedi gingsplan ontwerpen. Het water- kerend vermogen van de binnen dijken wordt momenteel verzwakt door onoordeelkundig bouwen en beteling der taluds. Het water schap beschouwt het dan ook als een van zyn toekomstige taken om deze zaak ernstig onder ogen te zien en de maatregelen te treffen, die noodzakelijk zyn, waar bij het kan voorkomen, dat de be langen der betrokken bewoners er gebruikers der binnendijken in het algemeen belang in meer of min dere mate zullen moeten worden geschaad. voorzichtigheid, had op 3 Novem ber de Italiaanse vlag gehesen op het stadhuis, hoewel het hoofd der bezettingstroepen generaal Winter- ton, had verklaard, dat dit niet ge doogd zou worden, daar in de vrij staat. die nog steeds bestaat, de enige erkende vlag die van Triëst is. Winterson gelastte dan ook de vlag weg te nemen, hetgeen kwaad bloed heeft gezet. Toen op 4 November 's middags de betogers terugkeerden van Re dipuglia, verzamelden zy zich op het grote plein voor het stadhuis, en daar was het dat een officier van de geallieerde troepen zich met geweld meester maakte van de vlag, die de betogers met zich voerden. Waarschijnlijk was het de bedoeling van de betogers de vlag op het balcon van het stadhuis te planten. In ieder geval verliepen de relletjes van Woensdag, waarbij ettelijke gewonden vielen, nog be trekkelijk goed. Gistermorgen echter begonnen jongens van de middelbare scholen opnieuw le manifesteren. En toen de politie dit wilde verhinderen, werden stoelen, straatstenen enz. naar de agenten gegooid. Een En gelse jeep werd door de betogers omgeworpen en de inzittende sol daten mishandeld. De reactie van de politie was veel en veel te heftig. De politie bestaat uit burgers uit Triëst, Italianen, maar zy ver tegenwoordigen nu juist die groep der bevolking, die niets voelt voor inlijving bij Italië, omdat zij wel weten dat in Italië de lonen en sa larissen veel lager zijn dun in de vrijstaat. Het is een corps van zes duizend man. Ongelooflijk veel oor een betrekkelijk kleine stad met ongeveer 250.000 inwoners. Dt agenten zyn dus voorstander var de vrijstaat. Dit verklaart hun hef tig optreden tegen de betogers, al vergoelijkt het de excessen, waar zij zich aan te buiten zyn gegaan, allerminst. By het achtervolgen van een groep jongens is de politie doorge drongen tot in de kerk van Sint Antonius, waar zij enkele scholie ren zo mishandelden, dat er bloed vloeide. Dit ontwijdde de kerk, die 1 onmiddellijk gesloten werd en in de namiddag opnieuw moest wor- 1 den gewijd. Bij die herwijding dan is het tot de onlusten gekomen, die twee doden en tientallen gewonden hebben veroorzaakt. De reactie was schandelijk over dreven. Tweehonderd schoten zijn gelost op een totaal ongewapende menigte. Het ergst is. dat het hier waarschijnlijk niet bij blyft. Reeds vandaag zijn in vele Italiaanse ste den betogingen aan de gang, die zich keren tegen Engeland en Zuid- Slavië in de eerste plaats, maar ook legen Amerika, en het Atlan tisch Pact. Betogers in Rome heb ben zelfs de ruilen van een Brits- Amerikaans hotel ingegooid. Aan de grote massa kan men moeilijk duidelijk maken, dat de daders in Triëst geen Zuid-Slaven waren en ook geen Engelsen, maar inwoners van Triëst. De woede keert zich tegen de geallieerden. En natuur lijk laten de communisten en fas cisten niet na dit vuurtje aan te wakkeren. Minister Pelia maant aan tot de kalmte der sterken, maar de fas cistische bladen schreeuwen in alle toonaarden dat de regering met zich laat spelen dat hel uit moet zijn met de Engelse verdrukking, met de Engelse huichelarij, met de Engelse lafhartigheid, met gene raal Winterton en dat de „vijan den" zo noemen zij de gealli eerden uit Italië moeten worden verdreven. Helaas zijn dit de bla den. die door een groot deel van de studerende jeugd worden verslon den Op een ogenblik, waarop de Ita liaanse regering al bijzonder zwak slaat, komen deze gebeurtenissen, die de Britse generaal Winterton als hy wat meer psychologisch in zicht bezat, had kunnen vermijden, wel bijzonder ongelegen. Volgens latere berichten zijn hedenochtend bij niéuwe on lusten op de Piazza dell Unita het grootste stadsplein van Triëst zes mensen om het leven gekomen. Ruim 50.000 Triëstenaren namen deel aan de betogingen. De politie schijnt het op een be paald ogenblik zo kwaad te hebben gekregen, dat zy de hulp inriep van de Brits-Amerikaanse bezettings troepen. De geallieerde soldaten zouden echter niet hebben ingegre pen. Tot de tanden toe bewapende soldaten bleven vanochtend nog in de in zijstraten geparkeerde leger wagens zitten. De betogingen namen tenslotte zulke vormen aan, dat de politie voor de tweede maal gebruik moest maken van de vuurwapenen. Verschillende betogers wierpen daarop handgranaten naar dé po- litiejeeps. Drie agenten werden do delijk getroffen door de scherven. De betogers vielen later het hoofdkwartier van de onafhanke lijkheidsbeweging aan. De politie mannen, die op wacht stonden, werden weggeduwd, voorop de menigte het gebouw binnendrong. De tafels, stoelen en documenten werden op straat gesmeten en in brand gestoken. Andere demon stranten drongen het stadhuis bin nen en hesen de vlag op de toren van het gebouw. Het Weer= De pro-Italiaanse demonstraties in Triest. Een politïe-agent tracht met stokslagen een aantal demonstranten uitéén te jagen Verwachting tot Zater dagavond (opgemaakt te 10 uur). Koude nacht Droog weer met flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot ma tige, langs de Waddenkust later krachtige Zuidweste lijke wind. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon op 7.45, onder 17.02. Maan op 8.54. onder 16.46. (E.K. 14 Nov. 8.52). Barometer alhier v.m. 8 u.: 764 mm; v.m. 12 uur: 768 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stijgende. Hoogwater te Scheveningen 7 Nov. le hw. 3.16, 2e hw. 15.30. Tussen gisterochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter mm neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 10 gr. C.: 12 uur: 12 Vé gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 12 gr. C. en de laagste 9 gr. C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1