Wyhahd Fockink Duitse motorrijwielindustrie op een gevaarlijke weg? Parijse voetbalfans eisen straf tegen falende Racing Club Bij bedrijfshygiëne gaat de mens voor de arbeider GELD VOOR HET GRIJPEN BIJ ZWOLSE BIOSCOOP Kwaadwillige brieven- Schandaal: nederlaag tegen „hufters van Alès Zweeds kanon naast Appel I OUDE GENEVER Kanttekening op Delftse intree-rede Eis van 18 maanden Te grote variatie in modellen ^olLsItran! van Vrijdag 6 November 1953 9 (Van onze sportcorrespondent) PARIJS, 5 Nov. Een Parijs avondblad geeft, iedere Maandag nul tot tien punten voor de sportprestaties van 's Zondags. De tien was deze week voor Zatopek voor zijn nieuw wereldrecord op de 10.000 meter. De grote nul ging naar de Racingclub Parijs, wier grandioze voetbaléquipe zich zonder een greintje vuur in de schenen met 20 door Alès in cle luren liet leggen. De zaak gaat niet alleen de Parijze- naars aan. Het Parijse Racing is een soort nationale instelling zoals Arsenal in Engeland en de manier, waarop de elf dikbetaalde voetbal lers van deze millionnairsvereniging zich nu al drie wedstrijden achter elkaar door prutselftallen op de kop laten zitten, vinden de Franse voetbalfans rondweg een schandaal. De pers eist voorbeeldige straffen voor deze verwende sinjeuren, die Zondag niet eens voor een extra-premie van tweehonderd gulden per man uit hun gemak kelijke sloffen schoten. Integendeel lieten ze zich door de armoed zaaiers van het zuidelijke Alès, die voor een premie van dertig gulden vochten, van het terrein vegen. delezen dank zij een strafschop, op het zwakke Le Havre bevochten. Kargu topscorer Men luiiidt. hel. dus, wat de titel betreft, maar weer op Reims, dat hard op weg is zijn derde kampioenschap in sucessie aan zijn vaandel te spelden. Te meer daar de champagneclub binnenkort het Zweedse kanon Lundqvist in haar voor hoede op gaat stellen. Na de tragische dood bij een auto-ongeval van de interna tionaal Meano zat Reims om een binnen- speler verlegen. Hoe het met dure Fran se sterren gaat weten ze in Reims uit de historie van liet Parijse Racing. He pioensclub wachtte dus, totdat haar linksbuiten Templin, achter wiens naam sterveling in Frankrijk een Pool oed had, genaturaliseerd werd. Dat zcr dagen gebeurd. De Zweed komt nu, naast Appel, bet reglementair toege staan buitenlands duo completeren. Wie Frankrijk de Chinese Muur opbou wen om zich liet kwintet Appel, Glo- aeki, Kopa, Lundqvist en Templin van het lijf te houden? De opportunist Appel is overigens op de lijst der topscorers door de Bordelees Kargu tijdelijk voorbijgelopen. Met zes doelpunten uit twee wedstrijden sprong de bonkige compagnon van De Harder en De Kubber in een dubbele ruk naar twaalf doelpunten. Appel is nu goede tweede met tien goals, maar hoopt via de grotere regelmaat van. zijn ploeg zijn concurrent bijtijds in te halen. Dit Frans- Nederlands duel om de topscorerspremie wordt dubbel interessant als men weet Reims start vlotter dan Rordeaux Natuurlijk wordt er niet gestraft. Geen prof-dub heeft, zich ooit met sanc ties legen haar spelers kunnen redden. Hel Parijse euvel is bovendien van een heel speciale orde. Racing Parijs levcrf nu al jaren het bewijs, boe het niet moet. Als club met verreweg de grootste recette van Frankrijk, vond de Racing er ieder seizoen plezier in bij haar con currenten de beste spelers weg te kopen. Maar elf spelers vormen nog geen ploeg en elf dure heren worden gemeenlijk, zo dra ze in één gareel lopen, verbitterde tegenstanders. En zo zien de Fransen het gebeuren, dat een ploeg met Vignal in doel, de in ternationaal Cïsovski ais midvoor en ar- tisten als de Braziliaanse apotheker Amalfi, de internationaal Curyl en de voormalige topscorer Courleaüx naast hem, verleden seizoen naar de tweede klas degradeerde en nu niet het beetje wilskracht opbrengt om zich aan de schutting naar de eerste afdeling vast te klampen. Daar hangen nu, ver boven de Racing, middelmatige clubs als Lyon, Sedan en Rouaan. In het vooruitzicht dat Racing voorlopig tweede-klasser zal moe ten blijven, bleven Zondagavond in Pa rijs vele apéro-flessen onaangeroerd. Stel je voor: twee-nul tegen die hufters van Alès „Houd wat jc hebt" De voetballiefhebbers stellen daar het voorbeeld tegenover van clubs Reims en Bordeaux. Naar ons weten heeft Rejms na de komst van Bram Appel geen enkele speler meer aange kocht en de Nederlander draaft al jaren met succes op de Franse velden. Bor deaux volgt eenzelfde tactiek. Moud-wat- je-hebt is daar het parool. Het is daar om geen toeval dat juist deze twee clubs op het ogenblik weer zij aan zij op de landelijke titel aansturen. De Bordele- zen hebben daarbij een voorsprong van één puntje op de champagne-kampioe nen (resp. 19 en IS punten uit 10 wed strijden), maar voetbaikenner.r zijn- het erover eens, dat die verhouding spoedig in het voordeel van Reims om zal slaan. De overwinningen van Bordeaux zijn altijd moeizaam, die van de landskam pioenen vlotter dan vlot. Men vergelijkt Bordeaux hier met 'n auto, die ééns per week uit de garage gehaald wordt. Er gaan gewoonlijk twintig minuten voor bij, voordat de motor warm loopt. Reims daarentegen antwoordt direct op de druk van de starter. Deze Zondag in Straats burg had bulldozer Bram Appel al twee keer raak geschoten, voordat Bordeaux in Le Havre op gang gekomen was. Beide koplopers wonnen tenslotte. Maar de 24 zege van Reims op de op eigen veld nog ongeslagen Elzassers was veel meer waard dan de 23. die de Bor- dat Kargu gewoonlijk door de duivels slimme De Harder aan doelpunten komt, terwijl Bram Appel zijn ballennetje vult" via de volmaakte passes van de Franse internationaal Kopa. Rijssel stroef Buiten de twee koplopers, die respec tievelijk al vier en drie punten op hun naaste belagers uitgelopen zijn, heeft de eerste klasse dit jaar naar 'het schijnt geen bepaalde uitblinkers. Rijssel is met vier* punten achterstand góede derde, maar loopt erg stroef. Het heeft wel een minimum aan doelpunten geïncasseerd (acht. in tien matches, dank zij vooral een Van der Hart in topvorm), maar de voorhoede schopte er niet meer dan 16 bij elkaar. De textielclub zag dan ook zijn mid voor en gewezen captain van dc Franse nationale elfJean Baratte. naar Aix vertrekken. Niemand die het hem kwa lijk neemt, dat. hij na een lange carrière in Rijssel de platanen van de Provence opzoekt. Hoe goed is het. niet op het ter ras van „Les Deux Garcons" naar de barokke gevels aan de overkant te zit ten ktjlcen! Baratte heeft de goede zijde van liet prof-voetbal gekozen. Hij heeft vijftien jaar lang de 'gruwelen van het vak meegemaakt en wil nu zijn carrière een klasse lager maar in het zicht van de Middellandse Zee besluiten. Baratte is een filosoof. Van Lent terug Van de Nederlanders in de eerste klas is de bijna vergeten Van Lent plots weer aan de oppervlakte gekomen. Na een paar jaar in Troyes gespeeld te hebben dooie hij enkele seizoenen terug in de eerste-klasser Lens op. Ondanks zijn goe de werk daar werd hij het slachtoffer van het reglement op de buitenlanders. Lens zwichtte voor de bruine voetbalbe nen van twee Zuidamerikanen en stuurde Richard van Lent naar de reser ves. Maar de laatste twee weken heeft Lens weer een beroep op de Nederlan der gedaan. Van Lent toonde zich met ijf doelpunten zeer dankbaar. Hij denkt er verder aan zich te laten naturaliseren. Hij is nog jong en kan als neo-Fransman nóg kansen bij de vleet oprapen. Kees Rijvers van Stade Francais heeft zijn binnenplaats weer ingenomen, nadat zijn nieuwe club hem een paar weken rust gegund had. De Bredanaar sukkelt met het in Parijs bijna onoplosbare raadsel van een woning. De „Equipe", het dage lijks verschijnende Franse sportstaats- b'lad, was echter zo beminnelijk de wo ningnood van Rijvers te signaleren. Zo'n berichtje is evenveel waard als een „Vic torie" en Rijvers is dan ook uit de brand. Of „Stade FYangais". nu met 8 punten tiende op de ranglijst, daar profijt van zal trekken is een andere vraag. (Advertentie) EXTRA r. 7.75 behoud van de sierlijkheid-en. degelijke afwerking slaagden de Jünghans technici erin een aanmer kelijke verbetering le bewerkstel ligen in' de klank van het slagwerk van deze Jünghans pendule. Een pendule voor het moderne interieur, klein en sierlijk, maar toch klankvol. Vraag Uw horloger naar de Jung, hans pendule met membraan-gong, hij zal U gaarne de bijzonder fraaie slag laten horen. De vernuftige membraan-construc tie maakt he'. aelu'd ven de gong staven melodieus en warm; het is alsof U een veel grotere klofc hoeft Jutiglum (Van onze medische medewerker) a AN de Technische Hogeschool te Delft zal voortaan college worden gegeven in technische hygiëne. Welis- zijn er een aantal noodzakelijke '.n'ingen getroffen door de Arbeids wet en de Veiligheidswet, maar het ge bied van de bedrijfshygiëne strekt zich veel verder uit. Daar bemoeit men zich met alle factoren, die de mens in zijn arbeid gezond kunnen houden en maken; daar komen dus bijvoorbeeld, ter sprake de tijdsverdeling. de arbeidsver deling, de voeding, de reiniging, maar ook meer geestelijke factoren als de samenwerking in dc groep, en de samen werking van hoger en lager personeel, liet- begrip van wat- men doet, de waar dering van elke arbeid. Prof. dr G. C. E. Burger, die in Delft de technische hygiëne zal doceren, heeft in zijn intree-rède een duidelijk overzicht gegeven van liet terrein der technische hygiëne. Als algemene richtlijnen gaf hij aan, dat enerzijds de arbeid aan de mens moet worden aangepast, anderzijds <le mens ook aan de arbeid moet worden aangepast. Dit komt overeen met dc oude waarheid, dat de arbeid moet wor den aangepast. Dit komt overeen met de oude waarheid, dat de arbeid een vloek en een zegen is. In zoverre de arbeid een vloek, een bittere noodzaak is, moet de mens zich aan de arbeid aanpassen; in zoverre de arbeid een zegen is, moet de arbeid aan de mens worden aangepast. De bedrijfshygiëne is een uitermate belangrijke zaak. Vooral de grootbedrij ven hebben een wilde neiging, tot in het oneindige uit te groeien, waardoor de gezondheid, het algemeen welbevinden, het geluk en de bloei van de arbeidende mens, en soms nog meer van de directeur dan van de arbeider, over het hoofd w den gezien. Dit wekt onwil, vooral bij de lagere werkkrachten. Zij menen, dat de directeur vrij is. Ten tweede is dc arbeid vaak eentonig, ten derde is er vaak te veel naijver onder de arbeiders, verschei- denen lijden or onder, dat zij de eigen lijke gang van het bedrijf niet kennen, zódat zij zich als een instrument voelen. Al deze factoren worden verscherpt door het, niet altijd juiste, besef van de klasse- strijd. Daaróm is de bedrijfshygiëne, die er wel goed toe meewerkt,'de waardering van de arbeidende mens te verhogen, vooral in deze tijd een zeer belangrijke zaak, die in de toekomst nog belangrijker I worden. Wij missen in dc intreerede van prof. Burger een voldoend-sterke nadruk op de geestelijke aard van de mens. De sa menvatting, die de firma Philips van zijn rede heeft gegeven, is althans in dit op zicht niet zeer duidelijk. Toch zal men moeten uitgaan van het feit, dat iedereen eerst mens en daarna employé is. Onze tijd is nog steeds zo sterk economisch gericht, dat dit gemakkelijk wordt ver geten. De bedrijfshygiëne heeft nog al wat tegenstand ondervonden van de zijde der artsen-organisatie. Deze legde de nadruk op de vrije artsenkeuze, zodat dus de verhouding van patiënt en dokter niets met het bedrijf te doen heeft. De bedrijfs hygiëne is intussen hier en daar een krachtig feit geworden en de artsen heb ben er zich bij neergelegd. Maar die te genstand was niet onvruchtbaar, want men dient er natuurlijk voor te waken, dat de employé met ziel en iichaam aan het bedrijf wórdt overgeleverd. Er is nu een wettelijke regeling in de maak; wij vertrouwen dat deze regeling ook daar mee rekening zal houden. (Advertentie) HAD/O - TELEVISIE Wereldmerken LAGE JA Weteringschans 79 - Amsterdam Telefoon 43617 Desgewenst betaling in overleg. tegen vechtersbaas (Van onze verslaggever) .4 MSTERDAM. 5 Oct. „Deze man voelt, zich bij ruzies op de Zeedijk als een vis in het. water," zei vanochtend de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr J. F. Hartsuiker, van een gespierde 29-jarige lcellner, die op een prille ochtend in Augustus op de Ach terburgwal een metselaar zulle een ont zaglijke klap had. toegediend, dat de schedel scheurde en de man nu in zijn hoofd een zilveren plaat draagt. „Hij oefent: een terreur uit onder de bewo ners. Iedereen is bang voor hem. Hij was ook betrokken bij een andere zaak van een doodslag op de Nieuivendijk, die nog berecht, moet worden. De rech- ter-commissaris heeft in die zaak dc grootste moeite gehad de getuigen aan het spreken, te krijgen. Zij waren allen bang voor de wraak van de man. wan neer hij weer vrij kom.1." De officier eiste tenslotte een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Op die bewuste Augustusochtend kwam de kellner met een aantal kor nuiten tegen vijf uur in een auto de Achterburgwal oprijden. De heren wa ren uiterst luidruchtig en lieten zonder ophouden de claxon loeien. De metse laar, die juist zijn huis uit kwam om naar zijn werk te gaan. verzocht hen wat rustiger te zijn, omdat het geloei de kinderen, die nog sliepen, wakker maakte. Met de handen in de zakken kwam de kellner op de metselaar af. Voor dat deze goed en wel begreep wat er gebeurde, had hij zijn „klap" te pakken. In het ziekenhuis bleek hoe ernstig het was aangekomen. Weinig heeft het gescheeld of de metselaar had zijn linkeroog moeten missen en ver schillende niet ongevaarlijke operaties waren nodig om hem te redden. De rechtbank zal op 19 November uitspraak doen. Nieuw schip voor VNSM DEN HAAG, 5 Nov. De N.V. Vere nigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappij heeft aan de N.V. Van der Gies- sen en Zoon te Krimpen aan de Tjsel de bouw opgedragen van een motor vrachtschip van 11.000 ton draagvermo gen. op te leveren Augustus 1956. Het schip zal accomodatie bieden voor 12 passagiers. Burgemeester als huwelijksmakelaar (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 5 Nov. De burgemeester van Amsterdam, mr A. J. d'Ailly, is ren man van veel zijdige kwaliteiten. Zijn laatste succes boekte hij op het gebied der huwelijksmakelaardij. Dat ging zó. Enkele maanden geleden ontving de magistraat, een brief uit Vancouver van een Nederland se Zuid-Afrikaan, Willem Johan nes Saayman oud 39 jaar en groot vijf voet en acht duim die zich in Canada had gevestigd. Hij voelde zich daar wat eenzaam, schreef - hij. en daaraun' Verzocht hij Amsterdams burgemeester zijn bemiddeling te willen verlenen voor een contact met een Amster dams meisje, dat met hem, Saay man, zou willen corresponderen. Mr d'Ailly, een stadsbestuurder met gevoel voor de menselijke leant der ambtelijke problemen, gaf de brief door aan zijn gemeen telijke dienst voor pers en propa ganda, die op zijn beurt de kranten op de hoogte 'stelde. Waarschijn lijk was er die dag méér en we reldschokkender nieuws te mel den vast, staat in elk geval, dat slechts één dagblad, zijn lezers over de solitaire Zuid-Afrikaan in formeerde. Het bleek niettemin voldoende. Vandaag kwam er ten stadhuize ren tweede brief uit Vancouver aan. Willem Johannes Saayman berichtte, met een ge moed over vloeien de van dank baarheid, dat hij duizend brieven had ontvangen van duizend, Am sterdamse meisjes en zeshonderd foto's. Met. één ervan één meis je welteverstaan „syn ik in liefde geval" verklaarde' hij. Ten dage van de bruiloft zal hij op nieuw van zich doen horen en de burgemeester van Amsterdam zal hij nooit vergeten, „nee. nooit nie BONN De organisatoren van de in de afgelopen maanden gehouden tentoonstellingen van 'automobielen en motorrijwielen kunnen tevreden zijn. De fabrikanten brachten meer nieuws op de markt dan het aandrommende publiek kon verwerken. Een minstens even groot spectaculair succes als Lon den en Parijs was Frankfort. De scoo ter-enthousiast en de bromfietser kwamen, er ruimschoots aan hun trek ken, De motorrijder die zuinig is op zijn uiterlijke verschijning kon er evenzeer genieten van nieuwe lijnen onder scooterinvloed als zijn meer op sportiviteit beluste compagnon van haast ongelofelijke pk-opgaven. Maar deze expositie heeft niet alleen voldaanheid achtergelaten. In een deel van de vakpers toont men zich achter af niet geheel gerust over het grote aantal nieuwe typen dat aan de markt is gebracht. In West-Duitsland rijdt thans een vierde van alle motorfietsen ter wereld rond, voor het overgrote deel van Duitse herkomst. Maar nu dreigt dan ook het verzadigingspunt bereikt te worden. En de verzadiging van de binnenlandse markt moet prac- tlsch de grens aangeven van de produc tiemogelijkheden, omdat de uitvoerkan- sen sterk belemmerd worden door pro tectionistische politiek in een groot deel van de wereld. Daarom lijkt liet. bedenkelijk, dat juist thans verscheidene fabrieken niet slechts streven naar verbetering van bestaande typen of vervanging biervan door nieuwe, maar daarnaast veel duur geld steken en in een poging om baar modellen-serie uit te breiden. Fabrie ken die tot, nu toe slechts lichte moto ren bouwden, wagen zich in het domein van de zware machines en omgekeerd. Het lijkt mogelijk, dat verscheidenen de ontwikkelingskosten er nooit uit zul len halen en waarschijnlijk, dat de nieuwe tendens noodzakelijke prijsver lagingen zal tegenhouden. Argentijnse Porsche BUENOS AIRES De Argentijnse auto-industrie heeft de „Cisitalia", een nog door wijlen dr Porsche ontworpen race-auto geadopteerd onder de naam „Autoar Especial". Met Bucci aan de volant heeft zo'n Autoar een geslaagde aanval gedaan op het Zuidamerikaanse record over een kilometer met vliegen de start, dat op 177,666 kilometer per uur stond. Zij maakte er 233,010 kilo meter van. Gegadigde voor Kaiserfabriek DETROIT General Motors, die na het afbranden van zijn fabriek in Li vonia, waar de Hydra Matic-versnel- lingsbakken werden vervaardigd, een groot deel van de fabriek van Kaiser in Willow Run heeft gehuurd, stelt po- Recordomzet bij GM „Eeuwige" banden WW VORK CpupiUntnps heeft 0 NEW YORK General Motors heeft over de maanden Januari tot en niet September van dit jaar een 43 percent grotere omzet geboekt dan in de eerste negen maanden van 1952. Dc omzet be liep de eerste drie kwartalen van het lopende jaar 7 milliard 931 millioen dollar tegenover 5 miliard 563 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Zelfs de omzet over 1952 in zijn geheel een recordjaar is al met 24 millioen dollar overtroffen. De toeneming van de winst houdt echter geen gelijke tred met die van de omzet als gevolg van hoge produc tiekosten en belastingen, maar de 452 millioen die tot nu tóe na aftrek van belastingen en dergelijke zijn overge bleven zijn toch slechts over de eerste negen maanden van 1950 (met zes vóór- Koreaanse maanden) overtroffen, Buitenissigheden uit Amerika DETROIT Het nieuwste snufje dat men in Amerika aan de man tracht te brengen, is een meetapparaat, dat de adem van dc chauffeur, die zich aan het stuur zet. registreert. Is de alcoholreuk wat erg opvallend, dan wordt automatisch de start motor geblokkeerd. Het enige nadeel in het oog van doorgaans nuchtere mensen is, dat dit ap paraat het toch al omvangrijke dradenweb nog wat ingewikkel der maakt. Een Amerikaan heeft onlangs eens wat tijd gevonden om de lengte op te meten van de leidingen, die in een moderne wagen ten behoeve van licht- en ontstekingsinstallatie, radio en starter zijn verwerkt. Hij kwam tot ruim 11 kilometer. PARIJS Good Year heeft bekend gemaakt, dat het een nieuwe syntheti sche rubber heeft vervaardigd, die de banden een langere levensduur moet geven dan een auto. Het moet enkele malen sterker zijn dan andere synthe tische rubber soorten, uitstekend be stand zijn tegen olieën, vetten en oxydereride invloeden en in elke kleur vervaardigd kunnen worden. Tijdens een maaltijd, waaraan Frankrijks beste coureurs aanzaten, werd bekend gemaakt, dat Meryl, een nieuwe kunstvezel, het kaï-kas van autobanden een levensduur van waar schijnlijk wel een millioen kilometer zal geven. Een shawl uit deze stof ver vaardigd bleek sterk genoem om er een auto met chauffeur mee van de grond te tillen. Service VEERTIG DODEN per dag BONN Dagelijks vallen in West- Duitsland veertig mensenlevena-ten of fer aan het verkeer, zo vertelde tijdens een rechtszitting een Hamburgse rech ter. Vorig jaar was het gemiddelde do dencijfer per dag nog maar 21. Keu len. 'Dusseldorp en Éssen zijn de ge vaarlijkste steaen ter wereld. Hier ge beuren in verhouding tot de verkeers dichtheid het grootste aantal ongeluk ken. Ook de wegversmallingen der autowegen zijn berucht. Lancia verdwijnt niet TURIJN Met de meeste klem is het bericht tegengesproken, dat de automobielfabriek van Lancia zou zijn verkocht. Zowel van de directie van Lancia zelf als van de Italiaanse ver eniging van automobiel- en aanverwan- ■edrijven is een dementi uitgegaan. gingen.in het werk om dit complex in .De productie is dit jaar aanzienlijk zijn geheel te kopen. De fabriek werd in de oorlog voor rekening van Wash ington gebouwd ten behoeve van de vliegtuigproductie. In 1948 werd zij door Kaiser gekocht. toegenomen. Tegenover 87.856 gepro duceerde eenheden in de maanden Ja nuari tot Augustus 1952 staan 107.109 eenheden over dezelfde periode in dit jaar. AMSTERDAM Er verblijft op het ogenblik in Nederland een service-de monstratiewagen van Austin, uitgerust met een volledige collectie testappara ten en gereedschappen, die uit Enge land naar het vasteland van Europa is gezonden om dealers en klanten de ge legenheid te geven „aan de bron" advie zen te halen. De normale ruimte achter de cabine van 2 x 2,5 meter kan tot 4 x 4,5 meter worden vergroot, als de wagen geparkeerd staat. De heren Ho ward, die de leiding van de expeditie heeft, Chalk carrosserie-specialist, en Jennings die alles van de rest afweet hebben op hun expeditie Denemarken, Zweden, Finland, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg en België al aangedaan. Zij hebben zelfs dertig kilometer over Rus sisch gebied gereden, toen het passeren van een brug in Finland te riskant bleek. Chrysler met 235 pk NEW YORK Een Chrysler 1954 die vorige week aan de openbaarheid is prijsgegeven, is uitwendig geen reve latie. Aan carrosserie en chassis viel weinig nieuws te ontdekken. Het grote nieuws stak onder de motorkap. Door een verbetering van de carburateur en vergroting van in- en uitlaatkleppen is het vermogen van de „Fire-Power"-mo tor opgevoerd van 180 tot 235 paarde- krachten. Deze machtige motor wordt alleen geplaatst in de modellen New* Yorker en Imperial. 200cc Triumph LONDEN Op de aanstaande ten toonstelling van motorrijwielen in Earls Court zal Triumph een nieuwe lichte motorfiets exposeren; de Tiger Cub. een sportieve kopklepper met een cylinderinhoud van 200 cc. De grotere cylinderinhoud Is praetisch het enige, waarin de Tiger Cub verschilt van de 150 cc Terrier die in het begin van dit jaar uitkwam. Het nieuwe „continentaal afgewerk te" 225 cc blokje van Villiers zal be halve door James ook door Francis Barnett als krachtbron voor een nieuw model worden gebruikt. Aanklacht ingetrokken NEW YORK, 4 Nov. (ANP) Na be sprekingen tussen beide partijen, welke twee uren duurde, heeft mej. Daniels haar aanklacht tegen de Britse bokser Randolph Turpin ingetrokken. Turpïn kon zich toen inschepen op de „Queen Maiw" die enkele uren later naar Enge land zou vertrekken. De advocaat van mej. Daniëls verklaarde dat hij Turpin in rechten zou aanspreken voor een schadeloosstelling van 100.000 dollar. Schotland gelijk met Wales GLASGOW, 4 Nov. In een wedstrijd oor de voorronden voor het wereldkam pioenschap voetbal hebben Schotland en Wales in Hampden Park gelijk gespeeld: 33. De ruststand was 2O voor Schot land. De gelijkmaker werd twee minuten voor het einde gescoord door de Welse midvoor John Charles. In groep III van de voorronde leidt Schotland thans met 3 punten uit twee wedstrijden, vóór Engeland 2 uit één, Wales 1 uit twee en Noord-Terland 0 uit één wedstrijd. Schakel over op Eerste klas groot 47-2 ROTTERDAM, 5 Nov. Vandaag is een begin gemaakt met de eindstrijd van het kampioenschap van Nederland le klasse groot biljart kader 47/2. De Uitslagen luiden: Wijdeveld 300 24 81 12.50 Van Lochem 245 24 33 10.20 Kruythof 300 31 66 14.28 Van Nynatten 288 21 51 13.71 De Kleine jr 300 16 69 1.8.75 Haberer 143 16 36 8.93 Scholte 300 37 33 8.10 Overdijk 249 37 59 6.72 Wereldkampioenschap schaatsen STOCKHOLM, 4 Nov. De heer Sven Laftman heeft aan de Zweedse bladen medegedeeld, dat hij bericht heeft ont vangen dat de Russische schaatsenrijders zullen deelnemen aan de wereldkampi oenschappen hardrijden, die op 16 en 17 Januari in Japan worden gehouden. beier en voordeliger f 39.75 TEMPO WAGENS IMPORT C V Z O BINNENSINGEL 1 - DÉN HAAG Ouvreuse voor rechter (Van onze correspondent) ZWOLLE, 5 Nov. „Het geld lag als het ware voor het grijpen hij de Zwolse bioscoop ,De Kroon', zei de president van de Zwolse rechtbank vandaag. De twintig-jarige ouvreuse H. S. uit Zwolle heeft kans gezien in vijftien maanden tijd, ongeveer f 10.000 uit een muurkast in her privé-kantoor te stelen, waarvan de sleutel in een bureau-lade lag. Tegen het meisje werd tien maanden gevange nisstraf geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest In Juli van dit jaar was een kastekort •eligieus ge voel en werkelijke heiligheid. Werke lijke heiligheid is het altijd in bedwang houden van welk gevoel ook. Het uitle ven van een gemoedsbeweging leidt tot vitalisme, het blindelings volgen van de stem van het leven zelf, ook al is die stem nog zo nobel, ook al is die aandrift nog zo edel. Volharding, daar was men het over eens, is de keur, waarop elke gemoedsbeweging vanzelf afstootte. Ge moedsbewegingen staan onder de in- loed van het ogenblikkelijke senti ment; zij kennen de volharding niet. De bisschop wist het. Achter deze redeneringen verborg zich iets. Het feit dat men niet geheel ten onrechte in de levenswijze van Jean- Marie een motie van wantrouwen in zich zag. Indien Jean-Marie bij de Trap pisten was ingetreden of bij 'de Kartui zers, dan had men hem geprezen. Nu wil de hij twee dingen verenigen. In de we reld blijven, dus organisator zijn, de Kerk meebesturen, "en een asceet zijn; en wel zo, dat geen andere mogelijkheid zou overblijven dan aan te nemen dat hij halverwege op weg was een heilige te worden of al die ondeugden bezat, welke hij zo grif toegaf in pacht te hebben. Men zag iets tweeslachtigs in de vereni ging van het beschouwende en het we reldlijke. Zonder trots te gaan op zich zelf meenden de clerici, dat zij erin ge slaagd waren, ondanks de barre tijden, waarin men geleefd had en nog le'efde, iets tot stand te brengen dat van blijven de waarde was. Dat zij, op bescheiden wijze, verdienden daarvoor geprezen te wórden. Wat Vianney deed, het hoge woord kwam eruit, was dwaasheid. Daar richtte de bisschop zich op, zijn ogen fonkelden, hij zeide tegen de depu tatie: ,Ik wilde wel dat er onder u meer dwazen waren." DE DUIVEL het wondere leven van Jean-Marte Vianney, pastoor van Ars. Door H. A. LUNSHOF 20 Zij zwegen, zij keken naar elkaar. De bisschop zei verder: „Het is best mogelijk dat de pastoor van Ars niet -veel weèt. Ik wil dat toe geven. Hij is verlicht." ZIJ vonden die woorden niet prettig. Zij voelden in die oproep tot dwaas heid meer dan slechts een genegenheid van de bisschop voor Jean-Marie. Zij voelden in dat woord dwaasheid een steek op hun burgeriyke, boerenaf komst, welke de bisschop bij Vianney niet scheen te hinderen. Zij waren boe ren, kinderen van dit land, niet altijd even fijngevoelig, flink en krachtig; hij moest niet vergeten wat zij hadden ge daan. Zij wilden niet achtergesteld wor den bij een man, over wie zij altijd hun schouders hadden opgehaald. Zij wilden niet terzijde gesteld worden door iemand, die velen hunner als dwaas beschouw den. De werkelijke heilige, dachten zij, loopt met zijn heiligheid niet te koop. Jean Vianney maakt er drukte over; men ziet dat hij ae heilige wil uithangen. Dat is dweepzucht. Oh, het woord dweepzucht. Deze clerus leefde in de dagen, waarin de drift van de bourgeoisie naar vrijheid, naar hel derheid, naar positivisme, op de deur klopte. Als kinderen van hun tijd kon den zij hier niet aan ontkomen. Zij voel den dezelfde behoefte, verzwakt door de traditie waarin zij waren opgevoed, ver zwakt door de lessen van de Kerk. De be hoefte, de zichtbare dingen voor de meest werkelijke te houden. Dat gaf hun een instinctieve afkeer voor Jean-Marie Vian ney, die nu, nota bene, door hun bisschop hun ten voorbeeld was gesteld. Zij waren trouw aan hun kudde, trouw aan hun bisschop, trouw aan de Kerk, in een tijd nu de afval alom was; dat was op zich zelf verdienstelijk genoeg. Dan hoefden hun parochianen niet te gaan biechten bij een pastoor in Ars, die, over hoeveel deugden hij beschikte, er blijkbaar niet in slaagde, zijn bewonderaars ervan te weerhouden zijn lof te bazuinen. Zo luid, dat te velen naar Ars trokken om hem te zien; dat zelfs, zo nu en dan, een extra diligence uit Lyon moest komen. Geen lange tocht in deze diligence, geel geschilderd, met vlekken op het wapen schild, want het is zo dikwijls veranderd. De weg gaat naar boven; dé diligence ra telt door liet dorp Ecully, en dan dooi de heuvels, waarover Jean-Marie eens trok, toen hij zich met zijn karretje voor het eerst naar Ars begaf. Of zij gaat door de Rhöne-vallei, over Ville- franche, ten Oosten waarvan het land van de Dombes zich uitstrekt. Nu, Jean-Marie, de diligence rijdt ter ere van u. Zij bevat een gezelschap dwa zen wel is waar; dat is slechts het begin. Ergens voelen zij dat gij kunt helpen al kunnen de meesten hunner niet ge holpen worden. Dat weten zij niet. Een instinct drijft hen voorwaarts; en rijdt er nu nog slechts een enkele keer een diligence naar Ars. zo meteen zult gij een vaste pleisterplaats zijn op een lange weg Wat zegt gij: ik ben het niet waardig? Nu, dat zegt men u ook. Het is nu erger dan ketelmuziek. Nu zyn het uw ambt genoten, nu is het uw wereld... de dili gence mag dan al rijden, de ernstige men sen keren zich van u af. Gij staat alleen. Met uw geheim. De wereld schendt u ELKE dag ontving Jean-Marie brieven, waarin hjj werd uitgescholden. de muren van de kerk plakte men bil Op bil jetten aan, die tegen hem waarschuwden. Met de diligence kwamen ook de ver wijten. Men liet hem niet met rust. Hij, die zo graag in stilte zijn werk wou doen, werd een'openbare figuur. Zijn be doelingen werden in een scheef daglicht getrokken. Men nam hem niet ernstig. Hij was een dwaas, een gek. een man die zichzelf zocht, een nietsnut, een rust verstoorder. Hijzelf zag in, dat iets van al die dingen'wel degelijk waar was. Lang zat hij 's avonds voor zich uit te kijken. Hij verwachtte, dat zelfs de bis schop hein met zou handhaven. Hij ver wachtte, dat hij de kerk uit zou wórden gejaagd. Hij verwachtte nieuwe verwij ten. Juist dit alles was voor hem een bewijs, dat hij door een woestijn van eenzaamheid moest schrijden; dat hij werd beproefd. De prefect van Trévoux bracht in die dagen een bezoek aan de bisschop, om over het geval Vianney te praten. De bisschop had heel wat diplomatie nodig, om de prefect te verhinderen aan de re gering in Parijs te schrijven, de onrust stoker Vianney het zwijgen op te leggen. Het was in een tijd, waarin andermaal kerken in vlammen opgingen, omdat de burgers in de Kerk de verdedigster van de monarchie van de Bourbons zagen, die zij verafschuwden. Met deze sentimenten bewerkte de prefect de bisschop: „De koning is een vroom man", ant woordde de bisschop, „hjj zal er mee in genomen zijn." De prefect schudde het hoofd. „Ik zeg u, monseigneur, als men een herhaling wil voorkomen van wat nog niet zo lang geleden in Frankrjjk is gebeurd, men een zachtere taal moet aanslaan dan de pastoor van Ars gewoon is te doen. Dweepzucht is wel het laatste wat wij kunnen gebruiken". „U gelieve de zorg voor de geestelijk heid aan my over té laten", antwoordde de bisschop. De prefect zeide: „Tot uw dienst mon seigneur, ik kwam alleen om u te waar schuwen." (Wordt vervolgd.) van 16.000 geconstateerd. Het meisje gaf toe ongeveer tienduizend gulden ge stolen te hebben. Het verschil zou vol- fens de officier van Justitie verklaard unnen worden uit het feit, dat er nog meer mensen in het bedrijf op de hoogte waren van deze manier om aan geld te komen. Het bevreemdde de officier ver der, dat pas zo laat iets van de verdwij ning van het geld was gemerkt. De Zwolse caféhouder S. M. stdhd te recht wegens opzettelijke heling van een deel van het gestolen geld. Hy zei slechts geld voor hetmeisje te hebben gewisseld. Maar het meisje vertelde, bij de café houder het geld in bewaring te hebben gegeven. De officier noemde dit „wisse len" een rekbaar begrip. Hjij vond. dat de man had „bewaard uit winstbejag. In totaal heeft M. zeker 2500 in bewaring genomen van het meisje. „M. is door zijn gedrag, door het vragen en uitlok ken, de hoofdoorzaak geweest van de daden van het meisje", aldus de officier, die tegen M. tien maanden eiste. Tegen de twintigjarige vrouw W. B. uit Zwolle werd 40 gulden of twintig dagen geëist. Ook zij had geld uit de kast genomen, toen zjj in dienst was van de bioscoop. Hier ging het slechts om een bedrag van veertig gulden. De manier om aan het geld te komen had zij ge leerd van de eerste verdachte. Over veertien dagen zal de rechtbank uit spraak doen. Raffinaderij te Pernis grootste van Europa ROTTERDAM, 4 Nov. Op de raffina- dery van de Bataafsche Petroleummaat- schappij te Pernis is een nieuwe distilla tie-eenheid in gebruik genomen. Deze eenheid heeft een verwerkingscapaciteit van 3'i millioen ton ruwe olie per jaar. Hiermede is de olieraffinaderij van de BPM de grootste van Europa geworden met een totale verwerkingscapaciteit van bijna 10 millioen ton olie per jaar. In 1940 bedroeg de raffinagecapaciteit van de installaties te Pemis nog slechts 1 millioen ton per jaar. De uitbreidingen, die sedertdien tot stand zijn gebracht, hebben een bedrag van ruim 75 millioen gulden gevergd. Achttiende veroordeling (Van onze correspondent) ROTTERDAM. 5 Nov. Voor de acht tiende maal in zijn leven is vandaag de Rotterdamse scheepshandelaar D. Z. ver oordeeld. Hij kreeg nu anderhalf jaar 'ge vangenisstraf met aftrek, omdat hij zee lieden had opgelicht door geld en bestel lingen voor geschenkpakketten naar het buitenland te aanvaarden, zonder ooit de pakketten te verzenden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4