1 I C Première AGENDA DAG-PUZZLE VAL DA Martens in nieuw pand Aardappelras dat geen moeheid kent Modeshow van Modéla Circus Knie Hulde aan Nobelprijswinnaar DDD Onderscheidingen en benoemingen Het weer houdt zich uitstekend CAISSONS VOOR LAATSTE MANOEUVRES LIGGEN AL KLAAR BIJ HET GAT Stoet op weg Vertr ouwen DE NATUUR De krant van gisteren Algemeen Dagblad Vrijdag 6 November 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 2 Hoogstraat-hoek Keizerstraat Nieuwsdienst Algemeen Dagblad De firmanten lichting op speciale artikelen kan wor- ROTTERDAM. van de manufacturenhandel H Martens en Co. zijn vreugdevol gestemd. Vandaag immers xvordt het nieuwe winkelpand aan de Hoogstraat-hoek Keizerstraat geo pend. Dan behoren alle zorgen die men in de noodwinkel in Blijdorp heeft gehad, tot het verleden. Het nieuwe winkelpand bevat eouterrain, een begane grond, entresol en een eerste verdieping. Aan de achterzijde bevindt zich een ge deelte van de tweede verdieping, be stemd voor dienstdoeleinden. De frontbreedte aan de Hoogstraat is 22 meter, de diepte 35 meter. De hoogte is momenteel 15.75 m boven de straat. De constructie van het pand is erop berekend dat in de toekomst een volledige tweede verdieping op het gebouw kan worden gezet. Witte steen Het nieuwe pand is opgetrokken van wit verglaasde steen. Voor de ramen is gebruik gemaakt van Cardavensters, omlijst met sierbeton. Langs de gevel Hoogstraat en Keizerstraat is een luifel gemaakt. De gevel aan de Hoogstraat is bovendien versierd met twee kleurige banden van ceramiek vervaardigd naar het ontwerp van mevrouw N. Klaassen. De etalages hebben een totale lengte van honderd meter. Aan de verkoopruimten, die een op pervlakte beslaan van 1524 vierkante me ter, is bijzondere zorg besteed. De vloe ren zijn gedekt met linoleum en de ver lichting is aangebracht in een rooster- plafond, in bakken, welke uitneembaar zijn, zodat zonder enige moeite de ver- ASSEN (ANP) De verwachting bestaat dat de landbouwwetenschap binnen afzienbare tijd een aardappel ras zal hebben gekweekt dat immuun is voor .aardappelmoeheid. De adjunct-directeur van de Planten- ziektenkundige dienst te Wageningen, dr H. N. Kluyver, heeft dit in een bij eenkomst van landbouwdeskundigen te Assen meegedeeld. In Zuid-Amerika groeien nog steeds aardappelrassen in het wild en nu heb ben onderzoekingen aangetoond dat sommige rassen onvatbaar zijn voor het aardappelaaltje. Weliswaar hebben deze rassen het nadeel dat ze geen knol voortbrengen, doch dit brengt geen onoverkomelijke bezwaren mede, wijl kruising met een goed productieras mogelijk wordt ge acht. Daardoor zal een aardappelras worden verkregen, waarop het aard appelaaltje geen invloed heeft en de aardappelmoeheid dus verdwijnt. Dr. Kluyver was weliswaar niet zo enthousiast als andere wetenschapsmen sen wel zijn, maar uit zijn woorden kon toch wel worden opgemaakt, dat ook hij de aardappelmoeheid over enige jaren ziet verdwijnen. VRIJDAG 6 NOVEMBER ROTTERDAM MUZIEK- Sciioimbur? S: Rotterdams Phlliarm Disch Orkest. BBVUES Luxor 8: René Sieeswljlcs Rcrue: Or Top- MVBRSBN. Ahcry'-Hal) Circus Strufsbunwr. FILM. Arana; Stain; 17. 12 7 0.30Zn en Zo: 1. 4 15 7 9.30). Catrttol: Meisjes van iln jroie stad. (9 - 5.15). Colosseum: sluier. (2 7 9.15: Zn -n Diplomatie Courier. 02 I 2 1.30 7 D.ló). Lutusuii: i 8 10). NI" Pt meisje ronder 0.1.5), Ha ITO (2.15 7 0.30; Zn 9.30), Res: Zo: 2 1 Het 1 Ven 0.15: z Les c de l' amour. (2 E«i Yankee In Ierland, (2 7 9.15; Zn on Zo: 2 4.30 7 9,15). SCHIEDAM FILM. Passage: Moulin Rouse. (2 8: Zn en Zo: 2 4.15 7 9.15; Do nvniet). Monopole: De lioekajilers der zeven zeeön. Vanaf Di: Zonon der Sioui. (2 7 9; Za en Zo: 3 5 7 9). DEN HAAG TONEEL. Schouwburg 8: Haagse Ctrmedlc: JJ.m kleine Slieba. kom te rui-, Kloluo Comedlo 8; Gezel schap Puok: Het dlevenbaL FILM. Apollo: Gevaar. 112 2.30 4.45 7 9.15) Killmi 1 6.45 9.15). Ceotru De I (2.8C 0.45 9.15; Zo: misdaad. (13 5 mui, die zij be- 15 4.15 7 9.15). Madame Curie. geerden. 12 30 7 9.15; Za en Zo: 2 Corso. Words and Music vanaf Ma (2.15 8.15; Za: 2.15 0.45 9.15: Zo: z i.ju o.io n.io; Do: niet). Kilconon: Kendca-vous op Saint-GemiaJn. (2.30 7.15 9.15; Zo: 1.30 3.30 7.15 9.15). MeMouole: Bekentenis ener liefde. (2.15 8.15; Ze.: 2.15 0.45 9.15; Zo: 2 4.15 6.15 9.15). Odeon: Stop, you're killing me, (2.30 7 9.15; Zo: 2 1.30 7 9.16). Olympia: Koningin Christina, (2 S; Zo: 2 5 8). Passage: Tlilindeibay. (2 30 0-45 9.15; Zo: 145 4.15 6.45 9.15) Plan: Stop. you're killing D|e. (2-30 7 9.15; Zo: 2 4.30 7 9.15). Ca pitol: WoestijnraUeo. (2 3; Za: 2 6.45 9.15; Zo: 1.30 4 6,30 9,15). HollywoodWoestljnnitleu. (2.30 7 9,10; Vr Za Zo: 2.30 4,30 7 9.15). Jtombraodt: Woestljn- ratten. (2 3; Za: 2 0.45 9.15; Zo: 1.30 4 0.45 9.15) Rei: Dr. Jekyll aa rnr Hyde, (9.30 11.30 1.30 3.30 5.30 7.30 9.30; Zo van 11.3U af) Rosy: Het mysterie Tan de nacht. (2.30 7 0.15; Vr Za Zo: 2,30 4,30 7 9.1.5). Studio: Do gouelon poort. (2 17 0.15). Do Uit kijk: The Titfield Thunderbolt. (Vr Za Ma: 2.15 7 9.15; Zo: 1 3.15 7 0.15). Seinpost: Dageraad dor irljhold (2.15 S.15; Zo: tovns 5 uur), Weat-Knd: Da geraad der vrijheid. (2.15 8.15: Za: 2.15 6.15 0; Zo: 2 4.30 6.-15 9). Musica: Do Woeste Iloojtle. (Vr Ma Dl: 2.15 8: Za 7.15 9.30; Zoi 2.30 4.45 7.15 9.30; Wo: Do: 2.15). No. 22. Omschrijving. Horizontaal: 1. zilverpopulier. 3. afkorting, 8. lidwoord (Fr.), 9. deel van Gelderland, 10. kasteel, 11. waternimf, 14. telwoord. 16. de goden, 17. racer, 19. mededinger, 21. dap per, 23. lidwoord, 24. vis, 25. mist. Verticaal: 1. voegwoord, 2. deel van Gel derland, 3. gelijkmaken, 4. rivier in Rusland. 5. borstharnas.' 6. bezitt. vnw., 7. sidderen, 12. iemand die verjaart, 13. tiental. 14. deel- teken, 15. deel v. h. been, 18. „Het Groene Eiland", 20. sieraad v. d. haan, 22. afkorting. m* Oplossing van de vorige puzzle Horizontaal: 1. malve, 5. wan, 8. olie. 9 are, 10. P.K., 11. ras. 14. M.T., 15. graniet, 18. ASron, 19. beladen, 21. ei, 22. dek, 23. we, 25. erf, 27. ezel. 29. lef, 30. snees. Verticaal: 1. mop, 2. alk. 3. LI, 4. verraad, l wa, 6. arme, 7. netto, 12. aarde. 13. snoe ken, 15. gal, 16. Inn. 17. abeel, 20. Eire, 23. tree, 24. els, 26. f.f., 28. ze. Wie wind zaait zal storm oogsten. den geconcentreerd. Dakterras In het reeds gebouwde gedeelte van de tweede verdieping zijn ondergebracht de cantine voor het personeel, garderobes en decoratiekamer. Grenzend aan de cantine is een dakterras voor het personeel. Het nieuwe pand is gebouwd door de Ge broeders van Heeswijk, aannemersmij te Best onder architectuur van de heren A. J, M. Buys, ir E. H. Kraaijvanger en H. M. Kraaijvanger. De binnenhuisarchitec tuur werd verzorgd door de heer J. van Bommel. Advertentie BIJ GRIEP PASTILLES Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. In het cajé- restaurant Engels hield de firma Modéla gistermiddag en -avond een modeshow, waar een kleine veertig modellen werden ge toond, o.a. sportkledingmantel pakken, namiddagmodellen en cocktail- en avondkleding. Voor al in de laatste groep zagen wij een paar zeer geslaagde model len, hoewel ook een mantelpak van zwart-witte tweed, een zwarte swagger met garnering van persianer en een paar ja ponnetjes van tweed in een ge dekte tint zeer aantrekkelijk waren. Op de Franse mode die voor dit seizoen de hoge taille voor schrijft, waren verscheidene cocktail- en ook avondjaponnen geïnspireerd. De verhoogde tail- ïelijn werd dan meestal verkre gen door een opgeknipte rok of door een zeer brede, dikwijls gedrapeerde ceintuur. Een mooi voorbeeld van deze lijn was het cocktailjurkje met de wijde, met cognackleurige motieven be drukte rok van zijden taf waar op een zwarte blouse werd ge dragen. Van de avondtoiletten konden wij het hardrose geval van tule minder waarderen dan het sjieke toilet van zwarte zijde in het klassieke, strakke model. De fraaie lijn van deze avondjapon deed vaag denken aan de mode van het begin dezer eeuw, voor al door de aan de achterkant in een nauw merkbaar sleepje ein digende waaierplooi. De hoertjes die op de show werden getoond waren van maison Van Veen. De kleine, vaak fraai gedrapeerde model letjes vielen op door de eenvou dige lijn die was aangepast aan het moderne korte kapsel. De moderne tinten „cognac" en „sherry" waren hier goed ver tegenwoordigd, evenals enkele flatteuze pasteltinten. NIEUWE TOONZAAL VAN Fa. DE LANGE Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM Aan de Oude Bin nenweg 146-148 heeft de firma J. A. d£ Lange gistermiddag een nieuwe show room geopend. Het geheel verbouwde pand, dat oorspronkelijk uit twee zaken bestond, is zeer doeltreffend ingericht. Er is een grote ruimte voor het expo seren van koelkasten, haarden, kachels, stofzuigers e.d.; artikelen die nu bijzon der tot hun recht komen door de ge durfde kleuren waarmee de heer M. D. van Wensveen, binnenhuisarchitect, heeft gewerkt. Achter de expositieruimte zijn de kantoren en een keuken ingericht waar geregeld demonstraties zullen wor den gegeven. ROTTERDAM. - Het stuk van Carl Zuckmayer, van jaren geleden uit ver toningen onder leiding van Albert van DalsiAn bekend, staat thans op het repertoire van De Toneelvereniging, zijnde het voormalige Nederlandse Volkstoneel. Gisteravond was het ge zelschap ermede in de Rotterdamse schouwburg voor een vrij talrijk pu bliek, dat voor dit spel van achter de schermen van het circus nog wel be langstelling bleek te hebben, al is de tijd over het algemeen niet zo bijzonder ontvankelijk meer voor ietwat traag verlopende, op het sentiment gerichte geschiedenissen als deze. Een bijzonder genoegen was het, Johan Elsensohn weer eens robuust en kleurig een belangrijke rol te zien spelen en evenveel vreugde verschafte Aaf Bouber met haar prachtige type ring van de in het, circusbedrijf ver sleten caissière. De vertoning rustte goeddeels op dit tweteal hoelang geleden is het alweer dat zij samen waren in de troep van Herman Bouber? zomede op Annie de Lange. Deze had als Katharina, de dochter die heen gaat en terugkomt, vooral in haat- scènes van ontroering mooie ogenblik ken, maar toch dreef zij te veel op haar speelteohniek om voortdurend te kunnen boeien. Het wachten is nog altijd op de regisseur, die uit deze actrice alle mogelijkheden te voorschijn haalt. Hans Tiemeyer, die bij deze voor stelling welke de circusgeuren toch niet voldoende over het voetlicht bracht de leiding had, speelde bescheiden de hereboer die de jonge vrouw weer aan het circus moet prijsgeven en voorts trok in de bezetting nu en dan nog Hans van Meerten als de clown de aandacht, Aan het slot werd onder hartelijk applaus voor Annie de Lange een bloemstuk opgebracht. G. Z, Twee Deense torpedobootjagers, de Huitfeldt en de Willemoes, zijn gisteren in de haven van Rotterdam aangekomen. De beide schepen, welke tot acht No vember zullen blijven, hebben ligplaats gekozen aan de Parkkade. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad GRONINGEN. Sinds tot niet geringe trots van de universiteitsstad in het Noorden officieel bekend werd, welk een grote onderscheiding de Gronin ger Alma Mater ten deel is gevallen, doordat de Koninklijke academie van wetenschappen te Stock holm als Nobelprijswin naar 1953 voor natuur kunde haar keus had laten vallen op prof F. Zernike is het woonhuis van de Nobelprijswinnaar in een bloemenlusthof herschapcV- Telegrammen uit alle delen van de wereld ble ven de hele dag binnen stromen en de telefoon stond niet stil, terwijl het in de woning van de pro fessor een komen en gaan was van de velen, die hem persoonlijk kwamen feli citeren. Op alle universiteitsge bouwen wapperde fier de nationale vlag, terwijl ook elders in de stad de vlag gen werden uitgestoken. Het curatorium van de universiteit en de facul teitsverenigingen brachten gisteravond een bezoek. De vreugde was uiter aard het grootst bij de wetenschappelijke staf en verdere medewerkers in het natuurkundig labora torium aan de Wester singel. In het natuurkundig laboratorium is professor Zernike tijdens een intie me. samenkomst door zijn naaste medewerkers ge huldigd. Op de katheder stond een exemplaar van het door prof Zernike uit gevonden phase-contrast- microscoop. Prof Zernike zal Zater dag de hulde van de uni versiteit in ontvangst nemen in een besloten vergadering van curatoren en senaat. en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uvr huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kleinen-worden gedpód 31 October, wereldspaardag, heeft de Rijkspostspaarbank een record bedrag aan inleggingen gebracht, nl. pl.m. f 2.000.000, terugbetaald werd circa 900.000. De Rijkspostspaarbank kon dus een positief spaarverschil van f 1.100.000 boeken, een cijfer dat tot dusverre nog nooit werd behaald. HOGER ONDERWIJS Utrecht. R.U. Geslaagd voor het doet, ex, rechten: H. M. Koning te Utrecht; voor het cand, ex. geneeskunde; W. van Goor te Amersfoort, P. C. van Tricht te Eind hoven. K. R. Timmerman te Arnhem: vooi het cand. ex. tandheelkunde; A. Buehre te Amsterdam. Amsterdam. G. U. Geslaagd voor cand. ex. wis- en natuurkunde; de heren J. F. W. Jansen, P. W. J. M. Boumans, Th. Braaf. H. A. Kok (allen te Amsterdam) R. Leur te Bussum. Groningen. R. U. Geslaagd voor het doet. ex. tandheelkunde: L. A. M. Roorda Harlingen. B. J. Reintjes te Gaamferen, G. Steenbeek te Sappemeer, Tj. Spriensma te Dokkum. Rotterdam. Geslaagd voor, het doet. ex in de economische wetenschappen: d« heren G. Verweij te Den Haag, H. Lang broek te Rotterdam, G. W. Reitsma tt Dordrecht, A. Groenevel^ te Rotterdam en J. Jongeneel te Woubrugge. Advertentie STOFZUIGERS UITSLUITEND le KLAS FABRIKATEN In prijzen vanaf f 85.- le Middellandstraat 72 - Telef. 30340-37434 Jurriaan Andriessen schrijft ballet ijlt Ni«(Uwsdicn*t ^Iljgemecn Dagblad ROTTERDAM. De jonge componist Jurriaan Andriessen heeft van de Rot terdamse afdeling van de Maatschappij tot bevordering van de toonkunst op dracht gekregen de muziek te schrijven voor een ballet, dat bij de viering van het 125-jarig bestaan zal worden opge voerd. Corrie Hartong zal de choreogra fie maken. Ook op het Boekenfeest in begin 1954 wordt een ballet, waarvoor Andriessen de muziek schrijft, uitgevoerd. De Jo han Wagenaairstichting gaf hem opdracht muziek te componeren voor een Boeken- ballet, waarin de betekenis van het boek voor de lezer tot uiting moet ko men. Advertentie Prof. dr R. A. M, Bergman, tot dusver fungerend directeur van de afdeling culturele en physische anthropologic van het Kon. instituut voor de tropen, is benoemd tot definitief directeur van genoemde afdeling. Drs J. J. M, Visser uit Amsterdam, thans directeur van de stichting Inter- locale woningruilcentrale te Utrecht, is met ingang van 1 December a.s. benoemd I tot burgemeester van de gemeente HaarlemmeiTiede en Spaarnwoude. I (Vervolg van pag 1.). Bijna onmerkbaar voor de toe schouwers worden de verantwoor delijke mensen op de 62"/2 meter lange, 19 meter brede en 18 meter hoge Phoenixcaisson op de hoogte gebracht van de noodzakelijke ge gevens van stroomsnelheden en peil schalen. Een enkele keer ziet men een troep mensen met een staal draad hollen. ..Beetje doorvieren!" en „Houwen zo!" klinkt dan over het water. Het zwaaien om „het draaipunt in de ruimte" zoals een deskundige het noemde, verliep toen geheel naar wens. „Open!" werd er om tien mi nuten over tien geroepen. Het was een verademing, de grote wielen van de afsluiters te zien opendraaien. Tien minuten later was de 7000 ton wegen de kolos al een meter gezakt en ter wijl deze beweging geleidelijk door ging de Westzijde ongeveer twee meter dieper dan de andere kant, met welke beweging ook rekening was gehouden bij het bezinken van een oppervlakte van 185 X 300 meter, en hel storten hierop van een gemiddeld vier 7neter dikke steenrug, die 65 X 200 m groot is werd, om kwart over tien een kleine caisson op de guillo tine tegen het landhoofd lol zinken gebracht. Precies half elf werd hel sein gegeven dat devijftien pijpen van de guillotine moesten worden losgeslagen. Drie klappen met een voorhamer tegen elke keg waren steeds voldoende om de twee ton zware talen messen in het talud van het Oostelijke landhoofd te laten val len. Eén armzwaai „ergens" vandaan was voldoende om de bakken met stukken steen naderbij te roepen. Vol spanning wachtte iedereen op het spectaculaire moment, dat het lossen van een Franse kantelbak steeds pleegt op te leveren. Door middel van het met water vullen van tanks aan één zijde van zulk een bak trekt het vaartuig scheef, en dan gaan binnen nauwelijks één seconde honderden tonnen basalt- brokken te water. Bijna tien meter hoog spuiten water en modder op, terwijl de bak, na haar last te hebben verloren, door het dn beroering gebrachte ele ment eveneens enkele meters stijgt, en tegelijk terugzwenkt naaa- de normale stand. Jammer, maar deze keer moet er iets hebben gemankeerd aan de verdeling van de lading, want het shownummer ging niet door, Omdat er evenwel nog voldoende zolderschuiten lagen te wach ten heeft men toch snel kunnen door werken. Dit hadden ook de sterke zeeslepers gedaan. Zij warier., na de caissons tot voor Ouwerkerk te hebben gesleept, di rect naar Zijpe teruggegaan om er nog twee te halen voor de laatste sluitingen van hedenmorgen en vanavond. Ruim 100.000 maakten de wederopbouwrit ROTTERDAM In de jaarlijkse slotbijeenkomst van de Rondrit Weder opbouw Rotterdam, heeft ir N. A. Bogt- stra, de directeur van de RET, gister middag de heer L. Langelaar, die op 1 November het 100.000ste kaartje voor de rondrit kocht, hartelijk toegespro ken. De heer Langelaar trof het echter niet dat hij het geschenk, een abonne ment op alle lijnen van de RET. niet nod.ig had, want als technisch ambte naar bij de gemeente Rotterdam be schikte hij reeds over een abonnement. De moeilijkheid werd echter opgelost door mevrouw Langelaar het abonne ment aan te bieden. De heer J. Lebbink van het bureau voorlichting en publi citeit overhandigde de heer Langelaar vervolgens nog een boekwerk. Wethou der H. E. v. d. Brule had voor deze plechtigheid gebroken over het belang van de wederopbouwrit, waarna tenslot te de heer Bogtstra nog meedeelde dat in het afgelopen jaar 100,752 reizigers voor de rondrit waren geboekt. Deze reizigers waren in 2729 busritten ver voerd en deze bussen hadden een afstand van 87.328 km afgelegd. Het grootste aantal passagiers werd vervoerd op 5 Augustus, op deze dag moest met 67 bussen worden gereden. 's Middags omstreeks drie uur zette men weer koers naar het operatieterretn voorop de eerste caisson, de machtige Zwarte Zee 'en de Thames, langszij de Ebro en als stand bij de Blankenburg. De tweede werd behandeld door twee moderne steirke sleepboten uit de Rot terdamse haven. Het geheel vormde een indrukwekkende stoet. Ongeveer negen uur 's avonds arriveerde hij bij Ouwer kerk. Voor het aanvankelijk tot bijna 20 meter diepte uitgeschuurde gat moeten deze stukken, elk met een inhoud van ruim 20.000 kubieke meter als onaf wendbare grafstenen dienen. Zij moeten tevens de 2500 ha van de polder Vier bannen ervoor behoeden dat er na Za terdag nog eenmaal veertig millioen kubieke meter water door het stroom- gat gaat. Ook de nog overblijvende caisson zal op stroom bij de hand worden gehou den om in uiterste noodzaak gebruikt te kunnen worden. Nog is de strqd niet gewonnen. De Oostelijke caisson ligt weliswaar prima op haar plaats, doch daarbij dient te worden bedacht, dat de stroom feller gaat door het nauwere gat, en dit feit is vanmorgen na het plaatsen van de Noordelijke Phoenix nog groter. Dit is de sterkste risico-factor die de tegen partij stelt tegenover het technisch vernuft van Rijkswaterstaat en de moe dige practijk van onze dijkenbouwers. Met een gereserveerd vertrouwen zied de kopstukken in deze affaire de af loop tegemoet Prof, ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig la boratorium te Delft, onder wiens lei ding ook de studies voor deze sluitings methode zijn verricht, verblijft al enige dagen te Zierikzee. Als wij over zijn voorbereidend werk een opmerking ma ken, zegt hij afwerend: „Wij hebben er allemaal iets aan gedaan, maar toch ik geloof wel dat wij nu een goede kans maken". Die goede kans meent men ook te mogen zien in het weerbericht tot en met Vrijdagavond: zwakke wind uit Zuidelijke richting, tijdelijk toenemend tot matig, en omlopend naar het Wes ten: geen noemenswaardige afwijkingen van de getijtafels. Tamelijk rustig weer dus, „Het beste wat we kunnen hebben" hoorden wij zeggen, „want: met matige wind géén mist!" Het verlangen van ontelbare be langstellenden uit binnen- en buiten land om deze historische strijd van element tegen intellect te aanschou wen neemt intussen dergelijke vor men aan, dat het op het bureau Dijk herstel te Zierikzee langzamerhand een complete heksenketel is gewor den door het grote aantal telefonische verzoeken daartoe. Een gesprek zon der binnen vijf minuten te worden gestoord door een telefoontje behoort dezer dagen tot de uitzonderingen. Advertentie in en om uiv hu is Ik heb 'ent teruggebracht: 't ding was maar gehuurd. DUIZEND brieven en zeshonderd foto's ltreeg de 39-jarige in Canada wonende Zuidafrikaan Saayman, nadat hij aan burgemeester d' Ailly per brief had gevraagd eens voor hem uit te kijken naar een Amster damse schone, die de eenzaamheid met hem zou willen delen. De brief kwam in een krant, waarop vele pennen in beweging kwamen. Na alle foto's goed bekeken te hebben schreef Saayman aan de burge meester terug: „er is een meisie- dame, op wie ek verlief is, ek sal haar my foto stuur." Wie weet? ECHT GEESTIG was dat. Op een feestelijke bijeenkomst van de ver eniging van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers in West Zeeuwsch-Vlaandercn kwam ook mr dr A. J. J. M. Mes, hij was er zelfs in drie kwaliteiten. Bur gemeester Van Rosevelt heette allen welkom cn sprak tot mr Mes: u behoeft u wat eten en drinken be treft niet te generen, want we hebben er op gerekend, dat u ook een drievoudig onthaal toekomt. HEEL WAT AUTOMOBILISTEN hebben geen gehoor gegeven aan de oproep inzake de proefvor- dering van auto's, als onderdeel van de mobilisatieoefening. Dat wordt alleen maar door de ogen gezien voor wie een geldige reden had om verstek te laten gaan. De anderen zullen er wel meer van horen als zij voor de rechter staan. Vooral in het Zuiden van het land zijn er heel wat die de oproep naast zich hebben neergelegd. De heer E. J. M. Stumpel, voorzit ter van de kamer van koophandel en fabrieken voor West-Friesland te Hoorn, heeft wegens interne moeilijkheden in het bestuur, zijn functie per 1 Januari a.s. ter beschikking gesteld. Niet alleen de groenbladerige klimop- Hedera doch ook een klimopsoort met bonte blaadjes wordt veel als kamerplant gekweekt. De bontbladerige soorten ver langen wel iets meer warmte dan hun groene zusters; die groeien nog uitste kend in een onverwarmde kamer. Met bonte soorten moet men in ieder geval iets voorzichtiger zijn. Neem de blaad jes ook eens wekelijks met een zacht en vochtig sponsje af; dat kan veel narig heid voorkomen. Wanneer de plant in een normaal verwarmde woonkamer staat vindt ze het wel prettig indien de bladeren eens met lauw water besproeid worden. Advertentie P OPEMT°°°"t T,'s 18 „Nu is het jouw beurt." Jacko pakte haar bij de schouders en duw de haar zachtjes in een stoel neer. „Attentie!" begon hij. „We zullen een afspraak ma ken. Ik woon niet ver hier vandaan op ka mers bij een heel geschikt Frans echtpaar. Een respectabel huis, hoor, geen mallighe den. Boven is een zolderkamertje, zó klein, dat het maar twee maal zo groot is als het smalle bedje dat er in staat. De huur is laag, binnen het bereik van een dwaas meisje dat zichzelf in malle situaties heeft gewerkt. Op mijn aanbeveling zal ze dat zolderkamertje mogen' betrekken, dat nog tot mijn afdeling van het huis behoort en ze kan me dan aan het eind van de week de huur er voor beta len. Maar in ruil voor mijn goede diensten moet zij óns een kleine dienst bewijzen. Al weer geen malligheden." „O, lieve hemel," zei Martyn. Ze leunde te gen de toiletplank, haar gezicht in haar han den. ,,Het klinkt zo verrukkelijk", zei ze, trachtend haar stem vastheid te geven, ,,een heerlijk bed." „All right, Jacko", zei Poole. Ze hoorde de deur open en dicht gaan. „Ik wil dat u zich een paar minuten ontspant," ging hij voort. „Ontspan als een kat. Denk aan niets be paalds. U zult vannacht heerlijk slapen. Alles komt terecht." Het gasvuur gonsde, de geur van rozen en schmink vulde de warme kamer. „Rookt u?" vroeg Poole. „Soms." „Hier!" Ze inhaleerde dankbaar. Hij ging de gang in en ze zag hem zijn eigen sigaret aanste ken. Haar gedachten zwierven doelloos om de vorm van zijn hoofd en gezicht. Een poos je later riep Jacko ergens heel in de verte iets. Poole wendde» zich tot haar. „Ga mee", zei hij. Op het toneel wierpen de bestofte werk- lampen een kring licht op een schrijftafel met twee stoelen. Het leek een eiland in een blauwachtig, nevelig meer. Ze zat even la ter opeens achter die schrijftafel tegenover hem. Op een wenk van Poole liet ze haar armen er op rusten en begroef haar gezicht in haar armen. „Luister", zei hij, „en verroer je niet. Je bevindt je in de hall van een oud, mooi,maar vervallen huis. Je bent het, meisje met de slechte erfeigenschappen. Het voorwerp van je begeerte is de man aan de andere kant van de schrijftafel, die familie van je is en van wiens karakter en uiterlijk jij de slechte afspiegeling bent. Dadelijk moet je je ge zicht naar hem opheffen. Hij maakt dan een gebaar en jij maakt hetzelfde gebaar. Dan zeg je: „Bevalt 't je niet wat je ziet?" Het moet afschuwelijk en reëel zijn. Beweeg niet. Denk er over. Denk het je in. Hef dan je hoofd op en spreek." Martyns vermoeidheid had iets van een droomtoestand. Ze wist, dat alleen de stoel waarop ze zat en de tafel waarop ze leunde haar beletten op de vloer te glijden. Poole's aanwijzingen drongen door die weerloosheid heen als die van een hypnotiseur het vol maakte dualisme waar acteurs om bidden kwam over haar. Ze was tegelijker tijd zich zelf en het meisje uit het stuk. Zij gaf dat meisje leiding, zij beheerste het. Toen ze eindelijk haar gezicht ophief en naar hem keek en het gebaar herhaalde, had ze het gevoel of ze in een spiegel haar eigen beeld zag en er tegen sprak. öoor nqa,io m&Rsh „Bevalt 't je niet wat je ziet?" vroeg Mar tyn. In de stilte die volgde kon ze haar hart horen kloppen. „Kun je het nog eens doen?" vroeg hij. „Ik weet het niet", zei ze hulpeloos. „Ik weet het écht niet." Ze wendde zich af en verborg met een kinderlijk gebaartje haar gezicht in haar arm. Beschaamd liet ze de tranen, die ze zo lang had teruggedrongen, de vrije loop. „Kom! Kom!" zei hij, niet zozeer om haar te troosten dan wel om zijn eigen vol doening uit te drukken. Ergens in de donke re zaal klapte Jacko éénmaal in zijn handen. Poole raakte haar schouder aan. „Het is niets", zei hij, „dat zijn de groeipijntjes, dat gaat wel over. Je kunt de rol als inval ster instuderen. We zullen morgen de condi ties bespreken. Als je het liever wilt, zullen we die hele familierelatie van ons verge ten. Goeie nacht." Hij liet haar alleen en even later kwam Jacko met haar koffertje. „Ziezo, nu gaan we naar huis", zei hij. HOOFDSTUK IV De tweede generale repetitie Toen Martyn de tweede morgen van haar avontuur de ogen opende was het met het gevoel, dat ze tot rust was gekomen na een vermoeiende reis. Het was moeilijk te gelo ven dat ze negen uur geleden tegenover Adam Poole aan een schrijftafel op het to neel had gezeten en wel, althans op dat ogenblik, in de hoedanigheid van actrice. De daarop volgende rit in een taxi met de on gewoon zwijgzame Jacko, hun binnenkomst in een huis waar iedereen scheen te slapen, het op de tenen de krakende trappen oplo pen, de heerlijkheid van een warm bad en de daarop volgende vergetelheid in de slaap, al die gebeurtenissen warrelden dooreen en gaven haar het gevoel dat ze noch sliep, noch geheel wakker was. Ze bleef stil liggen en keek rond. Het was een heldere morgen en de zon scheen vro lijk door het zolderraampje boven haar bed. Het kamertje was pijnlijk zindelijk en fris. Ze herinnerde zich nu, dat Jacko haar ver teld had dat hij het nu en dan gebruikte en inderdaad droeg het, zo klein als het was, zijn excentriek stempel. Een reeks schetsen voor „De twaalfde Nacht" was op een teken plank geprikt. Op een muurplank stond een rij figuren, gekleed in papieren gewaden, als de personen in dat stuk en tegenover het bed hing een clownsmasker, dat zeer veel op Jacko zelf leek. „Wat een heerlijk kamertje", zuchtte Martyn en begon te overleggen hoe ze haar bescheiden bezittingen hier zou onderbren gen. Ze was vol dankbaarheid en voelde zich wonderlijk nederig gestemd. De badkamer was een verdieping lager en toen ze de trap afliep rook ze koffie en vers brood. Een deur op het portaal ging open en Jacko's clownshoofd keek om de hoek. „Ontbijt over tien minuten", zei hij. „Maak voort." Het kwam Martyn voor, dat een warm bad wel een der prettigste dingen was die het leven je kon verschaffen en daarna een dou che, waaronder je gauw je haar kon wassen. „Gelukkig dat het kort is", dacht ze, het droog wrijvend met haar handdoek. Tien minuten later was ze alweer de bad kamer uit en zag Jacko op het portaal staan. (Wordt vervolgd) DIT volk is een volk van boeren, schippers, visserlui en dijkwer kers. Hef-lijkt zo op het eerste ge zicht wel eens anders, maar als men maar lang genoeg in de ziel van een Hollander graaft dan vindt men daar altijd wel de wortel van zijn boeren- of zeemansafkomst. In een stad als Rotterdam is dat helemaal niet moei lijk. Zij is begonnen als nederzetting van vissers en haar groei is gevoed met volk van de eilanden, De watersnood is een nationale zaak bewijs behoeft dèt toch waarlijk niet! het herstel is een nationale zaak. Waterbouwei-s zijn we allemaal min of meer. Kijk maar naar de kin deren als ze een plasje water en wat zand vinden. En dan nu Ouwerkerk. Negen maan den geleden werd het werk van vele eeuwen verwoest. Ieder ander dan een Nederlander zou het moedeloos zo maar gelaten hebben. Nederland wachtte geen dag en begon aan wat zo te zien een hopeloos werk was. En nu Ouwerkerk, het laatste gat. Heel de wereld kijkt naar ons, naar de krioelende massa's van waterbouwers. Kijk, dit zijn wij! Wij, uniek in onze harde verbetenheid, in onze vinding rijkheid, in ons weergaloos vak manschap. Dit vechten om grond bindt ons tot een volk met een geheel eigen stempel. Onze taal is de taal van boeren, van poldergasten, van schippers. Dat is de kracht van die taal; daardoor heeft zij door de eeuwen heen de druk weerstaan van de veel grotere taal gebieden die haar omsluiten. Daarom worden wij boos als wij aan die taal verraad zien plegen door schrijvers die hun afkomst verloochenen om der wille van wat quasi-modern effect. OCULUS. Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 73 Rotterdam Telefoon (K 1800) 11.32.70 Nachtverbindingen van 23.00 tot 8.30 uur met uit zondering van Zaterdag nacht: Hoofdredactie Binnenland Buitenland Sport Stenografen en Expeditie en be zorging Zaterdag van 15.00 21.00 uur 11.10.05 11.10.08 11.32.73 11.32.71 27.0.16 27.0.18 11.10.01 11.10.09 Zaterdag van 21.00 uur tot Zondag 20 uur11.10.03 Giro Nr28.48.00 Kantoren: Rotterdam: Polderlaan 44a, tel. 73067; Den Haag: Sta tionsweg 26, tel. 11.70.33 en 11.15.18; Amsterdam: N.Z. Voorburgwal 157, tel. 33050.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2