Kledingindustrie neemt maat van 11.000 mannen LL If RODE officieren rekken nutteloze „uitleg Generaal Thimaya verloor zijn geduld Twee zielen,een gedachte 40 pCt van zelfstandigen verdient onder de 2 mille Schilderij verwekt opspraak in Parijs Spoedige één making van sociale verzekeringen «I© \olL-sl&ranl van Vrijdag 6 November 1953 3 THANS GEBRUIKTE STELSEL VEROUDERD Gtvte voordelen bij damesconfectie ROTTERDAM, 5 Nov. (ANP) In de komende veertien maan den zullen medewerkers van een adviesbureau voor toegepaste sta tistiek, in hoofdzaak medische studenten, het land afreizen om elfduizend mannen de maat te nemen. Dit geschiedt in opdracht van het Productiviteitscentrum voor de Kledingindustrie aange zien gebleken is, dat het thans ge bruikte maten-stelsel verouderd is. Ongeveer vijf jaar geleden is in op dracht van een particulier grootbedrijf in damesconfectie een onderzoek inge steld naar de maatkleding der dames. De confectie-industrie maakt namelijk kle ding voor mensen, die men nooit heeft ontmoet. Om in deze leemte te voorzien heeft het adviesbureau toen 5.000 dames van top 'tof, teen gemeten. Het onder zoek leidde in 1951 tot een publicatie van een boek. waarin de resultaten waren neergelegd. liet hoek was voor iedereen verkrijgbaar, ondanks de particuliere op dracht en dit leidde er weer toe, dat grote detaillisten en de vereniging van japonnenfabrikanten besloten het nieuwe systeem in te voeren. Lagere prijs Het voordeel van liet nieuwe systeem zou zijn, dat nu 90 percent, iii plaats van vroeger fit) percent van de dames confec tie kan dragen, terwijl de veranderings- kosten eveneens werden gereduceerd. Dit alles moet volgens de deskundigen leiden tot een lagere prijs voor het artikel. Thans is besloten eenzelfde onderzoek in te stellen op liet gebied van de heren- confectie. De eerste etappe omvat een De PRIESTER-ARBEID Franse kardinalen bij de Paus VATICAANSTAD, 5 Nov. (AP) Paus heeft Donderdag in zijn zomerver blijf Castei Gandolfo drie Franse kar dinalen ontvangen. Hoewel over het on derhoud, dat drie kwartier duurde, geen mededelingen zijn verstrekt, mag als vaststaand worden aangenomen dat de kwestie van de Franse priesterarbeiders besproken is. De Franse kardinalen, mgr Feltin, aartsbisschop van Parijs; mgr Lienart, bisschop van Rijssel en mgr Gerlier, aartsbisschop van' Lyon, hadden zich naai- Rome begeven om de Heilige Vader op de hoogte te stellen van de bijeen komst tijdens welke het Franse episco paat de vorige maand, een besluit inzake deze kwestie nam. Men verwacht niet dat de beweging der priester-arbeiders verboden wordt, wel zullen waarschijn lijk nieuwe richtlijnen worden uitgevaar digd. Em.-pastoor Hens j" (Van onze correspondent) ■APELDOORN, 5 Nov. Op ruim 80- jarige leeftijd is vandaag in Huize St Marie te Apeldoorn overleden de emeri tus-pastoor van de H. Willibrordus-paro- chie te Herveld in de Betuwe, De overledene was op 3 Augustus 1873 te Zwolle geboren. Na op 15 Augustus 1900 pdiester te zijn gewijd, stond hij achtereenvolgens als kapelaan te IJssel- muiden en Heino, waarna zijn benoe ming volgde tot pastoor van de parochie der H. Stede te Hasselt (O.). In Decem ber 1925 werd hij als zodanig overge plaatst naar Herveld. waar hij in 1950 zijn gouden priesterfeest vierde. Eind vorig jaar ging pastoor Hens op emeri taat en nam zijn intrek in Huize St Ma rie te Apeldoorn. op de orte «jo Nou is het dan ten slotte uitgekomen: 43 percent van alle Nederlanders is met de vacantie thuis gebleven, hetgeen je van de zomer zeker niet gezegd zou heb ben. De bewering wordt gedaan door het Nederlands Instituut voor de publieke opinie, die een en ander haarfijn heeft nagevraagd De stranden van Zuid- Engeiand worden momenteel bezocht door een vliegenplaag. De dieren hebben maling aan insecten poeder en kunnen ook heel goed tegen de kou. Tonnen zee wier, waarop de vliegen zich vermenig vuldigen, werden al van de stranden op geruimd Een verhuizer in Hilversum moest bij een klant een piano weghalen, maar kwam voor een gesloten deur. Met drie helpers klom de plichtsgetrouwe man toen via het balcon naar binnen en op een gegeven moment stond de piano toch buiten. Dat zag een politie-agent. Ook plichtsgetrouw deelde die een pro cesverbaal uit. Wegens huisvredebreuk I-Iet was in Hongkong, dat een fietser tot vijf dollar boete werd veroordeeld, niet alleen omdat hij een bocht te scherp had gemaakt, maar omdat hij met z'n spatbord het zitvlak van de broek van een politie-agent had meegenomen in de De Ruyterschool in Vlissingen heeft de commissaris der koningin in Zeeland een plaquette onthuld. Daarop staan de namen van 165 oud-leerlingen, die in de oorlog omkwamen in dienst van de koop vaardij of van de marine Vinkeveen is een snoek van 21 pond en één meter tien lengte, armer geworden. Hij werd gevangen door de Hagenaar Arkesteijn, een befaamd snoeker De autobussen in Rotterdam hebben nu inplaats van letter (A tot en met Z) cijfers ge kregen van 30 tot en met 52. De heer M. v. d. Sluis in Drachten, heeft van car ton een locomotief met tender op spoor baan vervaardigd. De voortbeweging wordt verzorgd door een seheerapparaat- motor. Voorts bestond zijn materiaal uit allerhande huishoudelijke accessoires als breinaalden, gordijnroeden en traploper nagels. Een Amerikaans-Indiaanse dansgroep geeft op 10 Nov. in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag een voorstelling. De troep bestaat uit India nen uit de staat Montana. Hun leeftijden variëren van 21 tot 51 jaar. De dansers maken thans een tournee door veertien landen. De plaats waar Sint Nicolaas dit jaar de Nederlandse bodem voor het eerst betreedt is Geleen. Reeds komende Zondag arriveert de grijsaard aan het station Lutterade. Hebben we u al ver teld over de wonderpoes van onze tante Eulalie? Als dat beest laat thuis komt, nepmt die een sprong naar de brievenbus blijft met één poot aan de opening han gen en blijft met de andere klepperen totdat tante Eulalie moeizaam (met pa- viljotten in het haar) beneden is geko men om open te maken. onderzoek gedurende de maand Novem ber van duizend mannen, waarvan meer dan dertig afmetingen worden genoteerd. Dit onderzoek geschiedt vrij intensief en uit de opgenomen maten krijgt men een idee van de meest belangrijke maten. Volgend jaar worden dan de' hoofdafme tingen van nop 10.000 mannen gemeten. Zodoende meent dit Haagse adviesbureau een behoorlijk werkend systeem voor de herenkledingsconfectie-industrie te bezit ten. De „coupeurs" zijn medische werkstu denten, rlie vlak voor hun docLoraal exa men zitten, of het reeds hebben gedaan. Zij werken onder leiding van twee an- thropologen van bet anatomische labora torium A'an de Universiteit te Amster dam, aan welk laboratorium de gegevens voor wetenschappelijk onderzoek even eens ten goede komen. In 1955 hoopt men het maatsysteem op papier te hebben. Verkeer over Gouda weer normaal Oorzaak van ontsporing blijft een raadsel (Van onze correspondent NIEUWERKERK, 5 Nov. De schade aan de rails bij Moordrecht, veroorzaakt door het ontsporen van een olletrein, is vandaag vrijwel geheel hersteld. Tot van middag één uur kon over enkel spoor een pendeldienst tussen Rotterdam en Gouda worden onderhouden. Vervolgens kon Aveer gebruik worden gemaakt van beide sporen, zij het dan ook, dat de trei nen nogal Avat vertraging hadden, omdat nog langzaam moest worden gereden. Vanavond kon de dienst echter weer nor maal worden hervat. Men verwacht niet omtrent de oorzaak van het ongeval nog iets te weten te kunnen komen. I-Iet per soneel blijkt geheel gehandeld te hebben naar de voorschriften. Het ti-einmateriaal heeft geen gebreken getoond. De spoor baan zelf was net kort tevoren gecontro leerd en Avaar nodig bijgewerkt. Langzaam-aan-actie in KOREA PAN MOEN JON, 5 Nov. (AP) Do Chinese en Noordkoren.inse communisten (lie (le „uiteenzettingen" in Pan innen jon verzorgen, laten dagelijks meer blij ken dat zij de pogingen om onwillige krijgsgevangenen te bewegen toch naar liii it land terug te keren niet ernstig meer nemen. Hun succes is praetiscli nihil. Zij hebben daarom een langzaam aan actie ontketend die vandaag een climax bereikte. Luitenant-generaal Thi maya, bet. Indiase ljool'd van de neutrale repatriëringscommissie die meestal bui tengewoon zacht is iu zijn optreden, ver loor zi jn geduld. Hij maakte kort en bon dig een eind aan een zestal ondervragin gen die hem te lang duurden. „Dit is absurd. Er moet ergens een grens zijn", zei de Indiase generaal, toen de communis!en na enkele uren pas zes Chinezen hadden ondervraagd. Hij on derbrak de eenzijdige betogen omdat overduidelijk was dat de mannen niet onder communistisch regiem wilden te rugkeren. Thimaya gaf duidelijk te ken nen dat hij zich ergerde over de rode sabotage. De vraaggesprekken worden in trager tempo dan ooit gevoerd en ook maken de communisten van iedere gele genheid gebruik om in eindeloze debatten te vervallen of boos de tent te verlaten. In de geringste voorvallen A'inden zij een aanleiding om weg te lopen. Zo verlieten de „uitleggers" ae tent, omdat zij be merkten dat een Chinees sprekende waarnemer en een tolk van de UNO van plaats waren verwisseld. Toen zij hun dagtaak hadden beëindigd waren 136 van de 492 Chinese gevangenen ondervraagd. Slechts t,wee van hen lieten zich over halen alsnog te repatriëren. In totaal moeten voor 24 December 22.000 Chine zen en Noord-Koreanen worden onder vraagd. De Zuidkoreaanse minister van buiten- Na rumoerige vergadering 9 Ton voor uitbreiding van melkfabriek (Van onze correspondent) APELDOORN, 5 Nov. In La Borde laise, te Apeldoorn, werd hedenmorgen een ledenvergadering gebonden can de Coöperatieve Melkfabriek Mariëndaal. Het bestuur vroeg machtiging maximaal negen ton op te nemen bij de plaatselijke boerenleenbanken ter uitvoering van bet destijds bij kleine meerderheid van stem men genomen besluit om de fabriek be langrijk nit te breiden. Het werd een ru moerige vergadering. Een aantal boeren meende, dat het in de vorige vergadering genomen besluit niet gehandhaafd kon worden en wenste de machtiging niet te verstrekken. Zij deinsden terug voor de consequenties en sleepten er zelfs „De Ommelanden" bij. Op een gegeven ogenblik werd de sfeer zó gespannen, dat hét bestuur dreigde heen te gaan, wanneer de machtiging niet werd verleend. Uit de vergadering werd geroepen, dat deze stap de afbraak van de fabriek zou worden. Hoewel het bestuur van oordeel Avas, dat formeel geen stemming nodig was, werd het voorstel toch ter wille van de vergade-, ring in mondelinge stemming gebracht. Daarbij bleek, dat de soep niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend. Er waren 106 voor- en 32 tegenstemmers. 1.6 Stemden blanco. Verscheidene boeren zeiden, ontheffing als lid te zullen vra gen. GAS EN WATER NIET DUURDER in Vlaardingen (Van onze correspondent VLAARDINGEN, 5 Nov. Met 15 te gen 14 stemmen heeft de gemeenteraad van Vlaardingen vanavond een voorstel van B en AV verworpen, dat beoogde de gasprijzen voor de kleinverbruikers met een halve cent per kubieke nieter te'ver hogen met ingang van 1 Januari 1954. Zowel van KVP als van PvdA en protes tants-christelijke zijde werd het voorstel scherp bestreden. Een voorstel van B. en W. om de wa- terprijzen te verhogen van f 1,50 tot f 2,10 vastrecht per maand inclusief 3 kubieke meter water, en het overige verbruik van 20 cent tot 23 cent per kubieke me ter, eveneens voor de kleinverbruikers, vond evenmin genade bij vele sprekers. Krips in Concertgebouw avond het vierde abonnementsconcert van de serie-B. Dirigent: Josef Krips. Met een ingenieus voor strijkorkest ge construeerde, fraai klinkende „Fantasie op een thema van Thomas Tallis" van R. Vaughan Williams ving het concert stijlvol aan. De soliste in Mahler's „Kin- dertotenlieder" was Jennie Tourel. Zij zong deze geA'oelige, broos-zuchtende, klagend-berustende melodieën stijlvol-be- heerst en rriet slepend dramatische uit drukking. Brahms' aydn-variaties werden gevolgd door de Eerste Symphonie van Robert Schumann, een werlt dat na een korte dramatische inleiding, uit lente-ge luiden en andere onbekommerde inspira tie-bronnen opwelt. Josef Krips hield een kundig pleidooi voor dit weinig gespeelde werk. JAN MUL. Schilder Albert Verschmiren "j" OOSTERHOUT, 5 Nov. Op 66-jarige leeftijd is in Oosterhout overleden de heer'Albert Verschuil ren. Hij was voor al bekend als schilder van kerkelijke voorstellingen en beeldhouwer. Aan de R.K. Leergangen te Tilburg is hij jaren lang docent geweest. landse zaken heeft in Seoel meegedeeld dat de ambassadeur van de Chinese na tionalisten in Tokio een defensievérérag tussen Formosa en Zuid-Korea heeft voorgesteld. De Chinese ambassadeur had dit voorste] gedaan tijdens een bezoek dat hij de vorige week aan Zuid-Korea heeft gebracht. Verzoek van koningin Elisabeth PRINS PIIILIP REGENT EN NIET MARGARET (Van onze correspondent) LONDEN, 5 Nov. In het Engelse Lagerhuis zal een wetsontwerp worden ingediend, waarin op verzoek van konin gin Elizabeth wordt voorgesteld om, wanneer er een regent nodig mocht zijn, haar echtgenoot prins Philips, de her tog van Edinburgh met deze functie te bekleden. Onder de huidige regentschaps- wet komt prinses Margaret, de zuster van de koningin, voor deze functie in aanmerking. NEW JERSEY DEMOCRATISCH Bij de Amerikaanse verkiezingen van Dinsdag behaalden de democraten in de staat New Jersey een klinkende over winning. In de 'kop boven het artikel ""erd echter abusievelijk vermeld, dat eAv Jersey naar het republikeinse kamp was overgegaan. (Advertentie) Let maar eens op hoe vaak U hoort: „ROXY? Ja, die rook ik ook!" Steeds meer rokers merken hoe bijzonder goed zo'n ROXY- sigaret smaakt en hoe heerlijk zacht ROXY voor de keel is. Geen wonder dat mensen met smaak zeggen 'nUQXV?...ja (fïaacj Vlas-uit voor Ouwerkerk wordt algemeen DEN HAAG, '5 Nov. Vele ge- meentehesturen hebben zich aan gesloten bij liet initiatief van Am sterdam tot het uitsteken Aan de vlaggen wanneer liet laatste gat bij Ouwerkerk zal zijn gesloten. Van alle Rijksgebouwen zal Zaterdag, indien do operatie „Viermaal Phoe nix" gelukt, de driekleur worden uitgestoken. Ook Den Haag en Rot terdam zullen op alle gemeente gebouwen de vlag hijsen. De bevol king is aangespoord evenzo te doen. Dr De Kort voor Kath. Limb. Middenstandsbond: (Van onze correspondent) VALKENBURG, 5 Nov. Tijdens de Donderdag in Valkenburg gehouden cen trale raadsvergadering van de Katho lieke Limburgse Middenstandsbond heeft het Kamerlid dr W. de Kort gepleit voor een grotere medewerking van de over heid om de sociale voorzieningen van zelfstandigen mogelijk te maken. De kos- DIT schilderij van de Fransman André Fowje- ron, geheten Atlantische beschaving" en ge ëxposeerd op de jaarlijkse tentoonstelling van de „Salon d'Autoinnein Parijs, heeft grote opwin ding veroorzaakt, wegens zijn duidelijk anti-A me rikaanse strekking. Een Amerikaanse soldaat in een grote wagen wordt verwel komd door een Franse kapitalist; daaromheen wordt in een reeks kleinere voorstellingen een hard. beeld gegeven van de ellende die de Atlantische beschaving" volgens de op vattingen van deze schilder ten gevolge zou hebben. Ver kommerde oude mensen, een jong paar onder een schuin dak, een Amerikaanse soldaat hangend op een stoel met een tijdschrift van dubieuze kwaliteit in de hand. een vrouw die weent, op de doodkist van haar gestorven echtgenoot., aan plakbiljetten die jonge mannen' opwekken om diëtist te nemen in het koloniale leger, een Vietnamese vrouw met, een dood kind in de armen, de electrlsche stoel op de achter grond. en links ren groep kinderen, spelend onder de rook van fabrieken, dit alles is het trieste beeld dat André Fou- geron zich vormt, van het wereld-aanzien ten tijde van een heerschappij van de „Atlantische beschaving". De PaVij.se politie heeft al meermalen (le tentoonstelling, waar nog een werk van dezelfde strekking van Fougernn hangt, bezocht, maar tot nu toe geen maatregelen getroffen tegen deze communistisch getinte, anti-Amerikaanse propa ganda. Het Parljse blad „l'Humanité" heeft de politie uitge daagd de moed tc hebben de schilderijen weg te nemen. ten van deze sociale voorzieningen die nen in de prijzen te worden doorbere kend. Niet minder dan veertig percent van (le zelfstandigen verdient minder dan 2.000 gulden per jaar. Deze mensen kunnen de premies van de sociale ver zekering derhalve niet opbrengen. Bondsvoorzitter J. A. Koops noemde 1953 een vruchtbaar jaar voor de midden stand. De jongste in de Kamer genomen besluiten betekenen een verlichting voor de kleine ondernemers. „Dat wil niet zeg gen, dat Avij tevreden zijn. maar er is ten minste iets gebeurd", zei hij. Onbevre digend achtte voorzitter Koops de gang van zaken rond de verlaging \-an de ver eveningsheffing: „De meest onrecht vaardige belasting, die ooit in nationaal- socialistisch brein is opgekomen en waar wij nog steeds mee zitten". Het zou voorts redelijk zijn geAveest, wam men voor de middenbedrijven de moge lijkheid had geopend ook investeringen beneden 3000 ruiden van het belastbaar inkomen al' te trekken. Vroeger voelden wij' altijd een grief tegen de regering, omdat zij te weinig aandacht besteedde aan de middenstand, aldus de heer Koops. Nu hebben wij een secretaris-generaal voor middenstands- zaken. Waarom zouden Avij er niet naar streven, dat er een minister zonder por tefeuille komt voor de behartiging Aran de middenstandsbelangen? Deze kan dan voor ons spreken in de ministerraad, wat voor een secretaris-generaal niet mo gelijk is. Wij moeten de arbeiders tot voorbeeld nemen. Wat hebben zij na veel strijd al niet bereikt? Wij zijn riog maar op de helft aran de weg, die zij reeds hebben afgelegd. Lof ert critiek voor minister Beel (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 5 Nov. De heer Van der Zanden (KVP) betuigde vanmiddag in de Tweede Kanier zijn erkentelijkheid voor de verhoging per 1 Januari 1954 van (le lonen en salarissen van liet overheids personeel, hoewel hij niet geheel tevre den is en vreest dat er hier en daar teleurstelling zal zijn. Vanmiddag echter wilde hij er vooral de nadruk op leggen (lat, minister Beel als eerste de bijl heeft gelegd aan de wortel van liet vermolmde systeem, waarbij de bezoldiging afhan kelijk is Aan de gemeentelijke klasse-in deling, hetgeen niet. name voor de ambte naren op liet platteland een grote ach terstand oplevert. Hot besluit a'an de minister, dat door de heer Van der Zanden werd toegejuicht als een eerste stap, werd door anderen becrltiseevd omdat er nog veel overblijft in bet klassificatiesysteem, dat wrevel opAvekt. De regering heeft de gulden mid denweg gekozen, die de minste guldens kost, zei de heer Ritmeester (VVD). Verschillende afgevaardigden vroegen een betere bezoldiging van de burgemees ters van kleine gemeenten. „Men kan niet te veel uitweiden over de financiële moeilijkheden van deze burgervaders, want dan wordt hun gezag ondermijnd", meende de heer Van der Zanden. Op dood spoor IN de verhouding tussen Rusland en het Westen is alles weer als vanouds. Het laatste spoor van de idylle-Malenkof is verdwenen. Moskou heeft geweigerd de Westerse Drie in Lugano voor een con ferentie over Duitsland en Oostenrijk te ontmoeten en in Korea saboteren de com munisten de vredesconferentie, die de wapenstilstand rendabel moet maken. Wat Moskou wil en niet wil is na de jongste nota ontstellend duidelijk ge worden. Moskou verlangt ontbinding van de NATO en opgeving van de EDG. Mos kou wil ook een ontwapend West-Dults- land dat, volkomen „geneutraliseerd" uit eindelijk een weerloze prooi is \-oor de Oostduitse politielegers. Rusland zou ook graag zien dat Amerika zijn atoomwa pens, bij wijze a'an voorschot van A'er- trouwen, naarde schroothoop brengt. Zolang het Westen op deze punten, die levenskwesties zijn, niet toegeeft, zal Moskou blijven weigeren de problemen Duitsland en Oostenrijk op te lossen. Wat Oostenrijk betreft gaat Moskou elk accoord uit de weg, dat de Russische troepen zou dwingen zich uit het hart van Europa terug te trekken. Op hetzelfde dode spoor staat Korea. Rusland en China hebben hier de tijd als bondgenoot. De communisten blijven rek ken met als enige bedoeling tijd te win nen. Zij weten dat aan de andere kant geallieerde troepen staan die liever van daag dan morgen Korea willen verlaten. Onuitputtelijk geduld en taaie strategie zijn hier gevaarlijke Avapens, die het Westen moeilijk kan pareren. Te pas en te onpas dringt Moskou er verder op aan Mao tse toeng tot de UNO toe te iaten en het stelt de aanwezigheid A'an commu nistisch China als voorwaarde voor elk gesprek met het Westen. De conclusie an Eisenhower en zijn ministers, dat het nutteloos is onder deze omstandig heden met Rusland te gaan praten door Churchill geruime tijd als voorba rig beschouwd is thans door Moskou zelf bevestigd, dat geen middel onbe proefd heeft gelaten om zijn grote vijand Tito tegen het Westen op te zetten. Het enige voordeel van de huidige situatie is haar duidelijkheid. Onvervulbare ver wachtingen, die een tijdlang de paraat heid van het Westen dreigden aan te tasten, zijn in Russische nota's opgelost. Grotere vrijheid TAE socialistische bladen hebben Ijverig geprobeerd een tegenstelling te con strueren tussen de voorstellen van pro fessor Romme en de opvattingen A'an de K.A.B. Het Vrije Volk schuift de voorzit ter \'an de K.A.B. in de schoenen op het looncongres van de K.A.B. iets heel an ders te hebben beAveerd, dan later, toen hij zich met de motie-Romme volkomen accoord verklaarde. Het moet de K.A.B.- voorzitter wel aan het hart gaan, dat het socialistisch blad zich van hem zal af wenden, met tranen in de ogen, als hij bij zijn laatste mening blijft. Die laatste mening is overigens pre es dezelfde als de eerste. Middelhuis heeft op het looncongres verklaard, dat hij na de jongste ervaringen met de door de overheid geleide loonpolitiek ernstige twijfel koesterde, of op deze weg moest worden voortgegaan. Ook toen Avas dat standpunt niet nieuw, want bij de bespre kingen in de SER had de KAB zich ook •eeds voor vrijheid binnen zekere gren zen uitgesproken. De elementen, die de KAB essentieel acht bij vrijere loonvorming, vindt ze terug in de motie-Romme. Daarom kon de voorzitter Middelhuis zijn volledig accoord uitspreken, al kost het het Vrije Volk nog zoveel tranen. Waarover de KAB zich nog niet uitgesproken heeft, is over het systeem, waarbinnen die gro tere vrijheid verwerkelijkt kan worden. Dat vraagstuk heeft ze, aldus werd tijdens het Congres bekend gemaakt, aan een commissie ter bestudering voorge legd. Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond vraagt: Werkloosheidswet krijgt critiek (Van onze correspondent) DEN HAAG, 5 Nov. Het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond dringt in zijn jaarverslag over 1952 aan op spoed bij het streven naar grotere eenheid in de soeiale verzekeri ngswe (ge vi i^g. Die eenheid acht het ook nit economische overwegingen geboden, omdat Neder land zich niet de weelde kan veroor loven jaarlijks veie milliocncn uit te ge ven aan overbodig werk van de uitvoe ringsorganen en „hun onbetaalde admi nistratieve hulpkrachten, de werkge vers". Het Verbond vraagt reeds nu vast te stellen, welke nieuwe lasten liet bedrijfs leven, of de belastingplichtigen te dra gen krijgen bij invoering van nieuwe voorzieningen, als de wettelijke bodem- pensioenverzekering en een eventuele definitieve kinderbijslagregeling voor zelfstandigen. Mocht daarbij blijken, al dus het A'erslag, dat deze nieuwe sociale kosten in feite de aangekondigde belas tingverlaging ongedaan zouden maken omdat ze niet in voldoende mate Avor- den goedgemaakt, bij voorbeeld door op heffing van de vereveningsheffing dan ligt de conclusie voor de hand. Bij zondere waakzaamheid, zo schrijft het Verbond, blijft dan ook geboden, Het verslag besteedt ook aandacht aan de loonpolitiek en bestrijdt, dat de ge dachten A'an de werkgevers zouden gaan in de richting van een geheel vrije loon vorming. Als bezwaar tegen algehele vrij heid wordt aangevoerd de kans op on- voldoend-geremde loonacties. Tegenover grote nadelen A'an de tot nu toe gevolgde politiek staan de voordelen van de hand having van de arbeidsvrede en van een zekere coördinatie van de loonverhou- dingen, Het Verbond spreekt zijn tevreden heid uit over de herziening van de loon- richtlijnen, waardoor een grotere loon- spreiding mogelijk wordt en het wijst op de positie van de beambten, speciaal de hogere functionarissen, waarvan het wel vaartspeil nog steeds aanzienlijk lager ligt dan in 1939. De sociaal-psychologi sche en economische zijden van dit vraag stuk verdienen (le volle aandacht van werkgevers en overheid, opdat de maat schappelijke nivellering van deze groe pen zoveel mogelijk weer ongedaan wordt gemaakt. Het jaarverslag kondigt aan, dat het Verbond bijzondere aandacht zal gaan besteden aan de voorlichting van de on dernemers over hun arbeid in de onder nemingsraden. AVat in Nederland ont breekt. is speurwerk op het gebied van de arbeidssfeer in de ondernemingen. De voorlichting op dit gebied steunt prac- tisch uitsluitend op ervaringen in het buitenland. Niet bevredigend De eerste ervaringen met de AVerkloos- heidswet. die Nederland wat uitkerings normen betreft aan de spits plaatste, noemt het verslag niet bepaald bevre digend. Wil men niet tot onredelijke be slissingen komen, dan wordt men ge dwongen met de wettelijke voorschriften de hand te lichten. Daarom zullen fun damentele fouten door wijziging van de wet moeten worden verbeterd. Het ver slag dringt aan op spoedige nieuwe wet telijke regeling op het gebied van de ziekenfondsverzekering. Anders ontstaat het geA'aar, dat het terrein van de zie kenzorg een arena wordt, waar een strijd wordt gestreden, die niet in het belang is van de volksgezondheid. Meerderheid der Belgen is voor Benelux BRUSSEL, 5 Noa'. (AP) Vierenzes tig percent van de Belgen is voor uitbrei ding van de economische betrekkingen met Nederland en Luxemburg, zo heeft een opinie-onderzoek uitgewezen. Voor een gemeenschappelijke buitenlandse po litiek van de drie Benelux-landen sprak zich 66,8 percent van.de ondervraagden uit. Er werd niet medegedeeld hoeveel personen bij dit onderzoek betrokken werden. Feest in Groningen om prof. Zernike (Van onze correspondent) GRONINGEN, 5 Nov. De univer sitaire gemeenschap van Groningen ver keerde vandaag in feeststemming om de Nobelprijs, die aan prof. dr Zernike is verleend. Oe universitaire gebouwen en de sociëteiten der studentencorpora had den (le vlag uitgestoken en de winnaar van de prijs zelf zag zijn woning aan de Van Ketwich Vcrschnurlaan binnen de 24 uur helemaal gevuld met bloemen. In middels kwamen uit alle delen van de wereld telegrammen binnen, soms met tien tegelijk. gen kwam burgemeester Tuin op bezoek bij zijn geleerde stadge noot om hem geluk tè wensen met deze bijzondere onderscheiding. In de avond kwam het curatorium van de Universiteit hem feliciteren, evenals de faculteitsver enigingen van wis- en natuurkunde. Za terdag zal prof. Zernike officieel worden gehuldigd in een besloten zitting van de senaat en het curatorium der Groninger Universiteit. De directeur-hoogleraar van het Natuurkundig Laboratorium, prof. dr II. Brinkman, zal de figuur van de na- luurwetenschapsvorser Zernike dan na der belichten. Prof. Brinkman was het ook, die prof. Zernike hij de Koninklijke Academie in Zweden heeft voorgedragen voor de Nobelprijs. De Nobelprijs, die prof. Zernike zal ge bruiken voor een vacantiereis en de aan schaffing van wetenschappelijke instru menten, is vrij van belasting, Wel zal de professor het volgend jaar aangifte moe ten doeh van liet vermogen dat hij dan i bezit. Ujeachte redactie Verhoging loongi Jrens In vele artikelen wordt inzake de motive ring van de wijziging van de loongrens voor de sociale verzekering tot f, 6000 voorname lijk nadruk gelegd op overwegingen van ad- ministratlef-organisatorische aard; nl. een vergemakkelijking in berekening en uitvoe ring der sociale verzekeringen door voor alle wetten een uniforme loongrens te nemen. Om een wetsuitbreiding nu te funderen op andere beweeggronden dan deze wet zelve in feite als doelmerk heeft (bijv. ziektever zekering), is op zich onjuist. Dit voorstel van wijziging moet dan ook aan het eigen doel van de sociale verzekeringswetten ge toetst worden. Is het voor de betrokken groep met Inko mens van f. 5000 tot f. 6000 maatschappelijk gewenst om verplicht te worden tot ziekte verzekering? Met andere woorden, is de economische kracht van deze groep te gering om zelf het risico van deze calamiteit (i.e. ziekte) te dragen? In dit verband moet het opzienbarend heten, dat geen ernstig onder zoek naar de noodzaak van deze uitbreiding voor de betrokken inkomensgroepen heeft plaats gevonden. Wie is uiteindelijk met deze wijziging gebaat? De betrokken werk- Van deze zijde worden talloze ontkennen de antwoorden gehoord. De sociale instituten soms? Deze zullen inderdaad hun inkomensbron zien toenemen, temeer daar de geannexeerde groep van verzekerden de hoogste premie-betalers zou den worden. Wanneer deze toeneming van fi nanciële middelen aanleiding zou geven tot ruimere verzekeringsmogelijkheden, in casu: uitbreiding der bestaande ziekenzorg, dan zou deze verzekeringsuitbreiding een gun stig effect voornamelijk voor de lagere inko mensgroepen hebben. De wijze waarop deze kwestie tot nu toe behandeld is, pleit allerminst voor erkenning van persoonlijke waardigheid en democrat i- sche vrijheid Het is zeer verwonderlijk, dat geen ernstig onderzoek ingesteld is naar de eigenlijke gronden, welke aanleiding moesten geven tot uitbreiding der verzeke- ringsplichtigheid. Mogen ook de betrokken regeringsinstanties de onvolkomenheid van deze vorm van ..voorstellen" tijdig inzien. VUGHT A. M. H. P. ec. drs. NASCHRIFT. Inmiddels heeft de rege ring besloten de loongrens (voorlopig) niet hoger op te trekken, dan door de loonronde noodzakelijk is. RED. Uit Je \£>lltsLrant van 6 November 1928 ,.De minister van Arbeid beeft een voor ontwerp van een Landbouwarbeiderswet niet verzoek om advies bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Dit ont werp .bevat onder meer een regeling van den kinderarbeid, den arbeid van jeugdige per sonen en van vrouwen."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2