rant Zeeland wacht op „Uur V" Vandaag sluiting laatste dijkgat GROTE DRIE: „Deur blijft open voor Moskou' Amsterdam moet hoofdstad blijvenzegt Kamer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Vanavond 11 uur ONDANKS NEGATIEVE SOVJET-NOTA EDEN: Volharding enige kans EISENHOWER: Niet wanhopig laatste slag „Stel Russen voor voldongen feiten Mikojan verdiingt Molotof in Moskou Else Zaisser uit ambt ontzet Twee doden bij Italiaanse demonstraties in Triest ZUSTER MARIE DIONNE KATER REGEERDE EIET BINNENHOF Minister Beel ontkent snode pl annen Volk VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 3Iste Jaargang No. 8808 TIEN PAGINA'S Boeren sitten op een droogje Pagina 5 Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (10 lijnen) - Giro 46006 Hoofdredacteur J. M. Lücker - Directeur J. A. Kolkman Abonnement f 6,35 per kwartaal; 49 cent per week; 13 cent per nummer Bres bij Ouwerkerk versmald door tweede caisson (Van onze speciale verslaggever) 2SQ5RTKZEE, 5 Nov. „Ziezo, alwéér een stuk voor het huishouden erbij" Met in nonchalance verhulde trots wezen de technici van Waterstaat vanmorgen klokslag half elf naar hun nieuwste oeuvre in de Zeeuwse wateren: een stuk van 7000 ton, dat de bres van Ouwerkerk weer dik 60 meter smaller maakt. Het tweede Phoenix-caisson in de set van vier, die het laatste stroomgat van Schouwen-Duive- land moet beteugelen, Mg daar, kaarsrecht in de lijn van het Oostelijke landhoofd, vast verzonken op een bed van rijshout en basalt en met zijn staart nog eens extra aan de bodem gepend met vijftien stalen reuzensperen van twee ton elk. DONDERDAG is de slotfase in gezet van het machtige werk van de dijkdichtingen dat na de ramp van de le 'Februari door Rijkswaterstaat werd. aangevat. Nadat vorige week Vrijdag de eer ste Phoenix-caisson op zijn plaats werd gebracht, volgde gisteren de tweede. De overwinning op het water in hel laatste stroomgat van Ouwerkerk is nu nog slechts een kwestie van uren. Vandaag wor den de twee' resterende caissons in het reeds toegeknepen gat ge plaatst. In de ochtenduren wordt caisson nummer III gezonken; 's avonds laat,, onder de gloed van een machtige natrivmverlichting. volgt nummer IV. Vele officiële gasten zullen van dit historische ogenblik getuige zijn. Voor de avond valt, heerst er echter onder de vaklieden en leken een grote spanning: waterstaatsmensen zijn de laat,sten- om de krachten van het water te onderschatten. Niet temin vertrouwen zij op een goede afloop, want niet éen van de dijk- dichtingsoperaties in Zeeland werd zo goed voorbereid als deze. Kantelbakken en onderlossers waren al.doende de voet van het gevaarte met nóg eens tientallen tonnen stortsteen te verstei'ken. Deze tweede caisson, zomaar uit zweefstand op een geprojecteerde lijn aan de bodem gebracht, mag geen centimeter meegeven als morgenavond tegen elven het uur V van Zeeland die allerlaatste betonnen Phoenix er met het gewicht van een huizenblok tegen aan komt leunen, naar de brainstrust van Waterstaat hoopt: voor eeuwig. Het uur V van Zeeland. Een équipe driftige Franse cineasten en een dramati sche reporter van de Nord-West Deutsche Rundfunk, televisionisten, filmers en een bataljon journalisten zullen morgen op salonboten en plompe bakken rond het sluitgat koersen. Dit leger der pu bliciteit-zal vannacht in het overrompel de Zierikzee zijn slaapmatten tot onder biljarttafels gespreid vinden. Maar de bedden der stafofficieren van Waterstaat zullen goeddeels onbeslapen blijven. De koele Delftse rekenaars, geconcentreerd tot in de nagels van hun vingertoppen, zijn aan de vooravond van de beslissende manoeuvre zo opgewonden en kittelorig als jonge bruiden. De becijferingen klop pen zonder twijfel tot op ae komma. Het weerbericht voorspelt vanavond weinig afwijkingen van de getijtafels, maar zal de stroming morgen de tabellen blij ven volgen in die beslissende twaalf uren, waarin de plempers en starters het derde caisson zo vast moeten zetten als een bank? En zal de mist deze gezworen vijand van storters en zinkers het spektakel-stuk niet verstoren, dat de stafofficieren morgennacht onder het Collegegelden verlaagd „Drie stuks looi de Nederlandse letterkunde!" oog van hun Koningin en Prins en van alle departementsgroten moeten opvoe ren Van vannacht twaalf uur af zal de brainstrml elk nieuw uar gespannen luisteren naar een nieuw weerbericht voor de Zeeuwse sector. De mistkoorts is al overgeslagen op de geringsten van de troep van 3600, die het galafeest van morgen heeft voorbereid. In.de straten van Zierikzee informeerden chauffeurs en kajuitjongens vanavond gretig naar het laatste nieuws van De Bilt van De Bilt alleen. Vandaag lag er slechts een dun waas over de operatie Viermaal Phoenix, maar hoofdingenieur Van der Bont en chef aannemer Wout Zanen loosden tóch diepe zucht van verlichting, toen guillotine van de tweede caisson na een korte, benauwende pauze, haar tot 20 meter lange 'messen een voor een in de bodem boorde. Tot aan die benauwde vijf minuten, waarin de knapste koppen van Delft zich over de guillotine bogen, was de kolos gewillig geweest. In het holle van de nacht had hij zich braafjes door de zee slepers „Zwarte Zee", „Theems", „Ebro' en „Blankenburg" naar Ouwerkerk laten tronen. Allang voor de laag-waterkente ring lag hij daar te wiegen in de trossen van twee plompe afvierpontons met stalen bomen vast in de poldergrönd ver ankerd en twee giganten van kranen voor het stroomgat. Zeven millioen kilo Toen de stroming bedaard was, begon nen machinisten-jongleurs met hun lie ren te spelen: een verrukkelijk spel, waarbij zij het betonnen monster van 7 millioen kilo op de snijlijn van hun ka bels zo'n half uur lang in balans hielden. De kop van de kolos was gewillig, maar zijn staart zwaaide soms zo wild, dat de „Karma", een kraan* als een slagschip, met zijn duizend tonnen haast veertig graden helde b'ij zijn poging hem vast te houden. Bedrijvige havenslepers als grommende honden om een kudde gaven het bakbeest zijn laatste impuls. Om tien voor tien met nog een dik half uur getijrust in reserve lag het stuk tot op de decimeter in het gelid, lien galmende kreet van het dak van het gevaarte „Kranen open!" en het begon te zinken. Binnen een kwartier klotste het water tot aan zijn middel. De tweede .caisson ligt wat scheef in het stroomgat. Hij helt twee en een halve meter van kop naar staart, maar naar de zin van de technici van Waterstaat ligt hij nóg „iets t.e mooi". Aan de hand van hun peilschalen hadden zij voor de be slissende manoeuvre op V dag een hel ling van 5 meter begroot. AVONDMIS OP 1 MEI in CONCERTGEBOUW AMSTERDAM, 5 Nov. D ring van het feest van de arbeid op 1 Mei 1954 zal een bijzonder karakter krijgen. In Amsterdam bestaan plannen om een plechtige Avondmis op te dragen in het Concertgebouw. 1-Iei altaar zal slechts eén keer voor dit doel worden gebruikt: daarna zal hel worden geschonken, aan een der nieuwe kerken in de hoofdstad. Het streven is de viering van het feest van de arbeid niet alleen te beperken tot de werknemers, maai- er overeenkom stig de wens van de Paus alle stands organisaties bij le betrekken. MENING IN BONN: (Van onze correspondent LONDEN, 5 Nov. Het Rus sische antwoord op het voorstel an de Westelijke Grote Drie voor een conferentie van de vier grote mogendheden in Lugano is een slag voor degenen die hoopten, dat het mogelijk zou zijn tot betere betrekkingen tussen Oost en West te komen. Dit is de strekking van de commentaar die men van offi ciële zijde in Washington en Lon den heeft gegeven op de „uitvoe rige en onaanvaardbare voorwaar den" uit .Moskou, zoals minister Eden het vanmiddag in het Engel se Lagerhuis uitdrukte. „Wij kun nen in de Russische nota geen en kele aanwijzing vinden die er op Weer werkt mee met dijkendichters (Van onze weerkundige correspondent DE BILT. 5 Nov. Het ziet er naar uit, dat het weer bij de dichting van het laatste dijkgat in het rampgebied geen moeilijkheden zal veroorzaken. De de pressie-activiteit, die in het Degin van de week groot was, nam gisteren plotseling af, toen een depressie, waarvan alle me teorologische diensten in Europa grote dingen verwacht hadden, tot een onbete kenende storing ineenschrompelde. Wij mogen dus echt van geluk spreken. Nu is een rug van hoge druk in aantocht, die slechts zwakke Westelijke winden zal veroorzaken. Hoewel het op verschillende plaatsen in het land vanavond mistig was, bleef het zicht in de Zeeuwse wa teren goed. In verband met de Westelijke wind zijn de mistkansen daar ook mor gen klein. B. RAM candirlaat wethouderschap AMSTERDAM, 5 Nov. In de Woens dagavond gehouden vergadering van de raadsfractie van de PvdA is besloten de heer B. Ram candidaat te stellen voor wethouder, in dc vacature, ontstaan door het overlyden van de heer B. C. Franke. De heer Ram, in 1894 te Groningen ge boren, was oorspronkelijk kantoorbedien de. Later werd hij assistent-bedrijfsleider. In 1926 werd hij benoemd tot bezoldigd bestuurder van de Algemene Nederlandse Bond van Handels- en Kantoorbedienden. In 1929 verhuisde hij naar Amsterdam, waar hij in 1949 lid van de raad werd. iUST BERLIJN SE KRINGEN: (Van onze correspondent) BONN, 5 Nov. De gespannen ver houding tussen dc opperste Sovjet-leiders is de. laatste tijd toegenomen en heeft er toe geleid dat Molotof, de minister van buitenlandse zaken, nog verder op de achtergrond is gekomen. Volgens infor maties uil Oost-Dui'Mand is de invloed van Mikojan, tie ,»;Tttsvcrvaiigende mi nister-president en 'minister van handel, laren te gen sterk gestegen. Mikojan heeft de laatste tijd herhaalde malen van zich doen spreken eerst door zijn rede over de Sovjethandel, die als de gewichtigste regeringsverklaring sinds de grote redevoeringen van Malenkof en Kroesjef werd beschouwd en later door het handelsoffensief dat hij inzette. Deze laatste activiteit was er Vooral op ge richt nieuwe betrekkingen met tal van Europese landen aan te knopen. Molotof is reeds een tijd lang niet meer in Moskou gesignaleerd. In de uitzen ding van radio-Moskou over de jongste Russische nota aan het Westen, werd de naam van Molotof niet genoemd. Nor maal zou hij als ondertekenaar gemeld moeten zijn, zoals dit in het verleden bij de laatste drie nota's het geval was. Ook bij de overhandiging van de geloofsbrie ven van de nieuwe Britse en Griekse ambassadeurs was Molotof niet aanwezig. Oostduits proces tegen achtergebleven Tsjechen BERLIJN. 5 Nov. (A.P.) De twee Tsjechen, die gewond werden toen ze zich met drie kameraden schietend een weg naar West-Berlijn baanden, zijn in handen van de Volkspolitie gevallen. Zij zullen als „moordenaars" terecht moeten staan zo heeft de Oostduilse regering medegedeeld. Zoals bekend bereikten de drie andere mannen de vrijheid. Uniebonden op de bres voor ATAX-chauffeurs AMSTERDAM, 5 Oct. Onder invloed van dc E.V.C. hebben enkele chauffeurs, behorende tot het ATAX-personecl, die, gelijk bekend, tengevolge van de liquida tie van het taxibedrijf der Amsterdamse Rijtuig Maatschappij hun ontslag hebben gekregen, vannacht een vergadering be legd. Het grootste aantal van de bij de bona fide bonden aangesloten chauffeur liet; verstek gaan. Inmiddels heeft, de ünieverkeer reeds stappen ondernomen bij het gemeente bestuur om te trachten tot een bevre digende oplossing van de kwestie komen. Dezer dagen zal van deze zijde aan de leden van de raad een request in zee gaan. Drs J. J. M. Visser burgemeestei AMSTERDAM, 5 Oei. Tot barge- meester van Haarlemmerliede en Spaarn- woude is, met ingang van 1 December, benoemd drs J. J. M. Visser te Amster dam. De beer Visser, die vijftig jaar oud is, heeft een loopbaan als Indisch bestuurs ambtenaar achter zieli. Op het ogenblik is hij directeur van de stichting „Inter local e woningr uilcentrale" Le Utrecht. zou wijzen dat de Russische rege- ing haar principiële vijandigheid jegens de Westelijke landen heeft jewijzigd", aldus Eden. Generaal Eisenhower richtte in Washington een bitter verwijt tot de heersers in* het Kremlin. „De Sovjet-Unie is er op uit zoveel mogelijk moei- ijkheden te scheppen", zei hij. Dat de Westelijken nog niet alle hoop op toenadering hebben,opgegeven is ge bleken uit een verklaring die een woord- an het Franse ministerie van buitenlandse zaken vanmiddag heeft af- ;elegd. Hierin wordt gezegd dat de Ver- nigde Staten, Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen dat zij Moskou een boodschap zullen zenden waarin „de deur dt opengelaten" voor onderhandelin- i tussen de Grote Vier over Duitsland Oostenrijk. De juiste inhoud van de boodschap is nog niet vastgesteld. Wel is overeengekomen dat liet antwoord „kort" zal zijn. Eden bevestigde later deze Wes telijke stap. „Jammer" zei de Britse minister van buitenlandse zaken, vanmiddag in het Lagerhuis toen hij over de Russische ant woordnota sprak. „Een conferentie in Lugano was juist dat wat wij zozeer had den verlangd. In de Sovjet-nota worden echter dergelijke voorwaarden gesteld, dat wij ze niet kunnen aanvaarden zon der de veiligheid van de Westerse landen in gevaar te brengen. Bovendien zou een hereniging van Duitsland onmogelijk worden." Op een vraag of er thans een mogelijkheid is om tot overeenstemming t.e komen over de hereniging van Duits land. antwoordde Eden dan ook: „Ik ge loof het niet". zullen natuurlijk blijven hopen op en uitzien naar een verandering van ge zindheid en een gelegenheid ter ver mindering van de spanning. Intussen hebben wij geen andere keus dan te volharden in onze defensievoorbereidin gen, waarvan ons leven zelf afhankelijk De eerste officiële commentaar over dc Russische nota uit bet Westelijke kamp kwam uit Washington waar pre sident Eisenhower het „ontwijkende en in zekere opzichten zelfs volslagen negatieve antwoord" hekelde. Ook „Ike" legde er de nadruk op dat Moskou voor- vaarden stelt die onvervulbaar zijn, zo als het prijsgeven van de NATO en de EDG. „Het Westen", aldus Eisenhower, „heeft getracht de Duitse eenheid, dc vrijheid van Oostenrijk, de vrede en een heid in Korea en beperking van dc out- .pening, te bevorderen. Maar de Sov- -Unie reageerde daarop negatief". Hij gaf echter toch dc hoop op een conferen tie met de Russen nog niet op. Beschuldiging: Het onderdrukken van critiek BERLIJN, 5 Nov. (DPA) Mevrouw Else Zaisser, echtgenote van de vroegere Oostduitse minister van staatsveiligheid, Wilhelm Zaisser, en lid van de Oostdnit- se Socialistische Eenheidspartij, is van haar ambt als minister van volksontwik keling ontheven. Het ministerie staat voorlopig onder leiding van de tegenwoordige staatsse cretaris Hans Joachim Laabs, eveneens lid van de socialistische eenheidspartij. In October had de bedrijfsgroep van het ministerie van volksontwikkeling bij het centrale comité van dé partij een motie van wantrouwen ingediend tegen me vrouw Zaisser en verscheidene leidende Net als vroeger „Ondanks deze tegenslag en deze nota blijven wij van onze kant bereid op elk ogenblik en elke plaats en zonder enige voorwaarden vooraf, met de Sovjetrege ring te spreken over Duitsland en Oos tenrijk net als vroeger," aldus verklaarde Eden onder toejuichingen van de La gerhuisleden. Hii vervolgde: „De Et-us- sische propaganda blijft net als vroe ger. Zij moet worden uitgevoerd door middel" van stakingen, het verwekken van anti-Amerikaanse gevoelens en het uitbuiten van koloniale onrust". Hij achtte het ook „niet bemoedigend te zien wat er achter het .IJzeren Gordijn' gebeurt." De politiek van minder con trole in Oost-Duitsland, waarvan na de dood van Stalin enige bewijzen waren, is opgegeven en we zien thans een nieu- periode van onderdrukking. Wij Stimulans Volgens de ANP-correspondent in Bonn heerst in Westduitse regeringskringen de opvatting dat de onmogelijkheid om met de Russen tot een gesprek te ko men de laatste Franse hindernissen voor de ratificatie van het Europese legerverdrag moet wegnemen. Men ziet in het tot stand komen van de EDG de enige mogelijkheid om de Russen tot ernstig overleg te dwingen. Voor vol dongen feiten zullen de Russen tenslotte wel bakzeil moeten halen, aldus de mening die men in de Bondskanselarij kan horen. In de omgeving van Adenauer laat men ook duidelijk door schemeren dat de bondskanselier niet veel heil meer ziet in een voortzetting van de nota-wisseling. Dr von Brenta- no, de fractieleider van de Westduitse christen-democraten, zei hierover i middag zelfs: „Mocht het Westen nog willen antwoorden dan kan dit in enkele woorden geschieden, namelijk met de vraag: waar en wanneer kan een be spreking worden gehouden?". ELSE ZAISSER „Ideologisch onduidelijk" functionarissen van het ministerie. Else Zaisser werd daarin beschuldigd van „ideologische onduidelijkheid" en van „het onderdrukken vaii critiek". De eerste stoot tot de campagne tegen Else Zaisser gaf de eerste secretaris van de partij, Ulbriclit, die op de jongste ver gadering van het centrale comité scherpe critiek op het werk van haar ministerie leverde. KERK DOOR GEWELD ONTHEILIGD TRIEST, 5 Nov. (Daily Tel.) Twee doden, een 17-jarige jongen en een 54- jarige man, vijftien zwaar gewonden, tal rijke incidenten en de ontheiliging van een kerk zijn vandaag het resultaat van heftige Italiaanse betogingen in Triest, die voornamelijk tegen Engeland waren Marie Dionne, een van de vermaarde Dionne-vijfling in zusterkleding in ge sprek met haar moeder. Op 3 No vember is zij in Quebec in het kloos ter getreden. (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 5 Nov. Vijf afgevaar digden van vijf verschillende partijen hebben vanmiddag tijdens de behande ling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer met enige stemverheffing verkondigd, dat Amster- lani de hoofdstad van liet land is en moet blijven. De lieer Van Leeuwen (VVD) werd er bijna ontroerd van. Hij zei: „Wie het symbool van de natie neer haalt, haalt de natie neer. De Neder lander moet trots en zonder aarzelen kunnen zeggen: Amsterdam is de hoofd stad". Een argeloze toehoorder kon de indruk krijgen, dat minister Beel, die eenzaam na de drukte van de laatste weken achter de regeringstafel zat. het wel zeer snode plan heeft opgevat om de mooiste en grootste stad van het land haar kroon van het hoofd te stoten. Dat is niet waar, zoals de minister bij interruptie op merkte. Het Jawaai is ontstaan, doordat een Kamerlid tijdens de schriftelijke voor bereiding van het openbare debat over de begroting van Binnenlandse Zaken de vraag heeft gesteld of de uitzonder lijke positie van Amsterdam eigenlijk met wettelijk moest worden vastgelegd. Minister Beel schreef in zijn antwoord, dat Amsterdam algemeen als hoofdstad wordt aangemerkt maar: „Aangezien het begrip .hoofdstad des lands' hier te lande wezenlijke beteke nis mist, bestaat er naar het oordeel van de ondergetekende geen voldoende aanleiding bij wet vast te stellen, wel ke gemeente als zodanig fungeert." De minister had zich misschien iets tactischer kunnen uitdrukken, maar de Kamerleden die over de zinsnede zijn gevallen overdreven nogal. Het waren trouwens meestal niet de Amsterdam mers, die zich druk maakten. Van de vijf klagers woont alleen de communist Reuter in de hoofdstad (de anderen wo nen in Rijswijk, Boskoop, Den Dolder en Laren). „Als je op school niet weet. dat Amsterdam de hoofdstad is, krijg je een onvoldoende", aldus de heer Beer nink (CHU). „Het begrip hoofdstad heeft vel degelijk betekenis zoals blijkt uit het aarlijkse bezoek van de Koningin en de leëdiging en inhuldiging van de Koning De minister moet zijn opmerking corri geren". De heer Verkerk (AR) wilde niet te veel analyseren, want dan komt men tot de conclusie dat Nederland een hoofd stad heeft zonder raadhuis en een hof stad zonder paleis. De heer Scheps (PvdA) zei dat Amsterdam geen wette lijke brief nodig heeft om vast te leggen dat zij edel geboren is en de keizerskroon draagt, want de stad is door haar heer lijk wezen al bevoorrecht boven 's we relds grootste dorp Den Haag. Allemaal nogal gezwollen taal. Overigens drong gelukkig memand meer aan op een wet teli,jke regeling van Amsterdams positie Het was duidelijk: de Tweede Kamer beleefde vandaag de kater van het grote debat, dat gisteren werd beëindigd. In de zaal zaten vrijwel alleen de afgevaar digden die zich voor Binnenlandse Za- bijzonder interesseren.. Op het Binnenhof, dat de laatste tijd op een volwaardig parkeerterrein begon te lij ken, stonden slechts enkele auto's. Grabbelton De begroting van Binnenlandse Zaken, die als eerste aan de beurt is om afge handeld te worden, is een grote grabbel ton van problemen en probleempjes: de heren Beernink en Verkerk vroegen de minister om de namen van de partijen op de stembiljetten te zetten, zodat geen verwarring ontstaat, zoals bij de laatste verkiezingen, toen er A- en B-lijsten waren. Een goede suggestie. De heer Maenen (KVP) hield zich uitvoerig bezig met de toestanden in de grenscorrectie- gebieden en de afgevaardigden zeiden niets bijzonders over de Friese kwestie. De heer Scheps (PvdA) heeft er geen bezwaar tegen dat staatkundig-gerefor meerden tot burgemeester worden be noemd. mits zij maar niet. met 25 gulden biljetten worden betaald. (De SGP klaagt elk jaar dat er te weinig staatkundig- gereformeerde Durgemeesters zijn). De heer Beernink vond het wel moeilijk om staatkundig-gereformeerden burgervader te laten worden want dan moeten zij wt ten als de Zondagswet, de Inenim'gsw uitvoeren en,besluiten nemen bij voc beeld wat betreft verzekering was mee zij het principieel oneens zijn. De vergadering werd gesloten met een kleine woordenstrijd tussen de heer Reu ter (CPN) dit met luist citeerde en mi nister Beel. die de communist met inter rupties in een hoek dreet. Voorzitter Kor tenhorst had ei schik in en vroeg uitno digenri: „Wil ne. minister nog interrum peren?" (Voor verslag zie pagina 5). jericht. Dit is de tweede serie anti- Britse demonstraties in enkele dagen tijds. De ongeregeldheden begonnen vanmorgen al vroeg, toen een aantal jonge oproerkraaiers de San Antoniakerk als vesting gebruikte om vandaar de po litie, die onder geallieerd bestuur staat, met stenen te bekogelen. Tevoren waren zij door de stad gemarcheerd en hadden de bezetting van een politiepost bedreigd. De politie drong de kerk binnen en sloeg de demonstranten naar buiten. Later op de dag is de kerk, ontheiligd door daden -m geweld, opnieuw geconsacreerd. Betogers, die buiten de kerk stonden, schreeuwden de politiemannen toe hun wapens weg te gooien en begonnen met stenen te gooien, toen zij dit niet deden. Een Britse legerauto werd door de de monstranten, wier aantal op 3000 werd geschat, aangehouden en ondersteboven gekeerd. De politie kwam nog net op tijd tussenbeide om de Italianen te verhinde ren de wagen in brand te steken. Een chauffeur van een andere Britse auto werd door stenen gewond en moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Een uitermate onverkwikkelijk incident was de belediging van een Anglikaans leger aalmoezenier. Hij werd door een groep demonstranten lastig gevallen en in het gezicht gespuwd. Het uitgesproken anti-Britse karakter van deze betogingen en de tactiek, die werd toegepast namelyk het stichten van onrust door een groot aantal kleine groepjes duiden op een te voren uit gewerkt nauwkeurig schema, dat van lei- Iers kwam, die zelf achter de schermen zijn gebleven. Om verdere incidenten te voorkomen, heeft de bevelhebber van de Britse bezettingstroepen in Triëst, gene- i-aal-majoor Winterton, zijn eenheden bevel gegeven binnen de kazerne te blijven. De amusementsgelegenheden en de legerbioscoop voor Engelsen in Triëst zijn gesloten. Het bureau van de bisschop van Triëst en de pastoor van de kerk hebben het optreden van de politie in de kerk ver oordeeld. VIJFVOUDIGE moord IN BELGISCH DORP (Van onze correspondent) BRUSSEL, 5 Nov. Een 52-jarige man, Caiuille van Laothem beeft Woens dagavond in het dorp Thy-le-Chateau in de Belgische provincie Namen vijf men sen gedood, een zwaar verwond en daar na de hand aan zichzelf geslagen. De slachtoffers waren buren met wie de man, die gehuwd was en kinderen heeft, in onmin leefde. Van Laethem, die ongeregelde handel dreef en voorts van een invaliditeits pensioen leefde, beging zijn daad uit wraak. Zijn pensioen werd namelijk on langs verlaagd en hij verdacht zijn bu ren ervan daarin de hand te Hebben gehad. Ook had hij onenigheid met hen over reisduiven. Gewapend met een revolver en een mes ging hij Woensdagavond naar de drie huizen van zijn buren. Drie mannen ichoot hij dood, de vrouwen sneed hij de Het weerbericht geldig tot vanavond luidt: In de ochtend hier en daar nevel of mist. Overigens droog weer met ver spreide opklaringen en een zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 7 NOVEMBER Zon op: 7.45 Onder: 17.02 Maan op: S.54 Onder: 16.46

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1