is niet bereid regeling Kremlin tot enige Gillette Het haringcontract met Rusland een fiasco? Een Gillette Hoofdstad krachtens historie en traditie Westen trekt onvermijdelijke conclusie NOTA BEVAT GEEN ENKEL POSITIEF ELEMENT Brussels luchtvaart-ondergrondse nadert haar voltooiing V alschermtroepen naar Assam Eisenhower: Ik heb wel eerder schermutselingen verloren Geen zorgen over melkprijzen Prijs beneden geldende afslagpeil Nobelprijswinnaar eens Amsterdamse HBS er Schreef bisschop anonieme brieven? 'n Mooi en practisch cadeau f. I.6» Mr. BEERNINK NEEMT HET OP VOOR AMSTERDAM aw |5 lp IT T FU9 mm jr VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 TROUW 5 Nieuwe burgemeester van Haarlemmerliede Bij Koninklijk Besluit is ingaande 1 December a.s. benoemd tot burgemees ter der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude drs. J. J. M. Visser, wo nende te Amsterdam. Drs. Visser is geboren in 1903 en is R.K. Hij is momenteel directeur van ie Stichting Interlocale Woningruil- centrale te Utrecht. Hij is Oudindisch bestuursambtenaar. Het laatste Sow jet-antwoord op de Westelijke uitnodiging voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken ter be spreking van de Duitse en Oostenrijkse problemen, dat gisteren in Moskou is gepubliceerd en een gehele pagina in de kranten be sloeg, blijkt geen enkel positief element te bevatten. President Eisenhower heeft gisteren op een persconferentie te Washington verklaard, dat de inhoud van de Sowjet-nota negatief was. In diplomatieke kringen te Londen wordt gezegd dat de nota voor alles gericht schijnt tegen de vorming van de EDG. Een lid van het Franse kabinet zei: ,,Het Sowjet-antwoord is gesteld in de zuiverste Molotow-stijl". Alleen de Westduitse socialisten zijn van mening dat ondanks alles naar onderhandelingen gestreefd moet worden. Eisenhower zei: „Het lijkt er op, dat er in de nota naar gestreefd wordt de voorgestelde conferentie te vermijden door het opwerpen van onmogelijke voorwaarden met betrekking tot de EDG, de NAVO en de positie van com munistisch China. Uit de Sowjet-nota blijkt niets van het voornemen om samen te komen, maar eerder een plan om zoveel mogelijk moeilijkheden te scheppen. Overa' hebben wij getracht bij de Russen begrip te vinden voor de ernstige problemen, die tussen de vrije en de communistische wereld bestaan. 1. Wij hebben keer op keer ge tracht tot een conferentie over Duits land te komen, welke een hereniging van dat land teweeg kan brengen. 2. Wij hebben getracht tot een con ferentie over Oostenrijk te komen, waardoor dat land bevrijd kan worden. 3. Wij trachten op Korea tot een conferentie te komen ter behandeling van het probleem van de hereniging van Korea en het terugtrekken van onze eigen en vreemde troepen. 4. Wij hebben in de wapenings commissie van de Verenigde Naties getracht de Russen er toe te bewegen op realistische wijze de problemen met betrekking tot de beperking van de wapening en het gebruik van me thoden tot massavernietiging onder ogen te zien. Vrede op de wereld is het voor naamste doel van het Amerikaanse volk en zijn regering. Als volk zullen wij bereid blijven met de Russen te spreken over elke kwestie op voor waarden, welke een duidelijke en be trouwbare grondslag voor een over eenkomst bieden." De voornaamste Britse bladen kwa men in hoofdartikelen tot de slot som dat de Sowjet-Unie vastbeslo ten is onder de huidige omstandig heden geen besprekingen over Duits land te openen. De meeste bladen menen, dat het antwoord een „slag is voor degenen, die hoopten dat het mogelijk zou zün tot betere betrekkin gen tussen Oost en West te komen". De „Daily Telegraph" heeft de vol gende zinsnede: „En voor diegenen, die nog steeds twijfelen aan de juistheid van het besluit om West-Duitsland te bewapenen de Russen hebben hun zone ail lang bewapend lost deze nota ten minste een probleem op." In officiële Oostenrijkse kringen is verklaard, dat uit de nota blijkt, dat de Sowjet-Unie niet van plan is Oos tenrijk zijn onafhankelijkheid te her geven. In Parijs is voorts verklaard, dat de vijandigheid, zo al niet de feitelijke bewoordingen, van het antwoord terugkeer betekenen tot de diploma tieke agressiviteit uit de dagen van Stalin. Straks in 12 minuten naar het vliegtuig In het centrum van Brussel wordt thans de laatste hand gelegd aan de bouw van een reusachtig luchtvaart station, dat via een ondergrondse treindienst met het vliegveld verbon den is, dat ongeveer 18 km buiten Brus sel ligt. Het gebouw telt 6 verdiepingen. Op het platte dak is een landingsterrein aangelegd voor helicopters. In dit gebouw zijn alle administra- OM STAMMENOORLOG TE BESLECHTEN Indische valschermtroepen zijn in Noord-Oost-Assam neergelaten om het garnizoen te Goesar, een post in de Abor-heuvels, te versterken. Hier hebben 14 dagen geleden leden van de Dafla-stam, die op slechte voet met de Galong-stam staat, een groep Indische functionarissen aangevallen, die zout, kleding en medicijnen, waar aan de Ga longs grote behoefte hadden, verdeelden. Er zal een krachtige houding wor den aangenomen tegen de Dafla's. Er was een vete tussen de stammen ont staan, doordat de Galongs, die onder bescherming van de Indische regering waren gekomen, geen eer meer be wezen aan de Dafla's. Volgens een bericht uit Gauhati, in Assam, vielen de Dafla's gewapend met dolken en giftige pijlen, onder het uit stoten van oorlogskreten aan. Van de 70 slachtoffers behoorden de meesten tot de Galongs, die de Indiërs bege leidden. De Dafla's namen de hoofden van hun slachtoffers als zegetekens mee. Volgens latere berichten, waarin werd gesproken van honderd slachtoffers, heeft de Dafla-stam aangeboden de hoofden van de slachtoffers uit te le veren „in ruil voor buffels, lange mes sen en kledingstof". Blijkens een bekendmaking van de Indische regering hadden tien Dafla's de posten rondom het kamp van de Indische functionarissen gedood, waar na 500 stamledten uit het omringende oerwoud van alle kanten het kamp aanvielen. De commandant, een func tionaris ien twee soldaten werden bij de gevechten 'gedood, aldus berichten. De anderen worden vermist en zijn wel licht vermoord of gevangen genomen. Het ms „Oranje" van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" wordt, on voorziene omstandigheden voorbehou den, hedenmorgen 6 November circa 9 uur uit Indonesië aan de Javakade te Amsterdam verwacht, waarna de ontscheping onmiddellijk zal aanvan gen. Aan boord bevinden zich plm 700 „Ik heb wel eens eerder schermut selingen" verloren." Dat was president Eisenhowers reactie op de politieke nederlagen die zijn republikeinse par tij in New Jersey en New York tegen de democraten heeft geleden. Eisen hower was het eens met de voorspel ling van de voorzitter van, de partij, Hall, dat het politiek klimaat veran deren zou vóór de Congresverkiezin gen van 1954. Verslaggevers vroegen de president naar zijn mening over de opmerking van het Congreslid Brown, dat het volk (in 1952) voor een verandering had gestemd en dat het met van ge voelens is dat het die krijgt. Eisenho wer antwoordde dat naar zijn mening het Amerikaanse volk een ordelijke en geleidelijke verandering wenst en dat het volk deze zou krijgen. De president haalde zijn schouders op toen hem gevraagd werd of hij meende dat de uitslag van verkiezin gen een toets voor zijn persoonlijk beleid was geweest. De communistenjager senator Mc_ Carthy is van oordeel, dat de rege- tieve bureau's van de Sabena geves tigd, alsmede de plaatskaartenbureau's en de bijkantoren van buitenlandse maatschappijen. De technische leider, Fernand de Ridder, deelde mede, dat de passagiers ongeveer 7 km onder de grond naar het vliegveld vervoerd zullen worden en dat buiten Brussel de trein boven de grond komt. Thans is meer dan een half uur no dig om van Brussel naar het vliegveld te komen, maar met de trein wordt deze tijd teruggebracht tot 15 minuten. Wanneer het net over enige tijd geheel electrisch zal zijn, zullen de reizigers binnen 12 minuten van Brussel naar het vliegveld kunnen reizen. Over 4 maanden zal het nieuwe sta tion in gebruik worden genomen. Het is het eerste luchtvaartstation, dat door een directe spoorlijn met het vliegveld verbonden zal zijn. De luchtvaartondergrondse zal in directe verbinding staan met het on dergrondse spoorwegnet van Brussel. Het station kan meer dan 500 personen per uur verwerken. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf, die gistermiddag in de Tweede Kamer als minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interim enkele mondelinge vragen van de heer Vondeling (Arb.) beant woordde, verklaarde, dat de stijging van de melkprijzen, na de vrijlating van deze prijizen, geen verwondering behoeft te wekken. De melkprijzen zijn lange tijd stringent gebonden ge weest. Intussen 'hebben zich belangrij ke wijzigingen voorgedaan. De bevol king is gegroeid en het verbruik is toegenomen. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft een onderzoek ingesteld en geconstateerd dat de margeverho gingen, die hier en daar tot 10 percent zijn gekomen, verantwoord waren. Men zal nog enige tijd moeten afwach ten of de concurrentie-factor niet zal gaan werken, die de straatmelkprijs doet dalen. Op de vraag van de heer Vondeling of er een melkmonopolie ten profijte van producenten, verwerkers en han delaren, voor het Westen des lands in voorbereiding is, antwoordde minister Staf, dat het overleg van belangheb benden dienaangaande nog geen resul taat heeft gehad. Indien nodig zal de regering optreden tegen eventuele prijsafspraken. Krankzinnige begaat zesvoudige moord Een krankzinnig geworden inwoner van Thy-Le-Chateau, een dorpje in het Zuiden van België, heeft gisteren in minder dan twee uren, drie echtparen omgebracht en zich daarna zelf met een revolverschot van het leven be roofd. (Van onze correspondent) Bij het sluiten van het handelscon tract met Rusland, voor de levering van 150.000 vaten gezouten haring gedurende de laatste vier jaar gingen gemiddeld slechts 23.000 vaten naar Rusland waren in handelskringen reeds bezwaren gerezen wegens het risico, dat aan deze grote leverantie (1/3 van de gemiddelde export) ver bonden was. De overwegingen, die tot deze over eenkomst deden besluiten, waren voor- all gegrond op het feit, dat in 1952 ruim 80.000 kantjes haring, vaak van een goede kwaliteit, tegen de mini mumprijs naar de visverwerkende industrie gingen, zodat men het beter achtte deze haring voor 1953 tegen een iets hogere prijs in het buitenland van de hand te doen. Het jaar 1952 was echter voor de visserij een topjaar. De hoop op een vangst, gelijk aan of groter dan die van 1952, is niet in vervulling gegaan. Tot dusver zijn namelijk ongeveer 75.000 vaten haring minder aangevoerd dan het vorige jaar. De stijging van de prijs, die hiervan het gevolg was, is zodanig, dat aan de afslag een kantje f 10 meer oplevert dan de prijs volgens het Russische con tract. Voor meer dan een millioen gul- ring-Eisenhower niet te veel beloofd had, „maar dat het volk te vlug te veel van de president verwacht had". JUOBELPR1JSW1NNAAR prof. 1' leraar in de natuurkunde e Zernike. hoog- theoretische werktuig kunde te Groningen, is „een Amsterdamse jongen". Zijn vader was hoofd van de Spieghelschool, zelf bezocht hij de 2e H.B.S. met 5-jarige cursus in de Roelof Hartstraat, waar hij in 1905 eindexamen deed. £en klasgenoot stond ons deze foto af. De derde jongeman van rechts (met pet) is prof. Zernike. De foto is genomen tijdens een bezoek van de 4e klas van genoemde H.B.S. aan de Oostergasfabriek. Leider van de excursie was de leraar scheikunde dr. Dooyer van Cleeff, die men in het midden op de foto treft, met slappe zwarte hoed en lange jas. Behalve de twee gebaarde heren links op de achtergrond (ambtenaren van de gasfabriek), zijn alle overigen leerlingen van de 4e klas der H.B.S. De jonge Zernike had al op school weinig moeite met de wiskxmde, vertelde een tijdgenoot ons. Hij leerde spelende, huiswerk behoefde hij practisch niet. te maken, tijdens de lessen maakte hij zich de stof eigen. Zijn leraar natuurkunde was dr. Z. P. Bouman, die later ir. Bouten als directeur van de H.B.S. opvolgde. den zou door deze transactie verloren gaan. Om aan hun verplichtingen te vol doen, zijn de reders nu genoodzaakt hun vangst zelf in te kopen of op te houden en met een verlies van f 10 per vat aan Rusland te verkopen. Dat dit op de Nederlandse markt spanningen veroorzaakt, is te begrij pen. Voor de andere afzetgebieden en het binnenlands verbruik is te weinig haring beschikbaar, terwijl de prijs, die deze buitenlandse afnemers moe ten betalen, aanmerkelijk hoger ligt dan die voor Rusland. Hierbij komt nog, dat de beman ning van de vissersschepen voor de opgehouden haring afrekening van de reders kan eisen, berekend naar de hogere prijzen, hetgeen eventueel een loonconflict ten gevolge kan hebben. Slechts een toenemende aanvoer zou in deze situatie verbetering kunnen brengen. Scheen de vorige week ein delijk een verbetering bij de haring visserij te zijn ingetreden, de aanvoer van de laatste dagen stelde weer te leur. Reeds verscheidene malen moes ten de reders hun schepen vroegtijdig naar huis laten komen om aan hun buitenlandse verplichtingen te vol doen. De rechtbank in Uppsala is begon nen met de behandeling van een zaïak, die in Zweden groot opzien heeft ge baard en reeds een halfjaar lang on derwerp is van uitgebreide discussies. Het betreft het proces tegen de bis schop van Strangnas, Dick Heiander, die anonieme brieven zou hebben ge schreven en verspreid, waarvan de in houd krenkend .wordt geacht voor een tweetal kerkelijke figuren. De rechtbank, die zich van 5 tot 21 November met de zaak zal bezighou den en ten minste dertig getuigen zal horen, zal moeten uitmaken of de bis schop schuldig is of ihet slachtoffer van iemand die niet voor zijn daad wil uit komen en de schuld op hem wil schui ven. Mocht hij inderdaad schuldig wor den bevonden dan zal hij, zo is van de zijde van het openbaar ministerie geëist, uit zijn ambt moeten worden ontzet. (Advertentie) 5511111S232E veiligheidsscheerapparaat Eert geschenk waar iedere man, elke morgen, opnieuw plezier van beleeft. Vraag er een op Uw verjaardag, voor do komende feestdagen tracteer U zelf er eens op. Dit is de Gilleite 24. Driedelig apparaat in plastic etui en 2 blauwe t t\ QQ Gillette mesjes. Prijs Dit is de Gillette 52. Eendelig apparaat, zware uitvoering. In sierlijk etui, met Dispenser, bevattende 10 blauwe Gillette mesjes. Prijs Dispenser met 10 blauwe Gillette mesjes en veilig- heidsvakje voor niet meer te gebruiken mesjes. (Zelfde prijs als pakje van 10 stuks) Precisiescheerapparaten. Verkrijgbaar van f. 1.10 t.m. f. 23-- Een „goeie morgen" begint met Gillette (Van onze parlementaire redacteur) In de vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Beernink (C.H.) gistermiddag bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken critiek geoefend op een passage in de Memorie van Antwoord, waarin minister Beel had gesteld, dat de vraag of Nederland een hoofd stad bezit hier te lande wezen lijke betekenis mist. De heer Beernink wees er op, dat alle kinderen op de lagere school hebben geleerd en nog leren dat Am sterdam de Mr. H. K. J. BEERNINK hoofdstad Nederland Leerlingen die dat niet weten, krijgen een on voldoende. Voor hen heeft de vraag wat de hoofdstad van Nederland is dus wezenlijke betekenis. In de grondwet van 1814 werd Amsterdam de Hor.: 1 zangnoot - 2. geldhandelaar - 7. zachter (muz.) - 9. houddng - 10 in gezet stuk - 12. door- eenroeren - 15. bui tensociëteit - 17. trechter van netwerk in een fuik - 18. met aandrang tot iets trachten te bewegen 20. zoon (vóór Schotse namen) - 21. grondsoort. - 23. wit te plek op het voor hoofd v. e. donker kleurig paard, - 24. ploegsnede - 25, zee hond - 27. propeller - 28. verbrande turf - 29 van stro ge vlochten handtas - 30. heen en terug - 31. voorzetsel - 32. bovenkant v. d. hand - 34, rechter zijrivier v. d. Donau - 36. opstootje - 38. grote watervlakte - 40. speelgoed - 41. Egypt, waterlelie - 43. deel v. d. koemaag - 44. ontroering - 46, hals- ziekte_- 48. gevange nis - 50. liefkozing - al. geheel de Uwe - 52. vol vuur. - 53. met lof (Lat.) afk. Vert.: 1 vertrouwelijkheid - 2 jong zoog dier - 3. bovenste deel v. e. korenhalm (m.v.) 4. duizend meter - 5. geestdrift: werklust - 6. mens- of diersoort - 8. politie rapport - 9. wijnmaat - 11. jongensnaam - 13. lidwoord (ouderw - 14. opperlijn v. e. dak - 15. strafverblijf - 16. dwaas - 19, dubbeltal - 22. zware hamer - 24. op een pas gestelde verklaring dat men in een md land mag verblijven - 26. tapperij 27. op grote afstand - 31 deei v. e. coupon blad - 33. het telkens luiden van een kerk klok - 35. rekenkundige opgave - 36. staf - 37. lis - 39. rivier in Utrecht - 41. munt eenheid in Italië - 42, verblijfplaats voor II (5 I4TBBJ5 16 Oplossing no. 382 Hor.: rijk, N.B., s.t„ wijk, erica. Brönte, alkoof, p.e., iel. ik, n ni benepen. M O., vel. kom. statief, stop. leek, s.e.. ambitie, ra, Dr.. Ier, te, parket, inslag. Regge, nuf gr. E.K., mot Vert.: rib. krop. net. brein, scalp tal, wrok. kaf, neb, kin, eelt. NV., meute, ent, ere. moker, om. spark, arbiter, intrige, flets, S.S., ka, i.e., draf, elim, pan, erg, nek, git. hoofdstad genoemd. Deze bepaling werd in 1815 geschrapt in verband met de hereniging van Noord- en Zuid-Nederland. In die tijd werd door een grondwetscommissie gezegd, dat Amsterdam door de daad hoofdstad is en blijven zal. In het reglement voor de minister raad werden tot 1945 bepalingen aan getroffen over de benoeming van de burgemeester van de hoofdstad Am sterdam. Krachtens de historie en de traditie is Amsterdam dus duidelijk de hoofd stad. Daar vindt de inhuldiging van de vorst plaats en worden door de buitenlandse diplomaten de geloofs brieven aangeboden. De heer Beer nink verzocht de minister dan ook de betrokken passage uit de Memorie van Antwoord te corrigeren en voegde er aan toe: „Ook al doet de minister dat niet, dan zal Amsterdam als hoofdstad toch voor iedereen wezen lijke betekenis hebben". Ds. v. Nieuwkoop naar Curacao vertrokken Vele leden van de Gereformeerde Kerk (onderh. art. 31 K.O.) van Am sterdam-C. waren Woensdagavond op het vliegveld Schiphol aanwezig om afscheid te nemen van hun voorgan ger, ds. Jac. van Nieuwkoop, die met een KLM-toestel naar Curasao ver trok. Ds. Van Nieuwkoop zal tot eind Maart 1954 op Curasao blijven en daar de kleine zusterkerk dienen, die geen eigen predikant heeft. De kerk van Curasao voorziet reeds enkele jaren op deze wijze in de behoefte aan een predikant. Met bewilliging van hun kerke'raden worden geregeld predi kanten in Nederland uitgenodigd om enkele maanden naar Curasao te ko men, voor te gaan in de diensten des Woords en der Sacramenten en overi- lens al het werk in deze kleine ge meente te verrichten, waartoe een predikant geroepen wordt. Het werk te Amsterdam in de wijk van ds. Van Nieuwkoop wordt tijdens zijn afwezigheid waargenomen door de tweede predikant van de kerk van Amsterdam-Centrum, ds. J P. van der Stoel. In de diensten des Woords wordt op kosten van Curasao voorzien door predikanten uit andere plaatsen. DRONKAARD GREEP DOLKMES (Van onze correspondent) De dertigjarige J. P. heeft onder invloed vian sterke drank de portier van een café in de Gelkingestraat te Groningen aangevallen, toen deze po gingen ondernam om hem uit het café verwijderen. P. was het met deze maatregel niet eens en terwijl hij door de portier werd vastgegrepen, haalde hij plotseling een dolkmes uit zijn zak. De portier kon de aanval ontwijken en sloeg de dronk aard neer. P. zal voor dit feit terecht* staan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3