Algemeen Dagblad IN TRIEST KNALDEN SCHOTEN Tweede caisson op haar plaats Menigte demonstranten wilde politie te lijf Een jongen en een man werden dodelijk gewond DE VLAGGEN UIT Een waanzinnige slacht drie echtparen af I11 de geest IN HET NAUW Gi/v*£ltan De Bilt: droog Betere manieren aan de grenzen van Zuidslavië OOK DE PRINS naar Ouwerkerk? KLM kijkt uit Handhaving van redelijke prijs Rijkelijk voorbarig zegt Frits Diepen Barricades in Belgisch dorpje IJZEREN GORDIJN GING OPEN BOVEN RODE TAPIJTEN van München Ook tweede spoor weer in gebruik 13 cent per nummer rijdag 6 November 1953 Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ 46 cent Per week TRIEST (Reuter) Voor het eerst sinds de grote mogend heden hun besluit om Triëst weer aan Italië te geven, bekend maakten, heeft de spanning in de betwiste stad aanleiding gegeven tot bloedvergieten. Een jongen van vijftien jaar werd in de maag getroffen door een kogel en is overledentwee mensen werden door kogels getroffen en moesten gewond naar een ziekenhuis worden gebracht. Een van hen is overleden. Het was gisteren, evenals Woensdag, voortdurend onrustig geweest. De po litie was op haar hoede en toen een grote menigte schooljongens en vol wassenen haar met stenen begon te bekogelen onder het roepen van „Triëst hoort bij Italië", opende zij het vuur op de demonstranten. Aan waar schuwingen had het niet ontbroken, maar de menigte werd steeds opge wondener en bleef stenen gooien. Toen enige agenten afgesneden dreigden te worden van de hoofdmacht en de situa tie voor de politie gevaarlijk werd, ga ven de Britse officieren die de politie leiding geven, order om het vuur te openen. Het eerste slachtoffer was de vijftienjarige schooljongen. Later is in het ziekenhuis een van de gewonden, een man van 55 jaar, ook overleden. In het begin van de actie waren er al twintig schooljongens gewond door sla gen met gummistokken van de politie. In andere delen van de stad moesten voertuigen van de Britse en Amerikaan se troepen het ontgelden. Zij werden met stenen gebombardeerd en vier Britse soldaten beleefden een angstig avontuur toen 7.U met hun jeep door een grote woedende menigte werden omsingeld en niet konden doorrijden. Hun wagen werd tegen een muur gedrukt en de mensen kwamen 7.0 opdringen dat de soldaten hun geweren nauwelijks konden gebrui ken. Tenslotte gaven de betogers het op toen de Engelsen dreigden het vuur te zullen openen indien men hen niet liet wegTijden. Advertentie Van Dokkum tot Maas- C/.Xnl t tricht en van Scheve- \_w\x 1 ning;en tot oidenzaal spreekt men af elkaar te ontmoeten in TEAROOM-RESTAURANT BEURSPLEIN 31-35 ROTTERDAM Verwachting tot tóf Vrijdagavond: m de ochtend k'er en daar ne- WM ve^ Ove- tM /fp\/r rigens droog weer M/j met verspreide ell®™ V opklaringen en rp gUpl# een zwakke tot matige wind uit Westelijke rich- tingen. Weinig verandering in temperatuur. Miesje: Kans waarnemen! Van onza weerkundige medewerker. Het weer 1* de laatste dagen heel wat kalmer geworden en het ziet er naar uit, dat dit voorlopig zo zal blpven. Gisteren was het een rug van hoge druk, die de rust in de atmosfeer handhaafde. Dc7.e rug wordt gevolgd door een depressie die zich gisteravond over Frankrijk naar het Oosten verplaatste en daar bij in België en ook in ons land hier en daar wat lichte regen bracht. Veel activiteit vertoonde zy overi gens niet. Door de Zuidelijke route, die zy volgt, deed zij de wind in ons land gisteren verder afnemen. Een nieuwe rug van hoge druk is nu boven de Oceaan in aantocht, zodat het er voor het herstel van de dijk in Ouwerkerk vandaag gunstig uit ziet. De wind zal weliswaar naar Westelijke richting omlopen, maar vrijwel niet toenemen. Mooier kan het dus al niet, vooral als men het jaargetij aanmerking neemt. Bo vendien is boven de Noordzee de rust teruggekeerd, zodat met een eventueel opzetten van hel water, afgezien van de beweging der getij den, geen rekening behoeft te wor den gehouden. De temperatuur, die gisteren bijna overal onder dc tien graden bleef, met 's nachts in Noord- Brabant en op de Veluwe plaatselijk lichte vorst, gaat niet omhoog. tK. Maan op 7.42—16.20 Zon op 7.43—17.03 N. M. 6 November WEERRAPPORTEN VAN GISTERAVOND 7 UUR max. neersl. temp. afgei. gist. 24 u. wind gr.-C. In mm Helsinki Oslo Stockh. Kopenh. Londen A'dam Brussel Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort München Zurich Wenen Rome weer sneeuw onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. geh.bew. geh.bew. regen zw. bew. h. bew. nevel zw. bew. h. bew, nevel iw. bew. onbew. OZO ONO NNW Na de schietpartij 7-ijn er geen geweld dadigheden meer voorgevallen maar de spanning was gistëravond haast ondraag lijk. Reusachtige groepen mensen verza melden zich in de straten en op de plei nen en hielden opgewonden gesprekken. BELGRADO (Reuter) De buren van Zuidslavië, allen leden van de Kominform. schijnen hun politiek van het opzettelijk veroorzaken van grens incidenten te hebben laten varen en zijn begonnen blijk te geven van goede manieren. Reuter verneemt in de Zuid- slavische hoofdstad dat de verstand houding met de dag beter wordt. Zelfs Albanië, dat steeds het lastigste is geweest, heeft aangeboden de enige tijd geleden afgebroken onderhandelin gen over een regeling ter voorkoming van grensincidenten, te hervatten. Met de Sovjet-Unie. Hongarije en Bulgarije zijn de gewone diplomatieke betrekkin gen weer hersteld. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad OUWERKERK De mogelijkheid be- staat, dat behalve koningin Juliana ook prins Bernhard Vrijdagavond of -nacht bij de sluiting van het gat bij Ouwer kerk aanwezig 7.3), zijn. De Koningin en de Prins 7.ullen zich dan eventueel, zoals wij gisteren reeds meldden, met het m .s. Breezand van de Rijkswaterstaat naar Ouwerkerk begeven. Helicopters Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De K.L.M. maakt op het ogenblik een diepgaande studie van het helicoptervraagstuk, doch het kan nog wel drie of vier jaar duren voor er sprake is van een geregelde dienst. Sedert vele Jaren, aldus vernamen wij gisteravond, houdt de K.L.M. zich op de hoogte van alle nieuwe typen vliegtui gen voor de burgerluchtvaart die op de markt komen. De mogelijkheid om bui tenlandse verbindingen te onderhouden met hefschroefvliegtuigen, waarbij ook binnenlandse stations zouden kunnen worden aangedaan, wordt thans nauw keurig bekeken. Er is inderdaad al lang behoefte aan een vliegtuig voor korte afstanden, en de helicopter zou dit kunnen worden. Voorwaarde daartoe is echter, dat men de beschikking krijgt over een toestel dat rendabel is. En volgens de K.L.M. is dat er nog niet Russische toenadering LONDEN (Reuter). De Russische legatie in Zwitserland heeft een brief gezonden aan de directeur-generaal van de I.L.O., de Internationale arbeidsorga nisatie, waarin zij namens de Russische regering meedeelt dat de Sovjet-Unie heeft besloten aan haar verplichtingen te voldoen, overeemkomsitig het hand vest van de organisatie. Rusland is geen lid van de organisatie en heeft in 1948 verklaard dat de I.L.O. geen lichaam is dat werkt overeenkom stig de beginselen van de democratie. In een kleine wereld van klei en water, zand en beton, voeren enkele honderden mannen een verheten strijd tegen het laatste water dat nog niet uit de rampgebieden is gebannen. In een uiterste krachtsinspanning, die niet. aflaat hij dag en bij nneht, ploeteren ty, de ingcniènrs en de dijkwerkers, de linkbazen en de mannen van de sleepboten. En heel Nederland volgt het gigantische werk hij Ouwerkerk met bijna angstige spanning. Nederland heeft gehoord, gisteravond om zes uur, na de nieuwsberichten van de radio, dat de „mannen van Ouwerkerk" de laatste nachten zullen doorwerken. Schouwen moet dicht. Ne derland heeft gehoord, dat zy in het komende weekeinde niet naar huis zullen komen. Schouwen heeft hen nodig. Niemand had, na de rump van 1 Februari, durven liopen dat we nu, nauwelijks negen maanden later, reeds de strijd om het laatste dykgat zouden kunnen voeren. Maar het is zo ver: de laatste caissons worden gcrcedge- houden om, als ty en weder gunstig zijn, het laatste grot.', cat Ie sluiten. De mannen van jlAr; -dijkhersAd zijn wars van heldenverering, wars van ge zwollen taal en van vertoon. Zy wer ken, verbeten, niet versagend. Zy strijden, onvermoeibaar, tegen het water. Reeds hebben het Ryk, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Vlaardingen besloten dat als het gat van Ouwerkerk gesloten zal zyn, van openbare gebou wen de vlag zal wapperen. Wij menen, dat op die dag iedereen de vlag behoort uit te steken. De vlag moet uit van vreugde, om dat Zeeland dan weer veilig is. Maar de vlag moet ook uil omdat wy eerbied hebben voor de mannen die daar, dag en nacht, hebben ge sjouwd om dc dyken dicht te krygen. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad OUWERKERK. Het laatste van de 67 stroonigaten, die de stormvloed van 1 Febr. veroor zaakte (plus nog circa 150 kleinere gaten in de dijken van Zuidwest Nederland) heeft gistermorgen op het eiland Schouwen en Dui- veland zestig meter terrein ver loren, want het eerste deel van de omvangrijke operatie, die no dig is om het gat bij Ouwerkerk te sluiten, is prima geslaagd. De gehele manoeuvre is verlopen on der gunstige weersomstandigheden - li al verlegen de ochtend kwam de zon stralend door en verjoeg de grijze kille ochtendnevel maar het 6lot kwam niet met uit bundig gegil van de scheeps- fluitcn. Donderdag omstreeks 't middaguur waren de overheersende geluiden die van het zware gebonk van grote brokken steen op de ijzeren dekken van zolderschuiten en het plonzen er van in het hoog opspattende water. Nadat men om twee uur m de nacht van Woensdag op Donderdag de caisson met guillotine uit de haven van Zijpe naar Ouwerkerk had gesleept, kon men haar gister ochtend half negen bij het begin van de kentering naar de plaats brengen waar zij gezwaaid moest worden. Ploewel de duisternis reeds geruime tijd was geweken, brand den nog steeds in elk der zestig meter hoge lichtmasten de 42 na- triumstaven, waarvan het matte oranje licht een onwezenlijke aan blik gaf aan het spektakel, dat zich voor de leken rustig, maar voor de ingewijden vol spanning af speelde. Nog 24 uur (gerekend van het moment waarop wjj dit seinen) scheiden ons van het ogenblik dat glorie moge bxengen en ontspan ning. Zo lang dit niet is aange broken wordt er behoedzaam ge manoeuvreerd door sterke Rotter damse havensleepboten, worden uitvierkabels zorgvuldig gespannen gehouden en is er een gekrioel van af- en aanvarende schepen, zoals gistermorgen. (Vervolg op pagina 2) fotocopieën door beëdigd lotokopiist vervaardigd Ex-premier Wairisal gearresteerd? Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DJAKARTA. De heer Wairisal, de vroegere minister-president van de Zuid-Molukken, die met toestemming van de gouverneur van Nieuw-Guinea via Singapore naar Indonesië vertrok, is te Djakarta aangekomen. Volgens be paalde berichten zou hij bij aankomst in voorlopige hechtenis zijn genomen om als één der voornaamste leiders van '.et verzet der Ambonnezen tegen de epubliek Indonesië te worden gehoord. Men kon ons echter hierover van de zijde van de vertegenwoordiging van de Zuid-Molukken in Nederland geen be vestiging geven of nadere informaties verstrekken. VOOR DE MELK Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG, De regering zal van haar bevoegdheden gebruik maken, om redelijke prijzen van de melk te hand haven, zei gistermiddag minister Staf, als minister van landbouw ad interim, tot de heer Vondeling (P.v.d.A.O, die had gevraagd, of er in het Westen van ons land een melkmonopolie in voorbereiding is. Minister Staf wist, dat er besprekingen waren geweest tussen vertegenwoordi gers van de veeteelt, de fabrieken en de melkhandel, maar men schijnt nog niet tot overeenstemming te zijn gekomen. Het is dan ook niet te zeggen, of er zich zo'n monopolie vormt, en dus ook niet hoe de houding van de regering zal zijn. Wel zal de regering de ont wikkeling met aandacht volgen en dat betekent, zo legde de minister op een nadere vraag uit, dat zij zo nodig maatregelen zal nemen, om een rede lijke prijs voor de melk te verzekeren. Er zal echter geen verandering komen in het beleid ten aanzien van de vrije melkprijs. Nadat de prijs is vrijgelaten, is de melk een cent duurder geworden, in het westen twee centen. Minister Staf was van mening, dat er geen aanleiding is om ongerust te zijn. Voortdurend geeft de spanning in Triëst aanleiding tot botsingen tussen de geallieerde politie en betogers meestal Italianen, die ondanks het ver bod van de geallieerde commandanten bijeenkomsten houden of met vlagge tjes zwaaien, wat eveneens is verboden. Gisteren is er voor hel eerst bij derge lijke botsingen bloed vergoten. WATERLEIDING IN 2000 PERCELEN ZWOLLE. Men hoopt in Overijsel vóór 1963 ruim 12.800 percelen aan te sluiten op de drinkwaterleiding. Het pro vinciaal bestuur heeft daartoe een plan opgesteld, waarin wordt opgemerkt, dat men het volgend jaar 2000 percelen wil aansluiten. Het eerstgenoemde aantal is van 1950 af berekend. De dag van gisteren bracht het ge weldige werk bij Ouwerkerk weer een belangrijke stap dichter bij zijn vol tooiing. De tweede van de vier daar voor bestemde Phoenixcaissons werd gistermorgen vlot op haar plaats gezet. Op de foto is dat de caisson links op de voorgrond. Rechts de caisson, die de vorige, week Vrijdag als eerste op haar plaats tan bestemming werd gezet. De verdere plannen behelzen het plaatsen deze ochtend van de derde en vanavond tegen het middernachtelijk uur van de vierde caisson. Ter verduidelijking van de situatie ter plaatse vergelijke men het kaartje, waarop de nummers van de caissons corresponderen met die op de /oio. (Luchtfoto A.N. P.-foto) Luchtlijn SouthendAntwerpen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Een bericht uit Lon den dat de East Anglian Flying Services Ltd. van de Britse regering vergunning heeft gekregen voor een luchtlijn South endAntwerpen, met eventuele tussen landingen te Ipswich en Ypenburg, maakte niet veel indruk op de heer Frits Diepen, aan wie wij het gister avond voorlegden. De gedelegeerd-commissaris van de .v. Vliegveld Diepen was uiteraard op de hoogte van het afkomen van de ver gunning. doch hij achtte het bericht rij kelijk praematuur. Wij zyn nog maar niet begonnen met onze nieuwe startbaan, 7.0 zei hij. en als die volgend jaar klaar komt verwachten wij natuurlijk aanbiedingen van meer, en belangrijker gegadigden.. De East Anglian is maar een kleine maatschappij, die in 1952 over niet meer dan drie toestellen kon beschikken. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BRUSSEL. In het kleine, een vijftienhonderd inwoners tel lende dorpje Rhy-le-Chateau dat niet ver van Dinant ligt, is men gisteren tot de afschuwelijke ont dekking gekomen dat zes dorps genoten op leeftijd, drie echtpa ren, in hun woning op beestach tige wijze waren afgeslacht. Russische kunstenaars in Londen LONDEN (Reuter). De Rus sische ambassade te Londen lichtte gisteren een tipje van het ijzeren gordijn. Zij had een ontmoeting gearrangeerd tussen Russische zangers en dansers en Engelse journalisten. Joviale Russen be geleidden de journalisten door met rode tapijten belegde kamers naar een vertrek waar twaalf Russische kunstenaars stonden te wachten. De vrouwen met weinig of geen make-up, waren netjes gekleed in wollen jurken en lage schoenen. Het elegantst was Olga Obrastsov, de vrouw van de directeur van Moskou's beroemdste poppenthea ter, die zich geheel thuis voelde in haar japon op Dior-lengte. Het aantrekkelijkste meisje van de groep was de volksdanseres Galya Izmailova, een zwart-ogige bru nette, die een kozakkenmuts van grijs Perzisch lam droeg, een exo tische parel en gouden oorringen. Obrastsov zelf vroeg om een Engelse sigaret en bood Russische sigaretten aan. Toen dook hij in zijn broekzak en haalde er wat toffee's uit, die hij ook presenteer de. „Moskou", straalde hij, „goed?" De groep, die in totaal 27 per sonen omvat en de grootste cul turele delegatie is die communis tisch Rusland ooit naar Engeland zond, zal in meer dan dertig ste den optreden. De bekende compo nist Aram Khachaturian is er ook bij. De eerste slachtoffers, het echt- paar Brousmiche, werd om zeven uur door een dochter in zijn woning gevonden; de man was afgemaakt met hamenslagen en messteken, de vrouw zwaar met een mes aan de hals gewond, badend in haar bloed, zou enkele uren later de geest geven. Terwijl de dorpsdokter onderzocht of het mogelijk zou zijn de vrouw nog te redden, werd hij weggehaald, omdat en kele hulzen verder in dezelfde straat het echtpaar Vanderbeken vermoord was gevonden. De man was omgebracht door hamerslagen, zijn vrouw gewurgd. Zij zaten nog in htm stoelen, en voor hen op tafel lag een spel kaarten. De dokter had nauwelijks geconsta teerd. dat hier niets meer viel te doen, of hij werd naar de woning van het echtpaar Walbrecht geroepen: de man was doodgeslagen en de vrouw had een vreselijke snij wond aan de hals, maar leefde nog. Tegen het middaguur is zij gestorven. Dader Nauwelijks waren de namen van de slachtoffers van mond tot mond ge gaan, of men fluisterde ook de naam van de dader: Camille van Laethem, een bruut van een kerel, een herculi sche ruziezoeker wie iedereen liever uit de weg ging, en van vele huizen gin gen de deuren dicht. De woningen werden gebarricadeerd uit vrees voor terugkeer van de moordenaar. Twee uur later vond de gendarmerie hem in een hem toebehorende schuur met een revolverschot door de mond. Hij had een eind aan zijn leven gemaakt. De kerel had kort na het donker zijn woning verlaten zonder vrouw en kin deren te zeggen waar hij heen ging. Hy moet zijn vreselijk werk in een zeer kort tijdsverloop hebben verricht, na melijk omstreeks half acht 's avonds. Waarom? Handelde Van Laethem, die voor niet geheel normaal doorging, die sarde en plaagde waar hij kon. vrucht bomen vernielde, kelders bevuilde, in een vlaag van waanzin? En wat had hij tegen die zes mensen, die allen de ze ventig naderden? In een klein dorpje als Rhy-le Chateau, waar de een alles van de ander weet, was men gauw gereed met een verklaring: Met het echtpaar Brousmich zou Van Laethem eens ruzie hebben gehad over een postduif, aan de zoon van de Walbrechts zou Van' Laethem hebben verweten dat hij van werklozensteun was uitgesloten na op clandestien ^verken te zijn betrapt; nochtans had die zoon met de kwestie niets te maken. En de Vanderbekena werden door de moordenaar gehaat, omdat hun zoon met hem eens een geld kwestie had gehad, waarvan ieder ech ter wist dat die al lang was geregeld. Zeven doden! BONN (Reuter). In het officiële bulletin van de Westduitse regering, dat vandaag wordt uitgegeven, komt een pleidooi voor tot oplossing van de „Sudetenkwestie". In het bulletin beweert dr Oberlander, minister voor vluchtelingenzaken, dat deze kwestie moet worden opgelost „in de geest van het pact van München". Bij de overeenkomst van München, die in 1938 tot stand kwam tussen Hitier, Mussolini, Chamberlain en Daladier, werd Tsjechoslowakye gedwongen het Sudetenland (het grensgebied met een bevolking, die overwegend van Duitse oorsprong was) aan Duitsland af te staan. Het gebied had sedert 1918 aan Tsjecho slowakye toebehoord. In 1945 werd het Sudetenland wederom aan Tsjechoslo- wakije toegewezen, waarna de Tsjecho- slowaakse regering de Duitse bewoners uit het land zette. Dr Oberlander betoogt in het rege ringsbulletin, dat er geen tegenspraak bestaat tussen de wens van de verban- Sudetenduitsers om zich aan te pas- aan het leven in West-Duitsland en hun voorbereidingen om naar hun stam land terug te keren. De Sudetenduitsers zorgen er voor, zo constateert de minis ter, dat zij hun geloof in repatriëring en hun „geschiktheid" om naar het Sude tenland terug te keren bewaren. Minis ter Oberlander dringt er op aan de Duitse gebieden, die aan Tsjechoslowa kye grenzen te „versterken ten bate van een oplossing van de Sudetenkwestie in de geest van het verdrag van München". ROTTERDAM—GOUDA ROTTERDAM. Precies 46 uur na- iat een ontsporende olietrein grote ver nielingen aanrichtte aan het baanvak te Nieuwerkerk. is gisteravond om half zeven het volledige treinverkeer tussen Rotterdam en Gouda over beide sporen hervat. In beide richtingen kan thans ook weer worden gereisd zonder dat in Gouda moet worden overgestapt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1