Deur voor vrede werk van open de blijft VOORTGANG BEWAPENING BLIJFT GEBODEN Eén meisie-dame duizend... uit §L "-f Staking in strokarton-industrie te elfder ure afgelast Stroom van gelukwensen en nog geen bericht uit Stockholm Sociale markt economie vlassen uit Koningin en Prins naar Ouwerkerk? Nobelprijs Prof. Zernike gehuldigd te Groningen GROTE REDE VAN EDEN IN LAGERHUIS Millioenste aandeel „Koninklijke" Weer relletjes in Triest VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 r~ Redactie en Adm. N.Z. Voorburgwal 225. Amsterdam. Bardoen Twents che Bank. Amsterdam. Telefoon 3790039222 (10 lijmen) Postbus 859. Gem--Giro Amsterdam T 500 Postgiro no. 412739 Abonnementsprijs 49 cent per week; f 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks 7hotUA* ELFDE JAARGANG No. 2614 f Geldig tot hedenavond: VERSPREIDE OPKLARINGEN In de ochtend hier en daar nevel of mist. Overigens droog weer met verspreide opklaringen en een zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Morgen: Zon op: 7.45 Maan op: 8.54 onder: 17.02 ouder: 16.46 J Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN Hoofrlredacteur: Dr J. A. H. J. S. BKU1NS SLOT C* R wordt door sommigen hoog op- ■Hi gegeven van de voortreffelijk-, heid der „sociale markteconomie". Die sociale markteconomie, die in Duitsland zou worden bedreven althans de Duitse regering noemt haar economische politiek aldus stelt men dan tegenover de econo mische politiek, zoals Nederland 4ie voert. En dan zou de sociale markt economie principieel juister en prac- tisch veel en veel beter zijn. De heer Weiter heeft dit punt in de Tweede Kamer even naar voren ge bracht in een terloopse vraag. Minister Zijlstra is er ook even, in iets meer dan een kolommetje van de. Handelingen, op ingegaan. Het is de moeite waard dat ant woord nauwkeurig na te gaan. We kunnen het zo samenvatten: Wat is sociale markteconomie? In de literatuur kennen wij het stel sel onder een ietwat andere naam, nl. het neo-li!beralisme, een woord dat men in de practijk liever niet ge bruikt. Minister Zijlstra zei niet te begrijpen waarom niet, maar dat was blijkbaar een grapje. In ieder geval, zei de minister, is de gedachte die aan het gebruik van de term sociale markteconomie ten grondslag ligt, on juist. Sociale markteconomie staat tegenover dirigisme, welke beide twee scherp gedefinieerde stelsels van practische economische politiek pretenderen te zijn. Er zouden slechts twee mogelijk heden zijn: markteconomie of com mando-economie. Het is: Of, of. Er is geen tussenweg. De minister verwerpt deze ge dachte. Zo is het niet en zo kan het niet. Dat dit niet gaat, komt ook tot uit drukking in de werken van de aan hangers van de neo-lilberale school zelf. Men komt tot de erkenning dat ook in de markteconomie overheids ingrijpen nodig is. Is dat dan'geen kommando-economie? Neen, zegt men dan van meo-liberale zijde. Want er is goed en slecht ingrijpen. Die schei dingslijn kan men echter evenmin trekken, aldus de minister. Niemand heeft ooit deze begrippen van goed en vèrkeerd ingrijpen, theoretisch noch practisch voldoende gedefinieerd. Men is hier dus op een verkeerde weg. Tussen de beide uitersten van markteconomie en kommando-econo mie bewegen zich andere stelsels die alle een zekere graad van vermen ging van vrijheid en overheidsingrij pen zijn. Theoretisch is de „sociale markt economie" dus geen behoorlijk bruik baar stelsel. Maar hoe is het met de practijk van het stelsel? Is die niet aan te bevelen? De minister vergelijkt de volgende concrete dingen in Duitsland en in Ne derland: allereerst de huurpolitiek. In Duitsland zijn slechts vrij de hu ren van woningen die na 1945 zonder subsidie zijin gebouwd. Voor vóóroor logse woningen geldt een maximum- huur, welke evenals bij ons, wordt ge vormd door de vóóroorlogse huur plus een zeker percentage. De toegelaten verhoging is in het algemeen maxi maal slechts 10 procent. Dan: de financiering van de bouw activiteit uit de openbare middelen. De omvang daarvan in Duitsland is waarschijnlijk groter en zeker niet ikleiner dan in Nederland. Het deel van de investeringen in het algemeen, dat wordt gefinancierd uit openbare mid delen, is zeker niet kleiner dan in Ne derland. Vervolgens: de belastingdruk is ze ker niet lager dan in Nederland. En het Nederlandse deviezen-regime is liberaler. Ook de zorg voor „de verge ten groepen" in Nederland kan de toets der vergelijking met die m Duits land goed doorstaan. De omvang dei- subsidies aan het bedrijfsleven in Duitsland bewijst dat de vrije markt daar in het gedrang komt. De minister komt tot de conclusie dat ons stelsel meer sociaal is dan dat in Duitsland en dat het tevens aan de mankt een grotere plaats toekent dan het Duitse. In de loonpolitiek schuilt een ver schil; maar dat is volstrekt onvoldoen de om de zwart-wit-typering dirigis mesociale markteconomie aan te brengen. Samenvattend, zei de minister ten slotte dat op grond van hetgeen hij had aangevoerd gezegd kan worden, „dat de term „sociale markteconomie" ten enenmale onvoldoende is om een con creet stelsel van economische politiek voldoende sdherp te definiëren". Hieruit mag dus de gevolgtrekking worden gemaakt dat 'het niet ter zake is en een onjuiste indruk wekt, indien men beweert dat door een sociale markteconomie te gaan voeren een principieel ander stelsel van economi sche politiek wordt geïntroduceerd dan wij op het ogenblik hebben. En de Duitse practijk bewijst niet dat in het algemeen de deugden die men van een sociale markteconomie verwacht, wer kelijkheid worden. Het is misschien wel goed om dit college economie van prof. Zijlstra te onthouden. Dijken dicht, O Het voornemen bestaat, dat, indien de poging tot slui ting van het laatste stroom ga t bij Ouwerkerk heden avond een gunstig resultaat heeft, van de Rijksgebouwen Zaterdag a.s. de vlag zal wor den uitgestoken. Vy De mogelijkheid bestaat, dat konin gin Juliana en prins Bernhard van avond of vannacht aanwezig zullen zijn bij de sluiting van het gat bij Ouwer kerk. De Koningin en de Prins zullen zich eventueel met het m.s. „Breezand" van de Rijkswaterstaat naar Ouwer kerk begeven. MET bijzonder veel genoegen zal iedereen hier te lande de toe kenning van de Nobelprijs voor natuurkunde aan prof. Zernike heb ben begroet. Voor de tiende maal ontving een Nederlander deze hoge onderschei ding. Met zoveel te meer vreugde kun nen wij hiervan gewag maken omdat de redeif waarom prof. Zernike de Nobelprijs verwierf, gelegen is in een geniaal onderzoek dat leidde tot de uitvinding van een nieuw type micro scoop die voor de medische weten schap en dus voor de mensheid van groot belang is. Men staat versteld als men leest hoe lang het heeft moeten, duren voor deze uitvinding reeds gedaan in 1932 erkenning vond. Intussen is dat de laatste jaren in toenemende mate geschied en de be kroning dezer erkenning is de toe kenning van de Nobelprijs. Een eer voor prof. Zernike: een eer voor de Nederlandse wetenschap; een eer ook voor ons vaderland. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, open de gisteren in het Lagerhuis het debat over het buitenlands beleid met een rede. Eden verklaarde in zijn rede: „Het is moeilijk enig teken te vinden, waaruit blijkt, dat de Russische regering haar fun damentele vijandigheid ten aanzien van de Westelijke landen heeft gewijzigd. Haar propaganda blijft dezelfde; zij wordt gevoerd door middel van stakingen, door het aanwakkeren van anti-Amerikaanse gevoelens en het exploiteren van koloniale onrust". „Het is evenmin bemoedigend, vervolgde Eden, te zien, wat er zich achter het ijzeren gordijn af speelt, de politiek, waarbij de teugels in Oost- Duitsland wat werden gevierd en waarmee kort na de dood van Stalin een begin werd gemaakt, heeft men thans, weer laten varen en wij maken nu een nieuwe pe riode van. onder drukking mee". „Het Huis zal zien, dat niette genstaande de teleurstellingen ons grote doel onveranderd blijft. Als anderen verkiezen de deuren dicht te slaan en ze te barricade ren zal de onze open blijven. Besprekingen op elk niveau blijven ons doel, want ons werk is een werk voor de vrede dat wij nooit in de steek zullen laten". Anthony Eden. Het Lagerhuis weergalmde van het gejuich toen Eden zijn rede over de buitenlandse aangelegenheden besloot met deze verklaring die de plannen van premier Churchill levend houdt voor besprekingen tussen de hoofden van de drie Westelijke mogendheden en premier Malenkow. De „teleui'stellingen" waarop Eden zinspeelde zijn klaarblijkelijk het voortdurende Russische verwerpen of het ontwijken van een Westelijke uit- nodiging zich aan te sluiten bij bespre kingen van de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier over de toekomst van Oostenrijk en Duits land. Eden verklaarde, dat in de laatste Sowjet-nota, waarin 'n Westelijke uit nodiging Duitsland en Oostenrijk te bespreken op een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier op 9 November in Lu gano genegeerd wordt, uitgebreide en onaanvaardbare voorwaarden worden gesteld". „Indien wij zulks aannamen zouden die voorwaarden onze veiligheid on dermijnen en 't voor Duitsland onmo gelijk maken zijn eenheid te herwin nen in vrijheid. Niettegenstaande deze tegenslag en ENIGE maanden geleden heeft een in Canada woonachtige Zuid-Afrikaan („5 voet hoog, groene ogen en gebruik nie drank nie") zich schriftelijk tot de burgemeester van Amsterdam gewend met het verzoek, voor hem uit te kijken naar een Am sterdamse schone, die mei Jiem de eenzaamheid in Brits-Colum- bia zou willen delen om na wederzijds goedvinden een hu welijk aan te gaan. Een der dagbladen in de hoofdstad heeft deze brief in zijn kolommen opgenomen. Dezer dagen schreef de Cana dese Zuid-Afrikaan uit Van couver, dat hij maar liefst 1000 brieven en 600 foto's van vrou welijke reflectanten tussen 13 en 30 jaar had ontvangen, waar voor hij de burgemeester „baie dankie zei". ,J5r is een meisie- dame, op wie ek verlief is, ek zal haar mij foto stuur". De 39-jarige Willem Johannes Saayman, wiens voorouders Ne derlandse Hjiuenoten uit Frank rijk waren, zal dus, als alles meeloopt, straks uit zijn een zaamheid in Canada zijn ver lost deze nota blijven wij van onze kant bereid de kwesties Duitsland en Oos tenrijk met de Sowjet regering te be spreken op elk tijdstip, plaats en zon der enige voorafgaande voorwaarden." „Mijn indruk is" aldus Eden, dat het zeer goed geweest zou zijn wanneer de besprekingen in Lugano plaats ge vonden zouden hebben. Dat is precies wat wij wensen en waarom wij vroe gen. Het spijt mij, dat deze besprekingen niet plaats zullen vinden." „Wij zullen natuurlijk voortgaan te hopen en uit te zien naar een verande ring van de stemming en naar elke gelegenheid tot verlichting van de spanning. Inmiddels blijft ons geen an dere keuze dan voort te gaan met onze defensieve maatregelen waarvan ons leven afhangt". Eden besloot met te zeggen, dat elk falen bij het sterker maken van het Noordatlantisch verdrag „elke gunstige tendens voor de vrede zo wel in Europa als Azië, zal verlam men." Zich wendend tot het Verre Oosten, dat hij de gevaarlijkste plaats noemde Nog weinige uren en het water van de brede Ooster- Schelde wordt een halt toege roepen. Gistermorgen is de tweede .van de vier Phoenix- caissons geplaatst. Het werk had een vlot verloop. Heden ochtend wordt de derde drij vende bunker in het sluitgat voor Ouwerkerk geplaatst en vanavond de verwachting is omstreeks negen a tien uur wordt de. laatste caisson aangebracht. Schouwen-Dui- veland beleeft thans histori sche uren. V Luchtfoto KLM ter wereld, zei Eden dat niet toege staan moet worden dat op Korea de oorlog opnieuw uitbreekt. „Ik weet dat de Amerikaanse rege ring besloten heeft alles te doen wat mogelijk is om dit te voorkomen en wij zijn ook voortdurend aan het werk, in vele hoofdsteden, om al het mogelijke te doen om datgene wat werd gewon nen te consolideren." (Van onze correspondent) In de in alle haast met fraaie bloe men en palmen versierde collegezaal het natuurkundig laboratorium van de Rijksuniversiteit te Groningen is prof. dr. F- Zernike, hoogleraar in de wiskundige en technische natuurkunde en de theoretische werktugkunde aan de Groninger unversiteit de Nobel prijswinnaar voor natuurkunde Don derdagmiddag in intieme kring gehul digd door al zijn medewerkers van het laboratorium. De directeur van het laboratorium. Ir, H. Brinkman, schetste de grote •reugde en blijdschap in het natuur kundig laboratorium, met de toekenning van de Nobelprijs aan prof. Zernike. Zij hebben daaraan in deze huldiging uiting willen geven. Wij, die u van nabij kennen aldus spreker en steeds vernamen van uw nieuwe ideeën op b'et terrein van de physische optica, willen zeggen hoezeer wij ons verheugen in uw persoonlijk succes met deze hoogste wetenschappe lijke onderscheiding, die een interna tionale erkenning inhoudt van uw bij zondere verdiensten en een hoogtepunt vormt in uw leven. Geheel Nederland, zei spreker, is doordrongen van de hoge betekenis dezer onderscheiding. Hij wees er verder op, dat deze on derscheiding nog slechts een gedeelte van de grote wetenschappelijke gaven van prof. Zernike bestrijkt. Hij rele- 'eerde hoe prof. Ornstein hem bij zijn 25-jarig doctoraat reeds schetste als een enthousiast onderzoeker van grote begaafdheid met een diep en helder inzicht. Zijn latere medewerker professor Prins roemde prof. Zernike om zijn grote veelzijdigheid en zijn streven naar volmaaktheid. Prof. Zernike heeft ?ens gezegd, aldus spreker, dat de door hem gedane vinding al veertig jaar eerder had kunnen geschieden daar in theorie de grondslagen er reeds voor aanwezig waren, maar, zo voegde spre ker aan toe: „Gij hebt deze gedachte toch maar gerealiseerd. De universi teit is trots op u", zo besloot hij. De aanwezigen brachten professor Zernike een ovatie. Daarop werd nog het woord gevoerd door professor dr. H. de Vries cn de lector dr. H. J. Groenewold. Jaarvergadering NCGV De jaarlijkse algemene vergadering van het Nederlands Christelijk Gym nastiek Verbond wordt gehouden Zaterdag 2 Januari te Utrecht. (Van onze correspondent) EEN omvangrijke proteststaking die Donderdagmorgen om zes uur in 11 Groninger strokarton-industrieën zou uitbreken, kon op het laatste nippertje dank zij de bemoeienissen der werk nemersorganisaties, die wel achter de eisen der strokartonarbeiders, maar niet achter een door hen óp eigen houtje geproclameerde staking staan, worden afgelast. Alleen op de strokartonfa briek „Erica 2" te ©oslwold (Wester- twartier) hebben de arbeiders geen gehoor gegeven aan de laatste drin gende oproep der vakbonden, om niet te gaan staken ten einde de onderhan delingen niet te bemoeilijken. Don derdagavond om elf uur hebben echter ook zij het werk weer hervat- Thans wachten ruim 2500 strokarton- arbeiders op het resultaat van de on derhandelingen die op advies van het College van Rijksbemiddelaars tussen de werkgeversorganisaties in de stro kartonindustrie en dë vertegenwoor digers der werknemersorganisaties in deze industrie vandaag worden hervat. De eisen der arbeiders omvatten een loonsverhoging van ca. twaalf procent met terugwerkende kracht. De werk gevers willen aan deze eisen wel te gemoetkomen, doch-zij stellen hier te genover, dat de arbeiders afstand moe ten doen van de historisch gegroeide 45-urige werkweek en thans 48 uur moeten gaan werken. De arbeiders wensen aan deze eis geen gevolg te geven. De vakbonden kunnen momenteel geen staking proclameren, omdat men gebonden is aan een CAO. Deze CAO loopt evenwel per 1 Januari a.s. af. In het kader van de aan de gang zjjnde conversie der 3JA procent converteerbare obliga tie-lening is gisteren door de Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij het mil lioenste aandeel van f 1000 in haar kapitaal uitgegeven. Dit is de eerste maal, dat een Nederlandse vennootschap een uitgegeven aandelenkapitaal van een milliard gulden heeft be reikt. WÊKÊËÈ Beide armen zwaaide Robert F. Wagner Jr. omhoogtoen hij hoorde, dat hij gekozen was tot burgemeester van New York. Wagner versloeg zijn republi keinse en onafhankelijk liberale mededingers als candidaat voor de democraten, die met een klinkende overwinning uit de plaatselijke verkiezingen te voor schijn kwamen. Wagner, de zoon van een vroegere minister, volgt Vincent Impellitteri op. Zijn ambtstermijn duurt vier jaar. Een vijftienjarige Italiaanse school jongen is Donderdagavond tijdens rel letjes ii. Triëst doodgeschoten en ten minste twee anderen zijn door kogels gewond toen onder Brits bevel staande politiemannen het vuur openden op demonstranten. Toen een menigte schooljongens en volwassen demon stranten onder het roepen van leuzen als „Triëst voor Italië" en, „weg met Tito" de politie met straatstenen be gon te bekogelen, opende de politie liet vuur, waarbij de jongen in de maag werd getroffen. De politie had de demonstranten her haaldelijk gelast zich te verspreiden maar de jongens drongen voorwaarts onder een hagel van stenen, door hun kameraden geworpen, en sneden enige politiemannen van de anderen af. Een 35-jarige Italiaan stierf later, als tweede slachtoffer aan een kogel- wond. Het treffen vond plaats voor de kerk van Sint Antonius waar de politie, vroeger op de dag. demonstranten had binnen gejaagd. De geestelijken waren bezig de herconsecratie voor te berei den. die nodig was geworden als ge volg van eerdere gewelddadigheid. NOBELPRIJSWINNAAR IN DE NOOD DE bel en de telefoon in de woning van de familie Zernike aan de Van Ketwieh Verschuurlaan te Groningen hebben Woensdagavond geen rust ge kend. Sinds bekend was geworden, dat prof. dr. F. Zernike de Nobelprijs voor de natuurkunde had gekregen, .was het een komen en gaan van vrienden, ken nissen en collega's. Iedereen-wenste de professor geluk, die eigenlijk- met al dit huldebetoon liever had willen wachten tot het officiële telegram uit Stockholm hem zou hebben bereikt. Maar de stroom van felicitaties was niet te stuiten. De rector magnificus der Groninger universiteit, jhr dr. mr. P. J. van Winter, was de eerste van de Groninger universiteit, die telefonisch zijn gelukwensen aanbood. Hij deed dit namens vele andere hoogleraren en studenten, die op dat moment een gala lustrum voorstelling van „Magna Pete" bijwoonden. Groot was het enthou siasme onder de hoogleraren, lectoren en studenten, toen" hét grote nieuws tijdens de lustrumuitvoering van de „Magna Pete" in de stadsschouwburg door de rector magnificus werd be kend gemaakt. Telegrammen kwamen uit alle de len van het land en zelfs uit het bui tenland binnen. Eerst om ruim halftien j NOBELPRIJSWINNAAR i 1 IN NOOD kwam het. officiële telegram uit Stock holm van de Koninklijke Zweedse Academie van Wetenschappen. De tekst van het telegram luidde: „The Royal Swedish Academy of Science has awarded you the Nobelpnce for phy sics 1953, lettei follows" Eerst toen was prof. Zernike gerust. „Ik heb de prijs, dank daarvoor", zei hij. De feestelijke anjer kwam in het knoopsgat. Natuurlijk was de belang stelling van de hoogleraren en studen ten na de voorstelling van „Magna Pete'' zeer groot. Prof. Zernike wenste gisteren nor maal college te geven. Hem wacht echter een grootse huldiging in het natuurkundig laboratorium van de Groninger universiteit. De hoogleraar zal in December naar Stockholm gaan om daar uit handen van koning Gustaaf van Zweden de prijs in ontvangst te nemen. De Rijksuniversiteit te Groningen zal prof. Zernike in een besloten ver gadering van curatoren en senaat hul digen op Zaterdag 7 November a.s. In deze bijeenkomst, die om 2 uur aan vangt, zal professor dr. H. Brinkman spreken over de betekenis van prof. Zernike als natuurkundige. Van de universitaire gebouwen te Groningen wapperde gisteren de Nederlandse driekleur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1