Eden acht nota onaanvaardbaar Huurverhoging Hoogmoed Vonnis Schriftelijke cursus Benelux-conferentie in Brussel gaat door Hond bijt zuigeling van 12 dagen dood i Rusland wil IAO-regels uitvoeren Zuidmolukse 'premier' in Djakarta Nieuws onder de zon GuyFawkesDay Pak Kasur 0 Vervolg van pagina 1 ORlGFNlt HMUJ/PL 7 Ut 5 HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 J^ngeland telt 13è millioen woningen. Daarvan worden 3J millioen bewoond door de eigenaars. Twee en een half millioen gezinnen moeten hun huur betalen aan de gemeente of aan woningbouwver enigingen. En ten slotte zijn er dan li millioen huurders, die hun penningen moeten afdragen aan huiseigenaars. Van laatstgenoemde, grootste groep zijn weer 6 millioen gezinnen ondergebracht in wonin gen, met overheidssteun gebouwd. De Engelse huren zijn bevroren op het peil van het jaar 1939; het ligt nogal wat hoger dan het vooroorlogse huurpeil in Nederland, niettemin is het een sta-in-de-weg geworden voor de woningproductie, vooral sinds de conservatieven het zwaartepunt daarvan verlegd heb ben naar de woningbouw voor de markt. Ook het onderhoud van de woningen lijdt onder de onvoldoende rentabiliteit van de woning- exploitatie. zodat de uitbreiding van het aantal nieuwe panden nauwe lijks groter is dan de vermindering, teweeggebracht door een afschrij ving, die door onvoldoende zorg is versneld. De regering heeft nu bij het Lagerhuis een wet aangekondigd, die vier en een half millioen gezinnen een huurverhoging oplegt van gemiddeld twee gulden per week. Zij is gekoppeld aan het behoorlijk onderhoud van de woningen; een huurder, die bewijzen kan dat zijn huisbaas nalatig is geweest, behoeft de huurverhoging niet te betalen. Waar zij is toegestaan, daar moet zij tot een bepaald percentage ge bruikt worden voor onderhoud. De verplichte minimale onderhouds kosten zijn voorgeschreven in verhouding tot de huren. TAe bedoeling van deze wet is dus de particuliere woningbouw te be vorderen. het onderhoud van de bestaande woningen te verbete ren, het slijtingsproces als gevolg van onvoldoende zorg te vertragen, het opruimen van krotten sinds 1939 stopgezet weer in gang te brengen en de „slums", die voorlopig nog bewoond moeten worden, een nog.zo ooglijk mogelijk aanzien te geven. Alles te zamen een wet, die op goede gronden verdedigd kan worden en waartegen Labour niettemin een scherpe oppositie heeft aangekondigd. De reden daarvan op te sporen is niet moeilijk. Deze Engelse huurverhoging zal 4i millioen gezinnen worden opgelegd, wanneer de wet althans wordt aangenomen, zonder enige compensatie. Men herinnere zich hierbij, dat de conservatieven de voedselsubsidies afschaften en dat de. belastingverlaging, die zij daar tegenover stelden, juist in de minst draagkrachtige gezinnen de geringste vergoeding bracht tegenover de duurder geworden levensmiddelen. Deze duurte is sindsdien verscherpt en daarbij komt nu nog een met ongeveer een derde verhoogde huishuur! Vandaar dan ook dat Labour de strijd tegen deze wet als een onderdeel beschouwt van haar actie tegen de duurte, die het levenspeil van het Engelse gezin omlaag brengt. Maar ook de wet zelf heeft bedenkelijke kanten: de huisheer is maar zelden in een zwakke positie, als de huurder moet aantonen, dat zijn woning niet voldoende onderhouden is. TAe oppositie van Labour Is dus wel zozeer gegrond, dat zij al bij voorbaat door de liberale „News Chronicle" van 4 November in een hoofdartikel wordt toegejuicht. „Labour zal in de komende weken de wet geducht onder de loupe nemen," lezen we in bedoeld artikel, .,en daar heeft ze het volste recht toe. Want een groot aantal huren zal met een derde verhoogd worden. En dat is een hoogst ernstige maatregel, die heel veel gezinnen naar „maatschappelijke steun" verwijst, zoals de regering ongetwijfeld moet beseffen." De huurverhoging in Nederland, waaraan de Partij van de Arbeid haar steun verleent, is wel een heel andere dan de Engelse, waartegen Labour de strijd heeft aangekondigd. In Nederland wordt ze naar draagkracht opgevangen en gecompenseerd, in Engeland drukt ze het zwaarst op de zwakste schouders. ~\e'radiomedewerker van de Nh-v se Courant heeft a - an-- erbcnden 'aan *at maken voor televisie-omroep lotterda '7~- ~;ën~persc\~ t"''"» iwt;r ï---..til£ nog nooireen wik bben gehad met de essentie^ \rt£* radio en televisie" en die men desondanks „een een artlstiek-technisch productiebedrijf, gelijk zonder twijfel is." Deze twee figuren zijn „de heren Rengelink en Iden- burg van de Vara en de PvdA." Het verbaast ons een dergelijke opmerking te vinden in een blad als de NRC, dat een zekere standaard heeft op te houden. Moeten we aan nemen, dat volgens de schrijver het lidmaatschap van de PvdA iemand ongeschikt maakt om over radio- en televisiezaken mee te praten? Zo niet, waarom dan gesproken van partij-politieke figuren en waarom vermeld van weUce partij deze twee figuren lid zijn? Rondweg hoogmoedig is het oordeel over de bekwaamheid van de heren Rengelink en Idenburg. De heer Rengelink behoort tot de leiden de mensen in de Vara en wie deze groep personen deskundigheid wil ontzeggen, maakt zich eenvoudig belachelijk. Op cultureel gebied is de heer Idenburg een man over wie deskundigen slechts met respect spreken. Meent de medewerker van de NRC misschien, dat alleen zij, die televisietoestellen produceren artistiek en technisch bevoegd zijn zich met de televisie te bemoeien? Of meent hij iets anders? Maar wéttdan? Rusland heeft besloten zich zelf de verplichtingen op te leggen, die voort vloeien uit het handvest der Interna tionale Arbeidsorganisatie in Genève. zo heeft de Russische regering aan de directeur-generaal dezer organisa tie meegedeeld. Rusland is geen lid van de Inter nationale Arbeidsorganisatie. Het verklaart de bovengenoemde verplich tingen op zich te willen nemen omdat het „van plan is de samenwerking met, andere landen te vergroten bij de oplossing der vraagstukken, waar voor de Internationale Arbeidsorga nisatie is geplaatst." Rusland blijft van mening, dat de vertegenwoordiging der arbeiders in de organisatie zou moeten worden uit gebreid en hoopt dat een dergelijke wijziging binnenkort tot stand zal komen. In 1948 heeft Rusland voorgesteld, dat de IAO voor 50 procent zou be staan uit arbeidersvertegenwoordigers. De vertegenwoordigers der regeringen en der werkgevers zouden de andere 50 procent moeten delen. Thans is de verdeling 50 procent voor de regeringen. 25 procent voor de arbeiders en 25 procent voor de werkgevers. Advertentie LM. (Van onze Londense correspondent) De laatste Russische nota is on aanvaardbaar, omdat zij als voor waarde stelt de ontbinding van de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO), zo verklaarde Donderdag de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Eden, in het Lagerhuis. De veiligheid der Westelijke lan den zou worden ondermijnd, indien deze voorwaarde werd aanvaard Bo vendien zou Duitsland onmogelijk in vrijheid herenigd kunnen worden Eden gelooft dan ook, niet. dat er thans een mogelijkheid bestaat, met de Russen tot overeenstemming te komen over de hereniging van Duits land. Dat is echter werkelijk niet de schuld der Westelijken. „Ons doel blijft onderhandelingen op elk peil.'" aldus Eden, „Wij zijn nog steeds be reid over Duitsland en Oostenrijk te spreken, te allen tijde, overal en zon der voorwaarden." Wat zijn bedoelingen? Het probleem of er vriendelijke be trekkingen tussen West en Oost mo gelijk -zijn. blijft in het middelpunt staan. Alleen Rusland kent het ant woord op deze vraag, maar wij weten niet. wat de bedoelingen van de Russische leiders zijn. Er zijn enkele aanwijzingen, die op een meer tegemoetkomende hou ding wijzen. Op andere punten is het echter moeilijk een wijziging in 1 fje vyandige houding der Russen te 'tdpikcen.' Intussen w^rdt - uit Bonn- gemeld dat de Westduitse christen-democra tische fractieleider von Brentano het nodig acht, opnieuw bij de Russen aan te dringen op viermogendheden- besprekïngen. De kans, dat het EDG-verdrag ge ratificeerd zal worden, is volgens von Brentano door de Russische nota aanzienlijk groter geworden. De vroegere „premier" van de re publiek der Zuid-Molukken, W a i- r i s a I, is Woensdag uit Nieuw- Guinea via Singapore in Djakarta aangekomen, waar hij in voorlopige hechtenis is genomen. Hij had te voren aan de Indone sische regering toestemming ver zocht naar Indonesië te mogen te rugkeren. Hij zal worden verhoord als een van de voornaamste leiders van het verzet der Ambonezen. Antara meldt dat Wairisal in een brief te kennen had gegeven zich niet te kunnen verenigen met de gangi van zaken bij; de Zuidmolukse oriafhaukêiijk-' Eisenhowers populariteit was verleden jaar wel zó groot, dat hij de republikeinse olifant, voor het eerst na twintig jaar, over de eind streep wist te trekken, een halve staartlengte vóór de democratische muilezel. Het was een Hercules-prestatie; terwijl de president zelf vijf millioen stemmen meer kreeg dan zijn tegencandidaat, kon hij zijn partijgenoten nog geen meerderheid van twintig zetels bezorgen in het Huis van Afgevaardigden en helemaal geen meerderheid in de Senaat. De Amerikaanse kiezers hebben na negen maanden republikeins be wind reeds ruimschoots vastgesteld wat velen reeds in November 1952 vermoedden: dat Eisenhower niet klopt op de republikeinen en de republikeinen niet op Eisenhower. Zelden is een Amerikaanse presi dent zozeer door zijn eigen partij tegengewerkt als de huidige geduren de het eerste jaar van zijn ambtstermijn. In moeilijke omstandigheden, die een sterke federale politiek even noodzakelijk maakten als onder Roosevelt, Is er van Eisenhowers kabinet geen kracht uitgegaan. Dat is de republikeinen nu geducht ingepeperd. De stad New York koos de progressieve democraat Wagner met een meerderheid van bij na 400.000 stemmen. New Jersey, traditioneel republikeins, ging over naar de democraten... Of Eisenhower en de internationalisten in zijn partij nu eindelijk de moed zullen vinden, af te rekenen met de reac- tionnaire „Oude Garde"? Als zij het nalaten zullen de algemene ver kiezingen van November 1954 een onverbiddelijk oordeel vellen over de partij van de olifant, de „Grand Old Party". De schaakmatch ln correspondentiepartijen tussen West en Oost zet zijn ontwikkeling voort in een tempo, waar geen schaakklok tegen bestand zou zijn. West deed zetten op 15 Juli. 2 September en 5 Octo ber. Oost antwoordde op 4 Augustus, op 15 Augustus, op 29 September en op 2 November. West wilde een toernooi in Lugano op 9 November in plaats van de schriftelijke cursus Oost geeft daar geen ant woord op maar repeteert een brokje theorie. Eerst moeten de Grote Vijf het eens worden (met Peking erbij dus); dan pas komen de Grote Vier met Europese kwesties aan de beurt. De Europese Defensiegemeenschap mag in die tussentijd niet tot stand komen. Duitsland moet eerst een regering hebben uit West en Oost. benevens een vredesverdrag en dan eerst mag er gestemd worden. We kennen hét lied en we kennen de vhjs. Wie dit program blijft herhalen w i 1 niet praten, maar zoekt uitstel. Zelfs Churchill, hoe verknocht hij ook is aan zijn initiatief van 11 Mei jl„ moest in zijn Lagerhuisrede van Dinsdag toegeven, dat, in de huidige omstandigheden praten met de Russen weinig zin heeft. Ieder gesprek rondweg afwijzen zou een tikje belemmerend werken op de vredespropaganda. Daarom doen de Russische nota's dat niet. Maar ze beogen hetzelfde resultaat. En dat brengt nog rente op ook, als West zijn integratietejmpo afhankelijk blijft stellen van de mogelijk heid om met de Russen tot een accoord ti komen. Die mogelijkheid komt eerst, als West zich actief toont in zi>n samenwerking. BERLIJN. Het Amerikaanse Hoge Commissariaat in Duitsland heeft be kendgemaakt, dat 5000 ton levensmid delen gereserveerd zijn voor Kerst pakketten. die in West-Berlijn, West- Duitsland en misschien in andere landen uitgedeeld zullen worden. LONDEN. De 79 hoogste Engelse rechters zullen een salarisverhoging van 30.000 gulden per jaar krijgen. In vele gevallen waren hun salarissen in de laatste 100 jaar niet verhoogd. De netto-verhoging, na aftrek der be lastingen, zal drie- tot zesduizend gul den zijn. NEW YORK. De beheerschapscom- missie van de VN heeft het besluit van Amerika, geen inlichtingen meer te verstrekken over Porto Rico omdat het geen kolonie meer is, goedge keurd. Een soortgelijk besluit van Nederland voor de West is vorige week afgekeurd. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in de afgelopen acht maanden 306 ambtenaren om veiligheidsrede nen ontslagen. KARATSJI. De Pakistaanse Consti tuante heeft bepaald, dat het presi dentschap alleen door Islamieten ver vuld mag worden. met de andere naar Nieuw-Guinea gevluchte Zuidmolukse leiders naar Nederland over te brengen „omdat hij niet kon leven te midden van een volk waarvan hij niet kan houden." De vertegenwoordiger van de Zuid molukse beweging in Nederland had eerder gemeld dat Wairisal naar In donesië terugging omdat hij in lange tijd niets van zijn gevangen vrouw en kinderen gehoord had. Zijn gees telijke weerstand zou daardoor zijn gebroken. Antara bericht nu dat het gezin van Wairisal niet gevangen zat, Engeland bon-af (Van onze Londense correspondent) Het bonboekje dat tegenwoordig in Groot-Brittannië in gebruik is, zal het laatste zijn dat aan de Britse bevolking uitgereikt werd. De rege ring heeft besloten in de zomer van het volgend jaar de rantsoenering af te schaffen, die op dit tijdstip 15 jaar bestaan zal hebben. In verband hiermede heeft de re gering een nieuw systeem voor de berekening van de prijzen van land bouwproducten uitgewerkt, dat mini mumprijzen voor de boeren garan deert. Een zeer ingewikkeld subsidie stelsel gaat ermee gepaard. De voed selproductie zal in de zomer van 1954 60 procent hoger zijn dan voor de oorlog. De Arbeidersfractie zal tegen het nieuwe prijzen- en subsidiestelsel stemmen. Het debat vindt Maandag a.s. plaats. O Vervolg van pagina 1 Toen kwamen de studenten op het idee het parlementsgebouw te bezet ten, omdat ze zich hun democrati sche rechten te kort gedaan voel den. Op het parlementsplein golfde een massa heen en weer, die op tien duizend mensen werd geschat. Na een verwoed verzet werden de aan vallers verstrooid. Om half elf 's avonds begon de Lweeee slag op Piccadilly Circus en vele theater- en bioscoopbezoekers misten hun laatste bussen en on dergrondse treinen, omdat zij de stations niet konden bereiken. Twin tig politielielmen worden vermist en tal van telefooncellen zijn gesneu veld. Aan het noordelijke „front" 15 kilometer van Piccadilly Circus, werd een andere slag geleverd, bij een poging het Alexandra Palace. de zetel van de Londense televisie zender, te bezetten. Ook deze aan val werd afgeslagen, maar ook hier niet zonder verliezen. De Londense brandweer moest tussen vier uur 's middags en mid dernacht 312 maal ingrijpen om brandstapels te blussen die gevaar opleverden. De laatste even luid ruchtige „herdenking" van Guy Fawkers' samenzwering heeft 20 jaar geleden in Londen plaatsgevonden. Bevan negende in fractiebestuur (Van onze Londense correspondent) van het fractiebe stuur, dat beter bekend is onder de naam van het schaduw-kabinet. Aneunn Bevan, die verleden jaar wat het aantal uitgebrachte stem men betreft, de laatste op de lijst was, heeft nu de negende plaats be zet. Geen van zijn aanhangers kreeg een plaats in het bestuur. Die lievelingsnaam heeft hij le dan ken aan de enorme hoeveelheid werk, die hij in zijn vrije tijd voor de kin deren verzet. Hij heeft sinds twee jaar een club van 1500 kleuters om zich heen verzameld, die elke Zater dagmiddag in de grote tuin achter zijn huis op visite komen, om er te zingen en te spelen. Twaalf tegel'jk mogen er om beurten het weekend bij hem blijven logeren. Met groepen van deze kleuters ver zorgt Pak Kasoer bovendien twee keer per week een gezellig kinderuurtje voor rad.o-Djakarta. Daartussendoor vindt hij dan nog tijd, om kinderlied jes te componeren, waarvoor hij ook zelf de teksten maakt, en moderne kinderboekjes te schrijven, die hij zelf alleraardigst illustreert. Een van zijn liedjes („Selamat sore boe"> is door de kinderuitzendingen van de radio net zo populair gewor den als bij ons „Naar de speeltuin". Ouders méé „Het grappige van mijn kinderclub is, dat ik de ouders altijd mee laat komen, om ze stiekum op te voeden, zonder dat ze het merken," vertelt Pak Kasoer. „Als ik tegen de kinderen zeg, dat ze tèng (precies) op tijd moeten zijn, weten de ouders, dat ze de volgende keer vroeger van huis moeten gaan. En als ik de kleuters leer. dat ze zelf hun schoenen moeten aantrekken, om zelfstandig te worden, begrijpen de moeders, dat ze niet alles door de ba boe moeten laten doen. Zo breng ik de ouders respect bij voor begrippen als tijd en zelfstandig heid, die vroeger in ons land eigenlijk weinig betekenis hadden." Ongelooflijke energie Pak Kasoer. de veelzijdige, is twee maanden geleden op uitnodiging van de Stichting Culturele Samenwerking naar Nederland gekomen. En in deze korte tijd heeft hij ook hier een ongelofelijke hoeveelheid energie ten toon gespreid: hij heeft de filmkeuring bestudeerd, tal van le zingen gehouden, overal in het land jeugdbijeenkomsten bijgewoond, les gegeven op kleuterscholen en na tuurlijk ook een kijkje genomen bij kinderuitzendingen in de Hilversum- se studio's. En zijn ijver kent geen grenzen ondertussen volgt hij ook nog col leges in de psychologie aan de Am sterdamse universiteit. Pak Kasoer zou eerst eind Novem- SOERJONO in ons land. In de maan den, die hij hier is, heejt liij ver bazingwekkend veel gehoord, gezien, bestudeerd. Hij blijft tot na Sinter klaas, want met hem. collega-kinder vriend. wil hij met alle geweld ken nismaken. ber weer naar Indonesië vertrekken, maar blijft nu nog tot. half Decem ber. Want hij stelt zich bijzonder veel voor van een ontmoeting met zijn grote collega-kindervriend: Sinter klaas. Zesvoudige moord in Belgisch dorpje Een landarbeider, die van een inva liditeitspensioen leefde, heeft in h->t, Belgische dorpje Thy-le-Chateau bij Charleroi verschrikkelijk wraak ge nomen op drie oude echtparen d'e hem. naar hij meende, hadden aan gegeven omdat hij wel zou kunnen werken. Hij vermoordde de drie echtparen en sloeg daarna de hand aan zich zelf. Voor millioenen ponden schade is al aangericht door de sprinkhanen plaag in de Australische staat Nieuw- Zuid-Wales. Een gebied van ongeveer 200.000 vierkante kilometer is door de plaag getroffen. (Van onze Brusselse correspondent) De conferentie van Benelux-minis ters op 16 November in Brussel gaat door. Het zal wel niet de grote confe rentie zijn, die oorspronkelijk gehou den zou worden, maar toch zullen belangrijke vraagstukken worden be sproken. De V«ia„ overigens nog niet helemaal va£-, Aan de conferentie nemen deel Je ministers van Buitenlandse Zaken. Economische Zaken, Landbouw en Financiën. De ministers zouden o.m. het probleem van de Nederlands—Bel gische import en export behande len. Er zouden maatregelen wor den nagegaan met het oog op de (Van onze Parijse correspondent) Donderdagmiddag heeft zich in Parijs binnen enkele minuten ee'i afschmoelijk drama afgespeeld. Een hond van vijf maanden, een Belgi sche herder, heeft een zuigeling nan twaalf dagen doodgebeten. Het kind is in het ziekenhuis bezweken. De vader en moeder, respectievelijk 23 en 21 jaar, wonen met hun twee kinderen op één kamer. De oudste baby is één jaar. Enkele maanden geleden had het echtpaar van een vriend een Belgische herder gekre gen. De hond was speels, maar zener met vals. Niets wees op het drama, dat zich plotseling zou gaan afspelen. De jonge moeder had haar zuige ling verzorgd en op het bed neerge legd. Slechts enkele minuten verwij derde zij zich uit de kamer om een boodschap over te brengen aan haar man, die in een straat vlakbij werkt als monteur Toen zij in de kamer terugkwam, zag zij een afgrijselijk beeldhet kind lag bijna naakt midden in de kamer, terwijl de kleren in alle hoeken ver spreid lagen. De hond kwam kwispel staartend op haar af, In haar wan hoop liep de moeder naar de con cierge, die het overal gebeten kind naar een ziekenhuis bracht, waar het stierf. De hond, die vermoedelijk in een vlaag van speelsheid of van jaloezie gehandeld heeft, kroop later onder een hoop hout en weigerde er van daan te komen. Agenten van politie hebben hem ten slotte weten te grij pen en overgebracht naar het politie bureau, waar zij na onderzoek door een veearts is afgemaakt. beperking van de Nederlandse export naar België, Voorts zou worden vastgesteld, voor welke Ne derlandse producten de omzetbe lasting niet meer zou worden terugbetaald. De Belgen zouden zich hunnerzijds verplichten geen nieuwe belastingen te leggen cp bepaalde uit Nederland geïmporteerde producten. War de gemeenschappelijke 'bui- tenlandse politiek betreft zouden ge meenschappelijke handelsaccoorden worden overwogen. Voor de land- en tuinbouw zouden Nederland en Bel gië ieder afzonderlijk de hoeveel heden voor de export van elk pro duct bepalen. Ook het probleem der heffingen zou worden besproken, vooral onder de druk vaD de Belgi sche Boerenbond. Volgens het Belgische blad „Le Soir" zouden de Nederlandse siga renfabrikanten thans bereid zijn een voorlopige overeenkomst te sluiten om de export naar België te beper ken. in afwachting van een accoord over de minimum-prijzen. Het Belgische Benelux-comité con stateert tot zijn spijt, dat er drie maanden zijn verlopen, zonder dat de in Juii overeengekomen maande lijkse bijeenkomst der ministers is gehouden. Het comité vreest, dat dit nadelig zal zijn voor de totstand koming van de Benelux. Advertentie LM. Verouderde hoest Maak een einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht- i wegen van gevaarlijke 'k ziektekiemen met de snelwerkende Mij 4 Aiai 0DD-" S3 A 1ft 31fEe f i y Y H i C Kit I I I 2,1# HJ H ±<>rr o j **nr.OOOÏÏ$, 0?fV i t T rf 00 p p r p, ii.* f Q Ju,velen terug Mevrouw Cristina Patino, de echtgenote van de Boli viaanse tinkoning Antenor Patino. heeft de juwelen en het bont teruggekregen, ter waarde van 250.000 gulden, die haar man in het Parijse Ritz Hotel in beslag had laten nemen. Het Parijse hof, dat de zaak behandelde, was van oordeel dat Patino hier niet het recht toe had. Patino's vordering van 1.173.633 dollar op zijn vrouw is ook niet toegewezen. Hij moet eerst „bewijzen", dat zij die werkelijk schuldig is, aldus het nof. Het echtpaar is in 1931 in Madrid getrouwd. Tien jaar later verzocht Cristina om echtscheiding, maar zij stemde ten slotte toe in een verzoening waarbij een rui me financiële regeling werd getroffen. Liefde en eten Bijna vijf jaar heeft een Chinese jongeman, Lo Ah Pin, ondergronds in Malak- ka gevochten tegen de auto riteiten, als lid van de com munistische partij. Deze week heeft hij zich overgegeven aan de politie, om twee redenen: hij houdt het niet langer uit zonder zijn verloofde, een meisje uit Kulim, met wie hij wil trou wen, én hij is de laatste tijd in de jungle eten te kort ge komen. Cadeautje" x f« y r y1 gvY tijn, en ten slotte dezelfde letter in drie moderne vor men. Zelfs de leek ziet hoeveel overeenkomst er telkens is. Let eens op de A, die in de loop der eeuwen een kwart slag gedraaid schijnt te zijn. Het jochie, dat u in de een tentoonstelling in Londen de E, die zich helemaal rechterbenedenhoek van ne- vond hij zijn studiemate- omgedraaid heeft, de H, venstaande foto ontdekt, is riaal. die altijd een of meer liori- blijkbaar niet content met Links telkens vier letters, zontale dwarsbalken had. de zó maar te leren lezen, zoals ze in het Semietisch K (ook alweer gedraaid), hij laat er een diepgaande voorkwamen, dan dezelfde de O, die een O bleef, en de studie van de historie van letter viermaal in het Grieks, Q. T en M, die ook al heel het alfabet aan voorafgaan, daarnaast weer twee uit het lang hun grondvorm had- Op dit bord opgesteld op Etruskisch, drie in het La- den. Een man van ongeveer 50 jaar, die sober gekleed was, heeft prinses Margaret van Engeland in haar huis te Londen, Clarence House, een cadeautje willen overhandi gen. Politiebeambten schoten toe, toen bleek, dat het pre sentje een dolk was en de man werd overgebracht naar een politiebureau. Daar bl'eek,' dat de dolk een vrij ongevaarlijk praal- wapen was, versierd met kostbare stenen, en de man werd weer op vrije voeten gesteld. Wolveninvasie De Poolse regering ver strekt belastingvrije muni tie aan jagers om een inva sie van wolven tegen te gaan. Meei dan duizend scha pen, achthonderd herten, vijftig paarden en dertig koeien zijn de laatste weken door wolven gedood in de districten Lublin en Bialy- stok. Zelfs in de omgeving van Warschau zijn troepen wol ven gesignaleerd. Ook moeilijkheden Na ex-koningin Narriman van Egypte heeft nu ook de eerste echtgenote van Fa- roek, ex-koningin Farida, die thans mevrouw Safinaz Zul- ficar heet, moeilijkheden met de belastingautoriteiten. Van haar wordt betaling gevergd van bijna 75.000 gul den als belasting op het in komen, dat zij van 1939 tot 1949 als koningin heeft ge noten. Haar advocaat zegt, dat geen belasting verschuldigd is op een koninklijke toe lage. Het gerechtshof zal 22 December uitspraak doen. Weddenschap? Te Montreal, in Canada, traden vijf keurig geklede jongedames tussen de 20 en 30 jaar een lingeriewinkel binnen. Zij hielden het per soneel met een revolver op een afstand en stalen voor 500 gulden aan kinderonder goed. Een pyjama betaalden zij. De kas keurden zij zelfs gegn blik waardig De politie denkt, dat het een weddenschap was. Naar het klooster Met een grijze mantel en een blauwe hoed met rood veertje op verdween dezer dagen een der zusjes van de beroemde Canadese vijfling Dionne. Marie, in een kloos ter van Quebec. Enkele minuten later ver scheen zij weer achter een traliehek, nu gekleed in het zwart en met een witte sluier voor het gezicht. Het hek werd geopend en met tranen in de ogen nam Marie afscheid van haar moeder en haar zusjes. Zij heeft besloten in het kloos ter te blijven, bij een der strengste orden die voor vrouwen bestaan. Annette, Cecile en Yvonne zijn op een huishoudschool, Emilie studeert kunstgeschie denis. Als de nu negentien jarige vijfling 21 wordt, zul len zij recht hebben op de één millioen dollar, die de publiciteit tijdens hun jeugd heeft opgeleverd. Tegen mishandeling Te Dortmund hebben par ticuliere detectives een Bond tot bescherming van Kinde ren opgericht om inlichtin gen te verzamelen over ouders die hun kinderen mishandelen. Aanleiding hiertoe is een geval geweest, dat zich onlangs heeft voor gedaan. De inlichtingen zul len worden doorgegeven aan het stadsbestuur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2