Ouwerkerk onder hoogspanning nu kritiek stadium is genaderd Vlag uit 'Bobbies' slaags met studenten Bloed vloeit in Triest: 9 doden PAK KASUR voedt de-jeugd op - en óók de ouders Bonn eist nu Sudetenduitse gebieden op Koude nacht Guy Fawkes Day in Engeland Geschoten op huishoudster? IJselmeerboot op eigen kracht naar Pakistan Britse soldaten doen dienst als 'proefkonijn' Prins Bernhard curator NEH Southend- Ypenburg 2 keer per dag Zeeweringen in Noord-Holland hersteld J" Hilversum II weer 'echt' Polen gaan in hongerstaking ,3 Vrijdag 6 November 1953 Negende Jaargang Nummer 2595 Het Vriie Volk TJITG. N.V. de arbeiderspers. OTRECTI8 t 4 ggb „3bgl H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. losse nummers: is cenxs per ex. DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K.VOSKUIU (Van een speciale verslaggever) Bij het staartje van de eb (de laagste waterstand) is vanmorgen rond 10.30 uur een derde ponton als onderdeel van de operatie viermaal Phoenix", in het stroomgat van Ouwerkerk tot zinken gebracht. Dit betekent, dat de stroomsnelheid in het gat. dat nu een breedte heeft van slechts 60 meter, in de loop van de vloed zal oplopen tot ongeveer vier meter per seconde. Tegen middernacht moet het gat dicht. Temeer dringt deze noodzaak, daar aan het westelijk landhoofd onder een combinatie van drie kleine caissons een verzakking is opge treden, die bij verwaarlozing funeste gevolgen zou kunnen hebben. Het water zou in staat zijn, een nieuw gat te forceren. Bakken, afgestampt vol met zwaar materiaal, worden onaf gebroken geleegd bij het punt waar de stroom Rijkswaterstaat in de flank dreigt aan te vallen. Bij het manoeuvreren met de ponton is een dekknecht bij het vieren van een staalkabel overboord geslagen. Hij maakte een tuimeling van 12 meter hoogte in het water, doch kon ongedeerd gered worden, Tijdens het plaatsen van de derde Phoenix is de sluitponton, die van nacht tot zinken zal worden gebracht, reeds bij het stroomgat gesleept, om eventuele stagnatie door mist, of een opkomende storm te ontwijken Bij Ouwerkerk is nu het kritieke stadium ingetreden. Allen, die ook maar enigszins bij de operatie betrok ken zijn, werken onder hoogspanning. „Een mislukking vannacht zou be tekenen." zo zei ons ir. K. A. Bazlen (Rijkswaterstaat). ..dat de dichting van Ouwerkerk opnieuw zou moeten worden uitgesteld - en nu voor on bepaalde tijd." Het staat thans wel vast. dat Koningin Juliana en prins Bernhard aan boord van het moterschip Bree- zand de sluiting van het laatste stroomgat zullen bijwonen. Ook dr. Drees, de minister van Waterstaat, mr. Algera, en verschei- Amsterdam geen hoofdstad (Van onze correspondent te Bonn) De nieuwe minister voor Vluchte lingenzaken in het Westduitse kabi net, Oberlander, heeft tijdens een radiorede, voor Duitsland aanspraak gemaakt op het „teruggeven" van de Sudetenduitse gebieden van Tsjecho- slowakije. Het is voor het eerst sinds het eind van de oorlog, dat een dergelijk verlangen in Duitsland wordt geuit. Het Sudetengebied is het deel van Tsjechoslowakije, waar van oudsher Duits gesproken is en dat de aller eerste territoriale eis van Hitier uit maakte. In de overeenkomst van München van 1938 gaven Engeland en Frank rijk onder de dwang van bedreiging met oorlog aan deze eis van Hitier toe. Duizend mannen wordt de maat Duizend mannen in diverse bedrij ven en instellingen wordt op het ogenblik door werkstudenten de maat genomen, opdat in de toekomst de herenconfectie van deze gegevens kan profiteren. De weersverwach ting van het KNMI te De Bilt. geldig tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur, luidt: Droog weer met flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust la ter krachtige zuid westelijke wind. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. nachtvorst Vlot is Donderdag de tweede Phoenix-caisson in de operatie „Viermaal Phoenix" in Neder lands laatste dijkgat bij Ouwer kerk gezonken. Op de voor grond het gevaarte, nadat men het voorzichtig af had laten vieren tot het precies met stil staand water boven de zink- drempel lag. Toen gingen de spindels open en het water spoot naar binnen. (Luchtopname ANP-foto) Als vanavond elf uur wordt verwe zenlijkt waarop heel Nederland vurig dene Kamerleden "zulien aanwezig hoopt: de sluiting van het laatste zijn. Van de laatsten gaan in elk ge- stroomgat in onze geteisterde dijken, val de leden van de Watersnoodcom missie en de commissie voor Verkeer en Waterstaat. Dankdienst Na de sluiting van heb-stroomgat zal morgenavond in de Grote Kerk te Zierikzee een dankdienst worden gehouden. De belangstelling voor de sluiting beloofd buitengewoon groot te wor den. Om de werkzaamheden zo wei- nig mogelijk te doen storen, heeft de heeft, omdat de hoofdstad een der dienst Dijkherstel maatregelen ge- adopterende gemeenten is van het nomen om het publiek op een be- ejiand, het initiatief genomen tot het hoorlijke afstand van het operatie- uitsteken van het symbool der vreug- terrein te houden. de. Andere grote steden en het rijk Polygoon-Profilti zal vanavond van hebben dat denkbeeld overgenomen de dichting een speciale filmrepor- voor wat hun eigen gebouwen be- tage maken, waarvan het ruwe mate- treft, maar waarom zou heel Neder- riaal reeds morgenochtend per vlieg- »and met vlaggen? tuig naar zeventien landen, over de Landgenoten, laat morgen het dun- gehele wereld verspreid, zal worden doek waaien. Deze nationale zaak. is verzonden. het waard dan is het uur te ver gevorderd om de vlag uit te steken. De traditie trouwens, wil, dat vlaggen niet wap peren na zonsondergang. Maar als morgen de zon opgaat over Schouwen-Duiveland, het eiland, dat nu eerst recht nieuwe hoop op herrijzenis kan vatten, dan hopen we dat de vlaggen waaien in heel Nederland. De burgemeester van Amsterdam (Van onze Londense correspondent) Minstens vijfduizend Londense studenten hebben op de luidruchtigste manier die zich denken laat, het feit gevierd, dat Guy Fawkes 348 jaar geleden er niet in slaagde het parlement met buskruit op te blazen. Zij hebben zelfs geprobeerd gisteravond het parlementsgebouw stormen derhand te bezetten. De gevechten tussen politie en studenten duurden tot diep in de nacht. Vanochtend in alle vroegte waren de politiebureau's nog met de 120 gearresteerde studenten bezig, die later op de dag voor de politierechters moesten verschijnen. De spanning tussen de studenten en de politie was verleden week al ontstaan toen de jaarlijkse gecos- tumeerde optocht verboden was om dat de politie geen geschikte plaats voor de brandstapel van Guy Faw kes' pop kon vinden. Donderdagavond zeiden de studen ten plotseling naai- Buckingham Palace te willen marcheren, om een petitie tegen het verbod van het feest te overhandigen. Optochten binnen een straal van een mijl rond om het parlementsgebouw zijn ech ter verboden en Buckingham Palace ligt binnen deze straal. De studenten probeerden herhaal delijk de politie-afzettingen te door breken. Zij trachtten het beeld van Eros op Piccadilly Circus te beklim men, gooiden vu inwerk onder de polit iepaarden en wierpen met dui zenden papieren zakken die met bloem waren gevuld. Doch na een verbitterde veldslag bleek de politie toch sterker te zijn. 4£) Vervolg op pagina 2 (Van een onzer verslaggevers) De Haarlemse recherche heeft de 48-jarige chauffeur H. J. B. aange houden. Hij zou onder invloed van sterke drank in zijn woning aan de Schotersingel te Haarlem met een geweer geschoten hebben op zijn huishoudster. De kogel trof de vrouw niet, maar kwam in de muur terecht. Tegen B.. die in verzekerde bewa ring is gesteld, is ook nog een onder zoek gaande wegens ontucht. De chauffeur legde destijds een bezwarende verklaring af in de zaak tegen de Amsterdamse arts, dr. J. Samuels, wat tot gevolg had, dat het Medisch Tuchtcollege dr. Samuels schorste voor drie maan den. Deze beschuldigde daarop B. van meineed, maar het Amsterdamse Hof sprak hem vrij. (Eigen nieuwsdienst) Het passa giersschip De I,eh"-*r''^m. een IJsel- •wéerb'^t. di ;aar heeft gekoerst t.;ö?en VampèrrVn Amsterdam, zal over enkele weken op eigen kracht vertrekken naar Pakistan. De rederij Koppe heeft het schip verkocht aan de Pakistan Steam Ship Navigation Company, een Pa- kistaans overheidsbedrijf. De bestemming van het schip is Chittagong, een plaats aan de grens van Birma, waar het gebruikt zal worden voor de vaart op de rivier. Het schip is onder water reeds ge reed voor de grote reis. De afbouw boven water vindt plaats bij de firma Sanders te Delfzijl, De bemanning voor de grootste en langste reis. die De Lekstroom ooit heeft gemaakt, zal bestaan uit Laskaren. De officieren zijn Neder landers. Britse soldaten zijn gebruikt als ..proefkonijnen" bij het onderzoek van geleerden, die tegengif zochten tegen de dodelijke „zenuwgassen", door de Duitsers tijdens de tweede wereldoorlog uitgevonden. Dit is Donderdag in Londen beves tigd door een officiële woordvoerder. Volgens de woordvoerder is er ..niets nieuws" in deze experimenten en hebben de soldaten zich steeds vrijwillig aangeboden. Er zijn onlangs vragen gesteld In het Lagerhuis over de dood van een soldaat, die na een proef aan verstik king was overleden. Deze dood werd als een uitzonde ring beschouwd, maar verdere proe ven waren toen opgeschort, totdat op bepaalde technische punten klaar heid zou zijn verkregen. Maandag 9 November zullen Prins Bernhard en de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, worden geïnstalleerd als leden van het curatorium van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotter dam. Deze plechtigheid vormt het begin van de viering van het achtste lus trum van deze oudste instelling voor economisch hoger onderwijs in ons land. Tot en met 13 November staan allerlei gebeurtenissen op de agenda, de dies-rede wordt Maandagmiddag uitgesproken door prof. dr. B. Schendstok. Voorts wordt een internationale conferentie gehouden, waaraan verte genwoordigers van het economisch hoger onderwijs uit Amerika, Enge land, Frankrijk en Nederland zullen deelnemen, er zijn twee tentoonstel lingen georganiseerd. („Geld en De- viezenwezen" en „Veertig jaar Eco nomie-'.) De studenten houden 9 November een fakkeloptocht door de stad en organiseren verder schietwedstrijden op de schietbaan van Kralingen. Het Rotterdams Philharmonisch orkest onder leiding van Eduard Flipse geeft Vrijdagavond 13 Novem ber een groot gala-concert met als solist Cor de Groot. 'eiav^lVa^S Delft, minste net-en doden zijn. te betreuren di ern;waa t2ieiden,^^dfe aiu-j vy B^yïjfok- $'"1 in Triëst, de zowel duur Zuidslavic als l^Kaap "Leeuwin aan de Adriatische Zee. Gisteren vonden een schooljongen van vijftien jaar en"f"1',man van 55 de dood bij onlusten tussen pro-Italiaanse betogers en de geallieerde politie, terwijl vandaag drie politie-agenten en vier demonstranten omkwamen en tientallen werden gewond bij een gevecht met schietwapens en handgranten voor het stadhuis. Elders in de stad werden ruiten ingegooid; één gebouw werd bestormd en het meubilair ervan op straat gegooid en verbrand. Ook in Rome is de spanning geste gen: vanmorgen marcheerden duizen den studenten en scholieren onder het uitroepen van anti-Britse en anti- Amerikaanse leuzen naar het centrum van de stad. Zij gooiden de ruiten in van een En gels-Amerikaans hotel en trachtten het gebouw van de British Council te bestormen. Vanmorgen is in Triëst een alge mene proteststaking begonnen, waar aan alleen de communisten niet mee doen. Voor het eerst sedert het eind van oorlog doen Britse en Amerikaanse troepen dienst als versterking van de plaatselijke politie. Met handgranaten De wanordelijkheden in Triëst be gonnen vanmorgen, toen schreeuwen de studenten en scholieren naar het centrum trokken om te betogen. Al spoedig sloten ouderen zich bij hen aan en voor het stadhuis ontstond een waar vuurgevecht tussen de poli tie en de demonstranten. Toen de politie het vuur opende, antwoordden de betogers hierop met het gooien van handgranaten naar de politiejeeps. Ook gisteren waren de wanordelijk heden in Triëst 's ochtends aangevan» gen met een studentenbetoging. Om dat de politie daarbij een aantal scho lieren de kerk van St Anthonius had uitgeranseld. beval de bisschop dat 's middags de kerk opnieuw zou wor den gewijd. Tijdens deze gebeurtenis kwam het >t de schietpartij, waarbij een jon gen van vijtien en een man van 55 jaar omkwamen en elf anderen wer den gewond. Premier Pella van Italië kreeg het nieuws over de eerste onlusten in Triëst, terwijl hij juist een informele bijeenkomst had met zijn ministers. Men neemt aan. dat de gebeurtenis sen in Triëst zijn tóch al niet te ster ke kabinet in een nog moeilijker po sitie zullen plaatsen. (Van onze Londense correspondent) Als de Britse plannen voor een luchtlijn tussen Southend en Antwer pen met tussenlandingen in Ipswich en Ypenburg doorgaan, zullen er twee diensten per dag worden inge steld. Een enkele reis IpswichYpen burg zou 45 kosten, een retourbiljet dat een maand geldig is. 85, en één dat niet op Zaterdag of Zondag is te gebruiken, 75. De East Anglian Flying Services Ltd., die een concessie heeft tot 31 Maart 1961, heeft van de Nederlandse regering twee jaar geleden geen toe stemming kunnen krijgen. „Ypen burg moet geen commercieel vliegveld worden," was toen het Nederlandse argument. De Britse maatschappij gaat van de gedachte uit dat Ypenburg vooral van Rotterdam en Den Haag uit veel ge makkelijker te bereiken is da,n Schip hol. En de luchtreis van Ipswich naar het eerste vliegveld is korter. Men beschikt thans over vier Rapid-vliegtuigen. Het volgend jaar komen De Havilland/Dove-toestellen in gebruik (elf zitplaatsen) en later Dakota's en grotere vliegtuigen. Voorts zien de Britten de mogelijk heid ook op deze manier fruit en groente uit het Westland naar Groot- Brittannië te vliegen. gehouden, telijken. anonif „De gehele zomer zijn de herstel werken aan de Noordhollandse zee weringen, waaraan schade was aan gericht ten gevolge van de storm vloed, door de Provinciale Water staat voortgezet en omstreeks begin October waren deze nagenoeg vol tooid. De toestand van de dijken op Texel is naar onze mening thans beter dan voor de stormvloed. Het vraagstuk of de dijken op Texel na het herstel van de schade ook ver- - hoogd en verbreed dienen te worden, .'r -nog in studie." 'jj_ o-Holland lag or cv het herstel aan de zee weringen Ook aan het herstel van de Honds- bossche zeewering is onafgebroken gewerkt. Deze zeewering wordt boven dien verlengd en er wordt een ver dediging van de duinvoet gemaakt. Men hoopt half November het grondwerk voltooid te hebben. Begin volgend jaar denkt men dit project geheel gereed te hebben. (Van een onzer verslaggevers) Raden Soerjono is een voorbeeld van de verkwikkende geestdrift en werk lust, die er in een jonge gemeenschap kunnen schuilen. Hij keurt films, danst, componeert, schrijft, tekent en is jeugdleider vooral jeugdleider. Want Soerjono gebruikt z"n vele talenten niet om persoonlijke successen in de kunst te boeken. Al zijn energie stelt hij In dienst van zijn ene grote liefhebberij: de opvoeding van de jeugd van Indonesië, Soerjono, die op het ogenblik een studiereis door ons land maakt, is van beroep secretaris van de Indonesische filmkeuring. In Djakarta knipt hij met. een grote schaar alle steek- en schietpartijen uit Amerikaanse rol prenten. Cowboyfilms worden door hem alleen voor volwassenen vrijge geven. „Ik heb hier een film met Boris Karlof gezien, waarin zeven moorden gebeuren," zegt Soerjono misprijzend. „Zo'n film komt er bij ons niet in. Ik geloof, dat geweld op het witte doek veel gevaarlijker is dan een verleide lijke juffrouwen." De beminde Zijn functie als filmkeurder heeft Soerjono in Indonesië de bijnaam van „De Beul" bezorgd. Maar hij heeft ook nog een andere bijnaam, die veel bekender is geworden: Pak Kasoer, de door iedereen beminde. Vervolg op pagina 2 PAK KASOER, „de beminde", Indo- I zijn werft. Een veelzijdig, enthousi- nesisch kinderopvoeder, midden in I ast man-van-de-daad, met een ber- gen-verzettend geloof in zijn roeping. (Van onze radioredacteur) Hedenmorgen om zeven uur Is de „echte" zender van Hilversum II weer in gebruik genomen. Dit wil zeggen, dat Hilversum II (op het ogenblik Vara en Avro) na twee maanden weer in de lucht is met de niet te onderschatten kracht van 125 kW. Dat is deelde men ons mede genoeg om bepaalde buitenlandse zenders op een afstand te houden en genoeg ook om in de uithoeken van het land een ontvangst mogelijk te maken, die althans aan redelijke minimumeisen voldoet. De heropening van de zender Is niet helemaal onopgemerkt, gegaan. „Gefeliciteerd, jongens" hoorden we omroepster Joop Allema van de Vara zeggen. Een gewezen Pools diplomaat, de 42-jarige Michael Krycun en zijn vrouw Helen, zijn te Winnipeg in Canada een hongerstaking van drie dagen begonnen om de aandacht te vestigen op hun verzoek, politiek asyl te krijgen. Canada is bereid hun een verblijfs vergunning voor zes maanden toe te staan, maar Krycun weigert deze af te halen bij het departement voor Immigratie. Hij is bang. dat de Poolse autori teiten hem later kunnen opeisen, wanneer hij als immigrant wordt be handeld. terwijl zij dit niet kunnen, wanneer hem als politiek vluchteling asyl wordt verleend. Krycuns veertienjarige dochter Judy is vanmorgen ook zonder ont bijt naar school poc»QQ"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1