ALGEMEEN HANDELSBLAD SRicuwe Jlmster&omsc^e (Souratit Acht doden bij onlusten in TRIEST Amsterdam, die grote stad. EDEN minder optimistisch dan CHURCHILL DEZE WERELD Belgisch-Duitse en Brits-Nederlandse legergroepen Puerto Rico wordt autonoom geacht Duitse zonegrens niet opengesteld Else Zaisser als minister ontslagen AFKOELENDE MIDDELEN Russische vijandigheid jegens het Westen nog niet veranderd jie in. N, h J/*, 126e JAARGANG No. 41248 Directeur: mr C. A. STEKETEE VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN (Van onze correspondent) Brussel, 6 Novembèr De Belgische minister van Defensie deelde gisteren in de speciale Kamer commissie voor het onderzoek van het E.D.G.-verd'rag mede, dat hij zeer on langs met generaal Griinther besprekin gen heeft gevoerd in verband met de situatie van het Belgische- legercontin- gent in de eventuele E.D.G. Waarschijn lijk zullen de drie Belgische divisies, welke in de omgeving van Keulen zijn gestationneerd, met drie Duitse divisies in twee legercorpsen samengaan. Deze twee corpsen zouden één legergroep vor men en onder Belgisch bevel worden geplaatst. De minister zeide dat hierover binnenkort schriftelijke regelingen zullen worden getroffen. Op een vraag, waar om de Belgische en de Nederlandse een heden niet worden samengevoegd, zeide de minister dat de Nederlandse E.D.G. contingenten waarschijnlijk zullen woi den samengevoegd met Britse troepen van de Noord-Europese sector. Hieruit blijkt, dat Britse militaire eenheden nauw met het Europese leger zullen samenwerken. Deze mededelingen wer den gisteravond in de wandelgangen van het parlement druk besproken, Het werd o.a. op het binnenlandse politieke plan beschouwd als een verzwakking van de thesis van de voorzitter van de Senaat, Paul Struye, die de Duitse hegemonie in de E.D.G. onvermijdelijk acht. De mi nister van Defensie zeide nog, dat het mogelijk is, dat Duitse verzorgingstroe pen in Belgische kazernes worden inge- kwartierd. VIJFVOUDIGE MOORD IN BELGIË In het Belgische dorp Thy-le-Chateau bij Charleroi zijn in drie afzonderlijke huizen de lijken gevonden van vijf ver moorde per.ionen, drie mannen en twee vrouwen. In een schuur werd het lijk van de dader, een 52-jarige bóerenknecht, aangetroffen, die zich zelf van het leven had beroofd. Het bloedbad betekende het einde van de langdurige terreur van deze boeren knecht in het dorp; hij vormde reeds lang de schrik van de 1500 dorpelingen. Ontelbare malen was hij in gevechten met mannen uit het dorp gewikkeld ge weest; de vrouwen namen doorgaans de wijk zodra hij in de buurt was. Onlangs werd hij veroordeeld wegens mishandeling van zijn moeder; tevoren was hij veroordeeld wegens een aanval op zijn vader en vechten met buren. HET WEER IN EUROPA Oslo l bew. winds t 3 1 8 Stockh. mist WZW 2 8 3 1 Kopenh. OZO G 11 8 0.1 Londen onbew. W 4 8 2 0 Schiphol 1. bew. NW 5 10 6 Brussel onbew. W 3 8 4 0.6 Parijs onbew. W 1 12 3 3 Bordeaux mist winds t. 17 6 1 Nice h. bew. NNW 6 20 10 0 Warschau nevel O 2 4 0 Berlijn nevel OZO 3 9 5 Frankfort regen ZW 4 11 7 2 München regen WZW 2 11 7 1 Zürich regen ZZW 1 11 8 4 Wenen 7.\v. bew. ZO 4 8 3 0 Rome 7AV. bew. NO 3 21 10 0 Helsinki mist ZZO 3 0 2 5 De gegevens achter de stations vermeld, zijn resp. het weer, de windrichting, wind snelheid per sec. (alles vanmorgen te 7 uur), de max. temp. van gisteren, de temp. van hedenmorgen 7 uur alsmede neerslag afgelopen 24 uur. WATERSTANDEN De waterstanden op de grote rivieren waren vanochtend: Mannheim 1.74 (0), Kaub 1.14 0.03)i Trier 1.04 0.09), Ko blenz 1,20 (0), Keulen 0.65 0.06), Ruhr- ort 2.5S 0.0S), Lobith 0.S5 0.03), Njj- megem 6.25 0.04), Arnhem 6.69 0.01), Eefde 1.80 0.02), Deventer 0.9S (0), Na men la Plan-te 1,31 0.09), Borghai-en 39.34 (-1- 0.181, Belfeld 10.86 (0.04) en Grave 4.63 0.05). Verontwaardiging der Italianen over optreden der politie in Triest uit zich in stakingen en nieuwe demonstraties |S|"ADAT gisteren een vijftienjarige Italiaanse schooljongen tijdens relletjes in Triest was doodgeschoten en later een tweede Ita liaanse demonstrant tengevolge van een kogelwond was overleden hebben vandaag in een aantal Italiaanse steden massale protest betogingen plaatsgevonden. Ook in Triest kwam het vandaag weer tot relletjes, waarbij volgens de laatste berichten opnieuw zes per sonen het leven verloren. Drie politiemannen en drie betogers wer den in een gevecht gedood door kogels of scherven van handgranaten. Een menigte van naar schatting 50.000 mensen bevond zich van morgen op straat. Amerikaanse en Britse troepen werden door de politie te hulp geroepen. Het gevecht begon, toen de betogers, na het gebouw van de onafhankelijkheids beweging te zijn binnengedrongen, naar de Piazza dell unita stroomden, waar de politie gereed stond. De menigte riep: „moordenaars" en begon de politiemannen met stenen te bekogelen. De politie viel de menigte met gummistokken aan, maar slaagde er niet in de betogers terug te drijven. Vervolgens opende zij het vuur op de demonstranten. Verscheidene betogers zakten in elkaar: minstens twee van hen waren op slag dood. Toen de ziekenauto's het plein opreden, dreef de politie de menigte schietend achteruit in de straten. Even later stormde een groep demon stranten het plein op om de politiejeeps aan te vallen. Een van de betogers wierp een handgranaatdie temidden van de politie-auto's ontplofte. „kalm te blijven en de grootst mo gelijke zelfbeheersing te betrachten Naar aanleiding van de schietpartij van Donderdagavond heeft de Italiaanse politieke adviseur van het Brits-Ame rikaanse militaire bestuur van Triest bij generaal Winterton geprotesteerd tegen de methoden van de politie bij het uiteen drijven van de demonstranten. De niet- communistische vakbonden hebben be sloten voor Vrijdag een 24-uursta.king af te kondigen. Als teken van rouw voor de twee slachtoffers hebben Donderdag avond alle bioscopen, theaters en cafë's in Triest hun'deuren gesloten. De com munistische vakbonden hebben zich van de stakingsgroepen gedistancieej'd, en deze veroordeeld als „provocaties" van „neutralistische elementen". In een door de geallieerde bezet ting sautoriteiten gepubliceerd offi cieel communiqué wordt verklaard, dat generaal Sir John Winterton het zeer diep betreurt, dat de activiteit van onverantwoordelijke elementen in Triest Donderdag een aantal slacht offer.s tot gevolg heeft gehad. Hij deed een beroep op de bevolking om De Bilt verwacht KOUDE NACHT Droog weer met flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later krachtige Zuid westelijke wind. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde tem-peraturen als vandaag. (Opgemaakt vanochtend te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade)8.40 uur, 7.7 gr. C„ luchtdruk 1022.4 mll-libaren of 766.9 mm., Windrichting en -kracht N.W. 3, max. temp. gisteren 13,1, min. temp, 6.6, neerslag 2.8 mm. •gn Zon morgen op 7.45, onder 17.02 jp) 'Maan morgen op S.54, onder 16.46 Eerste kwartier op 14 Nov. EXTREMISTISCHE OPRUIING EN MISLEIDING (Van onze correspondent) Rome, 6 November DUIZENDEN studenten en. scholieren van middelbare scholen zijn van morgen naar het Centrum van Rome gemarcheerd om de teruggave van Triest aan Italië te eisen. En ook in andere Italiaanse steden hebben demon straties plaatsgevonden. Wel heeft minister Pella aangedrongen op rust en kalmte, die hij de houding der ster ken noemt, maar de pers werkt niet mee. Het communistische partijorgaan Unita is uitgekomen met een kop over zes kolommen. „De Anglo-Amerikanen laten te Triest op de bevolking" schieten. Italië tegenover de bloedige resultaten van de Atlantische politiek. Twee doden en honderd gewonden op een tragische dag." De geallieerden krijg"en de schuld: zij willen, aldus de -communisten, Triest a.ls militaire basis in hun macht hou den. Niet geheel ten onrechte conclu deren zij uit de mededeling van Ameri kaanse zijde, dat gehuwde mannen uit het bezettingsleger vervangen zullen worden door vrijgezellen, dat de bezet ting voorlopig zeker nog gehandhaafd zal worden. De fascistische pers is zo mogelijk nog heftiger: „Wij hebben er genoeg van. Genoeg van de schande, ge noeg van de Engelse huichelarij, de En gelse lafhartigheid, de Engelse onder drukking. Thans is het tijd een beroep te doen op de moed, en niet op kalmte." Communisten en fascisten doen hun uiterste best, het vuur zoveel mogelijk aan te wakkeren, en daarmee maken zij het de toch al zwak staande regering Pella uiterst moeilijk. Daarbij vergeten zij, of juister, verbergen, zij voor de lezer dat het geen Engelsen of Amerikanen waren, die op dè betogers hebben ge- (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 6 November IN onze jeugd genoot het kinderlijke rijmraadseltje grote populariteit: Amsterdam, die grote stad, met hoeveel letters spelt men dat Het antwoord moest dan luiden: met drie letters. Althans volg'ens de bedoe ling van de vraagsteller, die het woord „dat" op het oog had, terwijl de ant- woordgever natuurlijk aan „Amsterdam" dacht. Aan dit gvapje van langs elkaar heen denken en praten werden wij herinnerd bij het debat over de vraag of Amster- AMSTERDAM HOOFDSTAD Minister Beel moet zijn schoolgeld terughalen dam de hoofdstad van Nederland is en of dit „wezenlijke betekenis" heeft. Ook hier zal dat hopen wij tenminste wel van een langs elkaar heen praten kunnen worden gesproken. In dit geval dan een langs elkaar heen praten van Kamer en minister, Zelfs de communis tische afgevaardigde, de heer Reuter, meende, dat de minister de gewraakte uitdrukking waarschijnlijk wel goed be doeld had en wanneer zelfs een commu nist van een minister geen kwaad wil denken, dan willen wij daar toch niet voor onderdoen. Men kent de kwestie; in het voorlopig verslag over de begroting van binnen landse zaken was door „sómmige leden" gevraagd of de minister hen wilde in lichten omtrent de feitelijke betekenis van het begrip „hoofdstad des lands". Indien die betekenis inderdaad een we zenlijke is, dient dan, zo vroegen die leden, niet bij de wet bepaald te worden, welke gemeente als zodanig fungeert? En het antwoord van minister Beel luidde daarop laconiek: „Aangezien het begrip hoofdstad des lands hier te lande wezenlijke betekenis mist, bestaat et- naar het oordeel van de ondergetekende geen voldoende aanleiding, bij de wet te bepalen, welke gemeente als zodanig fungeert." Dat was inderdaad een laconiek ant woord, maar erg tactisch was het niet en „wezenlijk" was het o.i., wat het eei-ste gedeelte van het antwoord be treft, ook niet juist. Wat dat minder tactische aangaat: het is algemeen bekend, dat in Amster dam en daarbuiten terecht of ten on echte, dat laten wij thans in het midden het gevoel is ontstaan, dat deze koop stad in ons verambtelijkte na-oorlogse land tegenover bijvoorbeeld Den Haag relatief in betekenis is achteruitgegaan. Dat zal ook de oorzaak zijn geweest, dat men zelfs de opmerking kon horen ma ken, dat die betiteling van Amsterdam als hoofdstad ook maar van zeer twijfel achtige waarde was. Minister Beel moet dit toch wel heb ben geweten en daarom had hij moeten begrijpen, dat in deze gevoelige sfeer dit antwoord niet deugde. Bovendien: wat betekent: „van geen wezenlijke be tekenis"? Zolang" de minister zich daar niet nader over.- heeft uitgesproken, kunnen wij het nie-t anders zien dan dat hij bedoelt: die status van hoofdstad is in geen enkele wet te vinden en dus is zij niet van wezenlijke betekenis. Heeft dé minister dit bedoeld, dan- is dat echter naar onze mening onjuist. Waar zouden wij heen gaan, als wij uitgingen van de opvatting, dat alles, wat niet in eniger lei wet of voorschrift is te vinden en waaraan geen bepaalde rechtsgevolgen verbonden zijn, van geen wezenlijke be tekenis is? Daarenboven zouden wjj dan in een kringetje ronddraaien, want vervolgens heeft de minister immers geschreven: omdat het begrip „hoofdstad des lands" van geen wezenlijke betekenis is, be hoeft dat ook niet in een wet te worden vastgelegd. Vele afgevaardigden hebben hierover het hunne gezegd (men zie het verslag) en o.a. gewezen op' het feit, dat slechts door een toeval de grondwettelijke aan duiding van Amsterdam als hoofdstad in 1815 is vervallen. Het meest overtuigend was daarbij, naa.r het ons voorkomt, de heer Van Leeuwen (v.v.d.), die zei: het gaat hier om een zeer belangrijke symboliek. Ieder land heeft zijn hoofdstad en wan neer een vreemdeling ons vraagt of Am sterdam de hoofdstad van Nederland is, moeten wrj niet min of meer aarzelend hoeven zeggen: „men noemt Amsterdam inderdaad wel eens zo, maar „wezenlijke betekenis" heeft dat niet." Toch meende ook de heer Van Leeu wen, dat de vastlegging van de „status' van Amsterdam in een wet niet nodig was. Hier geldt inderdaad, zoals de heer Schepts (arb.) het zo beeldend uitdruk te: Amsterdam heeft g"een wettelijke adelbrieven nodig. „Het is de hoofdstad krachtens zijn heerlijk wezen en zijn rijke verleden." OOK dit jaar wordt de het vorige jaar ingevoerde methode weer toegepast, dat in de middagvergaderingen een andere begroting wordt behandeld dan in de avondvergaderingen. Voor de over zichtelijkheid is dat niet zo bevorderlijk. Voor ministers en Kamerleden is zij echter wel aantrekkelijk. Dezelfde mi nister wordt aldus niet genoopt, van één uur des middags tot des avonds laat in de Kamer in touw te zijn en ook de Kamerleden, die het woord voeren, zijn, ais gevolg- van de werkverdeling, dan meestal niet dezelfden. „Maatschappelijk werk" bracht ook de positie der Indische Nederlanders in Indonesië weer eens in het middelpunt der belangstelling. Opvallend was daar bij de tegenstelling van opvatting tus sen de k.n.p.-er próf. Lemaire en de k.v.p.-er mr De Graaf. De eerste immers was het in het geheel niet eens met de regering, dat de plaats dier Indische Nederlanders ondanks alles in het alge meen in Indonesië moet blijven, terwijl laatstgenoemde het daarmede zij het onder enige voorwaarden wel eens kon zijn. Voor het overige had minister Van Th iel wederom becrekkelijlc weinig cri- tiek en veel lof en steun in ontvangst te nemen. (Voor verslagen zie blz. 3) schoten, doch Triëstijnen. Het burgerlijk politiecorps van Triest, 6.0Ü0 man sterk wat al heel veel is voor een stad van slechts 200.000 inwoners bestaat uit burgers van Triest. Deze zijn omdat ze veel beter betaald worden dan Italianen in de politiemacht van Italië uit de aard der zaak niet gesteld op betogingen die er op aandringen Triest bij Italië te doen inlijven. De beheerscommissie der Assemblee heeft met 22 tegen 18 stemmen, bij 19 onthoudingen, bepaald dat de Ver. Sta ten geen rapporten meer bij de Ver. Naties behoeven in te dienen betref- fende Puerto-Rico. De commissie heeft hiermede in feite de Amerikaanse stel-' ling onder-schreven, dat Puerto-Rico reeds volledig zelfbestuur heeft ontvan gen. Uit de stemming bleek, dat ook de meeste Zuidamerikaanse stalen deze mening zijn toegedaan, terwijl zij be twisten, dat Suriname en de Nederlandse Antillen voldoende zelfbestuur bezitten. De voortzetting van het debat over de Burmese klacht betreffende de aan wezigheid in Burma van nationalistische Chinese troepen is Donderdag door de politieke commissie van de V.N. voor- veertien dagen uitgesteld, hangende de evacuatie van 2.000 van de 12.000 man, die zich in Burma bevinden. Het be sluit werd genomen met vijftig stem men voor-, drie tegen en zes onthou dingen. Van de zijde der Westduitse regering geopperde bezwaren hebben op het laat ste ogenblik verhinderd, dat de Weste lijke Hoge Commissarissen een brief aan de Russische Hoge Commissaris in Duits land verzonden, waarin hem zou zijn meegedeeld, dat zij van plan waren de interzonale grens open te stellen. Een regeringswoordvoerder- zei, dat het uit veiligheidsoverwegingen nodig is de zaak met de grootste zorg te bezien alvorens die stap te. doen. Op het ogenblik heb ben Oost-Duitsers, die naar het Westen willen komen, in theorie een pas nodig met een goedkeuring van de autoritei ten in de Westduitse plaats, waarheen zij willen gaan, en mpdeondertekend door- de Russische Hoge Commissie. Maar de tienduizenden Oost-Duitsers, die sinds het begin van dit jaar naar het Westen zijn gevlucht, zijn ook zonder pas als politieke vluchtelingen toegelaten. James Norris, voorzitter van de orga nisatie voor hulpverlening aan vluchte lingen heeft op ccn persconferentie te New York verklaard, dat er thans 38.000,000 vluchtelingen in de wereld zijn. Alleen in West-Dultsland bevinden zich al bijna tien millloen vluchtelingen uit de Oostelijke gebieden. Mevrouw Else Zaisser, echtgenote van de vroegere Oostduitse minister voor Staatsveiligheid Wilhelm Zaisser, is van haar ambt van minister van Volksont wikkeling ontheven. Het ministerie staat voorlopig onder leiding van de staats secretaris Hans Joachim Laabs. In Oc tober had de bedrijfsgroep van het mi nisterie van Volksontwikkeling bij het centrale comité van de (communisti sche) partij een motie van wantrouwen ingediend tegen mevrouw Zaisser en ver scheidene leidende functionarissen van het ministerie. Else Zaisser werd daarin beschuldigd van „ideologische onduide lijkheid" en van „het onderdrukken van critiek". De eerste stoot tot de zuivering van Else ZaisseT gaf de eerste secreta ris van de partij Ulbricht, die op de laatste vergadering van het centrale co mité scherpe critiek op het werk van haar ministerie leverde. Militaire reorganisatie in Indonesië Vice-premier Wongsonegoro heeft het bericht bevestigd, dat de regeringsver ordening betreffende de reorganisatie van het ministerie van Defensie, de func tie van chef-staf der strijdkrachten niet heeft opgeheven. \MIE in Parijs de on dergrondse neemt op het uur van kantoor- sluiting zal zeker, al naar zijn aard, wel eens geërgerd of geamuseerd zijn geweest door de be wijzen van innige gene genheid tussen een jon ge man en een jong meisje; gelieven, die van hun werk komen en enkele uren dus een eeuw gescheiden 'zijn geweest. Maar dergelijke tafereeltjes spélen zich ook wél af in café's en restaurants, en nu heeft de directie van 'n daar van in de. buurt van de Opera er iets op gevon den. Zodra de jongelie den tekenen beginnen te vertonen, dat zij menen alleen op de wereld te zijn, ontvangt één van hen, de uiterlijk meest onbewogeneneen kaart je uit de hand van 'n be daagd, zeer beleefd lid van het bedienend per soneel. Op dit kaartje staat in machineschrift: Geachte bezoekers, wij hopen d.at u niet boos zult worden, als wij de vrijheid nemen u eraan te herinneren, dat het gewoonte is elkaar in het openbaar op ingeto gen wijze zijn achting te betuigen"Niet in ne gen, maar in tien van de tien gevallen lukt het op deze wijze zonder conflicten bijna laaiende vuren te blussen. TRIOMF DER FRIESE STIEREN HEN fokker van Normandisch vee te Mortagne heeft op de veemarkt van Ménil- Erreux grote consternatie verwekt door zijn beste fokstieren te verkopen en ze te vervangen door Fries stamboekvee. De eerste Hollandse, stieren zijn reeds in de stallen van de heer Lemünnier aangekomen, zo schrijft het blad France Soir, en met bitterheid hebben de Normandische veefokkers, die strijden voor de naam en faam van het Normandische ras, deze ontwikkeling gadegeslagen. DE Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden heeft hij de voortzetting van het debat over de Troonrede in het Lagerhuis ver klaard, dat de jongste antwoordnota van de Sowjet-Unie onaanvaardbare voorwaarden bevat. „Indien wij deze voorwaarden zouden aanvaarden, zou onze veiligheid worden ondermijnd en Duitsland zou onmogelijk zijn eenheid in vrijheid kunnen herwinnen". Op een vraag of er thans een mogelijkheid bestaat om tot overeenstemming te komen over de hereniging an Duitsland, antwoordde Eden: „Ik geloof het niet". Hij voegde hier echter aan toe: „Ondanks deze tegenslag en deze nota blijven wij van onze kant bereid op elk ogenblik en elke plaats en zonder enige voorwaarden vooraf, met de Sowjet-regering te spreken over Duitsland en Oostenrijk". verwekken van anti-Amerikaanse ge voelens en het uitbuiten van koloniale onrust. Ook is het niet bemoedigend te zien wat er achter het IJzeren Gordijn gebeurt. De politiek van ontspanning in Oost-Duitsland, waarvan na de dood van Stalin enige bewijzen waren/ is opgege ven en wij zien thans een nieuwe periode van onderdrukking. Intussen hebben wij geen andere keus dan te volharden in onze defensievoorbereidingen, waarvan ons leven zelf afhankelijk is." Aangaande China zeide Eden: „Zoals wij niet hebben geaarzeld ons aandeel te leveren om weerstand te bieden aan de Chinese agressie op Korea, zo goed zullen wij de eersten zijn een ommezwaai van de Chinese politiek met vreugde te begroeten; het moet wis en zeker "in het eigen belang van China zijn goede con tacten te onderhouden met de Westelijke wereld." Wijzend op „enige vermindering" van de spanning tussen Oost en West zeide Eden: „Het is, zover het gaat, bemoe digend, misschien hebben de nieuwe heersers van Rusland beseft dat Stalin het Sowjetvolk te hard voortdreef, mis schien geloven zij dat een hogere levens standaard betere resultaten in de pro ductie zal geven. Wij weten dat er een nieuw program is voor de ontwikkeling van de landbouw en voor het produceren van meer consumentengoederen. Dit is een belofte voor betere levensomstandig heden voor het Sowjetvolk en wij hopen dat hieraan voldaan zal worden. Maar ik moet hieraan toevoegen, dat merij moeilijk enig teken kan vinden, dat de Sowjet-regering haar fundamentele vijandigheid jegens de Westelijke naties heeft veranderd. Haar propaganda blijft, net als vroeger. Zij moet worden uitge voerd door middel van stakingen, het Eden deelde voorts mee, dat de onder handelingen tussen Engeland en Egypte over de toekomst -van de basis de zone van het Suezkanaal „in een staat van levendigheid" verkeren. „Een bevredigende oplossing is nog steeds mogelijk, inmiddels hebben wij er niets op tegen te wachten." Ik denk dat het gehele Huis zich bij mij zal aansluiten bij het betreuren van de gebeurtenissen in Kibya," aldus ver volgde Eden, „het moet een ieder duide lijk zijn dat een uitbarsting van deze soort alleen maar de kansen op vrede, welke Israël beweert zo ernstig te wen sen, kan tegenwerken. Wij weten dat dit vraagstuk een achtergrond heeft van infiltratie over de Israëlisch-Jordaanse grens. Het vraagstuk kan niet opgelost worden voordat wjj het vraagstuk van de Arabische vluchtelingen kunnen op lossen. Ik geloof niet dat de Jordaanse regërjng deze infiltratie heimelijk door de vingers ziet of aanmoedigt. Ik denk dat zij energieke maatregelen genomen heeft om er een einde aan te maken," IN RECORDTIJD OVER DE ATLANTISCHE OCEAAN Een Amerikaanse b-47 stratostraalbom menwerper is gisteren in 4 uur 43 mi nuten over de stormachtige Noord-Atlan tische Oceaan gevlogen en heeft daar mede twee minuten afgeknabbeld van een voorgaand transatlantisch record. Geholpen door een acliterwind van 160 kilometer per uur bereikte de reusachti ge bommenwerper soms een snelheid van 1048 km per uur. Het vliegtuig steeg op van de luchtbasis Limestone (Maine) om 0826 uur Ned. tjjd en streek neer op Norton om 1309 uur Ned. tijd. NA het laatste Russische antwoord op de Westelijke nota's deelt blijkbaar de meerderheid der regeling te Bonn de mening dat het geen zin meer heeft, over de Duitse eenheid nog verder met Moskou te praten. Het wordt nu het beste geacht, dat West-Duitsland snel herbewapent. Veler bijgedachte is daarbij, dat door deze politiek van het „fait accompli" een zo sterke druk zal ontstaan op het Sowjetblok, dat dit be reid zal zijn, eieren voor zijn geld te kie zen. De reis van de Amerikaanse chef der staven, Radford heeft tot vele com mentaar aanleiding gegeven. Enerzijds acht men het nu wel zeker,, dat de V.S. zich zullen gaan toeleggen op de „peri- pherische strategie", met vestiging' van veilige vloot- en luchtbases aan de om trek van het Europese vasteland: in Engeland, Portugal, Spanje, Grieken land en ter aanvulling in Noord-Afrika. Ten tweede is het duidelijk, dat de V.S. er nog meer op zullen aandringen, dat de continentale Europese landen zelf de landstrijdkrachten leveren, ook West- Duitsland. Ten derde hopen zekere Westduitse kringen dat Radford inzake Europa het standpunt zal verdedigen, dat hij in het Verre Oosten innam: dat van de „roll back", het terugdringen v.tr de Russische invloed in de randgebied-, van het Sowjetblok. HET streven, om weliswaar niet door een oorlog maar door sterke machtsdruk de Russen tot con cessies te dwingen, en niet te volstaan met „containment" (bedwinging van expansiedrang) scheen populair te zijn, toen Elsenhower aan de macht kwam. Intussen echter hoort men daarover veel minder, omdat in de V.S. een Dagelijks commentaar vermindering der militaire lasten en van de overzeese troepen wordt nage streefd, ook met het oog op de bin nenlandse politiek. Het is dan ook zeer twijfelachtig, of de Amerikanen de West-Duitsers zullen steunen, In dien dezen zulk een program overnemen. En des te meer, omdat het nu de eer ste taak der V.S. is, de Fransen ertoe over te halen, te berusten In West duitse herbewapening. Parijs eist daar voor vele garanties:" vrijheid van troe- 'ionverplaatsingen naai overzeese delen 'er am:e Unie; „aflossing" ln Indo- ~"b om vandaar militaire eenheden naar het Westen terug te roepen; blijvende aanwezigheid van Britse en Amerikaanse eenheden op het vasteland geen terugkeer van Saarland tot Duits land. Wat dit laatste punt aangaat is er geen partij in de Bondsdag, welke het Saargebied blijvend wil afstaan. De V.S. en Engeland tonen evenwel geen neiging, ln dezen de Fransen af te val len. Van de problemen der Franse Unie kunnen zjj zich zelfs niet afzijdig hou den. Bonn zal dus geen overdreven eisen kunnen stellen, nu allereerst de Fransen moeten worden bevredigd. IV3 Amerikanen wensen kennelijk een peripherische strategie. Voorwaarde is daartoe echter, dat het Westeuro- pese continent zelf de landstrijdkrach ten levert. Daarmee neemt de politieke invloed der V.S. in Europa af. Doch dan kan de Frans-Duitse tegenstelling zich verscherpen. De Amerikanen moeten dus wel al is- het slechts om psycholo gische redenen aanwezig blijven om de Fransen te verzoenen met twaalf Duitse divisies. De vraag rijst wel, of de Britten de Amerikaanse taak kunnen overnemen. In elk geval zal dat ge deeltelijk nodig zijn. Zij zijn zeker niet voor een „roll-back"-politiék. Zij zullen de Fraai sen waarborgen bieden tegen het dienstbaar maken van een Europees leger aan nationalistische Duitse doel einden, Maar Londen gevoelt niets voor DE TWEEDE CAISSON, op de voor grond, werd gisteren in het stroom- gat bij Ouwerkerk geplaatst. Van ochtend is de derde en vanavond hoopt men de vierde te plaatsen. Hoe deze gevaarten straks het gat zullen af sluiten, ziet men op het kaartje, dat wij hierbij afdrukken. Het eerste werd Vrijdag SO October haaks op het westelijke landhoofd van-de oude dijk gezet; het tioeede ligt thans aan de oostelijke zijde van het stroomgat. De derde caisson is naast de eerste komen te liggen en de vierde zal ten slotte het gat in het midden afsluiten. Links boven op de foto het westelijke einde van de nieuwe dijk, achter de rechter- caisson de verbindingsdijk tussen de nieuwe en oude dijk. Zoals bekend, heeft men eerder tevergeefs getracht het stroomgat af te sluiten tussen de nieuwe dijk. (Luchtfoto A.N.P.-foto) (Zie verder pag. 7 rechts bovenaan HET 144TSTE STROOMGAT OP SCHOUWEM - PUI VEL ANP supra-nationale organen. Een Europese Defensie Gemeenschap zal dus in wezen intergouvernementeel zijn, omdat zij niet beperkt kan blijven tot het kleine Europa. Zij zal niet meer worden dan de sectie van de Atlantische gemeenschap in Centraal en Noord-Europa. Bonn moge dan niet deelnemen aan de ganse Nato, het zal ingeschakeld worden in het Europese contingent daarvan. En des te meer, omdat dit afhankelijk zal zijn van de ruggesteun der veilige peri pherische bases, welke buiten het „klei ne Europa" liggen. De nieuwe strategie maakt dit kleine continentale Europa nog minder aantrekkelijk dan het reeds was.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1