MARTINI YBERT Reeks amendementen over Huurwet in de Tweede Kamer KEURING VAN GEWASSEN WERD GROOT SUCCES Met hand en tand Bedrij fspanden en woonhuizen thans gelijk gesteld Pape en Nederland Helicopterdienst is nog niet rendabel Dagelijks feuilleton Richard Pape Prof. Bavinek sprak voor F.Q.I. Hertog v. Edinburgh kan regent worden ph/u Shave ODYSSÉE DOOR SOWJET-ZONE /Varclappelmoeheicl te overwinnen? Nobelprijs voor 10 Nederlanders DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 TROUW GISTERMIDDAG begon de Tweede Kamer met de stemming over het amen- dement-Hofstra (Arb.) om de speculatie-winstbelasting te handhaven. Het amendement werd met de stemmen van de socialisten en de communis ten vóór verworpen. Deze belasting is dus thans afgeschaft. Het amendement-LucasJanssen (KVP) om bü de bepaling van het zuivere inkomen voor de inkomstenbelasting de mogelijkheid te scheppen dat het ver lies van latere jaren wordt verrekend met winst uit een voorafgaand jaar, de zg. carry-back, werd met 78 stemmen voor aangenomen. De communisten stemden tegen. De heer Van de Wetering (CH) trok zijn amendement om de belastingplich tige vrij te laten in het kiezen van verliescompensaties de Wet Belas tingherziening 1950 verplicht verliezen in de eerste plaats te verrekenen met de onbelaste reserve in, omdat, naar hij verklaarde, geen steun voor dit amendement werd gevonden. Een amendement-Gortzak (CPN), dat het tarief van de inkomstenbelas ting wilde wijzigen de staatssecre taris van Financiën had uitgerekend dat het tarief-Gortzak zó progressief was, dat iemand die f 100 meer ging verdienen f 1500 belasting meer moest betalen werd met 77 tegen 4 stem men verworpen. De communisten stemden voor. Op de stemmingen over de amende menten op het wetsontwerp fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid, volgde de voortzet ting van de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de huurwet. Hierop waren drie amendementen van de heer Bommer (Arb.) en twee amendementen van de heer Gortzak (CPN) ingediend. De minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, ir. Witte, nam na enige discussie twee amendementen van de heer Bommer over. Het ene amende ment bepaalt, dat de rechter, indien deze de huurder machtigt bepaalde onderhoudswerken of reparaties ten koste van de verhuurder te doen uit voeren. tevens kan aangeven tot welk bedrag de huurder de gemaakte kosten met de huurprijs kan verrekenen. (ADVERTENTIE) Welterusten Kunt U niet slapen door rheumatiek, snit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotlh. en drog. 0.95, 2.40 en 8 HET is gewenst in het ver volg van dit verhaal, waar de schrijver en zijn kameraad in contact komen met Neder landers, er rekening mee te hou den, dat het verhaal de reflex is van hun avontuur in Neder land, zoals Pape dit heeft be leefd. Dit verhaal wijkt op ver schillende punten af van de feiten, zoals deze zich hebben toegedragen. Zo geeft Pape o.a. een foutief -beeld van zijn eerste ontmoeting met de familie Bes- selink, waar de twee vluchtelin gen gastvrij we-rden opgenomen. Er is hier b.v. geen sprake ge weest van een wachtwoord (Churchilldagen), waarvan Pape verderop gewaagt. Dit wil niet zeggen, dat de 9chrij'ver een onwaar verhaal geeft. Maar wij vinden hier ge legenheid er in het bijzonder op te wijzen, dat „Met hand en tand'' het verhaal is van de om zwervingen der velen, die in de oorlog op een van hun aanvals- vluchten tegen Duitsland boven bezet gebied zijn neergekomen. Zij hebben, in een vreemd land, in contact dikwijls met mensen, die zij niet konden verstaan en die hen niet verstonden, veelal moeten raden naar hetgeen met en om hen gebeurde en zich zo van hun omstandigheden een voorstelling geschapen. In Gel derland en ook later in Hol land is het iets anders in werkelijkheid gegaan. Dit zal waarschijnlijk ook moe ten gelden voor zijn latere avon turen buiten Nederland. vele huurcontracten is namelijk de plicht tot huurbetaling met verbod van compensatie opgenomen. Het andere amendement-Bommer, dat minister Witte overnam, beoogt in alle gedin gen tot ontruiming, de huuradviescom missies te ontlasten van het geven van bepaalde verklaringen over onder huurders, omdat de rechter anders met de belangen van onderhuurders geen rekening mag houden. Het derde amendement-Bommer kon geen genade vinden bij minister Witte in tegenstelling tot de meerderheid van de Kamer. Dit amendement had de strekking, de stijging van de huur prijzen voor bedrijfspanden te beper ken tot het percentage van gemiddeld 141 percent boven het huurpeil van 1940, zoals thans voor woningen in de vijf gemeenteklassen werd voorgesteld. Het wetsontwerp van de minister stelde het huurprijs-maximum voor bedrijfspanden op gemiddeld 150 per cent. BEDRIJFSPANDEN De heer Bommer, die een toelichting gaf op zijn amendement, vond het per centage van 150 te hoog vergeleken met dat voor de woonhuizen en had er ernstig bezwaar tegen, dat bij aan vaarding van het plafond van 150 uit de wet niet meer zal volgen wat voor bedrijfspanden een redelijke huurprijs is. De socialistisdhe afgevaardigde her innerde er aan, dat minister Witte tij dens de algemene beschouwingen had gezegd, dat, wanneer men bedrijfs panden geheel met woonhuizen gelijk schakelen wil, daaruit logisch voort vloeit, dat in de wet ieder onderscheid tussen huizen en bedrijfspanden wordt eggewerkt. De heer Bommer was het daarmede niet eens. De huurder van bedrijfspanden neemt vaak het gehele onderhoud voor zijn rekening. Daar door is het in vele gevallen redelijk de huurverhoging niet verder te doen aan dan bij woningen. De vaststelling •an de nieuwe huurpTijs dient dan in overleg tussen partijen plaats te vin den. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) ver klaarde zich tegen het amendement- Bommer. Zijn fractiegenoot, de heer Comelissen, was er voor. Eerstge noemde zag niet in, waarom het be drijfsleven de hogere prijs niet zou kunnen betalen. Evenals postzegels vormt de huurprijs een kostenfactor, die normaal moet worden ingevoerd in de bedrijfsvoering. DE MINISTER Ook de heren Van Vliet (K.V.P.) en Van de Wetering (C.H.) ondersteun den het amendement. Zij twijfelden er aan of er wel voldoende bedrijfspan den zijn. Minister Witte verdedigde met vuur zijn afwijzend standpunt. Het doel van de huurverhoging is niet een regeling te treffen voor de onder houdskosten, maar het bereiken van een vrije huurprijs op een vrije markt. Het leggen van het plafond van 150 percent zag hij als een stap op de weg naar vrije huren. In een vrije markt vraagt men ook niet om bescherming van de eigenaars wanneer de huur prijzen dalen, omdat de eigenaars dan de onderhoudskosten niet kunnen be talen. De waarde van een bedrijfspand is niet afhankelijk van de bouwkosten. Zij wordt mede bepaald door de stand en door de winst, die men in zo'n be drijfspand maakt. Aan deze economi sche huurprijs wil het wetsontwerp een limiet van 150 percent stellen cm ognelukken te voorkomen. In sommige dorpen en steden zijn de huren voor bedrijfspanden zelfs gedaald beneden de huurprijzen van Mei 1940. Niet de kostenfactoren dienen hier beslissend te zijn, maar het einddoel moet in het oog worden gehouden: vrije huren bij een vrije markt. De minister moest de aanneming van dit amendement dan ook ontraden. STEMMING Bij de stemming over dit amende ment bleken 66 Kamerleden vóór te zijn en 15 tegen. Vijf V.V.D.-érs ble ken tegen te stemmen en drie voor, nl. de heren Cornelissen, Ritmeester en mevr. Fortanierde Wit. Van de K.V.P. stemden tegen de heren Kor- ten'horst, Van Rijckevorssel, Romme, Janssen, Lucas, Van Maanen en Stok man, alle andere K.V.P.-ers stemden voor. Ook stemden tegen de K.N.P., de heren Lemaire en Weiter, en de Chr.- Hist. afgevaardigde baron v. d. Feltz. De socialisten, de communisten, de A.-R. en de overige Clhr.-Historischen stemden voor. Daarna werden de aanhangige fiscale wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming door de Kamer aanvaard. De communisten, die op de Huurwet enige amendementen hadden inge diend, doch zonder succes en die ook over sommige belastingvoorstellen on tevreden waren, verzochten bij vele wetsontwerpen aantekening te hebben tegengestemd. Ten slotte werd het wetsontwerp in zake de ongevallenverzekering van de vrijwillige brandweer zonder debat en zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Vandaag begint de Kamer met de behandeling van de begroting van Bin nenlandse Zaken. De eerstvolgende weken zullen ook de begrotingen van de andere ministeries aan de beurt komen. De volgende week staat op het programma Maatschappelijk Werk en Overzeese Rijksdelen. De president van de Kamer, dr. Kor- tenhorst, deelde mede, dat waarschijn lijk volgende week nog wel tijd zal kunnen worden gevonden voor de vestigingwetbedrijven. De luchtvaartmaatschappij, welke de eerste internationa>le passagiers- dienst met helicopters ter we reld exploiteert, heeft bekend gemaakt, dat de exploitatiekosten twee keer zo hoog zijn als de ont vangsten uit het passagiersvervoer. Niettemin hebben de helicopters in de eerste twee maanden der exploita tie de Sabena zoveel nieuwe passagiers bezorgd dat zij economisch verant woord zijn. WEER BOTSINGEN IN TRIEST Pro-Italiaanse demonstranten zijn gisteren in Triest in botsing gekomen met de politie .die het stenen gooien van de demonstranten beantwoordde met de gummistok. Gisteren herdacht men in Triëst de dag, dat de stad na de eerste wereld oorlog aan Italië kwam. Een aantal personen werd gewond door slagen met de gummistok en vele anderen werden gearresteerd. De onlusten braken uit op het Een-' heidsplein in het centrum van de stad, nadat ongeveer 1000 personen begon nen te demonstreren voor de terugkeer van het vrije gebied van Triëst aan Italië. De meeste demonstranten waren juist teruggekeerd met een speciale trein uit Redipuglia, waar premier Pella de overwinning van Italië in de eerste wereldoorlog had herdacht- De mensen kwamen bij groepen uit de trein en riepen „Leve Triëst" en „Leve Italië" en zwaaiden met Ita liaanse vlaggen. Zij begonnen onmid dellijk op te marcheren naar het plein in het centrum van de stad. MET DE „LIMBURG" DE WERELD ROND Het schip „Limburg" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd is dezer dagen vertrokken van de Westkust van Ame rika voor een reis in de „rond-de-we- reld-dienst". De passagiersaccommoda tie van het schip wordt ditmaal groten deels ingenomen door Amerikanen, die de gehele tocht zullen meemaken. Dit vacantiereisje, dat ongeveer 4800 per persoon kost, duurt achttien weken. Er worden ruim 45.000 km afgelegd en on geveer twintig havenplaatsen in drie werelddelen bezocht. Advertentie kwaliteü CtOCL GESCHONKEN HQ&Q AEOStOMKCfl (Van onze Friese redacteur) [van al het touw waarmee het personeel Vijftig jaar gewassenkeuring in Ne- van de Keuringsdienst in Friesland de derland het spreekt niet bepaald tot zakken van de door hen gecontroleerde de fantasie. Dat bijvoorbeeld in Fries land, waar deze keuringen in 1903 zijn begonnen, 140 keurmeesters driemaal alle percelen aardappelen en granen gedurende de groeitijd gaan bezichti gen en dat drie hoofdcontroleurs, 18 controleurs en 100 hulpen worden in geschakeld voor de controle op kwali teit, herkomst en juiste sortering het zal de meesten van ons weinig zeg- gem- En tóch is het vcwr de landbouw va-a. zo ontzaglijk groot belang, dat de heer B. C. Algra Sr. een halve eeuw geleden het initiatief genomen heeft tot het organiseren van de eerste gewas senkeuring in ons land. En niet ten on rechte is nadien dikwijls gezegd: Wat de uitvinder is voor de industrie is de kweker voor de landbouw! 3500 km is thans per jaar de lengte VERBETERING VAN WEGEN IN GRONINGEN (Van onze correspondent) Het coördinatiecoUege openbare werken in Den Haag heeft opnieuw een aantal openbare werken die voor uitvoering in de provincie Groningen in aanmerking komen, goedgekeurd. Het betreft hier in hoofdzaak wegver- beteringswerk-en en rioleringswerken in Zuidbroek, Vlagtwedde, Munten- dism, Meeden, Bellingwolde, Oude Pe- kela, Oostwolde, Noordbroek, Blijham en Musselkanaal. Zo gauw de werke loosheid daartoe aanleiding geeft zullen de werken worden uitgevoerd. 13 WIJ begonnen nu een plan de cam pagne uit te werken. Voedsel had den we allereerst nodig. De hele biftj: was hier een zwart brood, een dozijn vette worsten, margarine, wat appels en een blikje koffie. In een kleine commode vonden we een paar oude rokken en die söheurden we in repen voor een bruikbaar verband. Terwijl water warm werd op een olie stel, dat Jock ontdekt had, aten we gulzig. Daar knapten we ongelooflijk van op. We zetten koffie en we kauw den en dronken gretig zonder te pra ten. Ons laatste maal hadden we de vorige dag om acht uur 's morgens in Engeland gehad. De oude vrouw zag, dat wij haar hele provisie verslonden. Ik gaf haar ook een kop hete koffie, maar haar hand beefde zo erg, dat .ze een bende op haar schoot morste. Tweemaal nog hoorden we Duitsers dichtbij en twee maal hielden we de vrouw met een strenge blik stil. Snel en handig werden mijn won den door Jock gewassen en gereinigd. Toen hij het laatste stuk verband vastmaakte, voelde ik mij als her boren en beter in staat om onder ogen te zien wat ons nog zou wachten. Jock ging naar buiten om poolshoogte te nemen en ik deed mijn best om de oude vrouw in het Duits aan haar ver stand te brengen, dat zij haar mond moest houden, als we vertrokken waren. Met een gespannen uitdrukking op haar gezicht volgde ze mijn woorden en gebaren, nu en dan met een kraken de stem zeggend „Ja, ja" en „Gott sei Dank". Het was duidelijk, dat ze van harte dankbaar was, dat we er weer vandoor gingen. Ik durfde echter niets te riskeren en, hoe ondankbaar het ook van mij was, legde ik, om haar heel erg duidelijk te maken wat ik haar wilde zeggen, mijn handen weer om haar nek. Jock kwam zwetend terug. „Snel", zei hij. „Ze zijn heel dichtbij en zoeken de weg af". Hij ging over het achter erf. „Dit is denk ik de enige weg, die ons overblijft", fluisterde hij. In de grote weide, waarin wij te recht kwamen, was een lange heg, die ziali over enige afstand diagonaals- gewijs uitstrekte. Deze volgden we, ons diep bukkend en zo snel voort gaand, als wij dit in deze houding konden. De heg eindigde bij een af scheiding van wijd uit elkaar geplaat ste palen, die door dubbel prikkeldraad met elkaar verbonden waren. „Liggen", zei Jock kortaf en we lieten ons voorover vallen. Nadat we de weide overgestoken waren, onder beschutting van de heg, kwamen we op terrein, waar de bodem langzaam rees. Vanaf deze wat hoger liggende plek hadden we een behoorlijk uitzicht over het vlakke landschap, dat onder broken werd door een paar groepjes bomen en wat struikgewas. In de verte konden we hier en daar, tegen de horizon, duidelijk gestalten zien. Wij konden niet verder terug, want daar was slechts open land zon der enige dekking. Het was van het grootste belang, dat we een van de bosjes in de verte bereikten, maar dit scheen haast onmogelijk zonder dat de Duitse wachtposten ons zagen. „Bedenk toch alsjeblieft wat", zei Jock terneergeslagen. Voor ons, een meter of vierhonderd weg, stonden een stuk of zes koeien doodstil, alleen draaiden ze nu en dan de kop even om. Ik keek er aandach tig naar en plotseling viel het me op, dat ze of in water of in hoog gras stonden. door _y „Op de buik naar die koeien krui pen", stelde ik voor. Wij wrikten ons over de grond voort. Na elke honderd meter, of zo stopten we en bleven een paar minuten on beweeglijk stil liggen. Wij hadden ge luk, kreten noch schoten van de Duit sers, die dichtbij waren, vertelden, dat we ontdekt waren, en ten slotte kro pen we voort midden tussen de koeien. De dieren stoorden zich niet aan ons. Dichtbij de koeien vonden we een lange, rechte sloot, die icih door de landerijen uitstrekte oncaep en maar zes vuet breed. Desondanks was deze een als door God daar t-ïgeven uitweg uit de gevarenzone. Wij glipten het water in en zoveel mogelijk in hori zontale houding baanden we ons een weg langs de kant. Zo te moeten ver dergaan was erg inspannend en vrat aan ons uithoudingsvermogen. Van tijd tot tijd moesten we wegduiken en één keer duurde het een lange tijd, dat we geen vin durfden bewegen, zo dicht waren de Duitsers in de buurt. Tot dusverre had de sloot zich in rechte richting uitgestrekt naar twee vrij grote boomgroepen, maar halver wege de volgende weide veranderde ze plotseling van loop. „Kom", pufte Jock, „wij moeten nu de sloot maar sloot laten en recht op die bomen afgaan." Nauwelijks had hij dit gezegd, of het feit, dat we een schuilplaats had den gezocht in de hut van dat oude mens, werd op luide wijze gehonoreerd door een krakend salvo geweerschoten. Dit betekende, dat wij moesten maken het bosje te bereiken vóór de Duitsers bij de terreinverhoging aangekomen zouden zijn en ons zien. Druipend en steunend verlieten we de sloot en renden als gekken naar het bosje. We hadden de rand er van bijna bereikt, toen Jock kreunde: „Oh!" Een jongen, met een korte broek aan, stond er minder dan een paar .honderd meter vanaf. Wij gingen het bos binnen en lieten ons hijgend en snikkend plat op de ■grond vallen. Onze lichamen stoomden en ik dacht dat mijn hart zou bersten. „Wat een ongeluk dat dat jongetje ons zag", zei Jock toen hij ten slotte weer spreken kon .Laat ons hopen en bidden, dat het een loyaai Hollander- tje is en niet gaat kletsen." (Wordt vervolgd) landbouwproducten dichtnaait. 100.000 ton aardappelen en 6000 ton granen en zaden worden door deze dienst jaar lijks geplombeerd. Vooral de pootaard- appelen houden onze roem in het bui tenland (vooral in België, Luxemburg en Frankrijk, maar ook in Italië, Egypte en de Zuidamerikaanse landen) hoog. Ze vormen een belangrijke deviezen- bron, want ze vereisen weinig import van grondstoffen. Bovendien is de so ciale betekenis van de pootaardappel- teelt zeer belangrijk, daar dit product zeer arbeidsintensief is. 1 ha pootaard- appelen vraagt ongeveer 500 man-uren, hetgeen in loon uitgedrukt ongeveer f 600 is. Eer men dit alles bereikt heeft moest er echter veel gebeuren- De eerste keu ring in 1903 is slechts een aarzelend begin geweest. Ook in andere provin cies is men in de jaren 1903 tot 1919 met gewassenkeuringen begonnen. Vóór die tijd was dit werk hoofd zakelijk een liefhebberij voor bepaalde personen. Men deed niet aan selectie en het ene aardappelras na het andere degenereerde. Nu is men zo ver, dat men alle rassen desgewenst ziektevrij kan voorttelen. In 1924 gaf het Instituut voor plan tenveredeling voor het eerst de be schrijvende rassenlij st van prof. C. Broekema uit. Deze is weldra een basis voor de keuringen geworden. Inmiddels waren in Friesland vier keuringsorga- nisaties en in andere provincies had men dikwijls een soortgelijke toestand. Het gevolg was een groot aantal niet wettelijk beschermde certificaten en verwarring bij de afnemers, nog ver groot door bü de aardappelen gevoegde verklaringen, dat dit pootaardappelen waren zonder dat dit het geval was. De Pootaardanpelwet en de oprich ting van de Verenigde Nederlandse Keuringsdienst (NA.K.), welke volko men zelfstandige provinciale keurings diensten kreeg, hebben hier een eind aan gemaakt. En thans, na een halve eeuw. kan men dankbaar op de bereikte resultaten terugzien. Ter gelegenheid van dit jubileum zal van 8 tot 18 December te Leeuwarden een tentoonstelling „Vijftig jaren ge wassenkeuring" worden gehouden. Dr. Adenauer niet naar K.V.P.-congres Het algemeen secretariaat van de Katholieke Volkspartij heeft bericht ontvangen van dr. Adenauer, dat deze door een opeenhoping van werkzaam heden van zijn bezoek aan het partij congres der K.V.P., waartoe hij zich in principe bereid verklaard had, heeft moeten afzien. Aan zijn vertegenwoordiger, dr. Heek, heeft dr. Adenauer een bood schap voor het congres meegegeven. Geveltableau aangeboden (Van onze correspondent). De Groninger kunstenaar Anno Smith is de ontwerper van een prach tig geveltableau dat het personeel van het gemeentelijk electrieiteitsbedrijf te Groningen ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van dit bedrijf aan het gemeentebestuur van Groningen heeft aangeboden. Het tableau dat door de locoburgemeester, de heer J. de Wilde, namens het gemeentebestuur is aan vaard heeft een plaats gekregen in de voorgevel van het gebouw van de electrische centrale in de Bloëmstraat. Het kunstwerk vertoont een afbeelding van de Griekse oppergod Zeus op een wagen getrokken door geiten, die de bliksem als voorstelling van de elec- triciteit de wereld inslingeren. Het jubilerende electrieiteitsbedrijf ontving van de Vereniging van direc teuren van electriciteitsbedrijven in Nederland een „verre muraille", een op copalineglas en grisailles gebrand schilderde voorstelling met een onder laag van bladgoud. KABINETSCRISIS IN FINLAND Het Finse minderheidskabinet van premier Urho Kekkonen is gisteren gevallen. Het kabinet werd ten val ge bracht door de hoofdcommissie van de diet (parlement)dat zich uitsprak te gen een regeringsprogramma voor de opbouw van de industrie. Met 31 tegen 14 stemmen leed de regering de nederlaag. Verhouding „witmense en swartmense" Op uitnodiging van de Zendings commissie van F. Q. I. sprak de on langs uit Zuid-Afrika teruggekeerde prof. dr. J. H. Bavinek over zijn ver blijf aldaar op een vergadering, welke gehouden werd in de leeszaal van de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen. Nadat prof. Bavinek vorig jaar twee maanden in Zuid-Afrika was geweest, ontving hij van de Universiteit in Pot- chefstroom (Transvaal) in het begin van dit jaar de uitnodiging acht maan den op te treden als „bezoekend hoog leraar". In die functie doceerde hij voornamelijk zes vakken, nl. zendings wetenschap, geloofsleer, Oosterse gods. dienst, pastorale en gewone psycholo gie en wijsbegeerte. Hoewel een dame zo vriendelijk was te waarschuwen voor het doceren in de Nederlandse taal („dat kan hulle tog nie verstaan nie") bleek dit mee te vallen, want het aan tal studenten, dat de colleges bijwoon de, was steeds groot. Het grote probleem, waarmee ieder in Zuid-Afrika te maken krijgt, aldus prof. Bavinek, is dat van de verhouding tussen „witmense en swartmense": het apartheidsvraagstuk. In het kort ging spr- de ontstaansgeschiedenis van dit vraagstuk na, waarna hij de apartheid schetste in voornamelijk vier vormen: het verbod van vermenging door huwe. lijk. de politieke en de sociale apart heid en de apartheid als levenshouding Hoe moeilijk het ook is tot een goede beoordeling van deze dingen te komen, men is in Zuid-Afrika stellig in me nig opzicht op de verkeerde weg. Ve len stemden dit ook toe, aldus prof. Bavinek. maar gezien o.a. de politieke verhoudingen, waarin de nationale partijen zich steeds bedreigd gevoelen door de Engelsen, komt men hier niet openlijk voor uit. Bij verschillende ge legenheden had spreker nadrukkelijk gewezen op het onchristelijke van de apartheid als levenshouding, welke door Jezus Zelf uitdrukkelijk is ver oordeeld, getuige alleen al Zijn houding ten aanzien van de Samaritanen. Voor de zending zag spreker wel mogelijkheden, al zijn de moeilijkhe- An groot en vele, b.v. de volstrekt ab normale maatschappij, waarin de zwar ten leven en het optreden van de zgn- profeten, die soms onder hen opstaan en een secte vormen, waarin christe lijke en heidense motieven en gewoon ten (dans, extase) zo dooreengestren- geld zijn, dat er direct grote aanhang is. De kerken en de regering hebben een zeer zware taak in heel deze apart- heidsproblematiek. Prof. Bavinek ein digde met te zeggen, dat hij blij was geen regeringsverantwoordelijkheid in Zuid-Afrika te dragen. Het Britse Lagerhuis heeft Woens dag eenstemmig een boodschap van koningin Elizabeth goedgekeurd, waarin zij het Huis verzoekt haar echt genoot, de hertog van Edinburgh, tot regent te benoemen, indien de nood zaak zich hiertoe zou voordoen. Het Huis wordt in de boodschap ge vraagd de wetten op het regentschap van 1937 en 1943, krachtens welke prinses Margaret automatisch regentes zou worden indien de troonsopvolger, prins Charles, voor zijn achttiende jaar 'koning zou worden, te verande ren alvorens zij haar reis door het ge menebest maakt. De boodschap is Woensdag in het Huis voorgelezen. Er wordt voorts in gevraagd, dat koningin-moeder Eliza beth lid van de regentschapsraad wordt. (ADVERTENTIE) PHILIPS ELECTRISCH DROOGSCHEERAPPAR AAT (Advertentie) VOORKOM HEESHEID Zorg er voor steeds een doosje Wybert bij U to hebben. Vervolg van pag. 1) Op weg Zij waren gevlucht nadat ze door de autoriteiten van de technische acade mie van Praag waren weggezonden. Onmiddellijk daarop, waren ze by Hora Svate Anny Oost-Duitsland binnengetrokken. Eerst hebben ze vijf dagen lang gelopen, waarbij ze leef den van aardappelen en appelen, die ze in de velden vonden. Kleine stuk ken legden ze per trein af. Ze ver kochten kleren en kostbaarheden om wat treingeld te krijgen. Bij het station te Uckrow had hun eerste vuurgevecht plaats met de volkspolitie, toen een van hen naar hun papieren vroeg. Drie Vopo's wer den door hen neergeschoten, toen vluchtte de rest. Een van het groepje vluchtelingen werd daarna gearres teerd. Toen hebben de andere vier zich zeven dagen verborgen gehouden in een schuur, 30 km buiten Uckrow; alleen 's nachts trokken zij er op uit om voedsel te zoeken. Later trokken ze verder naar Schönwald, waar ze zich in de bossen moesten terugtrekken, omringd door Vopo's. De politie vuurde 's nachts blindelings met machinegeweren in het bos, waardoor een vierde lid van de groep ernstig gewond werd. Deze, Vaclav Svejda (30 jaar) moest worden achtergelaten. De anderen zwierven vervolgens vijf dagen lang door de bossen, alvo rens ze terug durfden gaan naar Schönwald. Daarna brachten ze negen dagen door in een schuurtje, waar ze zich te goed deden aan een gestolen varken. Inwoners zeiden hun, dat bij het gevecht in de bossen de Vopo's uit nervositeit hun eigen majoor had den doodgeschoten. k Op de trein Op de tiende dag, 1 November, sprongen ze op een goederentrein naar Zossen. Later trokken ze langs de spoorlijn tussen Dresden en Berlijn. Bij een vuurgevecht met een brug- bewakingspatrouille werd Paumer gewond. De gewonde Paumer en de twee ge broeders Masin legden het laatste tra ject af per trein. Paumer en Josef Masin hadden zich vastgeklemd aan de koppelingen, terwijl Curad Masin onder een wagen was gekropen. In West-Berlijn aangekomen dwong Ctirad een oude man onder bedrei ging van zijn revolver om hem naar de dichtstbijzijnde politiepost te bren gen. Zijn broer Josef en Paumer ble ven in de trein tot het volgende sta tion. dat in de Russische sector bleek te liggen. Ze ontdekten hier, dat het station omringd was door Russen en communistische politie. Ze schoten zich een weg door het cordon, waarbij Paumer opnieuw werd gewond, nu in zijn rechterhand. Ten slotte konden ze via een prikkeldraadversperring West- berlijns grondgebied bereiken. Josef en Ctirad Maisin verblijven thans onder Amerikaanse bewaking in West-Berlijn, terwijl Paumer, die een noodoperatie moest ondergaan, in een Westberlijns ziekenhuis is opgenomen. Zijn toestand is ernstig. Hij heeft o.m. een schotwond in de maag. Op biljetten met de kop „Gezocht" werd in Oost-Duitsland 1000 mark uitgeloofd voor inlichtingen, die tot hun aanhouding zouden leiden. NIEUW RAS OP KOMST Ter gelegenheid van de opening ener tentoonstelling te Assen heeft de adjunct-directeur van de Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen, dr. H. N. Khiyver, mededelingen gedaan over de aardappelmoeheid. Dr. Kluy- ver liet een optimistisch geluid horen. Hij sprak de verwachting uit, dat bin- afzienbare tijd de landbouwweten schap een aardappelras zal hebben ge kweekt, dat immuun is voor aard appelmoeheid. In Zuid-Amerika groeien nl. nog steeds aardappelrassen in het wild en nu hebben onderzoekin gen aangetoond, dat sommige rassen onvatbaar zijn voor het aardappel aaltje. Weliswaar hebben deze rassen het nadeel, dat ze geen knol voort brengen, doch dit brengt geen onover komelijke bezwaren mede, daar krui- met een goed productieras moge lijk wordt geacht. Daardoor zal een aardappelras worden verkregen, waar op het aardappelaaltje geen invloed heeft en de aardappelmoeheid dus verdwijnt. Met prof. Zernike mede hebben tien Nederlanders eens de Nobelprijs ge kregen. De Nobelprijs voor natuurkunde hebben ontvangen: 1902 Te zamen: prof. dr- H. A, Lorentz, hoogleraar te Leiden en prof. dr. P. Zeeman, hoogleraar te Amsterdam. Prof. Lorentz werd 18 Juli 1853 te Arnhem geboren; hij overleed op 4 Februari 1928 te Haarlem. Prof. Zeeman werd 25 Mei 1865 te Zonne- maire geboren, ontdekte in 1896 de invloed van een magnetisch veld op de straling (Zeeman-effect). 1910 Johannes, Diederik van der Waals, hoogleraar te Amsterdam; geboren 23 November 1837 te Leiden; overle den 8 Maart 1923 te Amsterdam. 1913 Heike Kamerlingh Onnes, hoog leraar te Leiden; geboren 21 Septem ber 1853 te Groningen; overleden 21 Febr. 1926 te Leiden- Scheikunde 1901 Jacobus Hendricus van 't Hoff, scheikundige, geboren 20 Augustus 1852 te Rotterdam; overleden 1 Maart 1911 te Berlijn. In 1878 hoogleraar te Amsterdam. 1936 Petrus Josephus Wilhelmus Dubije, hoogleraar Cornell-universi- teit te Ithaca (V.S.) (genaturaliseerd in Amerika); was hoogleraar te Ber lijn; geboren 24 Maart 1884 te Maas tricht; is onderscheiden met de Rum- ford-, Faraday-, Lorentz-, Franklin- en Gibbs-medailles. Geneeskunde en physiologie 1924 Willem Einthoven, geboren 21 Mei 1860 te Semarang; overleden 29 Sep tember 1927 te Leiden; gepromoveerd in 1885; in 1886 hoogleraar te Leiden. 1929 Ghristiaan Eykman, hygiënist en bacterioloog, geboren 11 Augustus 1858 te Nijkerk, overleden 5 Novem ber 1930 te Utrecht; in 1883 gepro moveerd te Ams erdam; in 1898 hoog_ leraar te Utrecht; officier van Ge zondheid in Nederlandsch-Indië. Vrede 1911 Tobias Michael Carel Asser, rechtsgeleerde, geboren 28 April 1838 te Amsterdam; overleden 29 Juli 1913 te 's-Gravenhage; gepromoveerd in 1860 te Leiden; hoogleraar aan de Gemeente Universiteit van Amster dam; lid van de Raad van State, lid van het Hof van Arbitrage en advi seur bij het departement van Bui* tenlandse Zaken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1