vrouwen Kookboeken uit de Franse keuken Confectiemaat ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 VAN VOOR OVER NIETS NIEUWS ONDER DE ZON buurt daarvan, dat die Romeinse dame haar tweedelig" badpakje hadl laten liggen, dat deze week is opgegraven: het was gemaakt van heel dun, soepel leer. Als er volgend seizoen leren Bikini's worden getoond, hoeft u dus niet verbaasd te kijken. Romeinse schone aan het begin van onze jaartel ling, die het seizoen doorbracht in het toen zo chic en exclusieve Londinium. Wij beschou wen Londen nu niet meer als een badplaats dat Is onze schuld, want de Romeinse baden zijn er nog altijd. Het is in de Indien u meende dat een Bikini nu werkelijk een origineel mode-ver schijnsel was van onze twintigste eeuw, wel, dan had u het helemaal mis. Het is inderdaad zo oud als de weg naar Rome: er is er deze week een gevonden, dat moet zijn gedragen door een GELIJKE RECHTEN ceerd. Dit betekent, o.a., dat de Griekse vrouwen nu ook het recht bezitten tot alle openbare func ties benoemd te worden. De Griekse wet van Mei 1952, die de vrouwen wel volledige politieke rechten gaf, was zó vaag in zake de benoembaar heid, dat de Griekse Op 1 April van dit jaar ondertekende de Griekse afgevaardigde bij de Verenigde Naties de Internationale Con ventie in zake volledige politieke rechten van de vrouw. Nu heeft het Griekse Parlement een wet aangenomen waarbij dit verdrag is geratifl- vrouwen b.v. nog geen positie mochten bekleden bij de rechterlijke macht of het Corps Diploma tique, of lid van een jury mochten worden. Door de ratificatie van de bovengenoemde conven tie, zijn deze beperkin gen nu ook vervallen. Mevrouw J. van Hofwegen-van Dijk, de bur gemeestersvrouw van Nieuwe Ton ge, die over de wederopbouw vertelde. leren. Want er zullen allerlei lezingen en filmavonden worden georganiseerd; een bibliotheek met 500 boeken wacht op de bevolking, en er is een jeugdvor- mingsleider speciaal naar het eiland ge komen om allerlei clubs te organiseren. Het is al donker, wanneer wij naar de overkant terugkeren. Maar eerst zijn wij nog met de burgemeester naar de plek gereden, waar de dijk het eerst brak. De weg is soms nog moeilijk be gaanbaar, daar kruipen nog draglines en bulldozers rond. Maar de nieuwe, zes meter hoge, buitendijk is zo goed als klaar, terwijl ook een geheel nieuwe bin nendijk zijn voltooiing nadert. Eri achter deze dijken hurkt een dorp. waar men aan de' woorden van zijn burgemeester is gaan geloven: ,,Wij zullen Weer op bouwen!" WIJ mogen echter vooral niet denken, dat het werk dat nu wordt ver richt alleen een gevolg is van de ramp. „Het is een voortzetting van het werk, waarmee mijn man al jaren bezig was", zegt mevrouw Van Hofwegen. „Alleen, het is nu gemakkelijker gewor den. De mensen zijn in contact gekomen met de overkant. Veel jonge mensen heb ben dit jaar voor het eerst van hun leven bijvoorbeeld gekampeerd. Zij hebben nieuwe ideeën opg'edaan." Daarom kan men met iets heel nieuws beginnen. In h§t Dorpshuis wordt een kamer ingericht, waar de jonge mensen bijeen kunnen komen, waar zie met el kaar kunnen praten, een spelletje doen of lezen. En waar ze ook iets kunnen IN TRIEST ledig houden en evenmin is het een kostbaar tijd verdrijf: de speelsters brengen haar eigen kaar ten mee, en de blocks en de potloden; de hotels verschaffen de speel tafeltjes en serveren er thee of koffie bij tegen zeer matige prijzen. Mis schien is het nog hele maal niet zo gek beke ken als je het ongfeluk hebt te won'en op een plekje grond, dat ieder een wil hebben zonder er de Inwoners over ta raadplegen. Terwgl de hele wereld zich druk maakt om het lot van Triest, schijnen de bewoners van die stad de enigen te zijn, die er volkomen kalm onder blijven. De mannen heb ben het nog altijd even druk met hun zaken: voornamelgk alles wat te maken heeft met scheepvaart, verzekering en handel, Ze hebben het er zó druk, dat er voor de vrouwen helemaal geen tijd over blijft, het geen weer tot gevolg heeft gehad, dat de vrouwen in Triëst bij zonder onafhankelijk schijnen te zijn. Een Engelse journaliste schreef er over, dat het niets bijzonders was elke middag in elke hotel lounge zo'n vijftig of zestig dames te zien zit ten bridgespelen, terwijl er geen andere man te bekennen valt dan de kelner. Als men d„it ver haal mag geloven Is bridge d e rage in Triëst, want het zijn geenszins de rijke vrouwen, die zich op die manier on- Kom je „van de overkant"dan kim je aanvankelijk nauwelijks geloven, dat Nieuwe Tonge zo heeft geleden ramen op het mooie oude kerkje uitzien en op de grillige pla.taan, die deze zomer geen bladeren heeft gedragen. Mevrouw J. van Hofwegenvan Dijk, de burgemeesters vrouw van Nieuwe Tonge, informeerde dadelijk ,,of wij de nieuwe huizen wel hadden gezien". Finland stuurde een aantal houten woningen, waarvan Nieuwe Tonge er dertien kreeg. Het zijn mooie huisjes van donkerbruin hout met veel ramen, een douchecel en een geriefelijke keuken. Dan zijn er ook nog 125 nieuwe woningen in aanbouw, die alle, naar men hoopt, begin van het volgende jaar bewoond zullen zijn. GEHEIMEN VAN ZES PREMIERS met uitzondering van de memoires van Churchill en Baldwin, met een per soonlijke opdracht op het titelblad. De dochter van Bonar Law vertelde over haar: Edith kwam altijd voor haar mening uit. ze was nooit bang om te zeggen wat zij ergens van vond." Het is heel goed mogelijk dat die eerlijke mening bij tijd en wijle van invloed ls geweest op de wereld geschiedenis van onze tijd. Niemand weet het, want zij heeft er nooit één woord over losgela ten.. discretie van Miss Wat son. Lord Baldwin heeft haar eens genoemd „de vrouw die een geheim kon bewaren" en dat kon zij. Zij heeft niets nage laten, dat betrekking had op haar bijzonder belangrijke en interes sante werkkring. De vrouw, die van 1.914 tot 1945 alles heeft ge weten dat in het Engelse Kabinet is behandeld, heeft er nooit met iemand een woord over gerept, zij heeft geen memoires nagelaten, geen brieven, geen por tretten of geschenken, Een heel bijzondere vrouw is vorige week in Brighton begraven: Edith Margaret Watson, van wie u, in de zeventig jaren dat zij heeft ge leefd, nog nooit heb ge hoord. Zij is de particu liere secretaresse ge weest van Bonar Law, Baldwin, Ramsay Mac- Donald, Neville Cham berlain, Attlee en Chur chill, allemaal terwijl deze heren eerste minis ter waren. Dat is op zich zelf al bijzonder genoeg, maar nog veel merk waardiger is de excep tionele bescheidenheid en HET GEVOLG VAN KOREA De nieuwe huisjes nemen de woning nood weg, maar scheppen toch ook in eens een probleem. Want hoe moet men zó'n modern huisje bewonen, ho'e het meubileren? Dat moet worden geleerd op het eiland! „Vergeet u niet, dat vele mensen vóór de ramp in een klein huisje, ja soms in een krot woonden. Het nieuwe huis brengt grote vreugde, maar... ook de moeilijkheid, hóé dat niéuwe huis moet worden bewoond,," zegt mevrouw Van Hofwegen. Om de bevolking enig inzicht te geven, hebben verscheidene vrouwen organisaties tezamen met de burgemees- iersvrouw een tentoonstelling georgani seerd onder de leuze „Water wég, nu kopen met overleg". In het witte Dorps huis had men een complete kamer en keuken ingericht met modern en prac- tisch meubilair, met gezellig aardewerk en met bloemen en planten. Uit die tentoonstelling zijn allerlei cursussen ge groeid, zoals een kookcursus en „Hoe kan ik zelf een lampekap .maken?" Hiervoor was zelfs zoveel belangstelling, dat een tweede cursus moest worden gehouden. Veel belangstelling was er BOUWBEDRIJVIGHEID in Nieuwe Tonge. Rechts op de voorgrond twee van de huizen die Finland cadeau deed. niet meer bereiken. Want de zee was met ontembare kracht op dit dorpje toegeraasd. „Ik stond voor het raam van de slaap kamer, nadat mijn man was weggeroe pen", vertelt mevrouw Van Hofwegen. „Ineens zag ik de zee op ons afkomen. Ik weet niet meer wat ik g-edacht heb, maar ik ben naar beneden gevlogen en heb nog wat brood kunnen pakken voor mijn beide dochtertjes. De zee spoelde echter al in de keuken kastjes." Drie da gen en drie nachten heeft zij met beide kinderen op de bovenverdieping gehuisd, toen werden zij gered... „Voor velen in ons dorp is dat moei lijk," zegt de burgemeestersvrouw. „Materiële verliezen kunnen worden ver goed, maar wie kan een moeder haar kind. wie kan een man zijn vrouw te ruggeven?" Tezamen met een maat schappelijk werkster is het burgemees tersgezin ook aan de geestelijke op bouw van het dorp gaan werken. Want soms is materiële hulp alleen niet vol doende. Dat was niet voldoende voor de man, die op een avond hij het burgemeesters huis aanbelde en tegen mevrouw Van Hofweg'en zei: „Ik kan nie.t meer. Het kan me allemaal niets schelen, ik heb toch niets meer." In de huiskamer van de burgemeester heeft men hem toen overtuigd, dat met drinken niets kon worden bereikt. Alleen materiële hulp was ook niet voldoende voor de man die zijn vrouw verloor en met zijn zoons achterbleef. „slechts" 12J% gezin nen een inkomen van 5000 en meer, terwijl het er In 1951 tweemaal zoveel waren! Even ter vergelijking: in 1941 had 80% van onze bevolking een gezinsinkomen bene den 2.000 en 0.3% boven de 20.000. In 1948 had 92% van de Nederlandse gezinnen een inkomen onder de 5000 en s% boven-de 20.000. Wij moeten daarbij wel bedenken dat in die jaren de gulden ls gedevalueerd t.o.v. de dollar. En toch is, ge loof ik, de Nederlandse vrouw alles-bij-elkaar rijker dan haar Ameri kaanse zusteren, E. S. groep is die van het be dienende personeel in alle mogelijke bedrijven: 2.300.000; bijna 2 mil- lioen vrouwen verdienen de kost in de z.g. vrije beroepen (tegenwoordig ook grotendeels in loon dienst) en 1.854.000 ver richt huishoudelijke ar beid (tégen betaling). Het is ook wel Interes sant te zien hoe het ge zinsinkomen mede door het groeiende aantal werkende gehuwde vrou wen, is gestegen. Het gemiddelde gezinsinko men in de Verenigde Staten, dat in 1944 (op het hoogtepunt van de oorlogsproductie) 2500 bedroeg, was in 1952 3700. In 1944 had Een van de gevolgen van de oorlog in Korea is. dat in de Verenigde Staten het percentage vrouwen op kantoren ls gestegen van 59 tot 65, terwijl het percentage fabrieksarbeidsters sedert Juni 1950 van 27 tot 30 is gestegen. De laatste gegevens die hieromtrent gepubliceerd zijn tot en met eind Juni van dit jaar ver melden het aantal wer kende vrouwen in de Verenigde Staten als 19.116.000, dat is 30% van- alle werkende Ame rikanen. Ruim 5 mil- lioen, dus meer dan een kwart, doet kantoorwerk en bijna 4 millioen werkt in fabrieken. De derde EVROUW Engelse Donegal tweed mantel en een honderd pro cent wollen gabardine mantel; uit de Falcon-collec tie van Hollandia-Kauenoniy. Naast echte regenkle- weg van school naar ding toonde men voor huis legen nat worden heren en dames boxcoats te beschermen, in alle soorten tweeds Ten einde verkeers- en loden jassen, die op ongelukken te voorko- net ogenblik aanmerke- men zijn veel regenman lijk frisser van tint zijn tels behept met „achter- dan de sombere loden lichtjes"; dit zijn kleine jassen uit de tijd van lapjes stof bezet met onze ouders. glaspareltjes, die tot op Bijzonder practised 200 meter koplamplicht voor kinderen leken ons weerkaatsen, zodat- de de plastic capes en jas- drager ook op donkere jes, die opgevouwen bij- wegen voor achterop na geen ruimte innemen, rijdende auto's goed doch die bij de eerste zichtbaar wordt, een druppel uit hun zakje handige vinding die worden tevoorschijn ge- zeker een welverdiend haald om het kind op succes zal oogsten. ook voor de cursus: „Hoe hoort het eigenlijk", waar onder meer tafeldienen werd geleerd. „Een aantal vrouwen werd deze zomer uitgenodigd om op vacantie te gaan. Het contact met de overkant heeft de- belangstelling levend gemaakt voor al lerlei dingen. En aan het verlangen naar iets nieuws willen wij graag te gemoet komen," zegt mevrouw Van Hofwegen. _S^maheüiib eten zichtig met de fijngesneden rauwe pa- prica en fijngehakte- selderij. Schik enige mooie slabladen op'een schotel en leg de gemengde groenten er in het mid den als een berg op. Garneer de rand met hard gekookte eieren. Vermeng voor de saus olie, azijn, zout, suiker, paprika, peper en zeer fijngehakte ui grondig, door enige tijd met een garde erin te kloppen. Serveer de saus on middellijk apart bij de salade. Riz a la Trautmansdorff: Zet de gela tine met ruim koud water in de week. Breng melk met citroenschil aan de kook, voeg de gewassen rijst toe en laat de rijstebrij 1 uur zachtjes koken. Voeg de suiker toe. Koel ze vervolgens af. Knijp de gelatine uit. Breng Vz dl water aan de kook. Los van het vuur af de gelatine erin op. Koel het geheel een weinig af en klop het door de stijfge- slagen room. Vermeng de room en gela tine met de koude rijstebrij. Laat de frambozen uit blik goed uitlekken. Leg laag- om laag de frambozen en de rijste brij in een met eiwit of olie bestreken puddingvorm, ervoor zorg dragende dat de frambozen 1 cm van de wand van de vorm verwijderd blijven, en de eerste en laatste laag uit rijstebrü bestaat. Laat de pudding op een koelé plaats stijf worden. Breng het vocht van de fram bozen aan de kook, bind het een weinig bij met aangemengd aardappelmeel en voeg zonodig suiker toe. Koel de saus af. Keer de pudding op een glazen schaal. Garneer met enige achtergehouden frambozen en desgewenst met stijf gesla gen gezoete room. Serveer de saus er af zonderlijk bij. Benodigdheden voor -4 personen: Consommé a la Julienne: 1% 1 water, 300 g runderpoulet, 1 bouillonblokje, ui, wortel, peterselie. Voor de vulling: 2 worteltjes, 4 boontjes, stukje bloemkool, - Chartreuse de ris de veau: 1 kg kalfs borst (voor 2 dagen), 200 g boter, 2 worteltjes, stukje selderijknol, truffel- schillen, peterselie, gebruind meel, des gewenst 1 eidooier, dl koffieroom. Salade Durant: 250 g wortelen. 250 g bonen, Vz kleine bloemkool, 1 a 2 pa prika's V> bosje selderij, 1 krop sla, 1 liard gekocht ei. Voor de saus: 10 lepels olie, 4 lepels azijn, zout, peper, suiker, paprika, kleine ui. Ris d la Trautmansdorff: 1 I melk; citroenschil, 200 g rijst, 150 g suiker, 6 blaadjes gelatine, 1 slagroom, 1 2 blikjes frambozen, aardappelmeel, sui ker, Desgewenst 1 slagroom voor- garnering. .9.9 Recepten uit de keuken van Bonne femme d'Isabella Milliard is, bewerkt door W. H. N. van Eykern naar de Franse uitgave, bij de Uitgeverij Argus tc Amsterdam verschenen. Mevrouw Milliard is gedurende vele jaren eigena resse van een klein restaurant te Parijs geweest, waar Paul Reboux, Curnonsky en andere gastronomen gaarne hun maaltijden'gebruikten, aangezien de ge serveerde gerechten goedverzorgd, ver fijnd van smaak en toch eenvoudig waren. Negenennegentig van deze be proefde, ongecompliceerde en niet te dure recepten zijn te vinden in het door Pierre Andrieu samengestelde boekje. Een verantwoorde vertaling door H. S. van Hall van de Franse uitgave La bonne cuisine du Perigord is onder de titel Culinair genot, Dc goede Franse, k-euken van. de. Perigord, bij het Uitge versbedrijf De Spiegïiel verschenen. Vol gens La France gastronomique wordt van heel Frankrijk in de Perigord al sedert eeuwen het beste gegeten. Het bewijs hiervan is te vinden in het grote aantal, streekrecepten welke het boek bevat. Van reuzel, ganzevet, olie en knoflook wordt frequent gebruik ge maakt. In vele gevallen kan echter met hetzelfde succes margarine of boter worden gebruikt en is het mogelijk de knoflook, zoals in het voorwoord ook is aangegeven, achterwege te laten. In de serie leerboekjes Het klaverblad van vier, bestemd voor het Primaire Nijverheidsonderwijs, is De keuken en hel koken door C. A. Kloosterhuis ver schenen. De opzet en indeling is over zichtelijk, de tekst is nuchter en zake lijk, waardoor de belangstelling bij de 1213-jarige leerling, voor wie dit boekje is bestemd, wel te wensen zal overlaten. Wat zal er beklijven van leer stof die wordt aangeboden op de vol gende wijze; I Daglicht: a. zorg voor voldoende ramen; 'b. laat het bovenste deel onbedekt. II Kunstlichta. soorten; 1. eleetrisch licht, 2. gaslicht, 3. petro leumlicht; li. eisen: 1. voldoende, spe ciaal op plaatsen waar gewerkt wordt- er.z. Waar moet de sfeer vandaan komen die nodig is om de juiste instelling bij de leerlingen te doen ontstaan, zodat leren een prettige bezigheid wordt, wan neer het leerboek niets anders bevat dan droge en saaie leerstof HET is niet toevallig, dat men in het burgemeestershuis het eerst over de opbouw van Nieuwe Tonge be gint te praten. Want het idee „Wij moe ten ons dorp weer opbouwen" beheerste het burgemeestersgezin al toen Nieuwe Tonge nog onder een dikke sliblaag schuilging. „De burgemeester is gek, die praat maar over opbouwen," heb ben velen in die dagen gezegd. Maar die gedachte beheerste de ener gieke burgemeester feitelijk al in de rampnacht, toen hij naar Battenoord was geroepen, omdat daar gevaar dreig de. Bij zijn aankomst zag hij de dijk breken. Met zijn achten trachtten zij over de dijk naar Nieuwe Tonge te vluchten. Het kolkende zeewater kwam hun al tot aan de borst. Met touwen hadden zij zich aan elkaar gebonden en voetje voor voetje schuifelden zij over de dijk, die soms onder hun voeten lag te golven. Nieuwe Tonge konden zij STAATSLIEDEN, vorsten, veldheren, zangeressen, fabrikanten en nog vele anderen hebben hun sporen in de keukenterminologie achtergelaten. Naar Julien Feyeux, een levensmiddelenfa brikant te Parijs, is de Consommé a la Julienne genoemd. De physicus en phi- lanthroop Rumford heeft de Potage a la Rumford voor het eerst zelf bereid. De saus Mousseline ontleent haar naam aan de gelijknamige stof, genoemd naai de stad Mossul aan de Tigris. De te rechtgestelde gravin Du. Barry, een ge roemde fijnproefster heeft haar naam verbonden aan de seer smakelijke soep, die Potage Dubarry heet. De salade zoals deze eens in het restaurant van Durant werd geserveerd, leeft voort onder de naam salade Durant. Kalfs vlees bereid volgens de recepten van de Karthuizer monniken is terug te vinden onder de naam Chartreuse de ris de veau. De riz. a la Trautmansdorff ont leent haar naam aan de oude adellijke Oostenrijkse familie Trautsmansdorff Het menu van deze week bestaat uit enkele van de hierboven genoemde ge rechten. Potage a la Julienne: Was het soep vlees, zet het op met koud water, stukje ui, wortel, peterselie en bouillonblokje. Breng het geheel langzaam aan de fIngez. med.-advertentie) beier en voordeliger f 39.75 PLAIDS f 37.50 SHAWLS f 5.90 geluk spreken, dat u hier terecht bent gekomen, dc doorsnee kleermaker zou er geen spaan van terecht brengen." Hoofdschuddend toog hij met de centimeter aan het werk en terwijl hij mijn maten op papier bracht, gaf hij zijn vakkundig commentaar, dat van dien aard bleek dat mijn laatste restje zelfvertrouwen er spoorloos van verdween. „Een eigenaardig lange hals," gromde hij cri- tisch, „uw schouders zijn feitelijk te smal voor de nieuwe modelijn; dat wordt dus een kwestie van vullingen aanbrengen. Hoe staat het.met de buste ten opzichte van de heupen? Hm, ook niet ideaal. U zoudt er eleganter uitzien met wat minder taille- omvang, want dan zou ik die ene hoge heup van u in het schootje van uw jasje kunnen wegwerken. Draagt u altijd zulke lange rokken?" „Ja," zei ik zacht. „33 em van de grond vind ik kort genoeg." „Gelijk heeft' u," gaf hij toe, „iemand met zulke kuiten kan er niet aan denken om aan de nieuwe Dior-iengte mee te doen. Uw armen zijn trouwens in verhouding tot uw benen wel een tikje schraal, dat is u zeker wel bekend?" „En laten we nu eens over uw stofje praten. Cognackleurig tweed is het allerlaatste wat ik u zou hebben aangeraden voor een mantelpak. Waarom kiest een vrouw met uw bleke coloriet niet liever effen zwart, cognac maakt u nog valer dan u van nature al bent. Draait u zich eens om." Wankelend trachtte ik te gehoorzamen, doch mijn volstrekt ongelijke benen weigerden plotseling dienst. „Mag ik even gaan zitten," fluisterde ik, gebroken op een old finish tabouret neerzijgend. „Misschien is het dan wel verstandiger om die tweed in de winkel waar ik hem heb gekocht te ruilen, maar het was een coupon ziet u, ik heb hem voor sterk verlaagde prijs gekregen." „Als ik het niet dacht, was het triomfantelijke antwoord, „meteen toen u die lap uitpakte begreep ik dat het een vrijwel onverkoopbare kwaliteit moest zijn geweest, veel te slap en te rekkerig om iets behoorlijks van te creëren, Het zou mij verbazen als ze hem nog ruilden, maar u kunt het proberen, wie weet lukt het toch." „Ja," zei ik, „wie weet. Dank u voor de moeite," zei ik nog, en „Nee blijft u boven, ik kom er wel uit." Op straat kwam ik een collega legen. „Wat: loop jij vreemd." zei ze, „je trekt zo met je ene been. En je bent zo bleek, voel je je niet goed? Zullen we even ergens gaan zitten? „Mijn ene been is korter da» het andere," ver klaarde ik, „en mijn ene heup zit scheef; ik kan haast niet vooruit, iedere slap die ik verzet kost me een kreun." „Nee maar," zei ze, „dat klinkt niet zo fraai, het zou me niet verwonderen als je de ziekte had waar mijn tante ook zo mee heeft getobd. Ieder jaar werd haar linkerbeen 2 em korter, doodeng. Op het laatst kroop ze voort op krukken, maar deze zomer heeft ze een fantastische schoenmaker ontdekt die schoenen met geweldige ingewerkte verhogingen voor haar ontwerpt en nu kan ze weer zo goed als gewoon vooruit. Als je wilt zal ik het adres voor je opvragen." „Dat is lief van je Trees," zei ik ontroerd, „heel graag." Als ik er nu nog in slaag het adres te vinden van een mannetje dat mijn nek wat korter, mijn taille wat smaller en mijn armen wat dikker kan maken, word ik met kunst en vliegwerk toch nog een confectiemaat 42! EVA PENNINK Menu: Consommé d la Julienne Chartreuse de ris de veau VAN een vriendin, die mij altijd mateloos heeft geïmponeerd met haar feilloos zittende tailleurs, had ik na veel smeken het adres van haai' kleer maker opgekregen. Onder de strikste geheimhou ding, want, zo verzekerde zij mij„Als zo'n ventje eenmaal snapt hoe goed hij is, vliegen zijn prijzen met sprongen omhoog en dan is de mop er af." Met de naam van die vriendin op de lippen maakte ik dus een afspraak voor maatnemen en Dinsdagmiddag om half drie meldde ik mij met een royale lap cognackleurige tweed aan 's mans atelier. Na een korte, vrij koele begroeting dreef hij mij in een helder bespiegelde paskamer. Waar hij mijn silhouet met half dichtgeknepen ogen op enige afstand bestudeerde. „Hoeveel stof hebt u meegebrachtt" baste hij eindelijk. „Drie meter," sprak ik verlegen onder zijn mee dogenloze blikken, „zou dat genoeg zijn?" „We zullen het hopen," was het moedige antwoord en terwijl hij een vermoeid geel potloodje en een vodje papier uit zijn zak haalde, sprak hij ijzig: ,,U weet zeker dat uw vriendin een aanmerkelijk beter figuur heeft dan u?" ,,Ze is tien jaar jonger," zei ik vergoelijkend over mijn heupen strijkend, „ik draag confectiemaat 42." „Maar die past u niet," constateerde hij smalend, „met die lange rug is er geen schijn van kans, dat u confectie kunt dragen. Uw ene been is trouwens veel korter dan het andere." „Meent u dat?" vroeg ik dodelijk verschrikt mijn spiegelbeeld bekijkend, „daar had ik zelf geen idee van; wat ziet-u dat gauw." „Geen kunst," beweerde hij, „ik zie toch immers dat u volkomen scheef op uw voeten staat. U kunt zeker niet lang achtereen lopen? Nee. dat dacht ik al. Het is geen gemakkelijke taak voor u een behoorlijk passend costuum te maken; u mag van Salade Durant Pomm.es de terre Riz d la Trautmansdorff kook en laat de bouillon 2 a 3 uur zachtjes trekken. Zeef de bouillon door een fijne zeef of doek. Maak de groenten schoon, snijd ze tot dunne reepjes, kook ze gaar in water met zout. Maak de bouillon op smaak af en voeg de uitge lekte gare groente toe. Chartreuse de ris de veau: Was hét vlees, wrijf het in met peper en zout en bak het aan alle kanten bruin in de boter, Voeg op het laatst 2 klein gesne den worteltjes, een paar stukjes selderij- knol, enige truffelschillen en een paar takjes peterselie toe. Voeg zodra de kruiden bruin zijn water toe en laat het geheel nog uur zachtjes stoven. Haal dan het vlees uit de pan, zeef de jus en bind ze met aangemengde ge bruinde bloem tot een dunne saus. Voeg indien de saus te vet is water toe. Des gewenst kan de saus nog Worden afge maakt met room en eidooier. Salade Durant: Maak de groenten schoon en snijd ze fijn. Kook wortelen, bonen en bloemkool in water met zout bijna gaar. Laat zé uitlekken en koud worden. Vermeng de gare groente voor- Ingez. med.-advertentie) Ingez. med.-advertentie Vraag steeds weer naar CAMELIA, zoals millioenen vrouwen het al tientallen jaren doen! CAMELIA-cel- stof volmaakt absorbatiever- mogen en feilloze pasvorm door afgeronde hoeken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2