Na de begrafenis CARRÉ» Teuk DÉBRAUftiE in len slotte... Bolletongersdei t 8 t 250 C 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 Huur bedrijfspanden in de Tweede Kamer besproken •(Van een onzer verslaggevers) i Den Haag, 4 November By de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de huurwet in de Tweede Kamer op Woensdagmiddag Voerde o.a. het woord de heer J. Bom-: jner (arb.), die zijn amendement toe-, lichtte betreffende de beperking van de huurverhoging voor bedrijfspanden tot het percentage, dat voor woningen is voorgeschreven. De heer Gortzak .(comm.) verduidelijkte een door hem en de zijnen ingediend amendement volgens hetwelk de huurprijs voor winkel- en be- 1 drijfspanden die van 31 December 1953 niet te boven mag gaan. Een amen dement met verdere strekking dus, dan dat van de heer Bommer. Mocht de Kamer het amendement der communis ten verwerpen, aldus de heer Gortzak, dan zouden de communisten voor het amendement van de heer Bommer stem men. De heer Gortzak verdedigde ook nog feen tweede door zijn fractie ingediend amendement volgens hetwelk de percen tages naar gelang der gemeenteklasse, voor welke de huurverhoging geldt, lager zouden zijn dan de regering voor stelt. Zulks ondanks hoewel de commu nistische fractie tegen elke huur verhoging is. De C.P.N. „wil desondanks feen poging doen deze verzwaring lasten der bevolking zo gering moge lijk te doen zijn". Mr H. F. van Leeuwen (v.v.d.) achtte [het gewenst dat bedrijfspanden uit een andere hoek worden gezien dan wonin gen. „Een deel van mijn fractiegenoten", aldus spr., „juicht daarom het voorstel der regering met betrekking tot de huur der bedrijfspanden toe, en verkiest dit standpunt boven dat, in het amende- ment-Bommer belichaamd". De heer Van "Vliet (k.v.p.) evenwel kondigde zijn steun voor het amendement-Bommer aan. Volgens hem bestond er geen over schot aan winkel- en bedrijfspanden. Bovendien speelt het onderhoudsmotief hij winkels een veel grotere rol dan bij woningen, de huurder moet voor opknap pen en verbeteren veel meer uitgever (en uit eigen zak), dan de huurder van een woning. Daarom moet de huur voor bedrijfspanden althans zeker niet meer ©tijgen dan die voor woningen. De heer Cornelissen (v.v.d.) onder schreef de opmerkingen van andere sprekers, dat bij alle voorgestelde maat regelen aan de middenstand weinig is gedacht. Spreker zou het wenselijk ach ten, dat de regering het in het amende- ment-Bommer tot uitdrukking gebrach te idee zou overnemen. De heer Van de Wetering (c.h.) licht te het mede door hem ondertekende amendement-Bommer nog even toe, waarna het woord was aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Deze wees er op, dat met de huurverho ging voor de bedrijfspanden een beschei den stap is beoogd naar de toestand, waarbij de huren vrij zullen zijn. Spreker handhaafde de mening, dat er een rede lijke voorraad bedrijfspanden in Neder land aanwezig is. Het is onduidelijk, waarom de hum- Van een bedrijfspand een ander soort ikostprijsfactor moet blijven dan de ove rige, aldus stemde minister Witte in met \vat de heer Van Leeuwen had gezegd. (Van onze correspondent) Heel wat boeren en boerinnen uit de Greidhoek van. Friesland zijn vanmorgen weer naar Bolsward getogen om het eerste lustrum van de ln eer herstelde traditie van Bolletongersdei mee te vieren. De sfeer was direct alweer als van ouds dank zij de vlaggen, de mu ziek, de oliebollen en de gezelligheid van de kraampjesmarkt. Op deze dag ontmoeten familie en kennissen elkaar in de drukke Bolswarder straten en op de levendige markt. Bolletongersdei be tekent woordelijk vertaald stierendon derdag, maar helemaal van toepassing is deze naam niet meer voor deze boe- rendag. Zo tegen de winter, als het fokvee al op stal staat, wordt er vooral slachtvee aangevoerd. Vroeger werden ook stieren geslacht, maar tegenwoordig zijn ze daar te duur voor en het leek er yan- morgen weinig op dat de enige stier, die er was en waarvoor de vraagprijs 16G0 was, voor de slacht van de hand zou igaan. Al zyn het dus thans de (koeien, die het beeld van Bolletongersdei beheersen, de dag slaagt er heus niet minder om. Het gemeentebestuur en de taoeren- organlsaties doen hun best deze dag zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De standwerkers en de verkopers in de 'kraampjes doen hun best, want de beste verrichtingen worden met geldprijzen en medailles beloond. Voor de dames is er 's middags een speciale bijeenkomst waarop ze kennis kunnen nemen van ue nieuwste snufjes op huishoudelijk ge bied. En de dag wordt besloten met een avond van Friese kleinkunst, zodat de bezoekers van Bolletongersdei niet over een tekort aan afwisseling hebben te [klagen. Den Haag zal vlaggen Het gemeentebestuur van 's-Graven- hage zal opdracht geven Zaterdag de vlag van de gemeentegebouwen uit te steken, indien Vrijdagavond de dijk bij Ouwerkerk kan worden gedicht. De burgerij wordt opgewekt dit voorbeeld te volgen. Ook Rotterdam zal vlaggen Rotterdam zal zich aansluiten bij het initiatief van Amsterdam om te vlaggen als het laatste gat bij Ouwerkerk ge sloten zal zijn. Het gemeentebestuur heeft opdracht gegeven op alle gemeentegebouwen de vlag te hijsen, zodra het bericht omtrent het slagen van het werk doorkomt. Wel iswaar bestaan er tussen Rotterdam en Schouwen en Duiveland geen banden van adoptie, maar het gaat hier om een ge beurtenis van nationale betekenis, ter wijl bovendien vanouds zeer nauwe be trekkingen tussen Rotterdam en de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden be staan. FAMILIEBERICHTEN (Uit anderé bladen) Getrouwd: G. de Snoo en J. de Lystei', Rotterdam. Bevallen: Reurs-Hall, d, Cam bridge (U.S.A.); Van Doorn-Last, d, Amsterdam; Barten-Van Nes, d, Ser- belawan (Sum.). Overleden: W. J. van der Kloet, m, 74 j, 's-Gravenhage; J. C. Donker, v, 70 j, Zeist; T. van Lohuizen, m, 70 j, 's-Gravenhage; J. S. van Sillevoldt- Schotel, 81 j, Rotterdam; B. T. F. A. Hermans, m, 68 j, Amsterdam; J. Dragt, m, 59 j, Nijbroek; W. Sanderse, m, 67 j, Amsterdam; D. van Ommeren, m, 66 j, Enschede; L. C. C. Bus, v, 72 j, Laren. Residentie-Orkest onder Louis Stotijn Onder leiding van Louis Stotijn is gis teravond in het gebouw voor K. en W. tè Den Haag het twe'ede volksconcert van het Residentieorkest gegeven. Als solist trad de pianist Peter Hansen op, die het zich niet gemakkelijk had ge maakt door zijn keuze te laten vallen op het concert van Gatsjatoerjan. Van deze componist is het vioolconcert te onzent vrij bekend en het werk heeft niet te onderschatten qualiteiten, hetgeen aanleiding was om met interesse dit pi anoconcert tegemoef te zien. Evenwel heeft ons dit stuk muziek, dat even lang a.ls onbeduidend is; zeer teleurgesteld. De brokkelige structuur, de vrij goedko pe thematiek en de Liszi-Rachmaninoff- achtige virtuositeit in de': pianopartij deze beide meesters hadden overigens heel wat meer te zeggen maakten het aanhoren tot een vrij vervelende bezigheid. Voor ons gevoel is dit goed kope, armoedige muziek, die een ver- drietig-stemmende uiting van een mo menteel machteloze „cultuur" is. Han sen speelde, zijn veeleisende partij met gemak en een zekere zwier, zonder noch tans er in te slagen veel allure aan dit conc'ert te geven. Vooral de rechter hand is soms weinig expressief. Door Stotijn en de zijnen middelmatig bijge staan, behaalde, hij zulk een succes, dat. Debussy's filleaux Cheveux de Lin nog volgde. Le lombeau de Couperin van Ravel, correct, doch zonder enige luciditeit uit gevoerd, opende het concert en Rimsky Korsakoffs Shéhérazade was het kleuri ge slot. Hier bereikte Stotijn enkele ma len een niveau, dat boven het routine werk ligt. In het derde en vierde deel bloeide er eindelijk iets persoonlijks op in de orkestklank en kwam er eenheid in het musicei'en. Theo Olof was de voortreffelijke vioolsolist. F. K. (Ingez. med.-advertentie) i) telef. 53800 Iedere avond 8 u. Zondagmiddag 2 u. v BOUWMEESTER OPERA IN TIM A Het plan tot Stichting van „Opera Intima" is ontsproten in het brein van de toneelspeler en regisseur Willem van der Veer. Toen hij een concert van „die Haer- lemsche Musyckcamer", welk gezel schap voor 90 pet uit dilettanten en voor 10 pet uit Vakstuderenden bestaat, bij woonde. was hij zó enthousiast over het gebodene, dat hij zich met het Bestuur van de Musyckcamer in verbinding stel de teneinde tot samenwerking te komen. Toevalligerwijze had Coby Riemersma zich eveneens tot het bestuur van de Musyckcamer gewend voor het geven van een gecombineerd concert met enige harer leerlingen. Uit deze combinatie is de „Opera Intima" ontstaan. Er werd een voorlopig bestuur gevormd, dat zal aftreden zodra een en ander meer defihi- tieve vorm heeft aangenomen, want „die Haerlemsche Musyckcamer" blijft haar werkzaamheden óp het gebied van de 17e- en 18e eeuwse muziek voortzetten en verleent uitsluitend haar medewerking als haar daartoe van de zijde van ..Ope ra Intima" het verzoek wordt gedaan. Op 13 en 14 November worden in de Ridderzaal uitvoeringen a-egeven. waar van de baten zullen worden afgedragen aan het Comité voor steun aan de door Haarlem geadopteerde Gemeente Oude Tonge. Balk viel van tweede étage op twee voorbijgangers Toen gistermiddag op de Hoogstraat te Rotterdam werklieden een balk met een katrol als hijswerktuig op de tweede étage van een in aanbouw zijnd huls gebruikten, schoot plotseling de balk los en kwam terecht op de 60-jarlge kan toorbediende J. C. Sterman uit de Zwolsestraat te Scheveningen en de 59-jarige opzichter C. J. A, van Baren uit de Dordtselaan in Rotterdam-Zuid. Beiden zijn m het ziekenhuis Coolsingcl opgenomen. Vleeshal cultureel centrum Het bestuur van de stichting „Haar lems Bloei" heeft de Haarlemse kunst handelaar de heer P. Leffelaar aange steld als adviseur en beheerder van de Vleeshal. Tevens is besloten tot net stichten van het cultureel Centrum D: Vleeshal. Dit besluit houdt m dat de Vleeshal wordt bestemd voor het houden van manifestaties en uitvoeringen door verenigingen en lichamen, waarvoor in aanmerking komen verenigingen die door Haarlems Bloei worden uitge nodigd. (Ingez. med.-advt 8 De mooiste ijsshow ooit l in Nederland vertoond jj 70 medewerkenden Oude huizen in Haarlems binnenstad in verval Besprekingen met de gemeente De toestand waarin vele oude huizen in de stad Haarlem verkeren, baart ve len die het goed menen met het oude stedenschoon van Haarlem, ernstige zorg. Op initiatief van de slichting Haarlems Bloei is een samenspreking gehouden met de vereniging „Haerlem en het college van B. en W. De wense lijkheid werd geuit het verval van vele oude huizen te stuiten met een monu mentenverordening. Een ambtenaar, speciaal met de zorg voor het oude stedenschoon belast, zou regelmatig aan de staat der oude particuliex-e huizen aandacht moeten wijden. Het bleek dat de secretaris van de schoonheidscommissie destyds opdracht heeft gekregen een inventaris te maken van Haarlems architectonisch belangrij ke oude huizen. Deze inventarisatie is bijna gereed. Een belangwekkende vraag die naar voren kwam, is of het gemeentebestuur geen zeggenschap behoort te hebben in de bestemming van de gebouwen aan en onmiddellijk grenzend aan de Grote Markt. Wanneer een particuliere eige naar iets wil veranderen aan de bestem ming van een gebouw aan bijvoorbeeld de Zuiderhoutlaan, of aan de Wilhelmi- nastraat, heeft hij te maken met wel standsbepalingen. In de oude stad gel den deze niet. Men zou bij wijze van spreken een pand aan of bij de Grote Markt tot pakhuis kunnen inrichten, zon der dat daar iets tegen te doen viel. Met plaatsing molen De Adriaan zijn 60 mille gemoeid Aan het Spaarne te Haarlem tegen over de Koudenhorn en vlak bij de Catharijnebrug stond vroeger de molen De Adriaan. De molen Is sinds lang verdwenen, maar de verenig'ing „De Hollandse Molen" heeft de onderdelen in haar bezit. ,,De Hollandse Molen,, is bereid deze aan de stad Haarlem af te staan wanneer Haarlem de molen weer zou wensen op te bouwen. Met.de plaat sing op de oude plaats (de fundamenten zijn nog aanwezig zou een bedrag van 60.000 zijn gemoeid. Naar wij vernemen zal er een comité van Haarlemse burgers worden opge richt dat wil proberen dit bedrag bij elkaar te krijgen. (Ingez. med.-advertentie) RESTAURANT GERZON LUNCH SPECIAL Hazepeper verse aardappelen appelmoes t 325 Halve eendvogel gebakken aardappelen appelmoes Kalverstraat 72 Herman Krebbers solist bij U.S.O. Degenen die in de gelegenheid zijn ge weest, de ontwikkeling van Herman Krebbers le volgen, zoals deze zich van zijn jeugd af op het concertpodium fase na fase heeft kenbaar gemaakt, zullen hebben opgemerkt,, hoe zijn ar tistieke ontwikkeling zich geleidelijk heeft voltrokken. De geestelijke oneven wichtigheid, die een vroegrijp talent dik wijls kenmerkt, heeft men bij hem nim mer opgemerkt, en een muzikaal fantast heeft hij zich allerminst getoond. Zonder schokken heeft zijn muzikale geest zich ontplooid, en nu hij onbetwistbaar lret meesterschap heeft bereikt, spreekt uit zijn spel een rust, als men bij een jong meester misschien slechts zelden in die mate bespeurt. Een rust intussen, die niet voortkomt uit starheid of beperkt heid van visie. De superieure wijze waarop hij met het U.S.O. het Viool concert van Joh. Brahms vertolkte, werd niet alleen bepaald door zijn grote tech nische zekerheid, welke iedere dubbel- greep doet slagen, en die hem tijdens de cadens zonder een spoor van vertoon wonderen van techniek deed volvoeren, doch het was vooral zijn begrip voor de monumentaliteit van dit concert, dat hem in staat stelde, de inhoud van deze muziek met kracht van overtuiging tot uitdrukking te brengén. Herman Kreb bers heeft met deze lyrische vertolking, die de gevoelstucht bézat, welke Brahms bij de reproduceiit van dit concert moet hebben verondersteld, een diepe en op rechte ontroéring teweeg gebracht bij het publiek, dat hem op gulle wijze zijn bewondering voor het gepresteerde te kennen gaf. De bloemen, welke Krebbers werden geoffreerd, legde hij op de lesse naar van de dirigent Paul Hupperts, een geste, waarmede de solist zijn ingeno menheid met de begeleiding te kennen wilde geven. Het was voor het orkest een veeleisende avond, want vóór de pauze waren reeds twee grote werken uitgevoerd: Beethovens Pastorale Sym phonic en de .Symphonie Mathis der Maler van Hindèmith. Het werk van Hindemith, dat tot zijn meest zinrijke composities behoort, verkreeg een sterk geprofileerde vertolking, zowel in het muzikanteske Engelkonzert, waarin het contrapunt scherp uitkwam, als in de Verzoekingscène, waarvan de getour menteerde episoden mét geladen klank werden uitgebeeld. Het middendeel, de Grablegung, voldoet in de concertzaal minder, doch deze Symphonie bezit, ook buiten het muziekdrama., waaraan zij is ontleend, om, een suggestieve kracht. Oriëntatierit Haarlem en omgeving (Van onze sportcorrespondent) De politiesportvereniging te Haarlem had gisteren ter ere vaii het 30-jarig be staan van de verkeerspolitie te Haarlem een oriëntatierit over 87 km uitgeschreven, stond open voor ambtenaren van politie justitie. Er waren deelnemers uit vijf vincies, de verste kwam uit Helmond. elf uur was de start in de Haarlem merhout bij Dieefzicht. Hoofdinspecteur J. B. Braucknrann loste het startschot. Het parcours leidde door dé bollenstreek en aangrenzende gebieden: Bloemendaal, Zandvoor, Noordwijk alsmede de Haarlem mermeer. De wegen waren vrij glibberig. Tussen half twee en half vier kwamen de deelnemers bij Dreefztcht terug. Om vijf uur was daar de prijsuitreiking. De eerste nrljs in de afdeling auto's behaalden H. C. P. v. d. Werff en J, P. Wepster, de eerste pri,js in de afdeling zijspanmot.oren N. G. Grr Mhuijse en F. Domburg en de eerste prijs ln de afdeling solomotoren Dick Spits. UITGAAN Carré: Dagelijks- om» 8 .-.uur-. ILev-ue on Ice: Centraal Th "eater:. Elke avond om 8 uur de Hoofdstad ÖpëTette met Wiener Blut; Concertgebouw: Heden om 8.15 uur dirigeert Josëf Krips éëh abonnements-' concert, morgen om S.15 uur speelt Andrles Segovia (gitaar) in de grote zaal; Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur Toon Hermans' cabaret Ballot: Leidseplein Theater: Dagelijks om 8 uur Martie Verdenius' cabaret Te Waar om Mooi te zijn: Nieuwe de la Mar: Wlm Sonnevelds' cabaret In de Winclcel van Sinckel. elke dag om 8 uur; Stads schouwburg: Vanavond om 8.15 uur speelt de Ned. Comedie 'n Zomerdag droom, de Ned. Opera geeft morgen om ïr Parelvissers. Ingez. med.-advertentie) Is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en B spoedige genezing van Uw J' huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel I Dagelijks feuilleton I AGATHA CHRISTIE: M ET nadruk verklaarde Susan: „Na tuurlijk het spijt me erg voor die arme oom Ru-nard. M,a"r na Mor timers dood had hij eigenlijk nergensj meer voor te leven. En als je dan hulp behoevend wordt op je ouwe dag Neen, voor hem zelf 'u -iet veel beter ge weest, dat hij er zo plotseling' tussen uit is gestapt Haar blik verzachtte toen zij haar an aan keek, die geheel in eigen ge dachten was verzonken. Zij aanbad Greg. Vaag besefte zij, dat Greg minder van haar hield, dan zjj van hern. Maar dit stimuleerde haar hartstocht. Greg was van haar... Alles zou ze voor hem doen... Alles... 3. Maude Abernelhie, die op Enderbv nog een nacht zou logeren, vroeg zich af, toen zij zich voor tafel verkleedde, of zij niet had behoren aan te bieden wat langer te blijven om Helen nog be hulpzaam te zijn bij het uitzoeken en opruimen van de inboedel. Maar zij moest toch ook zo spoedig mogelijk weer by Timothy terug zijn. Hij had zo vreselijk het land als zij er niet was om voor hem te zorgen. Ze hoopte maar, dat hij toch nog in zijn schik zou zijn met het testament. Hij had verwacht dat wist ze, dat het grootste gedeelte van Richards vermogen naar hem zou zijn gegaan. Omdat hij per slot de enige overgebleven Abernethle was. Ja., ze geloofde vast, dat Timothy stierlijk het land zou hebben.,. En dat was zo slecht voor zijn spijsvertering... Als hij boos werd, was hij volmaakt on redelijk, soms. Dan verloor hij ieder besef van proportie... Zou ze er eens met dokter Barton over praten? Die slaappillen van hem... Timothy had er de laatste lijd veel te veel In genomen... Hij werd ooos, als zij die onder haar hoede wilde nemen. Maar ze waren toch niet ongevaarlijk.,. Doktei Barton had hem ervoor gewaarschuwd. Maar Timothy was net een klein kind als het medicijnen betref. Soms viel er geen land met hem te bezeilen... Zij zuchtte eens... en voelde zich op eens opgelucht. Zij stonden er nu zo veel beter voor. Hun tuin bijvoorbeeld... 4. Helen Abernethie zat bij de haard in de groene salon te wachten tot Maude beneden zou komen. Zij keek eens rond. Alles hier herin nerde haar aan de goede oude tijd met Leo en de anderen. Wat was het een gelukkig huishouden geweest! Maar zo'n huis als dit moest vol mensen zijn. Het was berekend op kinderen, personeel, feestelijke maaltijden cn 's winters over al lustig brandende haardvuren. Het was een droevig huis geworden toen de oude baas hier alleen had ge woond, nadat hij zijn zoon verloren had. Wie zou het kopen? dacht ze. Zouden ze er een inrichting van maken of weer zo'n jeugdherberg? Dat gebeurde haast met al die grote buitenhuizen tegenwoor dig. Of het werd tegen de grond gegooid en het hele terrein als bouwterrein ver kocht. Ze moest aan het verleden maar niet denken. Die gelukkige dagen hier, en Richard en Leo, al dat mooie was voorgoed voorbij. Zij had nu haar eigen vrienden en belangen gekregen. Zeker, haar belangen... Nu zou ze, met dat jaargeld, dat Richard haar had nage laten. haar landhuis op Cyprus kunnen aanhouden... en alle plannetjes uitvoeren die ze gemaakt had. Wat. had ze de laatste tijd een geld zorgen gehad... al dir belastingen... en dan die verliezen op haar effecten! Dat was nu, dank zij het geld van Richard, gelukkig allemaal voorbij... Die goeie Richard... Zo in je slaap te overlijden was toch een zegen,., ge heel onverwacht- - zij veronder stelde, dat Cora daardoor op dat malle idee was gekomen. Die Cora was wer kelijk schandalig! Zo was ze trouwens altijd geweest. Helen herinnerde zich, dat ze haar eens in het buitenland had ontmoet, kort na haar huwelijk met die Pierre Lansquenet, Wat had ze toen een dwaze dingen zitten te beweren! Over schilderkunst en speciaal het werk van haar man. Geen man zou het prettig kunnen vinden, wanneer zijn vrouw zien zo dwaas aanstelde. Enfin, ze kon het ook al niet helpen. En die man van haar had haar cok niet al te fraai be handeld. In gedachte verdiept bleef zij naar het bouquet je wasbloempjes kijken, dat op dat ronde tafeltje van malachiet stond. Daar had Cora naast gezeten, een en al aandacht, toen ze hadden zitten wachten voor ze naar de crema tie gingen. Cora was toen zozeer opge gaan in oude herinneringen en kennelijk zo blij geweest, dat ze weer thuis was, dat ze volkomen had vergeten voor welk doel zij eigenlijk hier was gekomen. „Maar het is ook best mogelijk," over dacht Helen, „dat zij eenvoudig minder goed kari huichelen dan wij Cora had zich nooit iets aangetrokken van conventie. Denk alleen maar eens aan de manier, waarop ze die vraag er uit had gegooid: „Maar hij is toch im mers vermoord, is het niet?" Wat hadden ze haar allemaal ver schrikt en verwonderd aan zitten kijken.. Ze haalde zich dat toneeltje weer voor de geest. Maar zij fronste daarbij haar voorhoofd. Hoe stonden die gezichten al lemaal.... Er was iets... of iemand? Was het de gezichtsuitdrukking van een be paald iemand geweest? Iets was er be paald niet in de haak geweest... Maar w&t ook weer? 5. Intussen zal. een dame in rouwgewaad, met trosjes gitten, in de restauratie van Swindon krentenbroodjes te eten. Zij dronk er een kop thee bij en dacht aan de rooskleurige toekomst. Zij voelde zich bepaald gelukkig. Ja, zulk heen en weer reizen was wé! erg vermoeiend. Ze had beter gedaan over Londen naar Lytchett St. Mary te rug te keren.... dat zou niet veel duurder zijn uitgekomen. O, .maar geld kwam er nu niet meer op aan, Ja, maar dan zou ze toch met de familie hebben samenge- reisd en de hele tijd hebben moeten pra ten. Dit was per slot wel zo rustig. Deze broodjes smaakten erg lekker- Merkwaardig zo'n honger als je altijd van begrafenissen kréég. De soep op Endev- by was anders zalig geweest... die koude soufflé trouwens niet ander. Wat waren de mensen toch'brave Hèndrikken....ech te huichelaars.... Je had die snuiten moe ten zientoen zij dat over die moord gezegd had! De manier waarop ze haar hadden zitten aankijken! Het was toch maar goed geweest, dat ze het gezegd had Ze knikte goedkeu rend bij zichzelf. Ja, het was goed ge weest. Zij keek eens op de klok. Nog v(jf mi nuten had ze, vóór haar trein ging. Zij OLLE KAPOEN EN DE KOERELOERIE-DRANK IPS Fl IGi t xr\ 1 wL OLLE vond dat de tijd was gekomen om zijn herfst- schoonmaak te beginnen. Dit was een werkje waar hii altijd erg tegen op zag. maar het moest nu eenmaal gebeuren. Hii droeg zijn meubels een voor een naar buiten, zodat hii binnen de ruimte had om te soppen en te vegen. „Ik kan het beste met de kasten beginnen", dacht hii. Zo gezegd, zo gedaan. Hij haalde de potten jam en de flessen limonade er uit, en al doende vond hij ineens de karaf die Uil daar een tijd geleden had neergezet. Het was een karaf, gevuld met een vloeistof die Verk op de bodem van de rivier had gevonden toen ze eens naar een schat zochten. Uil had iedereen gewaarschuwd niet van de drank te drinken, omdat dit gevaarliik zou kunnen zijn. Hij had de karaf dan ook persoonlijk achter op de plank in Olies kast gezet, want je kon nooit weten! „Hé! Dat is waar ook!" zei Olie. toen hii de karaf zag. „Ik was helemaal vergeten, dat dat ding daar stond. Wat doe ik er eigenlijk mee? Ik zou misschien het beste die vloeistof kunnen weggooien, en hem dan met limonade kunnen vullenenfin, dat kan ik straks altijd nog doen!" OOCLIJDERSGASTHUIS TE UTRECHT Jaarverslag In het jaarverslag van het Ooglijders- gasthuis te Utrecht doet de geneesheer directeur, prof. dr H. J. M. Weve zyn beklag over het feit, dat de overheid aan prof. Mulock Houwer, de patholoog anatoom. nog steeds geen onderwijs opdracht heeft verleend. Het oogheel kundige onderwijs is aan geen enkele universiteit voor het rijk zo goedkoop als te Utrecht, en door het grote aan tal bedden en operaties is de taak van de hoogleraar wellicht nergens zo zwaar. Het is dan ook stellig geen overdreven wens, aldus prof. Weve, dat men een klinische hoogleraar, die be- haive zijn onderwijstaak belangeloos een zo omvangrijke sociale taak verricht, van een deel van zijn klinische zorgen ontlast door hem tegen behoorlijke honorering de hulp van een gelijkwaar dige klinische medewerker te ver zekeren. Het verslag maakt'voorts o.m. melding van het toenemen van het aan tal oogoperaties. Onder de klinisch ver pleegden waren acht en zeventig buiten landers. Noord-Holland draagt bij in herstel Alambertskade Op de begroting voor 1954 van de provincie Noord-Holland Is een bijdrage van 12.500 uitgetrokken voor de pol der Kortenhoef in de kosten van her stelling van de Alambertskade, In 1954 zal begonnen worden met het maken van een zandaanstorling langs de Zuid zijde van de Alambertskade als onder deel van het plan tot het maken van een nieuwe oevervoorziening langs het Oostelijke deel van die uade. De Alambertskade is een ten Zuid oosten van Vreeland gelegen veenregel met voetpad, welke de Loenerveenseplas scheldt van het Wyde Blik. De Kade vormt tevens de provinciale grens tus sen Noord-Holland en Utrecht. (Ingez. med.-advertentie) KsSro Verkrijgbaar in alle goede levensmidde/enzaken dronk haar thee op. Geen erg beste thee. Ze vertrok haar gezicht. Even zat ze nog te dromen. Van de toekomst, die zich voor haar had ge opend.... Zij lachte als een bly kind. Eindelijk zou ze het er dan eens van kunnen nemen. Zij ging naar buiten, naar het boemeltreintje, haar hoofd boordevol plannetjes.... HOOFDSTUK V De heer Entwhistle had zeer beslist een erg onrustige nacht gehad. Hij voel de zich de andere ochtend tenminste zo moe en onplezierig, dat hij in bed bleef. Zijn zuster, die de huishouding voor hem deed, bracht hem zijn ontbijt boven en las hem onder de hand eens duchtig de les, dat hij helemaal naar het Noorden was gesjouwd, op zijn leeftijd en bij zo'n zwakl<e gezondheid. „Begrafènissen!" had zijn zuster op fel afkeurende toon gezegd, „Begrafenissen zijn volstrekt uit den boze voor mensen van jouw leeftijd! Jij kunt zo onver wacht weg wezen, net als die dierbare vriend van jou, als je niet beter op je zelf past!" Het woord „onverwacht" deed zijn hart even ineenkrimpen. Hij zei geen woord. Maar hij wist best hoe het kwam, dat hij zo schrok van „onverwacht".... dal kwam van die Cora Lansquenet! Wat zij had geopperd was beslist on mogelijk, maar niettemin stelde hij er prijs óp precies uit te zoeken wat haar op dat idee had gebracht. Ja, hij wou haar daarvoor gaan opzoeken in Lyt chett St. Mary. Hij zou bijvoorbeeld kun nen zeggen, dat hij haar handtekening nodig had voor de verificatie van het testament. Ze moest vooral niet in de gaten krijgen, dat hij enige aandacht aan haar malle opmerkingen geschon ken had. Maar hy wilde zijn bezoek niet te lang uitstellen... Diezelfde avond tegen kwart voor zes ging de telefoon. Hy nam zelf de hoorn op. De heer .Tames Parrott was aan de lijn, de tweede firmant van Bollard, Ent whistle, Entwhistle en Bollard. „Luister eens, Entwhistle," begon de heer Parrott, ,,ik ben daarnet opgebeld door de politie uit een dorpje dat Lytchet St Mary heet." „Lytchett St. Mary?" „Ja. Het schijnt...." de heer Parrott wachtte even. Hij wist blijkbaar niet hoe hij het zeggen zou. „Het gaat over een zekere mevrouw Cora Lansquenet. Was dat niet ^en van de erfgenamen bij de nalatenschap van Abernethie?" „Ja. natuurlijk! Zij was gisteren op de begrafenis." (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON l~l> K.... BOHEEMSE NACHTEGAAL rapi Gister-middag is er in Amster-. li'wl!) dam> te weten in de Jordaan, vaw' een wonderlijke uitvoering ge geven. Van een zaal vol belang stellenden. onder wie de heer W. Kweksilber, chef van de culturele af deling van de Sociaal Culturele Werk gemeenschap Amsterdam, en drs A. Kaan, adjunct-directeur van Sociale Zaken, kreeg daar ln het gebouw van de evangelische Vereniging tot verbrei ding van de Waarheid, aan de Elands straat, een zangkoortje welks hoogbe jaarde leden tezamen wel enige dui zenden jaren oud waren een enorme ovatie. „De schorre kikkertjes" wilde mevrouw Jeanne Bacilek, die de lei ding van dit ongebruikelijke koortje had, het oorspronkelijk noemen toen zij het vier weken geleden samenstelde, maar de naam ITenriëtte Roland Holst- koor -bleek, gezien .de goede prestaties, toch meer op zyn 'plaats. Het koor trad op ter gelegenheid van het éénjarig bestaan' van de groep „De Eland", een van de afdelingen van de Sociale Culturele Werkgemeen-\ schap en mevrouw Bacilek, die destijds in ons land een zeer bekend zangeres was en o.a. als de „Boheemse Nachte gaal" voor diverse radiostations op trad, nam zelf ook enkele solistische .edeelten voor haar rekening met groot succes. Maar de plankenkoorts belette ook het oudste koorlid, de 90-jarige mevrouw Bakker, niet om haar uit twee woorden („Onze Vader") bestaan de solorol op een zangtechnisch ver antwoorde wijze tot haar recht te doen komen. Een origineel experiment dit Hen- riëtte Roland Holstkoortje, en een dat zelfs de koordirigent Willem Hespe, die uit nleuwsglerig'heid maar eens was komen kijken, in alle opzichten tevre den stelde. De heer H. J. Meijer, de clubleider, sprak er ten slotte zijn ge noegen over uit dat nu eindelijk de oudjes eens op een hoger plan dan de klaverjassfeer cn de horretjesgeest konden komen, Eveneens ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de Eland hadden de bejaarden een kleine tentoonstelling georganiseerd. De zaal was bovendien versierd met bloemen uit eigen tuin. ZUID BOUWT PSnel schiet in deze weken de huizenbouw „aan de overkant van de Stadionkade" op. Wie had in 1940. toen Publieke Wer ken dit uitbreidingsplan op papier ge reed had, kunnen denken dat er pas dertien jaar later de eerste paal in de grond zou worden geslagen! Dat is nu een paar maanden geleden gebeurd, maar na ingrijpende veranderingen: naar de eisen van onze dure en moei lijke tijd. En bij veranderingen is een zeer typerend ding: oudtijds had men. plaats voor maar een twintig parti culiere garages bij de te bouwen woon huizen ontworpen, cn nu voor niet minder dan 109 bij de 117 heren- u.AyicST huisjes, die daar by de Parnassusweg, ten Zuiden van het- Zuider Amstel- kanaal, worden gesticht. Voor de oorlog vonden de auto bezitters vrij. gemakkelijk plaats voor hun wagen in een ,,bcroeps"-garago, maar nu is dat anders: al die bestaande gelegenheden voor stalling zijn meer dan vol, en zo komt het dat wij nog altijd zoveel auto's des nachts op straal: zien parkeren. Alleen al in dit opzicht brengt de nieuwe bouwactivi teit een grote verbetering. Het wordt, gelijk bekend, een* z.g. welstandsbuurt, en de bouw geschiedt uitsluitend door particulieren, die „voor de markt", dat is voor dé ver koop, werken. Zij hebben gezamenlijk met de gemeente onderhandeld, maar voeren de bouw anders dan in de Slotermeer bij de Haarlemmerweg, waar de particuliere bouw eengezins huizen van een Iels bescheidener type heeft gesticht individueel en voor eigen rekening uit. Er staat voor later nog meer op het programma, tot aan de Amstelveenseweg, en. ook flatge bouwen komen er in het-nieuwe plan. KLEURENDIA'S if^rn Ruim 200 kleurendia's overge- igjij bleven na een' voorkeu-ring uit nöF ongeveer 300 inzendingen voor de dertiende kleuren fotowed- strijd van Focus, passeerden gister avond het witte scherm in de grote zaal van Krasn-apolsky te Amsterdam i-n een'vergadering van de Nederlandse A mateurf otograf envereni g'i ng, waar van de voorzitter, de heer A. P. W. van Dalsum, tevens voorzitter was van de jury. De overige leden van de jury waren de heren J. M. Moerkerk, F. Veldman en de redacteuren van Fócus, Dirk Boer en S. G. F. Hageman. Het gróótste aantal punten kende zy toe aan de inzending (elke bestond uit zes stuks) onder het motto Op Statief van de heer R. J. Sanders te Haarlem: 248 punten; hij won daarmede de wis- selprijs, een bloemenschilderij van Greet Heymens Visser. De onder het motto Stemmingen ingezonden serie behaalde met 222 punten de tweede prijs. Onze algemene indruk was, dat er nog teveel „v-acantiefoto's" waren ingezonden, dat er voo-rts teveel foto's van té dichtbij waren gemaakt, waar door die compositie werd verminkt, hoe wel het fotograforen in kleuren juist het beste resultaat oplevert bij opne mingen op korte afstand. Maar toch niet' 7.ó dichtbij, dat dé' tuit en he-t ooi- van de koffiekan bulteft het beeld val len. En dan niet het'effect bederven door een geheel uit d-e kleurtoon val lend pa.kje sigaretten bijvoorbeeld, Al met. al een leerzame avond. HERBERT .HOÖVER (SR) I-1 wiWij hebben gisteren in dc-ze IJS J kolommen verteld van het kort- stondige bezoek van Herbert Hoover jr, op weg van Teheran naar Londen, aan Amsterdam. En vermeldden er bij: de zoon van wijlen president Hoover, Wijlen zeer ten onrechte. Gisteravond werden wij, door een onthutste portier van ons blad, opgebeld met de mededeling, dat er een Lel.cgram was van niemand minder dan ex-president I-Ioover, luidende: „Referring to your Keizers kroon T am still living ex-prcsident Hoover". Ofte wel: Ik leef nog! Dat is snel, dachten wij zo, na ons in Who's who te hebben vergewist, dat de ex- president op 10 Augustus 79 jaar is geworden en in Palo Alto in Caïifornië woont. Nadere bestudering van het tele gram onthulde, dat het in Amsterdam was aangeboden cn dat de lezer, die ons op deze originele wijze op de lapsus attendeerde (want voor het woordje wijlen had men ex dienen te lezen), zijn naam bescheidcnlyk tussen haakjes onderaan het telegram had laten" plaatsen KALENDER Voor Het Centrum voor Vrij Geestes leven -spreekt dr Depenaar, arts. morgen (Vrijdag) des avonds om 8.15 ujir over „Het verband tussen de psychologische en de lichamelijke ontwikkeling van het kind". Dit is de eerste van een serie van drie lezingen. f OP een avond, kort geleden, was zij in het keurige hotel van de kleine provinciestad aangekomen. Een boerenvrouwtje op leeftijd, zware bar bies aan de' arm. Of zij voor één nacht een kamér kon krijgen, „een kleintje alstcblieft, een goeiekope". en hoeveel dat moest kosten. „Vier vijftig, ontbyt inbegrepen", zei de hotelier. Dat vond zij redelijk en meteen trok zij zich, met een flesje chocolademelk, terug in haar appartement. Do volgen de morgen vroeg stond zij goed uitge slapen, fris als een hoentje, in de hall. Zij moest een grote reis maken, hele maal naar een uithoek van oen verre Erovincie waar zij als huishoudster in etrekking zou gaan. De hotelier wees haai' de weg naar de ontbijtzaal, maar zodra zij zag dat daar vele heren zaten, weigerde zij binnen te gaan. Toen echter bleek, dat er nog een vrouwspersoon alleen aan een tafeltje zal, vond zij dit een geruststelling' en liep op haar toe met de woorden: „Ik kom bij jou zitten, ik eet wel een boterhammetje met je mee, er ligt genoeg op de schaal.v Le kellner stak er een beleefd stokje voor en dirigeerde de onwennige cliën te naar een nog lege tafel, waar zij weldra hetzelfde kreeg als iedereen: een schaal met zes boterhammen, twee stuks beschuit, een sneetje roggebrood, een schaaltje met plakken ham en kaas, een potje jam, een bakje met boterballen, een potje suiker, een hele pot thee. „Mens mens, wal een boel," ze! het vrouwtje, „hoort dat nou alle maal bij die vier gulden vijftig?" „Ja zeker mevrouw," antwoordde de kell ner. „En als ik er nou maar een beetje van neem, betaal ik dan min der?" „Nee mevrouw", zei de kellner, „het 'blijft vier vijftig." Het werd stil in de zaal. Alleen kraakten er wat kranten, de heren achter de ontbijttafels keken en glim lachten, de kellner trok- een poker-face. Het vrouwtje begon te clen, boterham na boterham, dé beschuiten, de ham en de kaas. Zij schonk,haar kopje drie maal vol en toen iedereen meende dat zij klaar was, nam ze de suikerpot en lepelde er alle suiker uit; na de suiker kwn,m de Jam aan de beurt; het hele jampotje werd leeg-gelepeld. „Ziezo," zei ze eindelijk tot. de kellner, ,,'t was w e 1 erg veul, maar ik heb d'rvoor betaald en 't zou zonde wezen om het te laten staan. En nou moet je mij ntet vertellen da.1 het duurder is dan vier vijftig..." Ongerust keek zij-'de kellner aan. Deze had inmiddels van de hotelier opdracht gekregen, voor deze klant geen 15 pet fooi le rekenen, bij wijze van hoge uitzonde ring. En ten slotte ging het vrouwtje op geruimd weg naar de trein met de woorden: „Dank je wel voor 't logeren en voor de lekkere boterhammen, blij dat ik van myn broer wegga, die sloeg ine ejke ochtend met de koekepan..."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2