ALGEMEEN HANDELSBLAD S^ieutre Jlmsterfcctntödpc f&ouront DEZE WERELD Vlag in top op Austin Friars Nobelprijs voor natuurkunde toegekend aan prof. dr F Zernike te Groningen Nederlandse winnaars Duvieusart uit de politiek r EISENHOWER VERWIJT DE RUSSEN MOEILIJKHEDEN TE VERGROTEN N.A.T.O.- CONFERENTIE op 14 December Collegegelden 126e JAARGANG No. 41247 Directeur: mr A. STEKETEE DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Prof. dr H. Staudinger te Straatsburg ontving de prijs voor scheikunde DE Koninklijke Zweedse Academie van wetenschappen heeft gisteravond besloten de Nobelprijs voor natuurkunde voor 1953 toe te kennen aan prof. dr F. Zernike, hoogleraar in de wiskundige en technische natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De Nederlandse geleerde ontving deze hoge onderscheiding wegens zijn onderzoekingen op het gebied der optische natuurkunde, welke o.a. hebben geleid tot zijn vinding van de phase-contrastmethode die in het bijzonder belangrijk was voor zijn ontdekking van de phase-contrastmicroscoop, welke het mogelijk maakte levende cellen en de processen in het levende protoplasma waar te nemen en te bestuderen. Voorts maakte de Academie gisteravond bekend, dat de Nobelprijs voor dit jaar voor scheikunde was toegekend aan prof. dr H. Staudinger, hoog leraar aan de Universiteit te Straatsburg wegens zijn ontdekkingen van macro-moleculaire stoffen in d'e scheikunde. Amerika gemaakt. Op uitnodiging gaf hij toen acht maanden college aan de John Hopkins University in Baltimore. In 1952 eerde de Universiteit van Am sterdam de geleerde door hem tot ere doctor te benoemen. In hetzelfde jaar werd prof. Zernike ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Dat hij in aanmerking kwam voor de Nobelprijs voor natuurkunde vernam prof. Zernike voor het eerst de vorige week. toen hij onverwacht bezoek kreeg van enkele Zweedse journalisten, die uit Stockholm waren gekomen om hem te interviewen. De persmensen vertelden de bescheiden Groningse hoogleraar, dat hij de Nobelprijs voor natuurkunde zou krij gen. Een dergelijke buitengewone onder scheiding had prof. Zernike helemaal niet verwacht en aanvankelijk weiger de hij dan ook een woord te geloven va,n 'hetgeen de Zweedse journalisten hem meedeelden. Vreugde in universitaire kringen Onze correspondent te Groningen telefoneert nog: De universitaire gemeenschap te Gro ningen, zowel het uitgebreide corps van hoogleraren en docenten, als de vele studenten van de Groningse Alma Ma-ter is uiteraard blij verrast over de ver heugende mededeling uit Stockholm. Gisteravond,, tijdens de eerste gala avond in de Stadsschouwburg ter ge legenheid van de lustrumfeesten van de Groningse Vrouwelijke Studentenclub Magna Pete, maakte de reetor-magni- ficus prof. jhr dr P. J. van Winter het Prof. dr F. ZERNIKE PROF. dr Frits Zernike werd 16 Juli 1888 geboren te Amsterdam als zoon van de bekende paedagoog C. F. A. Zernike, het hoofd der toenmalige Von delschool. De jonge Zernike doorliep de tweede 5-jai-ige H.B.S. aan het Roelof Hartplein en studeerde vervolgens schei kunde aan de Gemeentelijke Universi teit. Op 25-jarige leeftijd werd hij be noemd tot assistent in de astronomie aan de Rijksuniversiteit te Groningen. In 1915 promoveerde hij op een proef schrift ,,T Opalescence critique, théorie et experiments". In het zelfde jaar werd de jonge doctor benoemd tot lector in de 'theoretische natuurkunde aan deze 'Universiteit, waarna in 1920 zijn, benoe ming tot hoogleraar volgde. Prof. Zernike houdt van experimente ren. Zo ontstond uit de Deprez- d'Arson- val-galvamometer ten gevolge van de vele verbeteringen, welke hij in deze door iedereen als volmaakt beschouwde galvanometer aanbracht, een draaispoel- gaAvanometer die zijn naam draagt, n.l. de Zemike-galvanometer, die wereldbe roemd is geworden. In het Natuurkundig Laboratorium van de Groningse Universiteit bevinden zich tal van instrumenten, welke zijn ont staan uit de lust tot experimenteren van prof. Zernike. De microfotometer volgens Moll, waarin hij verbeteringen aanbracht waardoor tot dusver onovertroffen foto- meteropnamen van Rönlgen-ab: spectra kunnen worden gemaakt, geniet bekendheid over de gehele wereld. PROF. Zernike's grote verdiensten lig gen echter, vooral op het gebied van de uitvinding van de phase-contrast- mïcroscoop. In 1950 werd hij benoemd •tot erelid van de Engelse Royal Micro scopical Society, waarna hem in 1952 de Rumford medaille werd toegekend. In 1951 werd prof. Zernike uitgenodigd deel te nemen aan het wetenschappelijk congres ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het Amerikaanse Na tional Bureau of Standards, het bekende natuurkundige en technische instituut. Tijdens zijn verblijf in de Verenigde Sta ten heeft prof. Zernike in de grote universitaire centra tal van lezinge houden over de phase-mieroscoop. Enige jaren tevoren had de Groning se hoogleraar ook reeds een reis naar grote nieuws met vreugde en begrijpe lijke trots bekend. Op ondubbelzinnige wijze gaf de academische gemeenschap daarop van haar blijdschap over de toe kenning van deze hoge onderscheiding aan prof. Zernike blijk. Stapels tele grammen en tal van bloemstukken wor den regelmatig aan de woning van prof. Zernike bezorgd. Gisteravond ruim half tien ontving de hoogleraar uit Stockholm telegra fisch de officiële mededeling van de toe kenning van de Nobelprijs. Naar wij vernemen zal prof. Zernike de hulde van de universiteit in ontvangst nemen in een besloten bijzondere ver gadering van curatoren en Academische Senaat op Zaterdag a.s. om twee uur, waaria prof. dr H. Brinkman zal spre ken over de betekenis van prof. Zernike als natuurkundige. Van de universitaire gebouwen waait vandaag de vaderlandse driekleur. Het Academiegebouw prijkte bovendien met de Academievlag. Zaterdagavond zullen de Groninger studenten prof. Zernike een serenade brengen op het Academie plein. Prof. dr H. Staudinger Prof. dr Hermann Staudinger staat als de wetenschappelijke vader van „het plastic-tijdperk" bekend. Hij is 72 ja,ar oud, en heeft meer dan dertig jaar van zijn leven aan de studie van de reeksen van moleculen gewijd, die nodig zijn zowel om nylons ais om essentieel men selijk weefsel te maken. Hij heeft als eerste deze moleculen onderkend en hun chemische structuur en gedrag bepaald, en ook de term „macromoleculen" inge voerd, voor de buitengewoon grote plas tische moleculen. Volgens deskundigen heeft hij op dit gehele terrein der schei kunde een ware revolutie teweegge bracht door te bewijzen, dat de reuzen- moleculen volgens chemische wetten en krachten worden bijeengehouden. Bijna tien jaren lang heeft hij zo goed als alleen voor zijn denkbeelden tegen het verzet van de scheikundigen van zijn tijd gestreden; tegenwoordig worden zijn theorieën algemeen aanvaard. Prof. Staudinger is in 1881 te Worms jeboren, en heeft zijn gehele carrière aan Duitse universiteiten gemaakt. Ge durende de oorlog is hij als emeritus hoogleraar van de universiteit te F-ei- burg in Duitsland gebleven; thans staat hij in dezelfde stad aan het hoofd van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek op het gebied van de macro moleculaire scheikunde. Prof. Dr H. STAUDINGER van de Nobelprijs J~)E volgende tien Nederlanders ontvingen tot nu toe de Nobel prijs NATUURKUNDE 1902: Prof. dr H. A. Lorentz hoogleraar te Leiden en prof. dr P. Zeeman, hoogleraar te Amsterdam deelden de prijs. 1910: Prof. dr J. D, van der Waals, hoogleraar te Amsterdam. 19IS: Prof. dr H. Kamerlingh Onnes, hoogleraar te Leiden. 1953: Prof. dr F. Zernike, hoog leraar te Groningen. SCHEIKUNDE 1901: Prof. dr J. II. van 't Hoff, hoogleraar te Amsterdam. 1986: Prof. dr P. J. W. Débije, hoogleraar Cornell Universi teit te Ithaca (V.S.), geboren te Maastricht. GENEESKUNDE EN PHYSIOLOGIE 192J/: Prof. dr W. Einthoven, hoog leraar te Leiden. 1929: Prof. dr Chr. Eykman, hoog leraar te Utrecht. VREDE 1911: Prof. dr M. C. Asser, hoog leraar te Amsterdam. Bende dringt kampong op 80 km van Djakarta binnen Dinsdagnacht is het' een bende gelukt om in het Tjikampekse een 80 km ten Oosten van Djakarta gelegen kampong binnen te dringen. De bende legde in totaal 150 woningen in de as. Bij achter volging werden 30 bendeleden gedood (Van onze correspondent) Brussel, 5 November Naar gisteren in de wandelgangen van het Belgische parlement werd ver nomen, zal de voormalige katholieke minister-president, de heer Jean Du- vi'eusart, definitief het politieke leven vaarwel zeggen. De ex-premier, die, zoals bekènd is een grote rol heeft gespeeld in de Koningskwestie en in de economische politiek van België se dert de bevrijding, gaat zijn beroep van advocaat hervatten. Hij verklaarde dat zijn beslissing definitief is en hij niet ingaat op het verzo'ek van zijn vrienden om zich bij de a.s. verkie zingen nogmaals candidaat voor de Se naat te stellen, te Charleroi. In poli tieke kringen wordt de beslissing van de heer Duvieusart sterk betreurd. Radio-Pjongjang heeft gemeld, dat Noord-Korea 15.000 werkpaarden, kunstmest en zaaigoed- van de Sowjet- Unie zal ontvangen als deel van het hulpprogram, waarover tussen Malen- kow en Kiim Il-soen0" in October te Moskou overeenkomst werd bereikt. Behandeling van bijtende honden EEN der gevaarlijkste J beroepen ter wereld is dat van dorps postbode. In dorpen en op omliggende boerde rijen namelijk komt het nog dikwijls voor, dat de bewoners er een waak hond op na houden, en hoewel eigenaars van waakhonden doorgaans het „Wacht u voor den hond" op hun hek laten aanbrengen, mag de postbode voor dit advies geen halt maken. De Zwitserse P.T.T. heeft thans, ter instructie van haar personeel een boek je uitgegeven, getiteld De Behandeling van Bij tende Honden, dat een beschrijving bevat van de voornaamste manie ren, waarop men zich een hond van het lijf kan houden. Nooit tekenen van angst vertonen. Als de postbode nerveus wordt, zal de hond hem als vij and beschouwen. Vrien delijke woorden dragen ertoe bij, de hond gerust te stellen. Indien moge lijk noeme men het dier bij zijn naam. A Honden, die pas korte tijd ergens „in dienst" zijn, tonen zich doorgaans weinig agres sief: zij moeten nog le ren, hun huis te be schouwen als iets da,t zij moeten beschermen. Van deze periode dient de postbode gebruik te ma ken: nu wordt hij nog nieuwsgierig beroken en heeft hij de kans, vriend schap te sluiten, d Als een gevaarlijke hond tot de aanval over gaat, dient de postbode in ieder geval zijn kalm- te te bewaren. Hij moet een verdedigende hou ding aannemen: het lii chaam gekromd, kijkt hij de hond recht in de ogem Deze houding, gepaard gaande met een luiql „Wah!" zal het woeden de dier respect inboeze men. Wil de eigenaar zijn, hond terugroepen, dan dient hij niet te cficht bij te komen, omdat anders het dier de indruk zou krijgen, dat zijn haag hem te hulp kwam. Na de hond gekalmeerd te hebben, moet de baas zijn hond nog eens ge ruststellend toespreken in het bijzijn van de postbode, zodat de hond zal begrijpen, met goed volk te doen te hebben. Nieuwe Nederlandse kerk te LONDEN in Juli gereed (Van onze correspondent) NATO en EDG door Moskou onverenigbaar geacht met conferentie om ontspanning te verkrijgen GISTEREN heeft president Eisenhower naar aanleiding van de laatste Russische nota op zijn persconferentie verklaard, dat de Russen blijk baar het plan hebben, moeilijkheden te veroorzaken in plaats van loyaal mede te werken tot het vinden van een oplossing voor de hangende pro blemen. Moskou stelt voorwaarden, welke onvervulbaar zijn, zoals het prijsgeven van Nato en EDG. Het Westen, aldus Eisenhower, heeft getracht de Duitse eenheid, de vrijheidvan Oostenrijk, de vrede en eenheid in Korea en beperking der ontwapening te bevorderen, doch de Sowjet-Unie reageerde daarop negatief. De president gaf echter de hoop niet op, dat een conferentie toch nog mogelijk zou zijn. De Russen hebben in hun nota voorge steld: 1. een bijeenkomst te houden, der Grote Vijf om met China te tra,chten de internationale spanning te verminderen; 2. een conferentie te beleggen van de Grote Vier over Duitsland en over alle vraagstukken, welke tijdens de bespre kingen naar voren komen; 3. de Oosten rijkse vraagstukken te regelen via de ge wone diplomatieke kanalen. In de Russische nota wordt de her-' bewapening van „op revanche beluste" •West-Duitsers, die weer over een oor- logs-industrie zouden beschikken, onver enigbaar genoemd met het houden van een conferentie over een vredesverdrag met diezelfde Duitsers. De NATO en de EDG worden agressieve lichamen ge noemd en afgekeurd Wordt „de druk op het Franse volk, om de Westduitse her bewapening te aanvaarden". De nota wijst op de verdragen van Engeland en Frankrijk met. de Sowjet-Unie, welke ge noemde Westelijke landen verplichten, Londen, 5 November HEDEN is de torenspits gehesen op de nieuwe Nederlandse kerk te Londen, die in aanbouw is op hetzelfde terrein in het hart van de City, waar sinds 1550 de Nederlandse kerk was gevestigd. Zoals men weet, is deze oudste Nederlandse Protestantse kerk in het buitenland, Austin Friars, in 1940 door Duitse hommen verwoest, en heeft Prinses Irene in 1950 de eerste steen gelegd voor een nieuw gebouw. De houw is nu zover gevorderd dat de werklieden volgens hekend gebruik de vlag ter ere van ons land hebben de Engelse houwers natuurlijk de Nederlandse kleuren gekozen hebben ontplooid op het hoogste punt dat is bereikt: de spits van het kleine klokke torentje midden op het dak van de kerk. Over zes maanden zal het gebouw geheel gereed zijn, en gehoopt wordt dat in Juli Koningin Juliana en leden der koninklijke familie voor de officiële inwijding van het Godshuis naar Londen zullen komen. Reeds enige malen hebben wjj geschre ven over de nieuwe kerk, welke allerlei elementen heeft, die afwijken van het algemeen gebruikelijke. Niet zozeer in 't uiterlijk van het gebouw, dat ondanks het gebruik van de bekende Portland steensoort onmiskenbaar Nederlands is, maar toch niet te veel mocht afwijken van de historische stijl der omgeving in de oude City, zodat het „moderne" ka rakter niet te opvallend mocht worden gemaakt. Maar wie de kerk binnenkomt, zal misschien direct zien dat de grote houten deuren zijn beslagen met bron zen sierwerk, dat Nederlandse bloemen als motief heeft. .In het portaal zal men twee gebrandschilderde ramen zien, aangeboden door de Kerk van Engeland en de Kerk van Schotland, en een plaque met de namen van de 50 Nederlandse dominees, die elkaar zqn opgevolgd sinds Johannes a Lasco in 1550 van de Kind-Koning Èdward VI (kind van Hen drik VIII en Jane Seymour) het Char ter verkreeg, waarbij Austin Friars aan de Nederlanders werd overgedragen. Het centraal verwarmde schip van de kerk zal 200 plaatsen bieden op een vloer van diepgroene lei: dezelfde soort lei die voor het dak wordt gebruikt en die, gepoetst, een indruk van marmer maakt. De kansel wordt geplaatst tegen de Oostwand. Daarvoor komt een grote eikenhouten tafel, waaraan het avond maal kan worden gevierd, en die de altaarsteen van het oude Austin Friars bedekt. Deze altaarsteen, die uit de 14e eeuw dateert, is tussen haakjes het enige Enige uren nadat Rusland het voorstel voor een conferentie in Lugano van de hand had gewezen, heeft de permanente Atlantische raad vandaag vastgesteld, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de 14 N.A.T.O.-landen van 14 tot 16 December bijeen zullen lcomen als Atlantische raad. Op deze conferentie zal onder meer ■woi'den beslist, hoeveel de N.A.T.O. in 1954 zal uitgeven. De ministers van De fensie en Financiën zullen met de minis ters van Buitenlandse Zaken en 4e voor naamste militaire leiders naar Parijs komen, waar za.1 worden vergaderd onder voorzitterschap van de Franse minister Bidault. Verwacht wordt, dat de Amerikanen het een en ander zullen mededelen over de mogelijke verminde ring van de landstrijdkrachten der V.S. Nederlandse hoge commissaris naar Nederland De Nederlandse hoge commissaris ln Indonesië mr W. F. L. Graaf van By- landt is vandaag per vliegtuig voor een bezoek van enige weken naar Nederland vertrokken. Deze haart geef', een overzicht van de herstelioerk- zaamheden aan de dijken, die in dc rampzalige nacht van 31 Januari op 1 Februari zijn vernield. Duide lijk blijkt, hoeveel werk er is verzet om in een betrek kelijk korte tijd ruim negen maanden zijn sindsdien verstre ken -■op één na alle wonden in de dijklichamen te helen en het zover te krijgen, dat morgen het dich ten van het stroom,gat bij Ouwerkerk de kroon op het werk zal zetten. Rusland bij te staan bij zijn actie, te voorkomen dat zich een nieuw Duits ge vaar zal voordoen. Verder wordt verwe zen naar de overeenkomst van Potsdam. De vorming van een voorlopige algeme ne Duitse regering zou moeten vooraf gaan aan verkiezingen. Het bestand in Korea wordt een hoop vol begin genoemd van ontspanning. Om deze over de ganse lijn te bevorderen, moet ook Peking in het overleg worden betrokken. Erkenning van China en zijn toelating tot de V.N. worden noodzake lijk geacht. LONDEN teleurgesteld (Van onze cox-respondent) Londen, 5 November ER is nog geen officiële commentaar te vei-krijgen op de Russische ant woordnota, maar in politieke krin gen wordt het document het meest te leurstellende geacht dat in de langduri ge wisseling van nota's is vex-zonden. De Times wijdt er een pessimistisch hoofdartikel aan, dat eixxdigt met de con clusie dat vooi-lopig voor lange tijd geen ontspanning in Europa mogelijk "zal zijn en dat alleen in het Verre Oosten nog kans bestaat op een compromis. Het blad schx-ijft dat de Russische nota door Stalin opgesteld zou kunnen zijn, en wei nig sporen verraadt van wijziging in de Russische houding. In elk geval blijkt er uit dat Moskou 't voorstel verwerpt, om te trachten bij stukjes en beetjes tot een toenadering te komen, De Rus sische nota is er ook duidelijk op ge richt de Westeuropese mogendheden te gen elkaar uit te spelen. De Russische nota is in het bijzonder teleurstellend omdat Churchill eergisteren nog her haalde da.t hij van mening was, dat zich een wijziging aa,n het voltrekken was in de politiek van het Kreml. HET WEER IN EUROPA Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagei: Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort M ünchen motregen regen aw. bew. geh, bew. motregen onbew regen •indstil ZZO windstil ONO WZW 'Indstil Windstil NW indstil NO De gegevens (van heden 7 uur) ac stations vermeld, zijn resp. het w windrichting, windsnelheid per sec. temp., alsmede neerslag afgel. 2-1 i gegevens van A'dam zijn opgenoi Schiphol. 111 ÜE Republikeinen hebben nu ook hun „Acheson". Zoals in de regerings periode van Truman de oppositie al haar pijlen richtte op de minister van Buitenlandse Zaken, die door de president werd gehandhaafd omdat de ongelukkige politieke wereldsituatie nu juist niet aan Acheson kon worden ge weten, zo vallen de Democraten thans voornamelijk de minister van Landbouw Benson aan, hoewel het zeer twijfelach tig is of zijn politiek alleen verantwoor delijk is voor de daling van de prijzen ln de agrarische sector, Niettemin is minister Foster Dulles waarschijnlijk verheugd, dat de aandacht van het State Department is afgewend. Het staat wel vast, dat niet de buitenlandse politiek, maar het agrarische beleid en het zwakke optreden ln het binnenland de Republikeinen parten hebben ge speeld. Toen enige tijd geleden een tra ditioneel Republikeins landbouwdistrict van Wisconsin een Democratische afge vaardigde koos, werd allerwegen ge concludeerd, dat de boeren weer waren overgegaan naar het kamp van de op positie. Elsenhower heeft verleden jaar geprofiteerd van de ontevredenheid in de agrarische sector, maar ook hij wist uitéraard 'geen oplossing te vinden voor het probleem van het grote overschot aan landbouwproducten. Plannen om deze of als hulp of tegen lage prijzen op de internationale markt te brengen, stuitten af op de vrees, dat deze markt hierdoor in elkaar zou storten. In over eenstemming met de Republikeinse be ginselen heeft minister Benson wel ge tracht, het ingewikkelde systeem van het steunen der prijzen door een vrijer stelsel te vervangen. Maar de prijsda ling, die daarvan het gevolg was, dwong hem de oude politiek weer op te vat ten. Hij is thans wel het zwarte schaap in de regering en zjjn plannen voor een hervorming worden met wantrouwen ontvangen. De Democraten zien hun kans schoon, de boeren terug te win nen, hetgeen bij de Congresverkiezingen van het volgend jaar van grote beteke nis zou kunnen zijn. DE overwinningen, die de oppositie deze week behaalde, hadden echter niets te maken met de ontevreden heid in de agrarische sector. Een vei'kla- ring wordt gezien in de overigens ge ringe algemene prijsdaling; maar hoe wel de voox-raden groeien, kan toch niet worden aangetoond, dat deze tendens zich zal voox'tzetten, Het district van New Jersey, dat besloot in plaats van een Republikein, zoals anders, een De- mocx-aat naar het Huis van Afgevaardig den te zenden, is normaal welvarend. De verklaring moet dan ook veeleer worden gezien in de omstandigheid, dat de regering-Eisenhower wel veel heeft beloofd, maar nog zeer weinig tot stand heeft gebracht. Eenmaal met de ver antwoordelijkheid voor het land belast hebben de Republikeinen ingezien, dat zoveel tegensti'ijdige belangen een rol spelen, dat clear-cut" oplossingen dn de practijk op meer bezwaren stuiten, dan in veririezingsredevoeringenAls b.v. de belastingen worden verlaagd, zal ook de strijdmacht moeten worden ingekx-om- pen; maar dit zou, vooral nu ook de Russen misschien over een waterstofbom beschikken, de Democraten een belang rijk verkiezingsargument in handen spelen: ,,De verdediging vam de natie wordt verwaaxToosd", De voorzitter van de Republikeinse partij Hall, heeft reeds toegegeven, dat zijn partij in moeilijk heden vei'keert. President Eisenhower, wiens populailteit, blijkens een recent opinie-ondei-zoek met 10% zou zijn ge daald, is zelf v.ol vei-trouwen, dat bin nenkort een duidelijke politiek zal wor den gefoxmuleerd, Een vermindering al leen "van de landstrijdkrachten in het belastingjaar 1954-1955, zoals thans wel wordt aanbevolen, zou bij voorbeeld he la,s'tiaigvex-lagiug mogelijk kunnen ma ken. Maar daarmee zijn niet alle pro blemen opgelost en wordt het agrarische overschot niet gereduceerd. Het ziet er naar uit, dat <?r spoedig' verandering zal moeten komen in de regeringspolitiek, wil Eisenhower na de Congresverkiezin gen van het volgend jaar niet met een Democratische meerderheid in het Se naat en Huis moeten regeren. voorwerp in de nieuwe kerk dat uit de ruïne van de oude is behouden. Er is geen doopvont: in de plaats daarvan staat een zilveren schaal als doopvont op deze zelfde Sacramentstafel. De Westwand wordt ingenomen door een reusachtig raam met gebrandschilderd glas, waarop de kunstenaar Max Nauta de geschiedenis van Austin Friars zal weergeven. De 13-jarige koning Edward VI, die de oude kerk schonk, en prinses Irene, die de eerste steen legde voor de nieuwe kerk, zullen daarvan hoelï- figuren uitmaken. De hoeksteen, welke prinses Irene heeft gelegd, en die van buiten gemak kelijk is te zien, is meteen de hoeksteen voor de x-uime „Social Hall" onder de kerk, ook al een noviteit. Ds Van Apel doorn streeft er immers naar de kerlc het centrum te maken ook voor het niet zuiver kerkelijke gemeenschapsleven van de Nederlandse kolonie te Londen. In deze „Social Hall" kunnen films wor den vertoond, voordrachten gehouden, bijeenkomsten belegd, tentoonstellingen georganiseerd, en wat niet al. Er is een bibliotheek, een buffet, en er zullen ook maaltijden kunnen worden geleverd. Daar het gemis van een „Netherlands House" in Londen smartelijk wordt ge voeld, zal de „Social Hall" van de nieu we kerk een maatschappelijk element in Austin Friars brengen, dat er in het oud verleden trouwens altijd is geweest. Interessant is ook te vermelden dat de kerk een „bovenverdieping'1 heeft iels wat men nooit zou kunnen raden wanneer men in het schip naar de hoge gewelfde zoldering kijkt. Die bovenver dieping bevat een ruime flatwoning, die voorlopig door de koster zal worden betrokken, en logeerruimten. De expert, die speciaal op de accoustiek van de Festival Hall moest toezien, is ook be last met de zorg voor de accoustiek in deze kerk. Zo zou men door kunnen gaan met het vermelden van vondsten van de architect, Arthur Bailey, die vandaag met gerechte trots debelu-oning van zijn werk met de Nederlandse vlag zal gadeslaan. Zo zal de nieuwe Nederlandse kerk op Austin Friars er na voltooiing uitzien. Een foto van de maquette van het gebouw. W eersverwachting Weinig verandering in temperatuur De Bilt verwacht tot Vrijdag avond: Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk mist en vanavond en vannacht hier en daar enige regen of motregen. Weinig wind en weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt hedenochtend 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S.40 u„ 6.6 C., luchtdruk 101S.S millibaren of 764,2 mm., windrichting en -ltrach,t Z 2, max. temp, gisteren S.6, min. temp. 4.6, neerslag 2.1 mm. Zon morgen op 7.43, morgen .m. onder 17.03. Maan morgen op 7.42, (ft» morgen onder 16.20. Morgen Nieuwe. Maan, WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 1.74 0.01), Kaub 1.17 0.04), Trier 1.13 0.01), Koblenz 1.20 0-03), Keulen 0.71 0.05), Buhr- ort 2.66 (oiw,), Lobith 8.54 (onv.), Njjmeg'i 6.29 0-01), Arnhem 6.70 (onv.), Eefde 1.82 (onv.), Deventer 0.98 0.01), Namen la Plan te 1.40 0.24), Borgharen 39.16 (-j- 0.04), Belfeld 10.90 0.07), Grave 4.85 0.10). worden verlaagd Wetsontwerp ingediend De minister van Onderwijs heeft een ontwerp tot wijziging van de Höger- Onderwijs-Wet ingediend, dat voor stelt, het collegegeld bij algemene maatregel van bestuur te doen bepalen; het ligt in de bedoeling van de minis ter, daarbij het bedrag van 325 tot 200 terug te brengen. Het ontwerp bevat voorts de bepaling, dat voor alle studierichtingen slechts vier keer het collegegeld behoeft te worden betaald; en verdei-, dat een gedeeltelijke terug betaling van het collegegeld eveneens bij alg. maatregel van bestuur wordt geregeld; het is de bedoeling, in deze maatregel de gevallen op te sommen zoals die thans in het ontwex-p van de nieuwe Hogex-onderwijs-Wet staan: in geval van assistentschappen, militaire dienstplicht, ziekte of andere bijzondere omstandigheden. Vooi-ts zijn er maatre gelen in vooi'bereiding om te voorko men, dat de bijzondere universiteiten en hogescholen financiële nadelen van een verlaging der collegegelden zou den ondervinden; voor derving van in komsten uit dezen hoofde zal tijdig een compensatieregeling worden ontworpen!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1