I èuk Nieuw winkelcentrum bij de Nieuwe Markt Leerling-journalist schreef over militaire geheimen Cr Komt dat zienl adioprogramma- Schielands dijk De^ vlaggen uit Cog nac en bont DEN HAAG DEBRALIIME WAT EK TE DOEN 2 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 Gistermorgen is de eerste Franki- paal geheid voor een nieuw winkel centrum, bestaande uit 30 winkels met daarboven 30 vrije woningen, dat gaat verrijzen op het nu nog braakliggende terrein tussen Boter- sloot en Pannekoekstraat. Het zal enige gelijkenis gaan vertonen met de winkelpromenade Lijnbaan. Wethouder J. Meertens heeft bij het pulsen van de eerste paal getuigd van zijn vreugde over de gelukkige oplos sing. welke voor deze omgeving is ge vonden. Immers, het nieuwe centrum aan de Nieuwe Markt zal t.z.t. een aan trekkelijk circuit vormen van Me Hoog straat naar de Meent. Bovendien zal het d£ winkeliers, gevestigd in het midden van de Hoogstraat, de zo zeer gewenste trek bezorgen. De wethouder had gehoopt reeds nadere mededelingen te kunnen doen over de aan de Hoogstraat, tegenover de St. Laurens, geprojecteerde bebouwing van de n.v. Mij tot exploitatie van on roerende goederen De Wereldhaven, doch hoewel van ministeriële zijde is verklaard, dat over dit in discussie ge- Nieuwe distillatie-eenheid in gebruik gesteld In de raffinaderij van de Bataafse Petroleum Maatschappij te Rotter dam-Pernis is onlangs een nieuwe distillatie-eenheid in gebruik ge nomen met een verwerkings-capaci- teit van 3 millioen ton ruwe aard olie per jaar. Daarmede is de raffinaderij te Pernis de grootste van Europa geworden. Zij heeft een totale verwerkingscapaciteit van bijna tien millioen ton per jaar. Voor 1940 had de raffinaderij nog slechts een beperkte omvang met haar capaciteit van 1 millioen ton aardolie per jaar. In de oorlog heeft de installa tie grote schade geleden, maar sedert 1546 heeft een intensieve herbouw plaats gehad, gepaard gaande met grote uitbreidingen, die een bedrag van ru:~ 275 millioen gulden hebben gevergd. De raffinaderij omvat naast vier distillatie-eenheden ook een thermische en een katalytische kraakinstallatie, smeerolie- en asfaltfabrieken, etc. De op aardolie gebaseerde chemische in dustrie is te Pernis eveneens goed ver tegenwoordigd. Een fabriek voor de vervaardiging van een wasmiddel. *en fabriek voor plastics van het P.VC.-tyne en een installatie voor de vervaardiging tan „epikote-harsen" zijn in bedrijf. Daarnaast zijn in aanbouw een fabriek voor de vervaardiging van een aantal oplosmiddelen en een fabriek voor He insecticiden Aldrin en Dieldrin. Ook telt het complex een zwavelwinningsinstal- latie. komen bouwwerk nu een gunstige be slissing is gevallen, schijnen er toch weer enige strubbelingen te zijn gerezen. Wel was de wethouder bekend dat, hoewel er in de commissie geen eens gezindheid heerste. Monumentenzorg het plan thans, heeft geaccepteerd. De heer Meertens merkte nog op, dat hij aan vankelijk voor de Hoogstraat enigszins bevreesd was geweest, doch dat het alle maal bijzonder is meegevallen. Het zal dan ook niet lang meer duren of de straat zal compleet zijn. Het nieuwe winkelcentrum bij de Nieuwe Markt wordt gebouwd door de n.v. De Wereldhaven naar een ontwerp van architect H. D. Bakker. Het gaat be staan uit tw.ee evenwijdige, iets gerende blokken met daartussen net als in de Lijnbaan een aantal vitrines. Het blok komt te staan aan de Botersloot, tegenover het pand van de PTT: de win kels zullen aan twee kanten etalages krijgen. Hei geheel voor voetgangers vrij gehouden, ongeveer honderd meter lange en tussen de blokken 6 meter brede trot toir zal eindigen bij het monument De Maagd van Holland voor de Gemeente bibliotheek. Aan de zijde van de Panne koekstraat, in het verlengde van een der winkelblokken komen nog drie pavil joens. De hele bouw moet in ongeveer een jaar wot den voltooid. Haaks op beide winkelblokken. aan de kant van de Hoogstraat, heeft men zich in de toekomst een verzamelgebouw voor kleine winkeliers gedacht, dat het nieuwe winkelcentrum de nodige beslotenheid zal geven. Overleden is Dinsdag de 32-jarige stucadoor A. Vasenna van de Diergaar desingel, die Zaterdagmiddag bij een aanrijding ernstig was gewond. Dinsdag hebben voor de recht- tegen S. veertien dagen voorwaarde- bank te Rotterdam terecht gestaan lijk. Diefstallen in de haven Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren het vonnis van de Rotter damse rechtbank tegen de 45-jarige bij- werker L. M- V. uit Rotterdam beves tigd. V was veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, omdat hij schuldig werd geacht meermalen diefstal in dé Rotterdamse haven te hebben gepleegd. Met enige vrienden zou V. enige malen rollen prikkeldraad hebben gestolen. De procureur-generaal had bevesti ging gerequireerd. Wijkraden voor Pernis en Hoogvliet Dinsdagavond is de nieuwe wijkraad voor Pernis voor het eerste in openba re vergadering bijeengeweest, onder voorzitterschap van het oudste lid, de heer C. Berghout. Besloten werd B. en W. te verzoeken de heer G. A. Soete- man, chef van de hulpsecretarie, we derom te benoemen tot voorzitter. De wijkraad heeft opnieuw tot secretaris benoemd de heer H. Beusink; in de va- cature-Koomans werd de heer D. Ba- rendrecht tot tweede secretaris be noemd. Tot leden van de adviescommis sie voor de volkshuisvesting werden ge kozen de heren D. Barendrecht, C. van Hengel en G. H. Hordijk. Onder leiding van het oudste lid, de heer C. van Keulen, heeft gisteravond ook de nieuwe wijkraad van Hoogvliet vergaderd. Besloten is B. en W. te ver zoeken de heer G. A. Soeteman, chef van de hulpsecretarie te Pernis en het hulpbureau te Hoogvliet, wederom tot voorzitter te benoemen. Tot secretaris werd opnieuw gekozen de heer H. Pors en tot tweede secretaris de heer J. Ten- nekes. UIT HET - de chef-redacteur van het Rotter dams Parool, de 44-jarige L. W. S. een leerling-journalist van dat blad, de 22-jarige L. J. E. De leer ling-journalist was ten laste gelegd, dat hij te Rotterdam naar het bu reau van de luchtwachtdienst was ge gaan om, zonder ertoe gerechtigd te zijn, de beschikking te krijgen over gegevens, waarvan geheimhouding geboden was. In het Rotterdams Pa rool verscheen op 12 Januari van dit jaar het artikel van E., waarboven als kop stond: „Luchtwachtdienst bouwt geheime centrale post". Aan de chef-redacteur S. was ten laste ge legd dat hij zich niet had vergewist of volledige publicatie van het arti kel geoorloofd was. De officier van justitie, mr. B. van der Meulen, eiste tegen E. een maand voorwaardelijk, T"lE bruisende bouwdrift in onze haven- stad is fascinerend en doet het Rotter damse-hart deugd. Een wandeling door de stadskern biedt steeds nieuwe verrassingen: hier zijn vier, vyf nieuwe winkels tegelijk geopend, daar staat een groot magazijn op het punt in gebruik te worden geno men, iets verder waait de driekleur fees telijk boven een complex, dat op hoogte gekomen en waar de vorige week nog maagdelijk grasveld lag, dreunen nu de mokerslagen van een lieimaeliine. Bij d storten moderne etalages plassen van klaterend licht op plaatsen, waar ja ren lang een beklem mende leegte heeft gegaapt. Kleurige neonlichten scheppen sfeer en de Rotterdammer, zjjn feodaal provincialisme verloochenend, wat drommel, worden wjj niet de mooiste en nodernste stad van West-Europa, groeien vjj niet naar liet epilheon: grootste en snel ste haven van het continent en kunnen bi en om de stad Vrijdag 6 November Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Gram 7.45 Morgengebed en lit kal 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 V d huisvr 9.35 Waterstanden 9.40 Gram 9.45 Schoolradio 10 00 Kamerork 10.30 Franse chansons 11.00 V d zieken 11.40 Mannenkoor 12.03 Metropole Ork 12.30 Land en tuinb meded 12.33 Lichte muz 13.00 Nws 13.20 Piano en orgel 13.45 V d vrouw 14.00 Gram 14.30 Hier "vrij Europa 15.00 School radio 15.30 Alt. viool en piano 16.00 V c zieken 17.00 V d jeugd 17.15 Kinderkoor 17.40 Amus muz 18.10 Lichte muz 18 40 Vragen- beantw 18.52 Act 19.00 Nws 19.10 Regerings-| uitz: Verklaring en toelichting 19.30 Gram 20.25 De gewone man 20.30 Pol forum 21.00 Amus muz 21.30 Moet ik mijn ouders ge hoorzamen. caus 21.45 Mil ork 22.20 Gram 22.45 De komende Sint Willibrordzondag, caus 23.00 Nws 23.15 Gram Hilversum n. 298 m. VARA: 7.00 en Nws 8.18 Gram 8.45 V d huisvr 9.00 Gym 9.10 Gram 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Thuis, caus 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 V d kleuters 10.40 Geestelijke liederen 11.001 Radiofeuilleton 11.20 Gram 11.35 Orgel er zang AVRO- 12.00 Musette-ork 12.30 Land en tuinb meded 12.33 Sport en prognose 12.48 Gram 13.00 Nws 13.15 Meded of gram 13,20 Promenade ork 14,00 Kookpraatje 14.20 Viool en piano 14.50 Voordr 15.10 Clavecimbel- recital 15.30 Gevar muz VAPA: 16.00 Gram 16.30 Muz caus imet gram) 17.10 V d jeugd 17.40 Samenzang 18.00 Nws 18.15 Gevar muz 18.45 De Haverkist, hoorsp 19.00 Kinder liedjes 19.10 Kinderkoor VPRO: 19.30 Hoe ik tot mijn geloof kwam, caus 19.50 Meded 20.00 Nws 20.05 Boekbespr 20.15 Gewijde muz 20.30 Europa één. caus 20 40 De zorg voor het bedreigde kind. caus VARA: 21.00 V d jeugd 21.35 Gevar muz 21 55 Buitenl. week- overz 22.10 Gevar muz VPRO: 22.40 Vandaag, caus 22 45 Avotd wij ding VARA; 23.00 Nws 23.15 Gram wjj, sedert een paar dagen, niet zo losjes, langs onze neus weg zeggen: Ja, ik hen mei ljjn 51 gekomen (zo'n hoog Ijjnmim- mcr klinkt!) voelt iets van gepaste trots De leerling-journalist E. had zijn ge gevens over de luchtwachtdienst ontvan gen van een adjudant. Het hoofd van de dienst zou gezegd hebben, dat^ de gar nizoenscommandant van Rotterdam toe stemming tot publicatie zou moeten ge ven. Deze verklaarde ter zitting dat het niet op zijn weg ligt toestemming te ge ven; daarvoor is er een voorlichtings dienst. ,De uitdrukking .geheim' is met erg gelukkig", zei de president, waarop E. antwoordde: „Inderdaad, maar het is een woord dat het doet." Generaal Aler heeft «schriftelijk verklaard dat passa ges uit het artikel formeel gegevens be vatten. waarvan geheimhouding geboden was. De luchtmacht heeft echter niet door maatregelen gereageerd. De chef-redacteur S. ontkende schul dig te zijn. Gegevens van alle geschre ven artikelen verifiëren zou voor hem onmogelijk zijn. De officier achtte de chef-redacteur verantwoordelijk. Die is verplicht jeug dige medewerkers te controleren. Hij wilde E. niet de volle schuld geven. Voor E. trad mr, H. de Bie jr. Deze was van mening dat de officier, even goed als hijzelf, wist, dat alles in het artikel oud nieuws was. De gege vens zijn herhaaldelijk en veelvuldig ge publiceerd, toen men propaganda moest maken, tot in damesweekbladen toe. Hij concludeerde op enige punten tot vrij spraak en op een ander punt meende hij dat de rechtbank zich onbevoegd moest verklaren. De uitspraak volgt op 17 dezer. Zilveren jubileum. Vandaag is de heer P. A. van Wijk, melkbezorger, 25 jaar in dienst van de Rotterdamsche Melk Inrichting. Hij is op de gebruike lijke wijze door de directie en het perso neel «ehuldigd. De Christen Jonge Vrouwen Fede ratie Rotterdam heeft gisteravond af scheid genomen van haar secretaresse, mej. J. W. van Zijl, die per 1 November is benoemd tot secretaresse voor het culturele werk der landelijke C-J.V.F- te Utrecht. In deze bijeenkomst, welke ge houden werd in het J. J. Rambonnet- huis aan de Heemraadssingel is tevens de nieuwe secretaresse mej. N. Sonne- veldt voorgesteld. Voorstel om ook gebouwde eigendommen aan te slaan Van onze correspondent DEN HAAG, 5 Nov. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland delen aan Provinciale Staten mede van mening te zijn, dat niet alleen de ongebouwde, maar ook de gebouwde eigendommen voor het onderhoud van Schielands Hoge Zeedijk dienen te worden aan geslagen. Zij hebben met het oog hier op een wijzigingsvoorstel van het reg lement voor het Hoogheemraadschap van Schieland ingediend. In de toelichting wordt gezegd, dat de ramp van 1 Februari duidelijker dan ooit heeft bewezen, dat ook de gebouwde eigendommen veel belang hebben bij de dijkzorg van het hoog heemraadschap. Het is de bedoeling, dat het gebouwde en het ongebouwde eigendom in de omslag zullen bijdragen in de verhouding van ongeveer 1310. Het gebouwde zal dus iets meer be talen, maar dar staat tegenover, dat door het ongebouwd bezittingen en reserves worden ingebracht tot een bedraf ongeveer een millioen gulden. Ten einde te bereiken, dat gebouwd en ongebouwd paritair vertegenwoor digd zullen zijn in Schielands bestuur, zou het aantal hoofdingelanden, dat thans twaalf bedraagt, verdubbeld kun nen worden. Tenslotte wordt onder meer voorgesteld de functies van dijkgraaf en hoogheemraad onverenigbaar te ver klaren met het ambt van burgemeester, opdat deze laatste zich in gevallen van nood volledig zal kunnen wijden a-1" de belangen van zijn gemeentenaren. Als de dijk dicht is Het gemeentebestuur van A m- sterdam heeft, ten teken van vreugde en medeleven ter gelegen heid van d'e sluitirfg van het laatste gat in de Zeeuwse dijken, besloten, dat zodira door middel van de radio dit heuglijke feit bekend zal worden van alle gemeentegebou- en en toirens de vlag zal wapperen, De burgemeester roept de bungerij op dit voorbeeld te volgen en van alle gebouwen, woningen en schepen de vlag te doen waaien. Rotterdam zal zich aansluiten bij het Amsterdamse irfitiatief om te vlaggen als het laatste gat bij Ouwer- kerk gesloten zal zijn. Het gemeente bestuur heeft opdracht gegeven op alle gemeente-gebouwen de vlag te hijsen zodira het bericht omtrent het slagen van het werk door komit. Weliswaar bestaan er tussen Rot terdam en Schouwen en Duiveland geen banden van adoptie, maar het gaat hier om een gebeurtenis van nationale betekenis, terwijl er boden- dien vanouds zeer nauwe betrekkin gen tussen Rotterdam en de Zeeuwse en Zuid'hollandse eilanden bestaan. Het voornemen bestaat ook, dat, indien de poging tot sluiting van het laatste stroomgat bij Ouwerkerk morgenavond een gunstig resultaat heeft, van de rijksgebouwen Zaterdag de driekleur zal worden uitgestoken. Het. gemeentebestuur van 's-Gra venhage zal opdracht geven Zater dag de vlag van de gemeentegebouwen uit te steken, indien de dijkdichting bij Ouwerkerk gelukt. De burgerij zal wor den opgewekt dit voorbeeld te volgen. Drie millioen voor het provinciehuis Van onze correspondent DEN HAAG, 5 Nov. Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland hebben in hun begroting 1954 voorgesteld 3 mil lioen uit te trekken voor de bouw van het nieuwe provinciehuis, dat zal ver rijzen op het terrein van de voormali ge dierentuin in Den Haag. Ged. Staten verwachten, dat in 1954 een begin kan worden gemaakt met de bouw van het nieuwe huis. Tot dusver werd reeds 700.000 uit gegeven als voorschot op de schadeloos stelling voor het onteigende dierentuin- terrein en 80.000 wegens honoraria voor de ingediende schetsontwerpen en de be oordeling daarvan. Bij de raming is o.m. rekening gehouden met de uitgaven wegens onteigening van een gedeelte van het dierentuinterrein en met premie voor brandverzekering van de gebouwen daarop. f-1 OGNAC is een kostelijke drank, v-4 mits met mate gebruikt. Maar pro beer nu eens de smaak van een glas cognac te beschrijven, daarna de smaak van een ander merk en later nog weer een ander soort; het zal u in der eeuwigheid niet lukken. Men merkt verschil van bouquet op, men prefereert het ene merk boven het an dere, maar het is uitgesloten dat gij uw lezer de juiste smaak en het ver schil der soorten zult doen proeven en doorvoelen tenzij ge een groot dich ter zijt. Iets dergelijks is er met bont. Naar mate je meer bontshows ziet en meer begrip voor het materiaal en zijn ver werking opdoet, ga je mooi bontwerk meer waarderen: Je geniet er van als een fijnproever van een exquis wijntje, je savoureert de gloed en het cachet van het gebodene maar probeer dat nu eens in woorden weer te geven! Voor de lezer is een persianer man tel een persianer mantel och, je weet wel, dat zwarte bont met die krulletjes maar dat er persianer bestaat in ve lerlei soorten en kwaliteiten, die sterk in uiterlijk en effect verschillen wie, die zich er nooit mee bezig heeft gehou den, zal dat weten? Je hebt verder bi- sambuik, dat bleekzuchtige beige, dat in rechthoekige velletjes aan elkaar wordt gezet, breitschwanz. seal, veulen en ocelot, en daarmee is ongeveer afge handeld wat de leek zonder voorlichting weet te herkennen. Er zijn mensen genoeg, tot wie het nooit is doorgedrongen, dat de bisam ook een rug heeft, die donkerbruin bont oplevert, dat zeer flatleus kan zijn, vooral wanneer het in lange strepen is verwerkt, uitgelaten, zoals dat heet. De karakteristieke, beige bisambuik wordt trouwens volkomen onherkenbaar, wan neer men hem donkerbruin, donker- of zilvergrijs verft, zeer tot zijn voordeel overigens, zoals op de show van Splitter Frères te constateren viel. Grijs bont is trouwens in het alge meen flatteus, vooral voor blonde vrou wen. Dat werd wel heel sterk geïllus treerd door een kort jasje van white coat, de uiterst zachte, haast immate rieel aandoende huid van jonge zeehon den, donkergrijs met een weerschijn als van blinkend gepoetst zilver. Puur zil ver leek een prachtige lange mantel van blauwvossepoten, verwerkt in horizonta le strepen, die op regelmatige afstan den waren onderbroken door een verti cale naad. Eigenlijk vind ik de poten veel mooier dan de vos zelf en ik vraag me nog steeds af hoe kleurenblind de man wel was, die de zwarte vossen zil ver en de zilvergrijze vossen blauw heeft gedoopt. Deze waardering voor het grijs houdt geenszins een depreciatie in voor het haast iedereen flatterende zwarte bont of voor het diepbruin, dat het mooiste tot zijn recht komt, wanneer het op ïi-tsmanier in strepen is verwerkt. Daarmee zijn we aangeland op het karakteristieke punt van de firma Split ter Frères: de coupe. Er is hier een ont werper aan het werk. die de kunst ver staat te denken in bont. De modellen a steeds een eenheid met het ma teriaal, waarvan ze gemaakt zijn; de coupe is er op berekend de kwaliteiten van het bont tot hun recht te doen ko men. de strepen, waarin het bont is ver werkt, zijn zo aangebracht, dat ze de lij nen van het model accentueren. Het re sultaat is van een zeldzame perfectie. Om terug te keren tot ons uitgangs punt: drie sterretjes, en dan van een bijzonder goed jaar. Jeanette Collectie gouden sieraden uit auto gestolen In Amsterdams drukste winkelstraat, de Kalverstraat, is uit een auto een lichtbruine handkoffer ontvreemd, waar in twee houten stapel cassettes met on geveer 100 gouden dames armbanden, een gouden heren- en twaalf gouden dames horlogebandjes, tien gouden koordcolliers. vijftig gouden heren ze gelringen met steen, dertig paar gou den manchetknopen, vijftien gouden da mes- en herenvulpolloden, vier gouden dames- en heren vulpenhouders, drie gouden tandenstokers, zes gouden pijp- 4"s en 75 a 100 gouden bedels. In de cassette bevindt zich nog een bruin cartonnen doosje, waarin een bruin schildpadlederen etui met gouden set vulpen en vulpotlood en een gouden sigarenpijpje en een gouden charivari. De totale waarde van het gestolene bedraagt circa 25.000. De sieraden zijn het eigendom van een groothande laar (geen Amsterdammer) in gouden en zilveren sieraden, die een bezoek bracht aan een juwelier in de Kalver straat. Zijn nalatigheid, de wagen niet af te sluiten, is hem duur komen te staan. Treinverkeer was gestremd Tengevolge van een technische storing in het beveiligingssysteem nabij de splitsing van de spoorbaan uit Amster dam in de richtingen Haarlem en Zaan dam, heeft het treinverkeer in beide richtingen vanochtend omstreeks zes uur enige vertraging ondervonden. De treinen moesten met de nodige voorzich tigheid langs het traject worden geleid, waardoor ongeveer 10 a 15 minuten vertraging op de dienstregeling ontstond. Hoewel de storing kort na acht uur was verholpen, heeft de vertraging nog enige tijd nagewerkt, zeer tot ongenoegen van de talrijke reizigers, die op deze spits uren van de trein gebruik maken. De opheffing van de tramlijn A'dam-Haarlem-Zandvoort Van onze correspondent HAARLEM, 4 Nov. De onderhan delingen tussen het gemeentebestuur van Amsterdam en de directeur van de N.Z.H.V.M. over de opheffing van de tramlijn Amsterdam - Haarlem - Zandvoort en het inzetten van auto bussen, hebben thans tot volledige over eenstemming geleid, zodat wellicht nog dit jaar definitieve mededelingen kun nen worden gedaan. Bij wijze van proef zal in de komen de zomer een buslijn Heemstede -Zand voort in bedrijf genomen worden. Vragen over melkmonopolie in de Tweede Kamer De geruchten, die over de con- sumptiemelk de ronde doen, waren aanleiding voor de heer Vondeling om hedenmiddag in de Tweede Kamer aan de mirflster van landbouw te vragen hoe sinds half April het ver bruik en de prijs van de consumptie- melk zich hebben ontwikkeld en hoe de handelsmarges sindsdien zijn ge wijzigd, Voorts wilde de heer Vonde ling weten, of er een monopolie wordt voorbereid ten profijte van producen ten, verwerkers en handelaren in deze sector in het Westen van het land en welke de houding van de regering tegenover zulk een morfo- polie zal zijn. Minister Staf, die de heer Mansholt irvangt, antwoordde, dat na het vrij laten van de melkprijzen op 19 April de melkprijs in de kleinhandel in de meeste streken van ons land met een cent per liter is gestegen en in enkele delen met 2 cent. Deze verhoging is niet van dien aard, dat de re ring zou moeten ingrijpen. Pas over een periode van 12 maanden zal het mogelijk zijn zich een oordeel te vormen. De slij tersmarges bleken op grond van de vroegere theoretische berekeningen te weinig gedifferentieerd te zijn en pas sen zich nu bij de omstandigheden aan, waarbij de onderlinge concurrentie tot een nieuw evenwicht moet leiden. Ge middeld zijn ze met 10 pet. gestegen. Intussen wordt door het bedrijfschap voor zuivel een onderzoek naar de kleinhandelsmarges ingesteld. Wat het „monopolie" betreft, is het de regering bekend, dat er onderlinge besprekingen gaande zijn tussen de be langhebbenden over een regeling van de betrekkingen bij de melkproductie en verwerking in het Westen van Ne derland. Het staat nog geenszins vast, dat er een overeenkomst uit zal voort vloeien en nog minder, dat deze even tueel ten detrimente van consumenten of andere belanghebbende zal geschie den. Dit neemt niet weg, dat de rege ring de ontwikkeling van deze bespre kingen met grote aandacht volgt. Op een aanvullende vraag van de heer Vondeling deelde minister Staf nog mee, dat zo nodig ingegrepen zal worden. Termijnmarkt voor mais ROTTERDAM, 4 Nov. Termijnnoteringen van mais in per 100 kg. (Medegedeeld door de fa. J. L. Ravenswaay en Co.): vroeg- koersen slot vor.sl. Nov. 26.30 26.30 Jan. 25.50 25.50 25.52>A Maart 25.47>/2 25.45 25.50 Mei Subsidie Jacobstoren en Kloosterkerk Van onze correspondent DEN HAAG, 5 Nov. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld 116.250 (d.i. 15 pet) subsidie te verlenen voor restauratie van de Jacobstoren in Den Haag. De kosten voor het herstel van de torenromp zijn geraamd op 775.000. Het Rijk verleent hiervoor een subsidie van 45 pet. Voor de inmiddels gereedgekomen restauratie van de Kloosterkerk stellen G.S. voor 26.654 (eveneens 15 pet) subsidie te verlenen. Veertien dagen hechtenis voor dodelijke aanrijding De Haagse arrondissementsrechtbank heeft de aannemer A. C. Z. conform de eis veroordeeld tot een hechtenis- straf van veertien dagen omdat hij schuldig werd geacht in een aanrij dingszaak. Z. was op 2 April van dit jaar, op de rijksweg onder Rijswijk met zijn auto plotseling naar rechts uit geweken, waardoor hij in botsing kwam met een geparkeerde auto. Degene, die zich in deze auto bevond, was tenge volge van deze aanrijding overleden. Ontrouwe kantoor houder der P.T.T. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft gisteren bevestiging van het vonnis van de recht bank te Dordrecht gerequireerd, waarbij de 53-jarige, inmiddels ontslagen P.T.T.- kantoorhouder J. H. van de G- uit Alblas- serdam tot een gevangenisstraf van vijf maanden werd veroordeeld. Van de G. werd ervan beschuldigd dat hij gebruikte postzegels, die hij van een kennis, de postzegelhandelaar B. u" Krimpen aan de Lek. ontving, opnieu' i.et frankering had gebruikt. De postzegels waren afkomstig van de Rijswijkse postzegelhandelaar E., die de stempels er van had verwijderd. E thans in het huis van bewaring is ciit delict, had de postzegels gekocht van dc P.T.T.-veilingen, de z.g.n. ..kilowaar". De procureur-generaal zeide dat er grootscheepse knoeierijen op dit gebied bestaan. Ook verdachte had lange tijd systematisch geknoeid. De raadsman vroeg vrijspraak. Het hof zal op 18 November wijzen. Postwissels vervalst Voor de Amsterdamse rechtbank heb ben drie verdachten, de 32-jarige film operateur J. H., de 23-jarige fotograaf E.K. én de 22-jarige focusslijper A.M. van H. terechtgestaan terzake het ver valsen van postwissels. De verdachten bekenden, dat op een dag in December in totaal 22 valse postwissels, elk tot een bedrag van 48.- waren aangebo den en geïnd. Op de blanco formulieren waren de benodigde stempels, die door de verdachten zelf waren vervaardigd, afgedrukt. In Juni van dit jaar werden weder om negentig valse postwissels vervaar digd. De inning van enkele daarvan ge lukte, doch ten slotte vroeg een der postambtenaren een nadere legitimatie, waarop de aanbieder de vlucht nam, na- gezel door de postambtenaar, die er in slaagde hem aan te houden. De officier eiste tegen de filmoperateur die hij als de auctor intellectualis beschouwde een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maan den en tegen ieder van de beide andere verdachten 1 jaar en zes maanden, voor allen met aftrek. De verdedigers drongen aan clemente, liefst gedeeltelijk voorwaar delijke straffen. De rechtbank zal 18 November uit spraak doen. OVERZICHT VAN DE WEERS GESTELDHEID (Toestand op 5 Nov. 7.00 M.E.T.) Storm Zw.r, Een zich geleidelijk opvullende Oceaan depressie trok ten Noorden van Schotland in Noordoostelijke richting. Een bij deze depressie behorende frontale regenzone trok gisteren over ons land en veroorzaakte op vele plaatsen regen of motregen. Hoek Holland en Valkenburg meldden 3 mm neer slag. Na de fronlpassage kwam het w in ons land langzaam onder invloed een rug van hoge luchtdruk, waardoor de nacht opklaringen optraden. Tengevolge hiervan kon het kwik aanmerkelijk dalen, in Woensdrecht zelfs tot 1 graad onder het. vriespunt. Inmiddels trok een storing die zich midden op de Atlantische Oceaan ontwikkeld had in Oostelijke richting. Van morgen bevond deze zich boven de Golf van Biscaye. IV eer kundige waarnemingen Te Rotterdam van 8 u. 40 I Luchtdruk 1018 5 mbar. wind ZZW 1, temp. arrest 7.4 gr C. max. temp. 10.0 gr C. min. temp I 6.4 gr 25.45 25.50 is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw 4 huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Reina Prinsen Ceerlings' nagedachtenis geëerd Van onze Amsterdamse redactie In Slo termeer krijgt een aantal straten namen van gevallen verzets strijders. Gistermiddag werd onder gro te belangstelling een straat genoemd naar Reina Prinsen Geerlings, een koe rierster, die in 1943 in Oranienburg het leven liet. Zij was de koerierster van Prins Bemhard. De Prins had om haar nagedachtenis te eren een roos geschon ken, die gistermiddag onder het straat bordje werd geplant. De plant werd aan geboden door het hoofd van de afdeling beplantingen van de gemeente, de heer J. R. Koning. In een korte toespraak heeft deze de namen gememoreerd van degenen, die samen met Reina reeds zo spoedig na de bezetting deelnamen aan verzetsacties. De heer R. J. Prin sen Geerlings heeft zijn erkentelijkheid jegens de Prins en het Amsterdamse gemeentebestuur uitgesproken. Intocht van Sint Nicolaas Van onze Amsterdamse redactie Zaterdag 21 November om twee uur is de traditionele intocht van Sint Nico laas in de hoofdstad. Onder de honderd duizenden, die evenals vorige jaren de intocht zullen gadeslaan, zullen ook kinderen van Schouwen-Duiveland zijn. die op 21 November eregasten van het gemeentebestuur zulHen zijn. Zoals men weet heeft de hoofdstad Schouwen-Dui veland geadopteerd. Het initiatief-comité Amsterdam, dat ieder jaar de intocht organiseert, heeft voor deze keer een bijzonder kleurige stoet samengesteld. Donderdag 5 November. Schouwburg, De Toneelvereniging: Circus Knie; Luxor, 8: Revue Op en top. Vrjjdag 6 November. Schouwburg, 8: Rott. Philh. Orkest, Franz Jozef Hirt, piano; Luxor, 8: Revue: Op en top; Ahoy'hal, 8: Circus Strassburger. Bioscopen t/m 5 November Arena: Schattige vrouwtjes 18 j.; Ca pitol: De wraak van de Zwarte Adelaar 14 j.; Centraal en Colosseum: 'n Vrouw L- gevaar 14 j.; Cineac Obsessie 18 j.; Ha.»monie: Meneer Hulot met vacantie Lutusca: Mata Hari t4 j.; Prinses Opgepast, zakkenrollers 18 j.; Rex: Rio Grande 14 j.; 't Venster: Les crimes de l'amour 18 j; Victoria: 't Begon in Shanghai 18 j. Schiedam Crusoe Co. Vlaardingen Bioscopen t/m 5 November Stadsgehoorzaal: Dond. Carnaval Texas, a.l. Luxor: Een schot valt in Venetië, 18 j. Dordrecht Astoria: Storm over Haiti, 14 j.. Luxor: Sensualita 13 j. Kunstmin: Woensd. en Donderdag: Het mysterie van het leven 14 jaar. Leiden Donderdag 5 November. Schouwburg, Theater Hébertot: Les Plaideurs en Maitre Pierre Pathelin. Bioscopen t/m 5 November Trianon: Min of meer 'n Zeemeermin. 1. Rex: Moulin Rcuge, 18 j. Casino: De Zoon van Niemand, 14 j. Lido: Gele terreur, 18 j. Luxor: Les Miserables, 14 Delft Bioscopen op 5 November City: Moulin Rouge, 18 j; Delfia: Het spel van de duivel; Doelen: De bron, 14 j; Flora: De paradijsvogel, 14 j; Roxy: Okinawa, 18 j. Den Haag Donderdag 5 November. Kon. Schouw burg, 8: Haagse Comedie: Staatszaken; Kleine Comedie, 8: Gez. Puck: Dieven- bal; K. en W., 8: Ned. Opera: De ver kochte bruid; Diligentia, 8: Pianorecital Barbara Sustance. Vrjjdag 6 November. Kon Schouw burg, 8: Haagse Comedie: Kleine Sheba kom terug; Kleine Comedie, 8: Gez. Puck: Dievenbal. Bioscopen t/m. 5 November. Apollo, Anna 14 j.; Asta. The snows of Kilimanjaro 18 j; Centrum Spijkers met koppen a.l.; City Sombrero 14 j.; Corso September-affaire 14 j.; Holly wood De Matrozenmeid 18 j.: Kriterion Rendez vous op Saint Germain 18 j. Metropole Gome back little Sheba 18 j., Odeon Salome 18 j.; Olympia Concerto Passage Sensualita 18 j Plaza kyll en mr. Hyde 14 j.;? Roxy Gevan genen van het oerwoud 14 j.; Studio Bittere rijst 18 j.; Uitkijk The Titfield Thunderbolt a.L; Seinpost en West-End De zeven hoofdzonden 18 j.Musica De man met de wassen beelden 18 j. Donderdag 5 November. Stadsschouw burg, 8: Ned. Comedie: 'n Zomerdag droom; Carré, 8: Bouwmeester Revue: On ice; Centraal Theater, 8: Hoofdstad operette: Wienerblut; De kleine Kome die, 8: Cabaret Toon Hermans: Ballot; Leidseplein Theater, 8: Cabaret Martie Verdenius: Te waar om mooi te zijn; Nieuwe de la Mar theater, 8: Cabaret Wim Sonneveld: in de winckel van Sin- ckel; Concertgebouw, 8.15: Concertge bouworkest o.l.v. Josef Krips, Jennie Tourel, mezzo-sopraan. Vrydag 6 November. Stadsschouw burg 8: Ned. Opera: De parelvissers; Carré 8: Bouwmeester, Revue On ice; Centraal Theater 8: Hoofdstadoperette: Wiener Blut: De Kleine Komedie 3: Cabaret Toon Hermans: Ballot; Leid seplein Theater 8: Cabaret Martie Ver denius: Te waar om mooi te zijn; Nieuwe de la Mar Theater 8: Caba- Wim Sonneveld; In de winckel Sinckel; Concertgebouw 8.15: An dres Segovia, gitaar. Bioscopen t/m 5 November City: The jazz singer; Tuschlnski: Schattige vrouwtjes 18; Alhambra: Be kentenis ener liefde 18; Capitol: De man met de wassen beelden 18; Corso: De eeuwige bruid 14; Cultura: Het meisje van de voorpagina; Kriterion Kind hearts and coronUs 18; Luxor: De te rugkeer van Don Camillo; Nöggerath; Wat 'n nacht vannacht 18: Passage: Deserteur van het legioen 14; Cineac- Damrak en Plaza: De koningin van Sa ba 14; Flora en Rialto: The snows of Kilimanjaro 18; Roxy; Moulin Rouge 18; Royal: Het duel bij Silver Creek 1.4; Uitkijk: Alles is vergeven en vergeten 18. Donderdag 5 November. Stadsschouw burg, 8: Utrechtse Rederijkerskamer Dr. W. Rooyaards: Een vreemd meisje. Vrjjdag 6 November. Stadsschouwburg, 8: Rotterdams Toneel: De getemde feeks. Bioscopen t/m 5 November Camera: Made In heaven 14 j.; City: Assignment in Paris (Bekentenis in Boe dapest) 14. j.; Olympia: Zonen der Sioux 14 j.; Palace: Spijkers met kop pen a.l.; Rembrand: Atoll K a.l.: Scala: My cousin Rachel 14 j.; Vreebrug: Tre storie proibite (Verboden verhaal) 18 j. tngeni weersgesteldheid betrokken. Donderdag 5 November. Stadsschouw burg 8: De vrouw in de ochtend (Lus trum Magna Pete). Bioscopen t/m 5 November Beurs: Vrouwen en bandieten, 18 j. Za, Zo en Wo. De Inspecteur-Generaal, a.l. Cinema: Moulin Rouge, 18 j Grand: Pygmalion a.l.; Capitol en Rembrandt Op de bres. 11 j. Luxor: Het barre Somebody loves me a.l.; Rex Dr. Je-lNoorden, 14 j.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2