NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT C De laatste ronde is bij Ouwerkerk begonnen J Alle belastingontwerpen en cle huurverhoging aanvaard Nieuw geallieerd voorstel op Korea Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOT Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de Withstraat 73 Rotterdam Donderdag 5 November 1953 110e JAARGANG No. 259 Abonnementsprijs per kwart. 7.50. Losse 1 Tel. (K 18001 11.10.00 (19 lijnen! s 0.13. Verschijnt dag. beh. op Zondag. Telegr -adr.: NIROCOUR, Postrek-40 Russische nota is negatief Eisenhower beticht Moskou van obstructie President Eisenhower heeft gisteren verklaard, dat de jongste Rus sische nota aan de Westelijke mogendheden „niet het voornemen om samen te komen uitdrukt, doch veeleer het plan om zoveel mogelijk moeilijk heden te scheppen". In zijn verklaring, welke hij op een persconferentie aflegde, zei Eisen hower, dat de Russen in hun nota het Westelijke voorstel voor een vroeg tijdige conferentie inzake Duitsland en Oostenrijk niet slechts verwerpen, maar in feite „een dergelijke conferentie trachten te vermijden". wordt, dat de Westelijke regeringen voorbij gaan aan de voornaamste vragen, die de Sowjetunie naai- voren heeft gebracht in haar nota van 28 September ter regeling van de inter nationale vraagstukken. De nota wijst op de gevaarlijke pogingen om de ratificatie van de Europese Defensie Gemeenschap te versnellen en op de remilitarisatie van West-Duitsland. Het plan voor een Europees leger heeft niets uit staande met werkelijke Europese veiligheid, aldus de Sowjetunie. „De Duitse kwestie kan niet beschouwd worden zonder dat eerst de aandacht wordt gevestigd op het steeds groeiend net van Amerikaanse militaire bases in Europa". In dit verband wijst de nota ook op het onlangs gesloten Spaans-Amerikaanse verdrag. Voor een regeling der internationale vraagstukken bestaat allereerst een dringende noodzaak voor een confe rentie van de ministers van buiten landse zaken van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, de Sowjetunie en de Chinese Volksrepubliek. Ter bespreking van de Duitse kwestie acht Rusland een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van deze landen zonder communistisch China noodzakelijk. De Oostenrijkse kwestie dient echter via de normale diplomatieke kanalen te worden ge regeld, aldus de nota. „Onmogelijke voorwaarden" Naar de president opmerkte, wordt dit doel in de nota nagestreefd door „onmogelijke voorwaarden met betrek king tot de Europese defensiegemeen schap, de N.A.V.O. en de positie van communistisch China in te lassen". Eisenhower legde deze verklaring af tijdens zijn persconferentie, voordal de tekst van de Russische nota open baar was gemaakt. Inmiddels is echter bekend geworden, dat de nota aan dringt op de toelating van com munistisch China tot de conferenties der grote mogendheden en dat de E.D.G. en de N.A.V.O. hinderpalen op de weg naar een betere verstandhou ding tussen Oost en West worden genoemd. Ook te Londen. Parijs en Bonn wordt de Russische nota teleurstellend genoemd. Volgens een welingelichte zegsman heeft de Franse minister van buitenland se zaken, Bidault, tijdens een kabinets vergadering de mening uitgesproken, dat aan de Sowjetunie een korte nota moet worden gezonden, waarin de regermg wordt verzocht te antwoorden op de voor stellen, welke in de vroegere Westelijke nota's zijn gedaan en die in Moskous antwoord niet zijn aangeroerd. Zoals men weet, hebben Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke ambtena ren verleden week te Parijs overleg ge pleegd over de vraag, wat de Westelijke houding zal zijn. indien het voorstel voor een ministerconferentie te Lugano wordt verworpen. Men zou toen tot de slotsom zijn gekomen, dat het Westen zich dan dient te concentreren op organi satie van zijn eigen invloedssfeer. In het bijzonder zou getracht moeten worden de ratificatie van de overeenkomsten met West-Duitsland. welke dit land in fehe Prof. dr. F. Zernike krijgt Nobelprijs Voor het eerst na veertig jaar is de Nobelprijs voor natuurkun de toegekend aan een Nederland se geleerde, prof. d rF. Zer nike, hoogleraar aan de uni versiteit te Groningen. Het was wijlen prof. H. Kamerlingh On nes, aan wie in 1913 deze onder scheiding werd toegekend voor zijn verdienste inzake het vloei baar maken van helium. Aan prof. Zernike heeft de Acade mie van Wetenschappen te Stock holm de prijs verleend op grond van theoretisch en experimenteel onderzoek der physische optica en speciaal voor zijn vinding van de phase-contrastmicroscopie. Men zie ook pag. 5). Spionnageproces in Oost-Duitstand. Naar het Westduitse persbureau DPA meldt, heeft een Oostduitse rechtbank Frankfort a. d. Oder vier personen wegens spionnage veroordeeld tot straf fen, variërend van 216 jaar tot levens lange dwangarbeid. De veroordeelden zouden schuldig bevonden zijn aan het verstrekken van inlichtingen aan Franse en Amerikaanse spionnagediensten. Waarom Rusland niet wil confereren Van onze correspondent BERLIJN, 5 Nov. De Russen - hebben op het ogenblik klaarblijke- looedi'sensouverel hergeven, te be- ljjk njet de minste haM, ,nc. Qen\e_ spreking van de Duitse kwestie, hoe wel zij in de propaganda het nog altijd zo voorstellen alsof Moskou de kam pioen is in het streven naar de een heid van Duitsland. De Russen vol harden in het standpunt, dat er eerst een conferentie moet komen van de grote vijf inclusief communistisch China en gaan er daarbij van uit, dat de Russische positie sterk genoeg is om af te wachten, totdat dë andere partij beseft, dat het ter wille van de vrede in de wereld noodzakelijk is om in de uitnodiging van de Sowjet unie te treden. Zou het Westen zijn eigen gang gaan en de E.D.G. (met West-Duitsland) verwezenlijken of West-Duitsland in de N.A.V.O. opne men, dan zou zulk een voldongen feit een bespreking over Duitsland onmo gelijk maken, aldus waarschuwt de Sowjetunie in haar nota. De jongste conferentie van de grote vier te Parijs in Mei 1949 was een voor beeld voor de Russische buitenlandse po litiek hoe men het niet moet doen. Die besprekingen hadden in zoverre voor het Westen succes, dat het Moskou ont maskerde en de vastbeslotenheid om de bondsrepubliek op te richten, als het ware nog versterkte. De vrees van de Russen gaat nu,- naar men hier betoogt. eenzelfde richting. Een conferentie te Lugano zou, als blijkt, dat de stand punten van de partijen niet te verenigen zijn, als gevolg kunnen hebben, dat de Westelijke mogendheden hun plannen dan zonder meer realiseren gelijk in 1949, ditmaal ten aanzien van de vol tooiing van de E.D.G. Waarnemers te Washington en Bonn merkten op, dat sommige delen van de Russische nota kennelijk in de eerste plaats zijn bestemd voor Frank rijk met de bedoeling ratificatie van het Europese verdedigingsver drag door het Franse parlement te bemoeilijken. Westelijke woordvoerders verwach ten nu echter, dat men in Frankrijk zelf zal aandringen op ■ratificatie met als argument, dat de Sowjetunie zelf heeft geweigerd te onderhandelen over een andere oplossing van het Duitse vraagstuk. De officiële tekst van de Russische nota is thans gepubliceerd. Verklaard Botsingen te Triest In strijd met de geallieerde instruc ties heeft een groep van enige hon derden Italianen gistermiddag getracht de Italiaanse driekleur op het stad huis van Triest te hijsen. Zij schreeuw den anti-geallieerde leuzen, toen zij in optocht het stadhuis naderden. Hun ontstemming was gewekt door het voorschrift van de zonecommandant, generaal Sir John Winterton, dat geen Italiaanse vlaggen van openbare ge bouwen mogen waaien. De Italiaanse burgemeester van de stad, Bartoli, had zich Dinsdag niet aan dit bevel gestoord, toen hij, ter gelegenheid van het feit, dat de stad 35 jaar ge leden van Oostenrijk werd overgeno men, Italiaanse vlaggen op het stad huis liet hijsen. Generaal Winterton liet de vlaggen echter neerhalen en in beslag nemen. De politie voerde gistermiddag een charge tegen de betogers uit en een politieman wist zich van de vlag meester te maken. Hij maakte er zich ijlings mee uit de voeten, gevolgd door de woedende menigte. De politie man bereikte echter tijdig een cordon politiejeeps aan het andere einde van het plein. Daarop begon de joelende menigte met tafels en stoelen uit een café Britse politie-officieren te bekogelen. Er was snel politieversterking ter plaatse en met behulp van gummi knuppels kon de menigte worden ver spreid. Later kwam er nog meer ver sterking, voorzien van karabijnen en traangasbommen. Het plein was toen spoedig ontruimd. Zeventien betogers werden gearres teerd, vijftien liepen verwondingen op, waarvan drie in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Woensdagavond was de stad weer rus tig. (Reuter). Donderdag echter vonden weer nieuwe demonstraties in Triëst plaats, waarbij ongeveer twintig Italiaanse studenten en verscheidene geallieerde politieman nen verwondingen opliepen. De studen ten protesteerden tegen het optreden van Woensdag van de geallieerde auto riteiten. Jag; an en Burnham naar India Dr. Jagan, de afgezette eerste-minis- ter van Brits-Guyana, heeft gister avond te Londen verklaard, dat hij en zijn eveneens afgezette minister van onderwijs, Burnham, voornemens zijn voorlopig in het buitenland blijven om de Britse politiek in de kolonie te bestrijden. „Op 17 Novem ber zullen wij onze laatste vergade ring in Engeland toespreken. Onmid dellijk daarna vertrekken wij naar India en Pakistan", zo zei hij. Jagan deelde voorts mee, dat zij omstreeks half December tenminste als zij Amerikaanse visa konden krij gen hoopten naar New York te reizen, teneinde te trachten de kwes tie van Brits-Guyana op de agenda van de Ver. Naties geplaatst te krij gen. (Reuter). Moskou wil daarom niets doen wat de Westelijke mogendheden als een dui delijk neen zouden kunnen beschouwen. Het concentreert zich voorshands in het Oosten op de politieke eonferentie over Korea. Het meent, dat daar goede moge lijkheden liggen om de rol van vrede lievende natie te spelen en tevens de schuld op de Verenigde Staten te schui ven. Een gunstige ontwikkeling Korea. zou. dat neemt men aan. voor Moskou -positieve gevolgen inzake de E.D.G. hebben als zou blijken, dat men in het Oosten een regeling kan berei ken. Maar ook een ongunstige gang van zaken, meent men in Moskou, kan de E.D.G. verhinderen als de Amerikaanse halsstarrigheid ten aanzien van rood China tot een viortzetting van de oorlog in Korea zou leiden. In beide gevallen, zeggen de Russen, zou de belangstelling in het Westen voor een overeenkomst met Rusland groter worden. Regering-Kek kon en afgetreden De Finse coalitie-regering is gister avond afgetreden, nadat zij Dinsdag in het parlement een vertrouwens votum had verloren, welke de oppo sitie tegen de huisvestingspolitiek van de regering had ingediend. De regering had slechts vijf mil- lioen Mark uitgetrokken voor de bouw van huizen en flatgebouwen gedurende het volgende jaar, of schoon de „grote commissie" van het parlement, waarin alle partijen ver tegenwoordigd zijn, had aangedron gen er een bedrag van 7,5 milliard Mark voor te besteden. Het verzoek om ontslag van de rege ring werd vroeg in de avond ingediend door de eerste-minister, Urho Kekkónen, leider van de boerenpartij, die samen met de sociaal-democraten en de Zweed se volkspartij de coalitie vormde. Het werd door president Paasikivi geaccep teerd. Ondanks de motie van wantrouwen, welke Dinsdag was aangenomen, hadden de premier en zijn ministers zich bereid verklaard in functie te blijven, terwijl onderhandelingen worden gevoerd met de andere partijen om te onderzoeken, of er overeenstemming mogelijk was over een compromis-program. Deze on derhandelingen eindigden in een impasse, toen de sociaal-democraten verklaarden, dat zij bereid waren met de boerenpar tij samen te werken, doch niet, zoiang Kekkonen eerste-minister was. Gister avond zijn er informele besprekingen gevoerd tussen alle partijen over de vor ming van een nieuwe coalitie-regering. In de wandelgangen van hel par lement werd voorspeld, dat de nieuwe coalitie-regering zou omvatten de so ciaal-democraten (de sterkste partij in het parlement), de boerenpartij (de op een na de sterkste partij) en moge lijke vertegenwoordigers van andere par tijen, uitgezonderd de uiterst links ge oriënteerde volksdemocraten, die de derde partij in het parlement vormen. (Reuter) Antlumy Eden, Engelands minister tan buitenlandse zaken, heeft in het mi nisterie van arbeid een buste van Ernest Bevin onthuld, de man die van 1945 tol zijn dood in 1950 minister van buitenlandse zaken uas in de regering-A ttlee. Prof. dr. F. Zernike aan het door h-rn ontwikkelde phnsaont rast microscoop. Dichten van gat bij Ouwerkerk voor de televisie Van onze correspondent HILVERSUM. 5 Nov. De Neder landse Televisie Stichting is voorne mens een tweetal reportages in extra uitzendingen te geven van het dichten van het laatste gat bij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. De eerste extra uitzending zal Vrijdagavond om 22 uur direct volgen na het door de KRO te verzorgen programma en zal uitslui tend een filmreportage omvatten. Zater dagavond van 21.00 tot 21.45 zal in de tweede extra uitzending niet alleen een filmreportage van de definitieve slui ting worden gegeven, maar voorts zul len enige deskundigen de werkzaam heden aan de dijken toelichten. Koningin en Prins naar Ouwerkerk De mogelijkheid ningin Juliana bestaat, dat ko- prins Bernhard Vrijdagavond of -nacht aanwezig zul len zijn bij de sluiting van het gat te Ouwerkerk. Voorts zal daar dan waarschijnlijk een aantal ministers bij tegenwoordig zijn. De Koningin en de Prins zullen zich eventueel met het m.s. Breezand van de rijkswaterstaat naar Ouwerkerk begeven. Ouwerkerk, Donderdagmorgen. DE STRIJD om het beruchte stroomgat bij Ouwerkerk, het laatste in de rampnacht ontstonden er in totaal liefst 67, alsmede 450 'kleine gaten is nu in zijn laatste, kritieke faze getreden. Nadat het vorige week Vrijdag was gelukt een grote Phoenix-caisson, aansluitend op het Westelijke landhoofd te plaatsen, is men er in de loop van de morgen in geslaagd ook bij het Oostelijke landhoofd een dergelijke betonnen kolos neer te zetten. Het oorspronkelijke tweehonderd meter brede stroomgat, dat een debiet heeft van 40 millioen kubieke meter, is daarmee al tot ruwweg de helft gereduceerd maar het moeilijkste kar wei wacht nog De aangekondigde 24-urige loonstakin- gen van de arbeiders in de strocarton- fabrieken te Oude Pekela en Hoogezand- Sappemeer, die hedenmorgen om zes uur zouden beginnen, zijn op het laatste ogenblik afgelast. Van de zijde van de werkgevers heeft men zich gistermiddag nl. in verbinding gesteld met de heer Albers uit Amsterdam, hoofdbestuurslid van de algemene bedrijfsgroepencentra le. met het verzoek pogingen in het werk te stellen de stakingen te doen af gelasten. Het gevolg was. dat de betrok ken arbeiders inderdaad besloten de staking niet doen doorgaan. Het wachten is nu op het resultaat van de morgen in Groningen te voeren besprekingen tus sen afgevaardigden van werkgevers en verknemers over de lonen en over de werktijden voor het personeel van de dagdienst- Bij de strocartonfabriek te Oostwolde wordt wel gestaakt. Dodelijke val. Een driejarig meis je. dat op de Lauriergracht te Amster dam woonde, is uit een raam op de tweede verdieping gevallen. In het W.G. is het kind overleden. Tweede Phoenixcaisson vanmorgen geplaatst -*T- OOK voor wie het bij herhaling aanschouwde blijft het strijdto neel bij Ouwerkerk, ondanks zijn desolaatheid, indrukwekkend. In de verte het macabere décor, gevormd door de onmetelijke vuil grijze watervlakte, welke nog immer bezit houdt van de 2500 hectaren grote polder De Vier Bannen en waaruit de ruïnedorpen Ouwerkerk en Nieuwer- kerk waar van elke zes inwoners er een verdronk oprijzen. Dichterbij de brokkelige restanten van de oude zeewering, met man en macht versterkt en voorzien van be trouwbare landhoofden, aansluitposten voor de Phoenixcaissons waarmee on ze dijkherstellers het wagen zulk een gigantisch spel te spelen. Achter ons, aan de kant van de Kee- ten, het nieuwe over de gorzen opge worpen maar na de mislukte dich tingspoging van eind Augustus nim mer voltooide dijkliehaam. Aan de binnenzijde van het Brokken- gat, bij de zate waar enorme zink- stukken aan de lopende band worden ge fabriceerd en aan de steigers van het geïmproviseerde haventje alle mogelij ke schepen met materiaal, sleepboten, direclieboten, vletten en woonarken. Op de dijk kleine en grotere werk terreinen, opslagplaatsen van rijs en riet, tientallen wiepenstellingen en com plete ketendorpen. Wat verder op. waar een stank van modder hangt, kleikaden, waartussen zand wordt gespoten, heen en weer zwaaiende reuzenkranen, enor me pijpleidingen en pompen, welke straks het land waarvoor nog wordt gevochten zullen moeten droog- malen. Op het eeuwig in beweging zijnde wa ter tussen de dijkreslanten sleepboten, drijvende kranen, vletten en bakken, op weg naar hun bestemming, en. domi nerend in de zich duidelijk aftekenende dijkopening, twee machtige Phoenix caissons. De plaats van de grote strijd tegen onze eeuwige vijand ten slotte nog eens duidelijk gemarkeerd door drie hoge,al van verre zichtbare lichtmasten, welke de dag-nachtverhouding ten behoeve van de slotoperatie grondig moeten doen veranderen. Weken en maanden is hier nu al voorlgeploeterd terwijl de herfst inviel. Tegen alle redelijkheid in, bleef men koppig vertrouwen op goed weer en, o wonder, de natuur toonde zich inderdaad Actie tegen legerverdrag Parlementsleden van de vijf landen, die het verdrag voor een Europees le ger getekend, maar nog niet geratifi ceerd hebben, zullen binnenkort bijeen komen om plannen te beramen voor ge zamenlijke oppositie tegen de ratifica tie. De bijeenkomst zal worden gehou den in Frankrijk of in een der vier andere landen: België, Nederland, Luxemburg en Italië. Dit is gisteravond meegedeeld na af loop van een vergadering van het comi té ter verdediging van de eenheid van Frankrijk en de Franse unie, een tegen het verdrag gerichte organisatie van 200 Franse afgevaardigden en senato ren. De tachtig Franse parlementsle den, die op de vergadering aanwezig waren, hebben beloofd hun oppositie te gen de ratificatie te versterken. (Reuter) Arthur Dean, de geallieerde afge vaardigde op de voorbereidende conferentie te Pan Moen Djon, heeft vandaag aan de communisten voor gesteld de onderhandelingen over een vredesconferentie te verdagen, tot twee adviseurs van beide partijen het eens zullen zijn geworden over de agenda van de vredesconferentie. De Noordelijken verwierpen echter dit voorstel. Besprekingen in sub commissies moeten ondergeschikt worden geacht, aldus de communis tische afgevaardigde Ki Sok-bok, die evenwel verklaarde, het voorstel alsnog te zullen bestuderen. Dean deelde verder aan de com munistische vertegenwoordigers mee, dat een terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea zeker uitvoerbaar was. Hij voegde hieraan toe dat de Ver. Staten geen enkele inbreuk op de wapenstilstandsover eenkomst zullen toestaarf, noch van communistische, noch van andere zijde. Hij weersprak de communistische beweringen, volgens welke het Ame- rikaans-Zuidkoreaanse verdrag tot het verlenen van wederzijdse bijstand een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk zou belemmeren. Generaal Thimaja, de Indiase voor zitter der neutrale commissie, heeft Donderdag geprotesteerd tegen de z.i. te lange duur der uiteenzettingen, welke de Chinese en Noordkoreaanse commu nisten aan hun landgenoten geven, die als krijgsgevangenen in handen der verbondenen vielen en die thans niet naar hun land terug willen. Thimaja heeft in een aantal gevallen, waarin de uiteenzettingen reeds ander half uur duurden, ingegrepen en gelast er mee op te houden. Een Zweedse vertegenwoordiger zei echter, dat de duur van de uiteenzet tingen enkel en alleen afhing van de houding der betrokken krijgsgevangenen. Donderdag waren, evenals Woensdag, opnieuw vierhonderd Chinese krijgs gevangenen aan de beurt voor „uiteen zettingen". Ook nu overstemden de krijgsgevangenen het geluid van de communistische verklaringen, die eerst door een luidspreker werden gegeven, voordat de gesprekken met elke man afzonderlijk begonnen. (Reuter) van wel bijzonder goeden wille. Maar nu is de toch al lang verwachte en ge vreesde verandering gekomen. De tem peratuur is de afgelopen dagen gaan dalen, de reeks fraaie zomerse dagen werd afgebroken en de eerste regen- en windvlagen hebben het al zo lang kalme water beroerd. Daarna is weer een verbetering inge treden, maar voor hoe lang? Men be trapt zich er op telkenmale omhoog te zien naar de lucht, speurend of die nog geen tekenen vertoont te gaan betrek ken en is eigenlijk verwonderd, dat al die werkenden hier niet evenzo doen. Maar de dijkherstellers, die al zo veel hebben meegemaakt, kijken niet zc gauw op! Ook niet vanmorgen toen, ge heel volgens plan. de tweede Phoenix caisson in het zo berucht geworden stroomgat kon worden geplaatst. De caisson was aan een zijde voor zien van een zgn. guillotine, een ver lengstuk bestaande uit twee horizontale geleiders, waartussen 15 keggen in de vorm van zware ijzeren pijpen een paar decimeter in doorsnede en elk. wegende om en nabij de 2000 kg! welke zodra de caisson, aansluitend op het oostelijke landhoofd was neergezet, werden neergelaten teneinde een goede aansluiting op het dijktalud te verkrij gen. Om tien voor tien vanmorgen werden de afsluiters op de caisson opengedraaid. Het gevaarte zakte geheel volgens plan wzg en men kon precies om half elf een begin maken met het neerlaten van de guillotine. Enkele mokerslagen waren voldoende om de wiggen, waarmede de enorme keggen werden vastgehouden, los te krijgen. Binnen twee minuten ivas de gehele guillotine neergelaten. Onmid dellijk daarna heeft men een kleine caisson tussen de Phoenix en het landhoofd in geplaatst tegen de' guillotine aan en heeft men een begin gemaakt met het storten van steen, teneinde de standzekerheid te vergroten. Kritieke 36 uur aan gebroken 1VTET de plaatsing van de tweede 1*A Phoenix in het stroomgat, dat door een grillige speling van het lot uitverkoren werd het sluitstuk te wor den van de hardste strijd tegen het water ooit hier te lande gevoerd, is een ongemeen kritieke en in menig opzicht ook dramatische faze aan gebroken. Immers, van het moment af dat vanmorgen de enorme betonnen kolos (ruim 20.000 m3) in het verlengde van het oostelijke landhoofd werd neergezet op de onder water gemaak te stenen drempel vechten onze dijk herstellers met de rug tegen de muur, De slotoperatie is begonnen. Zij moet nu ook tot een goed einde worden gebracht of wat de hemel verhoede een nederlaag worden erkend. Nog twee Phoenixcaissons, de grootsti welke Engeland in voorbereiding vai de invasie in Normandië destijds lie vervaardigen, passen in het werkschem: dat de meesters der natte bouwkund voor de komende 36 uur hebben opgj steld; een schema, waaraan men zich m met de uitvoering eenmaal een Een middag met vele beslissingen (Vergadering van Woensdag 4 Nov.) LLE belastingontwerpen zijn aan- genomen. De huurverhoging ii goedgekeurd. De coördinatie van so ciale verzekering, vereveningsheffing en loonbelasting is goedgekeurd. En een suppletoire begroting voor de werkgelegenheidspolitiek is goedge keurd. Kortom, alle wetsontwerpen welker behandeling was gekoppeld aan de algemene beschouwingen over de rijksbegroting, zijn goedgekeurd en wel zonder stemming. De grote ontmoeting tussen kabinet en Kamer is dus zonder ongelukken voor Toch geen stakingen in strocartonindustrie het kabinet afgelopen. Het aanbrengen van een franchise in de verevenings heffing tot het laatste ogenblik door prof. Romme verdedigd heeft de mi nister van financiën alleen kunnen af wenden door een „onaanvaardbaar" uit te spreken. Toen kon hij z ij n systeem om de door prof. Romme beoogde ver lichting van 23 min te bereiken aan genomen krijgen. Dat gebeurde gisteren. Vandaag zijn er nog een paar beslissin gen gevallen, waarvan wat de belastin gen betreft wel de belangrijkste was de invoering van het compenseren van verliezen met winsten van het voor gaande jaar. een amendement van de K.V.P.-ers Lucassen en Jansen, waar staatssecretaris Van der Berge niets voor voelde. Maar in de Kamer ondervond dit amendement alleen bestrijding van de kant van de communisten. ]\,T AAR het meest ingrijpende amen- -*A dement dat de regering heeft moeten slikken zij had er geen halszaak van gemaakt betrof de huurverhoging en wel de huurverho ging voor bedrijfspanden. Het was af komstig van de gin is gemaakt moet houden, hoe on gunstig de (weer)omstandigheden ook mogen worden. De weervoorspellingen, op grond waarvan het sein tot de laatste aanval werd gegeven, waren gunstig, maar in de strijd tegen de natuur zijn zo vele onberekenbare factoren en dat ook de knapste menselijke berekeningen kunnen falen heeft de recente geschiedenis van het dijkherstel hoe succesrijk op zich zelf ook verlopen wel geleerd. Met stijgende spanning wordt dan ook door eilanders, Zeeuwen, ja door alle Nederlanders niet in de laatste plaats door de leden van ons Koninklijk Huis maar ook door een belangrijk deel van de wereld, welke zich na 1 Fe bruari zo spontaan het lot van het zwaar getroffen Nederland aantrok, het ver dere beloop van de slotoperatie, waar voor anderhalf etmaal Is uitgetrokken, gevolgd. Sluiting bij nacht YF/ELKE de kritieke elementen zijn is duidelijk: in de eerste plaats de sterke stroom, verder het w (een onverwachte storm of mist) en het feit, dat de laatste betonnen ko los des nachts bij kunstlicht moet worden geplaatst. Het is duidelijk dat. naarmate het zal lukken de beide landhoofden naar elkaar toe uit te breiden, het water samengedrongen in een nauwere bed ding bij een gelijk gebleven water berging sneller zal gaan stromen. De eesrte caisson, vorige week haaks op het westelijke landhoofd geplaatst 'zie tekening» diende om, met de daar achter neergegooide eenheidscaissonne- tjes, het dijkhoofd voldoende te beveili gen en om een betrouwbare post te vormen voor de volgende Phoenixkolos- sen. De gekozen ligging met de stroom richting mee betekende nog maar een betrekkelijk geringe vernauwing van het stroomgat, waardoor met elk tij 40 millioen kubieke meter water de Vier Bannenpolder in- en uitstroomt. Nu de tweede, 62% meter lange, Phoenixcaisson echter in het verlengde van het oostelijke landhoofd is komen te rusten, is de stroom in de. nu tot op ongeveer 120 meter versmalde, bres al merkbaar sterker geworden. Zullen de niet geballaste gevaarten de, naarmate de opening verder wordt af- gesnoerd aan kracht winnende stroom kunnen weerstaan? Het is een bange vraag, welke door de rekenmeesters van het Waterloopkundig laboratorium in Delft echter geruststellend is beant woord. Ook de bezinking en de 35 meter dikke stenen drempel, opgewor pen onder water, waarop de betonnen gevaarten moeten komen te rusten, kun nen het enige tijd houden, maar het is uiteraard zaak de tijd gedurende welke de stroom vrij spel heeft tot een mini mum te reduceren. Na het op zijn plaats brengen van de derde caisson morgenochtend wanneer de opening tot op 60 meter zal zijn teruggebracht, en dus maxi male stroomsnelheden zullen gaan op treden, zal men dan ook geen lage kentering meer voorbij laten gaan. Vandaar dat de operatie bij de daar na volgende kentering welke laat in de avond valt zal moeten worden vol tooid bij het roodgele schijnsel van de drie enorme lichtmasten en de nodige haastig gerequireerde zoeklichten. Overzicht Tweede Kamer socialist Bom- mer en beoogde de huurverho ging voor be drijfspanden niet hoger te lat-en zijn dan de ver hoging voor woningen. Volgens het regeringsontwerp zou de huur voor bedrijfspanden, door partijen nader overeen te komen, tot 130 pet. van de thans geldende huren mogen stijgen. Maar dit is nu beperkt ge bleven tot de stijging, die voor wo ningen is voorgesteld en aangenomen, variërend naar gelang van de ge meenteklasse. De discussie hierover was interessant Minister Witte zag in het ontwerp een stap in de richting van vrijg huren, waarbij de economische waarde van-een pand beslissend is, een waarde die niet alleen wordt bepaald door bouwkosten. De bezwaren uit de Kamer tegen een ruimere marge voor bedrijfspanden kwamen vooral hierop neer, dat de huurder van een bedrijfspand in den re gel zelf een groot deel van de onder houdskosten draagt, zodat de verhuur der niet met het oog op het onderhoud een hogere huur nodig zou hebben. Maar daar was het niet om te doen, zei de minister, die vooral de economische waarde co de voorgrond stelde. De K.V.P. en de V.V.D. en ook de C.H.U. waren verdeeld wat het amende-' ment betreft. De K.V.P.-er Van Vliet en een groot deel van zijn fractie waren er voor; maar de fractievoorzitter prof. Romme bevond zich onder de zeven K.V.P.-ers. die tegen het amendement stemden. Bij de V.V.D. was het de heer Cornelissen, die het amendement steun de: hij zag er een belang voor de mid denstand in. Ook in deze groep was de fractieleider, prof. Oud. onder de tegen stemmers. Het amendement haalde ruimschoots een meerderheid: 6615. TJET was een middag vol beslissin- AA gen. Wij zullen ons niet in alle details begeven. Memoreren wij al leen nog, dat de poging van de socia list Hofstra om de afschaffing van de speculatiewinstbelasting tegen te hou den, geen succes had; hij kreeg alleen steun van de communisten. Een groot stuk parlementair werk is nu verzet. De Kamer kan thans begin nen met de behandeling van de begro tingshoofdstukken. Onder de oude bede ling schriftelijke voorbereiding van de algemene beschouwingen zou men waarschijnlijk de volgende week pas aan de algemene beschouwingen zijn toege komen. Onder het nieuwe systeem kun nen we nu al d.w.z. Donderdagmid dag met de begroting van binnen landse zaken (en 's avonds die van maatschappelijk werk) beginnen. De volgende week komt Overzeese Rijks delen aan de orde. En dan zal men ook nog de tijd hebben voor het ontwerp Vestigingswet Bedrijven. Eind volgende week komt Wederopbouw en Volkshuis vesting in bespreking en in de week van 17 November hoopt men de begro tingen van justitie en van economische zaken te kunnen afhandelen, waarna men Oorlog en Marine ter hand zal ne men. Zo althans luidt het voorloDige pro gramma. (Voor het verslag zie men pag. 4) Rustig iveer Van onze weerkundige medewerker O PANNING ZIT ER in de lucht nu de O laatste phase van de dichting van de dijken is begonnen. De weersomstandighe den leken daarvoor vanmorgen gunstig: de activiteit van de depressies is vermin derd en de wind, die in hel begin van de week even flink was opgestoken, is gaan liggen. Vanmorgen naderde een rug van hoge druk ons landzodat het weer van daag zijn rustige karakter zal behouden. De rug wordt, op de voet gevolgd door een nieuwe depressie, welke gelukkig geen griezelige dingen behoeft te doen verwach ten zowel omdat zij niet zo heel erg actief is als ook omdat zij een route volgt, uaar- op de actiefste depressies in de reeel niet veel kwaad doen, voorzover het de wind betreft. Vel neemt de kans op regen weer roe, maar daardoor zal de temperatuur 's nachts minder kunnen dalen. Dientengevolge is de kans op het ontslaan van uitgestrekte mistvelden minder groot geivorden, het geen voor de komende gebeurtenissen bij Ouwerkerk eveneens belangrijk is. Over het geheel, genomen is de situatie dus gunstig, vooral als men het jaargetijde in aanmerking neemt. De rust is boven de gehele Noordzee nu zo groot, dat aan onze kust voorlopig geen abnormale be weging van het water is te verwachten vandaag niet en morgen evenmin. WEINIG VERANDERING^ IN TEMPERATLLR I Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig 5 van Donderdagavond tot Vrijdag- k avond (opgemaakt te tien uur» ïJ- Over het algemeen veel bewol- king met plaatselijk mist en van- X g avond en vannacht hier en daar 5 enige regen of motregen. Weinig S- <r wind. Weinig verandering in tem- 5" •n peratuur. y 5 6 November: Zon op 7.43, onder -tt 17.03. Maan op 7.42, onder 16.20.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1