HET ROTTERDAMSCH PARGDL Moskou verwerpt Lugano door plan te negeren in Triest in met politie Betogers botsing In twee maanden 3000 helicopterpassagiers SOWJETNOTA STIMULANS VOOR EDG? Onmogelijke voorwaarden zegt Eisenhower Collegegeld tot f 200 verlagen Prof. dr F. ZERNIKE wint PriestGf- Nobelprijs natuurkunde arjjgjfjgrs Vijftien Italianen gewond in straatgevecht van drie uur Vanavond normaal verkeer Rotterdam-Goucla Portefeuille gekocht voor f6.-; koper f 500 rijker Luchtbrug naar Formosa 13e Jaargang no. 260 Onafhankelijk' Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Donderdag o ly'Oö Bitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - 'Hoofdredacteur: Sj. van der Schaa? Vrij, onverveerd Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 2S430 f7 lijnen) Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6.0S; losse nummers 10 ct WASHINGTON. In de jongste Russische nota aan de Westelijke mogendheden herhaalt de Sowjet-Unie haar voor stel, dat „maatregelen ter vermindering van de internationale spanning" besproken zullen worden op een vijfmogendheden- conferentie tussen Frankrijk, Groot-Brittannië, de Ver. Staten, Rusland en Communistisch China. Daarna zou volgens de Russen een conferentie der Grote Vier over Duitsland ge houden kunnen worden, waarop gesproken zou moeten wor den over „alle voorstellen, die tijdens de voorbereiding der conferentie worden ingediend." Een bespreking' van het Duitse probleem op een viermogendhedenconfe- Eentie zou doelloos worden, aldus de Russische nota, indien een Europese •efensie Gemeenschap zou worden geschapen en afzonderlijke verdragen tussen de regering van Bonn en het Westen zouden worden gesloten, die een hereniging van Duitsland „onmogelijk zouden maken". Practisch komt flit hierop neer, dat Moskou de uitnodiging tot deelneming aan een minis ter-conferentie der Grote Vier in Lugano, van de hand gewezen heeft door fleze te negeren. President Eisenhower heeft Woens- Bag verklaard, dat de jongste Rus sische nota -niets anders is dan een poging een viermogendhedencon- lerentie over Duitsland en Oosten rijk tegen te houden door het stel den van onmogelijke voorwaarden ten aanzien van de EDG. het At lantisch verdedigings-systeem en fle positie van Communistisch China. „Uit de Russische nota blijkt niet het voornemen samen te komen, maar eerder een plan om zoveel mogelijk moeilijkheden te scheppen", aldus dé Amerikaan- ge president. Eisenhower zeide vervolgens, dat feet Westen voortdurend getracht feeeft. bij de Russen begrip te vin den voor de ernstige problemen, die de vrije en de communistische we reld verdeeld houden, te weten: bet Duitse probleem, de kwestie- Oostenrijk, het Koreaanse vraag- Etuk en dé beperking der bewape ning. „Vrede op de wereld", zo liet bij hierop volgen, „is hei voornaam ste doel van het Amerikaanse volk en zijn regering. Als volk zullen wij bereid blijven met de Russen te spreken over elke kwestie op Voorwaarden, die een duidelijke Koningin Elizabeth vraagt wijziging regentschapswet (Van onze correspondent) LONDEN Bij directe Konink lijke boodschap aan het Lagerhuis is gisteren het verzoek tot wijziging in de regentschapswet gedaan. De Wijziging zal inhouden, dat niet de naaste meerderjarige bloedverwant in de lijn der troonopvolging (prin ses Margaret) in geval van over lijden der koningin bij minderjarig heid van haar kinderen regent zal worden, doch de hertog van Edin burgh De volgorde der troonopvolging self zal echter niet veranderd wor den. Tevens zal mogelijk worden gemaakt, dat voortaan ook de koningin-moeder bij afwezigheid der vorstin of een der staatsraden, op zal kunnen treden. en betrouwbare grondslag voor een overeenkomst bieden." In Washington gelooft men, dat de Russische nota een einde zal maken aan de recente westelijke stappen om tot vermindering der in ternationale spanning te komen via een conferéntic over Duitsland. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zal het Westen waarsclujn- lijk een kort antwoord op de Sow- jetnota sturen, dat de deur voor i een dergelijke conferentie open zal laten. In Parijs verwacht men. dat de Russische houding, zoals deze j in de Sowjetnota tot uiting komt. J éen stimulans zal zijn om de EDG zo snel mogelijk te ratificeren. „Moskou". zo werd verklaard, „heeft met deze nota de EDG de I politieke wind mee gegeven en de positie van de met-communistische tegenstanders der deferisie-gemecn- schap verzwakt." In Bonn is men van mening, dat het nu zaak is uit de houding der Sowjetunie consequenties te trek ken. De sociaaldemocratische op positie in Duitsland houdt echter vast aan haai steeds weer uitge sproken overtuiging dat het de taak der westelijke mogendheden blijft om door onderhandeling te komen tot een oplossing van het Duitse probleem en de politieke spanningen in het algemeen. Voorstel minister: DEN HAAG. Het ligt in dc bedoeling van de regering, de col legegelden van rlc Rijksinstellingen voor hoger onderwijs te verlagen van 325 tot f 200. Dit deelt de minister van O. K. en W. mee in de memorie van toelichting op een bij dc Tweede Kamer ingediend voorstel tot wijziging van de Hoger Onderwijswet. Voor alle studierichtingen zal het collegegeld slechts vier maal be taald behoeven te worden. Gedeel telijke terugbetaling van het col legegeld zal piaat? vinden bij assistentschappen, militaire dienst plicht. ziekte of andere bijzondere omstandigheden. Maatregelen zijn in voorbereiding om ie voorkomen, dat do bijzondere universiteiten en hogescholen financiële nadeien zou den ondervinden van een verla ging der collegegelden. De Bilt verwacht Van Donderdagavond tot vrijdagavond. Weinig verandering g in temperatuur j Over het algemeen veel be- 1§ wolking met plaatselijk mist en g vanavond en vannacht hier en J daar enige regen of motregen. Weinig wind. Weinig verande- ring in temperatuur. Morgen Maan op 7.42; onder 16.20 u.; Zon op 7.43; onder 17.03 tl. HÉT WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag TRIEST. Speciale, door de Britten opgeleide politie-eenheden, hebben Woensdagmiddag in.Triëst bijna drie uur lang een hevig gevecht moeten i leveren tegen verscheidene honderden Italianen, die in strijd met de geal- lieerde instructies de Italiaanse driekleur np het stadhuis van de stad trachtten te hijsen en demonstreerden voor de terugkeer van het vrije ge bied van Triest aan Italië. Vijftien demonstranten werden gewond, waar van twee ernstig. Ook de politie telde gewonden in haar gelederen en -zij I slaagde er pas in de rust te herstellen door waarschuwingsschoten te lossen over het hoofd van de menigte, die streed met stokken en stenen. De ongeregeldheden begonnen op de Italiaanse vlag had meester ge- het Eenheidsplein in het centrum I maakt en de joelende menigte, die M van de stad nadat een speciale trein Britse politie-officieren bekogelde een groot aantal Italianen had te- met stoelen en tafels uit de eafé's. ruggebracht uit Rediuglia, waar pre- j mei de gummiknuppel was ver- mier Pella de Italiaanse overwin- spreid, was Woensdagavond in Triest ning in de eerste wereldoorlog had de rust hersteld. herdacht op de verjaardag van de intocht van Italiaanse troepen in Triëst. welke van die zege het ge volg was. Politiemannen in jeeps probeer den het plein schoèn te vegen door langzaam met deze voertuigen op ds vlaggetjes zwaaiende demonstranten in te rijden. Maar de menigte ver zette geen voet en ging voort met het schreeuwen van pro-Italiaanss slagzinnen en het schelden tegen de agenten. Toen de politie met twee honderd man versterkt werd vloeide de massa naar een ander plein, waai de relletjes van voren af aan begon nen. Nadat een politieman zich van Vanmorgen is het tussen groepen betogende scholieren en de politie opnieuw tot botsingen gekomen. Prof. dr. Frits Zernike de 65- jarige hoogleraar in dc natuurkunde aan de Groningse Universiteit is de Nobelprijs voor natuurkunde toe. gekend. Zijn Duitse collega prof. dr. Hermann Staudinger krygt de prys voor scheikunde. Prof. Zernike is vermaard ge worden door de vinding van de z.g. phasen-contrast-microscoop, die het mogelijk maakt levend celweefsel te bestuderen. Op de foto biedt mej. dr. C. E. Bleeker. directrice van de „Nederlandse Optiek- en Instrumen. tenfabriek dr. C. E. Bleeker" in Zeist, de thans door de Zweedse Academie voor Wetenschappen on derscheiden hoogleraar een phasen- contrast-microscoop aan, die in haar fabriek is vervaardigd. Vervult* op pat*- 3 ui t sers s pi on nage proces Roessler krijgt jaar gevangenisstraf LUZERN. ln hel spionnagepro- ccs te Luzern is de Duitse.- Roessler tot een jaar en de Zwitser Schnie- per tot negen maanden gf vange- nisstraf veroordeeld. Roessler en Schnieper zijn schuldig bevonden aan spionnage voor de communisti sche geheime politie in Tsjecho-SI ■- wakije. Van de straf .van beiden wordt een voorarrest van 240 dagen afgetrokken. SPOORBAA V NADERT HERSTEL Geen menselijke en Jonge Italianen vluchtten giste ren voor de gummiknuppels van de politie in Triëst. die hard toe sloeg om een eind te maken aan de demonstraties van enige honderden Italianen De demon stranten trachtten o.a. de ItaVnan- se vlag op hel stadhuis te plaat sen. wat donr de geallieerden niet op prijs werd gesteld. 1 geen materieelf'out Regering Kekkonen Sabenadiensten zijn verantwoord in Finland ten ondanks exploitatie-verlies ROTTERDAM, weer normaal spoorwegverkeer mo gelijk zijn tussen Rotterdam en Gouda, zo verwachten de spoorwe gen Aan het eind van de morgen waren heide sporen hij Nieu-verkerk waar gisteren een olietrein uit de rails liep, weer voor een pendel dienst 1 in gebruik. Er moest echter nog zeer langzaam worden gereden. In verband met deze snelheidsbe perking werd voorlopig over beide sporen gependeld tussen Rotterdam en Gouda. Alle doorgaande treinen Gistermiddag zijn alle uit de rails gelopen wagons weggevoerd, aan vankelijk had men het plan ze tij delijk langs de spoorbaan te werpen en ze dan Zondagnacht, wanneer er geen verkeer is. op te halen. Dit anavond zal bleek echter niet nodig. Enkele wa gons konden zelfs, nadat ze op de rail:, waren gezet, normaal worden i weggereden. Aan de hand van verhoren hebben de Nederlandse Spoorwegen kunnen j vaststellen dat de oorzaak van het i ongeluk gezocht moet worden bij dc spoorbaan. Er is géén menselijke fout gemaakt en de wagons hadden géén materieelfout, zei men ons vanmor- gen zeer positief. De ware toedracht zal misschien Weers. Max Neersi Station emp id 24 u toestand eist mm 1 Helsinki Zw. béw. -0 0 I Oslo Motregen 7 3 Stockholm Regen 6 Kopenh. Zw. bew. 3 0.2 i Londen Mist 3 16 A'datn Geli. bew. 6 2 I Brussel Nevel 3 5 Parijs Geh. bew. 6 2 Bordeaux Motregen 12 1 Nice Onbew. 10 0 Warschau Regen 3 0.1 Berlijn Nevel 5 1 Frankfort Nevel 7 0 München Nevel 5 0 Zürich Nevel 6 0.4 Wenen Zw. bew. 4 0 Rome Oribéw. 11 0 val gebracht HELSINKI. De Finse coalitie regering van dr Urho Kekkonen is Woensdag afgetreden, nadat zij de dag tevoren in het parlement een nederlaag had geleden toen een motie van wantrouwen tegen haar huisvestingspolitiek werd aangeno men. De regering had slechts vijf mil liard mark uitgetrokken voor het bouwen van huizen gedurende het volgend jaar, ofschoon de „grote commissie" van het parlement, waarin alle partijen vertegenwoor digd zijn, op een bedrag van 7% milliard mark had aangedrongen. President Paasikivi heeft het ontslag van het kabinet-Kekkonen aanvaard. Versiering van Moskou kenmerkt collectief leiderschap" MOSKOU. De hoofdstad van de Sowjet-Unie steekt zich in feestge waad ter gelegenheid van de 36ste verjaardag der communistische re volutie, die op 7 November wordt gevierd. Aan talrijke gebouwen zijn reusachtige portretten van Lenin en Stalin en kleinere van Malenkow. Molotow en acht andere leden van het huidige partij-presidium opge- hangen. Kenmerkend voor het streven naar het „collectieve leiderschap" zijn ook de leuzen, die dit jaar verschijnen: „Hulde aan de Communistische Par tij" is de meest gebruikelijke. Overigens geven de duizenden rode. witte en gouden vlaggen aan het altijd ietwat sombere Moskou een vrolijk aanzien. gaan voorlopig nog van Gouda naar 1 nooit aan het licht komen, ten eerste Den Haag. Reeds gisteravond om 1 door de aangerichte ravage en ook half acht was een pendeldienst in gesteld over één spoor, dat toen her steld was. Deze treinen bleken het drukke BRUSSEL. De exploitatiekosten van de Sabena-helicop- ters zijn twee maal zo hoog als de ontvangsten uit het passa giersvervoer. De Sikorsky S-55 kost een dollar per mijl. Hij neemt zeven passagiers mee wier passageprijzen gebaseerd ™rr^eerrkevnanKom légden dé"Ti zijn op het gewone tarief van 32 cent per mijl. Tegen een be- i weer een aantal autobussen in. zetting van 77 r betekent dit verlies. Maar de Sabena kreeg Het repareren van de vernield^ - j_ i. bovenleiding heeft weinig moeite 1 gekost, zodat het niet nodig was op I het gestoorde traject mét stoom- tractie te rijden. door de helicopters zoveel nieuwe passagiers, dat de schroefvliegtuigen toch economisch verantwoord zijn. hef- l HOORN. Op een veiling, die dezer da gen te Schellinkhout werd gehouden, kocht de heer W. Engel uit Hoorn een zware, le ren portefeuille voor de geringe som van zes harde guldens. Toen hij het ding eens even bekeek, zag hij dat het gewicht niet alleen van het stevige leer kwam. In de porte feuille zat namelijk een stel bankbiljetten, samen vijfhonderd gulden. Vijf andere mensen hadden de portefeuille ook al in handen gehad. Zij had den het geld over het hoofd gezien. Een paar jaar gele den had de gelukkige koper eenzelfde erva ring. Hij kocht op een veiling een oud kastje en vond in een der la den een belangrijk bé- drag aan geld. Dit vertelde de directeur van de Sabena, de heer A. Vernieuwen, gis teren aan een groep Amerikaanse luchtvaartjournalisten. Hij voegde er aan toe. dat na de eerste twee maan den helicopter-exploitatie door zijn maatschappij wel gebleken is. zijns inziens, dat de hefschroefmachine het aangewezen toestel is om in dichtbevolkte gebieden dc plaats van het gewone vliegtuig in te nemen. In genoemde periode hadden de helicopters 3000 mensen vervoerd, van wie 39% nog nooit eerder had gevlogen en van wie 16 hun reis per gewoon lijnvliegtuig had voort gezet. De heer Vernieuwen zei. dat zijn maatschappij voorlopig zal doorgaan met de vier Sikorsky-toestellen. die men thans op de helicopterlijnen heeft. Misschien komt er in de toe komst nog een klein aantal bij. Pas over drie jaar zou helicopter- exploitatie lonend kunnen zijn. want dan kan men rekenen op grote toe stellen met twee motoren en een capaciteit voor 40 passagiers. Zweeds schip drijft verlaten in Golf van Biscaye na botsing LONDEN. In de Golf van Bis caye. 70 mijl ten Noord-Westen van Fenol. Spanje vond Woensdag in I dichte mist een hevige botsing plaats tussen het Zweedse schip „Tonghai" 6543 ton) op weg van Cal cutta naar Rotterdam en de Britse tanker „Esso Cardiff" (10.648 ton). Het Zweedse schip verkeert in zin kende toestand en de bemanning kwam zonder ongevallen van boord. De mannen gingen over op de tanker, die slechts lichteschade opliep. Inmiddels zijn de -sleepboten ..Abeille 26" cn „Poolzee" op weg naar de verlaten Zweed. De Franse zeesleper seinde het schip Donder dagmiddag te zullen bereiken. Men neemt aan. dat de Nederlandse „Poolzee" eerder bij de „Tonghai" I zal zijn. omdat door de opruimingswerkzaam heden veel aan de s situatie is ver anderd Het weggebrachte materieel zal nog "ider worden onderzocht. )ok TV zal dichting laatste dijkgat uitzenden HILVERSUM De Nederlandse 'Televisie Stichting zal in v twee extra-uitzendingen film reportages I Vbrengen van het dichten van het Lj laatste dijkgat op Schouwen-Duive- I land. De eerste reportage zal Vrij dagavond worden gegeven, direct na afloop van het door de KRO te verzorgen programma van 22.00 tot 22.30 uur. De televisieuitzending van Zaterdag geschiedt des avonds van 21.00 tot 21.45 uur. Bij deze gelegenheid zullen enkele deskun digen over de gehele strijd tegen Tiet water sinds de Februari-ramp vertellen. ER speelt zich op het ogenblik in Frankrijk een belangwek kende strijd af om de z.g. pries ter-arbeiders. Het betreft hier geeste-* Kjken, reguliere zowel als andere, die als gewone arbeiders werkzaam zijn in fabrieken, mijnen en havens en door bun voorbeeld in de bedrijfs- uren zowel als hun arbeid in de tijd daarna dé mensen, onder wie zij ver toeven, voor het Christendom pogen terug te winnen. Frankrijk heet ka tholiek le zijn, maar slechts veertig procent van de bevolking is eniger mate practiserend en dertig procent is volslagen ongelovig. Daar tussen in staat nog een categorie, die het ge loof niet heeft afgezworen, maar met de kerk slechts enige uiterlijke be trekkingen onderhoudt. Burchten van het atheïsme zijn de grote steden eu de industriële centra. Het instituut van de priester-arbeiders moet wor den beschouwd als een proefneming. Deze proefneming heeft nu ongeveer vijftien jaar geduurd en het is de vraag of zij zal worden voortgezet. Het Vaticaan voelt er weinig voor en er zijn hoge kerkelijke waardigheids bekleders in Frankrijk, die ook gaar ne hoe eerder hoe liever aan het be staan van de priester-arbeiders een einde zouden willen maken. Er bestaat hierover echter geen eenstemmigheid. De Parijse kardi naal-aartsbisschop Feltin houdt de priester-arbeiders de hand boven het hoofd. Hij handhaaft daarmee de lijn van zijn voorganger, kardinaal Su- hard. Het staat wel vast, dat kardi naal Feltin weinig steun geniet, al thans van de andere bisschoppen cn van het Vaticaan. Toch staat hij niet zo zwak. In wezen vertegenwoordigt hij de sociale richting in de kerk: een richting, die in Frankrijk nooit sterk is geweest, maar nu geleidelijk vooral ;n de lagere regionen, een zekere stuwkracht begint te ontwik kelen. HET is meer gezegd, maar het kan niet dikwijls genoeg wor den herhaald, dat de grote kwaal van Frankrijk is het gebrek aan solidariteit tussen de verschillen de volksgroepen, het gemis aan bur gerzin. Men werkt voor zich en de enge kring van de zijnen, maat er is geen sprake van, dat men werkt voor de gemeenschap. Het gebod, zijn naasten lief te hebben als zichzelf, wordt in Frankrijk zeer eng uitge legd. Het komt tot uiting in het ge ringe kindertal van de boeren, bij wie vrees voor versnippering van de erfe nis het beheersend gevoel is; bet komt tot uiting in de pogingen van zovelen, zich langs allerlei wegen en vaak allesbehalve fraaie wegen een appeltje voor de dorst te verschaffen. Ei is voor milliarden aan goud in Frankrijk opgepot, niet met het doel er de natie een dienst mee te bewij zen, maar om er op te kunnen teren wanneer het met de natie eens mis loopt. Er zijn wel sociale wetten in Frank rijk, maar er is weinig sociaal ge voel. Dit brengt grote spanningen te weeg; en bet kan niet worden ont kend, dat de kerk lange tijden een steunpilaar is geweest van het Franse conservatisme. Bij alle grote conflic ten stond ze altijd aan de kant van het behoud. De priester-arbeiders, die alleen succes kunnen hebben, wanneer zij zich op bodem van de so ciale rechtvaardigheid stellen, komen herhaaldelijk in botsing met grote werkgevers, die steunpilaren zijn vaD de kerk. Deze mensen schreeuwen moord en brand over het ongehoorde feit, dat „soldaten van Christus" zich tegenover respectabele lieden als vechters voor de belangen van een goddeloze en oproerige massa doen gelden. Waar moet dat heen? Vervolg op pag. 3 vrienden waren de eerste bezoekers van een pnT]\rc pApr tentoonstelling van linnen soldaatjes in aller- I l\li>a v^rvuij i(,j vnrin en kleur in Stockholm. Op deze foto kijkt de jonge prits vol bewondering naar een groep cavallerie, van het hertogdom Jamtland. Reeds twee caissons naar Ouwerkerk versleept DEN HAAG. Vrijdagavond om- 'streeks half elf, elf uur, hoopt men liet dijkgat bij Ouwerkerk te kunnen sluiten. Twee van de drie phoenixcaissons zijn gisteren van de vluchthaven bij Zijpe naar Ouwerkerk versleept. In dien er zich geen onverwachte moei lijkheden voordoen, zou de eerste caisson hedenochtend worden in gevaren, de tweede volgt Vrijdag- ihtend en de laatste Vrijdagavond. Relastingwijzigingen in Frankrijk PARIJS. De Franse minister raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wetsvoorstel' inzake wijziging van de belastingen, waarbij de belas tingdruk voor de laagste inkomens groepen wordt verminderd en de be lasting op winsten van maatschap pijen wordt verhoogd. Het wetsvoor stel voorziet voorts in maatregelen tegen belastingontduikers. Chinese nationalisten uit Birma worden geëvacueerd NEW YORK. De Amerikaanse regering heeft Woensdag in de Ver. Naties bekend gemaakt, dat zij een contract met de China Air Transport Corp. getekend heeft om 2.000 man van de ongeregelde Nationalistisch- Chinese troepen in Birma per vlieg tuig naar Formosa over te brengen. De soldaten, wier aanwezigheid in Bi rma beschuldigingen wegens agres sie tegen de Chinese Nationalisten ten gevolge heeft gehad, zullen non stop van Lampang aan de grens tus sen Birma en Thailand naar Formosa .gevlogen worden. Plan voor oprichting „dieren wegenwacht DEN HAAG. Het na de Fe- bruari-ramp gestichte Dierenram- penfonds stelt pogingen in het werk om onder het motto „samen sterker voor het dier" te komen tot de op richting van drcrentransportcolon- nes. gevormd door jongens en meis jes. Bij de afdeling Amersfoort van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren is reeds een colonne in oprichting in de geest van een dièrenwegenwacht. Ons land is het eerste land, waar een dergelijk initiatief tot uitwerkm.2 ia gekomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1