ALBERT HEUN 1/J-/A/f/l/S MARIENDAAL GAAT VERBOUWEN ^petSoérn Journalisten met pierement door Eindhovens dreven GOUD, ZILVER, ANTIEK 13.95 I WIÈêÊÈÈÈÊm "v i 99 Stemmen Vijf arbeiders naar Amerika Donderdag 5 November 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad Lening van f 900.000 wordt aangegaan „Feitelijk is het een feestdag voor Mariëndaal en moest de driekleur van de fabriek wapperen Op 1 November is de rundveestapel nl. t.b.c.-vrij geworden hetgeen "voor Mariëndaal van grote betekenis is". Met deze woorden opende de heer H. W. Koldenhof vanmorgen de drukbezochte ledenvergadering, welke in La Bordelaise werd gehouden. over dit jaar, zal de voorgestelde lening van 1 millioen kunnen worden teruggebracht tot f900.000— en zich hiervoor wenden tot de plaatselijke Boerenleenbanken. Alvorens het besluit viel hebben de tegenstanders van de verbouwing hun bezwaren nogmaals naar voren ge bracht. De op de vorige vergadering gebleken meerderheid werd door som migen te gering geacht. Door een der leden werd gevraagd het voorstel tot verbouwing opnieuw aan de orde te stellen en er schriftelijk over te stemmen. Gunstige bedrijfsresultaten Uitvoerig schetste de heer Kolden hof de grote betekenis van het feit, dat het gebied van Mariëndaal thans t.b.c.-vrij is. Dit heeft men twee jaar eerder bereikt dan aanvankelijk was gedacht, dank zij de medewerking van de Prov. Gezondheidsdienst voor die ren en van de leden van Mariëndaal. Daarmede is de volksgezondheid in het algemeen een grote dienst bewezen en ongetwijfeld zullen zowel Mariëndaal als de veehouders, hiervan in de toe komst de vruchten plukken. Tenslotte deelde de voorzitter in zijn openingswoord nog mede, dat er een overeenkomst was aangegaan met de coöperatieve fabriek te Borculo inzake het eventueel leveren van aanvullings- melk. Ook deze fabriek, aldus de heer Koldenhof, verwerkt alleen melk welke van t.b.c.-vrije koeien afkom stig is. De heer J. Koier directeur, deelde mede dat het vrijgeven van de prijs van consumptiemelk per 18 April jl. enige spanningen teweeg bracht, met name in het Westen van ons land. De prijs liep aldaar op, vooral tengevolge van de hogere distributiekosten. Dank zij de zg. „sanering" welke indertijd in Apeldoorn werd inge voerd, bleven de distributiekosten hier zeer miniem. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat de prijs van de con sumptiemelk ook in Apeldoorn een geringe verhoging zal ondergaan, doch dat hangt van verschillende factoren af. Momenteel kon hierover niets positiefs worden medegedeeld. Wat de exploitatie over het 3e kwar taal betreft, aldus de heer Koier, deze geeft een gunstig beeld te zi^n. De melkaanvoer was 8 °/o hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar. De onkosten bleven echter op hetzelfde lage peil, hetgeen wel zeer gunstig mag worden genoemd. Dit betekent bovendien, aldus de heer Koier, dat op eventuele nieuw bouw dit jaar reeds f 100.000 zou kun nen worden afgeschreven. Voor de verbouwing, welke straks aan de orde komt, behoeven we dan ook "geen mil lioen te lenen doch f 900.000. De periodiek aftredende bestuurs leden W. J. Schutte en D, van Beek, werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Lening van f 900.000 wordt aangegaan. In een vorige vergadering werd met 119 tegen 88 stemmen besloten het bedrijf te verbouwen tot een bedrag van 1 miilioen gulden. Hedenochtend is besloten de plan nen uit te voeren en daarvoor een lening van f 900.000.aan te gaan. Ter toelichting op het voorstel in zake het aangaan van deze lening deelde de voorzitter mede, dat. ten einde het genomen besluit uit te kun nen voeren, een lening zal moeten worden aangegaan. Gezien de te ver wachten gunstige bedrijfsresultaten Marechausees behaalden zwemdiploma Wederom behaalde een grote groep manschappen van de Kon. Marechaus see een diploma zwemmend redden van de Kon. Ned. Bond t. h. Redden van Drenkelingen. Het waren man schappen van het le Eskadron, die werden opgeleid door wachtmeester T. F. v. d. Laan; 26 manschappen behaalden diploma A en 2 het di ploma B; 4 man moesten worden afge- Als bijzonderheid dient vermeld te worden, dat de manschappen het diploma trachten te verkrijgen op basis van vrijwilligheid en alles be oefenen in de weinige vrije tijd, die hun ter beschikking staat. Het is alles zins verheugend, dat onder de actieve leiding van adjudant O.O. H. Lems en wachtmeester v. d. Laan steeds meer manschappen het diploma zwemmend redden behalen. Het zijn allen be roepsmilitairen, die na een opleidings periode van 2 jaar over het land uit zwermen. Het is al enkele malen voorgekomen dat een der manschappen, die in vo rige jaren een diploma behaalden, een redding kon verrichten. Wel een be wijs, hoe noodzakelijk het is, dat zij, die aan» de weg timmeren, iets van zwemmend redden afweten. In ver schillende gemeenten in ons land is het dan ook al zo, dat politie en brandweer verplicht zijn een diploma zwemmend redden te bezitten, daar zij anders niet in aanmerking komen voor een aanstelling. Gezien de ervaring, opgedaan (ook in onze eigen gemeente), is te hopen, dat het voorbeeld van de Kon, Mare chaussee stimulerend mag werken voor de politie en brandweer hier ter plaatse en dat ook zij belangstelling krijgen voor het zwemmend redden. Deze suggestie werd door het bestuur met beslistheid afgewezen. De heer Koldenhof was de tolk van het be stuur, toen hij mededeelde, dat de ver bouwing alleszins noodzakelijk is en het bestuur daarvoor vol vertrouwen uitvoering aan de plannen zal geven. Consequenties voor bestuur De discussies liepen zeer hoog, en er werden harde woorden over en weer gewisseld. De voorzitter deelde mede, dat uit afstemming van de ver bouwing het bestuur de nodige gevolg trekkingen zou maken. Deze verklaring wierp olie op de gol ven. Nadat nog enige voor- en tegen standers het woord hadden gevoerd, werd overgegaan tot stemming. Het resultaat was, dat het bestuursvoorstel werd aangenomen met 106 stemmen voor, 32 tegen, terwijl 16 aanwezigen blanco stemden. EINDHOVEN. Na de verkeersstunt van enkele weken geleden, waarbij de verkeersagenten uit protest tegen de critiek, die men in de Philips- stad op hen pleegt uit te oefenen, hun functie tij delijk overdroegen aan burgerlijke autoriteiten, die op hun beurt een „janboel" van de drukke verkeerspunten wisten te maken, staat Eindhoven opnieuw een nogal op windende, althans onge wone, gebeurtenis te wachten. En evenals de idee van de burgerverkeersagenten aan 'n journalistiek brein ontsproot, zo is het ini tiatief voor de nieuwe stunt ook uit het jour nalistieke kamp afkom stig. In Mei 1951 kreeg Eind hoven zijn pierement. Het werd met groot en thousiasme door de be volking ontvangen: jour nalisten speelden voor orgeldraaier en collectan ten haalden de eerste uren, dat het orgel door Originele hulp aan zwervers de straten trok, bijna 700 gulden op. Daarna hebben de mannen van 't Labre- huis, de dakloze zwervers, week-in-week-uit met 't vehikel door de stad ge reden om met de op brengst de stichting van pater J. Mijnsbergen o.e. s.a. in stand te helpen houden. Thans heeft het orgel vrijwel zijn dienst gedaan. Het was al oud, toen het uit Amsterdam te Eindhoven arriveerde, nu is het uiteraard nog ouder en nagenoeg de laatste notenbalk is ver sleten. Een nieuw piere ment is derhalve hard no dig, maar 'pater Mijns bergen ontbreekt het geld hiervoor. Nu hebben de Eindhovense journalisten besloten dit geld bij el kaar te brengen. Zij zul len hiertoe Zaterdag 7 November de gehele dag met het oude en der da gen zatte orgeltje door de stad trekken en onder de bouwvallige klanken, 25000 loten tegen een kwartje per stuk ver kopen. Artsen, advocaten, ingenieurs en musici zul len daarbij assistentie verlenen. De trekking der loterij is nog dezelfde avond op de markt. Alle prijzen, o.a. een radio toestel en een rijwiel, zijn gratis beschikbaar gesteld. Een slager bood als prijs zelfs een half varken aan. Ver. van Huisvrouwen Er wordt naar de zin van de Ne derlandse fruittelersorganisatie in ons land door de consument te weinig aandacht aan het Nederlandse fruit besteed, dat in het buitenland overi gens zeer hoog staat aangeschreven. De Kring IJsselstreek en Lijmers van deze organisatie was dan ook zeer verheugd toen het bestuur een uitno diging ontving om voor de afdeling Apeldoorn van de Nederlandse Ver eniging voor Huisvrouwen een en ander te vertellen over fruit, want tenslotte is het de huisvrouw, van wie het afhangt of er in Nederland fruit wordt gegeten of niet. Van hoe groot belang men deze voorlichting aan de hulsvrouw be schouwde bleek wel op de Dinsdag middag gehouden bijeenkomst van de huisvrouwenvereniging, waar niet alleen enkele tafels met propaganda materiaal aanwezig waren, maar waar tevens dozen en kisten met de fraaiste appels en peren in allerlei soorten op het podium waren gerang schikt en een enorme „fruitkalender" was ingericht, waarin de soorten appels en peren, het meest gewilde Nederlandse fruit, waren gelegd op de maanden van het jaar waarop men deze het beste kan nuttigen. Het is namelijk van groot belang wanneer men bepaalde soorten dient te eten om van de voedingswaarde le profi teren. Na het welkomstwoord door de pre sidente, mevrouw L. Kamphuis-Joe- kes, wees do voorzitter van de Kring IJsselstreek en Lijmers van de N.F.O., de heer A. Reinten, er op, dat de Ne derlandse fruitteler zich er op kan beroemen de consument een product aan te bieden, dat uitmunt in smaak, a-oma en uiterlijk, hetgeen het resul taat is van een jarenlange ervaring. Diverse van de beste soorten appels en peren noemde spr. op aan de hand van de fruitkalender. Het was daarna jhr A. van Nispen tot Pannerden, die de dames een kijkje gunde achter de schermen van de fruitkwekerij. Over de vele mogelijkheden, welke het fruit in vloeibare vorm dixap biedt vertelde de heer Rietberg, propagandist van een fabriek in Swalmen (Limburg). Het is niet al leen een zeer smakelijke drank, maar is tevens te gebruiken voor het ma ken van vruchtenbowl, verder ver mengd met melk en yoghurt en onbe perkt houdbaar. Een interessante causerie hield ten slotte mej. de Booy. van het Instituut voor verwerking van tuinbouwpro ducten, over de voedingswaarde van fruit. Riiht niet aw riju>i*l!tcht Op eens onderman, oezuht! Voor eerste koerierster Prins Bernhard schonk roos AMSTERDAM. In het eerst ge bouwde gedeelte van de nieuwe tuin stad Slotermeer te Amsterdam, waar welhaast alle namen der straten her inneren aan hen, die slachtoffer zijn geworden bij hun verzet tegen de overheerser in de bezettingsjaren, is Reina Prinsen Geerligs herdacht, die deze maand tien jaar geleden gefusil leerd is in het concentratiekamp Oraniënburg op 21-jarige leeftijd. Zij was de eerste koerierster van de staf van Z.K.H. prins Bernhard. Te harer nagedachtenis heeft prins Bernhard een klimroos geschonken voor de be planting in de naar haar genoemde straat. De heer Koning, hoofd indeling Plantsoenen te Amsterdam, herin nerde aan de verdiensten van Reina Prinsen Geerligs als verzetstrijdster. Zij werd op 23 Juli 1943 gearresteerd wegens ondergronds verzet. Zij ver leende hulp aan Joodse landgenoten, protesteerde tegen de arbeidsinzet dei- studenten, zocht onderdat voor Joodse kinderen en bezorgde illegale bladen. Zij heeft hulp verleend aan Engeland vaarders en trachtte reserveofficieren te bewegen tot organisatie van een GEVESTIGD De 35 jaar bestaande zaak in in- en verkoop, voorheen Bakkerstraat 23, Arnhem, thans ASSELSESTRAAT 154. OPENING VRIJDAG a.s., 2 uur. Aanbevelend, G. WITTENBERG. de grote mode Zuiver wollen Be bop Jum pers, met rolkraag, met rits, in de kleuren wit, rood, cyclamen, groen, zwart, bleu. Aangeknipte mouwen en lange ALLEEN BIJ: HOOFDSTRAAT 69 II APELDOORN DE TRICOTSPECIALIST KOFFIE I^Q 250 gram i i i 1 BLOEM 500 Brsm 1 2 B *3 ROZIJNEN |9 100 grami i J i 1 - B feëSf SPECULAAS POPPEN met amandelen 2 voor DROP TOFFEE'S 100 gram BIJENHONING per pot Voor fijne vleeswaren ALBERT HEIJN, PORK GELDERSE HAM MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! Staking ging slechts gedeeltelijk door WINSCHOTEN. De aangekondigde 24-urige loonstakingen van de arbei ders in de strocartonfabrieken te Oude-Pekela en Hoogezand-Sappe- meer, die hedenmorgen om zes uur zouden ingaan, zijn op het laatste ogenblik afgelast. Van de zijde van de werkgevers heeft men zich gistermid dag nl. in verbinding gesteld met de heer Albers uit Amsterdam, hoofdbe stuurslid van de Algemene Bedrijfs groepencentrale, met het verzoek po gingen in het werk te stellen de sta kingen te doen afgelasten. Het gevolg was dat de betrokken arbeiders inder daad besloten de staking niet te doen doorgaan. Het wachten is nu op het resultaat van de morgen in Groningen te voeren besprekingen tussen afge vaardigden van werkgevers en werk nemers over de lonen en over de werktijden voor het personeel van de dagdienst. Bij de strocartonfabriek te Oost- wolde, Westerkwartier, wordt wel ge staakt. binnenlands leger. Op 24 November 1943 is zij gefusilleerd in kamp Oraniënburg, nadat zij kort daarvoor in de gevangenis haar 21ste levens jaar had bereikt. De heer Koning besloot zijn toe spraak met het zeggen van het zesde couplet van het Wilhelmus. De heer R. J. Prinsen Geerligs, vader van de strijdster, bedankte voor de hulde. VAN LEZERS Een antwoord. De heer W. P. van het Kaar ant woordt op het verweer van het be stuur van „Totis Veribus", de vereni ging van A.T.S.'ers, inzake het gebeu ren in het Wilhelminapark. „Ik zou de heren van de „Totis Veribus" willen adviseren, schrijft hij, de N.A.Crt van 24 October jl. te raadplegen. Voor ieder normaal denkend mens maakt het geen verschil, of men als eigenaar of als huurder van een auto op er gerlijke wijze het verkeer in ge vaar brengt. Het is mij in ieder geval een voldoening, dat de „Totis Veribus" niet in staat is de hoofdzaak te ontkennen. Na het ongeluk maakte het merendeel van de bewonderaars en -sters zich snel uit de voeten, zodat ik mij in de richting van de verongelukte auto heb begeven met de bedoeling de inzittenden te bevrijden, het geen dan niet nodig bleek te zijn. Ik hoop, dat de „Totis Veribus" er thans van overtuigd is, dat ik wèl wat weet van de ergerlijke tonelen welke zich die avond in het Wil helminapark hebben afgespeeld." De discussie is nu gesloten. Red. Het dichten van het dijkgat bi) Ouwer- kerk. Na twaalf uur werken worden de dijkwerkers in de barak door de kok onthaald op een ferme maaltijd en een concert op de accordeon. In tijdelijke dienst van - hun concurrenten De heer C. H. Kaars Sïjpesteyn, di recteur van de N.V. Nederlandsche Lï- noleumfabriek te Krommenie, heelt vijf van zyn beste arbeiders uitgeleide gedaan, die gedurende drie tot vier maanden zullen worden opgenomen in een gastvrije Amerikaanse gemeen schap en zullen werken voor een van hun grootste concurrenten. Het ontstaan van dit technische hulp programma in het klein, voor de uit voering waarvan ditmaal geen directe Amerikaanse steun of tegenwaarde fondsen nodig zijn, is te danken aan 't initiatief van de heer Sijpesteyn, die tijdens zijn zakenreizen naar de Nieu we Wereld kennis maakte met de Amerikaanse levens- en werkwijzen en het van waarde achtte, dat zijn circa 1000 man tellende personeel daar ook vertrouwd mee raakte. Bij de heer Sijpesteyn rijpte een plan. Hij zou enige van zijn mensen met eigen ogen laten zien, wat hij be doelde, uit eigen waarneming laten vertellen, hoe het met de doeltreffend heid van de werkmethoden in de Ame rikaanse industrie is gesteld. Hij zocht via :t Verbond van Nederlandse Werk gevers contact met de National Asso ciation of Manufacturers, de bekende vereniging van fabrikanten in de Ver. Staten. De N.A.M. publiceerde het Ne derlandse verzoek om plaatsing van een aantal arbeiders in een linoleum- fabriek in haar bulletins en de Arm strong Cork Company meldde zich als eerste belangstellende aan. Linoleum Krommenie nam alle reiskosten voor haar rekening. Johannes H. Baltes, 55 jaar oud, Martinus Gravesteyn (57), beiden uit Krommenie, Nicolaas C. de Jong (46), Pieter Rem (57) en Adrianus Zwart (55) uit Assendelft, hebben thans de grote sprong gewaagd. Drie van de Nederlanders, die naar Amerikaanse normen voor hun werk zullen worden betaald en in hun eigen onderhoud zullen moeten voorzien, worden geplaatst in de fabriek van Armstrong te Beaver Falls, de twee andere in die te Lancaster (beide in de staat Pennsylvania). Zwaar weer boven Griekenland ATHENE. Boven West-Griekenlanl en de Ionische eilanden heerst zwaar weer. Stormen gaan gepaard met ;'ag- regens. Op de Ionische eilanden Zante en Cephal mia zijn drie krach'ige aardschokken gevoeld, evenals in de Westpeloponnesische steden Patras Pirgos en Killini. De wegen in Cephalonia zijn door de hevige regen onbegaanbaar geworden. In het westelijk gedeelte van de Pe loponnesus hebben zich overstromin gen voorgedaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1