Gnurcmll ziet de toekomst 5 1 met vertrouwen tegemoet Olietrein ontspoord bij Nieuwer kerk Moskou ontwijkt een conferentie van vier Grote Democratische zege in New York Agressieve leghorns kregen bril en kwamen eindelijk tot rust BLIJVENDE VREDE DOOR ATOOMWAPENS? Suiker 9 ct per ni l'll'.lj 1 kilo goedkoper Ook Russen bevreesd voor ib vernietigende atoomoorlog Brits parlement geopend Mits tegenslag uitblijft: laatste gat Vrijdag dicht ONBESTENDIG WEER Geen slachtoffers; verkeer ook vandaag gestremd Tegen Elfferich een maand v.w. Republikeinen verliezen hun bolwerk New Jersey geëist Metalen plaat jes doen wonderen 13e Jaargang, no. 259 Onafhankelijk Dapblad voor Rotterdam en Omstreken oensdag 4 November 1953 HEI ROTTERDAMSCH PARCDL uitgave N V de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur: B de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaa* Vrij, onverveerd Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel 25430 (7 lijnen) Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal f 6.05; losse nummers 10 ct g J I door t LONDEN. Dc Britse premier Winston Churehill heeft Dinsdag in hel Lagerhuis verklaard, dat het oorlogsgevaar verminderd is, omdat dc Kussen nu evenals de rest van dc mensheid, dc vernietiging vrezen, welke een atoomconflict zou brengen. In een opmerkelijk optimistisch overzicht over de buitenlandse politiek, verklaarde de premier van mening te zijn, dat het Russische volk en zijn leiders hun lust tot agressie verloren hebben. „Ik acht het", zo zeide hij, „niet onredelijk of gevaarlijk vast te stellen, dat binnenlandse voorspoed méér dan buitenlandse veroveringen, niet slechts het diepe verlangen van het Russische volk, maar óók op de lange duur het belang van zijn heer sers is." En de 78-jarige minister-president voegde daaraan toe, dat volgens zijn opvatting de verschrikkelijke aard der atoomwapens het mensdom misschien tot een blijvende vrede zal dwingen. ophoudelijke ontwikkeling van de atoomstrijdmiddelen van de wa terstofbom. Desondanks geloofde hij, dat er een vermindering van span ning valt te constateren en dat de kans op een nieuw wereldconflict meer op de achtergrond was ge schoven. Waarom? ..Ómdat ik vaak de gedachte heb. dat het vernieti gend karakter van deze strijdmid delen aan de mensheid een volsla gen, niet te voorziene, veiligheid zal kunnen brengen." Na op on navolgbaar amusante wijze zijn te kortkomingen als schooljongen in de mathematiek opgehaald te heb- Churehill sprak enige uien nadat koningin Elizabeth II de nieuwe zitting van het Britse parlement met een troonrede en de gebruike lijke middeleeuwse pracht en praai had geopend. Tijdens het debat in het Lager huis bracht Churehill opnieuw als zijn standpunt naar voren, dat een bijeenkomst van de Westelijke lei ders met Malenkof nuttig zou kun nen zijn. Maar hij voegde er snel de waarschuwing bij. dat zij echter ook zou kunnen leiden tot een nog erger impasse dan er op het ogen blik reeds bestaat. Hij erkende daarmee voor het eerst openlijk de waarde van de argumenten van hen, die steeds van mening zijn geweest, dat zijn streven naar een bijeenkomst op hoog niveau met de Sowjet-Unie de solidariteit dei- Westelijke mogenheden in de kou de oorlog zou kunnen vernietigen. Churehill verklaarde zich thans bereid zijn tijd af te wachten en niet op een onmiddellijke confe rentie van de Grote Vier te zullen aandringen. Churehill wijdde vervolgens zijn aandacht aan het grootste feit van onze moderne tijd: snelle en on- Zal KLM via Seoel gaan vliegen? SEOEL Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Zuid-Korea heeft gisteren medegedeeld dat er een voorlopige overeenkomst is be reikt tussen de regering van Zuid- Korea en de KLM over het gebrui ken van de luchthaven van Seoel door vliegtuigen van de KLM. Op 1 Januari 1954 zou de eerste KLM- machine op het vliegveld van Seoel landen. Bij de KLM is deze nog in stu die. Op het ogenblik kan men nog niet zeggen dat de eerste machine inderdaad op 1 Januari op genoemd veld zal landen. iarbij hij sprak van het feit. dat mathematische grootheden, na door het oneindige gepasseerd te hun tegendeel verkeren, hij alles nog bondiger en chilliaanser: „Als iedereen in staat is ieder ander te doden, kan het heel goed zijn. dat niemand meer iemand anders wil doden." In zijn bewogen slotpassage, waar het gehele huis mee instemde, blik te hij nogmaals naar de twee mo gelijkheden. die de mensheid voor zich heeft: men stond in het voor portaal van een ..totale catastrofe" of van een „mateloze beloning". Als de mensheid zich vrij kon ma ken van de vrees voor totale ver nietiging. kon zij als alternatief de snelste ontwikkeling van welvaart beleven, die ooit binnen haar be reik of zelfs maar binnen haar dro men had gelegen. „Mijn geloof is." eindigde de eerste minister, „dat wij met Gods genade de juiste keuze zullen doen." Di Adenauer niet naar KVP-congres (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Dr Konrad Adenauer zal geen gevolg kunnen geven aan de uitnodiging van de Katholieke Volkspartij om het con gres, dat Zaterdag in Utrecht wordt gehouden bij te wonen en daar een rede uit te spreken. PTT maakte in 1952 f 26.7 mil. winst AMSTERDAM. Uit het verslag over 1952 van het staatsbedrijf der Posterijen. Telegrafie en Telefonie blijkt, dat in dat jaar de omvang van het PTT-verkeer verder is ge stegen. De toeneming in het binnen lands verkeer was vrijwel even groot als in 1951. de toeneming in het buitenlandse verkeer vermin derde iets. De winst van de tele foon-, telegraaf- en postchèque en girodienst bedraagt tezamen 41.6 millioen (1951 29.4 min). Dc post dienst geeft een verlies aan van 5,8 min 6,2 min) en de radio distributie van 9.1 min 5.2 min). De bedrijfswinst bedraagt 26.7 min (f 17.8 min) en wordt aangewend voor verhoogde afschrijving en re servering. DEN HAAG. Suiker zal onge veer negen cent per kilo goedkoper worden. Dit is mogelijk, doordat de accijns met hetzelfde bedrag wordt verlaagd volgens een wetsontwerp, dat dc Tweede Kamer Dinsdag be- I handelde. De regering zal een restitutie ver lenen op hoeveelheden suiker, die handelaars in voorraad hebben. Zij had voorgesteld deze restitutie te doen gelden voor voorraden, die meer dan f 100.- waard zijn. Het PvdA-ka- merlid Hofstra kreeg het gedaan, dat de vergoeding al zal worden gegeven [voor hoeveelheden boven de f50.-. waardoor kleine detaillisten er ooi: van kunnen profiteren. Italiaans dorp glijdt berghelling af CATANIA. Het Siciliaanse dorp Raddusa (5.211 inwoners) glijdt met een snelheid van zes millimeter per etmaal een berghelling af. De verschuiving is het Scvolg van dc hevige regens, die dit gebied on langs hebben geteisterd. Uit Calabrië wordt grote schade gemeld door de voortdurende regen val. Talrijke huizen zijn ingestort en er moesten opnieuw enkele dorpen ontruimd worden. In Noord-Italië is de toestand vooral ernstig in het gebied van Modena, waar door de was van de rivieren de wegen onbruikbaar zijn en in Lombardije, vooral te Trevig- lio. dat voor de tweede maal in i tien dagen tijds is overstroomd. In 1 de buurt van Turijn moesten twee dorpen ontruimd worden wegens het gevaar van aardverschuiving. Bijna helft vacantie- gangers bleef thuis Merkwaardige uitkomst van KlPO-onderzoek DEN HAAG Een dooi- het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie gestelde vraag brengt aan het licht dat bijna de helft van alle Nederlanders dit jaar de vacantie thuis heeft doorgebracht! Ten eerste bleek dat 16 pet van het volwassen publiek geen of nog geen vacantie heeft gehad. Van allen, die wel vacantie hadden, bleef 43 procent thuis, ging 26 procent bij familie of kennissen logeren, ging 14 procent naar een hotel, pension of huurhuisje, heeft 8 procent door Nederland gereisd en getrokken, en ging 9 procent naar het buitenland. Arbeider te Boston redde 5, nii 'i, stierf aan brandwonden BOSTON In verband met de scheepsbrand te Boston wordt bij zonder vermeld het dappere ge drag van een 51-jarige Schotse bootwerker, David McConnel. die vijf man het leven redde door ze uit het ruim te helpen maar zelf tenslotte om het leven kwam. Zijn kameraden zagen, hoe het vuur zijn haren en kleren aantastte, hoe hij. aan het hoofd gewond, naar de reling van het schip wankelde en toen in het water stortte. Een an dere bootwerker haalde hem uit hel. water maar bij aankomst in het ziekenhuis bleek McConnel reeds dood 1e zijn. Advertentie I M.l Als de actie volgens de plannen verloopt zal. het. Oostelijke zeedijk gat. bij Ouwerkerk liet laatste gat in Zeelands dijken Vrijdag avond geblokkeerd zijn. De drie slnitcaissons, die hier voor nodig zijn. worden vandaag en morgen geparkeerdaan de binnenzijde van de ringdijk, zodat ze direct bij de hand zijn. Hierdoor wordt het. risico vermeden, dat het transport van de caissons door eventuele har de wind onmogelijk gemaakt zou worden. Donderdagmorgen zal de eerste caisson in het. sluitgat worden ge plaatstin de loop van Vrijdag moe ten de twee andere volgen. Inge nieurs en aannemers zijn vol goede moed ten aanzien van het welsla gen van deze sluitingsoperatie. DE BILT. Een diepe depressie trok vannacht langs de Schotse Westkust naar het Noorden, daarbij in de Schotse wateren storm ver oorzakend meldt het KNMI. Het begeleidende koufront bewoog tege lijkertijd over de Britse eilanden naar hei. Oosten, voorafgegaan door een vrij brede regenzone. Aan de achterzijde van dit front voeren krachtige Westen-winden koude poollucht over de oceanen in de richting van West-Europa. In deze stroming komen enkele storingen voor. die zich met vrij grote snelheid naar het Oosten be wegen. Het gevolg daarvan is. dat het wisselende weer met periodiek toenemende wind en af en toe regen nog enige tijd aanhoudt. Warme luchtstromingen dringen bij de huidige drukverdeling nau welijks meer tot West-Europa door. Een afgesloten hoeveelheid koude, lucht, die Dinsdag naar het Mid dellandse Zeegebied, wist door te dringen, veroorzaakt vooral in Ita lië depressie-activiteit, waarbij plaatselijk vrij veel regen valt, een overigens niet abnormaal verschijn sel in deze tijd van het jaar. Het weer in Oost-Europa wordt geheel beheerst door een krachtig bogertrukgebied boven Rusland, waar het 's nachts op grote schaal vriest Deze koude lucht reikt in Westelijke richting ongeveer tot nan Berlijn en de Oostzee. Radio is present bij dichten van laatste gat op Schouwen HILVERSUM. De samenwer kende omroepverenigingen AVRO, KRO, NCRV, VARA, VPRO en dc Wereldomroep zullen op Woensdag 4, Donderdag 5 en Vrijdag 6 No vember reportages brengen van het dichten van het laatste gat bij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. De technische staf, alsmede de reportageploeg, bestaande uit de reporters Jan de Troye, Tom Nieu- wenhuijzen en Guus Weitzel werken van het nog droge centrum van Ouwerkerk uit. De reportages wor den gemaakt door middel van draagbare opname-apparaten en kortegolfzenders. De uitzendingen op genoemde data worden verspreid over de gehele dag gegeven. Op Woensdag 4 en Donderdag 5 November over Hil versum I en Hilversum II verdeeld, op Vrijdag 6 November, cle dag. waarop de laatste caisson wordt geplaatst, over beide zenders ge lijktijdig. Er WASHINGTON. De Sow jet-Unie heeft vandaag in een veertig pa'gina's tellende nota geantwoord op de uitnodiging van de Westelijke Grote Drie tot deelneming aan een confe rentie der ministers van Bui tenlandse Zaken over Duits land en Oostenrijk op 9 No vember te Lugano. Hoewel of ficiële mededelingen over de inhoud van de nota nog niet zijn verstrekt de Westelijke regeringen beschikken nog slechts over uittreksels, opge steld door haar ambassadeurs in Moskou hebben welinge lichte woordvoerders in Wash ington en Parijs er geen ge heim van gemaakt, dat het antwoord der Sow jets rond weg teleurstellend is. Deze teleurstelling, zo is ver klaard. spruit voort uit het feit. dat de Sowjet-Unie heeft vastgehouden aan de volgende, reeds door het Westen verworpen, voorwaarden: Massa-arrestaties in Lucknow duren voort LUCKNOW. Dc politie in Luck- now heeft binnen een etmaal 279 per sonen gearresteerd, waardoor het to taal aantal arrestanten sinds Vrijdag, toen het tot botsingen kwam tussen studenten en politie, 900 is gewor den. De autoriteiten verklaarden, niet oornemens te zijn de avondklok, toestemming ontvangen van die Woensdag zal vervallen, te ver- de minister om zo nodig Vrijdag- lengen. Het zal wel tot Vrijdag ver avond na 24.00 uur met de veporta- j boden blijven zich 's nachts op straat ges door te gaan te begeven. 11 Aan elke bespreking door de „Grote Vier" van het Duitse vraag stuk moeten vijf-mogendhedenbe- sprekingen, met deelneming van communistisch China, vooraf gaan. 2) Het vraagstuk van het sluiten van een vredesverdrag met Oosten rijk moet via de normale diploma tieke kanalen worden opgelost. De eerste indruk, die men heeft gekregen, is deze: De Sowjetleiders wensen, in ieder geval op het ogen blik, elke bespreking met de staats lieden van het Westen over con crete onderwerpen uit de weg te gaan. Daarbij gaat Moskou echter niet zover, voorstellen tot dergelijke besprekingen vierkant te verwerpen. Verwacht wordt derhalve, dat de nota-wisseling nog voor onbepaalde tijd zal worden voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Acht lege olicwagens, elk bijna vijf-cn-twintig ton wegend, doorploegden Dinsdagavond omstreeks acht uur de dwarsliggers van de drukke spoorlijn RotterdamGouda. Ze waren bij Nieuwerkerk ontspoord, trokken dc rails over grote afstand krom, vernielden een mast van de bovenleiding cn belandden tenslotte op en langs de spoordijk. De clectrisclie locomotief reed met 24 wagons nog 500 nieter door en stopte toen door het in werking treden van de veiligheidsrem. Dc bestuurder had tot op dat ogenblik niet bemerkt dat twee wagons naast de rails met de trein „meehobbeldcn". een lang spoor van vernieling achterlatend. Reeds enkele uren na de ontspO' GEKANTELD bleef de olie- hein liggen, die vannacht bij Nieuwerkerk aan de Ijssel ont spoorde. VN verwerpt verzoek voor verkiezingen in Marokko NEW YORK De Algemena Vergadering der V.N. heeft gisteren een Aziatisch-Arabisch verzoek om een beroep te doen op Frankrijk om vrije verkiezingen in Marokko te doen houden verworpen. Verder werd het debat over Tunesië uitge steld op verzoek van de Iraaksa minister van Buitenlandse Zaken, om de gelegenheid te openen op de ingediende resolutie te amenderen. De Russische resolutie, waarin een beroep wordt gedaan op alle staten die dit nog nief hebben gedaan, om het verbod van bacteriologische oorlogvoering te bekrachtigen if zonder tegenstemmen aangenomen. ring begon men onder leiding van N.S.-functionarissen aan het oprui- mingswerk. Een grote handicap voor de spoorwegen was en is dat beide lijnen grondig zijn ontzet. In verband hiermee achtten de Spoor wegen het niet waarschijnlijk, dat vóór vanavond het treinverkeer over een van beide sporen moge lijk zou zijn. Over de oorzaak van het ongeval kon men ons nog niets meedelen. Het reizigersverkeer tussen Rot terdam en Utrecht v.v. werd gis teravond na half negen over Den Haag geleid. De passagiers hadden daarbij het ongerief dat zij moes ten „overstappen" van Hollandse Spoor naar Staatsspoor en omge keerd. Na half tien hebben de Vervolg pat». (Van onze correspondent) NEW VORK. Het is vandaag feest in het kamp der Democraten. Nog zijn alle cijfers van de tussentijdse en plaatselijke verkiezingen niet binnen, maar het is reeds een feit, dat New Jersey, een byna traditioneel republi keins bolwerk, een democratische gouverneur krijgt, dat dc republikeinen in Virginia verslagen zijn en dat de New Deal-aanhanger Robert F. Wagner de nieuwe burgemeester wordt van New Vork. De overwinning der demo craten in de grootste stad der wereld leek veel-op een aardverschuiving. Een maand voorwaardelijke gevangenisstraf heeft dc Rot terdamse rechtbank gistermid dag geëist tegen L. J. Elffe rich. leerling-journalist van ,,Het Rotterdamsch Parool". Elfferich was ten laste gelegd, dat hij in Januari van dit jaar in een artikel over een luchtwachtpost mi litaire gegevens zou hebben ver werkt. waarvan geheimhouding in het belang van de staat was gebo den. Tegen dc chef van Elfferich, de heer L. W. Schmidt, die mede ver antwoordelijk werd geacht voor de publicatie, eiste de Officier van Ju stitie een gevangenisstraf van veer tien dagen. Men leze het uitvoerige verslag van de terechtzitting op pagina 3. Hoogtepunt kosten bewapening nu bereikt in V.S. WASHINGTON. De thesaurier yan het Amerikaanse departement Van Defensie, W. Mcneil heeft Dins dag verklaard, te menen, dat de naandelijkse uitgaven aan bewape ning sedert het begin van de oorlog in Korea „zo ongeveer haar hoogte punt hebben bereikt". De volledige uitslag van de bur gemeestersverkiezing in New York luidt: Wagner (Democraat' 1.021.48!) st.: Riegelman (Republikein» 661.410st.: Halley 'Onafhankelijk) 468.392 st. Door de verkiezing van Wagner zijn de kansen van Franklin D. Roosevelt Jr. en Averell Harriman, de vroegere directeur van tie MSA op het gouverneurschap van de staat New York vergroot. De uitslagen wijzen erop. dat de partijen sinds verleden jaar. toen Eisenhower's enorme populariteit voor vele kiezers de doorslag gaf en daarom het zuivere partij beeld doorbrak, bezig zijn terug te keren naar wat men door de jaren sinds Franklin D. Roosevelt de normaal geworden verhouding zou kunnen noemen. Het Gallup-onderzoek van enkele weken geleden toonde aan. dat Eisenhower circa tien procent van zijn populariteit heeft ingeboet. De stemmenuitslag van gisteren zou men dan ook niet mogen aanwen den om de publieke opinie te pei len ten opzichte van zijn persoon. Wel echter zal men die mogen zien als een weerslag van de algemene teleurstelling, die de negen maan den republikeinse regering hebben gewekt. De burgerij van New York heeft ondanks een republikeinse campag ne, waarin de democraten de laster niet bespaard bleef en men niet schroomde, alle misstanden te ver- eenzelven met het democratisch beheer, een man gekozen, die van zijn toewijding aan de New en Fair Deal-politiek van Roosevelt en Truman nooit een geheim maakte en wiens candidatuur openlijk ge- (Van onze correspondent) BEEK. De wereld is er weer een heel stuk op vooruit gegaan. Na de A-bom en de H-bom, is thans de kippenbril uilgevonden. Een vernuf tig instrument, dat in de toekomst- wellicht van groot nut zal blijken te zijn. Een kippenbril lijkt als twéé druppels water op een gewone bril. en jonge leghorns te bekoelen, tot dat een adviseur de aandacht ves tigde op een paardenmiddel, dat in Amerika met groot succes werd toe gepast: de kippenbril; twee metalen plaatjes ter grote van een cent. De Amerikaanse vinding heeft hetzelf de resultaat als oogkleppen bij een paard, met dit verschil echter, dat alleen is hij van alluminium ge- pleet met nachtverlichting, stromend een paard slechts vooruit kan kij maakt, en beoogt de kippen hun water enz. Alles om de eierproduc- ken en een kip slechts terzijde. „vooruitziende blik" te ontnemen. tie te bevorderen. Het ging hem en In ieder geval heeft de heer Al- De heer Alberti, die als een der zijn echtgenote, die hem in deze berti zijn doel bereikt. Er wordt eersten deze nieuwigheid in Neder- hobby trouw ter zijde staat, aan het minder gevochten onder'zijn geve land heeft ingevoerd, heeft in het hart, dat de toekomstige eierleggers, derd kroost. Limburgse Beek. een hele farm, reeds als donzige kuikentjes, agres- De leden van de dierenbescher- waar enkele gebrilde kippen rond- sieve neigingen vertoonden ten op- ming in Limburg namen de kippen- scharrelen. zichte van hun medebewoners. Naar bril nauwkeurig onder de loupe. Uit de aard der zaak heeft de mate de maanden klommen, des te zagen er „geen been in" en verleen heer Alberti zijn kippen, om hen erger werden de verenpakken be- den tenslotte hun fiat. Het kan eieren te doen leggen. Hoe meer schadigd. zodat tenslotte menige kip voor de dieren geen kwaad, inte- hoe liever. Hij heeft voor haar niet in schaamteloos décolleté rondliep, gendeel het beschermt haar tegen al zo maar een kippenhok, maar ware Geen middel mocht baten om de de krijgshaftige en bloeddorstige buitenverblijven doen bouwen, com- strjjdwoede van de Barneveldertjes samenwoners, was het oordeel. steund werd door Truman. Steven son. Harriman en andere democra tische leiders. Het is een antwoord op die campagne, dat de republi keinen te denken moet geven. Een niet minder eclatante demo cratische overwinning is die in New Jersey, welke zeker in verband staat met schandalen, waarin de ook in Ne derland bekend geworden heer Ado nis verwikkeld was. In New Jersey versloeg de vrijwel onbekende advo caat Robert Mevnert zijn republi keinse tegencandidaat voor het gou verneurschap. die zich nog wel be roepen kon op de persoonlijke steun van president Eisenhower. Dc democratische overwinning bij de gouverneursverkiezing in Virginia was minder eclatant, maar belang rijk. omdat .al was deze post nog nooit anders dan door een democraat bezet, deze staat verleden jaar een meerderheid voor Eisenhower op leverde. Van de 48 burgemeestersverkiezin- gen in den lande brachten vele on verwachte democratische overwin ningen al evenvele symptomen van een nieuwe koers. De Bilt verwacht: Van Woensdagavond tot Don- 1 derdagavond: Koude nacht j Koude nacht niet plaatselijk mist cn hier cn daar lichte j nachtvorst. Morgen overdag f toenemende bewolking en te- - gen dc avond van het Zuid- Westen uit regen. Aanvankelijk j zwakke tot matige Westelijke f wind, later tot vrij krachtig of g krachtig toenemende wind tus- J sen Zuid-West cn Zuid. Mor- f genmiddag dezelfde of iets hogere temperaturen als van- daag. Morgen Maan op (>.30; onder I 15.39 u.; Zon op 7.42: onder g 17.05 uur. HET WEER IN EUROI'A uur voormiddag Kopen h. Londen A'dam Brussel Bordeaux Pariis Nice Berlijn Frankfort München Ztirich Wenen Rome Regen Zw. bew. Zw. bew. Regen Regen Regen Zw. bew. Regen Nevel Mist Mist Regen Zw. bew.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1