NIEUWE APELDOORNSE COURANT QQp Kabinet loopt weer op geëffend paadje Prof. Romme bezwoer gevaren SOVJET-NOTA NEGATIEF XVFOLYMPIA' Zes getuigen wegens gearresteerd meineed Ontmoeting op hoog niveau biedt geen oplossing Publicatie over Luchtmacht 7 6' o HAfyntS Gelders Dagblad Woensdag 4 November 1953 50e Jaargang Nc. 16516 Abnnn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. -Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bui.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Antwoord aan Westen MOSKOU. De Sovjet-ant woordnota op de uitnodiging van het Westen is gisteravond aan de Westerse ambassadeurs overhan digd. In Washington verklaarden Amerikaanse functionarissen pes simistisch gestemd te zijn wat be treft de kansen op aanvaarding van het Westelijke voorstel tot een conferentie in Lugano. Een officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen commentaar leveren. De Sovjet-Unie heeft vastgehouden aan de volgende voorwaarden voor besprekingen met het Westen: 1. Aan elke bespreking door de Grote Vier van het Duitse vraagstuk moeten vijf-mogendhedenbesprekin- gen, met deelneming van Communis tisch China, vooraf gaan. 2. Het Vraagstuk van het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk moet via de normale diplomatieke kanalen worden opgelost. Amerikaanse diplomaten hebben de indruk dat het Kremlin er naar streeft dat'een neutralisering van Duitsland met Oostduitse deelneming; aan alle regelingen voor een hereniging van Duitsland vooraf moet gaan. Hun eerste indruk van het Rus sische antwoord is, dat dit een beves tiging schijnt te zijn van de gister avond door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, op zijn persconferentie geuite me ning, dat de Sovjetrussische leiders elke bespreking met de Westerse staatslieden over concrete onderwer pen uit de weg gaan. (Van onze parlementaire redacteur) Misschien niet geheel onverwacht, maar toch wel tot verrassing van velen, legde de minister van Financiën, de heer v. d. Kieft, Dinsdagmiddag een bom midden in de Tweede Kamer. Gespannen werd er afgewacht, wie de lont zou durven aansteken om met de daardoor veroorzaakte ontploffing het kabinet weg te vagen. Minister v. d. Kieft herinnerde aan zijn mededeling van vorige week, dat de regering „niet in overweging zou kunnen nemen" de verlaging van het percentage der vereveningsheffing, het leggen van een franchise in deze belasting (dat is vrijstelling van bijv. de eerste f 10.000.uitbe taald loon van de vereveningsheffing), noch de vrijstelling van het primair dividend. De terminologie „niet in overweging nemen" is toen opzettelijk gekozen, omdat nog geen voorstellen dienaangaande door de Kamer waren ingediend, aldus de bewindsman. Hij wenste nu, teneinde elk misverstand te voorkomen, uitdrukkelijk te verklaren, dat zulke voorstellen voor de regering „onaanvaardbaar" waren. Dr Drees getuige De gehele regering schaarde zich dus achter minister v. d. Kieft. Met de motie-Romme, betreffende de vrijere loonvorming, was het kabi net de dans ontsprongen. Hier stond hij voor een nieuw gevaar. De Kamer keekvol afwachting naar prof. Romme, de fractieleider van de K. V. P., die zich het eerst en het duidelijkst had uitgesproken over de wenselijkheid van de vervanging van enkele additionele belastingverlagin gen door het leggen van een fran chise aan de voet van de verevenigs- heffing. Dat wil zeggen: hij had het dringendst bepleit de eerste f 10.000.— uitbetaald loon van de vereveningshef- fihg vrij te stellen. Toen hij na afhandeling van een aantal andere zaken aan het woord zou komen, schorste de voorzitter voor vijf minuten de vergadering, om de minister-president, dr "Drees, de gele genheid te geven in de Kamer te ver schijnen. Deze wilde er nl. bij zijn als prof. Romme zijn tweede krachttoer ging verrichten. Massa-grat Toen kwam de anti-climax. Prof. Romme zeide heel rustig, zonder een zweem van opwinding, eerder passief dan aggressief, dat de regering bezig was een massa-graf te delven voor alle eventuele voorstellen betref fende de vereveningsheffing. Hij zelf was nog niet van plan er in te stappen. Jammer vond hij het in tussen wel, dat de regering niet wilde voldoen aan het leggen van de ge vraagde franchise in de verevenings heffing. Hij zou graag de f 23 millioen, die de regering offeren wil, in ruimer mate ten goede zien komen aan het kleinbedrijf de inkomens tot f 6000.dan door de ter elfder ure door de regering voorgestelde verla ging bereikt wordt. In beide gevallen zijn we f 23 mil lioen kwijt, betogode hij. Om' het geld gaat het dus niet; wel om de wijze, waarop het zal worden besteed. Is de keuze, die de regering gemaakt heeft, zo alleenzaligmakend, dat de denk beelden betreffende de verevenings heffing alle in het massagraf moeten worden bijgezet? vroeg hij. Aan de andere kant was hij zich er echter ook weer van bewust, dat de regering te veel goede dingen wil doen, dan dat hij alle belastingvoor stellen door de Kamer betreffende de vereveningsheffing zou willen wagen. Hij doelde hierbij op de intrekking door de regering van alle belasting verlagingen, als zo'n Kamervoorstel eventueel zou worden aangenomen. Prof. Romme stak de lont dus niet aan. Integendeel, hy ruimde het gevaarlijke. door minister v. d. Kieft gehanteerde, projectiel radicaal op. Daarmede had de regering zich ook door de tweede gevarenzone in het begrotingsdebat gewrongen. (Zie - vervolg op pagina één van het tweede blad). Veroordeelde wil zijn onschuld bewijzen AMSTERDAM. - Niet minder dan zeven getuigen in een zaak, die in 1950 voor de rechtbank diende zijn door de recherche in arrest gesteld, verdacht van meineed. Vrijdag aanstaande hoopt men de laatste hand te leggen aan de dichting van het dijkgat by Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. Reeds zijn twee caissons tot zinken gebracht. Op de achtetgrond liggen de andere caissons gereed. Op de voorgrond zijn arbeiders druk bezig om de dijk nog meer te verstevigen. Op verklaringen van deze lieden is indertijd een Hongaar S. W. veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Deze had zich als inspecteur van Militair Gezag voorgedaan en in deze functie had hij familie van po litieke delinquenten bezocht en van hen gelden geïncasseerd om hun „vrijlating" te verkrijgen. De zitting was destijds nogal bewogen geweest. De Hongaar had in felle uitingen van onschuld blijk gegeven, waaraan geen aandacht geschonken was. De eis luidde drie jaar. Het vonnis bracht een jaar vermindering. De Hongaar is reeds weer bijna een jaar op vrije voeten en bezig zijn onschuld te bewijzen. De bovengenoemde arrestaties zyu daarvan het gevolg'. Churchill' erkent: 9 LONDEN. Sir Winston Churchill heeft de critici gelyk gegeven, die menen, dat het nastreven van zyn plan voor een bijeenkomst op hoog niveau met de Sovjet-Unie, de solidariteit van de Westelijke mogendheden in de koude oorlog wel eens zou kunnen vernietigen. Ofschoon hy tydens het debat in het Lagerhuis opnieuw als zijn standpunt gaf, dat een bijeenkomst van de Westelijke leiders met Malenkof nuttig zou kunnen zyn, voegde hy'er toch snel de waarschuwing aan toe, dat zij echter ook zou kunnen leiden tot een nog erger impasse dan er op het ogenblik reeds bestaat. Het is de eerste maal. dat Churchill zo openlijk de Kracht van de argumenten van zijn tegenstanders heeft erkend. Toestand minder gevaarlijk Sir Winston Churchill verklaarde in het Lagerhuis dat hij het noch on redelijk noch gevaarlijk achtte aan te nemen dat binnenlandse welvaart, meer dan overwinningen in het bui tenland, de diepste 'wens is van het Russische volk en bovendien op de lange duur in het belang van zijn regeerders. Dit zeide hij tijdens het debat over de troonrede. Churchill zeide verder dat hij nog steeds hoopt, dat een ontmoeting met het Russische staatshoofd een nuttig internationaal contact zou kunnen zijn. Hij noemde het dwaas te denken dat er een mogelijkheid beslaat onmiddel lijk alle bestaande problemen op te lossen. Dit zo verklaarde hij, zou tijd kosten, meer tijd dan sommigen onder ons waarschijnlijk zullen meemaken. Het Lagerhuis juichte hem toe toen hij zeide: Wij en alle volkeren staan op dit uur in de geschiedenis der mensheid op de drempel van de uiter ste catastrophe of van onmetelijke be loning. Hij zeide dat de toestand van nu minder gevaarlijk maar verbijs terender is dan die van twee jaar ge leden. Niemand weet wat het resul taat zal zijn van de besprekingen in Til CHURCHILL geen oplossing Korea, maar een belangrijk gevolg van de Koreaanse oorlog is dat de Verenigde Staten weer een zwaar be wapende natie zijn geworden. De leider van de Britse Labour- partij, Clement Attlee, heeft verklaard, dat zijn partij de paragraaf in de troonrede die betrekking heeft op een mogelijke vier-mogendhedenconferen- tie ondersteunt. Britse parlement met oude luister geopend LONDEN. Met alle traditionele praal, gekleed in wit satyn met de Imperiale kroon op haar hoofd, bege leid door haar gemaal de Hertog van Edenburgh in statiegewaad, opende Koningin Elizabeth van Engeland gis teren de zitting van beide huizen van het parlement. Tegenover de troon stond de adel die krachtens erfrecht zitting heeft in het Hogerhuis. De leden van dit huis droe gen hun rode mantels met goud en hermelijn. De Hertog van Edinburgh zat links van de koningin in(een kleine zetel. De belangstelling langs de weg, die de koningin van Buckingham Palace naar het parlementsgebouw nam, was zeer groot. De dames van de leden van het Hogerhuis droegen kostbaar bont over de avondjaponnen en diademen met edelstenen in het haar. De koningin zeide o.a. dat de rege ring blijft streven naar een vier mo- gendhedenconferentie om de bestaande geschillen uit de weg teruimen. Voorts kondigde zij plannen aan van de rege ring het Hogerhuis te hervormen. Stakingen in stro-carton industrie HOOGEZAND-SAPPEMEER. Het personeel van elf strocartonfabrieken in de provincie Groningen zal een 24-urige proteststaking houden tegen de gang van zaken bij de met de werkgevers gevoerde loononderhande lingen welke in Augustus zijn begon nen. Vanavond zal de staking begin nen bij de strocartonfabriek te Oos- tarwolde. Morgenochtend volgen de zeven fabrieken te Oude-Pekela en de drie te Hoogezand-Sappemeer. De nu in bovengenoemde plaatsen afgekondigde proteststakingen worden gehouden buiten de organisaties om. De Olympische Spelen in Australië. In Australië is men volop bezig om de Olympische Spelen, welke in 1956 te Melbourne gehouden zullen worden, voor te bereiden. Links luit.-generaal W. Bridgeford, de voorzitter van het Australisch Olympisch Comité. Rechts: Het insigne van de Olymp. Spelen, goedgekeurd door het organisatie comité, dat zal worden getruikt op affiches en briefhoofden. Het ontwerp, dat gekozen is uit 102 inzendingen, is van Joseph Guerin, die hiermee een prijs van 100 Australische ponden won. Dorp glijdt de helling af CATANIA. Het Siciliaanse dorp Raddusa (5211 inwoners) glijdt met een snelheid van zes millimeter per etmaal een berghelling af, aldus werd uit Catania vernomen. De verschuiving is het gevolg van de hevige regens die dit gebied onlangs hebben reteisterd. Volgens deskundigen staan twaalf procent van de huizen op instorten en is de helft van de rest ernstig be schadigd. Raddusa ligt zestig kilometer ten westen van Catania. Tegen journalisten een voorwaardelijk en 14 ROTTERDAM. „Alle officieren hebben hem van het militaire kastje naar de luchtmachtmuur gestuurd". Deze uitdrukking van mr H. de Bie jr lokte gelach uit by de vele belang stellenden, die by de rechtbank te Rot terdam getuige waren, toen twee jour nalisten van Het Rotterdams Parool zich hadden te verantwoorden. De oor zaak van het rechtsgeding was een pu blicatie in genoemd blad van 12 Ja nuari 1952. Onder de koppen „ergens in Rotter dam" en „luchtwachtdienst bouwt ge heime centrale post" was het artikel verschenen, waarvan de auteur, de 21-jarige leerling-journalist L. J. E. en de chef-redacteur van dat blad, de 44-jarige L. W. S., die het had geplaatst, gistermiddag voor de rechtbank' gevangenisstraffen tegen zich hoorden eisen van resp. een maand voorwaardelijk en veertien da gen, omdat zij door deze publicatie hun boekje te buiten zouden zijn gegaan. E. was nl. ten laste gelegd, dat hij zich te Rotterdam naar het bureau van de luchtwachtdienst had begeven, zon der daartoe te zijn gerechtigd, de be schikking te krijgen over gegevens, waarvan geheimhouding geboden was. Op dat bureau zou hij een adjudant onderofficier van deze dienst- hebben uitgehoord over de opzet, bouw en in richting van een bunker en een artikel hierover gepubliceerd hebben. Het woord „geheim" in de aanhef gaf aan, dat hij wist, dat hij geheimen aan de openbaarheid prijs gaf. S. werd ten laste gelegd, dat hij als chef-redacteur zich niet vergewist had of volledige publicatie van het artikel geoorloofd was zonder zich te overtui gen, dat deskundige militaire autoritei ten tegen de inhoud geen bezwaar had den. De leerling-journalist verklaarde, dat hij zich had gewend tot de Luchtmacht Voorlichtingsdienst in Den Haag en kapitein Akkerman hem had verwezen naar het bureau Rotterdam, naar ka pitein Vermeulen. Toen hij zich daar vervoegde was deze niet aanwezig en heeft de adjudant hem te woord ge staan. Kapitein Vermeulen heeft de volgende dag zelfs een correctie gege ven op de hem verstrekte inlichtingen door de adjudant. Hij is nog naar Den Haag gegaan en heeft kapitein Akker man het door hem geschreven artikel voorgelezen, doch deze heeft hem niet geadviseerd het in te trekken. Ook is op de redactie geen verzoek tot niet- maand gevangenisstrat dagen hechtenis geëist publicatie ingekomen. Verdachte ver klaarde niet te hebben geweten, dat 't' belang van de staat geheimhouding van de gegevens vorderde. De raadsman van E., mr H-. de Bie, betoogde, dat zijn cliënt niet wist, dat de gegevens geheim waren. Vooral leg. de hij er de nadruk op, dat van mili taire zijde geen poging was gedaan om de plaatsing van het artikel te verhin deren. Verdachte S. had geen raads man. Uitspraak op 17 November. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen l a. Steden Weer Wind Temp. m. s. neersl. min) Oslo regen ozo 2 5 •10" Stockh. zw. bew. zzo 8 6 0 Kopenhagen regen zzo 8 8 2 Londen zw bew. nw 5 11 2 A'dam zw. bew. zzo 8 5 1 Brussel regen z- 5 6 1 Bordeaux regen wnw 7 15 14 Parijs regén z 6 7 I Nice zw bew. nnw 6 9 2 Berlijn regén zo 3 6 1 Frankfort nevel' zzw 3 5 0 München mist windstil 3 4 Ziirich mis: w 1 1 1 Wenen regen zzo 1 4 7 Rome zw bew. no 4 10 4 Verwachting Tot Donderdag avond: KOUDE NACHT Koude nacht met plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag toenemende be wolking en tegen de avond van het Zuid-Westen uit regen. Aanvan kelijk zwakke tot matige wind, later tot vrij krachtig of krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Morgenmiddag dezelfde of iets hogere temperaturen als van daag. 5 NOVEMBER Zon op 7.42, onder 17.05 Maan op 6.30, onder 15.39

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1