Twaalf uren die de overwinning moeten brengen Spanningen in Indonesië Het ene amendement na het andere ALBERT HEIJN'5 B0TERSTAVEN Film Koplading Voor een boom Omzetbelasting op petroleum gaat omlaag Belasting op speculatiewinst is onbillijk en economisch niet verantwoord ./FIRR Y-BACK'' IN HET GEDING p». ZE ZIJN ER WEER Journalisten zouden militaire geheimen hebben onthuld Chefarine „4' doet wonderen De heer Romme dankte voor massagraf ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 3 Veertig millioen kub. meter water contra vijftig duizend ton steen KERKWERVE, een dorp van 800 in woners tussen Zierikzee en Brouwers haven op Schouwen-Duiveland, valt thans droog. Nog ligt het dorp in het water, maar de hoog gelegen ten zijn begaanbaar. En nu blijkt, hoeveel het water er heeft vernield. De eerste indruk is, dat er nog veel is bruikbaar gebleven, doch muren met daken vormen nog geen bewoon bare huizen. De interieurs zijn ver woest, evenals het meubilair. Van revacuatie is nog geen sprake. (Van een onzer verslaggevers) TTET gat, dat bij Ouwerkerk moet worden gesloten, is 225 meter breed en er stroomt per etmaal 40.000.000 kubieke meter water door. De operatie van a.s. Vrijdag is een waarlijk gigantische onderneming, die een feilloze berekening vergt en een even feilloze uitvoering. Het belangrijkste voorbereidende werk, het zinken van een enorme hoeveelheid rijshout, is nu wel gedaan, ofschoon er tot het lagtste ogenblik moet worden geploeterd om de drempel op peil te houden. In verband met de sterke stroomsnelheid zijn de zinkstukken met ijzerdraad gewapen. Daarop komen de drie Phoenix- caissons elk heeft een inhoud, die te vergelijken is met een woonblok van ongeveer zestig ruime woningen te rusten. Wanneer Vrijdagochtend de tweede caisson op haar plaats zal zijn gebracht, zal er een zeer span nende situatie ontstaan. Het resterende gat moet dan de geweldige stroom, een ware Niagara, verwerken, hetgeen natuurlijk groot gevaar voor de drempel met zich brengt. Men kan niet langer dan het volgende tij wachten om de derde en laatste caisson te plaatsen. Vijfentwintighonderd arbeiders zullen onafgebroken in de weer zijn om deze laatste slag te winnen. Het moet een victorie worden. Er is nog rijshout in overvloed en er liggen vele bakken met stenen klaar, want op iedere vierkante meter ,,mat" worden circa 700 kg steen gestort. Voor de gehele „onderwater-muur" heeft men 50 a 60.000 ton steen moeten gebruiken. Een week lang heeft in een der (druk bezette) Zierikzeese hotels een gezel schap cineasten gelogeerd. Het wa ren de drie G's -de heren Gibbs, Gow en Groyden van de Britse film maatschappij Arthur Rank en de Ne- drelandse filmers John Fernhout en Ko per. De Engelsen zijn bezig, een grote speelfim te vervaardigen die de waters nood van 1 Februari j.l. tot onderwerp heeft. Zij hadden daarvoor een „echte" achtergrond nodig en kozen het enige overgebleven stuk onder water staand land: de Vierbannenpolder. Het moest vlug gebeuren omdat het gat van Ouwer kerk over enige dagen tot het verle den zal behoren en de pompen het zullen er indrukwekkend veel zijn da delijk zullen beginnen met de 2700 ha land droog te malen. In de afgelopen dagen heeft het Zierikzeese hotel heel wat drijfnatte kledingstukken van de heren cineasten te drogen gehad, want het spel werd zo realistisch mogelijk ge speeld. Een paar jonge meisjes uit Nieu- werkerlc en Ouwerkerk hebben zich in... Walcherse klederdracht moeten steken om als figuranten te voldoen (die fout zullen wij dus later op de film kunnen constateren). Iedere dag heeft men hem weer sensationele tafereeltjes op daken van ln 't water staande huizen kunnen zien; en de stevige wind va.n Zaterdag en Zondag zorgde voor het opzwiepen van golven en voor fladderende kleren. Gisteren waren de filmers klaar met het werk en vertrokken gepakt en gezakt met een auto vol filmmateriaal van het eiland. NA de ramp is het vraagstuk van de verbinding van Schouwen-Duiveland met het vasteland zeer nijpend ge worden. De eilanders vroegen met grote aandrang om een boot met koplading. Thans gaan de wensen in vervulling. De R.T.M. zorgt voor de boot en Water staat voor de nodige aanlegsteigers in de havens van Zijpe en Anna-Jacoba- polder. Half November zal de nieuwe boot met koplading het s.s. „Krammer" in dienst worden gesteld. Er wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de fui ken, kleppen en opritten van de aanleg plaatsen. OVER de boomplant-actie van de Stich ting Nieuw Schouwen-Duiveland heeft men gisteren al iets kunnen lezen. Vandaag is de actie begonnen met de bekendmaking, dat iedere Nederlander een boom op het geteisterde eiland kan laten planten door een rijksdaalder te storten op girorekening van de Stichting nr 1483 of over te schrijven bij de plaat selijke banken te Zierikzee of Boeren leenbanken op het eiland. Geen beter middel om zijn vreugde over de goede afloop van de strijd tegen het water te kennen te geven dan door op deze wij- MISLUKTE OVERVAL OP EEN BOEREN LEENBANK Twee tot nu toe onbekende mannen, yan wie er een was gewapend met een revolver, hebben gisteravond tussen 8 en 9 uur getracht een overval te plegen op de kassier van de Boerenleenbank te Nieuwehage bij Heerlen. De mannen drongen het in de woning van de kassier gelegen kantoor van de bank binnen en wilden hem dwingen het zich in de kas bevindende geld af te geven. De kassier riep om hulp waar door zijn moeder werd gealarmeerd. De Indringers achtten het toen geraden zonder buit het hazenpad te kiezen. Dertig mille voor dorpshuizen in Zuid-Holland Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bij Prov. Staten e'en voorstel ingediend om 30.000 beschikbaar te stellen ten behoeve Van de bouw, herbouw en ver nieuwing van jeugd-, dorps- en buurt huizen in gemeenten met minder dan 20.000 inwoners en in zelfstandige dorps gemeenschappen en woonkernen in ge meenten met meer dan 20.000 zi'elen. Het is de bedoeling jaarlijks een der gelijk bedrag op de begroting van de provincie te brengen. Ged. Staten menen dat de extra-kos ten van de watersnoodschade aan jeugd huizen, enz. kunnen worden bestreden uit het reeds beschikbaar gestelde ere- diet van 2.000.000, Verzoek aan minister Bindende pensionnering van verpleegsters In een vergadering van de vereniging van ziekenhuizen in Nederland is met algemene stemmen besloten aan de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid te verzoeken de pensionnering van de verpleegsters in de ziekenhuizen bindend te verklaren en onder te bren- •en bij het Pensioenfonds Volksgezond- eid en Maatschappelijk Werk. Het is de bedoeling de verpleegsters na haar diplomering te verzekeren van een pen sioen. De wijkverpleegsters, die in de toekomst in dienst komen van de Kruis- ïnigingen, zullen in het bezit zijn van een polis waardoor of een hoger pensioen kan worden verzekerd of het premie bedrag lager zal liggen. Alleen voor de verpleegsters in de overheidsziekenhui- zen, die dus onder het burgerlijk pen sioenfonds vallen, bestaat nog geen over gangsregeling. SCHIP OP NOORDZEE VERMIST Wrakstukken, die vermoedelijk af komstig zijn van het vermiste schip Rim frost, waarop zich ook een Neder lander bevond, zijn gisteren ln Noordzee waargenomen door een Zweeds schip. De wrakstukken werden gevonden op 59 graden, 48 minuten Noorderbreedte en 3 granen, 56 minu ten Oosterlengte. Schepen van Noorse marine en vliegtuigen van de Noorse luchtmacht zoeken de zee dn de omgeving af. mee te werken aan het herstel van Schouwen-Duivelands natuurlijke schoon heid. (Ingez. med.-advertentie WILLI AMSs HUMBERT Wo" SHERRY J"rez IN de gistel-middag voortgezette ver gadering van de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris van Financiën de toezegging gedaan, dat bij de a.s. wijziging van de omzetbelasting de om zetbelasting op petroleum van 5 pet op 3 pet zal worden gebracht, in verband waarmee de heer Gortzak zijn amende ment introk. De heer Van de Wetering (c.h.) vrees de strubbelingen bij de kolenhandel. De handelaren doen op het ogenblik geen inkopen in afwachting van de komende verlaging. Dr Van den Berge deelde mede, dat de regering deze moeilijkhe den reeds onder het oog had gezien. Bq het wetsontwerp tot wijziging van de inkomstenbelasting, van de loonbelas ting en van de vermogensbelasting had de heer Van de Wetering (c.h.) een amendement ingediend om haar, die weduwe zijn geworden binnen vqf jaar na sluiting van het huwelijk, cn die geen kinderen hebben, voor de inkoms tenbelasting enz. niet onder de groep ongehuwden te plaatsen. De staatsse cretaris meende, in overeenstemming met wat de heren Van Leeuwen (v.v.d) en Hofstra (arb.) ook hadden betoogd, dat men dergelijke wijzigingen niet in cidenteel moet invoeren en eventueel pas in algemener verband. Ook het ma ken van onderscheid tussen weduwen en weduwnaars achtte dr Van den Berge minder juist. De heer Gortzak (comm.) hield een zeer uitvoerig betoog, waarbij hq zich tegen het voorstel verklaarde, de alge mene leeftijdsgrens voor kinderaftrek voor de belastingen te verlagen van 17 tot 16 jaar. Mocht de regering hierop niet ingaan, dan zou hij stemming over het betrokken, artikel vragen. Het amendement Van de Wetering werd ten slotte verworpen met 4435 stemmen. Tegen waren de fracties van de P.v.d.A. en van de V.V.D.vijf leden van de fractie der A.R. en vier leden van de K.V.P.-fractie. Thans was aan de orde het wetsont werp fiscale voorzieningen werkgelegen heid lange termijn, waarbij prof. Rom- me, zoals reeds gemeld, had aangekon digd, dat hij het woord zou voeren. De minister-president, dr W. Drees had in tussen het verlangen te kennen gegeven, daarbij aanwezig te zijn. In afwachting van zijn komst schorste dr Kortenhorst te even over drie de vergadering tot ruim kwart over drie. Prof. Romme verklaarde, dat de mi nister van Financiën Vrijdag begonnen was met het delven van een massagraf voor de Kamer. Ik ben evenwel niet van plan daar in te stappen, aldus spr. Prof. Romme vond het jammer, dat de door hem voorgestelde „franchise" in de ver eveningsheffing werd afgewezen, Spr. verklaarde de beweegredenen voor de verklaring van minister Van de Kieft niet te begrijpen. Financiële rede nen konden het niet zijn, want het gaat immers alleen om de w ij z e waarop de 23 millioen gulden zullen worden be steed. Spr. verklaarde echter het gehele belastingplan niet in gevaar te willen brengen, en liet het dus bij de vermelde korte opmerkingen. Het zou jammer zijn het complex-belastingmaatregelen met zijn vele goede elementen in het ge noemde massagraf mee te nemen, al dus spr. Onrust in binnen- en buitenlandse politiek (Van onze correspondent) Djakarta, 4 November HOEZEER de onderlinge betrekkingen zowel in het binnenland als die met het buitenland zich spannen, blijkt wel duidelijk uit de jongste ontwikkelin gen. De uitlatingen van de minister van Landbouw Sadjarwo, als zouden de Ver enigde Staten de rubberprijs opzettelijk drukken met het doel hiermede hun on genoegen uit te drukken over de ver onderstelde nauwe samenwerking van de regei'ing met de communisten, heeft sterk de aandacht getrokken. Bovendien moet het zenden van een handelsmissie onder leiding van mr Asmaun naar China, onder andere met het doel te onderhandelen over de rubberuitvoer naar China, worden beschouwd als een breuk met de tot dusverre gevolgde poli tiek. Ook de binnenlandse politieke sfeer is sterk in beweging gekomen door de wei gering van de meerderheid van het par lement om de debatten over Atjeh in tweede termijn toe te laten. De premier, mr Ali Sastroamidjojo, viel de oppositie in zijn repliek scherp aan, waardoor deze nog meer werd ge prikkeld door de weigering van het par lement, die haar de gelegenheid benam hem te beantwoorden. geringsbladen blqven hun het antwoord niet schuldig. Zo publiceerde Merdeka onder grote koppen het bericht, als zou de P.S.I. vijftien millioen hebben ontvangen om het tegenwoordige kabinet de nek te breken. VERKEERSONGELUK TE GULPEN Eén dode, twee gewonden Een Belgische personenauto is gister avond omstreeks 5 uur met grote snel heid uit een bocht van de rijksweg te Gulpen gevlogen. De wagen reed on geveer 50 meter over het rijwielpad en raakte enkele betonnen paaltjes, waar door een achterportier werd openge rukt en drie inzittenden naar buiten werden geslingerd. De 45-jarige heer d'Hont uit Gent werd gedood en zijn echtgenote licht gewond. Het zesjarig jongetje G. Engels, wiens vader de auto bestuurde, brak beide benen en werd per ambulancewagen naar het zieken-, huis te Maastricht overgebracht. De bestuurder de heer Engels, zqn vrouw en een tweede zoon van het echtpaar, die voorin de auto zaten, bleven onge deerd. (Ingez. med.-advertentie Onregelmatigheden bij gemeentewerken te Schoonhoven De Rijksrecherche uit Den Haag heeft de directeur van gemeentewerken te Schoonhoven na een verhoor in ver zekerde bewaring gesteld. De opzichter van deze dienst werd bij een eerder onderzoek gearresteerd. Ten behoeve van de woningbouw in Schoonhoven werden materialen ge leverd, waarvan de kosten op de nota van de gemeente kwamen, in plaats van aan de aannemers in rekening te wor den gebracht. De gemeente zou derhalve na het voldoen van de aannemingssom de materialen twee maal hebben betaald. Een en ander is met medeweten van de thans gearresteerde ambtenaren ge schied. die door deze handelwijze wer den bevoordeeld. STAATSSECRETARIS VAN DEN BERGE: (Van een onzer verslaggevers) Den Haag, 3 November GEDURENDE het verd'er verloop van de middagvergadering van de Twee de Kamer, verdedigde de heer Hof stra (arb.) zijn amendement op wets ontwerp 3041, in welk amendement is voorgesteld de belasting op de z.g. s. culatïewinst te handhaven. Hij haalde daarbij het voorbeeld aan van grote ver kopen va.n een bepaald fonds cum-divi- dend, die twee dagen lang werden voort gezet, waarna de derde dag (de eer ste waarop het fonds ex-dividend werd verhandeld) grote a a n kopen van het zelfde fonds plaats hadden. Een door de houder der stukken toegepaste me thode om de betaling van de dividend belasting te ontgaan. Opheffing van de belasting op speculatiewinst, opheffing van art. 35 dus, zou de poort voor misbruiken openzetten, aldus spr. Het is niet mijn bedoeling, aldus de heer Hofstra, dat ellt'e waardevermeerde ring aan belasting onderworpen zal zijn, maar het is zeker verkeerd een met bepaalde manupulaties bereikte waarde vermeerdering niet te belasten. Een groot deel van de speculatiewinst moet als inkomen worden beschouwd. Mr Van Leeuwen (v.v.d.) wtees erop, dat reeds alle bedrijfsmatig be haalde speculatiewinst i s belast. Het gaat hier alleen om de niet -bedrijfs matig behaalde speculatiewinst. De be lasting heeft meer het karakter van een plaag-belasting, die all'een maar belet dat bepaalde transacties tot stand ko men. Nu gaat het er om of deze trans- AVONDVERGADERING TWEEDE KAMER (Van een onzer verslaggevers) 's. Gravenhage, 4 November IN de avondvergadering van de Tweede Kamer van gisteravond was eerst aan het woord dr Lucas (k.v.p.), die het door hem en de heer Janssen inge diende amendement op het wetsontwerp fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn toelichtte. Het betreft hier compensatie van verliezen over een bepaald jaar met de het jaar tevoren behaalde winst. Ook de heren Hofstra (arb.), C. v. d. Heuivel (a.r.Gortzak (comm.) en Van de Wetering (c.h.) gaven hun visie op deze aangelegenheid. De staatssecretaris van Financiën dr Van den Berge was van oordeel dat de door dr Lucas in zijn amendement be pleite „carry back" uitlokken kan tot fraude en leidt tot een zekere gemak kelijkheid wat het toelat'en van verlie zen betreft. Bovendien kan de „carry back" bij omslag van conjunctuur een gevaar opleveren voor de schatkist. Spr. verdedigde de alleen maar in het wetsontwerp voorgestelde uitbreiding van de carry-forward", d.w.z. dat de termijn gedurende welke verliezen van vroegere "jaren kunnen worden gecom penseerd met winst van een bepaald jaar wordt uitgebreid van vi'er tot zes jaar. De heer Gortzak lichtte vervolgens een door hem ingediend amendement toe. Het behelsde een enigszins gewijzig de pi-ogressie in het voorgestelde tarief der vennootschapsbelasting. De staats secretaris rekende echter uit, dat vol gens dit tarief voor 100 m'eer winst 1545 meer belasting moest worden be taald, en dat was toch moeilijk verdedig baar. Hierop gaf de heer Gortzak wel toe dat er „oneffenheden" in zijn tarief zaten, maar hq oordeelde dat de belas- tingtechnici van Financiën die er dan maar moesten uithalen. Stemming over het amendement hedenmiddag. De heer Van de Wetering (c.h.) had een amendement ingediend, er toe strek kende het aan belanghebbenden over te laten op welke wijze zij in de verlies compensatie willen voorzien, in plaats van het dwingende voorschrift dat dit verlies in de eerste plaats moet worden verrekend met de onbelaste reserves. Staatssecretaris Van den Berge meen de dat dit amendement een te radicale wijziging ten opzichte van het thans gel dende stelsel zou betekenen dan dat hij het raadzaam achtte het aan te nemen. Ook de stemming over dit amendement zal hedenmiddag worden gehouden. Vervolgens was aan de orde het wets ontwerp verlaging van inkomstenbelas ting en loonbelasting. Een amendement van de heer Gortzak, volgens hetwelk het bedrag dat buiten beschouwing wordt gelaten bij belasting op neveninkomsten zou worden verhoogd van 200 tot 400, vond geen genade bij staatssecretaris Van den Berge. Deze grens van 200 is louter en alleen gekozen om administra tieve redenen, en betekent eigenlijk een discriminatie ten opzichte van andere categorieën belastingbetalers. In geen geval moet men deze discriminatie gro ter maken, als de administratie aan 200 genoeg heeft. Een ander amendement Van de heer Gortzak betrof de aftrek van verwer vingskosten en persoonlijke verplich- Nieuw-Guinea-instituut in het leven geroepen Vandaag zullen de Amsterdamse en Rotterdamse Kamers van Koophandel gezamenlijk het Nieuw-Guinea-insti tuut officieel in het leven roepen. Er zal een curatorium worden op gericht bestaande uit leden van ge noemde kamers. Ook de regering heeft naar mr K. P. van der Mandele, voor zitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel in de openbare vergadering van deze kamer mededeelde haar be langstelling getoond. Het instituut, zal zich op commercieel en economisch ter rein bewegen, ln tegenstelling tot het Tropeninstituut te Amsterdam, dat zich met de wetenschap bezighoudt. Beide instituten hebben over de afscheiding van de terreinen overeenstemming be reikt en spreker gelooft, dat beide par tijen elkaar kunnen steunen (Ingez. med.-advertentie) "I-". I per stuk 9 UitaluUamtbaoeJUmot RÖ0MB0TER an AMANDELEN tingen bij de loonbelasting. De heer Gortzak stelde voor het bedrag, dat thans 100 is, te verhogen tot 250. De staatssecretaris zag echter geen enkele grond om tot zulk een verhoging over te gaan. Hedenmiddag 1 uur voortzetting, „T"-rekeningen Brazilië en Argentinië Blijkens St.crt. is het met ingang van vandaag weer toegestaan „rekeningen T"-Argentïnië en Brazilië te openen en te debiteren op dezelfde voet als voor rekeningen T van andere landen. Hetzelfde geldt voor het crediteren van „rekeningen" Argentinië en Brazilië, voor zover dit ingevolge een deviezen- bekendmaking mag plaatsvinden. acties nuttig zqn of niet. Spr. concludeer de, dat de belasting op speculatiewinst economische ongunstig werkt, en ver klaarde zich voor afschaffing daarvan. Ook dr Lucas (k.v.p.), de heer C. van den Heuvel (a.r.) en de heer Van de Wetering (c.h.) wezen het amende- ment-Hofstra af. De hr Gortzak (comm.) verklaarde zich vóór het amendement- Hofstra. De staatssecretaris, daarna het woord verkrqgende, verklaarde dat spe culatiewinstbelasting een onbillqke en economisch niet verantwoorde maatre gel is. Bovendien levert zij zoveel moge lijkheden tot fraude en ontduiking, dat zij practisch een slag in de lucht is. De heer Hofstra bleek door zijn tegen standers niet overtuigd; hij bepleitte een handhaving en verbetering van artikel 35, en waarschuwde er tegen het kind met het badwater weg te gooien. Na dat de staatssecretaris van Financiën, nogmaals kort had gesproken, deelde voorzitter Kortenhorst mede, dat de stemming over het amendement-Hofstra werd aangehouden tot Woensdagmiddag. Zaak voor rechtbank in Rotterdam (Van onze correspondent) Rotterdam, 4 November DE chef-redacteur en een leerling-ver slaggever van een in Rotterdam ver schijnend dagblad hebben gistermid dag voor de Rotterdamse rechtbank te recht gestaan, omdat het volgens de dagvaarding aan hun schuld te wijten zou zijn geweest, dat er militaire ge heimen over de luchtverdediging te Rot terdam aan de openbaarheid zouden zijn prijs gegeven, waardoor de veilig heid van de Staat in gevaar zou zijn gebracht. De leerling-verslaggever had in op dracht van zijn chef aan de hand van gegevens, welke een adjudant van de luchtmacht te Rotterdam hem had ver strekt, een artikel geschreven over een in aanbouw zijnde bunker van de lucht macht. De adjudant had gemeend hiertoe de bevoegdheid te hebben. Toen hij later van het onderhoud aan zijn chef, een kapitein van de luchtmacht, rapport uit bracht, had deze het de adjudant hoogst kwalijk genomen dat hij de gegevens buiten hem om had verstrekt en de man werd gestraft met zes dagen ver zwaard arrest. De geschrokken kapitein heeft toen de journalist ontboden en na hem nog en- Ingez. med.-advertentie) TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN i F 0.75 kele gegevens te hebben verstrekt, hem verzocht toestemming voor publicatie te vragen aan de garnizoenscommandant te Rotterdam. De garnizoenscomman dant verwees de jongeman naar de Legervoorlichtingsdienst. Aangezien een der militaire voorlichr tingsdiensten de journalist reeds eerder naar de kapitein van de luchtmachidienst te Rotterdam had verwezen, meende de ze dat de zaak thans in orde was en publiceerde het bewuste artikel. Tien maanden geleden werd de leer ling-journalist hiervoor enkele dagen in hechtenis gehouden. Gistermiddag stond hij terecht. Hij zeide z.i. juist te heb ben gehandeld. Het O.M. was het met deze zienswqze echter niet eens. Z.i. had de Veiligheidsdienst zijn fiat aan de publicatie moeten geven. Hq meen de dat er in dit geval roekeloos met de geheimen van de luchtmacht is om gesprongen en eisté een maand voor waardelijke gevangenisstraf tegen de leerling-journalist. De eis tegen de chef redacteur, die het stuk naar de zetterij te Utrecht had gezonden, luidde 14 da gen gevangenisstraf. De verdediger van de beide verdach ten, mr de Bie, betoogde, dat het hier geheimen betrof die geen geheimen wa ren omdat er in talrijke folders, dag bladen en periodieken bijzonderheden over de bunkers, die in Nederland in aanbouw zijn, zijn gepubliceerd. Over veertien dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. Dr Adenauer heeft bericht gezon den, dat hij zich zeer tot zijn spijt door een opeenhoping van werkzaamheden gedwongen ziet van zijn bezoek aan het partijcongres van de K.V.P. af te zien. (Van ónze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 4 November DE Tweede Kamer heeft het, zoals wij Zaterdag reeds schreven te ver wachten, bij de behandeling der be lastingvoorstellen niet tot een conflict laten komen. Dat die conflictstof er wel lag, was overigens bekend genoeg en het bleek nog eens overduidelijk uit de geen enkele twijfel open latende ver klaring, welke minister Van de Kieft voor het debat begon, aflegde. Die verklaring hield in, dat eventuele voorstellen uit de Kamer (zoals die de vorige week geopperd waren) om in plaats van de laatste door de regering gedane fiscale concessies hetzij een vrij bedrag te stellen bij de berekening van de vereveningsheffing, dan wel de ver eveningsheffing te verlagen of ten slotte voor lichamen, vallende onder de ven nootschapsbelasting een primaire belo ning op ingebracht kapitaal als kosten element bij de berekening te doen gel den (primair dividend), voor de rege ring onaanvaardbaar waren. Dat was een fors woord, maar een verrassing was het toch ook weer niet, want hetgeen de minister de vorige week te dien aanzien had gezegd, was toch al op een zeer positieve afwijzing neergekomen. Er ontstond echter bepaald enige spanning, toen de heer Romme na deze verklaring kwam informeren, of en wan neer de voorzitter hem zou willen toe staan, op deze verklaring zijnerzijds te reageren en zij nam nog iets toe, toen de voorzitter mededeelde, dat de mi nister-president er prijs op stelde, het eventuele debat over die verklaring bij te wonen. Het was evenwel niet meer dan een ■epbel, welke spoedig uiteenspatte. Want toen de heer Romme bij het ont werp betreffende fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn over dit onderwerp het woord kreeg, bleek deze zich (het was ook nauwelijks anders te verwach ten) bij dit „onaanvaardbaar" neer te leggen. Wel was hij het met de argu mentatie niet eens, maar hij sprak van een „massagraf", dat de minister had gedolven, waarin hij (de heer Romme) met wenste te worden opgenomen. Ze ker niet, waar met hem dan het ge hele complex van belastingmaatregelen, dat toch zovele goede elementen in hield, in datzelfde massagraf zou ver dwijnen. Met andere woordende heer Romme bevond zich in het bekende geval, dat een afgevaardigde heeft af te wegen, wat voor hem zwaarder moet tellen en da.t de heer Romme, in zijn positie, met een, terugneming van een of meer dier ontwerpen en misschien zelfs een mmistercrisis riskeerde voor het door zetten van de door hem geprefe reerde „franchise" bij de verevenings- heffing, is volkomen begrijpelijk. Dat ook mr Van Leeuwen (V.V.D.) niet meer op de kwestie van het pri maire dividend is teruggekomen, zal wel hieraan moeten worden toegeschre ven, dat een eventueel amendement op dit punt onder de huidige verhoudingen en nu de kaarten eenmaal zo lagen, toch geen kans zou hebben gehad. DE verlaging van de accijns op suiker en de vrijstelling van omzetbelas ting voor „huisbrand" en schoeisel, brachten, behoudens kleine schermutse lingen over een enkèl amendement, wei nig moeilijkheden. Ook bij de volgende ontwerpen waren nogal wat amende menten ingediend, waarvoor wij, om niet in herhalingen te treden, naar het verslag verwijzen. Over de meeste daar van zou hedenmiddag worden gestemd. Afzonderlijke vermelding verdient echter zeker het amendement van de heer Hofstra (arb.), dat zich richtte tegen het voorstel van de regering, om speculatiewinst, die buiten de uitoefe ning van beroep of bedrijf wordt ver worven, niet meer in de heffing der inkomstenbelasting te betrekken. Het pikante van het geval was hier, dat de staatssecretaris deze belasting thans onomwonden als „onbillqk en eco nomisch niet verantwoord" brandmerk te. De conclusie moet hier immers wor den getrokken, dat dus een onbillijke en economisch niet verantwoorde be lasting gedurende al die na-oorlogse jaren tot nu toe is gehandhaafd, on danks het feit, dat diezelfde argumen ten, thans van de regeringstafel voor haar opheffing aangevoerd, reeds bij talrqke vroegere gelegenheden in de Kamer naar voren waren gebracht. Toen echter (dat was onder minister Lieftinck) zonder succes. In het debat met de heer Hofstra stond de staatssecretaris bij deze ge legenheid volledig achter mr Van Leeu wen (v.v.d.), die met een aardig grapje ook het volmaakt onpractische en doel loze van deze speculatiewinstbelasting aantoonde. De heer Van Leeuwen ze' voor een geamuseerd gehoor: oneerlijko- mensen (en die zijn er helaas ook altiïd nog) betalen geen speculatiewinstbelas ting, want zij geven hun speculatie- winst niet op. Eerlijke slimme mensen betalen óók geen speculatiewinstbelas ting. want die weten haar langs vol komen legale weg wel te ontgaan. En eerlijke domme mensen ten slotte ma ken geen speculatiewinst. Dat was inderdaad maar een grapje, maar het bevat toch stellig een kern van waarheid. Ondanks dit alles hield de heer Hofstra krampachtig aan zqn verzet tegen de opheffing dier belasting vast. Succes zal hij echter (bij de stem ming van hedenmiddag) zeker niet heb ben. Steun kreeg hij alleen bq de com munisten, zodat hij zich wel geen illu sies omtrent een aanvaarding van zijn amendement zal maken. Een politiek punt vormde uiteraard ook de motie van de heer Reuter (comm.), waarbij werd verzocht „reke ning te houden met de wensen der vak organisaties" en dus de algemene loons verhoging, welke per 1 Januari zal wor den ingevoerd, niet op 5 pet., maar op 6 pet. te stellen. Het moet voor de fractie van de p.v.d.a., welke zo nauwe relaties met het n.v.v. onder houdt, toch wel even een hard gelag zijn geweest, haar stem aan deze mo tie niet te kunnen geven. Zij liet dat echter op generlei wqze blijken. Want zelfs de „korte verklaring" van die zij de, welke vrij algemeen was venvacht, bleef geheel achterwege. Het was: la mort sans phrase. Wie het schriklykst zwijgt.,, enz.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1