Een dorp valt droog Adenauer- winnen in F aartijen amburg E.D.G. KAN NU WORDEN VERWEZENLIJKT BEWONERS VINDEN SLIJK EN PUIN TERUG STOK ACHTER OPEN DEUR Heeft Engeland een middel tegen dodelijke gassen? Oost en West Ambtenaren krijgen 5 pCt loonsverhoging KLASSE-AFTREK VERMINDERD Ook de pensioenen omhoog Weer beuken vloedgolven Calabrie s kusten Het weer in Europa l Amerikaans voorstel voor krachtstation bij Jordaan DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 Redactie en Adrn. N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam. Bankier: Twentsche Bank, Amsterdam, Telefoon 37900—39222 (10 lijnen) Postbus 859. Gem.-Giro Amsterdam T 500 Postgiro no. 412739 Abonnementsprijs 49 cent per week; f 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Turuw- ELFDE JAARGANG No. 261 (Geldig tot Dinsdagavond). WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met voornamelijk in de kustprovin cies enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Morgen: Zon op: 5.20 Maan op: 7.40 onder: 15.43 onder: 17.07 Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT De coalitie, verenigd in het „Hamburg-Block", heeft Zondag bij de Hamburgse verkiezingen 61 van de 120 zetels gewonnen. De ove rige 58 zetels vielen de socialisten ten deel. De communisten en an dere kleine partijen konden geen zetel winnen. Dit resultaat heeft voor heel West-Duitsland het effect, dat Adenauer de beschikking krijgt over een tweederde meerderheid in dé Bondsraad. Hiermee wordt Adenauer in staat gesteld zijn plannen voor zijn buitenlandse politiek te verwezenlijken. Meer dan 1 millioen van de 1.270.000 stemgerechtigden zijn naar de stembus geweest in het koude, maar heldere herfstweer. Deze overwinning geeft de coalitie van Adenauer, bestaande uit de Chr.- Demo-craten, de Vrije Democraten, de Duitse Partij en de Vluchtelingenpartij het recht om de drie leden voor de Bundesrat te benoemen, waarop Ham burg recht heeft. Deze drie leden Experimenten op honderden mili taire vrijwilligers hebben Engeland misschien liet antwoord gegeven op de dodelijke gassen die door Duitsland vervaardigd werden tijdens de tweede wereldoorlog. Een man is tijdens de proeven ge_ storven. Dit werd gisteren bekendgemaakt in een rapport van de Koninklijke Ver eniging voor de Geneeskunde. Een woordvoerder voor het ministe rie van bevoorrading heeft meegedeeld, dat dokters en geleerden die voor de regering werken misschien een anti dotum voor de gassen gevonden heb ben. Hij weigerde echter verdere bij zonderheden bekend te maken. De gassen, die nooit door de Nazi's gebruikt werden, verlammen het ze nuwstelsel en doen hun slachtoffers stikiken. Gewone gasmaskers helpen niet want de gassen dringen het li chaam binnen via de huid. In het verslag van de medische ver eniging wordt meegedeeld hoe de men. selijike „Guinese biggetjes" weken lang aan de gassen bloot gesteld werden. Zij ademden de assen in en werden er mee ingespoten, zodat de dokters hun reac ties konden nagaan. geven Adenauer een tweederde stern- meerderheid in het Hogerhuis, een meerderheid, welke reeds in de Bun destag (Tweede Kamer) bestaat. Deze meerderheden stellen de kan selier in staat, de federale grondwet te herzien en daardoor de wetgevende maatregelen te nemen, die nodig zijn om Duitse soldaten te doen opnemen in het geprojecteerde Europese leger. ALLES OP ALLES Het regeringsblok had alles op alles gezet om de meerderheid, \^elke de socialisten bij de vorige verkiezingen hadden weten te bereiken, toen de coalitiepartijen hier afzonderlijk op trokken, te breken. Tegen het einde der campagne waren Adenauer en enige andere ministers de Hamburgse partijgenoten met redevoeringen te hulp gekomen. In Hamburg is nu de politieke constellatie gelijk aan die in West-Berlijn. De einduitslag van deze verkiezingen was: Coalitieblok 503.997 stemmen (50 62 z. (in 1949: 377.377 st., 47.8 49 z.). Socialisten: 455.372 stemmen (45.2 58 z. (in 1949: 337.697 stemmen, 42.8 65 z.). Communisten: 32.425 st. (3.2 z. (in 1949: 58.134 st., 7.4%, 5 z.). Anderen: 16.122 st. (1.6 z. (in 1949: 15.505 st., 2 z.). Van de kiesgerechtigden was 81 opgekomen. De 56-jarige Chr.-Democraat dr. Kurt Sieveking, thans gezant te Stock holm, zal de nieuwe burgemeester van Hamburg zijn. Dr. Sieveking is rechts geleerde. Hij behoort tot de oud ste families van de oude Hanzestad. In de eerste wereldoorlog verloor hij een De coalitie-meerderheid was. 'hier behoorlijk kleiner dan bij de verkie zingen voor de Bundestag, toen de coalitie 55.4 der stemmen kreeg, tegen nu 50 De socialisten kregen slechts 38.1 in de Bundestag-verkie- zingen, maar in Hamburg 45.2 De eerste socialistische candidaat, burgemeester Max Brauer, is een po pulaire figuur in Hamburg en vele stemmen werden op hem persoonlijk uitgebracht. j WIJ vestigen gaarne de aandacht van onze lezers op de Koninklijke Vereniging „Oost en West", die er naar streeft belangstelling te wekken voor en kennis te verspreiden over Nieuw-Guinea, Suriname, de Neder landse Antillen, Indonesië en alle andere tropische en subtropische ge bieden. Het laatste nummer van het orgaan der vereniging verscheen 31 October. Het bevat zeer veel gegevens,, ver werkt in interessante artikelen over Nieuw-Guinea. Het Eerste-Kamerlid, de heer H. Algra, die met de parle mentaire commissie naar Nieuw- Guinea is geweest, opent het nummer met zijn Reisindrukken. Belangwek kend is ook het artikel over de coöpe raties in Nieuw-Guinea. De coöperatie gedachte sluit aam bij de overgeleverde tradities der Papoea's. Gouverneur Van Baal hoopt via de coöperatie de Papoea-traditie en de moderne cul tuur in een evenwichtige ontwikke lingsgang samen te brengen. Het num mer bevat voorts een kroniek der ge beurtenissen, die met Nieuw-Guinea verband houden. Wij bevelen deze vereniging, die al vele jaren aan haar hoogst nuttige arbeid bezig is en die thans vooral speciaal Nieuw-Guinea in haar werk naar voren brerugt, gaarne in de be langstelling der lezers aan. De samen stelling zowel van hoofdbestuur als van Algemene Raad toont aan dat deze vereniging voor dit werk de meest representatieve instelling is, waarop wij in Nederland kunnen bogen. Het orgaan der vereniging doet hetzelfde blijken. Bovendien brengt de vereniging interessante gegevens uit Suriname en de Antillen en uit Indonesië naar voren. Van al deze gebieden bevat bijv. het jongste nummer een aardige kroniek. Het adres der vereniging is Dr. Kuyip er straat 5. Het minimum lidmaat schapsbedrag bedraagt f 7.50 en daar voor ontvangt men gratis het orgaan, en bovendien vrije toegang tot alle door de afdelingen georganiseerde lezingen en filmavonden. Voetganger aangereden en overleden Op de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage is Zaterdagavond de 56-jarige T. de J., gewoond hebbende aari de Qevers Deynootweg, aangere den door hen bestelauto, doordat" hij,, vermoedelijk onder invloed -tftm Sterke drank, overstak. De aartgered'ene over leed ter plaatse ten gevolge van een schedelbasisfractuur. Schout-bij-nacht C. W. Slot vice-admiraal Met ingang van 1 November 1953 is scihout bij nacht C. W. Slot, vlagoffi cier personeel d'er Koninklijke Marine, bevorderd tot vice-admiraail. Eind vorige week is in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Over' leg in Ambtenarenzaken overeenstem ming bereikt over de herziening van de lonen en salarissen van het over heidspersoneel, zulks in verband met de komende huurverhoging en de op heffing der consumpliebeperking. Tegelijkertijd is men het eens gewor den over een belangrijke verbetering an de gemeenteclassificatie. Dg meerderheid der commissie vei-' enigde zich met de volgende maat regelen, die de regering voornemens is te treffen ten aanzien van de her ziening der lonen en salarissen: 1. Verhoging van de salarissen der jeugdige en volwassen ambtenaren met 5 procent; 2. extra-verhoging van de lonen der ambtenaren-werklieden ingedeeld in de loongroepen 4 en hoger met 2 cent per uur; 3. het diensttaksgewijze en per func tie doen bezien in hoeverre de sub 2 bedoelde verhoging gevolgen dient te hebben voor de lagere technische amb tenaren; 4. verhoging van de kindertoelage en toeslag dér ambtenaren conform de verhoging van de kinderbijslag in gevolge de Kinderbijslagwet; 5. verhoging der pensioenen met 5 procent; HET Algemeen Begrotingsdebat, dat verleden week beëindigd is, (heeft voor een belangrijk deel ge draaid om het vraagstuk der loon vorming. De heer Romme heeft daarbij, reeds In eerste aanleg, een motie ter tafel gebracht, waarin een nieuw systeem van loonvorming werd gevraagd waarin dat nieuwe systeem zelfs min of meer werd omlijnd. Naar ons voelen werd dat systeem daarin zelfs omdat het een motie betrof veel omlijnd. Wij zijn in het algemeen niet zo erg met moties ingenomen. Een motie is een geschrift, waarbij de Kamer zich uitspreekt en dat de re gering naast zich neer kan leggen. Onder bepaalde omstandigheden kan Ihet gewenst zijn, dat de Kamer haar oordeel over een bepaald concreet on derwerp, door een motie strikt gefor muleerd, voor de regering neerlegt. Het kan ook zijn dat de Kamer het wenselijk oordeelt door een motie Qiaar mening te formuleren over een algemene richtlijn van. overheidsbe leid. De motie van de heer Romme be perkte zich niet tot het formuleren van een algemene richtlijn. Zij trad ook in sommige details. Zij trad ec'n- ter ook weer niet in alle details, zodat j men zou kunnen zeggen, dat daardoor een concreet beeld van een vrijere I loonpolitiek ons voor ogen kwam te j staan. Naar ons gevoelen was deze motie uit een oogpunt van motie techniek dus niet bijzonder gelukkig. Maar ook materieel kleefden aan motie gebreken. Zij sprak alleen o vrijere loonvorming in de sfeer van de bedrijfstak en niet over die sfeer van de onderneming. Zij gaf te kennen, dat bij invoering van een vrijere loonvorming de resterende be voegdheden van Rijksbemiddelaars moesten worden overgebracht de SJE.R. Op een aantal belangrijke punten zou men zich dus bij aanne ming der motie aan banden hebben gelegd, waarvan de consequenties niet te overzien zijn, eenvoudig al daarom niet, omdat men om de consequenties in het algemeen te overzien en die van de genoemde details in het bij zonder, het gehele systeem voor zich moet kunnen zien, in een concrete uitwerk mg,. Hoezeef- 'dus aan de motievR.omme de juiste .gedachtev^n-' een- 'vrijere - Joohvortrving têh grondslag lag, was, zoals ze daar ligt, op dit ogenblik niet voor iedere voorstander van" vrijere loonvorming aanvaardbaar. Wij zouden daarom een motie, die het principe ener vrijere loonvorming, zonder meer, behelsde, liever hebben gezien. Maar het is voor ons de vraag of een dergelijke motie'nü zo bijzon der dringend noodzakelijk is. Immers het was allang duidelijk, dat een meerderheid der Tweede Ka mer voor vrijere loonvorming gevoelt. De socialisten alleen hadden bezwa ren, -maar zij waren waarlijk niet van het dreigende en ultimatieve karakter als waarop de heer Vermeulen die pleegt voor te dragen. Bovendien is het een overheersend gevoel in de publieke opinie na het jongste loondrama, dat 'het geldende systeem zijn tijd heeft gehad. En daar komt dan bovendien nog bij de ontwikkeling, die in de Kabi- netspolitiek te dezer zake aan de gang is. Minister Drees heeft er aan herin nerd, dat in de „Richtlijnen", die bij de Kabinetsformatie opgeld deden, gesproken werd over „handhaving van geleide politiek, met dien ver stande, dat over de vraag of wijzigin gen in het thans geldende systeem dienen te worden aangebracht, advies zal worden gevraagd aan de S.E.R." Op 20 Maart 1953 schreef de S.E.R. In de eerste twee jaren geen princi piële wijziging aanbrengen! Desniettemin vermeldde de Troon rede van dit jaar: „De regering over weegt of wijzigingen in het systeem of in de organisatie van de tot dusver gevolgde loonpolitiek gewenst zijn." Dat betekent derhalve, dat het hele systeem door 'het Kabinet problema tisch is gesteld. En de minister-presi dent deelde mede, dat de regering aan de ministers Suurhoff, Zijlstra en De Bruyn -had gevraagd „gezamenlijk een rapport over de loonkwestie aan haar voor te leggen". Daarna wil de regering overleg met de vertegen woordigers van het bedrijfsleven. Onder die omstandigheden vond de regering „dat het aanbeveling ver dient dit overleg in vrijheid te doen plaatsvinden, zonder dat vooraf in een motie aan de regering bepaalde richtlijnen worden gegeven". Het komt ons voor, dat dit stand punt redelijk is en -dat de bovenver melde feiten in (hun samenhang be wijzen, dat met betrekking tot de loonvorming het bestaande systeem niet meer zodanig als onaanvaardbaar wordt beschouwd, dat men aan de re gering in dezen niet de gelegenheid zou moeten laten om zelf met plannen te komen. Integendeel, de zaak is al aan het rollen. De Kamer behoefde hier dus de regering het initiatief niet uit handen te nemen. Zij ihad, bij monde van ver- icheidene 'harer leden uit KERKWERVE ligt nog even triest rusten op de groenbeslagen puinhopen en eenzaam te midden van de aan beide zijden van de weg, die alleen Schouwse binnenzee, waarvan het nog maar wordt betreden door enkelin- water reeds aanzienlijk is gezakt, gen, door de leden van de Internationale maar dat toch 'de dorven, de huizen en Vrijwillige Hulporganisatie, die er iedere de boerderijen nog altijd omklemd houdt, dag op 'uittrekken om de huizen in de Een brokkelige, kapotgespoelde en dorpskern van het allerergste vuil te zui- moerassige weg is boven het water uit- veren. gekomen. Een weg met langs de bermen Van de 210 huizen is precies de helft het witte schuim van de golven, die er totaal verwoest; 25 boerderijen in de om- nog tegenaan rollen. Vaalgrijze meeuwen trek zijn met de grond gelijk gemaakt Kerkwerve is een van de eerste dorpen die in de polder Schouwen zijn drooggevallen, maar riiemand kan daar nog leven of werken, want de is er volkom,en, zoals op een schip, dat acht maanden onder water heeft fêffènf geeh wjter, g.eert licht, geer} jevenmniddelen; alleen m.odder. puin stank. - Gemeente staat voor grote taak De gemeente staat voor een reusach tige taak, welike nog vergroot wordt door de onzekerheid rond het gehucht Moriaanshoofd, dat bij Kerkwerve be hoort. De reconstructiecommissie Schouwen-Duiveland heeft er over ge_ sproken dit 'gehucht op te heffen om dat het uit veiligheidsoverwegingen aanbeveling verdient de huizen zo dicht mogelijk te bouwen bij de be staande woonkernen. De landbouwers willen echter Moriaanshoofd behouden, omdat zij het voor een vlotte tewerk stelling van arbeiders op de bedrijven ongewenst achten dat dezen te ver van de boerderijen (zijn gehuisvest. Bo_ vendien verwacht men en dit geldt voor geheel Schouwen dat na de tenuitvoerlegging van de -ruilverkave ling veel weide in akkerbou-wland zal worden omgezet, dank zij een betere ontwatering. Meer arbeiders zullen dus in de toekomst nodig zijn. Inmiddels heeft het gemeentebe stuur, staande voor de grootste calami teit in de plaat selijike geschiedenis, een architectenbureau opdracht gegeven tot het maken van. een herbouwiplan. In de ontworpen schets is aan een tweede dorpsring -gedacht, concentrisch aan de bestaande. Van de grond af moet de wederop bouw in deze Sehouwense dwergge- -meente beginnen. Op dit pu-nt staat Kerkwerve niet alleen, want uit 't slik, <fe modder en 't -puin moeten de restan ten van alle dorpen weer worden her schapen in geordende woongemeen schappen. lende partijen, wel zo duidelijk ge sproken, dat de regering wist wat zij aan de Kamer had. En de Tegerin-g zelf had, voor het debat, in de Troon rede, reeds gezegd, dat het bestaande systeem op de ontleedtafel zou komen. De heer Romme heeft zijn motie niet ingetrokken, noch ihaar in stem ming doen brengen. Zij is een stok achter de deur. Die stok is echter niet zo sterk als hij er uitziet, zulks van wege de zwakheden er van in het bovenstaande vermeld. Maar deze stok is ook niet nodig, want de deur waarachter hij staat is eigenlijk een open deur, die niet meer ingetrapt be hoeft te worden. De duidelijk geble ken wens van de meerderheid in de Kamer, de ontwikkeling der publieke opinie, de Troonrede en de opdracht aan de Kabinetscommissie, waarbor gen, dat de zaak in behandeling is en te zijner tijd opnieuw ter tafel komt. Er is dus een redelijke ontwikkeling in deze aangelegenheid en wij wach ten met ons oordeel over het loonbe- leid van het Kabinet tot wij weten wat het te dezer zake uiteindelijk wil doen. En zo staat het ook met het verschil-oordeel van de Kamer. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD (Van onze correspondent) Maandagmiddag is het achtjarige dochtertje van de familie Tiemes te Doetinchem door een trailer overreden en gedood. Het meisje stak met haar rijwiel de weg over en merkte, door dat zij achter een stilstaande bus van daan kwam, de trailer met oplegger te laat. De getrapte algemene verkiezingen in de Soedan zijn gisteren in de Zui delijke provincies begonnen. De ver_ kiezingen zullen voortduren tot be gin December. De verkiezingen zijn de eerste stap naar zelfbestuur in dit gebied van de boven-Nijil. Gisteren werd gestemd om leden aan te wijzen voor een kiescollege, dat dê 97 leden van het Huis van Afgevaardigden zal kiezen. evacueerd, keren met het hart terug, om te zien, wat het water met hun bezittingen heeft gedaan. Velen worden er bitter teleur gesteld. Hun huizen zijn nog slechts een ruïne. Alles werd aangevreten door het water. De meeste bewoners moeten de achtergeblevenen in het evacua tiecentrum sombere berichten brengen. Zuster Cornelia Zijp was de eerste bewoonster, die terug keerde. Behalve enkele meubelen, die zij in veiligheid had kunnen brengen op de zolder, werd alles vernield maar haar huisje staat er nog en daarom prijst zij zich gelukkig. NIEUWE vloedgolven hebben gisteravond de kust van Ca labrie in de teen van de Italiaanse laars gebeukt. Zij kwa.men als een verrassing voor de uitkijkposten, die men hier heeft ingesteld. De bergriviertjes, die venleden week door de onophoudelijke regenval wa ren a-n-gez-wollen tot woest kolkende gstromen en een tol van 48 men senlevens eisten, zijn gisteravond weer buiten hun oevers 'getreden, nadat nieuwe regenstormen op het land neerzwiepten. Een dorp is geïsoleerd en twee spoorwegtrajecten zijn ver broken. Dit noodweer komt precies twee da gen nadat de militairen, die tijdens de overstromingen waren ingezet, weer naar hun posten teruggekeerd waren. De prefect van Reggio Calabrië heeft in allerijl de militaire autoriteiten ver zocht de soldaten weer naar het ramp gebied te dirigeren. Steden Weer Windricht. -kracht Max.temp v. gist en neerslag (m.m Oslo regen OZO 5 6 Stockholm zw. bew. ZZO 8 7 0 Kopenhagen regen ZO 12 8 0.3 onbewolkt W 3 10 0.3 Amsterdam zw bew. ZZO 6 l'l 0.2 -Brussel regen ZW 4 12 0.1 'Parijs zw bew. 7. 2 12 0 2 Bordeaux regenbui W 5 13 3 Warschau onbewolkt OZO 5 6 0 Berlijn regen ZO 7 10 0.1 Frankfort onbewolkt Z 2 12 0.1 Miinohen windstil 13 2 •Ziirioh ZO 4 10 4 Wenen geh. bew. Z 6 7 0 (Rome weerlioht ZZO 3 ai 3 Amerika heeft aangeboden afzonder lijk pacten te tekenen met Israël en zijn drie Arabische buren, ten einde de Arabische weigering te omzeile-i voor rechtstreekse onderhandelingen met dé Joden over een plan om van de Jordaan een enorm krachtstation te maken voor het Midden Oosten. Dit is de kern van de voorsteilen d'ie nu aan landen in het Midden-Oosten voorgelegd worden door de persoon lijke gezant van president Eisenhower, Ene Johnston, ten einde te trachten het geschil over het hydro-electrische project van Israël tot een oplossing te brengen. Het voorstel voorzag in een overeen komst ondertekend door Amerika met Syrië, Jordanië en de Libanon hetzij individueel of gezamenlijk voor het Arabische deel van het enorme pro ject dat zich zal uitstrekken aan beide zijden van de Jordaan een afzonder lijke overeenkomst zou getekend worden door Amerika en Israël voor het Israëlische deel van het plan. Kerk wordt schouwburg In de raadsvergadering van Delfzijl is het voorstel van B. en W. aangeno men om de oude Geref. Kerk aan de Oude Schans te Delfzijl aan te kopen en te verbouwen tot moderne Schouw burg. In verband met de toekomst der plaats is alles groots opgezet. De zaal, waarbij restauratie, foyer enz. zal 600 a 700 zitplaatsen bevatten met moge lijkheden voor verdere uitbreiding. a. Handhaving van het vierklassig stelsel voor de ambtenaren-werklieden en het drieklassig stelsel voor de amb tenaren; b. ten aanzien van de ambtenaren- werklieden een uurloonverschil vcor de 2e, 3e en 4e gemeenteklasse van respectievelijk 4, 7 en 10 cent; c. ten aanzien van de ambtenaren 6. verhoging van de kindertoelagen voor gepensionneerden conform de te nemen maatregel voor de invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Wat de gemeenteclassificatie betreft werd accoord gegaan ten aanzien van een aantal door de subcommissie ge meenteclassificatie uit het overleg ge dane voorstellen, welke in hoofdzaak het volgende inhouden: Zaterdag werd in de omgeving van Laren weer de eerste jacht achter de meute gehouden door de Gooise af deling van de Koninklijke Nederland se Jacht Vereniging. Jagers en meute op weg naar de Tafelberg. Ter ere van St. Hubertus, de.schuts patroon der jagers, houdt de Zuid Veluwse Jachtverenigïng Zaterdag a.s. in de omstreken van Ede een jaehtrit, die tevens bedoeld is als ope ning van het seizoen. De meet is om 2 uur bij hotel Zuid Ginkel aan de Rijksweg EdeArnhem. een procentuele aftrek voor de 2è en 3e gemeenteklasse van resp. 3 en 6 met een maximale aftrek van resp. 10.50 en 21.per maand; d. bevriezing van de bestaande in deling van de onderscheidene gemeen ten in klassen; e. handhaving van het stelsel van aftrek haar de standplaats; f. het scheppen van de mogelijk heid in art. 4 van het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948 tot het toestaan van dispensaties. O - KW-,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1