Australië: volwassen worden in 25 jaar Pro Deostelsel op de helling Amerika wil A-bom opslaan in Spanje LAATSTE BEDRIJF Doeksen brengt visser weer in veilige haven Oosterhuis ziet goede kansen voor dit land Vuil gevonden in luchtdrukrem Lemmie dient bij Elizabeth Doodvonnis in O.-Duitsland voor 'spion' Zie om en... doe wel Classificatie ambtenaren verbeterd Ju welen-Tarzan gegrepen Nieuwe regeling rechtshulp Ollenhauer 'Laat Duitsland herenigd in VN' VN bespreken wreedheden Turpin (even) in arrest Triëst-debat weer verdaagd 17 doden op schip Wisselend bewolkt 11 Deling van Triest Het deelteken doet dienst. De Baat verhoord I De Nederlandse chauffeur D. de Baat. die op 24 October op een Duitse Autobahn de controle over een zware vrachtauto verloor, waar door zes personen bij een reeks aan rijdingen om het leven kwamen, is Maandag te Koblenz in bijzijn van zijn Nederlandse verdediger door de officier van Justitie verhoord. De Baat bevestigde bij het verhoor, dat hij bij het overschakelen op de steile helling had gemerkt, dat de rem niet werkte. De Baat zei, dat hij de wagen door de grote snelheid niet onder controle kon houden, of schoon hij alles had geprobeerd om de snelheid te verminderen. Uit het voorlopige verslag over het onderzoek van de vrachtauto blijkt, dat de reminrichting niet in orde was. Deskundigen hadden vastgesteld, dat een onderdeel van de luchtdrukrem vervuild was. La ter zullen meer bijzonderheden uit het rapport worden bekendge maakt. De Nederlandse advocaten die te Koblenz zijn, kunnen Maandag nog een verzoek tot vrijlating van De Baat tegen borgtocht indienen, aldus het openbaar ministerie. (Van onze sociaal-economische redactie) Australië telt op dit ogenblik nog geen negen millioen inwoners. Om het land politiek en economisch volwassen te maken, wil de regering, dat het over 25 jaar tussen de 20 en 25 millioen inwoners telt. Dat is geen hersenschim, want in Australië is ruimte, werk en eten voor nog veel meer mensen. En als men in Australië aan een aantal voorwaarden voldoet, dan zullen die mensen er wel komen ook. Dit is de mening van H. Oosterhuis, de voorzitter van het NVV, die juist van een reis naar dit land terug is en zich in het bijzonder van deze vraagstukken op de hoogte heeft gesteld. De Nederlanders staan in Australië hoog aangeschreven, zei hij. Dat neemt niet weg, dat er emigranten mislukken. Veelal is de mislukking een kwestie van mentaliteit. Men moet over pioniersgeest be schikken en zich aan nieuwe, vaak moeilijke omstandigheden weten aan te passen. Dat is voor de vrouwen meestal moeilijker dan voor de man nen. Materiële moeilijkheden onder vinden vooral gezinnen met kleine kinderen. De voorwaarden waaraan Australië zal moeten voldoen zijn de volgende: In ae eerste plaats moet de huis vestingsmogelijkheid worden verbe terd. In de tweede plaats moet de ge schoolde emigrant evenzeer worden gewaardeerd en erkend als zijn Aus tralische collega. In de derde plaats moet de sociale verzekering minstens tot het West- europese peil worden opgetrokken. Vóór alles wensen de immigranten natuurlijk, dat de volledige werkge legenheid ook in de toekomst gewaar borgd blijft. In dit verband vertelde Oosterhuis belangwekkende zaken over de vakbe weging. Die dateert in Australië al van 1838 en is dus een van de oudste van de wereld. Na het revolutiejaar 1848 trokken er veel politieke vluchtelingen en nieuwlichters naar het vijfde wereld deel en in 1856, ruim zestig jaar eer der dan in Nederland, is daar de acht urige arbeidsdag ingevoerd. Sedert 1947 kent men er zelfs de 40-urige werkweek. In die veertig uren verdient, de on geschoolde arbeider een basisloon van ongeveer 13 pond, dat is tussen de 100 en 110 gulden. Een geschoolde metaal bewerker verdient ruim 125 gulden. Weliswaar zijn de kosten van levensonderhoud hoger dan in ons land, maai- naar de mening van Oos terhuis leven de arbeiders er toch on geveer op Amerikaans peil. O Vervolg op pagina 2 De Verenigde Staten zullen mis schien atoombommen opslaan in Spanje voor eventueel gebruik tegen een gemeenschappelijke vijand, zo heeft de Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Talbott, Maandag in Madrid verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat dit slechts zal gebeuren, wanneer de Spaanse regering daarmee volkomen accoord gaat. De bommen zouden worden opge slagen in de Amerikaanse bases, die Spanje kortgeleden ter beschikking van de Amerikanen heeft gesteld. De vraag of Spanje ook van deze atoomwapens gebruik zou mogen maken, zou volgens Talbott nog na der door beide regeringen worden be sproken. Talbott bevindt zich thans in Spanje om een onderzoek in te stel- Lemmie moet Maandag opko men. Niet zomaar bij de infante rie in Assen of de huzaren in Amersfoort. Nee, de Nederlandse Lemmie gaat dienen bij de Engelse Royal Horse Guards, het regiment van koningin Elizabeth zélf. En niet zo maar als ongeoefen de „big". Lemmie gaat de pauken van de kapel dragen. En dat alles, omdat hij zwart-bont en 1.70 meter hoog is. En als u nu ook nog weet, dat Lemmie nog maar vijf jaar is, zult u begrijpen, dat het hier om een paard gaat. Het paulcenpaard van de Royal Horse Guards is onlangs in Wind sor overleden. Ook dat dier kwam uit Nederland. Paukenpaarden moeten zwart- of bontbruin en 1,70 meter hoog zijn. Na lang zoeken bleek Lemmie aan deze eisen te voldoen. Maandag zal prins Bemhard in de Koninklijke stallen in Den Haag het paard aanbiedén aan Lord Duro, de commandant van de Royal Horse Guards. Het zal Lemmie wel spijten, dat hij nu net de kroning heeft... len naar de plaatsen, waar de voor gestelde vijf Amerikaanse bases zul len komen. Hij zei, dat deze bases zullen wor den opgenomen in de strategische plannen van Amerika en dus ook in de strategie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Dit houdt echter niet in, dat Brit se. Franse of andere Navo-vliegtui- gen van de bases gebruik zouden kunnen maken zonder toestemming der Spaanse regering. Generaal Twining, stafchef der Amerikaanse luchtmacht, begeleidt minister Talbott op zijn reis door Spanje. n Oostduitse Hof in Cottbus heeft het doodvonnis uitgesproken over Werner Lange, die ervan be schuldigd wordt de leider te zijn van een „door de Amerikanen geleid Westduits spionnagecentrum". Een tweede beklaagde in hetzelfde proces, Raupach, kreeg levenslange gevangenisstraf, vijf anderen kregen vrijheidsstraffen van zeven tot vijf tien jaar. Zaterdag had de Oostduitse rege ring bekend laten maken, dat ver schillende „sabotage-, terreur- en spionnagegroepen" onschadelijk zou den zijn gemaakt o.a. in Cottbus. Het is niet bekend of de thans veroor deelden tot een van deze groepen hebben behoord. Op 20 October werd uit Oost-Duits- land officieel bericht, dat „fascis tische terroristen" vier politieman nen in het gebied van Cottbus had den gedood tijdens een vuurgevecht, Daarna gingen er hardnekkige ge ruchten in West-Berliin over vuur gevechten, waarbij duizenden leden der Oostduitse politie en anti-com munistische „partisanen" betrokken zouden zijn geweest. Geen enkel de zer berichten kon officieel worden bevestigd. Oud-AJC-ers, die terugzien op de tijd, dat zij nog in de jeugd beweging waren, weten beter dan iemand anders, wat de AJC be tekent voor wie „nog fris het bloed door d'aadren" stroomt. Daarom doet het comité Der tig jaar Paasheuvel" dan ook in de eerste plaats een beroep op die oud-AJC-ers om een paar maan den met het oude vuur te werken voor een inzameling, die het de AJC van nu mogelijk moet maken haar goede arbeid voort te zetten. De culturele en vormingstaak van de jeugdbeweging groeit met de tijd en voor het goede vervul len van die taak is veel geld nodig. Onder het motto „Dertig jaar Paasheuvel" vragen wij allen óm te zien en wel te doen. En het eerste dat wij van de oud-AJC-ers vragen is, dat zij hun naam en adres bekendmaken bij het secretariaat van de AJC, Keizersgracht 717, Amsterdam. Het rijkspersoneel zal op 1 Januari behalve de vijf procent loonsverho ging en een extra-verhoging voor de weekloners in de loongroepen 46, een belangrijke verbetering van de classificatieregcling krijgen. In de centrale commissie voor ge organiseerd overleg is men het eens geworden over een verhoging voor de ambtenaren op weekloon en voor de ambtenaren op maandsalaris in de lagere gemeenteklassen. Voor de weekloners wordt de maxi mumaftrek in de vierde gemeente klasse op 10 cent per uur gebracht. (Dit was 12-14 ct.) In de derde ge meenteklasse wordt de aftrek 7 cent in plaats van 10-12 ct. en in de twee de gemeenteklasse 4 cent (4-7 ct.), De aftrek voor de ambtenaren op maandsalaris zal na 1 Januari in de tweede gemeenteklasse 3 pet. bedra gen in plaats van 4 pet. De maxi mumaftrek is bepaald op ƒ126 per jaar. In de derde en vierde gemeente klasse wordt de aftrek van 8 op 6 pet. gebracht met een maximum van ƒ252 per jaar. De wijzigingen zullen ook gelden voor het gemeentelijke en provinciale personeel. Op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam is gisteren de kiel ge legd voor Nederlands tweede walvis vaarder. Dat wordt de grote broer van de „Willem Barendsz". Het nieu we schip zal 44.000 ton meten. Op de achtergrond is de nieuwe kruiser „De Ruyter" te zien. Dario Sambuco, alias Dante Spada, alias „de Tarzan van de Cote d'Azur", is in de buurt van Genève gear resteerd. Dario dineerde Zondag met een vriend in een mondain restaurant. Hij vertelde daarbij enige galante avonturen. Een klant aan een tafeltje daarnaast luisterde geamuseerd mee. De eenzame klant was een recher cheur van politie, die het toeval naar hetzelfde restaurant had gevoerd. Dario, die in 1928 geboren is in Cordroipo. in Italië, heeft van zich doen spreken door een aantal zeer gewaagde juwelendiefstallen en een romantische ontsnapping. Na wat kleinere diefstallen, berooft hij in 1950 een dame in Monte-Carlo van juwelen ter waarde van een mil lioen franc, die deze onder haar hoofdkussen had verborgen en zonder haar wakker te maken. Vervolgens opereert hij in Juan-les-Pins, in Can nes, in Nice. Vervolg op pagina 2 (Van onze parlementsredactie) Volgens een ontwerp van minister Donker zal. als de Staten- Generaal hiermede accoord gaan, de rechtsbijstand aan on- en minvermogenden bij afzonderlijke wet worden geregeld. Het bestaande pro Deo-stelsel zal dan een ingrijpende wijziging ondergaan. Uitgangspunt voor de voorgestelde' organisatie vormen de bureau's voor rechtsbijstand, zoals ze ai geruime tijd in Am sterdam en Rotterdam bestaan, doch die geen op de wet gegronde bevoegdheden hebben. Een verenigd Duitsland zou tot de Verenigde Naties moeten worden toe gelaten nog voordat er een vredes verdrag tot stand is gekomen, zo ver klaarde Maandag in een interview Erich Ollenhauer, de voorzitter der Duitse socialisten. Dit zou voor Duitslands buren en voor Rusland een betere veiligheids garantie zijn dan Adenauers voorstel, de Europese Defensiegemeenschap met Duitsland erin opgenomen Rusland garanties te laten geven tegen een aanval. Duitsland zou herenigd moeten worden op basis van vrije verkiezin gen. Door de voorwaarden van het lidmaatschap der VN zou het gehou den zijn, zijn grenzen niet met ge weld te wijzigen. De Verenigde Naties hebben Maan dag besloten de Amerikaanse be schuldigingen in zake communisti sche wreedheden in Korea volledig te bespreken. Het besluit werd genomen door de agendacommissie der Algemene Vergadering met twaalf tegen twee stemmen. Alleen Rusland en Polen stemden tegen. Over enkele dagen hoopt Rijkswa terstaat het stroomgat bij Ouwerkerk dicht te hebben. Koortsachtig is men nu met het laatste bedrijf bezig. Hoofdpersoneningenieurs, dijk werkers, schippers, rijswerkers en vele anderen. Requisieten: zinkstukken, rijshout, stenen, Phoenix-caissons en nog een heleboel materiaal, waar Sliedrech- ters u meer van kunnen vertellen. Decor: zie de foto. De minister is uitgegaan van de beginselen, die reeds in 1942 in een ontwerp van de Nederlandse Advo- c-atenvereniging zijn neergelegd. Te gen het bestaande stelsel voert mr. Donker in zijn toelichting de volgen de bezwaren aan: 1. Rechtsbijstand dient niet te worden beschouwd als een onder werp van particuliere of groepszorg, maar als een overheidstaak. Tot nu toe is de last hiervan vrijwel geheel gelegd op de advocaten. 2. De pro Deo-hulp blijft beperkt tot de gevallen, waarin bijstand van een advocaat of procureur onont beerlijk is, dat wil zeggen tot proce dures voor de rechterlijke colleges. Voorlichting en bijstand strekken zich in de practijk niet uit tot de velerlei rechtshulp, waaraan ook on- en minvermogenden behoefte kun nen hebben: het geven van adviezen, het ontwerpen van contracten, het treffen van regelingen met crediteu ren, enz. 3. Het systeem is omslachtig. 4. Het verschil tussen „on-" en „minvermogenden" is niet duidelijk gesteld. De vele minvermogenden, die niet de voorgeschreven helft van de proceskosten kunnen betalen, en daarom thans kosteloos procederen, zouden zeer wel in staat zijn, een kleine bijdrage te betalen. V ernieuxving Volgens het wetsontwerp komt in ieder arrondissement een bureau voor rechtsbijstand. Het kan ook zitting houden in andere gemeenten dan die, waar de rechtbank is gevestigd. Aan het hoofd van zo'n bureau zetelt een bestuur, samengesteld door de president van de rechtbank, een kantonrechter, de deken van de orde van advocaten, een lid van het ge meentebestuur of een gemeente-amb tenaar en een vertegenwoordiger van werknemersorganisaties, aan te wij zen door het gemeentebestuur. Deze laatste vertegenwoordigt in zekere zin de rechtzoekenden. Het bestuur benoemt een aantal medewerkers, die advocaat en pro cureur zijn. dan wel deurwaarder of candidaat-deurwaarder. De bureaus beslissen, of kosteloze hulp of hulp tegen geringe vergoe ding moet worden verleend. Aldus nemen zij de taak van de tegenwoor dige bureau's van consultatie en die van de pro Deo-kamer bij de rech terlijke colleges over. Zo mogelijk wordt van de recht zoekenden, die zich tot. het bureau wenden, een bijdrage gevraagd, ook indien deze niet de helft van het normale honorarium kan bedragen, zoals thans voorschrift is voor minvermogenden. Dit heeft het voordeel, dat de betrokkenen zich niet geheel afhankelijk voelen van de welwillendheid van het bu reau. en dat het procederen uit •zuivere proceslust tegengaat. De juridische medewerkers van de bureau's behandelen de hun toege wezen zaken op huii eigen kantoor en op dezelfde wijze, als de zaken van de betalende cliënten Zij ont vangen een jaarüjkse vergoeding van het rijk, evenals de deurwaarders. Naar schatting zal uitvoering van het wetsontwerp het rijk op onge veer een millioen gulden komen. De inkomsten van de bureau's zullen gering zijn. Minister Donker raamt deze op 150.000 De Britse bokser Randolph Turpin is Maandag in New York gearres teerd op beschuldiging van een vrouw, wier advocaat voor een ge rechtshof in Upper Manhattan ver klaarde, dat zij op 26 Ocfober door de bokser „bont en blauw" is gesla gen. De aanklacht is ingediend door miss Adele Daniels, een 25 jaar oude Negerin uit New York, die door haar advocaat beschreven werd als vrien din van Turpin. Turpin werd in hotel Edison gearresteerd en naar het gerechtshof in Upper Manhattan overgebracht voor het horen van de aanklacht, waarin miss Daniels verklaard had, dat Turpin „haar met gebalde vuis ten een aantal verschrikkelijke sla gen in het gezicht en op het lichaam had toegebracht en haar met ae schoen geschopt had." Turpin is later op vrije voeten ge steld, maar moet zich ter beschik king houden voor een verhoor. (Van een onzer verslaggevers) Met zijn machtig zoeklicht op de kade gericht, stoomde gisteravond de sleepboot „Holland" van Doeksen de IJmuidense haringhaven binnen. Vlak achter hem, langszij de havensleper „Triton", volgde de Poolse trawler „Saturnia" met een vermoeide, maar gelukkige bemanning aan boord. En kapitein Jan Doeksen van de „Holland" wreef zich eens in zijn handen. Een moeilijk karwei was weer tot een goed einde gebracht. Tegen acht uur had men Zondag avond op Terschelling noodseinen van de „Saturnia" opgevangen. Men was er direct in geslaagd radio-tele fonisch contact met het schip te maken. Op basis no cure no pay werd door Doeksen een Lloydscontract via de radio met de „Saturnia" afgeslo ten en toen kon de „Holland" het schip te hulp snellen. „En dat viel lang met. mee, hoor," vertelt kapi tein Doeksen ons. „Er stond een vuile westelijke bries, later overlo pend naar zuidwest, mirakels hoge zeeën en windkracht 9." Maandagmorgen om half vijf bereikte de „Holland" de „Satur nia". Het schip lag met de kop op de wind te steken. Kapitein Doek sen was toen van plan een sloep uit te zetten en pompen bij te zetten. De hoge zeeën die er liepen verijdelden dit plan. Met gevaar lijk langs-zij komen, is men er ten slotte wel in geslaagd een tros over te brengen en met een voor een sleep snelle negcnmijls vaart is men daarna naar IJmuiden ge stoomd. „Zondagmorgen lagen we testeken op de Silverpit gronden en maakten plotseling snel water in de machine kamer," vertelt schipper Pohnke van de „Saturnia". „Met z'n allen heb ben we toen een levende ketting gevormd en zijn we gaan hozen. Het was duivels slecht weer en met hozen schoten we niet op. Maar echt, wat er nu met mijn schip aan de hand is weet ik niet. In elk geval was de situatie hachelijk." Het water heeft tot bij de krukas gestaan en slechts een decimeter onder één van de vuren. De pompen weigerden te werken en door her. afschilferen van de bekleding, riie rond de ketel zit. is alles in de machinekamer verstopt. Zo te zien, komt er nu geen water meer bij. Voor alle zekerheid ligt de „Triton" langszij om de pompen bij te kunnen zetten wanneer dat nodig mocht blijken te zijn. De „Saturnia" zal in IJmuiden gerepareerd worden en waarschijn lijk zal de negenhonderd manden verse haring tellende vangst aan wal worden gezet. Ondanks Russisch verzet hepft de Veiligheidsraad Maandagavond besloten de bespreking van het vraagstuk-Triëst opnieuw uit te stel len en wel tot 23 November. In Triëst zelf heeft de Britse bevel hebber generaal Winterton de Ita lianen verboden hun nationale vlag uit te hangen gedurende de komende twee dagen om incidenten te vermij den. De burgemeester mag zijn Jaar lijkse rede niet houden ter gelegen heid van het feit, dat op 4 Nov Op zijn minst zeventien personen zijn Maandagavond in Amerika om het leven gekomen door een brand aan boord van het Noorse vrachtschip Black Falcon, dat gemeerd lag bij de legerbasis Zuid-Boston. Dit cijfer,- werd verstrekt door de veiligheidsofficier van de legerbasis Zuid-Boston, die tevens de vrees uitte, dat het dodencijfer tot 21 zou kunnen stijgen. Acht mannen werden gewond. Het schip, dat Maandagavond naar Europa zou vertrekken, had o.m. een lading kaliumnitraat aan boord. De brand begon Maandagmiddag in ruim vier, toen de havenarbeiders bezig waren het lossen te voltooien. Alle passagiers hadden het schip reeds in New York verlaten. In Bos ton moest het restant van de lading worden gelost en nieuwe lading wor den ingenomen. Het schip, dat zowel op de becn- als op de terugreis Rotterdam, aan doet, had geen Nederlandse beman ningsleden aan boord. Volgens een der havenarbeiders zijn in het brandende ruim 24 man door het vuur omsingeld. Verscheidene sleepboten lagen Maandagavond langszij om het bran dende schip zo nodig de haven uit te slepen. De weersverwach ting. medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met voornameiyk in de kustprovincies enkele buien. Wei nig verandering in temperatuur. Over wegend matige wind tussen zuid en zuid west. Woensdag: zon op: 7.40 uur, onder: ber 1918 Italië het bestuur over 17.07 uur; maan op: 5 20 uur, onder: Triëst van Oostenrijk overnam, 115.43 uur. Dinsdag 3 November 1953 Negende Jaargang Nummer 2592 Het \i(je\blk I n.DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR; K. VOSKUIL

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1