DE „LANDELIJKE" Op het paard getild,. maar er niet over Klad in de bankroverij gekomen Ruiters uit Veluiüe-gehucht Veroverden kast vol hekers Predikantsopleiding voor Papoea-kerk AFSCHEID JHR. DR. GRASWINCKEL „Vakwerk" uit de tijd Wonderschoon land maar hard werken is de boodschap D Tekort van duizend mijnwerkers Mn Even\ «rpost (Van een onzer verslaggevers). ECHTS van de ver keersweg Hoevela kenBameveld, op een weiland naast de boerderij „De Elle boog" in Tersehuur, geeft I-Ieimen Wouter Bouwman college in de rijkunst aan twaalf boerenzoons. Commando's in Veluws dialect rollen tot laat in de avond over het weitje en als er bijha geen hand meer voor ogen te zien is, groet Bouwman zijn jongens: „Ajuus, kommen heur de volgen de keer!"„Jóóóh. „Kommen heur1" Bouwman, stamiboekhouder bij de rundveefokkerij in het Zuidwestelijk deel van de Ve- luwe, is zelf een boerenzoon. Hij kent zijn pappenheimers. De jeugd heeft belangstelling voor techniek. De Jon gens van het platteland worden steeds meer in aanraking gebracht met trac toren en andere machines, die het werk van de boer moeten verrichten. Prach tig, maar Bouwman vindt, dat er voor de jonge boer in de mechanisatie ook een gevaar sohuilt. Velen worden ge makzuchtig, hebben nauwelijks meer belangstelling voor iets anders dan voor een machine. Het leger gaf het voorbeeld. De tijd van het paarden volk is voorbij, kunstmatige P.K.'s namen de plaats in van de levende paardekraóhft Neen, Bouwman ls zeker niet de man, die de machine verwerpt. Hij zou zijn werk bij de honderden boe ren niet kunnen doen zónder motor. Maar onder zijn leren vest klopt een hart, dat gehecht is aan een paard, de onvervangbare trouwe trekker. Daar om spoort Bouwman de jongens, die 's avonds bij hem „college lopen" in de rijkunst nog eens extra aan: „Kom men heur!" Het groepje is maar klein en Bouwman wil ze bij elkaar houden, liever nog méér landelijke ruiters bij „De Eleboog" zien, maar in het boe renland is meer werk dan velen den ken DE ruiters van Tersdhuur zijn slechts enkelen van de tienduizenden boe renzoons en -dochters in Nederland, die de traditie van het landbouwtuigpaard hooghouden. Men kan ze overal tref fen op het platteland, in de Wierin- germeer, de Beemster, op de Zuidhol landse eilanden, in de Noordelijke provincies en in de nieuwe polder van het IJselmeer, maar ook daar, waar natuurschoon even wijkt voor de boerenhoeve met wat luttele hecta ren zandgrond; in Brabant en op de Veluwe. BIJNA tien jaar geleden staken enkele mannen in het nauwelijks 700 zielen tellende Veluwe-gehucht Tersehuur de hoofden bij elkaar om een landelijke rui terclub op te richten. Officiéél zou men zich moeten aanslui ten bij de „Landstorm", maar daarom gebeurde er niets officieels. Er werd gereden, vergaderd en in de gedachten van de ruiters en „bestuur" speelde een naam, die nog even niet genoemd mocht worden. Bij de boerderij van Van Ginköl in Tersehuur werd ge oefend onder leiding van de instruc teur Evert van Beek. De Duitsers vonden het gezelschap ruiters, dat regelmatig bijeenkwam, wel verdacht, maar het rechte kwamen zij nooit te weten en om er zich nu zó druk om te maken, daar stonden hun hoofden omstreeks '44'45 niet naar De bevrijding kwam. De ruiters kozen „Vrijheid" in hun vaandel, waar aan Froukje Schuld en de vrouw van de nieuwe instructeur, Helmen Bouw man, avonden hebben geborduurd. De instructeur ging op pad voor nieuw leven. Hij ging de boerderijen af, waar nog een paard was, dat aan de roofzucht van een vluchtend i'eger was ontkomen. Bouwman had succes en reeds een jaar na de bevrijding rijpte bij hem het plan om zijn ruiters te laten deelnemen aan ontmoetingen met andere ruiters uit de provincie en elders in Nederland. „Daarvoor moest ik de pipa's langs," vertelt Bouwman, „want die moesten hun toestemming geven." Een paard is op een Veluwse boerderij geen luxe en daarom werden Bouwman's plan nen voorgelegd aan de ouders, die het weten konden of het paard zo nu en dan eens een dag gemist kon worden. Bouwman kreeg „ja" en toen is ieder uurtje benut. Als de ploegvoor getrok ken was en de oogst binnen, werden de paarden gezadeld en in snel tempo bracht de instructeur, eens leer ling van de befaamde militaire ruiter Hasselman, de boerenzoons de grond slagen van de ruiterkunst bij. Gebogen ruggen „commandeerde" hij recht, op de „zit" werd eindeloos gehamerd. En dan de been- en teugelhulpen. Ruiter en paard werden als het ware gekneed in Bouwman's handen, avond aan avond, soms drie keer ln de week. Naast de dressuur werd er gespron gen over de rood-wit-blauwe lever- traantonnen en autobanden, die de jongens zelf tot hindernissen hadden gemaakt. En het ging goed met de jeugdige „Vrijheid", geheel naar de wens van degenen, die de hoop hadden uitge sproken dat de vereniging zou mogen „greu'n en bleu'n". Eén ding ontbrak er nog de eerste Jaren: de uniformen. Maar de Oranje vereniging schoot te hulp toen „Vrij heid" voor het eerst in groot verband buiten de Terschuurse manege optrad. Met geleende blouses, sjerpen en das sen, de rubberlaarzen aan, trokken de jongens naar Lichtenvoorde. Men kwam er vandaan met de kampioens beker van Gelderland! TOEN volgden titels aan de lopende band. „Vrijheid" trad in het krijt met landelijke ruiters uit alle delen van de provincie en op de nationale kampioenschappen met ruitervrienden uit de onmetelijke poldergebieden, waar de paarden al in jaren geen ploeg meer getrokken hebben. Men heeft zich op die nationale ontmoetingen wel eens afgevraasd als „Vrijheid" in de ring kwam: „Wat is dat toch voor een vereniging, die „Vrijheid"? Ter- schuur? Nooit van gehoord." Maar het Veluwe-gehucht bleef niet lang onbe kend ln de kringen der landelijke ruiters. Sinds Lichtenvoorde de eerste Instructeur Bouwman en zijn achttal na het behalen van het vierde kam,pioenschap van Gelderland in Veil. beker bracht in '46, is er geen jaar voor de Terschuurse jongens voorbij gegaan zonder een provinciale of na tionale titel. IN het plakboek van „Vrijheid" kan men vele hoogtepunten vin den: natuurlijk de kampioenschappen, maar ook de vacantieritten met rui ters die het „wilt en bijster landt van Veluwen" te paard wilden ontdekken. De ruiters van Tersehuur dienden als gids. En dan de dag, waarop prins Bernhard de ruiters van „Vrijheid" complimenteerde! In de huiskamer van Bouwman kan men de triomphen zien, een kast vol bekers, kransen en me dailles. BINNENKORT viert „Vrijheid" haar tienjarig bestaan. Een hele reeks successen als men in die beker-, medaille- en kransenkast kijkt. Maar de „Landelijke" rekent een ander suc ces zwaarder. De Koninklijke Federa tie van Landelijke Rij verenigingen stelde het 25 jaar geleden toen nog niet Koninklijk zo mooi voor: Doel: 1. lichamelijke ontwikkeling voor de plattelandsjeugd; 2. Opvoeding tot zelf beheersing en wilskracht; 3. Aankwe ken van zin voor gehoorzaamheid, be leefdheid en saamhorigheidsgevoel. Misschien is er toen wel eens om ge lachen. Maar de Landelijke Rij vereni ging „Vrijheid" van Tersehuur is een van de vele rijverenigingen, die aan het doel beantwoordt en bewijst, dat de plattelandsjeugd, wat betreft het ontwikkelen van de eigenschappen, die nodig zijn om zich goed te presenteren, zeker niet achtergesteld- behoeftte worden bij de stadsjeugd. Raad voor Zending besloot deze in 1954 te beginnen ln de vergadering van de raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk is voorzien in de vacafure-ds. C. M. van Endt als vice-voorzitter van de Raad door de benoeming van ds. H. J. Kater te Amsterdam. Ds. Kater was reeds lid van de Raad. Hij was van 1938 1946 predikant in Indonesië en is se dert het vorige jaar vice-voorzitter van de Classicale Zendingscommissie Amsterdam, Als adviseur namens de Raad bij de Generale Synode voor 1954 zullen worden voorgedragen: prim-us dr. E. Jansen Schoonhoven, secundus ds. P J. Mackaay. Een bespreking van het uitvoerige statistische rapport van de hand van de heer J. A. Mulder resulteerde in een uitgesproken wenselijkheid om in de binnenlandse actie tot meerdere decentralisatie te geraken met een betere concretisering van budget voor de classes. Het hoofdonderwerp ter vergadering was Nieuw-Guinea, waarbij de raad profiteerde van de aanwezigheid van een aantal deskundigen van het ter rein zelf, dat met verlof hier te lande is, nl. de terreinleider ds. I. S. Kijne, de algemeen schoolbeheerder N. van der Stoep, ds. F. C. Kamma, ds. J. P Kabel en de zendingsarts S. Franken die met hun dames als gasten en ad viseurs aanwezig waren. Aan de orde k-wam de predikants- opleiding ten behoeve der groeiende Papoea-kerk, die nu reeds 130.000 leden telt. Tot nu toe is er nog slechts één aanwezig, die een behoorlijke theologische vorming heeft genoten. Met kracht zal deze opleiding ter hand genomen dienen te worden, waarvoor reeds 5 oudere voorgangers, 5 jonge goeroes en 3 abituriënten van de primaire middelbare school werden bestemd. De bedoeling is om in 1954 te beginnen te Seroei en de opleiding vier jaren te laten duren. Aangezien de financiën er voor naar alle waar schijnlijkheid bin-nen de grenzen der begroting zullen kunnen worden ge vonden, besloot de Raad tot deze oplei ding over te gaan. Over de voertaal voor het onderwijs zullen binnenkort publicaties van ze-ndïngszijde ver schijnen. Voorts werden plannen ontvouwd voor het jubileum van 100 jaren Nieuw-Guinea-zending. dat begin 1955 zal worden gevierd, zowel in Neder land als op Nieuw-Guinea. Ook wer den plannen bekendgemaakt voor een actie voor een studiefonds tb.v, de opleiding van artsen, landbouwkun digen, onderwijzers, predikanten, tech nici en verpleegsters uit de volkeren van Nieuw-Guinea. Op een concours in Nijkerk bliezen drie ruiters van Vrijheidde reveille van het platteland. Zaterdagmiddag jl. heeft de aftre dende rijksarchivaris jhr. dr. D. P. M Graswinckel in de leeszaal van het Rijksarchief in Den Haag een af scheidsreceptie gehouden. De vertegenwoordiger van de mi nister van Onderwijs, K. en W., mr. F. P. Th. Rohling, schetste het be langrijke werk, dat de aftredende Rijksarchivaris zowel op nationaal als internationaal terrein voor het ar chiefwezen had gedaan. De bijna vol tooide archiefruil met België behoort tot zijn vele verdiensten. De opvolger van jhr. Graswinckel, mr. H. Hardenberg, sprak als secreta ris van het huldigingscomité. Hij schetste jhr. Graswinckel als een ge wichtige en populaire figuur, kundig en bezonken van oordeel, een harde werker, die altijd de handen uit de mouwen stak. Vrije dag op 2 Januari mag worden ingehaald Bij een 'beschikking van de staats secretaris van Sociale Zaken is aan hoofden van ondernemingen, waar op Zaterdag 2 Janu-ari a.s. geen arbeid wordt verricht, vergunning verleend de hierdoor verzuimde uren te doen inhalen. (Van onze New Yorkse correspondent). ENIGE tientallen jaren geleden was het ple gen van een overval op de goedvoorziene geld laden en kluizen van banken het werk van vaklieden. Hetzij een paar auto's volgeladen m,et revolverschietende of mitraillerende be roepsbandieten in de geest van John Billing er en Al Capone, hetzij een groepje uiterst bekwame „zware jongens", die, onder de bescherming Zo gebeurden er ln 1932, op 'het dieptepunt van de depressie, 554 van die bank overvallen met een op brengst voor de onderne mende vaklieden van 3.3 millioen. Het aantal jaren vrij logies en verzorging op staatskosten, dat ze na ar restatie en veroordeling in de wacht sleepten, nog bui ten beschouwing gelaten. Door diverse nieuwe be veiligingsmaatregelen daal de het aantal bankberovin- geo tot 20 in 1943. Daarna goedrevolver, gaan met de o.a. ook uit het feit, dat er duiten van de banken strij- vorig jaar maar één poging ken. Soms houden ze drei- tot een bank-„hold-up" werd gend de hand in de zak, gepleegd door een vrouw, zeggende, dat ze een revol- terwijl dit jaar niet minder ver hebben, terwijl later dan 15 vrouwen, allemaal op blijkt, dat ze niet eens een haar eentje, probeerden speelgoedpistool^ hadden en gei<j op te nemen bij een alleen maa. bluften. Als dat niet het toppunt van ama- teurswerk is, wat dan wel? „Snertlui" Het amateursgehalte van de bankrovers wekt zelfs Amateurs op pad met speelgoedpistolen bank, zonder dat ze er een deposito hadden, maar met bedreiging met ge weld. In het begin van dit jaar beroofde een 19-jarige moeder achter elkaar twee banken in Texas, van bij el kaar 2300. Bij arresbatie vertelde ze, dat ze daarmee rekeningen van kruidenier en slager had willen be talen. Ook oude heren is het weer langzaam gaan stijgen, tot 101 in 1952, met een totaal-verlies voor de banken van 640.000. Tus sen 31 Augustus 1952 en 31 Augustus 1953 was het ge stegen tot 137 gevallen met 7 7 j een verlies van bijna 1.1 van het nachtelijke dms- miui0en. ter, hun gevoelige vin gertoppen beproefden op de combinatie van het slot op de kluisdeur. Bij dit laatste kwam dan nog een klein wisse- Toppunt MAAR het alarmerende is, dat het merendeels amateurs zijn geworden, die met „succes" van ver dacht allooi de banken wasje van het inbreken beroven. Voor de vaklieden in de bank en het buiten k-wam de klad in de bank- de minachting van de be roepsdievenvangers, de de tective-bureau's, die spe ciaal op bankrovers jagen. „Bijna iedereen kan tegen woordig een bank beroven," zo klaagt Horace Crowe, hoofd van de criminele af deling van het bekende New Yorkse detectivebureau van J. William Burns, dat al van-af 1909 speciaal banken op de assistent-kassier, gaf bewaakt „Er is niets op- hem het gebruikelijke dreig- windends meer aan om op briefje en wandelde de die bankrovers te jagen; het bank uit met 6000. Bij zijn zijn gewoon snertlui gewor- arrestatie spoedig daarna In sommige gevallen wordt de bankroof niet zozeer ge pleegd uit financiële over wegingen, als wel uit een soort protest. Onlangs wan delde een deftige, voorbeel dige oude heer, de 69-jarige Clifford Baughman, alge meen geacht in zijn gemeen te, de Elk River Bank te Elk River in Minnesota bin nen. Hij richtte een Colt 45 den." werking stellen van de alarm-installatie. Ook al weer vakwerk. roverij, dat is waar. Maar de meestal in hun eentje opererende amateurs, veelal „bewapend" met een speel- Zelfs vrouiven HOEZEER het amateu risme toeneemt, blijkt gaf de oude heer als ver klaring, dat „hij er schoon genoeg van had gekregen jarenlang altijd maar de orders van zijn vrouw te hebben moeten opvolgen". CANADA-EXPERTS GEVEN HUN MENING „GOEDE PREEK MEER WAARD DAN EEN GOED MAAL" H. M. de Koningin heeft ten palei- ze Soestdijk de zilveren gedenkpen ning in ontvangst genomen, die is ge slagen ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van het „Amsterdamseh genootschap ter bevordering der koe pokinenting voor minvermogenden". (Van een onzer verslaggevers) Drie Canada-deskundigen hebben Zaterdagmiddag te Utrecht een grote schare toekomstige emigranten voor lichting gegeven van de beste soort over dit grote land. De vergadering was uitgeschreven door de Chr. Emi gratie Centrale en werd gehouden in een der grootste zalen van K. en W. te Utrecht. De drie sprekers waren de heren R. A. Jongbloed, J. Heersink en A. de Jong. Zij zijn allen enige jaren werkzaam geweest in Canada op het gebied van de emigratie. De heer De Jong is reeds jarenlang farmer in het Zuidelijke deel van Brits Columbia in het verre Westen van Canada. Het klimaat is er best, er va-lt veel regen (loodrecht naar be neden). de boerenbedrijven zijn van het gemengde type en er zij-n vooral goede melkers nodig. Voor pas beginnende emigranten zijn er mooie kansen in het Noorden van deze provincie. De zomer is daar wel veel korter dan in het Zuiden, (Van een onzer verslaggevers) j/H dag in het laatste oorlogsjaar begon zo somber. Het paard Syrusvan de landbouwer Schimmel bij Tersehuur stond op de lijst om gevorderd te worden. De forse bruunwerd voorgeleid en stond de Duitsers wel aantot het ogenblik, dat één der omstanders opmerkte, dat „Syrus" wel de schurft kon hebben. Aandachtig heb ben de Duitsers het paard nog eens bekeken, vooral die lichte liaarvlekjes op de huid van het dier. Maar toen iemand nog even heel tac tisch het woord „schurft" in de mond nam, werd „Syrus" „ausrangiert" Kees, de vijftienjarige zoon van Schimmel kreeg het paard mee naar de landelijke rij- vereniging Vrijheiden toen begon de car rière van een landelijke ruiter, die uniek is in de geschiedenis van de ruitersport. Paard nodh ruiter kan men het aanzien en toch hebben Kees Schimmel en „Syrus" in de „Lan delijke" een vertrouwde klank ge kregen. In 1948 op de Interprovinciale rulterwedstrijden in Ommen ver overde de jonge Schimmel zijn eer ste kampioenschap en nog wel met een in dressmir en springen. Tij- H Schimmel met „Syrus" in de vrijheidsdressuur. Be- H neden: dezelfde combina- E tie in een springconcours j| tijdens een openluchtspel in het Schaffelaarse Bos |j H te Barneveld. |j lllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll dens de Gelderse kampioenschap pen, die datzelfde jaar werden ge houden, werd hij wéér eerste; zijn clubgenoot W lm van 't Ooster kreeg de titel voor de veelzijdigste ruiter. Het jaar daarop: vier titels nationaal en provinciaal in dres suur en veelzijdigheid. In 1950, '51 en '52 negen titels en kort geleden op de grote vee- en paardenten- toonstelling in Utrecht was het wéér: „Kees Schimmel op Syrus". Kees' zeventiende individuele kam pioenschap Als men het aantal nationale en provinciale titels van deze lande lijke ruiter precies wil weten, kan men het beste naar de instructeur Bouwman gaan. Voor Kees zelf telt deze indrukwekkende lijst nauwe lijks. Dat typeert de jonge boer. Met die kast vol bekers, kransen en medailles is hij dezelfde bedees de, maar vriendelijke jongen ge bleven, die zich bij de oprichting van „Vrijheid" aansloot met zijn „afgekeurde Syrus". „Hie veraandert' er geen spier van", zegt men in Tersehuur. Wat zeggen wil: men heeft Kees p 't paard getild, maar er niet óver maar a<])les groeit ook veel sneller. Een goede farm met alles er bij is hier wel te koop voor ca. 5060 6000 dollar, •tegen tienmaal zoveel in het Zuiden. De Chr. Ref. Church telt hier vier ge meenten. De Nederlandse emigranten zij-n in dit gebied zeer tevreden. De heer De Jong deelde mede dat de Herv. Emigratie Commissie in deze provincie nog niet over vaste steun punten beschikt zoals elders in Canada. Het is van het grootste belang dat deze er zo snel mogelijk komen omdat zich bij de plaatsing van Ned. Herv. emigranten nog wel eens moei lijkheden willen voordoen. Leer de taal De heer J. Heersink, burgemeester van Steenderen, stelde in het licht, dat Canada bezig is zich te ontwikkelen van een landbou-wstaat naar een in dustriestaat. De trek naar de Ver, Staten is groot en daardoor zijn er in Canada duizenden boerderijen te koop. De komst van de niet-agrariërs is in sterke mate afhankelijk van de con junctuur. Kantoorbedienden en intel lectuele werkers hebben geen kansen. Gezinnen met veel kleine ld-nderen hebben het ginds zwaar en moeilijk. De beste vooruitzichten hebben vrij gezellen en jonge echtparen alsmedi gezinnen met grote kinderen. De eer ste twee jaar zijn het moeilijkst, daar na wil bfj-na niemand meer terug. Als de vrouw weinig voor emigre ren voelt is het beter niet te gaan. Doet men het toch, dan komen er bijna altijd stukken van. En voor de zoveel ste maal: leer de t-aal! Va-n groot be lang is ook dat ginds de eenheid van het gezin wordt bewaard. Het gebeurt meer dan eens dat in Canada bepaalde gezinnen naar het uiterlijk goed sla gen. De onderlinge gezinsband is ech ter stukgeslagen en in feite is hier dan van mislukking sprake. Goede emigratie vergt geestelijke voorberei ding in de breedste zin. Geestkracht Dit laatste stelde ook de heer Jong bloed, de vroegere secretaris van de Stichting van de Arbeid, in het licht. Op zijn vele reizen door Amerika heeft hij meermalen gezegd dat een goede preek meer waaird is dan een goed maal, wi-l men een geslaagd emigrant worden. Met andere woorden: op de geestkracht komt het aan. Men moet ook een geestelijlke bijdrage willen le veren aan de opbouw van deze natie. Enorm is wat de Ohr. Reformed Church presteert om de emigrant or te vangen. Deze kerk (in totaal 135.000 leden) heeft reeds twee mil- De Schotse vissersboot „Jeannïe Me-dtay" heeft een geweldige strop gehad. Veertig mijl uit de Schotse kust ra-aikte haar net zo vod katoeildauw. dat de bemanning het on mogelijk binnen boord kon krijgen. De schipper besloot de vangst, die ongeveer 13.000 kg woog, naar Helmsdale te slepen. Thvaafllf uur ging met het karwei heen, juist toen het vaartuig de haven bin- niein zou lopen, scheurde het net. De onge veer 3000 vissen kozen het ruime sop. In de Westminster Abbey te Londen, in de kapel van Edward de Belijder, heeft de deken onder de vloer een tot dusverre onbekend graf ontdekt. Men vermoedt, dat 'het de laatste rustplaats -is van een faim- luelid van een der vroegere Britse verston. De vttoer in de ka-pel werd in 1269 gelegd is volgens de oude kronieken nimmer opengebroken. De ondergrondse bezetting van de staatsmijnen „Emma", „Hendrik" en „Maurits", die niet meer voldoende op peil is, zal op korte termijn moeten worden aangevuld. De geraamde totale behoefte aan nieuw personeel wordt geschat, op rond 1000 man. De provin cie Limburg levert hierin haar aan deel, de rest zal uit andere provincies moeten worden aangetrokken. Dit moet tijdig geschieden omdat de aan geworven arbeidsgrachten in het be drijf moeten worden geïntroduceerd en geschoold. In verband hiermee zal in de komen de maanden onder auspiciën van het rijksarbeidsbureau een wervingsactie worden gevoerd voor ondergrondse mijnwerkers. De eerste wervingsver gaderingen worden in de week van 16 tot en met 23 November gehouden in Oost-Brabant. Afhankelijk van de re sultaten daarvan zullen in andere stre ken van het land eveneens wervings acties worden begonnen. Net scheurde onder last 1 kabeljauwen Van De bemanning van het Franse motor- scheepje „Le Beco", dat gisteren met awa-rs averij te Newfly-n- bmneriliiep, vertelt een stenk verhaal. Be/haOive een gedeelte van de 6tuiurbut werd in een zware storm ook het soheepshondije overboord geslagen. De Sftwuirhu-t bleef weg, maar een tweede ge weldige roililer bracht de hond weer san d-ek. Toen de kapitein het zeewater uit zijn ogen had gewreven, Ziag hij het dier weer naast zich staan. Een Spaanse visser uit Badalona he-?ft tussen San Ju an de Vdlasa/r en Mataro, in de provincie Barcelona, twee prachtige "Ro meinse vac-en opgevist. Hij had. er eerder 26 opgehaald. „Het 'aantal doden ten gewoftge -van ver- iceerso-nigehrklken d-s in de So-wjet-Uuie zeer gering". Radiio-MosJkow schrijft dii-t toe aan de .grondige wijze waarop het examen voor het verkrijgen van een rijbewijs wordt afgenomen". lioen dollar geofferd voor dit doel en een man of tien is doorlopend aan het werk om de landverhuizers in hun moeilijkheden bij te staan. De heer Jongbloed gaf een boeiend overzicht van de mogelijkheden in dit rijlke land, dat nu nog 14 millioen in woners 'heeft doch er in 1975 waar schijnlijk 25 millioen zal tellen. De bodemschatten zijn enorm. De kolen raapt men in sommige streken zo van de grond op en het aardgas is er zo overvloedig, dat men in sommige plaatsen niet eens de verlichting uit schakelt omdat dit te veel tijd en moeite kost. De volle zaal heeft met gespannen aandacht naar de sprekers geluisterd. Er werden enige films gedraaid en er was ook gelegenheid tot vragenstellen waarvan volop gebruik werd gemaakt. Op Zaterdag 7 November wordt van de werf van de firma Gebr. Nie- stern te Delfzijl te water gelaten de 1100 ton metende kustvaarder „Kroon- borg", die wordt gebouwd voor reke ning van de N.V. Wagenborgs passa giersdiensten en expeditiebedrijven aldaar. Dit is de grootste kustvaarder die ooit in de omgeving van Delfzijl werd gebouwd. RADIO-AGENDA Woensdag 4 November Hilversum I 402 m. 746 kc/s. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber, 8.15 Gram, 8.30 „Tot Uw dienst." 8.35 Gram. 9.00 V.d.zieken 9,30 V.d.huisvr. 9 35 Walerst. 9.40 Gram 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.05 „De hoofdige Boer", hoorsp. 12.00 Bas en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui 13.00 Nws. 13.15 „Met Pit, op pad", caus. 13.20 Metropole Ork. en solist. 13.50 Gram. 15 35 Viool en piano. 16.00 V.d jeugd. 17.00 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Mil. caus 18.10 Gram. 18.15 ld: 18.30 „Spectrum van liet Chr. org.- en ver. leven", caus. 18 45 Piano duo 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram 19.30 Buitenl.overz. 19-50 Violen en orgel. 20.00 Radiokrant, 20.20 Oogstdiens*-. 21.30 „De Rijn levensader van West- Europa" klankb. 22.15 Gram. 22.45 Avond- overd. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Gram. Hilversum H 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7 00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8 50 V.d.huisvr. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO' 10.00 School radio. VARA: 10.20 V.d.vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeonork. en solist. 12.30 Land en tulnb. meded. 12.33 V.h.platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonst. Agenda. 13.18 Orgel en zang, 13.45 „De weg om hoog", caus. 14.00 V.d.kind. 16.00 V.d.zieken. 16 30 Jeugdcone. 17.50 Regeringsuitz.l Jeugduitz.: Correspondent.iedub „De brie venbus gaat open" olv. Reglna Zwart. 18.00 Nws, en comm 18.20 „Het volle pond", caus. 18.35 Lichte muz. 19.00 V.d.kind. 19 03 „Veiligheid uit nuchterheid", caus. 19.20 VARA-Varia en grain VPRO: 19.30 V.d. jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Po£ comm. 20.15 Om.r.ork. en klein vrtA^ven-koor. 22.30 „Water voor de Woestyn", caus. 22.43 Pianospel. 23.00 Nws. 23.13 Social, nws. ia Esperanto. 23.20 Orgel, harp, viool en zang, 23.45—24,00 Gram. DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 TROUW

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3