Met borstel en in overall een modderige kuil in Sjah van Iran uitblinker in vi]f sporten! WAAR KOMT ONS VOLK VANDAAN? (I) Dr. Huizinga op zoek naar de vroegste bewoners Van ons land „Geen boeien en niet op water en brood" Dwaze blanke man' Bronstein, schaakgenie zonder secondant Z.M. Mohammed R. Pahlati: allround! Overval in villa te Hilversum Atax-bedrijf gaat liquideren Melkprijsgarantie f 20.75 bij 3,7 vet Moeilijkheden hij Holland Nautic A TROUW DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 (Van een onzer verslaggevers). REKKEN met rijen grijnzende schedels en stapels kisten met wervelkolommen, ribben en been deren beheersen het interieur van het kleine witte huisje, dat aanhankelijk staat aangeleund tegen de Utrechtse Janskerk. De holle ogen van die schedels kijken neer op kostbare meetapparaten, waarmee tot op een honderdste millimeter nauwkeurig kan worden gemeten, en op keurige stalen archief kasten, waarin duizenden en nog eens duizenden vellen papier in het gelid staan: papieren met vingerafdrukken, papieren met tabellen en statistie ken en papieren vol getallen, ingevuld achter aanduidingen als lichaamslengte, lengte bovenarm en lengte dijbeen. Het witte huisje, dat deze vreemd soortige inventaris herbergt, is het hoofdkwartier van een tak van weten schappelijk onderzoek, die enig is in ons land. Het is het domein van dr. J. Huizinga en zijn medewerkers, en aan de gras-groene deur hangt een bordje met de naam „Physisch anthropolo- gisch instituut". Men kan dr. Huizinga lang niet altijd treffen tussen de doodskoppen en de archiefkasten of aan het bureau in de kleine studeerkamer. Want hij trekt er vaak op uit. Dan kruipt hij ergens m Nederland in een modderige kuil, met een overall aan en een borsteltje in zijn hand, om naar oude skeletten te zoeken. Of hij houdt zitting in een school op de Waddeneilanden om vin gerafdrukken van kinderen te ver garen. Ook kan het zijn, dat hij dan ibezig is met een meetinstrument ver schillende maten op te nemen van een boer, een grondwerker of een kantoor bediende. Als hoofd van het Physisch anthro- pologisch instituut stelt dr. Huizinga een onderzoek in naar de huidige samenstelling en naar de oorsprong van het Nederlandse volk. Hij dient de wetenschap door uit te zoeken uit welke oude stammen het Nederlandse volk is opgebouwd, hoe die stammen zich onderling hebben vermengd en welke invloeden van elders er later op •hebben ingewerkt. Heel voorzichtig maakt dr. Hui zinga hier zonder overall, deze kuil is schoon een sche del los uit de wand van de sleuf, nadat hij van het zichtbare deel met een borsteltje het zand heeft verwijderd. OPGRAVINGEN En daar komt men natuurlijk niet achter als men in de studeerkamer blijft zitten. Daarom is dr. Huizinga er als de kippen bij wanneer de Rijks dienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek hier of daar opgravingen verricht. Licht komen daarbij resten van eeuwen geleden begraven mensen naar boven. Vooral wanneer de Rijksdienst gaat graven naar fundamenten van oude kerken wil dr. Huizinga er graag bij zijn. Want de kans is groot, dat men dan oude kerkhoven vindt. En op oude kerkhoven kan wel eens wat te vinden zijn, dat een beetje helderheid brengt in de vragen, die dr. Huizinga zoekt te beantwoorden. So werden op een blootgelegd zeven- de-eeuws kerkhof bij Wijk bij Duur stede geraamten gevonden van men sen, die men eigenlijk alleen in Fries land zou verwachten; de schedels waren namelijk, van boven gezien, langwerpig. Het ras, dat later alleen in het Noorden van ons Land voor kwam, leefde in de zevende eeuw dus nog in het Zuiden. Op een kerkhof bij Herpt, dat ongeveer tien eeuwen oud was, werden eveneens langwerpige schedels gevonden; een bewijs, dat het Nordische ras ook in de negende eeuw nog in het Zuiden voorkwam. Merkwaardig was echter, dat in jon gere (hoger gelegen) lagen van dit kerkhof alleen ronde schedels te voor schijn kwamen. De overigens heel voorzichtige conclusie, die dr. Hui zinga hieruit trok, is, dat het zoge naamde Nordische ras in het Zuiden van ons land is verdrongen door van 'de Alpinen afstammende stammen» Dat dat verdringen echter heel langzaam WAAR komt het Nederlandse volk vandaan? Uit welke oude stammen is het opgebouwd, welke vreemde invloeden heb ben er op ingewerkt, en hoe is de huidige samenstelling er van? Naar het antwoord op deze vra gen zoekt dr. J. Huizinga, hoofd van het Physisch Anthropolo- gisch Instituut te Utrecht. Daar is een zeer omvangrijke studie voor nodig; een studie, die be staat uit het zoeken naar en het vergelijken van een aantal er felijke kenmerken. In neven staand artikel leest u iets over het onderzoek naar de herkomst van het Nederlandse volk, bij welk onderzoek men alleen maar de beschikking heeft over de resten van eeuwen geleden be graven mensen. In een volgend artikel hopen we u iets te ver tellen over het onderzoek naar de huidige samenstelling van ons volk, waarbij metingen wor den verricht, vingerafdrukken worden vergaard en over enige tijd smaakproeven worden genomen. moet zijn gegaan, blijkt wel uit de vele „mengproducten", gevonden in de middelste lagen. ERG OUD Een vondst, waar dr. Huizinga heel blij mee was, waren de overblijfselen van een geraamte, dat te voorschijn kwam in een gat van dertien meter diep in een oud kerkhof te Eist in de Betuwe. Schedel en beenderen werden nauwkeurig onderzocht en daarbij kwam vast te staan, dat men de resten had gevonden van een mens, die vlak na de ijstijd had geleefd, van een mens dus, die niet zo heel veel in leeftijd verschilde met de beroemde Neander dal-mens. Maar al dlie sporadische vondsten zeggen nog niet veel. Om meer te weten moet men er achter zijn hoe de rassen, waaruit het Nederlandse volk is ontstaan, in ons land zijn gekomen, Moet men eigenlijk de beschikking hebben over resten van de eerste be woners van de lage landen. Als die dan blijken overeen te komen met in andere landen gevonden resten van mensen, is men een heel eind verder. En daarom is heel het zoeken van dr. Huizinga eigenlijk een zoeken naar overblijfselen van de vroegste bewo ners van ons land» Migratie op grote schaal? Volgens de gechiedenisboekjes heeft die wel plaats gehad. Maar dr. Huizinga is daar niet zo heel zker van. „Er is geen enkel bewijs voor," zegt hij. „De migrerende stammen zouden Nederland via een bepaalde weg moe ten hebben bereikt, en die weg zou door talrijke vondsten kunnen worden aangewezen. Maar er zijn nog nergens vondsten gedaan die op migratie naar de lage landen wijzen; behalve van wat kraaltjes en scherven, maar die zeggen niets omdat dat erfstukken of elders gekochte voorwerpen kunnen zijn geweest". Toch moeten er na de ijstijd ergens vandaan mensen naar de lage landen zijn gekomen, want het is onmogelijk dat ons land in de ijstijd bewoond was. „Jammer genoeg houdt mijn werk terrein op bij Glanerburg en Wern- hout", vindt dr. Huizinga. „Ik kan niet BEN VAN EYSSELSTEYN ONTVING „GLEIMBECHER" De Duitse dichter Ludwig Baete heeft op Zaterdag 31 Oct. aan de Ne derlandse auteur Ben van Eysselsteijn de „Gleimbecher" overgedragen. Dit geschiedde in een bijeenkomst van het Haags letterkundig genootschap „Oefening kweekt kennis" in Pulchri Studio. De „Gleimbecher" is de wijnbeker, die Johann Wilhelm Gleim (1719 1803), die de grootste figuren van zijn tijd ontving, zijn gasten ter begroe ting aanbood. Gleim, meestal „Vater Gleim" genoemd, was domsecretaris te Halberstadt. Onder zijn gasten wa ren Klopstock, Lessing, Kant, Schiller en Heinrich von Kleist De laatste drager van de naam Gleim schonk de beker an de in 1945 overleden prof. dr. Herman Anders Krueger die hem testamentair aan zijn vriend Ludwig Baete naliet. Deze heeft hem thans aan Ben van Eyssel steijn geschonken, onder voorwaarde dat deze hem eens zal doorgeven aan een Duits schrijver. De bijeenkomst Zaterdagavond in Pulchri Studio werd geopend door prof. H. J. W. Kroes. Hierna sprak Ludwig Baete, die Ben van Eyssel steijn geschonken, onder voorwaarde Lang en diep zijn de sleuven, I waarin dr. Huizinga naar oude geraumten zoekt. Soms, zoals in Eistdertien meter diep en tien tallen meters lang. 1 v. in het buitenland gaan zoeken. En bo vendien: waar zou ik moeten zoeken?r ROMANTISCH Nee, het vaststellen van de herkomst van het Nederlandse volk is geen ge makkelijke zaak. En het is niet waar schijnlijk en dr. Huizinga weet dat ook wel dat dT. Huizinga er in zijn leven mee klaar komt. Maar dat vindt -hij niet erg. Alles wat hij vindt kan van waarde zijn voor onderzoekers in volgende eeuwen. „Bovendien: het is myn hobby," zegt hij. „En het mooiste is, dat die hobby nog betaald wordt ook." Dr. Huizinga vindt, dat hij een ro mantisch vak heeft gekozen. „Laat andere wetenschapsmensen me maar uitlachen om m'n gewroet in het ver leden, over m'n geborstel over oude schedels en botten. Laat ze maar zeg gen: Man je moet vooruit kijken. Ik vind het verleden hoogst romantisch. En we hebben in deze moderne tijd zo'n grote behoefte aan eën beetje romantiek". DUITSE JUSTITIE: Het proces tegen de Nederlandse chauffeur, D. de B., die op de autoweg bü Siegburg een ernstig auto-ongeluk veroorzaakte, zal in Koblenz over on geveer drie weken beginnen. De B. zal verdedigd worden door twee Neder landse advocaten. Tot dat tijdstip zal hy in hechtenis worden gehouden. Van de zyde der Duitse justitie wees men met verontwaardiging de berich ten van de hand, welke in de Neder landse pers gecirculeerd hebben, als zou De B. geboeid in zyn cel zitten en op water en brood moeten leven. Een boek met een uitzonderlijk lange titel, die een vreemde uitzonderlijke geschiedenis dekt is „Het was geen wonder dat de Indianen mij „Dwaze Blanke Man" (,,Sha-ga-na-she Wa- du-kee") noemden". Het in de ik-vorm geschreven verfhaal van R. Morenus neemt de lezer mee uit de beslotenheid der war me huiskamer naar een bar oord, ergens in de Canadese wildernis, waar de winter dodelijk kan zijn, doch waar de zomer het hooglied der natuur ringt. In dit bij Sdheltens en Giltay te Amsterdam verschenen boek. vertelt deze pionier van de vele moeilykheden, die een modern Robinson Crusoë moet overwinnen om te kunnen leven en werken In «gebieden, waar de Indianen een nomadenleven leiden. Een avon tuur ver buiten de geciviliseerde we reld, dat zich overwegend prettig laat lezen, doch op den duur niet van een lichte eentonigheid is vrij te pleiten. Voor natuurliefhebber aanbevolen. R. De Belgische schrijver en histori cus Emile Cammaerts is te Londen overleden in de leeftijd van 75 jaar. Sinds 1908 heeft hij in Engeland ge woond. Hij kwam in de internationale belangstelling te staan in 1941, toen hij de overgave van België aan de Duitsers verdedigde. TIET POLOSPEL te paard is afkom-1 "Tl stig uit Iran. Later hebben Enge land en India het overgenomen. Maar deze tak van sport stamt uit Iran en zes eeuwen geleden speelden onze koningen al polo te paard met hun edelen" Deze wetenswaardigheid, en nog heel veel andere, vertelde de heer Abolfazl Sadry, directeur-generaal van het departement van Lichamelijke Op voeding in Iran en vice-president van het Iraan-se Olympisch Comité. De heer Sadry arriveerde onlangs op Schiphol, op doorreis naar de Ver. Staten voor een studiebezoek op uit nodiging van de Amerikaanse rege ring. Vrijwel onmiddellijk na zijn aan komst moest hij een operatie onder gaan, nadat hij zich in het vliegtuig onwel gevoeld had. In de Boerhaave- kliniek te Amsterdam hielp men hem in enkele weken op de been en zo kon hij, alvorens zijn reis voort te zetten, in contact komen met enkele specia liteiten op het gebied van lichamelijke opvoeding en sport in Den Haag en tevens iets vertellen over ivat in zijn eigen land in dit domein wordt ver richt. De sport en de lichamelijke opvoe ding in Iran danken haar ontwikkeling vooral aan de huidige sjah, Z. M. Mo hammed Reza Pahlavï, zelf een all round sportsman die als tennisser, voet. balier, ruiter, zwemmer en schutter tot de besten van zijn land behoort de sportbeoefening zoveel mogelijk aanmoedigt. Momenteel beschikt men in Iran over drie moderne stadions: te Teheran (10.000 plaatsen), in Fahan (8000 plaatsen) en Shiraz (10.000 plaatsen). In aanbouw is een stadion te Ahwaz, en een te Thoriz. Behalve gewone competities kent men in Iran ook jaarlijkse nationale Olympische Spelen voor nagenoeg alle DE winnaar van het vorige candidaten-schaaktournooi was na een beslissingsmatch met Boleslavsky de 29-jarige grootmeester David Bronstein. En wereldkampioen Botwinnik heeft toen aan den lijve ondervonden, welk een groot schaakgenie deze Bron stein was. Met inzet van al zijn krachten sleepte Botwinnik een gelijke uitslag uit het vuur, maar een studie van deze partijen leerde, dat Bronstein het meest geïnspireerd, het meest vindingrijk en met meer ondernemingszin gespeeld had dan zijn rivaal. Ook in het huidige tournooi in Zii- rich is opvallend dat Bronsteins par tyen doorgaans boeiender, inhouds rijken zün .dan die van zyn medestrij ders. Bronstein kan ongelofelijk diep re kenen, 10 tot 15 zetten betekent een peuleschilletje en weit hij dan in een meestal beperkte tyd ziet, grenst aan het wonderbaarlyke. Bovendien is het een prettige, spor tieve kerel en de enige van de Russen, die er geen secondant op nahoudt! Net als Reschewski heeft bij een pracht van een tonsuur en ook wat grootte be treft konden het broertjes zijn. Beiden meten nog geen 1.55 meter. Hieronder volgt Bronsteins overwin ning op Reschewski uit de 13e ronde. Dit betekende tevens Resdhewiski's eerste nederlaag. Wit Reschewski. Zwart: Bronstein. Konings-indisch. 1, d2d4, Pg8—f6, 2. c2—c4, g7—g6, 3. g2g3, Lf8—g7, 4. Lfl—g2, 0—0, 5. Pbl— c3, d7—d6. 6. Pgl—f3, Pb8—d7, 7. 0—0, e7 e5, 8. e2e4. Tf8—e8, 9. h2—h3, e5Xd4. 10. Pf3 X d4, Pd7—c5, 11. Tfl—el. a7—a5, 12. Ddle2 (Een pionoffer, dat zwart ech ter niet kan accepteren. Men zie 12 PIX e4, 13 PXe4. LXd4, 14 Lgöl. Dd7. 15 Pf6t, Lxf6. 16 LXf6 en wit heeft ondanks de pion minder een overwegende stelling). 12 c7—c6. 13. Lel—e3. Pf6—d7. (Dit paard streeft naar e5, waar het pion c4 op de kor rel kan nemen), 14. Taldl, a5a4, 15. Pd4e2 (Tempoverlies, beter was 15. f4). 1; Dd8a5 (Fraai gespeeld, na 16. Tx d6 volgt 16 Db4 en pion c4 gaat dan verloren). 16. Lg2—fl. Pd7—e5. 17. Pe2— d4 (Reschewski ziet zijn fout in), 17. a4 a3, 18. f2—f4, Pe5—d7, 19. b2—b3. Pc5—a6. 20. Le3—f2, Pd7c5, 21 Tele3. Pa6— b4 (Zwarts verontrustende manoeuvres der cavalerie zijn zeer opmerkelijk). 22. Dc2 e2, Lc8d7. 23. e4e5 (Moedig, doch of het verstandig is. is een tweede. De cen trumopmars wordt nl. gemakkelijk afgesla gen en de witte stelling wordt er niet beter op Beter was 23 Lg2), 23 d6xe5. 24 f4 Xe5. TaS—d8, 25. g3—g4. Pc5—e6, 26 Lf2h4. Pe6xd4. 27. TdlXd4. Da5—c5. 28 Td4—e4, Lg7—h6, 20, Kgl—hl, Ld7—e6. 30. g4g5, Lh6g7, 31. Te4—f4. Le6—f5. 32. Pc3e4, Lf5Xe4r. 33. Tf4Xe4, Pb4— a6! (Zwart speelt onberispelijk, het paard streeft thans vla c7 naar e6 en wit moet dan ook wel zijn e-pion oplossen). 34. e5—e6, f7Xe6. 35. Te4Xe6. Te8—f8, 36. Te6—e7, Lg7d4, 37. Te3e6, Dc5—f5, 38. Te7—e8, Pa6c5, 39. Te8Xd8, Pc5Xe6, 40. Td8x f8t, Kg8Xf8 (Zwart staat thans gewonnen, omdat pion g5 niet meer te redden is). 41. Lh.4—g3, Df5Xg5. 42 De2xe6, DgöXg3, 43 De6c8t. Kf8e7. 44. Dc8g4 (Gedwon gen. na 44. DXMt, Kd8, 45. Da8f, Kc7! Is het met wit gedaan). 44 Dg3c3, 45 Khlg2, Dc3—b2t, 46. Dg4—e2t. Ke7—d6. 47. Kg2—f3, Ld4—c5, 48. Kf3e4. Db2— d4t 49. Ke4—f3. Dd4—f6t. 50. Kf3—g2, Kd6—c7. 51. De2—f3. Df6—b2t. 52. Df3—e2. Db2d4. 53. Kg2—f3, h7—h5. 54. Kf3—g2. g6—g5. 55. Kg2—g3. Dd4—f4t. 56. Kg3—02. g5g4*(Bronstein behandelt dit moeilijke eindspel op sublieme wijze). 57. h3xg4, h5 Xg4, 58. Kg2—hl, Kc7—b6, 59 Khl—g2, Kb6c7. 60 Kg2—hl, Lc5—d6. 61. Khl— gl. Kc7b8. 62. De2g2, Ld6—c5t, 63 Kgl—hl, Df4—h6t. 64 Dg2—h2, Dh6—e.3 (De genadeslag. Wit is nu in tempodwang. Op 65. Dg2 wint 65 g3, 66 Le2, Dh6t of 66. Dh3, Dgl mat), 65. b3—b4 (Wanhoop). 65, Lc5d4. In deze gladverloren stel ling overschreed Reschewski zijn toedenk- tijd. W. J. MUHRING Olympische takken van sport. De grote nationale feestdag brengt de apotheose van deze spelen in 'het Amdjedi-j stadion te Teheran. Veer tien dagen later begint het nieuwe na tionale Olympische jaar met wedstry- heeft iedere school een sportvereni ging waarvoor de leerlingen een klein jaarlijks bedrag storten (zestig cent voor de lagere en twee gulden veertig voor de middelbare scholen) en dat bestemd is voor de aan/koop van mate rieel en het onderhoud van de sport velden. Een systeem dat uitstekend functionneert. (Van onze correspondent) Een roofoverval is Zaterdagavond tegen 7 uur gepleegd in de villa van de heer B. aan de Utrechtseweg te Hilversum. De echtgenote van de heer B. bevond zich alleen in de wo ning. Zij lag op een bank in de huis kamer te rusten, toen plotseling alle lichten uitgingen. Onmiddellyk daar na hoorde zij een onbekende mannen stem, die haar toevoegde: „Geef my 100, of ik schiet". Onder bedreiging met een pistool dwong de indringer, die in het bezit was van een zaklan taarn, haar de plaats aan te wüzen, waar een bedrag van ruim f 600,lag opgeborgen. Met dit geld maakte de man, die zoals later bleek door een keukenraam in de villa was gekomen, zich uit de voeten. Mohammed Pahlevi. Tennisser, voetballer, ruiter, zwemmer en schutter. den in de stedien die daarvoor zijn aangewezen en die de kosten van de organisatie en de huisvesting der atihleten voor haar rekening nemen. Door de bank genomen wordt 2% a 5 percent van de -gemeentelijke bud getten besteed voor sport en lichame lijke opvoeding. EEN BELANGRIJKE rol speelt de nationale sportraad, een lichaam waarin vertegenwoordigers van de regering, van de lycea en van het bur gerlijke en militaire sportleven zijn opgenomen en die financiële bijdra gen ontvangt van regering en van ge meenten. Deze gelden worden besteed voor de aanleg en verbetering van sportvelden en stadions, en voor de salariëring van sportleraren. In de laatste tien jaar heeft de sportbeoefening in Iran een grote om. vang genomen. Men kan zeggen dat alle jongelui zich met geestdrift in een of meer takken van sport bekwamen. De populairste en oudste sport is het vrije worstelen. Ook in het gewicht heffen hebben zü zich de laatste jaren geducht doen gelden. Tennis, voetbal, athletiek, basketball, zwemmen (het stadion te Teheran heeft drie open baden) en boksen komen in het land van de sjah steeds meer in zwang. De basis voor dit alles wordt reeds op de lagere scholen gelegd. Elke leer ling is verplicht tweemaal per week de gymnastieklessen te volgen. Voorts De oudste taxi-onderneming Ln Am sterdam, de Atax, heeft van het Ge westelijk Arbeidsbureau de gevraagde vergunning verkregen om haar gehele personeel van bijna 300 personen 240 chauffeurs en verder garage- en administratief personeel te ont slaan. De per 7 November a.s. verleen de ontslagvergunning is alleen geldig bij volledige liquidatie van het be drijf. Reeds geruime tijd geleden had de directie van de Atax aangekondigd tot opheffing te zullen overgaan, omdat het bedrijf niet langer lonend was te exploiteren. De plaatselyke Unie-Verkeer heeft kort geleden aan het college van B. en W. verzocht een financiële waarborg te willen verlenen aan een op te rich ten combinatie van Atax-chauffeurs voor overneming en voortzetting van het bedryf in de vorm van een norm- bedrijf Een beslissing hierover is nog niet genomen. A.R. Partij en passief vrouwenkiesrecht Het Centraal Comité van A.R. Kies verenigingen houdt op Woensdag 18 November a.s. in Tivoli te Utrecht een buitengewone deputatemvergade- ring. De agenda vermeldt als enig punt het voorstel van het Centraal Comité om het besluit van 1921 met betrekking tot het passieve vrouwen kiesrecht m te trekken. Indien de tijd het toelaat zal de voorzitter van het Centraal Comité nog enige politieke beschouwingen geven. VOORSTEL STICHTING VOOR DE LANDBOUW Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw is in zyn laatste verga dering tot de conclusie gekomen dat het karakter van het melkprijsbeleid in 't melkprijsjaar 1 Nov. 1953 tot 31 October 1954 in het algemeen onge- wyzigd kan worden gehandhaafd. De Stichting heeft voorgesteld de garantieprijs voor alle melk. welke aan fabrieken wordt afgeleverd, tot boerenkaas verwerkt of welke in het vollemelkgebied in consumptie wordt gebracht, te stellen op 20,75 per 100 kg melk met 3,7 procent vet. By dit voorstel is speciaal rekening gehouden met het belang van de melk prijsgarantie voor de zandgronden Met de komende loonronde van 5 is eveneens rekening gehouden,- Zou het loon nog meer veranderingen on dergaan ln de loop van het melk- prü'sjaar, dan moeten deze worden doorberekend. Als verrekenprijs voor de consump- tiemelk heeft de Stichting voorgesteld 22,75 per 100 kg melk eveneens met 3.7 procent vet. De ondernemerswinst boven de garantieprijs wil de Stichting stellen op 10 procent, een percentage dat zij redelijk acht. Bacon Het dagelijks bestuur van de Stich ting heeft zich voorts kunnen vereni gen met het voorstel van de hoofdafd veehouderij om aan het bedrijfschap voor vee en vlees te verzoeken de overnameprijs voor tweede kwaliteit baconvarkens te verhogen tot 2,34 per kg. geslacht gewicht. Dit beteken! by de huidige richtprijs van 2,29 een toeslag uit het varkensvleesfonds van 0,05 op de baconvarkens. LEGER DES HEILS HIELD RECLASSERINCSCONGRES (Van een verslaggever) Met een druk bezette bijeenkomst in de Congreszaal te Amsterdam is Zater dagavond het Reclasseringscongrcs 1953 van het Leger des Heils geopend, dat verder de gehele Zondag in beslag heeft genomen. Nadat de gasten en congressisten hartelijk waren verwel komd door brigadier Salomon werd een overzicht gegeven van de werk zaamheden over het afgelopen jaar. Hierin liet men uitkomen, dat het na de oorlog zeer moeilijk was geweest om het reclasseringswerk weer op het oude peil te brengen, terwijl men tevens te kampen heeft gehad met een groot gebrek aan goede krachten. De giast van deze avond was de heer H. J. Krauweel, directeur van het Con sultatiebureau voor Alcoholisme aan de Weteringschans, die een toespraak hield over „De huidige methoden in de drankbestrijding". Hy vertelde o.m. iets over de zgn. Refusal-behandeling, waarbij door de patiënt op aspirine gelijkende tabletjes worden ingeno men, die bij gebruik van alcohol een toestand van misselijkheid veroorza ken. Voordat men in het Consultatie bureau echter tot een dergelijke kuur overgaat, worden de drankzuchtigen eerst door een medicus grondig onder zocht, terwijl tevens aan de patiënt uitleg wordt gegeven over het belang en de betekenis van de te volgen kuur. Spr. haalde enkele gevallen uit de practyk aan, waarbij hij onderscheidde mensen met problemen en angsten, die met een borrel hun dagelijkse zorgen wegdrinken en daarnaast de min of meer geesteszieke drankliefhebbers, by wie erfelyk'heidsfactoren vaak een rol spelen. Deze categorie is langzamer hand machteloos geworden en volko men aan de alcohol overgeleverd. „Wij proberen na te gaan wat er in de mensen omgaat en onze samenwerking met het Leger des Heils is in dit op zicht altijd zeer prettig geweest," zo besloot de heer Krauweel zijn rede. In zijn sluitingswoord hoopte com mandant E. Thykjaer, dat dit Congres aan alle deelnemers hulp en steun zou geven. De blazers van het korps Am sterdam Congreszaal begeleidden de massazang, waarmee de avond enkele keren werd opgeluisterd. (Van onze correspondent). Naar aanleiding van berichten als zouden ontslagen onder het onge schoolde personeel van de scheepswerf en machinefabriek Holland Nautic N.V. te Haarlem zijn gevallen, deelde de directie van dit bedrijf ons mede, dat bedoelde berichten voorbarig zijn. Op het ogenblik wordt een bevredi gende oplossing van het probleem mo gelijk geacht, waar by van bepaalde zijde aangeduide moeilykheden niet zouden oiptreden, aldus de directie. Van andere zijde vernamen wy, dat de minder gunstige orderpositie oor zaak zou zyn van de moeilykheden. De directie wenste zich hieromtrent niet- uit te laten. Vast staat, dat momenteel een nauw contact wordt onderhouden met de werknemersorganisaties. De Bedryfsunle van Maatschappelyke Ny- verheid, het overkoepelend orgaan van de Ned. Katholieke Metaalbewerkers- bond, de Chr. Metaalbewerkersbond en de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, heeft een schryven gericht tot de Raad van Vakcentralen, waarin verzocht wordt zo spoedig mogelijke bemidde ling te verlenen bij de gang van zaken by Holland Nautic. Bij de vakorgani saties was nog niets bekend over ont slagen, die reeds gevallen zouden zyn. Nieuwe walvisvaarder op stapel (Van een onzer verslaggevers.) Gistermorgen is op de werf Wilton Fije.noord te Schiedam op enigszins officiële wijze de bouw begonnen van de walvisvaarder „Willem Barendsz H*. het machtige schip van 44.000 ton, dat in opdracht van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart te Amsterdam wordt gebouwd. Een van de grote werfkranen plaat ste de eerste aware kielplaat op de bouwhellimg en pakte daarna een tweede plaat in haar yzeren grypers. De heer J. Vinke, directeur van de Maatschappij voor de Walvisvaart, verrichtte met hulp van ervaren werk lieden van de werf, de eerste las. Men hoopt de „Willem Barendsz II" over ongeveer 14 maanden te water te kun nen laten. Medio 1955 zal het schip worden opgeleverd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3