Vrees regeert in Triëst Grote aanvoer van fruit in Zeeland a Inwoners zien liun zaken verlopen Groenten opbergen Familieberichten Hitier liet 25.000 soldaten, die geen oorlog wilden, ombrengen JOEGOSLAVIË VAART UIT TEGEN PREMIER PELLA Teveel touraooien Korfbalcompetitie in Friesland eindigt onvolledig Hoofdcommissaris Ned. Padvinders treedt af EEN PIJL IN DE RUIMTE trouw dinsdag 3 november 195j (Bijzondere correspondentie) Het gaat niet goed in Triëst. Van de rust, waarmee de bewoners van zone-A het grote nieuws over de inlijving bij Italië aanvankelijk opnamen, is maar weinig meer over. Nu regeert er de vrees. Tito's dreigementen hebben hun uitwerking niet gemist en vele bewoners van de omstreden stad nemen ze als ernstig bedoeld op. Het gaat zoals altijd onder derge lijke omstandigheden: de een brengt de ander het hoofd op hol. Een vaag gerucht, dat er bij een bepaalde win kelier geen macaronie meer te koop is. veroorzaakt een run op andere winkels, met alle gevolgen van dien. Helaas gaven de beter gesitueerden geen goed voorbeeld. En wat even erg is: ze maakten er zelfs geen geheim van, dat ze doende waren een voor raad levensmiddelen op te slaan. Je kon immers nooit weten? Nu staan er velen voor de loketten van de spaarbanken om hun spaar centjes op te nemen en te beleggen in de hamsterpolitiek. Ook een ander feit geeft te denken. Opmerkelijk veel Italiaanse gezinnen hebben plotseling ontdekt, dat ze nog geen vaoantie hebben gehad. Met tientallen koffers bagage zijn ze ver trokken. Honni soit qui mal y pense! Anderen komen er eerlijk voor uit, dat de grond hun hier te warm onder de voeten wordt. Ze accepteren de ri sico's niet, doch ontvluchten de stad, hetgeen allerminst bevorderlijk is voor de innerlijke rust der blijvers. Vrees en wantrouwen zijn slechte raadgevers. Dat ondervindt men ook hier. Als deze machten nog lang blij ven regeren, maken ze van het zonni ge Triëst een dode stad. Toch zijn alle argumenten niet te ontzenuwen. Onze hotelier zeide: „Tot mog toe ging het goed. Maar wat zal het worden? De geallieerde troepen zijn aan het inpakken. Daardoor ko men 15.000 mensen werkloos, die tot nog toe bij de Engelsen en Amerika nen een goede boterham hadden. Te zamen met de 10.000 man troepen zijn dat een 9lordige 25.000 kopers minder, En verder: zullen de buitenlandse toeristen nog blijven komen, als Triëst geen „politieke bezienswaardigheid" meer is? We hebben nagenoeg geen industrie, Onze haven is half dood en zal niets meer te betekenen hebben, als we straks bij Italië zijn ingelijfd en door Joegoslavië automatisch worden ge boycot. Ik ben Italiaan. Mijn vrouw en kin deren zijn het ook. Toch had ik maar liever gezien, dat het anders was ge lopen. De geallieerde troepen hadden voor mij nog jaren mogen blijven. Goed! Dat kc.n niet altijd voortdu ren. Maar hadden ze ons dan auto noom gemaakt! In dat geval zou Triëst een havenstad van betekenis worden, met een deel van Italië, een deel van Zuid-Slavië en een goed stuk van Oos tenrijk als achterland! Bovendien, Ti to gaat met deze oplossing nooit ac- coord Wij zijn van mening, dat onze hotel houder ons de standaard-opinie in Triëst toevertrouwde, want ik heb nog met velen van zijn stadgenoten gesproken: Krcaten, Slovenen en Ita lianen, die er ook zo over jachten! Ook het feit, dat de propaganda voor autonomie nimmer zo intens is geweest als de laatste dagen, spreekt in dit opzicht boekdelen! Neutrale waarnemers geloven, dat de stemming voor autonomie met de dag gunstiger wordt. Onder druk van vrees voor Tito en angst voor econo mische terugslag wint de onafhanke- lijkheidsgedachte veld, ook bij de Ita liaanse bevolking van de A-zone. Is dit de oplossing? Er zijn er hier, die een oorlóg vre zen. Tito zou een openlijk conflict moeten riskeren om zijn prestige te redden. Dit aantal is echter gering. Veel groter is het aantal, dat rekent met een partisanenactie, zogenaamd van verdreven Kroaten en Slovenen. Een dergelijke actie zou de Italiaanse bevolking in de A-zone het leven on mogelijk kunnen maken. In de B-zone zouden de „vrijheidsstrijders" een vei lig heenkomen vinden en zich kunnen voorbereiden op nieuwe acties. Een feit is. dat Tito in feite twee legers heeft: het legale leger en het Het prachtige herfstweer in de eer ste helft van October heeft menige amateur-tuinier er toe gebracht met het opbergen van niet winterharde êroenten wat voorzichtig aan te doen. moet er natuurlijk wel rekening mee houden, dat het mooie weer niet aanhoudt en dat nachtvorst een onver wacht einde aan uw laatste slakropjes en uw laatste boontjes kan brengen. Deze herfst hebt u lang kunnen profi teren van de laat gezaaide bonen, doch nu moeten ze toch maar geplukt wor den; het is heus afgelopen. Sla kan ook geen vorst hebben en veel regen is evenmin bevorderlijk voor de plant. Maak de sla dus ook maar zo spoedig mogelijk op. Winter-andijvie kan wel een paar graden vorst hebben die is met zo erg gevoelig. Het zou in ieder geval verstandig zijn een groot aantal kroppen zo spoedig mogelijk in te maken. Ook uw witte kool is niet bestand tegen vorst en als u nog met zuurkoolplannen rondloopt is het heus tijd die dan maar te verwezenlijken. Rode krootjes moeten eveneens gebor gen worden, u kunt ze opbergen in kisten wit zand, die u dan op zolder, in de schuur of in een niet te vochtige kelder kan plaatsen. FLEURIST Krop- tUit andere bladen) Verloofd: A. M. v. Domburg man. A'dam. Getrouwd: mr. W. A. Winckel en L. E. Sanders, 's-Gravenhage; W. Mantel en L. J. van Cappellen, Slikkerveer: J. W. G. Beek en F. A. Wiltjer. Hilversum; ir. A. Lind en C. v. d. Stoel. Wassenaar: J. J. F. Delfos Jr.. en J. A. v. Werkhoven, Bloemendaal: J. B Vogelaar en H. Wamelink, Loosduinen. Bevallen: mevr. AndnesseJanowitz. d A'dam: mevr. LampeLaudy. z., A'dam: mevr. Grosse HambergGnene, z„ Leer dam; mevr. HoekstraJaarsma, z„ Gronin gen. Overleden: E. Blomen, 78 j„ Groningen; A. de Vries, 89 j„ Groningen; S. Volhand. 00 Bedum; J. P. Merlijn, A'dam; C. Pou- lissen. 25 j„ Venlo: M. Troost, 74 J„ SpiJ- kenisse. H. C. V. d. Wa«, 71 j„ Overveen: J. A. M. Knpers, 58 A'dam; P. .T Otto. 03 j., A'dnm W. F v Tlormecle, 94 J., Voor burg; .1 Hom, (55 J, A'dam: C H ZllleBcn R'dMn; D. H. v. Welzenis. 70 R'dam; J, E. v. Herwaardenv. Nahuijs, 64 j., R'dam; W, J, Sooxn» 73 j„ 's-Gravenhag«. „tweede leger", een partisanenmacht, getraind voor verzet en gebouwd op de ervaringen van de laatste wereld oorlog. Zelfs Rome houdt rekening met een mogelijke opmars van Tito's „tweede leger"! Ds. J. Hengst overleden Te IJlst is in de ouderdom van 84 jaar overleden ds. J. Hengst, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Hengst werd 13 September 1869 te Allingawier geboren. Hij studeerde te Groningen en aanvaardde 13 Octo ber 1895 het predikambt te Wolsum, welke gemeente hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat in 1943. De over ledene was o.m. lid van het classicaal bestuur van Sneek. De begrafenis zal plaats vinden te Idsegahuizen. Het plan voor de bouw van een industriehal in Delfzijl is door Ged. Staten van de prov. Groningen goed gekeurd. Oostduitse regering vindt dossiers De Oostduitse communistische regering heeft de ontdekking bekendge maakt van dossiers uit de tweede wereldoorlog van de Wehrmacht, waarin lijsten voorkomen van de executies van 25.000 mannen die zich tegen d^ oorlog verzet hebben. Volgens de Oostduitse regering werden de executies ten uitvoer gebracht aan het front en in Duitsland zelf tussen September 1939 en Januari 1945 (tot zover liepen de dossiers). In de meeste gevallen werden de execuities geheim gehouden. Men deel de de familie gewoon mee, dat de man tijdens de actie vermist werd. Het Oostduitse regiem zei, dat vele van de slachtoffers werden doodge schoten of opgehangen omdat zij tegen oorlog met de Sowjet-Unie waren of weigerden te vechten of trachtten te deserteren. In de bekendmaking wenden geen bijzonderheden verstrekt waar de dos siers gevonden wenden. A'l'leen werd meegedeeld, dat het dossiers waren van het O.K.W. (Obeirkommamdo Wehrmadhit)Veldmaarschalk von Keitel, die de dhef was van het O.K.W. werd in Neurenberg als oorlogsmisda diger opgehangen. Het juiste aantal executies, aldus het A.D.N., het officiële Oostduitse nieuwsagentschap, bedroeg 24.559. Er werd een vergelijkende tabel in aan getroffen die aantoont dat in Januari 1940 99 mannen werden geëxecuteerd, 449 in dezelfde maand in 1943 en 952 in Januari 1945. Zij die de slag van Berlijn overleefd hebben, hebben meegedeeld dat hon derden opgehangen werden aan bomen en lantaarnpalen toen Hitiler en Goëb- bels zich in een laatste fanatieke po ging verdedigden. Het Oostduitse regiem, dat, net als de Sowjet-Unde, zegt dat het Wes ten van plan is een oorlog te ontkete nen, verklaart: De moordenstatistiek toont aan dat de fascistische heersers lang voor de finale ineenstorting in koelen bloede 25.000 mannen ver moordden die zich de zinloosheid be wust waren van een oorlog tegen de Sowjet Unie. De documenten die nu gevonden zyn leveren tevens het be wijs voor de gewetenloosheid van de krijgsgevangenen-agitatie die nu in West-Duitsland bedreven wordt, waar bij dezelfde machten die verantwoor delijk zijn voor de moord op duizenden soldaten nu een nieuwe oorlog willen voorbereiden tegen de Sowjet-Unie. (Met de krijgsgevangenen-agitatie wordt bedoeld de bewering van West- Duitsland dat Rusland nog vele dui zenden krijgsgevangenen meer achter houdt dan de Russen toegeven). ICutaSt TEKKO TAKS EN DE ATQOMPANTQFFELS JOEN mijn kennis de schilder zich langzaam van zijn ezel verwijder- om het landschap, dat hij bijna gereed had te' overzien, trapte hij bijna op de klompen van de landbou wer, die stil achter hem was gaan staan. ,,'t Laaikt niks", zei de landbouwer, die het weien kon, ivanl hij was hier aan de rand van weiland en opgaand hout geboren. Mijn kennis was inder daad niet uit het veld geslagen, hij stond nog stevig op zijn schilders- benen, toen hij vroeg: waarde vriend hebt ge nooit de herfstzon zien ster ven? Hebt ge nooit het bronsgoud van de eik zien lachen óver de matheid van het verwelkende gras? Hebt ge nooit de kleuren van de lucht zien kol ken, als het azuurblauw zich verzet tegen verduistering door het grauwwit. Wees nu eens niet zo nuchter, is er iets dat je tegenhoudt?" De landbouwer haalde zijn pijpje uit de mond en zei: „reken maar, ik mot nog raaie, ik mot de tractor naar de smid brenge". ALIAS Ds. J. J. JELLEMA LEGT AMBT NEER Ten einde in het zakenleven te gaan ter behartiging van familiebelangen zal ds. J. J. Jellema, Ned. Herv. predi kant te Kloeti-nge, het predikambt neerleggen. Ds. Jellema zal het mode- ramen der synode verzoeken hem de bevoegdheid te verlenen van emeritus predikant ingevolge ordinantie 13 van de nieuwe K.O. Hij gaat zioh metter woon te Leeuwarden vestigen. Ds. Jellema, die in 1917 geboren werd, was in 1943 hulpprediker te Utrecht, in 1945 res.-legerpredikant en in 1947 predikant te Ossendrecht, welike standplaats hij in 1949 met zijn tegenwoordige verwisselde. (Van onze correspondent). Nog nimmer in de 36 jaar van het bestaan der veiling in Kapelie-Bieze- iinge heeft men in deze tijd van het jaar frultaanvoeren gehad als vorige week. In deze tUd van het jaar zijn twee veilingdagen per week normaal, maar om alles te kunnen verwerken moeten er in Kapelle drie worden gehouden. In totaal werd de vorige week in deze plaats meer dan een millioen kg. /ruit aangevoerd. De kwekers zijn thans klaar met de pluk en omdat de prijs zeer redelijk is, en de oogst groot, gaan velen er toe over om hun voorraad te ruimen. On geveer 75 van de aanvoer bestaat uit appels en hierbij nemen de goud- reinetten de voornaamste plaats in. De prijs voor de standaardkwaliteit bleef vrij sta-biel tussen 25 en 30 cent per kg. Keuken-kwaliteit noteerde plm. 17 cent per kg. Grote hoeveelheden werden gekocht voor export 'naar de Oostzone, terwijl oc*k Duitsland een goede afnemer was. De kwaliteit is zeer goed en het per centage exportkwaliteit is hierdoor erg hoog. Bij de peren geven de Comtesse de Paris de toon aan. Dit zijn de laatste handperen die nog bij de kwekers zijn en de prijzen liepen geregeld op. Enkele weken geleden betaalde men voor de standaardkwaliteit rond 30 cent per kg en thans ligt de prijs van 45 tot 48 cent per kg. Wat er aan handperen aangevoerd zal worden door de kwekers is nog slechts een fractie van de totale oogst. Bovendien is er in verschillende lan den vraag naar onze peren, zodat het verloop van de perenprijizen met ver trouwen tegemoet wordt gezien. Als een bezetene trachtte Terry het dunne draadje weer aan de contactknop vast te maken, maar onderwijl zakte hij de laatste meters die hem nog van de aarde scheidden, naar omlaag. De agenten strekten hun armen al naar hem uit om hem op te vangen en te overmeesteren. Te laat kwam vriend Fox tot het besef dat hij schromelijk gefaald had, zowel wat betrof zijn houding tegenover professor Starreveld als de reparatie van" het contact. Om nog maar zolang mógelijk van de vrijheid te ge nieten trok hij z(jn benen zo hoog mogelijk op. En op dat moment was het dat hij plotseling achter zioh een luid gegier hoorde en dat hij de agenten ontsteld achteruit zag deinzen. Tekko en de professor hadden alles op alles gezet om hun vriend te redden. Zij hadden het contact afgezet, zich als bakstenen achter hun vriend aan uit de lucht laten vallen en vlak bij de grond het contact weer ingeschakeld. Juist op tijd pakten zij Terry ieder bij een arm en de Franse agenten en toegestroomde nieuwsgierigen zagen stomverbaasd toe hoe de marsmannetjes als drie kleine puntjes in Zuidelijke richting verdwenen. „Chantage-tactiek jegens NAVO en EDG" Het officiële Joegoslavische nieuws agentschap Tanjoeg heeft een aanval gedaan op premier Pella van Italië. Het verwijt hem, „een onverzoenlijke, on vredelievende en afbrekende verkla ring" te hebben afgelegd op een mo ment, dat Joegoslavië „een maximum aan goede wil had getoomd om een compromis over Triëst te bereiken". „De jongste chantage-tactiek van Signor Pella In verband met het At lantisch pact en de EDG overtreft alle Italiaanse chantagetactiek, die tot dus verre in de praktijk is gebracht", zo heette het in de uitzending. Tanjoeg zei verder: „Dergelijke draaierijen op dit tijdstip zijn een ernstige bedrei ging voor en een slag aan alle pogin gen, die aangewend worden om een vreedzame oplossing van de kwestie- Triëst te vinden". „De publieke opinie in Joegoslavië vertrouwt er op, dat de verantwoor delijke kringen in Engeland en de Verenigde Staten Italië niet zullen toestaan om op onverantwoordelijke en eenzijdige wijze het streven en de constructieve pogingen van de gehele democratische wereld om een recht vaardige en gezamenlijke overeen komst te bereiken, te torpederen". Het in Belgrado verschijnende blad „Politika" schreef, dat Pella „de po gingen van het Westen ondermijnt om Rome weer bij zijn verstand te bren gen" en het verzoekt Italië om in elk geval een conferentie over Triëst bij te wonen. „De onrechtvaardige politiek der Westerse mogendheden heeft nood wendig tot een crisis over Triëst ge leid. Indien deze staten, bij de verdere behandeling van het vraagstuk-Triëst, er geen blijk van zouden geven le ring uit het voorgevallene te hebben getrokken, zal een tweede en ernsti ger crisis ontstaan", aldus schrijft de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Ales Bebler, in het blad „In ternationale aangelegenheden". „Joegoslavië heeft te verstaan gege ven dat het bereid Is bij elk aanvaard baar voorstel de wederpartij halver wege tegemoet te komen. De voorge stelde conferentie over Triëst biedt de gelegenheid om te zien of de Westerse mogendheden begrijpen, dat Italië een agressieve politiek voert en of zij be reid zijn dit land tot rede te brengen. De voorgenomen conferentie kan slechts dan een periode van betere be trekkingen tussen Italië en Joegosla vië inluiden, indien de aanspraken van beide partijen op de juiste wiize tegen elkander worden afgewogen", aldus Bebler. Ondanks de krachtige Russische be zwaren heeft de Veiligheildsraad dei- Ver. Naties gisteren beslist, het debat over de kwestie-Triëst drie weken uit te stellen, zoals door Griekenland was voorgesteld, Negen landen stemden vóór, Rusland tegen en één land onthield zich van stemming. Daar dit slechts een proce dure-kwestie betrof, kan er geen veto over uitgesproken worden, PROMOTIES UTRECHT. Op het proefschrift ,,Chro- matographische scheiding der moederkoor- nalküloUien en een practische toepassing daarvan", promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer A. M. Berg, apotheker, geboren te Soerakarta, Promo tor was prof. dr. J. A. C. van Pinxteren. De gesteldheid van de terreinen in Friesland maakt het noodzakelijk, dat de competitie zo omstreeks half October ten einde is. Dit jaar is men hierin niet geheel geslaagd, waardoor de wedstrijden, die voor de competitie-ladder van geen belang waren, niet meer zijn gespeeld. Dit is jammer, want hierdoor legt men toch, ongewild, meer nadruk op de stand, dan op de nuttige noodzaak van de sport. Bovendien had men, indien er niet zo veel touraooien waren gespeeld, ruimschoots op tijd gereed kunnen zijn. In de tweede klas C.K.B. leek het er aanvankelijk op, dat Vlug en Vaardig zijn titel zou prolongeren, totdat de club uit Garijp, in het tweede deel van de competitie een inzinking kreeg, ter wijl de Leeuwarder Zwaluwen juist in goede vorm raakte. Gevolg hiervan was, dat de strijd tussen dit t-.veetal be langrijk werd: hel was de Zwaluwen, die in deze strijd aan het langste eind trok, waardoor de kans op herovering van de titel groot was. Zo is het ten slotte uitgekomen ook, want de Zwalu wen is met een voorsprong van twee punten als eerste de eindstreep gepas seerd. Vlug en Vaardig werd tweede, terwijl het Anjumse A.K.C. eervolle derde werd. Een bijzondere prestatie is door Wez-Warber geleverd. Aanvan kelijk wilde men dit twaalftal niet tot deze klas toelaten, maar ten slotte be zweek men voor zijn argumenten. Nie mand zal daar spijt van hebben, dat het twaalftal uit Metzlawier zijn plaats in deze klas heeft gekregen, want het is er toch maar in geslaagd om te winnen van de Zwaluwen, van A.K.C. en van D.T.G. Met elf punten uit tien ge speelde wedstrijden, eindigde Wez- Warber als vierde. D.T.G. en Nij-Lib- ben zitten in de achterhoede, terwijl Quick uit Bïrdaard, die het slechts een maal tot een overwinning ên eenmaal tot een gelijk spel wist te brengen, zijn plaats in deze klas te verdedigen kreeg tegen D.T.L. Beide ontmoetingen gin gen voor Quick verloren, zodat de club uit Birdaard in de volgende competitie een klas lager zal spelen. Behalve D.T.L. promoveert ook het tweede twaalftal van Vlug en Vaardig, dat als kampioen, zonder het spelen van pro motie-wedstrijden, daartoe gerech tigd is. Vlug en Vaardig Ja, het reservetwaalftal van Vlug en Vaardig heeft een prima seizoen ach ter de rug. In zijn klas bleef het onge slagen, terwijl het in de strijd om het kampioenschap van de eerste klas, tweemaal D.T.L., de kampioen van de eerste klas A, sloeg. De middengroep in de eerste klas B, de Driehoek, K.S.W. V.D.O., gaven elkaar niets toe, ter wijl Nije Kriich te zwak was, want het smaakte geen enkele maal het zoet der overwinning. In de eerste klas A. waarin D.T.L. met de titel is gaan strijken, is het al leen Frisia gelukt om D.T.L. een ne derlaag toe te brengen. De club uit Hal- litm staat met 13 punten als goede tweede geklasseerd. K.C.L., BI. War- ber en RSB bezetten de volgende plaat sen. terwijl Wez-Fluch drager van de rode lantaarn is. Hel heeft zijn plaats In deze klas weten te behouden, door overwinningen op nummer laatst van( De Zwaluwen 12 10 2 20 Vlug en Vaardig 12 9 3 18 A.K.C. 11 7 1 3 15 Wez-Warber 10 5 1 4 11 D.T.G. 12 3 1 8 7 Nij Libben 12 3 9 6 Quick 11 1 1 9 Z Eerste klas Friesland. D.T.L. 10 9 1 18 Frisia 10 6 1 3 13 K.C.L. 9 5 1 3 11 BI. Warber 9 3 1 5 7 SSS 9 2 1 6 5 Wez-Fluch 9 2 7 2 Eerste klas B. Vlug en Vaardig 2 8 8 8 16 De Driehoek 8 3 2 3 8 V.D.O. 8 3 2 3 8 K.S.W. 7 2 2 3 6 Nüe Kriich 7 7 de eerste klas A, die op zijn beurt plaats moet maken voor de kampioen van de tweede klas, het derde twaalftal van Vlug en Vaardig. Tweede klas C.K.B. ARJOS FRIESLAND VERGADERDE Zaterdag 'werd te Leeuwarden de jaarvergadering gehouden van de Frie se Arjosclubs. Tevens was aan die vergadering een studieconferentie ver bonden. De voorzitter G. Oostijen kon afge vaardigden van vele clubs welkom he ten. Uit het jaarverslag van de secreta ris H. Buwalda te Blija bleek, dat er 42 clubs zijn in Friesland met 638 le den. Nieuwe clubs werden opgericht in Beetsterzwaag en Drachten. Bij de bestuursverkiezing werd mr. van Raaij herkozen. Aan het slot van de vergadering 9prak de heer A. Tjoelker van Sur- huisterveen als voorzitter van het Prov. Comité van A.R. Kiesverenigingen. Vervolgens werd de conferentie ge houden, waarbij als spreker optrad de heer E. van Ruller te Groningen oud voorzitter van de landelijke organisa tie der Arjos. Deze sprak over de or- emisatie der Arjos. De A.R. Party bestaat nu bijna 75 jaar en heeft in haar eerste 70 jaar geen jeugdbeweging gekiend. Het gaat bij de Arjos om kernvor ming, waaruit straks de A.R. Party haar actieve leden haalt. De Arjosle- den van thans zijn de toekomstige le den der Gemeenteraden en Provinciale Staten voor de A.R. Partij. Heel de organisatie van de Arjos werd vervolgens doorgesproken in vier secties en na een gezellige koffiemaal tijd, beantwoordde de heer Van Ruller vele vragen. Aan ka,pitein-ter-zee L. Brouwer, die commandeur H. Bos is opgevolgd als plaatsvervangend chef marinestaf, is met ingang van 31 October tijdelijk de rang van commandeur toegekend. Mevr. T. K. cfe ï|aa.4Okketi plechtig herdacht (Van onze correspondent) Tijdens een stijlvolle herdenkings plechtigheid ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van mevrouw T. K. de Haas-Okken heeft de voor zitter van de algemene vereniging „Grunpen", de heer K. ter Laan, gis termiddag te Solwerd een gedenksteen onthuld in de buitenmuur van het ge boortehuis van deze bekende Gronin- se schrijfster. Onder de deelnemers aan deze her denking bevonden zich behalve een aantal Groningse schrijvers ook enige familieleden van mevrouw De Haas- Okken, onder wie ds. U. Okken, em predikant te Winsum. Nadat allen in de raadzaal van Ap- pingedam waren ontvangen, begaf men zich naar Solwerd. waar de onthulling plaats vond. In hotel Krae-ima te Ap- pingedam vond vervolgens een her denking plaats. Hier sprak namens de familie ds. U. Okken over het werk van de schrijfster in verband met haar persoon. Door een der familieleden werd hierna aan het gemeentebestuur een fraai schilderij aangeboden, voorstel lende de schrijfster. De heer K. ter Laan sprak vervol gens over de grote betekenis van de schrijfster voor het Groningse dialect. Uitvoerig stond spreker stil bü de ontwikkeling van het Gronings, dat eigenlijk pas honderd jaar geleden be gon. Tenslotte droeg de heer A. J. M. Deelman voor uit enkele boeken van de schijfster. o.m. uit „Wintergrait" en uit haar laatste boek „Pièterke". kt.underts raadhuis veer in gebruik (Van onze Brabantse medewerker) Klund'ert prijkte Zaterdag in feest tooi ter gelegenheid van de plechtige ingebruikneming van het door archi tect -A. van Essen uit Voorburg ge restaureerde 17e-eeuwse raadhuis. Burgemeester mr. G. Draijer ver welkomde allereerst de commissaris der Koningin, prof. dr. J. E. de Quay, die de opening verrichtte. De commissaris schetste op origi nele wijze de betekenis van „het huis" in het menselijke leven. Ten slotte bond spr. het gemeentepersoneel op het hart om het raadhuis te zien als een plaats, waar men van heler harte al diegenen tegemoet treedt, die hulp en bijstand komen vragen. De heer Wilmink bood vervolgens het geschenk dej- gemeentenaren aan, bestaande uit twee leeuwenkoppen ter versiering van het frontispice en een „Delfts blauw" decoratie voor de raadzaal. Burgemeester van Riet uit Stand- daarbuiten betuigde namens de kring collega's bewondering voor burge meester mr. Drayer, die met energie, gesteund door het raadscollege en an dere „weldoeners" deze glorieuze dag had weten te bereiken. Het raadslid Donkers bood uit naam van het be drijfsleven een album met foto's aan. bet lekking hebbende op „Klunderts welvaren". BIJ K. B. 19 verleend de Eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassati, In brons, nan A. Darten, te Langedl|k. sluis wachter-molenaar van de Noord-Si-hnrwou derpolder; en ln goud. aan K, Onnes te Schiermonnikoog, kapitein bU de N. V. Wa- genborg'a Passogiersdiensten, tore Aardgas Voor de veenkoloniën De Kamers van Koophandel en Fa brieken voor Groningen en voor de veenkoloniën hebben, naar het A.N.P. verneemt, een onderhoud gehad met dr. E. L. Kramer, directeur-generaal van de industrialisatie en energievoor ziening. Uit dit onderhoud is gebleken, dat er op gerekend mag worden, dal het aardgasnet binnen afzienbare tijd ook naar de provincie Groningen en met name naar het veenkoloniale ge bied zal worden doorgetrokken. Verwacht mag worden, dat verschil lende gemeenten de noodzakelijke be langstelling zullen tonen en het aard gas zullen betrekken. In de gemeenteraad van Sprang- Capelle heeft burgemeester Smit mee gedeeld, dat het beeld voor Jan de Rooy, de verzetsstrijder en held van de Langstraat, in Mei 1954 zal worden onthuld. De Ohr. Boeren, en Tuinders- bond, afdeling Waddinxveen, heeft een opleidingscursus ingesteld voor trac torbestuurders, waarvoor een 16-tal cursisten heeft ingeschreven. Na het eerste slachtoffer, dat de vorige week by een kolendamp-vergif tiging in het Petronella Gasthuis te Groningen het leven verloor, is thans ook het tweede slachtoffer, de tachtig jarige weduwe J. Dolf inBouwman overleden. VIS8ERÏJBERICHTEN SCHBVENINGEN, 2 Nov. Soh 78 nog halen. Soh 195 nog halen. Sch 245 nog halen. Soh 246 nog halen. Sch 254 3 k, Sch 341 gevist, Soli 342 nog halen, Sch 402 niet gevist. Seh 412 nog halen, Sch 58 2 uit halve vleet, Soh 229 nog halen, Sch 263 nog halen, Seh 105 1 k uit halve vl., Sch 339 2 nog 40 n., Scsh 23 weinig. Sdh 53 nog ha len, Sch 104 weinig. Soh 332 4 uit 25 n., Soh 39 nog 'halen, Soh 201' nog halen, Sch 4 nog halen. Soh 75 niet. gevist.. Soh 77 nog holen, Sch 57 nog halen, Sch 181 2 k, Sch 199 nog halen, Sch 32. Soh 40, Sch 48. Sch 49' en Sch 51, Sch 132, Soh 133, Sch 189, Soh 233 nog halen. Soh 247 0 uit 40 netten, Soh 262, SOh 285, Soh 2, Sch 5, Soh 8 nog halen, Sch 9 niet gevist. Sch 25 2 k uit li Sch 30 nog halen. Sch 37 nog halen, Sch 45 2 k uit halve vleet, Sch 69 nog ha len, Soh 84 weinig, Sch 130. Seh 210, Sch 248 17, nog hnlen, Sch 248 17 k uit halve vl„ Soh 297 2 k. Sch 310. Soh 312. Sch 353 Soh 223 nog halen, Sch 225. Sch 314. Sch 141 weinig, Soh 186 Soh 140 nog halen, Sch 46 4 k uit 20 n., Sch 50. Sch 61. Sch 06 nog halen, Sch 81 niet. gevist, Sch 89. Sch 97. Sch 122 nog halen, Soh 123 0 k. Sch 160. Sch 180, Sch 342, Sch 242, Soh 275 nog holen, Sch 6 0 k uit 25 n„ Seh 24 nog halen, Soh 118 2 k uit halve vl., Sch .120, Sch 302, Sch 333 nog holen. Binnen ie Scheveningen: Seh 63 37 last, Soh 180 26 last, Soh 73 30 last, Sch 64 35 last.. Sch 236 40 last, Sch 19 35 last, Sch 8 25 last. Sch 399 31 lost, Seh 36 25 last, Sch 107 30 last.. Soh 159 40 lasl. Sch 263 35 last. Soh 21 40 last. Sch 87 25 last, Soh 49 29 1. 2 Nov. Zaterdag kwamen met verse haring aan de markt: Sch 200 3,350; Sch 121 2.200; Sch 65 5.300. Voorts 12 kotters met totaal 13.840 aan ïrse vis, Heden kwamen aan de markt 2 kotters met totaal 3.630 aan verse vis. URK, 31 Oct. Door 34 vaartuigen werd ongevoerd; 1341 p, lij naai 1.061 14; 19 p snoekbaars 0.680.70; 58 p. rode baars 0.550.61; 468 p. voorn 0.06, alles per pond. KATWIJK AAN ZEE. 2 Nov. Wegens het slechte weer moeten alle schepen nog halen. Afslag: Kw 24-^130. Kw 15—497 k, Kw 129—472. Kw 175—678, Kw 45—612 k, Kw 48—416 k, Kav 144—486 k. Prils: volle 35.5040.20, Steur 31,40—35.20. KUSTVAART ALBERGEN 2/11 v. Ponza n. Weston Pt.; ALGARVE p. 1/11 Finisterre n, Liverpool; ANNA p. 2/11 Kiel n. Odense; ANNA SVEVIA p. 2/11 Wight n. Plymouth; ARAK 1/11 te Boness; ARCTURUS 31/10 op 270 m NO. Azoren n. Detroit; ARNOUDSPOL- 1/11 Ouessant n. Lissabon: AT LANTIS p. 2/11 Kiel n, Rostock; AUDACIA p. 2/11 Scilly's n. Bilbao; BATAVIER I p 1/11 Finislerre n. Bordeaux;-BATAVIER III p. 2/11 K. St. Vincent n. Casablanca; BEBOX 1/11 te Londen; BEEKBERGEN p. 2/11 Wight n. Spezia; BERKELSTROOM 2/11 te A'dam; BESTEVAER p. I 'll Brunsb. n. Gr, Yarmouth; BETTY ANNE S. 2/11 v. Kopenhagen n. Santander; BILL S 2/11 te Garston; BINNENHAVEN 1/11 ten anker bij Scattery Isl, n. Antwerpen; BIRMING HAM 1/11 te Newcastle; BRINIO p. 1/11 Brunsb. n. Londen; CALAND 1/11 te Reque- jada; CARPO 2/11 1e A'dam; CELEBES p. 1/11 K. Palos n, Genua; COOLSINGEL 2/11 v. Gr. Yarmouth; DACAPO p. 2/11 Wight n. Lissabon; DENEB 2/11 te R'dam; DEO DUCE p. 1/U Brunsb n. Rouaan; DEPENDENT p. 2/11 Finisterre n. Galve ston; DE RUYTER 2/11 te Aberdeen; DOK- LAAN 1/11 te Stettin; DOLLARD p. 2/11 Kiel n. Adam; DRIE GEBROEDERS 1/11 te R'dam; DRITTURA 2/11 te Kopenhagen; DU1VELAND 1/11 v. Newcastle n. R'dam; EEM.STROOM 2/11 te Leith; E. EN A. SCTIEER p. 2/11 Lissabon n. R'dam; EL.TO 31/10 te Keflavik; EREBUS 1/11 te Oporto; ESCAUT p, 1/11 Lands End n. Liverpool; FIDUCIA 1/11 te Gent; FLEVO 1/11 te Odense; FRANS 1/1! te Horsens; FRIBLO 2,11 te Londen; GAASTERLAND 2/11 te IlaHingen; GEERT BODEWES 2/11 te Ferrol verw.; GERRY S. 1/11 te Rdam. vertr. 3/11 n. Bremen; GLASHAVEN 3/11 te Holding verw.; GOOTE 31/10 te Dakar; HARM p. 2/11 Wight n. St. Nazaire; HASKERLAND 1/11 te Goole; HOFLAAN p. 2/11 K. St. Vincent n. Grangemouth; I-IOOGEZAND 2/11 te Calais; IDA PIETER 2/11 te Hull- INSP. MELLEMA 1/11 te Galway; IRENE S. p. 2/11 Kiel n. Gothenburg; JABA 1/11 te R'dam; JAC. CATHERINA 1/11 te Ant werpen; JASON p. 2/11 Finisterre n, Casa blanca; JOHANNES p. 2/11 Ouessant n. Casablanca; JONEX I 1/11 te Antwerpen; JONGKIND 2/11 te Barcelona; JOOST p. '1 Brunsb. n. Sarpsborg; JOSIEN 1/11 Genl; JULIA MARY p. 2/11 Dover n. Casablanca; JUTLAND 2/11 v. Carthagena n. I-Iuelva; KAREL p. 2/11 Kiel n. ICorsor; KEMPHAAN p. 2/11 Oland n. Kopenhagen; KITTY 2/11 te Shoreham; KONINGSHA VEN 2/11 te Bari; ICUNLABORl 2/11 te Methil; LINGESTROOM 2/11 te Liverpool; LUC, BOLS II p. 2/11 Dungeness n. Vigo; LYDIA 31/10 te Avonmouth; M AARTJE 1/11 ter rede Margate; MADO II 2/11 te Bremen; MARIA THERESIA 31/10 v, Ha*- mina n. Limerick; MARKAB N, 2/1'i op 250 mijl W. Gibraltar n. Piraeus; MARLA 1/11 te Antwerpen: M.ARTIEN 31/10 te Antwerpen; MARWIT p. 2/11 Lissabon n. Belfast; MERAK p. l/li Terschelling n. Cardiff; MEDUSA p. 2/11 Kiel n. Zaandam; MERAK N. p. l/li Finisterre n. Rouaan: MERES N, p. 1/11 Ouessant n. R'dam; MERWEHAVEN 2/11 v. Casablanca n. Pt. Lyautey; MICHEL SWENDEN 1,11 t» Ham burg; MINERVA 1/11 te Norwich; MIRA 1/11 te Rostock; MIRFAK N. 1/11 te Bor deaux; MONICA p, 2/11 Kiel n Imming- ham; MULAN 2/11 te Londen; MUTATIE p. 1/11 Brunsb. n. Antwerpen; NIEUWE- HAVEN 3/11 te Antwerpen verw.; N.TORD 1/11 te Zaandam; NOORDSTAD 111 te Antwerpen; OISE 2/11 te R'dam; PARA MOUNT 2/11 le Hamburg: PASCHOLL p. 0/11 Brunsb. n, Bohus; PETER SWENDEN te Duinkerken; PHOENIX 1/11 te Londen; PIETER HUBERT p. 1/11 Majorca n. Genua; PONTO p. 2/11 Kiel n. Ostrand; POORTVLIET 2/11, v. R'dam n. Loctudy; PRINSES MARGRIET 1/11 te St Ives Bay n, Gent; PRINSES WILHELMINA 31/10 t'e Garaton; RIJNHAVEN 2/11 v. Mogador n. Rouaan; SANTA MAR.GHERITA p. 211 Oporto n. Genua: SOEMBA p. 1/11 West- hinder n. Waterford; ST. WALBURG 2/11 te Dublin verw STRIJPE p, 1/11 Ouessant n. Casablanca; SWALLOW 1/11 v. Pt. Lyau tey n. Sables d'Olonne; TAORMTNA 2/11 v. Naestved n. R'dam; THEANO p. 2/11 Start Pt, n. A'dam: TIMO 1/11 te R'dam: TIMOR 2'11 le Londen: TOM v. d HEIDE I 'M GlbrnDni; n. Marseille: TON S 1 11 R'dam; TOOS p. 1/11 Borkum n. San tander; TRIANCA p. 1/11 Start Pt. n. Ton- nay Charente; TRITO 1/11 in Falmouth Baal: TROMPENBURGTI p. 2/11 Brunsb. n. Stockholm; TWEE GEBROEDERS 2/11 te Hamburg; UNITAS 31/10 te Ifolvhead; VIOLETTE ERICA p. 2/11 Stockholm n. Manchester; VLIER 1/11 te Antwerpen; VREDE 2/11 te Gothenburg; WESTER- MARKT 1/11 te Wismar: WESTKUST 31/10 Domsio; WESTPOLDER n. 2 11 K. Vilnno Rouaan' WTMTFTMTNA W 2/11 te Odense; WM. BAR.ENDSZ Hnv.l p. 1 '11 Brunsb. n. Londen; ZAANSTROOM 2/11 te Hull; ZWERVER 31/10 te Grimsby. I NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hillegom (vac.-J. P. E. C. Eerhard), A, Dönszelmann te Am sterdam. Bedankt: Voor W'1'Vlinxveen (vac.- J. J. Moll), G. M. v Dieren te Ede. GEREF. K KEN. Aangenomen: Naar Harderwülk (be noeming tot -geestelijk verzorger „Son- r nevandk"), W. van Dijk, emeritus-pre- difcant van Nijverdal voor de zending op Soemiba, thans hulpprediker te Baambru'gge. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Sneek, N. Brandsma te Rijnsbur.g en J. Tij-mes Jan. te Nun- speet. Te Middelharnis, M. S. Roos te Zwijndreëht en P. de Smit te Zeist. Bedankt: Voor Tholen, G. Blom ta Meerkerk. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Barneveld, Chr. van Dam te Amsterdam, die bedankte voor Sardis (Canada) en voor Sche veningen. Bedankt: Voor Elspeet, H. Ligten- berg te Rotterdam-West. ACADEMISCHE EXAMENS, LEIDEN. Gesiiaaig'd voor: doet, ex. klas sieke letteren; G. F. StooiDhaak (cum laiu-de) te Anirilan-derveie.n UTRECHT. GeSl-aelgid voor:; semJ-arts- exaimen: J. J. Jansen te Utneöht, A. J, M. Bailewijn te Bilthioiven. J. H. M. Ongering te Bilt/hoven. A. J. Jonker te Utrecht, P. J. J. v. Pol te Buiggeniuim, P. H. J. Dingje-ns te Maastricht en mej. A. M. Bourne te Utrecht. Airtsex.; A. Veenstra te Rotterdam, P. J. A, Riuvs te Utrecht, L. H. Greve te Utrecht, E. v. R-idler te Zeist en G. T. Hanevelid te Mid'de'.'beers. Tandartsex.: Th. J. Faber te Utrecht en- W. R. Zetsma te Den Hao-g. Oaind.ex. sociale geogra-f-ie: A. A. H. T\h. v. Rans te Utrscht. J. C. Niemendal te Gro ningen en J Achterstraat te Banneveki. Doel', ev. geografie (vrije studierichting): R. M. Boe-ree te Utrecht. Mr. J. M. Ravesloot, hoofdcommis saris van de N.P.V. (Verenigingen der Nederlandse padvinders) heeft Zater dag op het in Utrecht gehouden „lel- dersconvent" dezer vereniging mede gedeeld, dat hjj voornemens is eind 1953 zijn functie van hoofdcommissa ris neer te leggen. Het is hem niet lan ger mogelijk gebleken, deze naast zUfl burgemeesterschap van Almelo te ver vullen. Wie mr. Ravesloot als hoofdcommis saris zal opvolgen, is nog niet be kend. Als deze benoemd wordt zal het bestuur der NPV zijn mandaat ter beschikking stellen. Arthu-r Koestier heeft zijn autobio grafie geschreven en 't spreekt wel van zelf, dat de man, die in zyn „Nacht in de Middag" zo scherp heeft geanaly seerd, hoe een communist tot beken tenissen wordt gebracht, ook zijn eigen lot op boeiende wijze weet te vertellen. Koestier gaf zijn biografie de titel „Een Pijl in de ruimte". Dit gaat terug op een zomer in 1919, toen hü eens op zijn rug lag te zo-nnen en plotseling getrof fen werd door de oneindigheid van het heelal. Waar eindigt de reis van een pijl afgeschoten bui-,s ten de aarde? „In andere fl eeuwen vonden aspii'a-1 ties yam dit soort haar na- I tuuriijke vervulling in J God. Sedert het einde van de achttiende eeuw is de plaats van God in onze beschaving vacant." Maar de pijl zoekt naar het geheim van de oneindige ruimte. Koestier beschrijft zijn Utopia's. Hy offerde zijn ingenieursstudie op voor het Zionisme, had gebrek in Pales tina, bekoelde. Hij was Pa-rijs corres pondent en later wetenschappelijk redacleur van Berlijns beroemde Ull- stein-pers, zag het liberalisme smelten voor Hitier, werd communist. Ook het communisme zeide hij vaarwel. Het hoe en waarom zal wel volgen in een tweede deel, „Een Pijl in de ruimte" is het niet overdreven, niet wereldschokkende, zeei- eerlijke en altijd interessante werk geworden van een mens van deze eeuw, die, naar zijn eigen getuigenis, losgeslagen is. „De stamboom van de Koestlei's begint bij mijn grootvader Leopold en eindigt bij mij." Zijn groot vader vluchtte namelijk tydens de Krimoorlog uit Rusland en nam in Hongarije de naam Koestier, Köstler, Kestler of Keszler aan. Zijn ware naam heeft hij nooit onthuld. En kleinzoon Arthur N kinderloos. Arthur Koestier, man van «terke emoties en van een scherp intellect tegelijk, heeft een mooi leven gehad. Als een bedeesde jongen heeft hij de koning van Irak geïnter viewd. Hij heeft voor de oorlog een profetisch artikel geschreven „Mil- liomen Volumen in den Atomen", waarop hij nog steeds trots is. Hij heeft met. de Zpppelin over het Noordnool- gebierl gr-vlogen. Maar hij zit nog deedn nmt het nroblep-rn. '«'«ar de m'jl n de ruimte, die ook z(jn baan is, heen gaat. G. K.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2