Moderne fabrieksruimte verrees in Hengelo NIEUWE POLITIEWET KOMT IN ZICHT Amsterdam wettelijk geen hoofdstad Met hand- en tand MINISTER BEET VERKLAART: REACTIE VAN Mr. D'ALLEY Scheepsdieselmotor van nieuw type Groen v. Prinsterer Kweekschool HERDENKINGSDIENST TE DOETINCHEM Binnenkort bouw tweede gedeelte der seliool Eerste steen gelegd voor Prot. jongenshuis in Limburg Herv. mannen op G.G. bezinnen zich op de Hervorming Aanwinst voor C. T. Stork en Co. LAXEERAKKERTJES Regeling positie burgemeesters In Coevorden keert rust terug Dagelijks feuilleton- Richard Pape v. Centrale BoncT confereerde over de functie van het irezag MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 TROUW Minister Beel is tot de conclu sie gekomen dat Amsterdam wet telijk niet de hoofdstad des lands is. Koning Lodewijk Napoleon (1806- 1810) verklaarde indertijd Amsterdam tot hoofdstad en ook gedurende de tijd der inlijving van ons land bij het Franse keizerrijk was Amsterdam de werkelijke hoofdstad, zetel der rege ring. Ook de Grondwet van 1814 noem de de stad Amsterdam nog met zoveel woorden als hoofdstad. Sindsdien ech ter is noch in de Grondwet noch in enige andere wet sprake van een hoofd stad des lands. Wel wordt Amsterdam algemeen als zodanig aangemerkt, enerzijds in ver band met artikel 52 der Grondwet, vol gens hetwelk de koning wordt beëdigd cyi ingehuldigd binnen de stad Am sterdam, en anderzijds omdat Amster dam zowel tijdens de Republiek der Verenigde Nederlanden als daarna de aanzienlijkste en meest bevolkte des lands was. Aangezien het begrip „hoofdstad des lands" hier te lande wezenlijke beteke nis mist, bestaat er naar het oordeel van de minister van Binnenlandse Zaken geen voldoende aanleiding bij wet te bepalen, welke gemeente als zodanig fungeert. Dit deelt de minister mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1954 van zijn departement. De burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, naar zijn oordeel gevraagd, bleek zich te hebben ge stoten aan de uitlating van de minis ter dat het begrip „hoofdstad des lands" in Nederland wezenlijke be tekenis mist. „In elk land heeft een hoofdstad betekenis voor dat land. Ik ben van mening dat Amsterdam zulk (Van onze correspondent) De Kon. Machinefabriek Gcbr. Stork en Co. N.V. te Hengelo (O.), welke zich o.a. op het gebied van de bouw van dubbelwcrkende tweetakt- scheepsmotoren faam heeft verworven het vlaggeschip van de Noorse vloot, dc „Oslofjord" bijv. heeft Stork- dieselmotoren heeft haar nieuwe type scheepsdieselmotor voor het eerst in het openbaar gedemonstreerd. Het gaat hier om een cnkelwerkende twee- taktmotor met langsspoeling, uitgerust met uitlaatgassen-turboblowers voor drukvulling. Men heeft dit nieuwe type ontwik keld, omdat er een grote vraag bestaat naar motoren met vermogens tot on geveer 10.000 pk., welke geschikt zijn om te werken met zware brandstofolie en waarvan de temperatuur van de uitlaatgassen, in tegenstelling tot de dubbelwerkende motoren, zo hoog is, dat in de uitlaatgassenketel een rede lijke stoomproductie kan worden ver kregen. Dit is o.a. voor tankers van belang. Het. nieuwe motortype is een 8-cy- linder machine met een cylinderdia- meter van 750 mm. en een slag van 1500 mm. Het vermogen bedraagt zon der drukvulling 7200 epk bij 115 om wentelingen per minuut. De reusach tige rnc tor is bestemd voor het vracht schip ..Ouderkerk", dat wordt gebouwd voor de N.V. Vereenigde Nederland- sche Scheepvaart Mij. te Amsterdam. De eerste motor met drukvulling zal worden geplaatst in het zusterschip van de ..Ouderkerk". Hij zal 8500 epk moeten ontwikkelen bij 115 omwente lingen per minuut. Het Nederlandse Zuivelbureau neemt met een grote inzending deel aan de „Voedingsmiddelensalon", die van 31 October tot 15 November in het eeuwfeestpaleis te Brussel wordt ge houden. Vijf kookleraressen zullen ;r de omvangrijke Nederlandse zuivel- stand demonstreren, wat met Neder landse zuivelproducten kan worden toebereid. een betekenis tot op de dag van van daag heeft vervuld", verklaarde de heer d'Ailly. „Ik kan mij voorstellen dat het niet nodig is het begrip hoofd stad in een wet vast te leggen. Men zou eens kunnen nagaan hoe in het buitenland de wettelijke betekenis van het begrip hoofdstad, wordt ge zien. Maar wezenlijke betekenis missen: neen. Iedere hoofdstad heeft een wezenlijke betekenis voor een volk en nogmaals: zulk een betekenis komt bij Amsterdam ook tot uiting" Weer een geheime zender opgespoord De geheime zender „Bloemfontein", waarmede in de boerderij van de land bouwer J. O. D. in Nieuwwolda werd uitgezonden, is door een ambtenaar van de opsporingsdienst van de PTT opgespoord. De eigenaars blijken de heren V. en B. uit Hoogezand te zijn. De zendinstallatie is in beslag ge nomen. GRENS WIJZIGIJN GEN VAN GEMEENTEN OP HANDEN De minister van Binnenlandse Za ken heeft het volgende aan de Tweede Kamer medegedeeld: Wetsontwerpen, welker voorberei ding op dit ogenblik in een zodanig ver stadium is, dat hun indiening in de loop van dit zittingsjaar zal kun nen plaats hebben, betreffen de ge meentelijke herindeling van de B o m- melerwaard, opheffing van de gemeente Hemmen en verdeling van haar gebied over dat van Val burg en Dodewaard, wijziging van de grenzen van de gemeenten Tiel, Echteld en Zoele n, zo mede opheffing van de gemeente Wadenoijer,, vaststelling van de grenzen in de nieuwe polder in het Sloe (Quarlespolder), wijziging van de grenzen van de gemeenten Gies- sendam, Hardinxveld, Gies- s e n-N ieuwkerk, Peursum, Sliedrecht en Schelluinen, wijziging van de grens tussen de ge meenten Heil en doorn en Wier- de n en herziening van de grenzen van enkele gemeenten langs de Hol- landsche IJsel. Het voorstel betreffende H a r 1 i n- gen verkeert mede in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Een definitief cordeel omtrent dit voor stel zal de minister zich eerst kunnen vormen, nadat hij deze aangelegen heid met Ged. Staten van Friesland heeft besproken en zich ter plaatse nader heeft georiënteerd, waartoe in middels de nodige voorbereidingen zijn getroffen. (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag werd te Doetinchem het 75-jariig bestaan van de Groen van Prinsterer Kweekschool herdacht in 'n herdenkingsdienst, waarin voorging de voorzitter van het schoolbestuur, ds. J. Steenhuizen, Ned. Herv. predikant te Oosthem. Na het zingen van Gez. 138 en Schrift lezing hield ds. Steenhuizen een pre diking naar aanleiding van Genesis 49 22: „Een jonge vruchtboom is Jozef, een jonge vruchtboom als een bron; Zijn takken stijgen boven de muur uit". De voorganger gaf een historisch overzicht over het ontstaan van de Christelijke school in de moeilijke jaren van 1878. teen voorstanders van het Christelijk onderwijs met veel moeite steun verleenden om tot op richting van de „Groene" te komen. Ds. J. van Dijk plantte in die jaren een wijnstok waarmede hij de grondslag van de oprichting bedoelde, welke wijnstok in de loop der jaren is ge groeid. In de afgelopen 75 jaren zo deelde ds. Steenhuizen mede hebben 88: geslaagde leerlingen de school verlaten om een taak in het maatschappelijk leven te vervullen. De school is thans niet alleen een school voor Doetin chem en omgeving, maar voor het ge hele land. Na de dienst woonden honderden oud-leerling en, vertegenwoordigers van de Ned. Herv. Zendingsgemeente, Gereformeerde Kerk, schoolbestuur e.a. de receptie bij die het jubilerend bestuur hield. De heer J. Simons uit Venlo 9prak als inspecteur van het Lager Onder wijs, ds. C. Kamper uit Doetinchem namens de Gereformeerde Kerk in Doetinchem en de heer G. W. Kruk uit Doetinchem namens de bond van oud-leerlingen. Laatstgenoemde bood namens de oud-leerlingen een bedrag van 500.aan de school aan. Er waren nog talrijke andere spre kers. Het mooiste jubileumsgeschenk is zeer zeker wel het bericht dat bin nenkort zal kunnen worden begonnen met de bouw van het tweede gedeelte der school. Feestavonden Het jubileum is ook gevierd met een tweetal feestavonden voor leer lingen en cudleerlingen. Uit de ver schillende toespraken kwam duidelijk naar voren, hoe hecht de banden nog zijn tussen de leerlingen onderling en tussen de oudleerlingen. Tevens jubileerde de leraar J. van der Neut; hij is vijf en twintig jaar aan de school verbonden geweest. De jubilaris werd door de directeur der school, de heer F. Roosjen, toegespro ken. Ook de heer J. Westerveld, voor zitter van de schoolclub, feliciteerde de jubilerende leraar en bood hem na mens de leerlingen een fraai wandbord aan. De avond werd voorts gevuld door het opvoeren van een operette, toneel stukjes, gymnastiekoefeningen enz. Zaterdag werd een uitstapje naar Elten gemaakt. Min. Beven bij Bidault De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zsken, de heer J. W. Beyen, heeft Zaterdag te Parijs een onder houd gehad met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, over de komende conferentie van zes, die op 26 November a.s. te Den Haag zal worden gehouden. (Advertentie) Huis genoemd naar Prins Bernhard daarom hier het gironummer 229060 van de penningmeesteresse van de Stichting Limburgsch Protestantsch Kinderhuis te Treebeek. De architect is de heer C. van der Bom. (Van onze correspondent) Voor het bestuur van de Prov. Stichting „Limburgsch Protestantsch Kinderhuis" te Treebeek was het Zaterdag een blijde dag: mevr. J. A. M. OolbekkinkSchadd, de toegewij de penningmeesteresse der Stichting, heeft de eerste steen gelegd voor het eerste Prot. Jongenshuis te Hoens- broek. Op deze mooie herfstdag waren honderden samengekomen, om de plechtigheid bij te wonen. De voor zitter van het bestuur, ds. H. A. L. Furnéc, deed met gerechtvaardigde trots de mededeling, dat Z.K.H. prins Bernhard toestemming heeft gegeven, dat zijn naam aan het jongenshuis wordt gegeven. In do toekomst zal dus naast het Koningin Emma Kin derhuis staan het Prins Bernhard Jongenshuis. De talrijke vertegenwoordigers van kerkelijke en wereldlijke instanties werden hartelijk welkom geheten; we noemen het hoofd van het minis terie van Maatschappelijk Werk, af deling Limburg; de B. en W.'s uit de omliggende gemeenten; de directie der Staatsmijnen en vertegenwoor digers van de Herv. Kerk. de Geref. Kerken, de Doopsgezinde Sociëteit, de Baptisten Gemeenten en het Leger des Heils. Twintig jaar geleden in Novem ber namen ds. D. van Maanen en wijlen ds. W. J. Kan het initiatief tot stichting van het „Eerste Limburgsch Protestantsch Kinderhuis". De bedoe ling was, kinderen uit ontwrichte ge zinnen en kinderen, die om bijzondere redenen de moederzorg moeten mis sen, op te nemen in een beschermend milieu, gegrond op positief Chr. grondslag. Voorheen moesten kinde ren van Prot. huize opgenomen wor den in R.K. inrichtingen. De sterk toenemende Prot. bevolking recht vaardigde het initiatief, om te trach ten voortaan zelf de verzorging ter hand te nemen. Reeds meer dan 3000 kinderen met ruim 300.000 verpleegdagen staan in de administratie van het Kon. Emma Kinderhuis vermeld. Dit huis heeft een opnamecapaciteit van 65 slaap plaatsen, die permanent bezet zijn. Maar de dagruimte is er niet op in gesteld. Bovendien is het paeda- gogisch niet verantwoord, dat kinde ren van de babyleeftijd af tot en met de puberteitsjaren in een dergelijke inrichting samen wonen; met name de jongens hebben behoefte aan af zonderlijke mannelijke leiding. Toen dan ook van het Departement van Justitie gewezen werd op het on gewenste van het voortbestaan van deze coëducatie werd in de vergade ring van het bestuur van 23 Juni 1951 besloten over te gaan tot de bouw van een jongenshuis. De secretaris van het bestuur, heer J. van Donselaar. deelde ons mee, dat de bouw van het jongens huis f 250.000.kost. Er is bijeen: gebracht f 80.000,geleend in hypo thecair verha^/U, f 100.000.Er is dus nog nodig f 70',000,We vermelden „Door de eeuwen trouw" beschuldigt regering De Stichting „Door de eeuwen trouw" heeft naar aanleiding van het persverslag van de rede van dr. Drees in de Tweede Kamer, toen de kwes- tie-Ambon ter sprake kwam, een te legram gezonden aan minister-presi dent dr. W. Drees. Hierin wordt o. m. gezegd, dat de „schuld voor het niet behandelen van het UNCI-rapport in zake de overwel diging van de Zuid-Molukken door Djokja, hoofdzakelijk ligt bij de Ne derlandse regering door verzuim van elke poging ter bevordering van de behandeling". Nederlander te Hamburg veroordeeld De 19-jarige Nederlandse zeeman W. v. d. H. uit Driebergen, die te Hamburg terecht heeft gestaan op beschuldiging van poging tot moord op een 35-jarige Duitse buffetjuffrouw, is tot een ver blijf van zes jaar in een jeugdgevan genis. Ds. J. C. Kars overleden Te Bilthoven is in de ouderdom van 78 jaar overleden ds. J. C. Kars, eme ritus-predikant der Ned. Hervormde Kerk. Hij aanvaardde in 1904 het pre dikambt te Ouwerkerk (Z.) en diende verder de gemeenten van Stolwijk, Steenbergen, Winkel, Harkstede, Ter- munten en Onderdendam. Nadat hem op 1 Augustus 1941 emeritaat was ver leend, vestigde ds. Kars zich te Biltho ven. Zijn stoffelijk overschot is inmid dels op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven ter aarde besteld. (Van een onzer verslaggevers) De omstandigheid dat men juist op Hervormingsdag bijeen kwam, is voor de Bond van Ned. Herv. Mannenver- enigingen op Geref. Grondslag Zater dag in Utrecht aanleiding geweest om zich opnieuw te bezinnen op de be tekenis van het werk der Hervorming. Evenals vorige jaren was de belang stelling voor de bondsdag uit dc plaatselijke verenigingen groot. Van heinde en ver was men naar het N.V.- (Van onze correspondent) VANDAAG maakt de Konink lijke Weefgoederenfabriek C. T. Stork Co. N.V. te Hengelo een begin met het productiepro ces in haar nieuwe fabriek op de Woolderes aan de Deldenerstraat. Het is alweer bijna twee jaar ge leden. dat het terrein aan de Woolderes voor het bouwen van een der modernste textielfabrie ken in West-Europa werd ge viseerd. Hengelo's binnenstad werd negen jaar geleden door enkele hevige bom bardementen door de Amerikaanse luchtmacht op het stationsemplacement Hierbij werd ook het fabriekscom plex van de Kon. Weefgoederen fabriek C. T. Stork Co. N.V. voor een groot deel met de grond gelijk gemaakt. In afwachting van de herbouw van •een nieuwe fabriek heeft men in de (Advertentie) Reinig Uw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 (Van onze Haagse redacteur) Minister Beel zal de spoedige indiening van een ontwerp-politie- wet bevorderen. Het is de bedoeling dat dit ontwerp een doelmatige oplossing biedt voor de vraagstukken, die zich thans op het gebied van de politie voordoen. In het bijzonder wordt aan de positie van de burgemeesters in gemeenten met rijkspolitie aandacht geschon ken. Overwogen wordt om op korte termijn door wijziging van het aanvangssalaris een einde te maken aan het grote aantal vacatures bij de politie. Minister Beel geeft in zijn Memorie van Antwoord in zake de begroting van Binnenlandse Zaken een uiteen zetting van de moeilijkheden die zich ten aanzien van de politie in Coevor den hebben voorgedaan. De verhou- 10 LAAT iemand het noodluik open gooien'", riep de piloot, „en smijt er uit, wat je maar kunt, jongens". Ik kroop naar voren, de korte lad der af in het trappenhuis van de bom menwerper. Toen ik de zitplaats van de piloot voorbijging, spuwde ik op dat lor van mijn chute, als uiting van mijn gevoelens jegens de vijand; toen bleef ik even staan en raakte de zijde aan met een stille gedachte van liefde en erkentelijkheid voor Blondie, de Waaf. Toen ik het noodluik in de vloer openmaakte, kwam de koele lucht rein en verfrissend binnenstromen. Ik staarde in de donkerte en voelde in stinctief de nabijheid van de aarde. We waren er ongeveer 1500 voet bo ven. Ik kon niets zien van het dof glanzend water, waarop wij mogelijk een pannekoeklanding konden maken. En toen gebeurde het. In een ge smoord, snikkend geworstel en met een mechanisch doodsgereutel gaven de twee nog functionnerende stuur boord-motoren het op. Stirling var naam en sterling (degelijk) van aard had onze bommenwerper hardnekkig geweigerd het akkevietje eerder op te geven. Vanaf het ogenblik, dal de ma chine dodelijke wonden had opgelo pen, had ze dapper voortgeworsteld om ons tot aan de Nederlands-Duitse grens te brengen. Haar motoren had den gekreund en gezieltoogd, haar benzine-aderen, opengescheurd en bloedend, hadden 'het levensvocht voelen wegdruipen. Met scheefhan gende vleugels en al voortbonkende had ze het hardnekkig volgehouden, weigerend de geest te geven zonder te i vechten. Maar nu was het met onze kist gedaan. Wij begonnen weg te zaklken naar de aarde. De wind huilde en gierde. Een van de lui begon te blèren: „Wij zullen elkaar weer ontmoeten, ik weet niet waar, ik weet niet wanneer De sterke Schotse stem van Jack viel in: „En ik zal in Schotland zijn voor jou, en ik en mijn oprechte lief de Wallace-Terry maakte er snel een eind aan. „Jullie gekke idioten!"! blaf te hij. „Spring er uit, terwijl je nog voldoende ruimte hebt. Je hebt nog maar ongeveer een paar honderd voet." „Als u bij het dashbord blijft, com mandant", piepte een stem, die wel van de jonge schutter moest zijn, „dan blijf ik bij u in de kist." Toen viel, met een kort gesnor, de boordtelefoon uit. De grond kwam schrikwekkend dichtbij. Ik begon weer naar het mid den van de machine terug te kruipen, de veiligste plek voor de grote klap. Ik had mijn hand boven aan de ladder die naar de cabine leidde, toen een lichaam naar voren kwam: de schoe nen kraakten mijin vingers. Ik draaide mij om en zag het hoofd en de schou ders door de opening uit het gezicht verdwijnen. Voordat ik tijd had om weer verder te gaan sprong een twee de lichaam naar voren en verdween door het luik, naar buiten, naar be neden de. nacht in. Terwijl ik mij vastklampte aan een metalen stut en mijn knieën optrok voor de botsing met de grond, vroeg ik mij af, hoe- elen van de bemanning er uit ge sprongen waren. In de korte tijd, die mij nog over bleef, poogde ik mijn moreel op te voeren door een serie verwensingen tegen de Duitsers. Toen zakte ik ineen als een door geprikte ballon. Ik was doodsbang. door Ik wist, dat het nog slechts een kwes tie van seconden was, voordat wij een gat in de grond zouden smijten. Een verschrikkelijke schok.... Een verblindende witte flits.... in het duizendste part van een seconde de realisering, dat het de grond was harde, harde grond! IN NEDERLAND LOYALISTEN Wij waren 'n schimmetje ten Westen van de Nederlands-Duitse grens neer gevallen, een paai kilometer van Hen gelo (Óverijsel). Met heel weinig speelruimte waren we vanuit Duits land over de grens Nederland binnen geglipt. Niet minder dan een wonder had ons leven gered, afgezien van het feit, dat Wallace-Terry absoluut een virtuoos was in het hanteren van de knuppel I en het roer. Toen wij nog slechts een paar honderd voet van de grond waren, en weinig minder hoog dan het dak van een kerk je, stak de Stirling met een verwon derlijke energie plotseling nog eens zijn hoge snuit de lucht in. In aanmer king genomen, dat wij helemaal geen motorkradht meer hadden, was dit hoogst zonderling. Evenwel, het maakte het grootste verschil ter wereld. In plaats van een enorme klap dwars door het dak, waardoor wij allen met onze schoenen aan in de kerk zouden zijn gestorven, kropen wij er een centime ter of wat overheen, schoven horizon taal verder en raakten een eindje ver der de grond met een snelheid van zo iets als 225 km per uur. Een andere wonderlijke zaak was, dat het stuk land, waarin onze raid zo roemloos was geëindigd, fantastisch klein was. Ik betwijfel of een eenmo- tong vliegtuig er behoorlijk had kun nen landen. We ploegden diep de oppervlakte, waarbij de buik-delen van de bommenwerper in stukjes ge scheurd werden. Toen we voor het eerst de grond raakten, werden de 30 ton van de Stirling weer de lucht in- gekaatst als een rufoberbal, daarna kwam de machine weer neer, bonzend en knarsend. Een paar meter van de rand van het veld stond juist op de goede plaats een boom. Galant kwam deze te hulp als rem. Met nog slechts weinig vaart sloegen wij er tegen aan en kwamen tot stilstand. (Wordt vervolgd). dingen tussen een aantal leden van het politiekorps en tussen de politie en de bevolking liet te wensen over. Het ge meentelijke politiekorps is thans op geheven en de leden zijn overgegaan naar de rijkspolitie. Het feit, dat er thans naast de alge mene leiding van de groep door de burgemeester en de officier van Justitie een geregeld toezicht kan wor den uitgeoefend door de betrokken districtscommandant van de rijkspoli tie, geeft de minister de overtuiging, dat op korte termijn en zo nodig na enkele overplaatsingen, de juiste ver houdingen zuUen terugkeren en even tuele nieuwe spanningen tijdig zullen worden onderkend en opgeheven. bedrijfsruimten, die gespaard gebleven waren, de productie zo goed en zo kwaad het ging voortgezet. Na tal van onderhandelingen werd enkele jaren geleden het besluit genomen om een nieuwe fabriek te bouwen op de Woolderes aan de Deldenerstraat. Bij de egalisatie van bet terrein zijn 16500 kubieke meters teelaarde ver werkt, waarvan er 13000 afgevoerd zijn en nu dienst doen als tuingrond in diverse nieuwe woonwijken van Hengelo. Bovendien heeft men 8000 kubieke meter rood zand aangevoerd; alles tezamen ongeveer 5000 vrachtwa gens vol. Op 19 Maart j.l. sloeg de heer H. T. Koning als oudste directeur de eerste heipaal in de grond en sindsdien zijn 5500 kubieke meters beton, een half millioen kilo staal en 2 millioen stenen verwerkt. Thans is een enorme gestan daardiseerde shed, met bijbenorend ketel- en transformatorhuis, verrezen. De shed heeft een oppervlakte van ca 16000 vierkante meter en is gebouwd volgens het betonschalenprincipe, heel geïsoleerd en voorzien van nieuwste snufjes op gebied van air conditioning en verlichting. Hoge eisen zijn voorts gesteld aan hygiene en sociale verzorging, de fraaie kleedruimten, toiletten en douches zijn overeenkomstig de laatste inliontin-gen uitgevoerd. De eerste bouwphase is nu gereed gekomen en gaat vandaag in bedrijf. Deze omvat de weverij en direct-aan- sluitende afdelingen. In 3 a 4 maanden hoopt men de gehele weverij van het huidige fabrieksterrein aan de Emma- weg naar de nieuwe omgeving ver plaatst te hebben. Men verwacht spoedig te kunnen be ginnen met de tweede phase van de bouw der weverij en vervolgens komen de nevenbedrijven, magazijnen, de cantine en de kantoren aan de beurt. Meer dan 200 arbeiders hebben ruim een jaar gewerkt aan deze nieuw ste aanwinst van Hengelo's grootindus trie, waarin in de toekomst 700 werk nemers hun brood kunnen verdienen. Huis gekomen, dat 's morgens goed bezet, en 's middags zelfs overvol was. Bezinning op de reformatie, dat was meteen al het motief van de rede die de bondsvoorzitter ds. A. Vroegmde- wey uit Veenendaal hield na zijn ope ningswoord. Bezinning is nodig, want allerlei romaniserende tendenzen ontdekt men in het protestantisme van deze tijd. Ook zijn er stromingen die men weliswaar niet als romaniserend heeft te beschouwen maar die toch op een gevaarlijke wijze de Reformatori sche beginselen aantasten. Er is diep verval in de kerk der vaderen, aldus ds. Vroegindewey, die in de kerkpoli tiek van onze tijd een politiek van het compromis zag- Zo'n houding doet te kort aan het „Sola scriptura" der Re formatie, zei hij. Dr. S. van der Linden, Hervormd predikant te Loenen aan de Vecht, be lichtte het dilemma Rome-Reformatie, dat hij zo formuleerde: Rome en de Reformatie erkennen in het geloof beide een werkelijkheid. Daarin ko men ze overeen. Maar beide benade ren die werkelijkheid volkomen an ders, beleven die werkelijkheid ook anders; achtergrond en ondergrond er van zijn volkomen verschillend. Karakteristiek voor de Reformatie is, aldus dr. Van der Linden, het in nerlijk getuigenis van de Heilige Geest, de bevinding. Die mist men bij Rome. Inmiddels waarschuwde spr. zijn gehoor om van de Bevinding niet alleen een voorwerp van beschrijving en bespreking te maken, maar van daadwerkelijke beleving. Ds. A. den Hartogh uit Amersfoort i sprak 's middags over een diepe won- deplek in de Kerk des Heren; de ver wachting van het Koninkrijk Gods. Het is een grote misvatting als velen aan het Koninkrijk Gods een uitslui tend eschatologische betekenis toe kennen. Wel degelijk is dit Rijk op aarde aanwezig in de weldaden van geloof, bekering en wedergeboorte. Voor de verwachting van het Rijk Gods zijn tijden van druk en vervol ging niet de slechtste, aldus ds. Den Hartogh, die vaststelde, dat deze ver wachting wegkwijnt, waai' de Kerk verburgerlijkt en verpolitiekt. Prof. dr. J. Severy-n uit Utrecht sprak een opwekkend slotwoord. Na mens de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk werd de vergadering toe gesproken door dr. A. J. Rasker, Herv. predikant te Haarlem die de wens uitsprak dat de vereniging in de wor steling om de Waarheid in het geheel der Herv. Kerk een positieve bijdrage zal leveren. C.P.N.-amendementen Het Tweede-Kamerlid de heer Gort zak (C.P.N.) heeft een aantal, mede door zijn fractiegenoten ondertekende amendementen ingediend op de wets ontwerpen betreffende lielastingher- ziening en wijziging van de Huurwet. Zij betreffen o.m.: verlaging van het heffingspercentege voor de personele belasting over de eerste vijf maanden van 1954 van tot 1/3 procent; vrij stelling van omzetbelasting van petro leum voor huisbrand; een bepaling, dat de huurprijs voor winkel- en of bedrijfspanden die van 31 December 1953 niet te bo\fen mag gaan. Een der hallen van de nieuwe Stork- fabriek op de Woolderes aan de Deldenerstraat te Hengelo. r> (Van onze correspondent) Op het conferentie-oord „De Pie tersberg" is de 34e .jaarlijkse conferen tie van de Centrale Bond voor Inwen dige Zending en Chr. Maatschappelijk Werk gehouden. Het thema voor dit samenzijn was: „Gezag". Men wilde tot een evenwichtiger waardering van dit begrip komen. Allerlei vragen over de waarde en de functie van het gezag waarmede de maatschappelijke wer kers steeds meer geconfronteerd wor den, zijn besproken. Na de opening door de voorzitter der conferentie, ds. M. Groenenberg te Amsterdam, werd de reeks van re feraten ingeleid met een beschouwing over gezag en gezagsbeleving door de geneesheer-directeur van „Maas oord" te Rotterdam, dr. F. J. Tolsma. In zijn betoog maakte hij o.m. onder scheid in formeel en meer natuurlijk gezag en wees hij er op, dat de ge zagsdrager behoort te wegen, zoals hij gewogen wordt. Werkelijk gezag, dat aan grenzen gebonden is, valt slechts te benaderen uit de ik-gij-verhouding, aldus dr. Tolsma, die vooral ook on derstreepte dat gezag moet worden ge steld onder de wet der liefde, onder het Woord Gods. In zijn referaat over wat de Bijbel zegt over het gezag zei ds. F. J. Pop, directeur „Kerk en Wereld" te Drie bergen, dat God de eigenlijke gezags drager is en dat het gezag van de O mens slechts afgeleid is en begrensd. De aard van het gezag houdt m, dat de gezagsdrager een dienende functie heeft en het doel van het gezag is de bewaring of herstel van de vrede Gods. Gezag veronderstelt daarom ook liefde. Het moet om het welzijn van de ander gaan. Mevr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom uit Rotterdam sprak over gezag in het gezinsleven. Allerlei functies, die het gezin vroeger had, zijn vandaag de dag weggevallen en daarmede is ook het gezag in het gezin veel bedreigder ge worden, aldus spr. Mevr. Diemer zei met nadruk, dat de nieuwe gezags- vorm, aangepast aan het veranderd gezinsleven, alleen maar gezocht kan worden vanuit het geloof, en zij wees er tevens nog op dat gezag altijd een vrijwillige aanvaarding veronderstelt. Anders zou het meer overmacht zijn. Na de kerkdienst Zondagmorgen, werd tijdens de samenkomst 's mid dags het gezag ook nog in een ander aspect belicht en wel door de direc teur der Rekkense Inrichtingen, de heer L. H. Fontein, alsmede door twee stafdocenten C.I.C.S.A. te Amsterdam, t.w. mej. M. E. A. Swets en mej. mr. J. van Houten, die respectievelijk spra ken over het gezag in het jeugdwerk en in het individuele maatschappelijk werk. De sluiting van de conferentie geschiedde daarop door ds. M. Groe nenberg. Ds. J. H. Jonker vierde zijn 80e verjaardag Gisteren vierde ds. J. H. Jonker te Voorburg, emer. predikant der Geref. Kerken, zijn tachtigste verjaardag. Ds. Jonker, die verleden jaar zijn gouden ambtsjubileum mocht vieren, stond achtereenvolgens in Wormer- veer, Nunspeet, Voorburg en Werken dam. Bij herhaling werd hij afgevaar digd naar Particuliere en Generale Synoden. Ondanks zijn hoge leeftijd maakt hij zich nog steeds zeer verdienstelijk voor de Vrije Universiteit, terwijl hij, nu de kerk van Voorburg onlangs een van haar predikanten naar Amsterdam zag vertrekken, tijdelijk zelfs een deel van het herderlijk werk weer op zich heeft genomen. Rusland laat Japanse gevangenen vrij De Sowjet-Unie heeft er in toege stemd 1320 Japanse gevangenen, onder wie 420 oorlogsmisdadigers, in vrijheid te stellen, aldus heeft een afvaardiging van het Japanse Rode Kruis Zaterdag te Moskou medegedeeld. De voorzitter van het Russische Rode Kruis, Cholodkow, zei, dat de gevan genen voor het einde van het jaar op rije voeten zullen zijn. De Japanse afvaardiging had drie dagen lang met het Russische Rode Kruis besprekingen gevoerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2