West-Duitsland bij organisatie B.B.? Vier gedenkplaten onthuld op erebegraafplaats Inwoners van Laren demonstreren met spandoeken op het Binnenhof Hevige straatgevechten in Indische stad Gevaar in Podal geweken Nederland vóór samenwerking Het s.s. .Veendam' verkocht Rusland bereid naar Lugano te komen? Het weer in Europa Zeeslepers naar Ouwerkerk Dr. Drees verrichtte plechtigheid Ondergrondse organisatie in Oost-Dnitsland opgerold In Londen verrijst een televiestad Eén dode en twee gewonden Chr. Volkspartij zet arbeid voort Coalitiepartijen aan winnende hand Eén dode en vijf gewonden bij botsing tussen twee auto's MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 Redactie en Adm. N.Z. Voorburgwal 225. Amsterdam. Banteien Twentsdhe Bank. Amsterdam. Telefoon 37900—59222 (10 lijnen) Postbus 859. Gem.-Gir® Amsterdam T 500 Postgiro no. 412739 Abonnementsprijs 49 cent per week; 1 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Ttouur- ELFDE JAARGANG No. 2610 r~ (Geldig tot hedenavond) GUUR WEER Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot ma tige en langs de kust aanvankelijk nog harde Zuidweste lijke wind. Lagere temperaturen. Morgen: Zon op: 7.38. Maan op: 4.11. Zon onder: 17.09. Maan onder: 15.30. Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT mwê' '."V 'I: De rivieren in het Po-dal hebben na twee weken, waarin zij het gehele dal dreigden te overstromen, bijna weer haar normale peil bereikt. Het water van de Po begon Zondagochtend vroeg te zakken, nadat het op sommige plaat sen bijna buiten de oevers dreigde te treden. Het water van de Adige zakt reeds sedert twee dagen geleidelijk. Het weer is thans goed. AUTO-BENZINE WORDT GOEDKOPER Naar het A.N.P. verneemt, wordt met ingang van heden 2 November de prijs van autobenzine met 0.2 cent per liter verlaagd. Deze verlaging houdt ver band met. een wijziging in de zee- vrachttarieven. (Van onze Haagse redacteur) De regering acht het wenselijk omtrent de organisatie van de Be scherming Bevolking tot een bepaalde vorm van samenwerking te komen met West-Duitsland. Samen met andere belanghebbende re geringen beraadt zij zich thans over de wijze, waarop de Duitse deskundigen zouden kunnen worden ingeschakeld bij het interna tionale overlc-g in zake de B. B. Mede in het kader van het verdrag van Brussel en de NATO vindt regelmatig overleg en uitwisseling van gegevens plaats met betrek king tot de opbouw van de organisatie B. B. Met, België in het bij zonder is samenwerking voorbereid voor wat betreft bijstandsver lening en met betrekking tot de waarschuwing tegen naderende vliegtuigen. Dit deelt minister Beel mede in de Memorie van Antwoord op zijn begro ting- aan de Tweede Kamer. De landelijke werving voor de mo biele colonnes heeft aanzienlijk min der gunstige resultaten opgeleverd dan die voor de plaatselijke B.B.-organi saties. Er vindt overleg plaats op wel ke wijze hierin moet worden voorzien. De minister vertrouwt, dat de B.B.- organisatie in de loop van 1954 haar voltooiing zal naderen. Gebleken is, dat de bereidheid bij de bevolking cm de kosten van de blok- ploeguitrustmg zelf te dragen, met groot is, hoewel deze kosten in de A- gebieden niet hoger zijn dam éénmaal een uitgave van 60 cent per blokibewo- ner. De minister heeft thans besloten, dat 10 procen-t van de benodigde uit rustingen door het Rijk in brüikleen zal worden verstrekt. In venband met de organisatie-B.B. is er van uitgegaan, dat de brandweer Het 15.652 brt metende ss „Veen- dam" van de Holland-Amerika Lijn is verkocht aan de Bethlehem Steel Cy. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal liet schip op 15 November a.s. te Baltimore worden opgeleverd. De „Veendam" werd gebouwd te Glasgom en maakte in 1923 haar eerste reis over de Atlantische Oceaan. Het schip bood toen accommodatie aan 842 passagiers in drie klassen. Toen de Duitsers in Mei 1940 ons land binnenvielen, lag het schip ge meerd aan de Wilhelminakade te Rot terdam. Het werd slechts licht be schadigd. Later werd het door de Duitse Marine in beslaggenomen en gebruikt voor de huisvesting van of ficieren van onderzeeboten in Gdy nia en later in Hamburg. In laatstgenoemde haven werd de „Veendam" na de Duitse overgave te ruggevonden en in een verregaande staat van verwaarlozing en gedeelte lijk door bommen vernield naar Am sterdam gesleept, waar het bij de Ne- èerlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij werd hersteld en voor een groot gedeelte vernieuwd. Op 21 Februari 1947 maakte de „Veendam" haar eerste na-oorlogse reis van Rotterdam naar New York. met 972 bluseenheden, d.w.z. met rond 50 procent, moest worden uitgebreid. Deze materieelvoorziening. heeft thans practisch haar beslag gekregen. Conferentie Grote Drie Diplomatieke waarnemers in Moskou achten het mogelijk dat de Sowjet- Unie de uitnodiging van de Westelijke Grote Drie voor een conferentie te Lu gano zal aanvaarden mits de conferen tie op een later tijdstip dan het voor gestelde zal aanvangen en het een con ferentie van plaatsvervangende minis ters van Buitenlandse Zaken, niet van ministers van Buitenlandse Zaken, zal worden. Die waarnemers geloven dat het ant woord van de Sowjet-Unie op de uit nodiging voor de conferentie op han den is. De Westelijke Grote Drie heb ben voorgesteld de conferentie te la ten aanvangen op 9 November. De voornaamste onderwerpen zouden Duitsland en Oostenrijk moeten zijn. Opstandelingen in Atjeh geven zich over Verscheidene honderden opstande lingen hebben zich aan de Oostkust van Atjeh bij Bireuen overgegeven aan Indonesische troepen. De meesten hunner waren gewapend met land bouwgereedschappen. Volgens een communiqué van het Indonesische le ger hebben troepeneenheden bij Idi 38 opstandelingen gedood. Steden Weer -kracht v. gist en neerslag (mm Helsinki onbewolk t ozo 4 3 0 Oslo zw 4 9 3 Stockholm geh bew. zzo 8 7 0.3 Koipenh. zw. bew. zw 12 10 0 Londen regen z 8 13 23 A'dam geh.bew. zzo 12 13 0 Brussel geh. bew. z 8 14 0 Parijs regen z 8 14 0.1 Bordeaux regen zw 10 16 1 Nice 1. bew. O 14 19 0 Warschau onbewolkt ozo 10 3 0 Eerlijn ozo 8 .11 0 Frankfort onbewolkt, ozo 4 12 0 München geh. bew. O 10 0 Zurich nevel NNO 1 12 0 Wenen geh bew. zo 2 9 0 Rome zw. bew. zo 4 21 0 In het stroomgat bij Ouwerkerk is Vrijdag de eerste caisson geplaatst. Arbeiders, die wekenlang aan de voorbereidingen hebben deelgenomen, zien met vreugde het plan uitvoeren. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft de Rijks^ waterstaat een beroep gedaan op in ternationale sleepdienst L. Smit en Co., om twee zijner grootste zeeslepers de („Zwarte Zee" en de „Thames") en twee zijner kleinere sleepboten, beschikbaar te stellen voor het dich ten van het laatste dijkgat bij Ouwer kerk op Schouwen en Duiveland. Deze sleepboten zullen zich Dinsdag a.s. naar Schouwen en Duiveland begeven. De „Zwarte Zee" en de „Thames" zou den vandaag naar hun winterstations in Queensland en Fayal vertrekken. Dit vertrek ia thans uitgesteld. (Van onze correspondent) Honderden waren Zaterdagmiddag naar de erebegraafplaats in de duinen van Overveen gekomen om de onthul ling van vier gedenkplaten mee te ma ken. Bijna acht jaar nadat men had besloten de stoffelijke resten van 372 verzetsstrijders te verzamelen in de duinen, waar velen van hen voor bet vuurpeloton vielen, onthulde de mi nister-president, dr. W. Drees, de pla ten. Naar schatting 500 mannen en vrou wen (nabestaanden, autoriteiten en belangstellenden) hadden zich voor de plechtige onthulling plaats vond, in de spreekruimte van de erebegraaf plaats verzameld. Daar heeft eerst de voorzitter der Stichting 19401945, de heer J. Smal- lenbroek, het woord gevoerd. De heer Smallenbroek herdacht de doden en besloot met de woorden: „Zij dit vol tooide monument een getuigenis van grote trouw en volharding tot het eind. Een getuigenis van ons en onze kin deren tot in verre geslachten. Daartoe helpe ons God". Een kille zeewind nam de koorklan ken van het Nederlands Kamerkoor van Felix de Nobel mee en voerde ze over de dodenakker waar duizenden '2 vers gebrachte bloemen haar stengels langzaam bogen naar de blanke zer ken. Symbool Dr. Drees zag in de nu voltooide be graafplaats een symbool van alle ge brachte offers in de worsteling tussen 1940 en 1945. „Een klein getal rust hier, vergeleken bij de 280.000 Neder landers, die buiten de tienduizenden Joodse landgenoten vielen. Een nog Tijdens de onthulling van de gedenk platen. kleiner aantal, vergeleken bij de vier en dertig millioen soldaten, burgers en gevangenen die zijn omgekomen". Toen de klokken van de begraaf plaats verstomden, onthulde de minis ter-president de vier herdenkingspla ten in de muur aan de zeezijde. Me vrouw Enny Molmde Leeuwe droeg de tekst van de platen voor. Na afloop werd een tiental kransen gelegd, o.a. namens de regering, het koninklijk huis, enkele gemeentebe sturen en verzetsorganisaties. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door vice-admiraal M. A. Rost van Tonningen namens H. M. de Ko ningin en Z. K. H. prins Bernhard. Was er een nieuwe opstand op til? Het Oostduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft Zaterdag be kend gemaakt dat een wijdvertakte „ondergrondse organisatie" in Oost- Duitsland is opgerold en dat de lei ders va.n de „spionnage-, sabotage- terreur-organisaties" ook de leiding hebben gehad van de opstandige be weging van 17 Juni jl. Aan de jacht op verzetsstrijders hebben in de afgelopen twee weken rond 15.000 Sowjet-Russische en Oost duitse soldaten deelgenomen. Er zijn ACTIE TEGEN GEVAARLIJK KRUISPUNT (Van een onzer verslaggevers) Met een petitionnement, waarop meer dan 5000 handtekeningen waren verzameld, heeft het actiecomité tot verbetering van het gevaarlijke kruis punt: RijkswegHilversumseweg te Laren zich Zaterdagmiddag naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat op bet Binnenhof begeven, om op de monstratieve wijze de aandacht van de regering te vestigen op de gevaar lijke situatie, die reeds vele menscnle- s heeft gekost en die dringend wij ziging behoeft. Een groot aantal inge zetenen van Laren, zowel ouderen als jongeren, was per auto naar Den Haag gekomen en gezamenlijk kwam deze grote groep, voorzien van spandoeken het Binnenhof op, om te pleiten voor •n veiliger verkeer in het Gooi. Minister Algera was verhinderd zelf het petitionnement in ontvangst t< nemen. In zijn plaats deed dit de se cretaris-generaal van het departement, mr. D. G. W. Spitzen. Er was voor deze actie van de Larense burgers grote belangstelling van de zijde van de pers; radio en dagblad verslagge vers waren n-aar het Binnenhof geko men en uiteraard waren zij daar niet in de eerste plaats om te zien hoe de mensen uit Laren kwamen aanwande len. Belangrijker was het hoogtepunt Politie van Lwcknow raakte slaags met saboterende studenten In Lucknow, de hoofdstad van de staat Uttar Pradesh in India, hebben hevige straatgevechten plaats gehad tussen studenten en gewapende politie. Tweehonderd personen zouden zijn ge wond en een nog niet bekend aantal gedood. De gevechten ontstonden toen de politie ingreep om de studenten te verhinderen in hun voornemen regeringsgebouwen in brand te steken, telefoondraden door te snijden en straatlantaarns te vernielen. Van officiële zijde werd vernomen, dat de politie in de afgelopen 24 uur acht keer het vuur heeft geopend. Za terdagavond is er een uur lang zwaar gevochten om de Gomati-brug, die het centrum van de stad met de universi teit verbindt. Honderd personen zijn in de ziekenhuizen opgenomen, onder wie drie meisjesstudenten, die zwaar gewond werden. De vechtpartijen zijn Zaterdag uitge broken toen de politie met geweld twee studenten, die in hongerstaking waren gegaan, naar het ziekenhuis ver voerde en andere studenten arres teerde, die zich tegen de politie hadden verzet. Het is nu de derde keer sinds Januari van dit jaar dat de studenten in op stand zijn gekomen. Het begon toen met, de eis der studenten, die meer zeggen schap eisen voor hun organisatie. De beweging verspreidde zich naar andere steden. In Augustus en September wer den de betrokken hogescholen voor een paar dagen gesloten. De studenten in Allahabad zijn gis teren uit solidariteit met hun kamera den te Lucknow in staking gegaan. Premier Nehroe, die een bezoek brengt aan door overstromingen ge troffen gebieden in Bihar, zou van plan z(jn een bezoek aan Lucknow te bren gen. In Lucknow is een uitgaansverbod ingesteld, dat 60 uur zal duren. Gedu rende de morgenuren zal het uilgaans- verbod gedurende twee uur verzacht worden en zal men zich op vertoon van speciale passen op straat kunnen bege ven. van deze demonstratie: het aanbieden van het verzoekschrift. Gezien de toenemende belangstel ling van het publiek voor het vraag stuk van de verkeersveiligheid en de toe te juichen activiteit die de Lareri- se burgerij op dit punt aan de dag legt, verdiende deze gebeurtenis ze ker enige publiciteit. Helaas dacht de secretaris-generaal „Geen publiciteit" zei mr. Spitzen daaranders over. De radioverslagge ver kreeg geen toestemming zjch met zijn microfoon in het departement op te stellen. De dagbladjournalisten mochten wel met de delegatie naar binnen maar kwamen niet verder dan de gang. Daar kregen zij van de heer Spitzen te horen dat dit een kabinets zaak was en dat daarbij geen persver tegenwoordigers aanwezig konden zijn. Op deze formele uitspraak strand den de voornemens om aan deze ge beurtenis ruimere bekendheid te ge ven, hetgeen een teleurstelling bete kende voor het Larense actiecomité,, dat de demonstratie van tevoren had aangekondigd en dat gaarne gezien had. dat hieraan door pers en radio aandacht was besteed. Een eerste ged'eelte van de „Televi- siestad", welke te Londen in aanbouw is, is gereed gekomen. De kosten van het gehele project dat volgens plannen van de B.B.C. in het Westen van de stad wordt uitgevoerd, op de plaats waar vier en een halve eeuw geleden een internationale tentoonstelling werd gehouden, zijn geraamd op negen mil lioen pond sterling. In deze „televisiestad" worden admi nistratie en technisch diensten onder één dak gebracht. Men denkt er negen a tien jaren over te bouwen. Het cen trum van het gebouw zal bestaan in een rond gedeelte met vele verdiepin gen waarin repetitieruimten, kantoren, kleedkamers en een met glas afgesloten galerij voor het publiek worden onder gebracht. Hier omheen worden, als de spaken van een wiel, zeven studio's ge groepeerd, die alle van de publieke galerij af overzien kunnen worden. Ook komt er een landingsruimte voor hef- schroefvliegtuigen. De. stoet op .het Binnenhof met voorop de schoolkindéren'die dagelijks hel gevaarlijke punt moeten oversteken. arrestaties verricht in Oost-Berlijn, Hallc, Cottbus, Potsdam en tal dere plaatsen. De Oostduitse overheid heeft waarschijnlijk een nieuwe op stand willen verijdelen. Uit het ingrijpen blijkt dat Wes telijke waarnemers het bij het rechte eind hebben met hun vermoedens dat de millioenen Oost-Duitsers die in Juni tegen het communistisch regime zijn opgestaan, nog lang niet zijn bedwon gen en dat velen de strijd ondergronds voortzetten. Westelijke waarnemers geloven niet dat cle Oostduitse overheid er in is geslaagd het verzet de kop in te druk ken. Zij verwachten dat de jacht op verzetsstrijders zal voortgaan. Volgens hun inlichtingen zijn in Oost-Duits- land zeker tussen 5.000 en 10.000 in goed géorganiseerde groepen optreden de verzetsstrijders actief. Uit de bekendmaking blijkt niet hoeveel arrestaties zijn verricht. In het stuk is alleen sprake van „uitge breide groepen vijandelijke organisa ties". Tijdens de acties tegen de ver zetsgroepen zijn volgens de bekend making geheime radiozenders, wapen- voorraden en spionnagemateriaal buit gemaakt. De bekendmaking bevat ook de zinsnede dat de verzetsstrijders als voornaamste oogmerk hadden „aan vallen te ondernemen op de bevolking van de Duitse democratische repu bliek". Uit die dubbelzinnige aandui ding zou men kunnen opmaken dat de verzetsgroepen een nieuwe opstandige beweging voorbereidden. De ondergrondse strijders schijnen hevig verzet te hebben geboden. Vol gens de Oostduitse bekendmaking zijn vier politiemannen tijdens de botsin gen gedood, maar volgens de gegevens die Westelijke inlichtingendiensten hier hebben bereikt, zouden de Oost duitse geüniformeerde eenheden 31 mannen hebben verloren. De jaoht op verzetsstrijders schijnt nog steeds voort te duren. Voorlopig in Utreclit geen helicopter B. en W. van Utrecht hebben mede gedeeld, dat bij -het onderzoek naar de mogelijkheid om een helicopterver- binding met. Utrecht tot stand te bren gen, zowel van de zijde der gemeente als van de zijde der Kamer van Koop handel contact is opgenomen met de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sa bena". Daarbij is komen vast te staan, dat de „Sabena" vooralsnog niet in staat zal zijn haar helicopterluchtnet Nederland uit te breiden als ge volg van een te kort aan materieel. Jongen bestuurde motor Bij een motorongeluk te Garrels- weer (gem. Loppersum) is Zondag middag omstreeks halfvqf een 9-jari- ge ojngen gedood en zijn een volwas sen man en zijn 8-jarig dochtertje ernstig gewond. De eigenaar van een motorrijwiel, J. v. d. M. die stuurman op een coas ter is, reed in het dorp Garrelsweer, terwijl hij voorop de benzinetank de 9-jarige J. B. en op de duo zijn 8-ja- rig dochtertje liet meerijden. De jon gen mocht de motor besturen terwijl v. d. M. de handen op de rug hield. Waarschijnlijk is de jongen de macht over het stuur kwijtgeraakt. De mo tor reed op een gegeven ogenblik te gen een cementen paaltje dat aan de kant van de weg stond, vloog over de kop en kwam met de berijders tegen een boom terecht. De jongen kwam onder de motor te liggen en was op slag dood. Van de M. liep een schedelbasisfractuur op en ook zijn achtjarig dochtertje werd ernstig aan het hoofd gewond. Zij zijn in zorgwekkende toestand naar het academisch ziekenhuis in Groningen overgebracht. Tijdens het Zaterdag te Utrecht ge houden congres van de Chr. Volkspar tij werd vastgesteld, dat het streven naar de eenheid van de protestanten op politiek terrein, alsmede het ijve ren voor een principiële koersveran dering wat de practische politiek be treft, onveranderd dienen te worden voortgezet. Daar alle pogingen om zulks langs andere wegen te bereiken hebben ge faald, was het congres van mening, dat het bestaan van de Chr. Volks partij niet alleen gerechtvaardigd, maar zelfs noodzakelijk is. Men con cludeerde dat in brede lagen van de bevolking deze noodzaak wordt inge zien; het aantal afdelingen is name lijk sterk gegroeid. Besloten werd de actie door het op richten van nieuwe afdelingen met alle ten dienste staande middelen voort te zetten. Statuten en huishou delijk reglement werden door de verT gadering vastgesteld, terwijl een com missie werd benoemd om wijziging en aanvulling van het program voor te bereiden. Onder applaus werd de voorzitter de heer J. Hindriks uit Groningen met grote meerderheid van stemmen her kozen. In zijn slotwoord zei de voor zitter, dat het enthousiasme der leden tot dankbaarheid stemt en een be lofte inhoudt voor de toekomst. Verkiezing in Hamburg De coalitie-partijen van Adenauer hadden gisteren na het bekend wor den vart de eerste uitslagen voor de parlementsverkiezingen van Hamburg de leiding. Om 9 uur 10 had het Ham- burgse blok van Adenauer 108.864 stemmen tegen de socialisten 96.800. Deze waren afkomstig van 357 stern- districten, een kwart van het totaal. De kleine partijen hadden toen te za- men niet meer dan 10.000. De schatting is, dat ongeveer 80 pro cent van de kiezers is opgekomen. Hertog van Edinburgh regent in plaats van prinses Margaret Koningin Elizabeth van Engeland zal Dinsdag, bij het uitspreken van de troonrede in het parlement, een wets ontwerp aankondigen, bepalend, dat de Hertog van Edinburgh, haar ge maal, regent wordt in plaats van prin ses Margaret, indien de noodzakelijk heid daartoe zich voordoet. Secretaris van Waalwijk verongelukt De 50-jarige heer Bakkers, secreta ris der gemeente Waalwijk, is Zater dagavond, rijdende op de fiets tussen Waalwijk en Kaatsheuvel, door een auto aangereden. Het slachtoffer is overleden. De heer Bakkers laat een groot gezin achter. (Van onze correspondent). Op de betonweg tussen Hilversum en Bussum zijn in de nacht van Zaterda op Zondag twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Zes gewon den moesten als gevolg hiervan naar een Hilversums ziekenhuis worden ervoerd. Een hunner is kort na aan komst aan ernstige inwendige verwon dingen overleden. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over twaalf. De bestuurder van de eeste auto. de 29-jarige P. van 't K. uit Badhoevedorp, die met zijn broer en twee meisjes een bezoek aan Hilver sum had gebracht, wilde een andere wagen passeren, juist op het moment dat in de verte een tegenligger mei grote snelheid nadqrde. Door het krachtige remmen begon de wagen op het natte wegdek te slip pen en kwam dwars over de weg tot stilstand, waarbij hij door de snel rijdende tegenligger in de flank werd gegrepen. Zes gewonden moesten uit de brokstukken van beide wagens wor den bevrijd. De twee meisjes bleken slechts lichte verwondingen te hebben opgelopen doch de twee mannelijke passagiers van de eerste auto waren er erger aan toe. De bestuurder had een kaakfraetuur opgelopen; zijn broer, de 21-jarige C. van 't K. uit Hilversum bleek zeer ernstig gewond en is korte tijd later bezweken. De bestuurder van de andere auto, de heer H. S. uit Bilthoven liep een gebroken knieschijf op; zijn echtge note bekwam een hr/rsenschudding en sniïwonden. Het verkeer over de betonweg moest ruim een uur worden omgelegd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1