HET ROTTERDAMSCH PARGDL Minister houdt nu definitief schatkist op slot De vrije zee Extra schepje er op bij Ouwerkerk Roerig slot van het begrotingsde ba t Inenting tegen griep had weinig resultaat Na drogi grote e October nu kans op regen Phoenixcaisson ligt op zijn plaats Vijf procent ook voor overheids personeel „HET GEHEIM DER UURWERKEN" Atoomartillerie in Europa zal worden uitgebreid Werking vaccin te kortstondig N. Eelde nu tweede luchthaven V NOBELPRIJS VOOR VREDE 13e Jaargang, no. 256 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Zaterdag 31 October 1953 Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hooidredacteur: Sj. van der Schaar Vrij, onverveerd Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel 25430 (7 lijnen) Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal f 6.05; losse nummers 10 ct f f (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Onder gun stige weersomstandigheden is de eerste Phoenixcaisson Vrij dagmiddag rond vier uur in het sluitgat bij Ouwerkerk ge varen, waarmede het voorspel tot de uiteindelijke dichting tot een goed einde werd ge bracht. De caisson, die over dwars is neergezet op de in het gat bezonken drempel van rijsmatten en stenen vormt het westelijke landingshoofd, waar op straks de drie nog neer te laten caissons zullen aanslui ten. In de morgenuren leek het er op, alsof de mist nog spelbreker zou worden, maar tijdens de opklaring in de middag hadden negen sleep boten de betonnen kolos stevig in hun macht. Boven het gewriemel van mensen en puffende boten stak de caisson hoog uit en vormde in deze omgeving, waar de afmetingen toch werkelijk niet gering zijn, een alles overheersend monument. Peilingen hadden uitgewezen, dat het bovenvlak van de drempel bui tengewoon egaal was gebleven en het invaren van de caisson ging verder als een erwtje van een plankje. Ten slotte, nauwelijks zichtbaar vorderend, schoof de caisson op zijn plaats en op het rond vier uur ge- I voor alle werkenden, die val len onder C.A.O.'s en andere arbeids-overeenkomsten zal eveneens gelden voor het over heidspersoneel. Dit deelt mi nister Beel (Binnenlandse Za ken) mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer. Ook zal gelden het besluit, dat het loonverschil tussen geschoolden en ongeschoolden met twee cent ka BIJ HET slroomgat van Ouwer kerk op Schouwen-Duiveland gaat de strijd tegen het water on verminderd verder. Ook bij nacht wordt doorgewerkt. Een natrium- verlichting van een mïllioen de- kalumen stelt de arbeiders in staat er gedurende deze laatste en beslissende dagen nog een extra schepje op te gooien. DEN HAAG De vijf pro cent loonsverhoging welke met ingang van 1 Januari dwingend is voorgeschreven geven commando „afsluiters open" golfde het zeewater de betonnen kolos binnen. Langzaam zonk het gevaarte omlaag, totdat het bleef haken op zijn bed van matten en stenen. Een. moeilijk onderdeel van de sluitingsoperatie is hiermede vol tooid. Door deze gelukte actie zijn de kansen op een succesvolle be ëindiging van het project sprongen vooruitgegaan. UITSLAG PRIJSVRAAG van „Hel Rotterdamsch Parool" Oo pagina 10 worden verhoord. De vijf proccni i aanval zonder uit Rusland zelf ver- GENERAAL GRUENTHER BELOOFT: IZMIR (Turkije). Generaal Alfred Gruenther, de NATO-opperbevel- hebber in Europa, heeft verklaard, dat de NATO-vliegtuigen zullen worden geschikt gemaakt voor het vervoer van atoombommen en dat „over enige jaren" bestuurbare atoomprojectielen beschikbaar zullen zijn. In zijn toe spraak tot Amerikaanse, Griekse en Turkse stafofficieren van het Zuid oostelijke commando van de NATO te Izmir, verklaarde Gruenther, dat „van tijd tot tijd" ook meer atoomartillerie zal aankomen. Gruenther zei, dat deze nieuwe wa pens „het zeer moeilijk zullen maken met succes een aanval op ons te doen." Hij zei. dat aangenomen wordt, dat de Sowjet-Unie in het bezette deel van Europa niet over voldoende troe pen beschikt voor een succesvolle (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De algemene beraadslagingen zyn ten einde, de Tweede Kamer zal volgende week de huur en belastingvoorstellen gedetailleerd onder handen nemen. Het kabinet heeft haar al de boodschap meegegeven, dat voorstellen, die de schatkist nog meer geld zullen kosten, niet in over weging genomen kunnen worden Het was minister v. d. Kieft, die deze mededeling deed. Maar eigenlijk had de Kamer er eergisteren zelf om gevraagd. Zij had hem zó klemmend voorgehouden, dat een minister van Financiën ook eens „neen" moest kunnen zeggen, dat hij niet verzuimde om het wapen, dat de Kamei hem in handen had gegeven, tegen haar zelf uit te spelen. Zijn afwijzing gold met name ook de, door de KVP bepleitte, franchise aan de voet van de vereveningsheffing. Maar hij liet het aan staatssecretaris v. d. Berge over om de argumenten daarvoor op te sommen. Het voornaamste bezwaar van de regering tegen de franchise is. dat deze slechts bepaalde groepen kleine ondernemers uit het ambacht en dan nog voor drie tot vier millioen gulden zou helpen. De helft van de onderne- TWEEDE KAMER mers met een in komen beneden 6000,heeft nu eenmaal geen personeel en zou dus niet worden geholpen. Daaren tegen meende de staatssecretaris, dat de tegemoetkomingen inzake liquidatie-winst, belasting en de investeringsaftrek voor de kleine ondernemers van zeer veel belang waren. En hij bekende zijn oren niet te hebben kunnen geloven, toen hem bij de replieken te ver staan was gegeven, dat de verlich ting van de commissarissenbelasting helemaal niet zo urgent was. Hij citeerde een uitspraak van de ar. C. v. d. Heuvel om te bewijzen, dat deze in eerste instantie nog had gezegd, dat dit de meest dringende verlichting wasDe staatssecretaris vergeleek de franchise met een late bloem, die een deel van de Kamer hoe langer hoe mooier was gaan vinden terwijl de regering er steeds minder bewondering voor kreeg. En hij liet ook van het amendement van mr. Van Leeuwen (VVD) inzake het primaire dividend weinig heel Hij was beter op dreef dan jl. Dinsdag en zijn minister eigenlijk ook. Deze sprong leuk om met de heer Weiter (KNP); die hem had verweten, dat hij zo voldaan was over zijn werk als minister. „Nu", zei minister v. d. Kieft, „als de heer Weiter spreekt, vestigt hij ooi; niet de indruk, dat hij vindt, dat hij het zo slecht doet". De Kamer lachte hartelijk om deze tegenzet en de heer Weiter nog het meest. De minister deed de Kamer ook een genoegen. Hij wilde afzien van het voorgenomen experiment tot versoepeling van begrotings af- en overschrijvingen, nu de Kamer meerderheid daartegen bezwaar had. Hij beloofde echter met een wijzi ging van de Comptabiliteitswet te zullen komen opdat de Kamer ge legenheid zou krijgen deze kwestie afzonderlijk en diepgaand te bestu deren. Want hij gaf de moed niet op. dat zij te vinden zou zijn voor afschaffing van de onnodige admini stratieve rompslomp. Vervolg op pag. 3 ook worden toegepust op de pensioenen. Ten aanzien van een verdergaande denivellering meent de minister de nodige omzichtigheid te moeten be trachten, omdat haars inziens de be zoldiging van het overheidsperso neel in te nauw verband staat met die van particuliere werknemers, deze nieuwe boot. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De proefnemin gen op grote schaal met het anti- influenza-vaccin, dat aan het einde van liet vorige jaar bij tienduizen den arbeiders in grote bedrijven in ons land is ingespoten, heeft niet tot bijzonder gunstige resultaten geleid. Dit experiment was mogelijk ge worden doordat voor de bestrijding van griep (influenza) 200.000. aan „Marshallgelden" beschikbaar was gesteld. De bestrijding van in fluenza met vaccin dateert van de laatste tien jaren. In 1933 werd vastgesteld dat influenza door een Een hoedje als een hand, maar dan een gorillahand. Het werd op een Londense hoedenshow van Lady Newborough getoond en de ontwerpster deelde mee, dat het heette „Lucky escape". „llc ben voor dit model geïnspi reerd door de laatste film van Clark Gable" vertelde zij. „In „Mogambo" ontsnapt hij ternau wernood aan een gorilla, die hem nazit. De grijpende hand van dat dier bracht me op het idee van een nieuwe hoed." virus werd veroorzaakt. Om de twee jaar wordt Europa bezocht door influenza, veroorzaakt door het virus A. Volgens de bere keningen verwachtte men ook in de winter 1952'53 een epidemie van deze ziekte. Daarom werden de mas sale proefnemingen in dit tijdperk verricht. De ingeënte personen ble ven onder controle van de bedrijfs geneeskundige diensten, die zó de gelegenheid kregen de uitwerking van het vaccin te beoordelen. Een bezwaar schijnt tot nu toe te zijn. dat het vaccin slechts een wer kingsduur neeft van circa drie tot vier weken. He^ eigenlijke griepsei- zoen valt meestal in dc maanden JanuariFebruari. Begint men, hiervan uitgaande, b.v. in December met het inenten van de proefper sonen. dan bestaat de kans. dal de w rkingsduur reeds voorbij is wan neer de epidemie b.v. wat later komt en pas in FebruariMaart zijn hoogtepunt bereikt. Wellicht heeft de korte werkings duur van het vaccin hef Nederland se experiment voor een deel be moeilijkt. In ieder geval zou er onder de ingeënte arbeiders niet veel minder influenza zijn gecon stateerd dan onder de niet-ingeën- ten. Daar kwam nog bij. dat er in het begin van 1953 wél griep heeft geheerst in Nederland, maar dat er van een behoorlijke epidemie nau welijks sprake was. Binnenkort zul len in de medische tijdschriften het door de Leidse prof. Verlinde aan de M.S.A. uitgebracht rapport over dit onderwerp worden gepubliceerd Het schijnt, dat de meningen over de waarde der preventieve bestrij dingsmiddelen tegen influenza nog al sterk uiteenlopen. In ieder geval schijnt dit experi ment wèl te hebben aangetoond, dat de tijd nog niet is aangebroken, dat men heil mag verwachten van de inenting tegen influenza. Auto reed in kanaal; poging tot moord? WINSCHOTEN In Stadskanaal is zekere E., verdacht van poging tot moord op een gehuwde vrouw, die Maandagavond met hem in een auto naar Borger reed, gearresteerd. Even voorbij de brug te Buiner- veen is de auto in het kanaal gere den. Zowel de chauffeur als de pas- sagiere redden zich. Later heeft de vrouw een aanklacht ingediend tegen E. wegens poging tot moord. Hij zou opzettelijk in het water zijn gereden om haar te verdrinken. E. is naar Assen vervoerd om daar voor de offi cier van Justitie te worden geleid. sterkingen te ontvangen. Indien dit juist is, zo voegde hij er aan toe, dan zal er voldoende tijd zijn om de re serves van de NATO te mobiliseren. Gruenther zei, dat de NATO- strijdmacht langs het 7.000 km lange „front" van Noorwegen naar Turkije thans drie keer zo sterk is als in 1951. Volgens Gruenther zullen de ko mende drie jaar moeilijker zijn, dan de eerste drie jaar van de NATO. Hij zei dit naar aanleiding van de nei ging van sommige mensen om het kalmer aan te doen. in verband met de zware belastingdruk. GRONINGEN Eelde, tot nu toe een klein, gezellig vliegveldje in de buurt van Groningen, wordt binnen afzienbare tijd Nederlands tweede luchthaven. Eelde zal uitw ijkhaven voor Schiphol zijn, instructiebasis met opleiding van de Rijkslucht vaartschool worden en de beschik king hebben over de modernste ap paraten voor luchtvaartbeveiliging. Op 1 November is het veld open voor alle toestellen uit binnen- en buiten land, die er mogen starten cn landen tussen zonsopgang en zonsondergang. Zes hangars van de Rijkslucht vaartschool zijn bijna afgebouwd. Daar komen nog bij een internaat, cantines en een sportveld voor de leerlingen, die straks zullen verhui zen van Gilze-Rijen naar Eelde. De gemeente Eelde heeft een ex tra bouwvolume ontvangen voor 180 woningen, bestemd voor personeel van de R.L.S. en van de gronddien sten. bedankt voor Zij vertrok gistermiddag van de Wil- I holpen haar rederij de wereldfaam je jarenlange, trouwe diensten! Be- helminakade om nooit weer te kerente bezorgen, die zij thans bezit.. Hoe- Vaarwel Veendam kijken we deze foto even goed. want I want in Amerika aangekomen zal ze het was de laatste kans voor de foto- in andere handen overgaan. Sinds graaf de Veendam op de gevoelige 1923, toen Harland and Wolff te Glas plaat vast te leggen, varende midden I gow haar afleverdeheeft deze op de woelige, druk bevaren rivier. I dubbelschroef-turbinestomer meege- M §*f otoc o pi en V door beëdigd iotokopiïst vervaardigd 5* 24'5°33j De Bilt verwacht: j Van Zaterdagavond tot Zondag- j g avond. Wisselend weer Tijdelijk veel bewolking met p E plaatselijk enige regen, maar g g later van het Westen uit opkla g f rend. Overwegend matige wind g uit Zuidelijke richtingen. Wei- ij nig verandering in temperatuur, 1 Morgen; Zon op 7.34, onder m 17.12. Maan ,op 1.54, onder 1 15.06. 1 Maandag: Zon op 7.36, onder g 17.10. Maan op 3.03, onder V: 15.18. HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag or gen veel reizigers van allerlei landaard hebben in haar veilige, comfortabele binnenste de grote reis over de Oce aan gemaaktZij allen, waar zij nu ouk zijn mogen, bewaren een prettige herinnering aan dit schip. Er is een tijd van komen en van gaan, ook voor een schip, dat bij haar geboorte het nieuwste van het nieuwste was, maar nu, na dertig jaren varen, heus niet meer mee kan, omdat ze de baas te veel geld gaat kosten. Straks zal de Veendam worden opgevolgd door een zuster, die naar de huidige begrippen j weer hel modernste product van de scheepsbouw zal zijn. Moge deze nieuwe zuster de Nederlandse koop- ntT<r rr r-x,,,, j vuardij tot 'even grote voorspoed DE BILT. Het KNMI deelt mede: strekken als het goede schip Veen- De Octobermaand van dit jaar, die vandaag ten einde spocat, is in deen zo veel jaren heeft gedaan, ons land wel bijzonder droog geweest. Z° vie^ *n ^Ht nog geen i 1° October 1953 werd te 6 mm. regen, terwijl de normale maand soms 7/ vim. bedraagt. Veendam aan de Bethlehem reeds bereikt en zal haar invloed Steêl Cy verkocht Het schip morgen over ons land uitbreiden, zal op 15 November a.s. te zodat de kans op enige regen vrij Baltimore opgeleverd worden. Max Neersi Station Weers- te In 24 u oestano eist mm Helsinki Zw. bew. 1 0 Oslo Regen 9 12 Stockholm Geli. bew. 7 0 Kopenh. Regen 10 0.1 Londen Zw. bew. 4 7 A'dam On bew. 6 1 Brussel Onbew. 6 0.3 Pari,is Mist 3 2 Bordeaux Regen 9 1 Nice Licht bew 10 0 Warschau Zw. bew, -1 0 Berliin Geh.bew. 8 0 Frankfort Zw. bew. 2 20 München Onbew. 0 0 Zürich Mist -2 0 Wenen Onbew. 2 18 Rome Zw. bew. 12 0 Dc droogte in ons land is des te opvallender omdat in naburige lan den met name Engeland, grote de len van Frankrijk en Duitsland veel grotere regenhoeveelheden vielen, om van Italië viaar niet te spreken. Zo werd bv. gisteren in Duitsland plaatselijk meer dan 20 mm afge tapt, terwijl een sloringsfront boven Engeland 10 mm regen bracht. Dit storingsfront passeerde in de afgelo pen nacht ons land, maar verloor daarbij aan intensiteit, zodat bij ons regenhoeveelheden van minder dan 2 mm werden afgetapt. Kenmerkte de afgelopen maand zich dus in ons land door rustig, zacht en droog weer, bijzonder op vallend is wel dat de meeste zon neschijn steeds op Zondagen werd geregistreerd. Men kan dus wel zeggen, dat wij wat het weer be treft deze maand in ieder opzicht zijn verwend. Gedurende de laatste paar dagen hebben zich echter wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling vol trokken. die ivaarschijnlijk tot ge volg zullen hebben, dat het toeer begin November een meer gestoord karakter zal krijgen. De storing, die vannacht passeerde, kan dan ook beschouwd worden als de voorbode van een serie oceaanstoringen, die de komende dagen naar West-Euro pa zullen doordringen. De eerste daarvan heeft de Britse eilanden groot is. Albert Schweitzer George C. Marshall OSLO. Albert Schweitzer, musicus, theoloog, philosoof, auteur, arts en zendeling in Afrika, krijgt de Nobelprijs voor de Vrede voor het jaar 1952. Generaal George Marshall, de gewezen Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken en de auteur van het plan-Marshall, krijgt de Nobelprijs voor de Vrede voor dit jaar. Dit is Vrijdag bekend gemaakt door de Nobel- commissie van het Noorse parlement. Het besluit om de prijs voor 1952 nog toe te kennen, is een verrassing De Noorse commissie gaf vorig jaar geen reden voor haar besluit de vredes prijs niet toe te kennen, hetgeen scherpe critiek in de Noorse pers tot ge volg had. Velen gaven toen te kennen, dat de prijs dr Schweitzer toekwam Albert Schweitzer werd op 14 Januari 1875 in het Elzasser dorpje Kaysers- berg geboren. Generaal Marshall, die zijn naam gegeven heeft aan Ameri ka's reusachtige na-oorlogse herstelplan, aanschouwde op 31 December 1880 in Uniontown (Pennsylvania) het levenslicht. De toekenning van de prijzen was niet met redenen omkleed. Generaal Marshall is de eerste militair die de Vredesprijs krijgt. DE Willem Barentsz is weer uitgevaren naar de verre Zui delijke wateren voor de jacht op walvissen; en met de Willem Ba rentsz vele soortgelijke schepen uit andere landen. De huidige walvis vaarders hebben het gemakkelijker dan de Nederlanders uit de zeven tiende en achttiende eeuw, die zo'n groot aandeel hebben gehad in de uitroeiing van de walvissen in de Noordelijke IJszee, en ook dan de mannen, wier jacht op de grootste levende zoogdieren Herman Melville zo suggestief beschrijft in „Mobie Dick". Deze jacht is nu gemechani seerd. Geen roeiers maar motoren drijven de boten voort, en de bar- poenist spiest niet meer maai- schiet zijn projectiel af uit een soort kanon netje. Onlangs is meegedeeld, dat sommige schepen uitgerust zijn met een hefschroefvliegtuig voor de op sporing van de walvissen. Er stond bij in het bericht, dat dit een grote verbetering betekende. Het economisch nut van walvissen is zeer aanzienlijk. Hun traan is van grote betekenis voor de vetvoorzie- ning, hun vlees van belang voor de vervaardiging van eiwitrijk voedsel, speciaal voor dieren. De walvisvangst is een winstgevend bedrijf, tenmin ste wanneer voldoende dieren worden gevangen. En op dat punt komen er moeilijkheden. De walvissen zijn zo onvriendelijk, langzaam uit te ster ven. Dit is al lang bekend. Er is ook wel internationaal overleg over ge weest. Het vangseizoen is reeds be perkt en er bestaan ook regels voor het aantal schepen, dat aan de jacht mag deelnemen. Maar deze maat regelen zijn onvoldoende. Want wan neer er ook nog helicopters en wie weet wat voor andere technische mid delen bijkomen, moet het mogelijk zijn, zelfs met een beperkt seizoen en een begrensd aantal schepen aan het bestaan van de laatste walvissen een einde te maken. IN dezelfde tijd dat dit dreigt, ne men de klachten toe over vervui ling van de zeeën. De tijd der zeilvaartuigen is lang voorbij; ook de tijd der stoomschepen neigt ten einde. De oliemotor staat op het punt, de alleenheerschappij te ver werven. De gevolgen daarvan mer ken in de zomer de strandbezoekers. die vette en moeilijk te verwijderen vette klodders op hun voeten aan treffen. Maar veel erger is hel voor de zeevogels, die bij duizenden om komen in de massa's afgewerkte olie, waarvan de schepen zich ontdoen. De Britten willen over dit vraagstuk een internationale conferentie bijeenroe pen. Wij hebben eens gelezen, dat de aarde eigenlijk altijd een vuilnisbelt is geweest en dat zij juist daaraan haar vruchtbaarheid ontleent. Het lijdt echter geen twijfel, dat deze uit spraak haar geldigheid verliest voor de afvalstoffen van de moderne tech niek. Deze zijn niet levenbrengend, ze zijn dodelijk voor allerlei dierlijk leven. De vraag of dit dierlijk leven wel zozeer van belang is, behoeft daarbij niet eens te worden gesteld. Het leven op aarde, zoals dat in on getelde eeuwen is gegroeid, vertoont een wondere harmonie. Het bestaan van het ene organisme is zeer nauw aan dat van het andere verbonden. En al is de mens door zijn verstan delijke vermogens de beheerser der wereld geworden, hij kan zich toch niet veroorloven, het biologisch even wicht in belangrijke mate tc versto ren. Hij moet zijn overmoed intomen, beseffend dat ook zijn bestaan in dit evenwicht is begrepen. DE wereldzee geldt als vrij bui ten de territoriale wateren. Be tekent dat, dat zij jachtterrein is voor ieder en riool voor ieder? Deze opvatting heeft lang gelieerd, maar zij wordt hoe langer hoe min der verdedigbaar. Want de walvissen verdwijnen en vangsten van de vis sers nemen af, omdat teveel schepen hun netten uitwerpen, en in de olie velden drijven duizenden dode vogels. De menselijke problemen zijn bijna altijd verbonden geweest aan het land. Daar liggen de grenzen, die enerzijds nauwkeurig worden be waakt en die men anderzijds poogt te doen verdwijnen. Het is op het land dat men nuJeizaam zoekt naar een nieuwe wereldorde. Maar veel groter dan het land is de zee. onbe woonbaar weliswaar, maar toch zo onmisbaar als de zon en de zuurstof in de lucht. Engeland wil conferereo over haar vervuiling. Zou het niet de moeite waard zijn om te trachten. 1111 de toenadering te land stagneert, althans voor dc zee een gemeenschap pelijk gezag te stichten, uitgerust met bevoegdheden en politie? Het ware een beginen het zou een goed begin kunnen zijn. Want niemand vergete. dat het in deze tijd volstrekt niet meer alleen gaat om vrede en veiligheid: het gaat in wezen om het voortbestaan van leven en levensvor men. de mensheid niet in de laatste plaats MILAAN - Vijftien personen werden gewund toen in een genees middelenindustrie brand uitbrak, die door een explosie werd gevolgd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1