België 's T. V. hedenavond experimenteel van start SKETCH De 6bureaucratie9 Laat begrip Spel met woorden De stilte van Indo-China 'Drie dozijn rode rozenmet de schuifelpas Nieuws onder de zon 4V oorlichtingspoging' in de kiem gesmoord Moordaanslag eindigt met huwelijk Nare vertoning van Vlaamse studenten Kuilvisserij LANGZAME WIJZIGING Accountant met 3 raadslieden 131 HET VRIJE VOLK ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 T~Je actie, door Malenkow 8 Augustus voor de Opperste Sowjet aange kondigd om het productiepeil van de landbouw en de consumptie industrie te verhogen, draait nu op volle toeren. Kroetsjew heeft op 3 September openhartig uit de doeken gedaan, wat eraan ontbreekt en als remedie aangegeven dat maatregelen genomen moesten worden om het eigenbelang der boeren te prikkelen. De rede van Mikoyan over de uitvoering van het regerinesprogram op dit gebied verraste zelfs door een aanmaning om lering te trekken uit de lessen, die goed functionnerende kapitalistische bedrijven de Sowjet-Unie kunnen bieden. Want niet alleen moeten er meer voe- dings- en verbruiksartikelen komen en moeten ze van betere kwali teit zijn dan tot dusver, maar ze moeten ook beter gedistribueerd worden. En op iedere weg. die naar deze doeleinden leidt, ligt hetzelfde struikelblok: de bureaucratie! Tn dit opzicht is er een merkwaardige gelijkenis tussen de nieuwe koers van de Sowjet-Unie althans voor binnenlands gebruik en het gereformeerde communisme, dat in Zuidslavië wordt be proefd. In het land van Tito zijn „bureaucratisch" en „Russisch" zeer nauw verwante scheldwoorden en het Moskouse spotblo,d „Krokodil" weert zich al sinds 1947 in beeld en geschrift tegen de „bureaucraten", aan wie de krapheid en de slechte kwaliteit der Russische consumptie goederen wordt verweten. Een recente tekening in het genoemde blad toont een boer die aan een regeringsambtenaar vraagt: „Mijn groen ten liggen te rotten in mijn schuur. Wat moet ik ermee doen?" Het antwoord luidt: „Rustig afwachten, tot ons distributieplan gereed is." Zoals gezegd: deze soort klachten zijn blijkbaar de enige stof op binnenlands terrein die de caricatuur zï.m toegewezen en het moet de tekenaars langzamerhand moeilijk voorkomen, steeds maar weer nieuwe varianten op het oude thema te vinden In elk geval is de hardnekkigheid van de actie wel een pleidooi voor de Zuidslavische stelling dat ook het huidige regiem slechts in staat zal zijn hier en daar wat excessen van de bureaucratie te overwinnen, maar dat het tegen het stelsel zelf niet opgewassen is. Het beschikt niet meer over het élan van een jonge, zelfbewuste politieke beweging, die het lompe bestuursapparaat een duw kan geven. Het is afhankelijk geworden van dit apparaat, dat het zelf heeft geschapen om Rusland zo snel moge lijk te industrialiseren. Qf dan ook de fantastische percentuele verbeteringen, die Mikoyan in zijn rede van 17 October eiste, binnen een termijn van drie jaar te verwezenlijken zijn. mag ernstige twijfel wekken. En dat geldt nog in vermeerderde mate voor de verbetering van het levenspeil, dat Grotewohl. Nagy en Zapotocky respectievelijk aan de Oost-Duitsers. Hongaren en Tsjechen hebben beloofd. Grotewohl begint alvast met een slechts gedeeltelijk uitgevoerd zaaiplan als aanloop voor een ho gere landbouwproductie: de stroop, waarmee men nu de boeren lokt kan weinig uitwerking hebben na de azijn, waarmee men er duizenden over de zonegrens heeft gejaagd. Ten slotte mag niet .vergeten worden dat de percentages, waarmee de Russische statistieken werken, een te optimistisch beeld geven van de resultaten, die ze in beeld brengen. De schoenenindustrie bijvoor beeld heeft al enkele malen met hoge uitbreidingspercentages ge geurd. maar dat neemt niet weg dat zij er nog niet in geslaagd is. twee paar schoenen per Rus en per jaar te fabriceren. Terwijl de kwaliteit dan nog van die aard is dat ieder, die het zich veroorloven kan. liever Tsjechische schoenen koopt dan Russische. De volken achter het ijzeren gordijn zullen nog wel langer dan drie jaar moeten boeten voor de Stalinistische bewapeningskoorts, die trou wens van vrijwel de hele wereld ongehoorde offers heeft gevraagd. jyjlnister Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp willen niet overgaan tot invoering van het behoefte-element ln de Vestigingswet. Hoofdargument: in een democratisch staatsbestel behoort het in grijpen van de overheid niet verder te gaan dan het geven van leiding in grote lijnen en het globaal beheersen van de strategische punten van het economisch proces. Hoe men ook in het algemeen over die stelling hoge denken..wan neer men haar altijd en onder alle omstandigheden naar voren-brengt, óók bijvoorbeeld als er een noodtoestand is. dan is het geen argument meer, maar een dogma. En dat er een noodtoestand is bij een deel van de middenstand zal niemand ontkennen, evenmin als het feit, dat overbezetting van het middenstandsapparaat daar een van de voornaamste oorzaken van is. J)e overbezetting is zeer groot. Daarom verliest het argument, cfat de overheid niet kan nagaan hoeveel winkeliers er precies moeten zijn en hoeveel ambachtsbedrijven, veel van zijn kracht. Want het gaat voorlopig niet om vraagstukken van kaneel, dat zoals bekend „bij 't lood" wordt gewogen, maar om eikenschors, waarbij men met ponden werkt. In het algemeen schijnt het ons. dat men de practische moeilijk heden van de hantering van het behoefte-element, nog voor men er aan begonnen is, overschat, evenals de detailbemoeienis die nodig zou zijn. Om nu te laten zien. dat het niet onmogelijk is. het behoefte-element te hanteren, heeft de regering het zelf in het ontwerp-Bedrijfsvergun- ningenwet gebracht. Ja, maar om heel andere redenen, zeggen de bewindslieden, alsof dat er in dit verband, waar het alleen gaat om de practische toepasbaarheid, iets toe zou doen, J^e minister en de staatssecretaris geven in hun antwoord toe. dat sanering nodig is. Maar zij willen dat liever doen door bevordering der efficiency en het geven van voorlichting omtrent vestigings mogelijkheden. Hoe men zou kunnen saneren zonder althans tijde lijke hantering van het behoefte-element, is ons niet duidelijk. Opvoering van de efficiency is heel mooi, maar in een overbezet apparaat leidt het alleen tot grotere overbezetting, tenzij ze gepaard gaat met andere maatregelen. En welke denken de bewindslieden te nemen? Wij hopen, dat de aangekondigde middenstandsnota hier enig licht zal verschaffen. Tot zolang maakt de argumentering van de regering de indruk van een spel met woorden. jQe Indonesische regeringsverklaring over Atjeh heeft niet op alle punten de opheldering gebracht, die men van een dergelijk staats stuk zou mogen verwachten. Maar premier Sastroamidjojo was vol doende duidelijk toen het erom ging de Atjehers gunstig te stemmen door de beloften van autonomie voor hun gewest (thans deel van de provincie Noord-Sumatra) en grotere mogelijkheden voor rechtstreeks handelsverkeer met de „overwal". Malakka. Al beschreef hij, als achtergrond van het conflict vooral uitvoerig de strijd tussen de feodale bestuurshoofden en de Islamietische voor gangers. déze beloften geven wel te kennen dat de regering een andere achtergrond belangrijker acht. Het is het gevoel van Atjeh achterge steld te worden bij de gewesten, die dichter bij Djakarta liggen, bij Java. De maatregelen die de regering nu overweegt, houden de erken ning in dat dit gevoel niet ten onrechte bestaat. souvereinlteitsoverdracht? Ware dat toen niet zo zonder onderscheid van kaf en koren geschied, dan zou de regering thans niet tussen de regels van haar eigen ver klaringen de gevaren van centralisatie van het bestuur ln een uitge strekt eilandenrijk als Indonesië, behoeven toe te geven. ¥"voor de drie „beschermde" staten U netjes in de kou gelaten, zijn de Fransen nu gaan praten over meer zelfstandigheid. Hoeveel Franse frontsoldaten zal die vrijheid niet meer baten? Stilte vonnist een verwaten Frans koloniaal beleid. Van harte, hoor! Een zilveren bruiloft is een mijl paal, die we veerkrachtig bereiken. Is dat aarzelende „ja" alweer vyf en twintig jaar geleden Waar blijft de tijdEn waar blijven de sigaretten op het zilveren feest! Zóveel dierbaren en minder dier baren komen feliciteren, het glas heffen en eens opsteken dat je, als feestvarken, wel een pakhuis vol rookwaren kunt leegkopen. Gelukkig bestaat het schertsje van de week. die goede gewoonte van Louis Dobbel- oj mann uit Wad- ipfgpj dinxveen, om elke week een éndere groep Nederlanders voor de grap eens te verwen nen. Deze keer is de beurt aan de „zilverlingen". Alle zilveren bruidsparen te Leiden en Delft, die „hun" dag vieren op Woensdag 4 November, ontvangen gratis 100 Sketch sigaretten, wan neer zij even hun naam, adres en vaste sigarenleverancier opgeven aan Dobbelmann in Waddinxveen. Bij het zilver van Uw reest voegt Sketch dan het goud van een rijpe, superieure Virginia mélange. (Van onze radioredacteur) België neemt vandaag de sprong in de ruimte, die Nederland twee jaar geleden waagde: het start met televisie. Om half acht vanavond gaat Brussel Vlaams de lucht in, een uur later Brussel Frans. Niemand in Nederland hoeft te proberen, iets van de TV-wonderen der Belgen te ontvangen. De officiële straal van de twee minuscule 500 Watt zenders op het Paleis van Justitie te Brussel is dertig kilometer, de practijk maakt daar vijftig kilometer van, maar dat is nog te weinig om de Neder landse grens te bereiken. Nederlandse toestelbezitters, dlc al te hoopvol en al te optimistisch wa ren hoeven er echler, geloven wij. niet om te treuren. De Belgische TV begint ..experimenteel". We moeien zeggen, nu we er iets van gezien heb ben, erg experimentcel. Maandenlang hebben onze Zuider buren de zaken voorbereid. Hoewel het gebouw van de Belgische Natio nale Radio-omroep in Brussel al te klein was. werden, ten behoeve van de vooruitgang der techniek, toch nog twee studio's aan de geluidsradio onttrokken. Twee studio's, want alles wat in België radio en TV is. gaat dubbel: in het Nederlands en in het Frans. Steigers, lichtbakken Kort en goed. de dansmuziekstudio werd verbouwd en de dansmuziek wordt nu bijna uitsluitend elders op de geluidsband gezet en later uitge zonden. De kamermuziek liet voor de goede zaak eveneens een pluk ve ren. er kwamen mannen die wat steigers bouwden en lichtbakken maakten, er werd technische appara tuur geïnstalleerd en er arriveer den zowaar a'-'i! fonkelnieuwe Engel se Bye-camera's. Maar op het allerlaatste ogenblik, dat was deze week, bleek er nog het een en ander te ontbreken. Bij zulke camera's horen namelijk dolly's, wa gentjes om ze op te verplaatsen. De dolly's namen echter te veel plaats in op de sludiovloer van zes tien bij tien meter, de camera's kre gen derhalve een voetstuk met rub berwieltjes en de cameramannen leer den: de „schuifelpas. Dat is een soort wrikken met één voet op de studiovloer, waardoor de camera vooruitrydt. hetgeen echter alleen kan gebeuren bij het einde van be paalde scènes, omdat de achteruit- schuifelpas in Brussel nog niet werd uitgevonden. Desondanks: de Belgische TV-man- nen zetten door en het TV Variété Spectacle van de Franse afdeling en het televisiespel „Drie dozijn rode rozen" van de Vlaamse zullen er van avond uitgaanMet een beetje pijn want ook de TV-microfoons zijn niet tijdig gearriveerd, zodat ijlings een aantal gewone geluidsradiomicro's MAAR GROTERE BELANGSTELLING VOOR DE SINT: NOG NERGENS 'N TOESTEL TE KOOP! Vanochtend is in Korea de ..voorlichting' aan de anti-communistische krijgsgevangenen hervat, maar de pogingen van de N'oordkoreaanse offi cieren hen toe te spreken werden in de kiem gesmoord. Zodra de gevangenen in de tent waren, waar de „voorlichting" zou worden gegeven, begonnen zij te schreeuwen, met stoelen te gooien en te zingen. De meesten riepen „nee, nee!" vanaf het moment dat zij binnen waren en veelal duurde de gehele voorlichting dan ook niet langer dan een of twee minuten. Een Indische officier van de be wakingstroepen zei dat hij wel „enig geweld" had venvacht, maar n'et deze woede-uitbarstingen van de Ko- reanen. Ongeveer achtduizend Noord-Ko- reanen moeten nog „voorgelicht" worden over de aantrekkelijkheden van het leven in een communistisch land: de Chinese krijgsgevangenen hebben zich niet tegen de voorlich ting verzet. De communistische en Amerikaan se gedelegeerden zijn vandaag weer te Panmoenjom bijeengekomen om de agenda van de voorbereidende be sprekingen vast te stellen, doch er werd wederom geen vooruitgang ge maakt. Toch zei de Amerikaan Dean nog optimistisch te zijn over de conferentie. Het vakverbond van Brits-Guyana heeft besloten zich zelf op te heffen omdat het „besmet is met de com munistische bacil." Zeven van de negen aangesloten bonden stemden voor het opheffings- voorstel. Het bestuur had te voren de leiding van de Progressieve Volkspar tij becritiseerd. Albert Drury. een 39-jarige Engels man die enige tijd geleden de poli tie in Londen kwam vertellen, dat hij moord had geoleeed op een vrouw, is Vrijdag door de rechter vrijgesproken. Op één voorwaarde: dat hii zich in een ziekenhuis laat behandelen voor een hersenaandoe- ning. De dag te voren was Drury in het huwelijk getreden met zijn vroegere slachtoffer. Hij had haar weliswaar vrij ernstig gewond, maar zij was niet bezweken en had hem vergeven. De rechter noemde haar Vrijdag „een van de vriendelijkste wezens die ik ooit in mijn leven ontmoet heb". (die veel minder gevoelig zijn) ge roofd moesten worden uit een paar radiostudio's. Zij hangen nu op vaste plaatsen, aangezien beweegbare microfoon galgen ook al ontbreken, en als zij niet ontbroken hadden, zouden ze toch niet gebruikt kunnen zijn, om dat. er geen man is om ze te be dienen („personeelskwesties" hoorden we de heer Bert Leysen zuchten, die de Vlaamse TV in kannen en kruiken moet gieten.) De oplossing van het probleem der niet verplaatsbare microfoons is na tuurlijk zeer eenvoudig. De acteurs mogen niet van hun plaats komen. Als dat gebeurt, gaat alles prima. Zes avonden per week, voorlopig twee uur per avond, gaan de Belgen zen den. Zij hebben daarbij zonder meer erop gerekend, althans wat de Vlaamse afdeling betreft om het Nederlandse programma op Dinsdag en Vrijdag te mogen overnemen. Er zijn ettelijke organisatorische en ju ridische moeilijkheden, maar Neder land laat. naar wij van Nederlandse zijde vernemen, dc Belgen niet in de steek. Voor de eerstvolgende weken is een regeling getroffen: Het Nederlandse programma mag in Antwerpen wor den opgevangen en wordt dan door gestuurd naar Brussel. Er kan even wel nog geen sprake zijn van het reiayeren door Nederland van het Belgische studioprogramma op Woensdag en Zaterdag. Zendsystemen puzzle Intussen toont het Belgische pu bliek aanzienlijk meer belangstelling voor Sint Nicolaas. wiens vergulde portret reeds van alle puien prijkt en die al in ettelijke winkels zitting houdt, dan voor het begin der tele visie. Geen wonder. In heel Belgic is op het ogenblik geen televisietoestel te koop. Pas ter elfder ure heeft de industrie een oplossing gevonden voor dc vicrzendsystemenpuzzlc; pas sedert enkele dagen beschikt men over ontvangers, die zowel voor Lopik als Brussel Vlaams, Brussel Frans en Rijsel geschikt z(jn. Ze zijn zeer duur, de goedkoopste kost circa 1200, zonder antennes, die ook nog eens circa ƒ400 zullen gaan kosten. Derhalve: niet als destijds bij ons een televisierage in café's en restau- Advcrtentie LM rants, geen televisietoestellen in eta lages. slechts enkele monsters van modellen in de winkels, niet te koop! Maar een paar honderd Neder lands sprekende kijkers zullen der halve vanavond kunnen genieten van drie dozijn rode rozen, meest nog mensen, die zelf niets met de televisie te maken hebben. Een wel zeer klein aantal. En dit is de enige troost, die regis seur Bert Janssens en Sjef Leyssens, de acteurs, de technici e de onge trainde cameramannen hebben. Vrij dag voor het eerst konden zij in de studio de camera's gebruiken. En... de schuifelpas leren. (Van onze Brusselse correspondent) De extremistische Vlaamse studen ten van de Katholieke Universiteit van I.enven en van de Rijksuniversi teit te Gent. hehhen de laatste dagen zeer onsmakelijke demonstraties ge houden. Vriiwel iedere avond hielden zij een ootocht, waarbij enkelen hunner, die bi| de demonstraties in Diksmuide waren gearersteerd. pviama's droegen. Zij liepen achter borden, waarop stond: ..De politieke gevangenen de monstreren". Oo de ex-politieke gevangen in Duitse concentratiekampen hebben deze demonstraties een zeer pijn lijke indruk gemaakt. De socialistische en liberale studen ten en zelfs sommige katholieke stu- den der Gentse universiteit hebben in een manifest hiertegen geprotes teerd. Ook de Waalse en sommige Vlaamse studenten in Leuven hebben protest aangetekend. O Vervolg van pagina 1 Over de oplossing van het vraag stuk zij.i de meningen verdeeld Een radicaal middel zou zijn het vissen met, de kuil of alle slepend want te verbieden en slechts het vissen met staand- en hoekwand toe te staan. Er zijn vissers in Lemmer, die dur ven garanderen, dat in dat geval de snoekbaarsstand binnen drie jaar weer op peil zal zijn. Maar door deze maatregel zouden talrijke kuilvissers gedupeerd wor den.... V rapen Anderen zijn echter van mening, dat. het aantal vissers te groot is en dat er zo veel moeten afvloeien, dat er ongeveer vierhonderd overblijven. Het socialistische Tweede-Kamer lid C. Egas heeft Inmiddels reeds vragen gericht tot de minister en een speciale commissie van de Wiardi Beekman Stichting heeft het vraagstuk in studie. De situatie is in alle vissersplaat sen rond het IJselmeer hetzelfde. De vissers van de zuidwal (Spa kenburg en Elburg» vissen alleen in de zomer, omdat zij in de winter in de fabrieken terecht kunnen. In Lemmer is men bijzonder slecht te spreken over de vissers van Urk, die het meest met stoomsche pen vissen „In een dag en een nacht vissen zij het hele IJselmeer rond en geen snoekbaars ontkomt", zegt men in Lemmer.... SAINT BR1EUC. Met emmers in plaats van met netten haalden Vrij dag de vissers van'de Franse vissers plaats Saint Brieuc de sardines en sportjes uit de zee. De visjes over stroomden de haven bij een poging om aan scholen hongerige makrelen te ontsnappen. DURBAN. Twee vrouwen, wier auto panne kreeg op een onbe waakte overweg, juist toen een trein naderde, slaagden er op het laatste ogenblik in, hun vijf kinderen naar buiten te krygen. voordat de trein de auto greep Het jongste kind was twee maanden oud. MADRID. Generaal Twining, de stafchef der Amerikaanse lucht macht. heeft een onverwachte tus senlanding gemaakt in Madrid toen hij van Londen op weg was naar Rabat in Frans-Marokko. Zijn vlieg tuig had motorpech. BERLIJN. Wegens „hatelijke op merkingen aan het adres van de Sowjet-Unie" is 'n Oostduitse staal- arbeider ontslagen, zo deelt het communistische blad „Volkswacht" te Gera in Thüringen mee. DURBAN. Nadat enkele weken ge leden het Kinsey-rapport over het sexuele gedrag der vrouwen was verboden, heeft de Zuidafrikaanse regering thans ook stopzetting ge last van de verkoop van Kinsey's boek over de mannen, dat gedurende vijf jaar vrij verkocht is. (Van onze weerkundige medewerker) Ons land is de laatste tijd wat betreft het weer wel bijzonder be voordeeld. In de ons o mringende landen regent het de laatste dagen op vrijwel alle plaatsen kortere of langere tijd. terwijl er in ons land al gedurende geruime tijd geen regen van betekenis voorkwam In De Bilt viel gedurende October nog geen 6 mm regen, terwijl de normale maandsom 71 mm bedraagt. Een regengebied, dat Vrijdag in Duitsland lag, be roerde onze oost grens nauwelijks. Om over de overvloedige regens in Noord- Italië en Zuid-Zwit serland, die zulké ernstige gevolgen hadden, maar niet -te spreken. Ook over de temperatuur mogen wij niet klagen. Terwijl in Oost- Europa dc echte winter met behoor lijke vorst zijn intrede reeds heeft gedaan, zijn de temperaturen bij ons, hoewel zij geleidelijk wel wat gezakt zijn, nog niet beneden dc normale waarden voor deze tijd van het jaar gekomen. Toch gaat de reeds enige tijd aan de gang zijnde verandering van het weer zich lang zaam maar zeker voltrekken. De depressie-activiteit op de Oceaan is de laatste dagen weer sterk toegenomen. En de algemene luchtdrukverdeling geeft duidelijke aanwijzingen, dat de kansen, dat deze storing Europa zal binnentrek ken steeds stijgen. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat we de komende dagen zonder re gen zullen blijven. Wij. moeten erop rekenen, dat wij geleidelijk nel bij ons normale Novemberweer zullen krijgen. H. Friese literatuurprijs voor mej. Van Dorssen In de raadzaal van het stadhuis te Bolsward is Vrijdagmiddag de Gysbert Japicxprijs, de jaarlijkse li teratuurprijs die is ingesteld door Gedeputeerde Staten van Friesland uitgereikt aan mejuffrouw H. A. van Dorssen. Voor het eerst viel deze prijs, die nu al zeven maal is uitgereikt, een vrouw ten deel. De bundel „De gouden Rider", die mej. Van Dorssen onder het pseudo niem „Rixt" schreef, werd het beste Friese literaire product genoemd van de jaren 19öl-'52. Over het weer gesproken Drie raadsleden zijn Vrijdagmid dag voor het Haagse gerechlsof meer dan drie uur aan het woord geweest ter verdediging van de Lcidse ac countant I. J. S„ die eerder op de dag drie jaar gevangenisstraf tegen zich had horen eisen wegens meer malen gepleegde valsheid in ge schrifte. oplichtingen en het gebruik' maken van vervalste documenten. Deze raadslieden waren mr. A. Mout, mr. J. van der Giezen en- mr. J. van Praag. Mr. Mout had het leeuwendeel in deze verdediging. Hij hield een inleiding van meer dan een uur. waarin hij de feiten naging en de verschillende bezwarende getuige- verklaringen bestreed. Hij bleek van mening dat deze niet alleen geen nieuwe gezichtspun ten hadden opgeleverd, maar tevens dat zij weinig overtuigend waren ge weest. Wegens onvoldoende om schrijving der feiten in de dagvaar ding drong mr. Mout. op zuiver ,u- ridische gronden dus. aan op ont slag van rechtsvervolging. De beide andere raadslieden vuld-n dit betoog aan met pleidooien over de verschillende onderdelen van oe tenlastelegging. Excuses van gjixon Richard Nlxon, de Ameri kaanse vice-president, heeft zijn verontschuldigingen aan geboden voor de overlast die zijn bezoek aan Siam voor de straatventers van Bang kok heeft betekend In de buurt van Nixons hotel had de politie alle straatventers en kraampjes Woningnood? Voor deze gi raffes in de Frank/orter Dierentuin niet; ze hebben een nieuwe villa met veran da (kosten 350.000 mark) gekregen. verwijderd. Toen Nixon hoor de dat de slachtoffers daar over geklaagd hadden, heeft hij via het Siamese vakver bond zijn excuses gemaakt. Romeinse bikini Het minimale Bikini-bad pakje van onze dagen is toch weer niets nieuws onder de zon. Bij opgravingen in Lon den is een bikiniuit de Ro meinse tijd gevonden dat zeker negentienhonderd jaar oud moet zijn.' Het kledingstuk bestaat uit twee helften, die met veters aan de zijkant aan elkaar zijn bevestigd, onge veer zoals een bikini-badpak van nu. Men vermoedt dat het gedragen is door een ac trice oj athlete uit de dagen van Nero, toen de Romeinen het grootste deel van Enge land bezet hadden. Geheimen onthuld Na een Amerikaanse mili taire oefening in Beieren bleef er een voorwerp op het oefenterrein van de artillerie te liggen, dat door de Duit sers gevonden en naar de politie gebracht werd. Het bleek een zeer geheim op radar werkend ontste kingsapparaat voor luchtdoel granaten te zijn. De domes erven De vrouwelijke erfgenamen van koning Victor Emanuel III zullen driekwart van zijn privé-nalatenschap onderling mogen verdelen, heeft een Romeinse rechtbank na een proces van vele jaren be paald. Maar de mannelijke erfge namen krijgen niets, omdat zij niet in Italië mogen wonen. De advocaten van 's konings mannelijke af stammelingen hebben hoger beroep aangetekend. Het vierde kwart van de erfenis vervalt aan de staat als successierecht. Het bedrag van de erfenis is niet bekendgemaakt. Jan ging hogerop Dc Zweedse minister van Sociale Zaken, Gunnar Strang, moet een ernstig probleem oplossen. Hij heeft een brief ontvan gen van de tienjarige Jan Bergstrand uit Halsingborg, die hem vraagt of een vader het recht heeft de beeld romans van zijn zoon weg te gooien. Dat had Jans vader name lijk gedaan omdat Jan wat alte veel tijd aan die rom mel gaf. Maar vader Berg strand had nie« kunnen ver moeden dat zijn zoon het horerop zou zoeken. Minister Strang zal waar schijnlijk antwoorden dat vader Bergstrand gelijk had. Meer uniformen gewenst Een Bulgaars blad heeft bekendgemaakt dal, het in de bedoeling ligt tienduizenden staats- en gemeenteambtena ren binnenkort, in uniformen te steken om hen „een meer gecultiveerde aanblik" te geven. Later zullen ook alle perso nen. die werkzaam zijn bij handelsorganisaties, winkels en restaurants, uniforme kle ding voorgeschreven krijgen. (Ten slotte zal er wellichlnog slechts één categorie Bulgaar se burgers niet in uniform lopen: de geheime politie.) Hondenloontje Twee honden van elf jaar krijgen elk de rest van hun leven een maandelijkse uitke ring van 25 dollar (bijna 100 gulden) uit de nalatenschap van dc heer Magnus Mag- nath, die te Los Angeles is overleden en 250.000 dollar naliet. Regisseur De regisseur Vignola, on der wiens leiding de films met Rudolph Valentino zijn vervaardigd, is in Hollywood overleden. Hij was 71 jaar oud. Vignola was Italiaan en begon zijn filmcarrière in 1907. In 1952 richtte hij een gezelschap op. dat voor de televisie speelde. E; gen aardig William H. Blake overleed te Penzance in Engeland en liet 1.680.000 gulden na op voorwaarde, dat zyn erfge namen elk jaar opnieuw schriftelijk verklaren niet tot „eigenaardige kerkgenoot schappen en verenigingen" te behoren. En wijlen de heer Blake omschreef zelf, wat daar onder volgens hem moet val len: de RK Kerk. Christian Science, de Zevende Dag Ad ventisten, de Oxfordgroep en de Beweging voor Morele Herbewapening. Dit Weense tweetal is onaf scheidelijk sinds drie jaar: het begon met een gebroken pootje en liet eindigt... en fin, kijk maar. Toch reuzen Zijn de sprookjes over reu zen in de oude tijd dan toch geen sprookjes? Op Sardinië z:jn twee skeletten gevonden van krijgers, die vier duizend jaar geleden gestorven moe ten zijn. Zij waren niet min der dan 2J m lang. Professor Giovanni Lllliu verklaarde dat deze vondst nieuw bewijsmateriaal is voor de stelling dat er een bescha vingsgebied op de eilanden van de Middellandse Zee was ten tijde van de Phoemciers. Bij de geraamten zijn wapens en aardewerk gevon den.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2