Nobelprijzen voor de vrede: Zon op Po-dal, minder gevaar EERSTE 'PHOENIX' IN LAATSTE GAT Kuilvisserij moordt snoekbaars uit Albert Schweitzer, generaal Marshall Kermis-impressariaat zit 'suikeren Jonas achter de staart -COIFFEUR-, Vijf procent ook voor ambtenaren 200 soldaten zoeken jas Ons nieuwe feuilleton Voor Pa en Moe Emeric Kalman overleden Alles verkocht voor zoon, toch tevergeefs Vijf gewonden bij ernstig auto-ongeluk Wisselend weer (Van een onzer verslaggevers) De dag van gisteren heeft voor Rijkswaterstaat de weg ge baand om de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk (het laatste!) op de gestelde streefdata van 5 en 6 November te voltooien. Om 16.01 uur zakte een eerste 15,000-tons Phoenixponton als onderdeel van de operatie „Viermaal Phoenix" op de drempel van zinkstukken en stortsteen in het 180 meter brede sluitgat, nadat zes minuten eerder de kleppen In de bodem waren opengedraaid. De lieren van drie drijvende kranen, twee afvierpontons, en het geweld van vier sleepboten, hielden de betonnen kolos tijdens het zinken in een web van staalkabels gevangen. Het zwaard van Rommocles Romme: „Ik heb maar een sterk touw genomen (Van onze parlementsredactie) De vijf procent loonsverhoging zal per 1 Januari ook voor de ambtena ren en voor de ambtelijke pensioenen gelden, aldus deelt minister Beel aan de Tweede Kamer mede. Ook de mo gelijkheid om het verschil in be loning tussen geschoolden eni onge schoolden met twee cent per uur te vergroten, zal op het overheidsper soneel van toepassing zijn. In de centrale commissie voor ge organiseerd overleg wordt thans de vraag besproken m hoeverre de sala rissen voor de jeugdige ambtenaren kunnen worden verhoogd. De minister zegt bij de mondelin ge behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer mededelingen te zullen verstrekken met betrekking tot de gemeenteclassificatie. Uit het stuk blijkt voorts, dat zieke arbeidscontractanten in het algemeen niet worden ontslagen, tenzij het ontslag ook bij normale gezondheidstoestand zou worden ge geven of indien de ziekte van die aard is, dat er geen redelijk uitzicht bestaat op hervatting van de werk zaamheden. Het celverblijf gedurende twee weken van een man uit 's Herenhoek is geprolongeerd met vier weken om dat hij zo vriendelijk was geweest (voor geld) die eerste periode voor een ander uit te zitten. De „deser teur" kreeg ook vier weken. De eerste Phoenix !s op een af stand van ongeveer dertig meter van het westelijk landhoofd (een afge brokkeld, maar opgelapt restant van de doorgebroken zeedijk) aan de grond gezet. Schijnbaar lukraak in de stroom, maar in werkelijkheid precies op zijn plaats. Met kleine caissons, stortsteen en klei zullen landhoofd en Phoenix aan elkaar „gebreid" worden tot steunpunt voor de drie volgende Phoenixpontons. Om het manoeuvreren met de ponton zonder stagnatie te doen ver lopen. is gebruik gemaakt van een militaire verbindingsafdeling uit Harderwijk, die met walkie-talkies de bevelen doorgaf. Op 4 November worden de drie pontons naar Ouwerkerk gesleept. Op de morgen van 5 November wordt de eerste tot zinken gebracht en de volgende morgen de tweede. Dezelfde dag 's avonds om ongeveer elf uur volgt de derde, de laatste! Zoals het zich thans laat aanzien, wordt Ouwerkerk dus niet bij dag gedicht, maar bij het licht van natriumlampen en schijnwerpers. Ei komen ook nog militairen met zoek lichten naar Ouwerkerk. DE TOESCHOUWERS had den, gisteren moeite het juiste moment te herkennen, waarop de eerste caisson in het stroom gat bij Ouwerkerk goed op zijn plaats lag, maar toen de men sen, die er vlak bij waren elkaar de hand begonnen te schudden, wist men aan de wal, dat het zover was. Het eerste lecl van het laatste sluïtingswerk was met succes voltooid. Toen ging ook op de wal een hoeratje op. (Van onze Brusselse Correspbndent) Tweehonderd Belgische soldaten van de vliegbasis Evere hebben een nacht lang gezocht naar de overjas van de Amerikaanse luitenant-kolonel Belongia, die deze Donderdagavond uit zijn vliegtuig had verloren. In de jas zaten zevenhonderd dol lar, die waren bijeengebracht door collega's van de kolonel, die in Oslo is gestalionneerd om in Frankfort kalkoenen te kopen voor de viering van Thanksgiving Day. De jas en het grootste deel van het geld zijn Vrijdagochtend teruggevon den. De bankbiljetten lagen over een grote afstand verspreid. Hongarije nodigt zwemsters uit Geertje Wielema en Nel Gerritsen zijn uitgenodigd voor zwemwedstrij den, die op 21 December te Boeda pest gehouden zullen worden. De uit nodiging geldt voorts twee andere zwemsters, die nog aangewezen zul len worden. In Boedapest wordt ge- een baan van 33J meter (Van een onzer verslaggevers) De meeste van de veertig schepen, die de vissersvloot van Lemmer rijk is, liggen op het ogenblik langs de wal van dit Friese stadje. Tien of twaalf vissers, onder wie enkele van de grootste, werken op het ogenblik in de DUW. Er wordt de laatste dagen namelijk zo goed als niets meer gevangen. Er is geen snoekbaars meer in het IJselmeer en het palingseizoen, dat dit jaar ook al slecht was, is achter de rug. Een avonturenroman van Sir Arthur Conan Doyle. Sir Arthur Conan Doyle heeft in Sherlock Holmes en dokter Watson de hoofdfiguren zijn. Zijn schetsen en novellen uit het doktersleven zijn minder be kend maar even knap geschreven als zijn Sherlock Holmes-verha len. En daarnaast heeft hij zich nog bewogen op het terrein van de avonturenroman. ..The lost world" wij vertaal den de titel met „De vergeten we reld" vertelt over de gevaar lijke en opwindende gebeurtenis sen waarin een klein gezelschap Engelsen verwikkeld wordt in het hartje van Brazilië. De expeditie heeft op zich ge nomen een gebied te exploreren waar volgens professor Challen ger nog voorwereldlijke monsters zouden leven Wanneer blijkt dat de voor een bedrieger versleten professor ge lijk heeft, staan de wakkere rei zigers plotseling voor gevaren en worden zij verwikkeld in avontu ren, die de haren te berge doen rijzen. Conan Doyle vertelt zijn opwin dend verhaal met een droge En gelse humor, die hem ook in de spannendste ogenblikken niet in de steek laat. Wij zijn ervan overtuigd, dat onze lezers de reis naar de Vergeten Wereld, die in ons nummer van vandaag begint, van dag tot dag met ingehouden adem zullen volgen. Een blauwe hemel met volop zonneschijn heeft de angst voor overstromingen in Noord-Italië doen verminderen. Door het ophouden van de regenval is het water in de Adige reeds een meter gedaald en tot even beneden het gevarenpeil gekomen. Sinds de oorlog is het geleidelijk aan minder geworden met de snoek baarsvisserij. In de oorlog had de vis gelegenheid genoeg gehad zich te vermenigvuldigen, maar toen na de bevrijding grote stoomschepen de kuil door het IJselmeer begonnen te slepen, werden de vangsten hoe langer hoe kleiner Tussen het „nestgoed", kleine vis jes als spierinkjes, bestemd voor een- denvoer of de vismeelfabrieken, kri oelden in elk net millioenen kleine snoekbaarsjes. Het spreekt dus wel haast van zelf, dat de snoekbaarsstand snel terugliep. Dit jaar bespeurt men voor het eerst op grote schaal welke nade lige gevolgen deze „roofbouw" heeft gehad. „De visstand is finaal uitge moord", zeggen de Lemster vissers. Vervolg op pagina 2 Koppensnellers doden bestuursambtenaren Een gezelschap van 25 Indische bestuursambtenaren is in een on herbergzame streek van de staat Assam door leden van een primitieve stam gedood. Zij zouden zijn overvallen door vijf- tot zeshonderd met vergiftigde pijlen bewapende stamleden, die in het bericht als koppensnellers wor den beschreven. De ambtenaren waren bezig met uitdeling van zout, dat schaars is in Noord-Assam. (Van onze kunstredactie) Op 71-jarige leeftijd is te Parijs de bekende operette-componist Eme- rich Kalman aan een hartaanval overleden. Kalman, die als componist voor lichte muziek een wereldreputatie heeft verworven, had een veelbewo gen leven achter de rug voor hij overal in de wereld zijn werken uit gevoerd zag. Precies een halve eeuw geleden werd zijn eerste werk in het open baar ten gehore ge bracht, doch zijn eerste succes kreeg hij met „Een Herfstmanoeuvre" waarvoor Karl von Bakony het libretto schreef. Kalman Hongaar van geboorte, ver huisde daarna naar Wenen, waar de ene operette na de andere het licht zag: „Die Czardas- fürstin",, „Grafin Marltza", „Die Zir- kusprinzessin", „Het viooltje van Montmartre" zijn er de bekendste van. Het succes van Frans Lehar had hem in de operette gebracht, en dit zou zijn genre worden. Zijn ambitie om componist te worden, had hij op moeten geven door een mankement aan zyn handen. Kort voor zijn dood had Kalman de laatste hand gelegd aan een nieu we operette: „Arizona Lady", waar van in Zürich de première zou gaan. De begrafenis zal te Wenen plaats vinden. Op Schouwen-Duiveland worden nog 122 slachtoffers van de Febru- ariramp vermist. De wachten op de dijken blijven echter de komende dagen en nach- ten nog cp hun post, ondanks het feit, dat de weerdeskundigen slechts weinig regen verwachten. Het water in de Po is door de grote aanvoer van de zijrivieren nog enigszins gestegen. Doch ook hier meent men. dat het grootste gevaar is geweken en dat het water niet over de dijken zal stromen. De dijken van de Po hebben slechts op enkele plaatsen een beetje water doorgelaten. Maar deze gaten konden onmiddellijk met zandzakken worden gedicht. In het zuiden van Italië wordt het gevaar voor verdere overstromingen minder, maar een nieuwe bedreiging is die van aardverschuivingen. Het dorpje Parpagliati bij Catanzaro moest Vrijdag worden ontruimd we- g?ns het gevaarlijke overhellen van een rots. Tonnen rots en aarde be gonnen reeds naar beneden te stor ten. Naam NO-poliler gaat verdwijnen Er zal een gemeente Emmeloord komen. Minister Beel deelde aan de Tweede Kamer mede, dat het open bare lichaam Noordoostpolder zal verdwijnen. Dr. Albert Schweitzer de „man van Lambarene" en generaal George Marshall de man van het „Marshall-plan" hebben beiden een Nobel-prijs voor de vrede gekregen, zo heeft het Noorse Nobel-instituut Vrijdag avond medegedeeld. Dr. Schweitzer krijgt die van 1952, gene raal Marshall die van 1953. Verleden jaar was de prijs niet toegekend, waarop de Noorse pers toen hevige critiek heeft geoefend. Dr. Schweitzer is over de ge hele wereld bekend geworden als mu sicus. theoloog, filosoof, schrijver, arts en zendeling in Afrika. Hij werd op 14 Januari 1875 uit Zwit serse ouders geboren te Kayserberg in de Elzas. Na in 1899 te zijn gepro moveerd tot doctor in de filosofie, werd hij organist bij de Thomas- kerk in Leipzig. In het begin van de eeuw doceerde hij te Straatsburg; daarna promoveerde hij tot arts. Onmiddellijk nadat hij arts was geworden, gingen Schweitzer en zijn vrouw naar Lambarene in Afrika, waar Schweitzer zijn levenswerk vond: de strijd tegen ziekte en tove narij onder de inboorlingen. Sinds 1913 waren zijn ziekenhuis en zijn missie te Lambarene reeds een legende. Zijn werk werd tijdens de eerste wereldoorlog vernietigd, maar dr. Schweitzer bouwde alles na 1918 opnieuw op. Hij noemt zichzelf een „modem prehistorisch man", maar staat plaatselijk bekend als „Ogan- ga" de medicijnman. De thans 72-jarige generaal Ge orge Marshall, die van Janu ari 1947 tot Januari 1949 Ameri kaans minister van Buitenlandse Za ken is geweest, verwierf de meeste bekendheid door het naar hem ge noemde „Marshall-plan" het hulp plan, waarmee de Verenigde Staten kort na de oorlog West-Europa weer op de been hielpen. Zijn naam was hét eerst in de we reld bekend geworden, toen hij in September 1939 Amerikaans staf-chef werd. Van SeptembJ. 1950 tot na jaar 1951 vervulde h'jj bovendien de functie van minister van Defensie, Onder de wrakstukken van het Britse vliegtuig, dat uit Australië kwam en bij San Francisco is ver ongelukt, is ook het stoffelijk over schot gevonden van een in Hongarije geboren Australiër, Janos Feher, en zijn zevenjarig zoontje. Feher en zijn vrouw, die samen naar Australië waren geëmigreerd, hadden te voren vrijwel al hun bezit tingen in Australië verkocht om In Amerika genezing te gaan zoeken voor hun door kinderverlamming ge troffen zoontje. Op weg naar het „beloofde land" zijn vader en zoon nu omgekomen. „U lacht, meneer", voorlopig niet meer. want het Utrechtse stu dentencabaret is vóór zijn vertrek naar Indonesië nog voor het laatst een avond opgetreden in de Domstad (Van een onzer verslaggevers) Een conflict schijnt te zijn uitgebroken tussen de Nederlandse impre sario's van kermisattracties etc. Mikkenie en Meslier aan de ene kant en Verschuren en Van Passel aan de andere kant. De inzet van het gevecht: een dode walvis. Jonas de Walvis is volgens het Franse blad France Soir op het ogenblik in de omgeving van Roanne in Frankrijk. Hij werd op 11 Sep tember 1952 gevangen, ijlings gecon serveerd en volgens het Franse blad de Noorse vangers overgenomen door de combinatie Mikkenie en Meslier, die er mee via Nederland naar Frankrijk trokken. In dat land bleek Jonas zijn ge wicht in francs waard. Alleen al in Parijs betaalden nieuwsgierigen vijftig millioen Franse francs (500.000 gulden) om Jonas te be wonderen, de opbrengst per dag in de provincie blijft niet onder de 5000 gulden. Met contracten in de hand maken thans de heren Verschuren en Van Passel aanspraak op minstens de helft van Jonas en zijn revenuen. Zij hebben de bevoegde Franse autori teiten verzocht de walvis in beslag te nemen. Gisteren was dat nog niet gebeurd maar verwacht wordt, dat vandaag in Roanne de deurwaarder voorlo pig een eind zal maken aan een winstgevend „dood" walvisbestaan. Deze haaienkaken staan op het I dressoir van de familie Van den Hoek aan de Croeselaan in Utrecht. Het is een presentje van hun zoon Johan, die al 25 jaar in Australië woont. Die kaken moeten bewijzen, dat de Australische Van den Hoek zich ia zijn brieven niet aan visserslatijn be zondigd. Het is nl. eigen vangst". Sportvisserij op haaien is een lief hebberij van Johan van den Hoek. Dat hij de kneepjes van het vak kent: kijk naar het dressoir in Utrecht. En bovendien: haaienkaken zijn weer eens iets anders dan een pulle tje of een schemerlamp. - De Belgische vissers die schip breuk leden door een aanvaring met het Griekse schip „Vorios Hellas", hebben geklaagd over de slechte be handeling door de Grieken. De ge zagvoerder heeft nu verklaard dat zij integendeel hartelijk zijn ont vangen en geholpen. GEORGE MARSHALL „Marshallplan" Op de Almelosestraat te Wierden is Vrijdagavond een luxe auto op een veewagen gereden. Alle vijf inzitten den werden ernstig gewond. Van som migen is de toestand niet zonder le vensgevaar. Zij zijn naar ziekenhui zen in Almelo en Hengelo overge bracht. Deze gewonden zijn de 45-jarige De- stuurder J. Brouwer uit Hengelo,-de heer G. J. Vluttert, de wachtmeester van de verkeersgroep Zwolle der rijks politie, B. A. Bennick, zijn echtgenote en hun 2-jarig dochtertje, dat ver moedelijk een schedelbasisfractuur heeft opgelopen. Haar toestand werd ernstig genoemd. Het ongeluk ontstond doordat de veewagen op de rijksweg bezig was te draaien om het erf van een veehan delaar op te rijden. De wagen vormde op dat moment een obstakel voor het verkeer. Advertentie l.M. Centraal Station Amsterdam, rechts naast Hoofdingang Moderne Herensalon 7 gediplomeerde bedienden Geopend van 7.3018.30 uur. De weersverwach- ting van het KNMI te De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, luidt: Tijdelijk veel be wolking met plaat selijk enige regen, maar later van het westen uit opkla- ritselend rend- Overwegend weer... matige wind uit zuidelijke richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur. Zaterdag 31 October 1953 Negende Jaargang Nummer 2590 HetVrijeVolk OTTO. N.V. DB ARBEIDERSPERS. DIRECTIE jgfo BB» H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. Of WP LLT_ losse nummers: is cenis per ex. DEM OCR ATISCH-SOCIAUSTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K.VOSKUIE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1