Na de begrafenis CEn ten slotte. FRIESE NOVITEITEN Politieke partijen van Celebes tegen KAHAR 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN-ZATERDAG.31 OCTOBER 1953 Défilé der pronkjuwelen HET Friese vee geniet een zodanige bekendheid en aanzien in'de' agra rische wereld, dat in het verre bui tenland velen zich opmaken naar de hoofdstad van Friesland, ten einde daar aanwezig te zijn op zekere dag in Octo ber, wanneer het puik der viervó'etigen, hooggekwalificeerde runderen .van het mannelijk geslacht, voor het 'jaarlijks défilé de ring betreden. Argentijnen en Spanjaarden, Fransen en Italianen, En gelsen en Zweden. Duitsers en-Grieken volgden met achtduizend anderen de show .der vieryoetigen, die het schoonste gaven te zien, dat aan dergelijke Friese pronkjuwelen maar schoon kan zijn. Een gemompel van instemming en bewonde ring ging door de rpen van het publiek, toen de stier Südhoekster Piet Eduard' voor het vierde achtereenvolgende jaar tot kampioen was uitgeroepen. Fraai type; adel", luidde het'testimonium van de jury. en opeens verdrongen zich Fran se kooplieden om de gelukkige eigenaar. Nog tijdens de show werd- bekend, dat de kampioen der pronkjuwelen naar Frankrijk was verkocht. In Friesland voelen-- velen iets als spijt bij het ver trek van deze crack van de groene wei den, omdat dit edele bloed voor de eigen veestapel moet worden afgeschre ven. En Südhoekster Piet Eduard zal niet weten, dat hij na zijn heengaan op de boerderij, waar hij groot en beroemd werd, een "leegte achterlaat, trouwens met als stille troost een slordige ton gouds of wellicht nog iets meer. Maar voor Südhoekster Piet Eduard zal voort aan in Frankrijk de dageraad aanlich ten. Zijn roem zal ginds niet loos en in Friesland niet ijdel zijn. Want nog lang na heden zullen Friese boeren spre ken over die adelyke stier Südhoekster Piet Eduard, die topfiguur van het Frie se rundveestamboek. Vervallen synagoge gesloopt IN de jaren zestig der vorige eeuw, toen er in de Friese veenstreken een grote bedrijvigheid heerste, de turf- prrjzen hoog waren en de vooruitzichten veelbelovend, kwamen van heinde en ver arbeiders naar Gorredyk getogen. Er vestigden zich toentertijd vele Joden, die in de algemene opleving en vooruitgang hun aandeel hadden en daar wel bij voeren. In 1SS0 woonden in de gemeen te Opateriand .147 Joden, hetgeen één procent was van. de totale bevolking, Na 1875 trad de kentering in; de turf- prïjzen zakten, de zuivel- en graanmarkt boterwaag geraakl ■val door de velïndustrie. De zon van de welvaart be gon ook voor Grorredijk te tanen. Nog lang daarna kon de Joodse gemeenschap er haar synagoge in stand hóuden, doch het aantal Israëlieten nam voortdurend af. In 1928 woonden er in de gemeente Opsteriand nog maar veertien Joden. Daarna kwam de tweede wereldoorlog, en naar Gorredijk is geen Israëliet we- (Ingez. med.-advertentie) dige, klassicistische gebouw uit de 18e eeuw een andere bestemming te geven, mislukten. Dezer dagen is de oude syna goge afgebroken. De borden en stenen met de Hebreeuwse lettertekens zijn naar de Joodse gemeente te Leeuwar den overgebracht. Van de herinnering aan de vroegere gemeenschap der Joden te Gorredijk zal derhalve voortaan geen enkel zichtbaar teken meer aanwezig zijn. Een Statenjacht? IN-zeilsportkringen betreurt ',m,en. récht, dat de boeier, het fraaie typ.é zeilschip van Fries origine, in de eer ste helft dezer eeuw zo goed als geheel van de Friese wateren is verdwenen. Minnaars van de watersport n'u hebben ontdekt, dat de boeier ,,Jean Bart", die onder de oorspronkelijke naam „Friso" een lange reeks van jaren het eigendom van de vroegere 'commissaris der Ko ningin. mr P. A. V. baron van Harinx- ma thoe Slooten was, te koop is, en zij hebben aanstonds aan het provinciale be stuur van Friesland een adres gericht, waarin zij het voorstel lanceren, dat de provincie de Friese boeier „Jean Bart" zal aankopen om het vervolgens in te richten en te gebruiken als Staten jacht", voor representatieve doeleinden. De adressanten zijn de mening toege daan, dat deze fraaie vertegenwoordiger van een uitstekend scheepstype "bo vendien een schepping van de eer tijds beroemde scheepsbouwer Eeltje Holtrop te Joure vóór Friesland moet worden teruggewonnen. Daarbij denken zp aan de bij uitstek geëigende functie, die dit vaartuig -zou kunnen -vervullen bij de. ontvangst van hoge gasten uit binnen- en buitenland. Om het sGhip, dat te "VVeesp is gestationneerd,- terug te ko pen, moet er een tanielyk hoog bedrag op tafel worden gelegd. Adressanten heb ben het. intussen met bij de indiening van een adres gelaten, maar reeds een aanzienlijk bedrag aan geld bijeenge bracht. Wellicht zal men spoedig horen, of het bestuur van deze waterryke pro vincie het aanschaffen van een Staten jacht" in deze tijd nuttig, wenselijk en verantwoord acht. In memoriam dr D. Kalma Chr. middelbaar landbouw onderwijs in Friesland Geschil over de grondslag formulering (Van onze correspondent te Leeuwarden) De stichting van een middelbare land bouwschool in Friesland dreigt in gevaar te komen doordat de bij deze stichting betrokken landbouworganisaties niet met elkaar tot overeenstemming kunnen ko men; de minister S. L. Mansholt had zülk een accoord als voorwaarde voor subsidiëring gesteld. Hel verschilpunt: is de grondslag van deze school. De Friese Maatschappij van Landbouw stelde als formule voor. dat het onderwijs op de grondslag staat van het chr. geloof, zoals dat is neergelegd in de II. Schrift, als getuigenis van Gods Openbaring in Jezus Christus; de afdeling Friesland van de Chr. Boeren- en Tuindersbond wilde daaraan toevoegen: Gods eniggeboren Zoon. Voorts wilde deze bond de school dagen met gebed beginnen en eindigen, maar de Friese Maatschappij van Land bouw met een godsdienstig samenzijn onder leiding van een predikant aan het begin en einde van de schoolweek volstaan. Ook verder waren er nog ge schilpunten. De Chr. Boeren- en Tuin dersbond streeft nu naar een subsidie voor 'n te stichten-middelbare landbouw school, en is van mening dat er. vooral omdat in ons land een dergelijke school nog niet bestaat, een goede kans is op inwilliging van deze aanvraag. De Frie se Maatschappij heeft evenwel nog de hoop, dat men alsnog tot overeenstem ming zal komen; zij heeft te kernen ge geven, dat men bij een compromis-school niet elke christen persoonlijk kan be vredigen, maar dat men tot een school snoet komen, die voor alle gezindten aanvaardbaar is. Bezwaren tegen koopavond in Bussum De afdeling Bussum van de samen werkende organisatie van handels- en kantoorbedienden heeft zich in een adres tot B. en W. gericht met het verzoek de koopavond op te heffen. De bezwaren, die de afdeling te berde brengt zijn de zelfde, als die welke zij bij de instelling van het instituut" in 1952 koesterde'. Zij is nog steeds van mening, dat de koopavond luidt tot een nutteloos uit breiden van de werktijd van de onder nemers en personeel, terwijl een toene ming van bedrijfskosten velen weer houdt aan de koopavond mee te doen. Evenmin geldt hte argement meer van de voorstanders, dat in de omliggende gemeenten ook iets dergelijks zou kun nen worden ingesteld. Dit is niet ge schied. B. en Wstellen zich voor te gelegener trjd de raad z\jn oordeel te laten uit spreken over het al clan niet voortzetten van de koopavond. Zondagavond half acht zal in de Janskerk te Utrecht een studentenkerk- dienst worden gehouden waarin zal voor gaan ds E. van Bruggen, hervormd stu dentenpredikant te Rotterdam. Maandagavond 8 uur zal in de aula van de Utrechtse Universiteit prof. dr Kasemann spreken over „Das Problem 'des historischen Jesus". Prof. Kase mann is een leerling van prof. Bult- mann, wiens geschriften zo grote in vloed hebben in Duitsland en elders. zijn blinde jacht het leven geëist van een persoonlijkheid van gi waarde, .een zoon van Friesland, die volk heeft gediend met een trouw en vol hardendheid, die moeilijk geëvenaard, in zeker niet overtroffen kunnen worden. Reeds op 19-jarige leeftijd had Douwe Kalma de zaak van Friesland als levens doel gekozen. Met een voortvarendheid, een bezieling, een élan, die tot die tyd in de Friese beweging volmaakt onbe kend waren geweest, schiep hy in enige jaren tijds een omvangrijke jeugdbewe ging, de Jongfryske Miensckip, die op Kalma's gegist bestek koerste: een be wogen vaart, met veel onnodige deinin gen en affreuze aanvaringen, doch waar mee de Friese beweging en de Friese literatuur op den langen duur toch nog winst bleken te hebben behaald. Nog geen 25 jaar oud, verraste de dichter Kalma het Friese volk met zijn drama tisch gedicht Kening Aldgillis, dat het hoogst reikt naar het nog ongeschre ven nationale Friese epos; met son netten, meesterlijk van vorm, balladen, volkszangen en dichterlijke essays'uit- tingen van een vroegrijp creatief talent, dat in Friesland zijn weerga niet vond. De Kalma van de latere jaren was in vele dingen tot bezinning en rustiger vi sie, ook tot radicale herziening van zijn vroeger, niet van bravoure en gezwollen heid vrij, te pleiten, dichtwerk gekomen. Minder en minder 'trad hij vooraan in de beweging, maar diende deze op een ander niveau als begaafd essayist, schrijver van Friese toneelstukken, doch op het voornaamste plan als vertaler van de complete werken van Shakepeare In' het Fries, waarmee hij zijn levens werk nog heeft kunnen afronden en vol tooien. Als een schok is de mare van zijn plotselinge dood door het Friese volk gegaan. Velen, zeer velen in Friesland, die zijn betekenis hebben beseft,, staren hem met weemoed na. Dr Douwe Kalma heeft in het Friese geestesleven een die pe vore getrokken.' (Van onze correspondent) Djakarta, 30 October Volgens Antara zou het front van de politieke partijen te Makassar thans na der zijn standpunt ten aanzien van de kwestie-Kahar hebben bepaald. Nog tij dens het recente bezoek van president Sukarnó bleek dat het front, waarin practisch alle partijen van de Masjoemi tot de P.K.I. zijn verenigd, grote waar de aan politieke middelen hechten brj de oplossing van de moeilijkheden op Zuid-Celebes. Thans echter zou het front hebben vastgesteld, dat indien Ka- har niet ingaat op de uitnodiging van cle presidentiële oproep (hetgeen gezien de ontwikkelingen welhaast vaststaat) het zich achter de regering zal plaatsen, wanneer deze met geweld een einde maakt aan de beweging. Volgens Merdeka overweegt de rege ring een noodwet, waarbij dertien orga nisaties, waaronder cle Daroel Islam, Baniboeroentjing en de groep van Daucl Beuereh, buiten de wet worden gesteld. De regeringsverklaring inzake Atjeh, ofschoon blijkbaar algemeen geappre cieerd wat betreft de analyse der ont wikkelingen, is niet in staat het pessi misme weg te nemen omlrent de situa tie, speciaal in het binnenland. Merdeka beschuldigt de P.S.I. ervan de Nederlandse politiek te steunen, wel ke thans speciaal tegen de normalise ring van de betrekkingen tussen Indone sië en Japan zou zijn gericht. Deze Ne derlandse politiek zou worden geïnspi reerd door v de vrees, dat de Japanse belangen na de regeling tussen Indone sië en Japan een bedreiging zouden kun nen gaan vormen voor de Nederlandse economische belangen. Antiek-tentoonstelling in 1954 Ten bate van het „Erefonds voor Oud-Verpleegsters" zal in de burgerzaal van het raadhuis te Naarden van 10 tot en met 26 April 1954 een tentoonstelling van antiek worden gehouden. Het initia tief is genomen door de U.V.V. tc Naarden-Bussum. Er is een uitvoerings comité opgericht onder voorzitterschap van mr J. Bothenius Lohman, welk comité op alle ingezetenen van de Gooise gemeenten een beroep doet antieke voorwerpen tijdelijk voor het doel af te staan. Voor deelneming kan men zich wenden tot het secretariaat van het comité, Bredelaan 1, Bussum, tel. 6113. Hare Majesteit koningin Juliana heeft goedgevonden, dat een deel van Haar poppencollectie tijdelijk voor de tentoon stelling zal worden afgestaan. De direc teur van het Rijksmuseum heeft zijn steun toegezegd, terwijl enige zeer be kende experts het comité zullen bijstaan bij het samenstellen van de tentoon stelling. Basketbal in Haarlem (Van onze s-port correspondent) Vrijdagavond hebben Oosterkwartier ei Antilopen bun positie in de eerste klasse van de Haarlemse basketibalcompeti ti e ge handhaafd, Beidfe ploegen' zegevierdr- opniemv, doordat Oosterkwa.rtler een- we strijd meer heeft gespeeld heeft het een voorsprong op Antilopen. Ails derde volgt HG A dat van S oho ten won. De andere ploegen- in de eerste 'klasse raken hij de leiding achterop. lm de eerste klas-se dames verscheen Oosterkwartier niet in het JCrelageh'uis en verloor reglementair. Oolc do dames van- Antilopen waren op dreef en versloegen Ra-pid-itas met 2910. De uitslagen luiden: -eerste klasse lieren: IHJ 38—24; HHC-HOC 22—31; Antilopen Sportclub Haarlem: 3532; tweede klasse heren-: Antilopen'2IHJ 2 3111; dierde klasse horen: HGA 3—ZBVS 18—16; I-IOG 2—Rapidi'las 2- 15—14. Eerste klas-se dames: HOCOosterkwa-r- tier 20 regl.; Anti-lopenRapiditais 29— 10tweede klasse damesAnti-lopen 2— Rapidïtas 2 14—7; HHG—HGA 2 17—24. Sportclub Haarlem 2-IHJ 916derde kla-sse dames; HHC 2Exereitla 017; ZB VS—PSVH 2 25—10: HOC 3—Schoten 2 417; junioren (meisjes) HOC2BVS 2 6—29. (Ingez. med.-advertentie) Geslaagd, dank ij/... Bekende schriftelijke cursus HILVERSUM Ter voorziening in de vacature, ont staan door de ovei*plaatsing van een onderwijzer van de Koningin Emma- school te Bussum, hebben B. en W. de volgende voordracht aangeboden: 1. R. Aans te Ommeren; 2. J, Bylsma te Rot terdam en 3. W. G. van den Heuvel te Bussum. HOOFDCOMMISSARIS TE ENSCHEDE MET PENSIOEN (Van een onzer verslaggevers) Onder de talrijke genodigden, die gis termiddag in het gemeentehuis van En schede bijeen waren om afscheid te nemen van hoofdcommissaris Tj. van der Wal, die wegens het bereiken van cle pensioengerechtigde leeftijd de ge meentedienst gaat verlaten, bevonden zich vele hogere politieambtenaren uit alle delen des .lands. De rij van de tien sprekers, die het wóórd tot de heer van der Wal richtten, werd geopend door burgemeester Van Veen, die het feit memoreerde, dat de heer Van dei- Wal bij de politie was gekomen in de laagste rang en vroeg zich af hoe zeer hij overtuigd is van het nut van een goede opleiding of bij het stellen van eisen daaraan soms niet te ver wordt gegaan en daardoor de promotie kansen van mannen als de scheidende hoofdcommissaris worden beperkt. De burgemeester zeide voorts, dat Ensche de gedurende twintig jaren heeft gepro fiteerd van de bekwaamheden van de heer Van der Wal, die met grote vol doening op zijn loopbaan kan terugzien. Ook de volgende sprekers, o.w. mr B. I. A. A.Ter Veer, procureur-generaal bi.j het gerechtshof te Arnhem, hoofd commissaris Kaasjager van Amsterdam en mr dr J. W. Schneider te Delden gewaagden van de capaciteiten van de heer Van der Wal en brachten hem dank het belangrijke werk, dat hij in zo menig opzicht heeft verricht. De heer Ka,asjager sprak namens de illega's hoofdcommissarissen woorden van waardering en bood boekwerken a.a.n. De hoofdcommissaris beantwoordde de sprekers en verklaarde, dat hij het pret tig vond om als hoofd van de dienst Bescherming Burgerbevolking in functie te kunnen blijven. Hij zegde allen dank. De heer Van der Wal heeft een uit zonderlijke carrière gemaakt. Op 1 Juni 1910 trad hij te Zaandam als agent in politiedienst. Hij ging als hoofdagent- rechercheur naar Vlissingen, werd in specteur te Gorinchem, in Welke functie hij daarna na-ar Arnhem werd overge plaatst. Op 15 Januari 1934 volgde zijn benoeming tot commissaris te Enschede en ten slotte werd hij op 1 October 1949 hoofdcommissaris. Bij zijn veertig jarig jubileum, in 1950. werd de scheidende politiechef benoemd tot officier in de orde van Oranje Nas sau. Jeugdige matroos doodde buffetjuffrouw Een 19-jarige Nederlandse matroos 1s gisteren te Hamburg veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens een moord, die hy op 29 Januari heeft ge pleegd op een 34-jarige Duitse buffet juffrouw. De vrouw bezocht die dag de matroos op zijn schip. Zij kregen ruzie en later werd haar lijk uit de haven op gevist. Het schoolgebouw van de school voor kinderen met leer- en opvoedings- moeilykheden in Bussum zal, behoudens goedkeuring van de gemeenteraad, uit gebreid worden mét twee Iclasselokalèn, een lokaal voor handenarbeid en enige garderobe en toiletruimten. De totale kosten van uitbreiding zijn geraamd op 90.404. In de week van 2 tot 7 November zal het Haarlemse comité van de geza menlijke militaire fondsen, waarin opge nomen het Karei Doormanfonds, het Van Weerden Poelmanfonds, het fonds 1815 voor oud-militairen en. nagelaten betrekkingen, de vereniging Ereschuld en Dankbaarheid Stamil en de Prins Bemhard Stichting een huis-aan-huis collecte en een straaftcollectie organi seren ter versterking van de geldmid delen van genoemde fondsen. Het Genootschap „Kunst zij ons doel" zal van 7 tot 29 November in het Huis van Looy te Haarlem wederom een groepstentoonstelling houden van werken der leden, ditmaal van toege paste kunst, affiches en illustratief werk. De exposanten zullen zijn de heren S. H. de Roos, W. Bogtman, R. Ger- brands, dr A. Melchior, W. A. de WJjn, Nico Schrier, Jaap Prónk, Huib de Ru, L. Spierenburg, Rein Dlrksen, C.W. Mandersloot en H. van Borssum Buis man. (Ingez. vied.-advertentie) OLLE KAPOEN EN SLOOMSIJPER, DE SLIEP l» 'i iiiiiiiiiiiia SLOOM, de scharensliep, had intussen uren gewacht op de terugkomst van Olie, want die had hem immers be loofd de toverschaar terug te brengen? Maar wie er kwam, geen Olie! Dat valt me tegen van dat ventje!" dacht Sloom. „Maar zal hem wel krijgen! Ik weet Immers, dat hij met mijn schaar naar het paléis is gegaan om de baard van de Koning te knippen!" Hij ging dus mopperend met zijn scharensliep- wagentje öp weg na"ar het palcis. Daar gekomen werd hy meteen aangehouden door.de wacht. „Wat moet jij hier? vroeg die streng. „Ik moet m'n schaar terug hebben!" riep Sloom. „Die heb ik aan een vervelend klein ventje uitgeleend!" „O, daar weet ik alles van!" zei de paleiswacht. „Dus dat was jouw schaar, hè? Dat ongeluksding! Da.t kleine ventje zit achter slot en grendel, want hij heeft de Koning een baard van meters lengte bezorgd, zodat hij niet eens meer van zijn troon kan op staan door het zware gewicht aan zijn kin!" „Breng me onmiddellijk naar de Koning!" riep Sloom. „Ik kan hem helpen!" Even later stapte Sloom de troonzaal binnen. Ingez. med.-advertentie) VICTORIA HOTEL AMSTERDAM Voor Uw zakenlunch! ARCHITECTEN GEHULDIGD In de Haagse Academie voor Beeldende Km '.en (Van. een onzer verslaggevers) De Nederlandse architecten zijn gister avond tijdens een gezellig avondje van de leerlingen van dè Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en van het Kon. Conservatórium voor Muziek in de grote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenhage op hartelijke wijze ge huldigd. Men had voor deze gelegenheid twintig architecten, van. naam uitgeno digd, doch een klein aantal was niet. in de gelegenheid te komen. Onder hen, die wel waren gekomen, bevonden zich de heren J. Wils, Nuyten, Van den Er ven, Bodegraven, Abspoel, Maaskant, Ritten, H. J. Oud Jr., Elling, Van Tijen en Pot. Zij ontvingen uit handen van ■vrouwelijke leerlingen van de Academie een door de afdeling Beeldhouwen ont worpen en uitgevoerde plaquette en een door de Reclame-afdeling ontworpen en uitgevoerde oorkonde als blijk van waar dering voor hun werk. Deze huldiging moet worden gezien als een verlengstuk van de in de afgelopen zomer gehouden architectuur-tentoonstelling en heeft niets te maken met de tot nu toe uitgereikte Academie-prijs. Van de uiti'eiking van de Academie- prijs heeft men afgezien, omdat het weric van de architecten te zeer in de openbaarheid treedt en men van mening is, dat Uit de grote groep hedendaagse architecten niet een paar als ,,de besten" kunnen worden aangewezen. Lange redevoeringen werden niet afgestoken. Het was een gezellig babbeltje, 'dat de h'eer Schuytema van de Academie voor Beeldende Kunsten hield. Het programma, dat voor en nar de huldiging van de architecten wérd afge werkt, omvatte verder o.m. muziek en zang- door -leerlingen van- het-, Kom-1 Con servatorium voor- -Muziek,- een mode show door leerlingen van de. Mode-afde ling, een soort tekenwedstrijd, het op treden van de balletgroep van. Sonia Gaskell en het decoreren van -een wand door Bertram Weihs en zijn leerlingen. De avond werd besloten met een bal, waarop de Down Town Jazz Band zich liet horen. Tydens de pauze werd men in de ge legenheid gesteld in een der andere za len van het gebouw e'en tentoonstelling van werkstukken van de leerlingen tê bezichtigen. De Zwaneybroederschap te 's-Her- togenbosch heeft tot regerend proost uitgeroepen de heer A. P. Hubert van Beusekom en tot toeziend proost mr G. van Zinnicq Bergmann. (Ingez. med.-advertentie) «ntTrr Niet krabben.De helder rloel- I r I I Ki bare D.D.D.kalmeert de jeuk IB B I fti in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. geneesmiddel tegen huidaandoeningen 'Tdlïffe 4 MMsMWOMWS I Dégelijks feuilleton AGATHA CHRISTIE: Een delegatie uit Hengelo (O) heeft 'een bezoek gebracht aan Osna- brück. om' plannen te bespreken voor een uitwisseling tussen beide steden op cultureel en sportsgebied. HOOFDSTUK I DE oude Lanscombe bewoog zich on vast ter been van het ene vertrek naar het andere om de rolgordijnen op te halen. Zo nu en dan tuurde hij, zo goed en kwaad zijn oude siep-oogjes vennochten, door de ramen naar buiten. Ze moesten zo dadelyk terugkomen van'de begrafenis. Hij slofte nog wat vlugger voort. Er waren ook zoveel ra men. Enderby Hall was een groot, in Gothi- 3ehe styT opgetrokken landhuis uit de tyd van koningin Victoria. In iedere kamer hingen gordijnen van verschoten 'rijk brocaajt of dito fluweel. Enkele mu ren waren zelfs nog bespannen met v~ kleurde zijde. In de groene salon keek cle oude butler eerbiedig naar het geschilderde portret, dat boven de schoorsteenmantel hing en de oude Cornelius Abernethie voorstelde, voor wie Enderby Hall indertijd ge bouwd was. De bruine baard van Cor nelius Abernethie stak bepaald agres- siéf naar voren. Zijn hand rustte op een globe. Of dat op uitdrukkelijke wens van dè geportretteerde was geschied, dan wel een symbolische inval van de schilder was geweest, zou altijd tot de raadselen blijven behoren. Déze heer Was' een krachtfiguur weest, dacht- cle oude Lanscombe altijd en hij was eigenlyk blij. da>t hy hem nooit persoonlijk had gekend. Meneer Richard, zie je, dat was zrjn mynheer ge weest! Een uitstékende meester, me neer Richard. Maar wel zeer onver wachts weggerukt, zeker, dat was-t-ie, al was natuurlijk de dokter al een tijdje over de vloer geweest..,.,. O, maar meneer was nooit helemaal de schok te boven gekomen van de dood van-de jonge meneer Mortimer. De oude man schudde het hoofd, terwijl hij zich door een verbindingsdeur naar het Witte Boudoir voortspoedde. Vreselijk was dat geweest. Een ware catastrofeZo'n pracht van een slanke, jonge meneer... krachtig en gezond. Je zou nooit hebben gedacht, dat er kans bestond, dat hem zoiets zou overkomen. Droevig was 't geweest, beslist droevig. En toen was daarna meneer Gordon in de oorlog gesneuveld. Een ongeluk komt zelden alleen. Maar ja, zo ging dat tegenwoordig. Het was alles veel te veel voor meneer geweest. Maar toch was hij een week geleden bijna weer in zijn oude doen. Het derde gordijn in het Witte Bou doir vertikte het. Het ging maar een klein eindje omhoog en bleef toen ste ken. Ja. de veer was verslapt... daar kwam het doorze waren allemaal heel oud, die gordijnenzoals alles trouwens hier in huis. Maar je kon die ouwerwetse dingen tegenwoordig zelfs niet eens meer gerepareerd krijgen! Die waren te ouderwets, beweerden ze vandaag-den-dag! Net of ze niet stuk ken beter waren dan al dat moderne spul... Nou, daar wist hij het zijne van Snorrepijperij, al dat moderne klap- permans-spulHet materiaal deugde niet en goed vatomansdhaip bestond een voudig niet meer! Nou en óf, daar kon hij 1e een boekje over opendoen. rtoe het zij, hij liet dat gordijn maar zitten, Het hing toch niet aan de voor kant en ze zouden het dus niet eens zien, wanneer ze met de auto's van de begrafenis thuiskwamen. En het zag er ook niet naar uit, "dat de kamer zou worden gebruikt. Het was een kamer voor een dame, dit Witte Boudoir, en er had al een hele tyd geen mevrouw op Enderby Hall gewoond. Jammer, dat meneer Mortimer nooit geti-ouwd was. Altijd maar vissen in Noorwegen, jagen in Schotland of naar de wintersport in Zwitserlandin plaats van een fyne jongedame te trou wen en zich hier te vestigen in eigen huis, met een stel kinderen over de vloer. Het was een hele tijd geleden, dat hier in huis kinderen waren geweest Lanscombe's herinneringen gingen terug naar de tyd, die hem het duide- ly'kst in het geheugen was gebleven veel duidelijker dan de laatste twintig jaren. Ja, die oude tyd kon hij zich nog lévendig voor zy'n geest halen. Meneer Richard was byna een vader weest. Vier-en-twintig jaar oud was-t-ie, toen zijn vader overleed cn hij direct in de zaak was gestapt, iedere'dag stipt als de klok naar kantoor was gegaan en de hele bedoening hier in huls op rol letjes had laten lopen, zo kwistig als 't maar kon. Wat was dat een 'gelukkig gezin, geweest, met al die opgroeiende jongedames en heren! Vechtpartijen en ruzies zo mi. en dan, dat spreekt vanzelf en die gouvernantes hadden ook geen lolletje gehad! Maar Lanscomfee had nooit op gehad met die gouvernantes. Saaie schepsels. De jongedames zelf daarentegen waren geweldig levendig van geest. Voora-l juffrouw Geraldine. Juffrouw Cora ook, al was ze dan zoveel jonger. Maar nu was meneer Leo overleden en juffrouw Laura ook al. En meneer Ti mothy tegenwoordig zo droevig hulpbe hoevend. En juffrouw Geraldine ergens in het buitenland overdeden Meneer Gordon in de oorlog gebleven. Al was hij dan de oudste, meneer Richard was toch de sterkste van het gehele stel gebleken. Hij ha.d ze allemaal overleefd... dat wil zeggen, dat was niet helemaal waar, want afgezien van me neer Timothy leefde die kleine juffrouw Cora toch ook nog, die met die rare kunstschilder was getrouwd. Het werd nu al vijf-en-twintig jaar, dat hij haar voor het' laatst had gezien. Wat was ze een alleraardigst jong ding, toen ze er met die rare jongen vandoor ging, maar nu had hij haar toch nauwelijks kunnen herkennen, zo plomp was zé geworden en dan zo artistiekerig in haar kleding' Die man van haar was een Fransman geweest of iets dergelijks... daar kwam nooit iets van terecht, als je "daarmee ging trouwen... Och ja, juffrouw -Gora was altijd een tikje „onnozel" geweest, zouden ze op een dorp zeggen. Zo liep er altyd wel eentje tussen door... Zy van haar kant had hem dadeiyk herkend... „Kijk, daar hebben we Lans combe ook nog!" had ze gezegd en ze had net gedaan of ze het prettig vond hem terug te zien. Och, ze hadden hem allemaal graag mogen lijden in die goeie ouwe tyd. Als er eens een froot diner was, kwamen ze stilletjes eneden in de provisiekamer en dan had hjj ze altijd gelei gegeven of van de Charlotte Russe als die uit de eet zaal terugkwam, Ze waren allemaal dol op de oude Lanscombe geweest, maar nu was er bijna niemand meer over, die daarvan wist.te spreken. Dat jonge stelletje, waarvan hjj de namen nooit uit elkaar kon houden, kende hem niet anders dan als de oude butler, die er al jaren was. Een stel vreemdelingen, had hij gedacht, toen hy ze allemaal voor de begrafenis had zien komen... een sjofel stelletje zo bij elkaar. Neen, mevrouw Leo niet... die was heel anders. Zij was hier met meneer Leo wel een enkele maal gekomen, na hun huwelijk. Zij was een keurige dame, mevrouw Leo... een echte dame... Correct gekleed, keurig haar, haar hele uiterlijk in overeenstemming met hetgeen zij wüs... En meneer was altyd erg op haar gesteld geweest. Jammer, dat zy en meneer Leo nooit kinderen hadden gekregen. Lanscombe riep zichzelf terug tot de werkelykheid. Wat stond hij hier te dro men over de goeie ouwe tijd, terwijl hij nog zoveel te doen had? Hij had Janet gezegd, dat zy de gordynen van de eerste verdieping voor haar rekening moest nemen. Hy was met Janet en de keukenmeid naar de rouwdienst in de kerk gegaan. Maar niet naar de crematie, want zij moesten naar huis om de gordijnen op 'te halen en de laatste hand te 'leggen aan de lunch. Het werd een koude lunch natuurlyk. Ham met kip en tong met sla. Met appeltaart en citroenvla toe. Warme soep vooraf... Daarom, hij moest maar eens even gaan kijken of Marjorie de soep wel klaar had, wantze konden nu elk ogenblik komen. Lanscombe slofte op een drafje de kamer door. Zijn weinig aandachtige blik gleed over het schilderij, dat in alt vertrek boven de schoorsteenmantel hing de tegenhanger van het portret in de groene salon. Wat-mooi waren die wit satijnen japon, en die parels ge schilderd. De vrouw,, die er mee ge tooid was, maakte niet half zoveel in druk. Slappe trekken, een pruimen mondje, - een middenscheiding in het haar. Een bescheiden vrouw, zonder pre tenties. Het enige opvallende aan de vrouw van Cornelius, Abernethie was haar naam geweest... Coralie. Nog meer dan zestig jaren na bun eerste verschijning waren de Coral Lik doornpleisters en daarbij behorende Co- ral Voetpreparaten in trek gebleven. Op de hechte basis van die Coral Likdoorn pleisters was dit grote neo-Gothische huls gesticht, met zyn vele hectaren grond er om heen; plus het kapitaal, waaruit zeven .zoons en dochters een inkomen hadden genoten en dat nog ruimschoots voldoende was geweest om Richard Abernethie drie dagen geleden als een zeer gefortuneerd man te laten overlijden. (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON HOOFDSTAD Fïgpi Er zijn Nederlanders die zich het EM hoofd er over breken of Amster- «Qfl' dam nu werkelijk wel de hoofd stad des lands is en die van oor deel zijn, dat Den Haag als de stad waar de regering" zetelt veel eerder daarvoor in aanmerking komt. Minis ter Beel heeft nu In cle memorie van antwoord op de begroting van zijn de partement radicaal een standpunt in genomen: nergens in de Grondwet Poch in enige andere wet, zegt de heer Beel, is sprake van een „hoofdstad des lands". Wel had Koning- Lodewijk Na poleon Amsterdam tot hoofdstad ver klaard en noemde de Grondwet van 1814 deze stad nog met zoveel woor den als hoofdstad, doch reeds in de Grondwet van 1815 wordt er niet meer van gerept. Maar dat neemt niet weg, dat Amsterdam algemeen als zodanig wordt aangemerkt, aldus minister Beel. Enerzijds in verband met art. 52 der Grondwet, volgens hetwelk de Ko ning wordt beëdigd en ingehuldigd binnen de stad Amsterdam, en ander zijds op grond van de omstandigheid, dat deze gemeente zowel tijdens de Republiek der Verenigde Nederlanden als daarna de aanzienlijkste en meest bevolkte dos lands was. Aangezien het begrip „hoofdstad des lands" hier te lande wezenlijke be tekenis mist. bestaat er naar het oor deel van de' minister geen voldoende aanleiding bij wet te bepalen, welke gemeente als zodanig fungeert. TELEFONEREN Met Ingang van morgen, 1 No- IHU vcmher, zal het voor de telefoón- nöf abonné's in Amsterdam en in het district Amsterdam, mogelijk zijn, om gesprekken met de geautoma tiseerde aansluitingen in het district Goes zelf tot stand te brengen. Met ingang van deze datum zal het voor de abonné's Amsterdam eveneens mogelijk zy'n langs automatische weg tot stand gebrachte gesprekken te voe ren met de geautomatiseerde aanslui tingen in het district Deventer. KERSTZEGELS pram Tot Kerstmis zullen dit jaar bij Hi de plaatselijke en provinciale verenigingen ter bestrijding van tuberculose en de Kruisvereni gingen weer de bekende Kerst(sluit)- zcgels verkrijgbaar zijn, als in andere jaren weer ontworpen door cle heer D. van Gelder te Veere. De Kerst- zegelactie, die onder auspiciën staat van de Koninklijke Nederlandse Cen trale Vereniging tot bestrijding der tuberculose beleeft dit jaar haar eerste lustrum, Zy komt ten goede aa.n de verschillende afdelingen van de Koninkliike Nederlandse Centrale Ver is bedoeld als een aanvul ling van de sub sidie die de regering geeft k voor d e bes try- 1 ding van de fcu- beroulose. Ver leden jaar bracht de actie 46.000 op, te gen 35.000 in 1951, en dit jaa,r wondt nog weer een grotere op brengst ver wacht. In de afge lopen vijftig jaar heeft de tuberculose bestrijding ons volle circa zes-en-een- half milliard gulden gekost. De tuber culose lijkt nu zo langzamerhand overwonnen, maar zij is nog altijd niet uitgeroeid en op het congres dat ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Nederlandse Centrale Vereniging is gehouden, hebben de tuberculose-artsen, die uit ervaring- maar al te goed weten hoever zy nog van hun ideaal zy'n verwijderd, er met nadruk op gewezen dat het tuber- culosegevaar nog lang niet is ver dwenen, en er voor gewaarschuwd in de strijd tegen deze ziekte niet te verslappen. Om het bereikte resultaat te behouden en de tuberculose nog verder terug te dringen zullen voor lopig nog grote bedragen nodig zy'n, waarvan die voor de nazorg van ex- t.b.c.-lijders niet de minste zy'n. A.S.V.A. w®! Onder het genot van een goed ■all glas wijn en een sigaret hebben slSi' gisteravond de leden van de Al gemene Studenten Vereniging Amsterdam (de A.S.V.A.), het nieuwe studentencentrum der A.S.V.A, in de contreien boven het studententheater Hypokriterion in ogenschouw geno men. In dit centrum, dat prof. dr J. Kok, voorzitter van de Stichting On derlinge Studenten Steun, opende door liet doek van de plattegrond van de nieuwe lokaliteiten weg te trekken, zijn de nieuwe kantoren va.n de A.S. V.A., het Studenten Verzekerings bureau „Pro Civibus", het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studenten betrekkingen en de organisatie „Ex periment ln International Living'' ge vestigd. Bovendien is in de nieuwe ruimte ook een donkere kamer inge richt, waar fotograferende studenten hun negatieven kunnen ontwikkelen en afdrukken, als een der laatste activi teiten van de A.S.V.A., die plannen heeft om een werkstudent opdrachten van haar leden te laten uitvoeren en zo zijn studie te bekostigen. Deze con centratie van de diverse bureaux uit de studentenwereld in het Kriterion- gebouw maakt een belangrijk intensie ver samenwerking tussen de studen- tengroepen mogelijk dan tot dusverre het geval was. STUDENTENHOTEL raraf Aan de opening van het A.S.V.A.- H centrum aan de Roetersstraat was gisteravond in Hypokrite rion de bestuursoverdracht va.n de A.S.V.A. voorafgegaan, waarbij het oude bestuur uitlegde wat het in het afgelopen jaar met het vertrouwen en de 60.000 van de aanwezigen had ge daan. Het nieuwe bestuur hesprak het plan om tot de oprichting te komen van een studentenhotel, zoals dit in iedere universitaire stad van Europa behalve in Amsterdam aanwees' was. Prof. dr G. C. Heringa hesprak tijdens deze bijeenkomst nog de verhouding Civitas-TJniversiteit en deed een drin gend beroep op de Civitas om uit te roeien wat volgens spreker eigenlijk niets anders was dan een adolescente overgevoeligheid ten aanzien van de samenwerking tussen hoogleraren en studenten. Het was nodig dat de Civi tas een groter solidariteitsgevoel onder de studenten kweekte en zij zich be wust werden dat de sociale zorg geen fooi of vorm van liefdadigheid is, maar dat het gaat om de sociale status van de studenten; dat de studentengroep in de maatschappij haar plaats "moet vinden en dat zij een basis van samen werking met de universiteit moet Vinden. KALENDER Aililerziélena.vond vanwege <Te Herst. Eva,mg. Luth. Kerlc in <ie Adventskerk, Keizersgracht 676, op Maandag 2 Nov. n.m. 8 uur. Spreker: ds E. E. J, Bi-k, medewerking door mevr. Len-1 Vlaande- denSlagt-, alt, en de 'heer Adriaa/n Key- zer, orgelist. UITGAAN 2 uur, Revue on Ice; Centraal Thea ter: Elke avond om 8 uur speelt Het Vrije Toneel Graag of Niet; Concert gebouw: Va-navond om 8.15 uur dirigeert Eduard Flipse een volksconcert; jn de kleine zaal draagt Nel Oosthout van avond om 8 uur Mannequin van Panny Hurst voor; morgen om 2.30 uur dirigeert Eduard Flipse een concert voor hiet- Amsterdammersmorgen om 2.30 uur de bariton Pierre Mottel, begeleid door Felix de Nobel; Hypokriterion: Morgen om 2 en 4 uur kindervoorstellingen (goo- chelen)Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur, morgen ook om 2 uur, Toon Her man's cabaret Ballot; Leidseplein Thea. ter: Elke avond om 8 uur Marti e Ver- denius' cabaret Te Waar om Mooi te zijn; Nieuwe de la Mar: Dagelijks om 8 uur In de Winclcel van Sinkel, door het ensemble Wim Sonneveld; Stadsschouw burg: Vanavond om 8 uur speelt de Nod. Comedie Dagboek van een Deugniet morgen om 12.30 uur geeft de Nod. Opera Lohéngrin; De Ned. Comedie speelt mor gen om 8 uur 'n Zomerdagdroom (bosl. voorst.)Maandag speelt de Haagse Co medie 'n Feestelijke Dag (besl. voorst.) Stedelijk Museum: Morgen om 2.30 uur concert door Ru Ottn (klarinet) en Eort.je Davelaar (piano); Tropenmuseum: Mor gen om 2 uur treedt Indra Kamadjojo op met. Oosterse dansen. HET Is genoeglijk wandelen rond het middaguur in de binnenstad. Vol is het er met flanerend kan toorpersoneel. dat wordt „gelucht", met beursheren en moeilijker te defi niëren stadgenoten. Op het Damrak zyn de terrasjes druk bevolkt, op het Rokin kan men haast geen plekje vin den om op zyn gemakt de boekwinkels te bekijken, ln de Kalverstraat schui felen de jonge meisjes en jongeman nen voorbij in een eindeloze stoet. Amsterdams glorie! Maar o wee, wanneer men luistert naar de gesprekken, welke de zich in de zon koesterende wandelaars met elkaar voeren en waarvan telkens in het voorbijgaan enkele flarden tot u overwaaien. Bijna niets anders dan bittere uitlatingen over vermeend on recht. boosaardige verwijten aan het adres van collega's, patroons of familieleden. Ze zijn er wel. de opge wekte gesprekken, maar ze zijn verre; in de minderheid. Let eens op; „Nou, toen zei ik: ben je helemaal gek!"... „Die vent kan zó gemeen zijn, maar ik heb hem door!"„ZJjn vader is ook niet helemaal snik",Zp'n rotkereld, wat -verheeldt-ie zich" Zelden vangen we iets onverwachts vermakelijks op, merendeels zijn het klanken van teleurstelling en zich ge dupeerd gevoelen. Ja toch, voor een of andere modezaak: „Het ls een beeld va.n een jurk, de kleur zou me goed staan"....'.. Hoe zou het toch komen dat er zó weinig plezierigs door pra tende mensen wordt gezegd? Er is toch wel iéts opwekkends in ons dage lijks bestaan, vooral als de zon ons zes zeven weken achtereen be- schynt. En ten slotte kijken we dan maar naar de verliefde paren, die in elkaar verdiept temidden der menigte kuieren. Maar wat z y zeggen, horen we nu juist niet.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2