ALGEMEEN HANDELSBLAD sjlieatre Jlmster6amsc£e f&ourant Vredes-Nobelprijzen voor Schweitzer en Marshall „Honderd procent werk" DEZE WERELD "TV-a /Y/f/yn/j Toch minder V.S.- troepen in West-Europa Emeric Kalman overleden Conferentie beraamd over TRIËST Wisselend weer Ruzie over een dode walvis iF 126e JAARGANG - No. '41243 Directeur: mr C. A. STEKETEE ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Een zendeling en een generaal: De weldoener van Lambarene en de ontwerper van het grootste na-oorlogse herstelplan beide geëerd TJET Nobelprijs-comité uit het Noorse Storting heeft gisteren Nobelprijzen voor de vrede toegekend aan twee grote figurendr Albert Schweitzer, de weldoener van Lambarene, en generaal George C. Marshall, de geestelijke vader van het plan-Marshall. De prijs voor 1952, die het vorige jaar niet werd toegekend, is bestemd voor Schweitzer (die al in 1950 candidaat was en het vorige jaar opnieuw) en de prijs voor dit jaar aan Marshall, die ook reeds in 1950 candidaat was. Traditiegetrouw heeft het comité de toeken ning van de prijzen niet gemotiveerd, maar mén mag aannemen dat de prijs voor 1952 de erkenning inhoudt van de weldadige invloed van Schweitzers werk op de mensheid en dat Marshall de prijs voor 1953 heeft gekregen wegens zijn zeer grote verdiensten op het gebied van het naoorlogse herstel van een groet deel van de vrij© wereld. Marshall is de tiende Amerikaan, die de vredesprijs krijgt en de eerste militair in d<e rij van winnaars van de prijs. Dr Schweitzers prijs bedraagt 171.134 Zweedse kronen (ongeveer 120.000 gulden) en die van generaal Marshall 175.292 Zweedse kronen (ongeveer 127.000 gulden). De vredesprijs is evenals de overige Nobelprijzen in 1896 ingesteld bij testamentsbeschik king van wijlen Alfred Nobel, de Zweedse uitvinder van het dynamiet. Zweden en Noorwegen hadden toen nog dezelfde koning. De vredesprijs wordt traditioneel toegekend door een commissie uit het Noorse parlement, maar uitgekeerd in Zweedse kronen uit het prijzenfonds van de Nobelstich- ting in Stockholm. carrière plotseling op. Hij was toen docent aan de theologische faculteit en professor in de religieuze filosofie te Straatsburg, predikant van de St, Nico- laaskerk, organist aan het Par ij se con servatorium.. Zes jaar lang studeerde hij medicijnen en aan het einde van. die periode werd hem zowel de graad van doctor in de medicijnen als van doctor in de chirurgie ALBERT SCHWEITZER Schweitzer wérd op .14 Januari 1875 in Gvnöbach dn de Elzas geboren als zoon van een predikant. Reeds op zeer jeugdige leeftijd vopelde hij zich zeer sterk aangetrokken, tot filosofie, religie en. muziek. Op 24-jarige leeftijd bezat hij reeds vier.' doctoraten op verschillend terrein, hem verleend door de universi teit van Straatsburg, had hij een studie over de Duitse filosoof Immanuel Kant géschreven en was hg een organist van Internationale faam. Voor zijn dertigste jaar waren van zijn hand reeds belang wekkende geschriften over theologische onderwerpen verschenen en had hij een belangwekkende studie over Each voor bereid. Zijn beschouwingen over Bach en zijn kwaliteiten' als. organist plaatsten hem in de eerste rijen der musici en musicologen van de wereld. Doch in 1905 gaf hij zijn briljante Admiraal Radfox-d. de voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs. heeft Vrijdag bij zijn vertrek van Parijs naar Frankfort verklaard, dat tengevolge van de ontwikkeling van atoomwapens de sterkte van de Ameri kaanse troepen inN Europa op de lange duur zal kunnen woi-den verminderd. Een eventuele vermindering zou echter eerder op de ondei-steuningsti'oepen be trekking hebben, dan op de troepen aan het front. De admiraal noemde bekrach tiging van het E.D.G.-verdrag de belang rijkste kwestie in de geschiedenis van de Nato. Componist van Die Czardas- fürstin De componist Emeric Kalman, wiens operettes over de gehele wereld bekend zijn geworden, is gisteravond, 71 jaar oud, te Parijs overleden. Kalman, die Hongaar van geboorte was, vestigde zich twee jaar geleden in de Franse hoofd stad, na voordien in New York te heb ben gewoond. Zijn bekendste operette is Die Czardas- fürstin. Andere operettes van zijn hand, die zich dn een grote populariteit moch ten en mogen verheugen, zijn VedJchen von Montmartre, Grafin Maritza, Das Hollandweibchen en Kaiserin Josephine. Kalman is oorspronkelijk voor pianist opgeleid; hij moest deze carrière echter opgeven na een zi kte, waardoor hij zijn handen niet volled. - kon gebruiken. Hij wijdde zich aan de symphonische com positie, doch ging later, geïnspireerd door de successen van Franz Léha.r, op de operette over. Zijn eerste werk, Herbstmanoeuvre werd al dadelijk een enorm succes in Wenen, de stad waar hij zijn muzikale opleiding had genoten. Enkele dagen voor zijn dood heeft hij zijn laatste operette. Frau Arizona, vol tooid. Ze zou in Februari 1954 te Bern haar eerste uitvoering beleven, Het stoffelijk overschot van Kalman zal in Wenen worden begraven. In de Beierse Alpen en in het Taunus- gebergte is de eerste sneeuw gevallen. De Franse regering wil op 5 Novem ber de nieuwe verdragen doen ratifice ren met Saarland, In Engeland hoopt men weldra door atoomenergie electricite.it voor algemeen gebruik te 'kunnen opwekken. verleend. Kort daarop besloot hij zich als zendeling naar Frans-Afrika. te be geven. In 1912 huwde hij Helène Bress- lau, die zich toen reeds'voorbereid had op haar taak als verpleegster voor hun gemeenschappelijk medisch leven, in het oerwoud, Hij bouwde zijn eigen zieken huis in Lambarene, werkte als missiona ris en arts en begon daar aan zijn „Filosofie van de beschaving". jyjARSHALL, die geboren werd in Uniontown (Pennsylvania)stu deerde aan het militair instituut van Virginië. In de eerste wereldoorlog maakte hij deel uit van de Amerikaanse troepen in Frankrijk. Hier ontdekte men zijn aanleg voor het ontwerpen van plannen. Marshall doorliep verschillende rangen en werd tenslotte chef-staf van het achtste legerkorps. Zijn scherp door zicht viel wijlen president Roosevelt op, en aan de vooravond van de tweede wereldoorlog kreeg hij de opdracht de militaire leiding op zi'ch te nemen. In December 19jl kwam ook Amerika in oorlog. Marshall bleef chef-staf tot het einde van de krijg In 1945 ontving Marshall van Truman zijn eei'ste diplomatieke opdracht: een missie naai' China, waar hij moest trachten Tsjiang Kai-sjek en de com munisten tot samengaan te bewegen. Zijn missie had geen succes en Marshall keerde in het bui'gerlijke leven terug. Doch president Truman benoemde lxeïn in 1947 tot minister van buitenlandse zaken. Toen Marshall tijdens feestelijkheden op de Harvard-Universiteit zijn plan uiteenzette om economische hulp aan Europa te verstrekken, op 9 Juni .1947, aanvaardde de Britse minister van bui tenlandse zaken, Ernest Bevin, het plan onmiddellijk. Het „Marshall-plan" werd afgewezen door de Sowjet-staten, maar droeg zeer veel bij tot het herstel van West-Europa. In 1949 trok Marshall zich opnieuw terug. Doch niet voor lange tijd. In 1950 verzócht Truman hem minister van defensie te worden en de hei-bewapening van de Ver. Statten te leiden. De generaal bleef een jaar als minister van defensie aan. In September 1951 legde hij zijn hoge functie neer en werd benoemd tot ere-president van het Amerikaanse Rode Kruis. De toekenning van de Nobelprijs voor de vrede is een erkenning van Marshalls grote verdiensten als ontwerper van een plan, dat door bevordering van het economische herstel de 'zware wonden van de oorlog hielp helen. GEORGE C. MARSHALL Bidault bemiddelt Wij vestigen uw aandacht op: STANIA STATU OENKERK, voor de Friezen meer dan een namn pag. S HUMORIST ZIJN is niet altijd een grapje pag. h VAN DE PARIJSE BOULE VARDS pag. If MISLUKTE PREMIèRES van to neelstukken pag.Jf EROS in zijn wiek geschoten ft (films van de week) pag. 7 LUISTER IN HET VERLEDEN VERANTWOORDING VAN GIF TEN bij het Ha/ndelsblad, bin- nengelcomen voor de Stille Ar men pag. 9 BEN JONSON, Shakespeare's vriend en rivaal pag. 11 JEAN GIANO'S jongste roman pag. 11 De VERKOCHTE BRUID in première pag. 11 OLYMPISCHE SPELEN georga niseerd door een Australische Korea-generaal pag. 13 ALS AANDELEN IN FAMILIE- VENNOOTSCHAPPEN aan de beurs komen pag. 15 De Zuidslavisclie minister van Buiten landse Zaken, Koca Popowitsj, heeft in een door de Franse radio uitgezonden vraaggesprek, dat hij voor zgn vertrek naar Belgrado toestond, verklaard dat hij optimistisch is na zijn besprekingen met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Bidault, over de kwestie- Triest. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, Henry Suyda.ni, verklaarde Vrijdag, dat het ministerie er naar streeft de volgen de week uitnodigingen aan Italië en Zuid- Slavië te zenden tot bijwoning van een vijfmogendhedenconferentie over Triëst. Naar verluidt zou de Franse minister aan Italië en Joegoslavië bijzonderheden hebben medegedeeld over het Westelijke plan, om de Zone-A aan Italië te laten en de Zone-B aan Joegoslavië, maar om Belgrado belangrijke concessies te doen in de haven van Triëst en de bestaande grenzen aan te passen volgens betere ethnische lijnen. Men verwacht dat Bidault weer met Pella zal spreken na zijn onderhoud met Popowitsj en met de Amerikaanse am bassadeur Dillon. Autoriteiten van de Italiaanse stad Klimroos voor de Reina Prinsen Geerligsstraat Een klimroos, geschenk van Z.K.H. prins Bernhard, zal op Woensdag 4 Nov. worden overgedragen voor de beplan ting van de Reina Prinsen Geerligsstraat in de tuinstad Slotermeer. Bij deze plechtigheid, die des middags om half drie wordt gehouden, zijn degenen, die in het verzet hebben medegewerkt met Reina Prinsen Geerligs, die koerierster was van de staf van prins Bernhard, welkom. De heer Koning, hoofd van de gemeentelijke dienst van beplantingen, zal de roos overdragen. Udine hebben een journalist gearres teerd, die in het bezit was van gegevens over de Italiaanse strijdkrachten in het grensgebied. De gearresteerde pre gandist, Isïdoro Predan, bezit de liaanse nationaliteit, doch hij heet te werken voor de Joegoslaven. De V. S. zullen 10.000 ton graan naar Jordanië zenden, waar de droogte de oogst zeer heeft geschaad. Door het aftreden van het Labour- parlementslid Field zullen binnenkort tussentijdse verkiezingen nodig zijn in North Paddington. De Cubaanse regering heeft de Uni ted Havana Railways, een Engelse maatschappij, overgenomen voor 50 millioen gulden. Weersverwachting De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking met plaatse lijk enige regen, maar later van het Westen uit opklarend. Oveiwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt vanmorgen te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade). 8.40 u., 6.fi gr. C„ luchtdruk 1012.2 millibaren of 753.1 mm, 'windrichting en -kracht ZZW 3, max. temp. gisteren 9.1, min. temp. 6.3, neer slag 0.7 mm. Zon morgen op 7.34. morgen onder -m. 17.12; Maan morgen op 1.54, mor- Seh onder 15.06. Nieuwe maan op 6 November. HET WEER IN EUROPA Weeroverzicht Toenemende regen- kansen T\E OCTOBERMAAND van dit jaar is in ons land wel bijzonder droog ge weest. Zo viel in De Bilt nog gee-n 6 mm regenhoewel de normale maandsom 71 bedraagt. De droogte in ons land is des te opvallender, omdat in naburige landenmet name Engelandgrote delen van Frankrijk en Duitsland, veel gro tere hoeveelheden regen vielen, om van Italië maar niet te spreken. Zo werd b.v. gisteren in Duitsland plaatselijk meer dan 20 mm afgetaptterwijl een storingsfront boven Engeland 10 mm regen bracht. Dit storingsfront pas seerde in de afgelopen nacht ons land, maar verloor daarbij aan intensiteit, zo dat bij ons hoeveelheden van minder dan 2 mm werden afgetapt, zo meldt het K.N.M.I. Kenmerkte de afgelopen maand zich dus in ons land door rustig, zacht en droog weer, bijzonder opvallend is wel dat d,e meeste zonneschijn steeds op Zondagen werd geregistreerd. Men kan dus wel zeggen dat wijwat het weer betreft, deze maand in ieder opzicht zijn verwend. Gedurende de laatste paar dagen hebben zich echter wijzigingen in de al gemene luchtdrukverdeling voltrokken die waarschijnlijk tot gevolg zullen heb ben, dat het weer begin November een meer gestoord karakter zal krijgen. De storing, die vannacht passeerde, kan dan ook worden beschouwd als de voor bode van een serie oceaanstoringen, die de komende dagen naar West-Europa zullen doordringen. De eerste daarvan heeft de Britse eilanden reeds bereikt, en zal haar invloed morgen over ons land uitbreiden, zodat de kans op enige regen vrij groot is. WATERSTANDEN Manheim 1.83 (+0.06), Kaub 1.26 (+0.14), Trier 1.14 (+0.03); Koblenz 1.27 (+0.13); Keulen 0.62 (+0.09.+ Ruhrort 2.44 (+0.03); Lobith S.29 (0.01); Nijmegen 6.03 (onv.) Arnhem 6.49 (onv.); Eefde 1.59 (+0.02); Deventer 0.S2 0.01)Namen la Plante 1.30 (—0.02)Borgharen 39.01 (—0,10), Bel- feld 10.84 (+0.03); Grave 4.61 (+0.06). De dreiging van arrestatie hing boven het imposante lichaam van de geprepareerde walvis, die een van de sensaties' is geworden op het gebied van het naoorlogse kijkspul. Twee Nederlandse firma's hebben namelijk ruzie met elkaar gekregen over het geld dat hij in het laatje brengt, aldus U.P. Nadat het zoogdier in Parijs een netto recette had geboekt van ruim vijf mil lioen gulden, is de walvis op tournee gegaan door de provincie, waar hij 1.000.000 francs per dag opbrengt. Men vermoedt, dat het gerecht zich met hem zal gaan bezighouden, wan neer hij in Rouaan neer zal strijken. Twee Nederlandse zakenlieden heb ben bij de rechtbank van Bourges een contract gedeponeerd, waarin staat dat zij gedurende 30 jaren recht hebben op een aandeel in de exploitatiewinst. De gedaagden beweren dat de eisers slechts met hen geassocieerd waren in een overeenkomst over een miniatuurspoor weg, die al lang is afgelopen. De walvis, die het vorige jaar ter hoogte van de Noorse kust werd gevan gen, krijgt reeds enige tijd niet meei zijn vroegere dieet van dagelijkse in spuitingen, maar de speciaal gecon strueerde koelinstallatie staat rustig te draaien in zijn maag. Zjjn dagen zijn echter geteld. „We leven van de ene dag in de andere met hem, zei de oppasser, hij kan zo tot stof uiteenvallen." De Anglo-Iranian Oil heeft een onveranderd intei-im-dividend van 5% aangekondigd. zw. bew. O 51 1 regen ONO 2 9 geh. bew. ZZO 6 regen OZO 10 zw. bew. windstil ZZW 4 onbew. ZW 3 6 mist OZO 2 3 regen ZZW 4 licht bew. NNW 5 zw. bew. OZO 10 geh, bew. ZZO- 2 zw. bew. windstil onbew. Z 2 mist OZO 2 onbew. windstil zw. bew. OZO 4 Helsinki Oslo Stockholm Kopenh. Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zurich Wenen De gegevens (van heden 7 uur) achter de stations vermeld, zijn resp. het weer, de windrichting, windsnelheid per sec., in. temp. gisteren en neerslag afgel. 24 ur. De gegevens van A'dam zijn opgeno- len op Schiphol. Verval der symbolen T~hE gemeente Rome geeft elk jaar onge veer 190 gulden uit voor het levensonderhoud van een wolvin en een ade laar, symbolen van Ro me's oude glorie. Men vraagt zich echter af, of hun functie zelfs dit be scheiden bedrag wel waard is, want de toeris ten zien de dieren nooit en de meeste Romeinen weten zelfs niet, waar ze te vinden zyn. De wolvin is zeven jaar ouden de adelaar nog ouder en half blind, en beide die ren zitten in een soort hol in de Camidoglioheu- vel onder het stadhuis van Rome achter tralies. De wolvin moet de her innering levend houden aan haar soortgenote, die Romulus en Remus, de stichters vwn Rome, zoogde, en de adelaar herinnert aan het sym bool der Romeinse le gioenen. Voor 190 gulden per jaar kunnen de die ren echter niet behoor lijk worden gevoed en zij worden steeds magerder* De weinige bezoekers hebben ook geen begrip voor de symbolische be tekenis van een wolf en- een adelaar onder het stadhuis van Rome. Ze vragen, waarom die schuwe hond en die ma gere vogel daar zitten. Van Ouwcrkerks front EEN VAN DE VIER CAISSONS, die het stroomgat bij Omoerkerk zullen af sluiten, is gisteren geplaatst. Deze eerste Phoenix, haaks op de oude zeedijk gezet, ■vormt het westelijke landhoofd, waarop de andere drie binnen tien dagen zullen aansluiten, indien er althans geen tegen slagen komen. n® mist van gistermorgen was bijna spelbreker geworden, toen de .Phoe- •caisson naar. de westelijke oever van het Ouwerkerksé stroomgat moest wor den gesleept. -Het- werk had bij vloed moeten geschieden, doch het kon eerst voortgang vinden nadat de mist was op getrokken en aangezien toen het water reeds bêgon te vallen, werd het werk er niet eenvoudiger door'.. De felle stroom maakte inschakeling van een 'groot aan tal sleepboten noodzakelijk. Niet zes, maar veertien boten hebben ten slotte het karwei opgeknapt. Tot het laatste ogenblik werd aan de bez'mking door gewerkt en er heerste spanning. De plaatsing verliep buitengewoon vlot. Om kwart over vier stond de caisson stevig op haar plaats en nu bleek, dat de be- zinking prachtig „lag", hetgeen mooi succes mag worden genoemd v de honderden arbeiders, die door het maken van lange werktijden het uiterste hebben gegeven om „honderd procent werk" te leveren. De stemming aan dit laatste front tegen de vijand Water kon ■tviet beter zijn. Het voorspel van de sluiting is' nu achter de rug. Met trillend hart (vol hoop) zien de bewoners van Dniveland Churchillaltijd Churchill Het Britse Labourlid Herbert Mor rison heeft de British Press Council verteld, dat hijwanneer hij de pre mier Churchill in een rede critiseert, onvermijdelijk stapels brieven krijgt, meestal van vrouwen, die zeggen: „Mijnheer, hoe durft u onze geliefde Winston aan te vallen, u behoort u te schamen". De vroegere minister van Buiten landse Zaken zei, dat hij Churchill eens had gevraagd: „Krijgt u ooit brieven als n my aanvalt?" Sir Win ston kon hét zich niet herinneren. uit naar het grote moment, dat het stroomgat van Ouwerkerlc zal worden afgesloten. Thans is men volop bezig om de bezinking voor de drie sluit- caissons in orde te maken. Het is goed weer, moge het zo blijven. Vooral mist is slecht, want de aanvoer van stort- steen en andere materialen moet gesta dig kunnen voortgaan. RTTS NAAR Tegen het eind van de F- volgende week zal de JBLRGH bootdienst van Zierikzee naar Bux-ghsluis woi-den opgeheven. Hiervoor in de plaats komt een busdienst van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij, die van Zierik zee over Brouwershaven via de in z~~ leg zijnde noodverbinding langs Langedijk aa.n de Nooi-dzijde van het eiland naar de Schouwse Westhoek zal rijden. Dit betekent een belangrijke vér- betering, aangezien de bootverbinding vooral bij slecht weer ei-g kwetsbaar was. SCHARENDUKE rendrjke rijden, een dorp, waarover wei nig is gesproken, ofschoon het tot de Schouwse plaatsen 'behoort, die zeer van de water-snood te lijden hebben gehad. Er werden niet minder dan vijf en zeven tig woningen verwoest en het Iaat zich aanzien, dat de totale herbouw nog ge ruime tijd op zich zal laten wachten.- Een architectenbureau te Middelburg heeft opdracht gekregen tot het maken van een herbouwplan, dat vijftien wo ningen omvat, dat is dus slechts een vijfde deel van het benodigde aantal. ITRT'FMe Leeuwarden, dat het dorp Kerkwerve BELLE WAGEN heeft geadopteerd, heeft na het bekend worden van het feit, dat deze zwaar ge troffen plaats eindelijk droog is geko men en Weldra weer over de weg bereik baar zal zijn, een bellewagen geschon ken, waarmee een geregelde dienst op Ziei'ikzee zal kunnen worden onder houden. DE Commissie van onderzoek naar de rassenkwestie in Zuid-Afrika, welk comité is ingesteld door de Assemblee der V.N., heeft een lijvig rap port gepubliceerd, opgesteld door de heren Santa Cruz (Chili), Laugier (Fx-ankrijk) en Bellegarde (Haïti). Deze stellen voor, een Ronde-Tafelconferen tie te organiseren van alle bevolkings groepen in Zuid-Afrika (blanken, kleur lingen, Indiërs en negers) ten einde een bevredigende regeling te vinden om trent haar sainenieven in één staat. Tlxans is volgens de commissie de blijvende overheersing van de gekleurde rassen door de blanken het hoofddoel. Bijna tachtig procent van de bevolking zou aldus in een staat van onderge schiktheid worden gehouden, zonder vrijheid van politieke activiteit, van wonen, van zich verplaatsen, van eigen dom of van huwelijkskeuze. Aan de ge- kleurden zijn woonplaatsen aangewezen, „gemengde" huwelijken zijn hun niet toegestaan, hun reismogelijkheden zijn beperkt en naar verhouding beschikken zij over veel minder grond dan de blanken. Het rapport critiseert scherp toestanden, die In strijd zijn met V.N.- beginselen, omdat deze de mensenrech ten gehandhaafd en rassen-discrimina tie afgewezen willen zien. Er kan weinig twijfel aan bestaan, dat inderdaad de Zuidafrikaanse apart heid zeker geen maatregel van de regering van Malan, doch voordien reeds bevestigd in strijd is met de idealistische doelstellingen van de. V.N. Deze mogen zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van een der leden. Zij kunnen wel verlangen, dat een lid ernst maakt met toepassing- der genoemde beginselen. Het feit, dat India en Pakistan het opnemen voor de Voor-Indiërs, betekent nog niet dat daardoor tussen naties een geschil be staat, hetwelk vrede en veiligheid be dreigt. Inderdaad is de zaak van bin nenlandse aard. Maar zij schaadt Zuid- Afrika in alle staten met gekleurde be volkingen en belemmert de eigen ont wikkelingskansen. Voor zijn industriali satie behoeft het land geschoolde ar beidskrachten en administratief perso neel. Deze categorieën te houden in een toestand van dienstbaarheid kan op den duur leiden tot felle vormen van klas senstrijd. INDIEN men spreekt van apartheid I onderscheide men ten minste drie soorten van segregatie. De eerste, welke men „sociale apartheid" zou kun nen noemen, is onvermijdelijk. Groepen met hoger civilisatie, ontwikkeling, wel stand en hygiëne zullen zich altijd af zonderen van de laagste landen. Con tacten, omgang, huwelijken enz. zullen tussen hen schaars zijn. Die scheiding van woonplaatsen, scholen, geestelijke milieu's en functies doet zich ook voor in Rhodesia, Nyassaland en liet Portu gese gebied, grenzende aan de Unie. Maar het is hier de wens, dat gecivili seerde gekleurden, die als blanken denken en leven, worden opgenomen onder de leidende standen, in het sociale verkeer, de scholen, de kantoren, de vertegenwoordigende lichamen en het bestuur. In Portugese en Britse kolo niën worden beter ontwikkelde inheem sen gelijkgesteld met blanken. Want hoe onvermijdelijk ook de sociale segregatie moge z§n, zy wordt onverdraaglijk, zo dra zü wortelt in rassen-discriminatie. De „rassistische apartheid" is in strijd met de essentiële mensenrechten, zoals die in onze tijd worden beleden, verreweg de meerderheid der volleen, die de V.N. vormen, is (indien men dan al van „ras" wil spreken) niet blank en sterk gemengd. De derde vorm zou men de „poli tieke apartheid" kunnen noemen. Zij bestaat daarin, dat men aan grote massa's politieke rechten onthoudt opgrond van ethnische, religieuze of soortgelijke gronden. Nu is ware demo cratie in de wereld nog maar een schaars verschijnsel, en het gebrek daaraan plaatst Zuid-Afrika geenszins in een uitzonderingspositie. Wat dat aangaat kunnen verscheidene Latijns- Amerikaanse, Arabisch-Aziatischeof communistische staten aan Malan wei nig verwijten. Maar het weigeren van politieke vrijheden aan minder bedeel den, die op weg zijn naar grotere ont wikkeling en meer welstand (al bereikt die nog geenszins een Westers peil) leidt wellicht tot buiten-parlementaire acties van revolutïonnaire aard. En hoeveel meer; indien het criterium de huidskleur wordt! Men kan aan Zuid- Afrika geen Westeuropese maatstaf aanleggen, maar wel bezoi'gd zijn over de gevolgen van een politiek, welke de evolutie der ganse mensheid miskent. DE STRIJD TEGEN HET WATER bij het stroomgat bij Ouwerkerk gaat dag en nacht voort, 's Nachts zorgen natri- umlampen en sterke schijnwerpers voor voldoende licht. Heroriëntering bij het Middelbaar Onderwijs Conferentie te Amersfoort - In de Int. school voor wijsbegrete te Amersfoort is gisteravond een drie daagse conferentie over „heroriëntering bij het middelbaar onderwijs" begonnen. Urof. dr H. M. J. Oldewelt behandelde „de crisis van het gezag in de moderne democratische samenleving". Sprekers conclusie luidde, dat de opvoeders zelf deze gezagsvorm moeten betrachten: naarmate zij macht opgeven winnen ze aan autoriteit, want de drang om auto riteit toe te kennen is bij het kind enorm sterk, en zijn volgzaamheid jegens een drager van autoriteit is instinctief. Wanneer een verhouding van machtige tegenover zwakke het aan het kind onmogelijk maakt oxxx autoriteit toe te kennen, dan wox-den daarmede zijn bloei- mogelijkheden ernstig aangetast. In Saint Etiënne heeft de Franse politie een wapenvoorraad gevonden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1