r Schouwen's herstel: verbeten gevecht tussen aartsvijanden Moet Ueens horen! KOERIERSTER STORMEN DREIGEN Moeilijkste waterstaatswerk ooit in ons land verricht Tientallen Kerstkisten gaan de zeeën over Vrijdag 30 October 1953 11 f) E verraderlijke en onbereken- bare krachten van het water zyn onbekend in aantal en hevig heid. Met deze ervaring in gedach ten en als een mogelijkheid van on gewenste correctie op de plannen, leeft op Schonwen-Duiveland de hoop. dat over ongeveer een week de laatste dijkdoorbraak van het gehele rampgebied, het grote gat bij Ouwerkerk, gesloten zal kunnen worden. Gelukt dit plan, dan zal een hartgrondige zucht van ver lichting weerklinken. Want iedere dag dat dit prachtige najaar ouder wordt, komen ook de stormen en het hoge water, dié November meestal kenmerken, nader. De tjjd dringt, het is maar kort dag meer! Met de sluiting van Ouwerkerk, zal Scliouwen-Duiveland nog niet volkomen veilig zyn, maar wel zal de fase van de moeilijkste en ris- kantste arbeid afgesloten zyn. Van alle groepen, die aan de sluiting van het eiland hebben gewerkt, Waterstaat, aannemers, bagger-, zuig- en varend personeel, grond en rijswerkers, zal dan een deel van de druk en de spanning waaronder gewerkt moest worden, verdwijnen. De sluiting bij Ouwerkerk zal een historisch ogenblik zijn in het her stelwerk van liet watersnoodgebied. Naar aanleiding daarvan brengen wij hier een reportage over de gi gantische arbeid van Rijkswater staat. Meer optimisme ten aanzien van Triëst WASHINGTON .Ik ben er thans van overtuigd, dat er een conferen tie van vijf over Triëst zal worden gehouden". Aldus heeft de Joego slavische ambassadeur in de V.S., Wladimir Popowitsj, Donderdag avond na een onderhoud met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, verklaard. Hij zei verder: „Wij zijn voor een definitief accoord over Triëst. Wij zijn bereid onze bijdrage tot het vinden van dit accoord te leveren en ons offers te getroosten om* een opiosing van het probleem te be reiken". Dulles was optimistischer dan ooit over de kansen om tot een overeen komst te komen, aldus Popowitsj. Bij Ouwerkerk wordt in koorts achtig tempo, bij licht, maar ook bij duisternis, gewerkt aan het laatste stroomgat van Schouwen- Duiveland, dat vóór de najaars stormen gesloten moet zijn: dat bij Ouwerkerk. Costello, beruchte gangster, weer vrij DETROIT. Een steunpilaar van de New Yorkse onderwereld, Frank Costello, is Donderdag na een jaar uit de gevangenis ontslagen. Hij werd tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens zijn uitdagende houding tegenover de Senaatscommissie, welke een onder zoek instelt naar de misdadigheid. De regering probeert intussen hem zijn staatsburgerschap te ontnemen en hem als ongewenste vreemdeling naar Sicilië, waar hij geboren werd, te deporteren. In een door een chauffeur bestuur de Cadillac reed Costello met zijn vrouw Loretta weg van de gevange nis. (Van een onzer redacteuren) ZIERIKZEE. Schouwen-Duiveland Is op drijfzand gebouwd. Het is natuurlijk overdreven het zo absoluut voor te stellen, maar toch is het drijfzand rondom en onder het zwaarste door de watersnood getroffen I eiland wel in zo grote mate aanwezig, dat die indruk zich gemakkelijk vestigt. Het drijfzand althans is, na de gevaarlijke krachten van de eb- en vloedstroom, een der verraderlijkste elementen, die het dijkherstel van Schouwen-Duiveland telkens weer voor nieuwe problemen en tegenslagen plaatsen. De man die de dagelijkse leiding heeft van het dijkherstel op Schouwen-Duiveland, de 57-jarige ir F. J. B. G. Geers, schuift zijn stoel een klein eindje achteruit in zijn ruime, hoge, eenvoudig inge richte werkkamer met kaarten van het eiland aan de wanden. „Waterstaat heeft aan dat drijf zand moeten wennen. Het kan zo maar wegvloeien. Soms dachten we met een stuk werk al een heel eind' te zijn opgeschoten en dan kwam er Spijkers op laag uater Ds Zandt, die nu pas ontdekt schijnt te hebben, dat bisschop Mar- tinus op ons bankbiljet van 25, staat afgebeeld, heeft weer eens een pijltje kunnen afschieten op de r.k. kerk. Met een principiële bestrijding van het r.k. geloof heeft het niets uitstaande. Wat zou deze dominee zich ergeren als hij bij toeval in Utrecht woonde. Want op de hoog ste kerk van ons land, de Domkerk, nog wel een protestants bedehuis, staat dezelfde bisschop als eeuwig symbool van Christelijke naasten liefde en verdraagzaamheid, Onder het schrijven van deze regels dacht ik nog even: mens erger je niet, lachen is gezonder. De juistheid van deze woorden werd weer eens be wezen, toen mij ter ore kwam, dat een geestverwant van ds Zandt, een Zeeuwse boer, zijn voorraad bank biljetten met de beeltenis van Mar- tinus direct had ingewisseld voor ander bankpapier. Waar zou het naar toe moeten als ook andere groeperingen in onze samenleving spijkers op laag water gingen zoe ken? De atheïst zou de verwijdering van het randschrift van onze „zil veren" gulden en rijksdaalder kun nen eisen en de republikein zou zich aan de daarop aangebrachte beelte nissen kunnen ergeren. Had ds Zandt de helft van de wijsheid van de man op de voorgrond van het bewuste bankbiljet (overigens was volgens mij Salomo niet r.k.). dan zou hij nu geen Don Quichotte- figuur hebben geslagen. GEORGE OVERSTEEGEN. Belasting en emigratie U zoudt mij ten zeerste verplich ten indien ik de gelegenheid kreeg langs deze weg ons meestal scheel aangekeken corps van be lastingambtenaren hulde te brengen voor de zeer correcte, stipte en vlugge service, die het een serieuze emigrant verleent. Zonder aanzien des persoons treden zij u bemidde lend tegemoet met een spontaniteit, die maakt, dat elke aanval van de buitenstaander tot mislukking doemt,. Het corps kan de toets der critiek met glans doorstaan, mits ook u correct zijt met uw gegevens. JAN VAN ELDEREN Azn. Waarom, geen signaal? Wat voor zin heeft toch de z.g. anti-lawaai-campagne? Men zou haast geneigd zijn te zeggen: zij dient om ongelukken te maken. En daarvan gebeuren.er al véél te véél. Haast iedere avond worden er een aantal in de krant vermeld. Maar wie claxonneert krijgt een bekeu ring. Is dat claxonneren werkelijk zo misdadig? Laat dat bekeuren af gelopen wezen. Laat men signaal geven. Dat voorkomt ongelukken! W. v. NOREL. Rechtsstaat? Wanneer ik zo de kolommen van uw blad doorlees, dan treft mij de jurisprudentie en de jurisdictie, die hier beoefend worden. Telkenmale hebben er dodelijke „vergissingen" plaats, meestal door het verplegend personeel. Immer volgt of vrijspraak of een voorwaardelijke veroordeling. Arts doodt zijn broer: vrijspraak. Vader doodt zijn lijdend kind: vader krijgt 2% jaar gevangenisstraf. Chirurg mishandelt patiënt: vrij spraak. Arts staat terecht voor dood door schuld: vrijspraak. Bij de jus titie zijn de medici en hun staf „taboe". Maar ik heb twee dagen in een strafcel moeten doorbrengen, alleen omdat ik niet naar heb wilde luisteren. De wet durfde, niet te dwingen tot inenting, vanwege de grote risico's er aan vérbonden. Is het dan niet onbillijk iemand in de gevangenis te werpen, als hij niet naar eenzijdige verklaringen wil luisteren. Dat is een slag in het ge zicht van de gerechtigheid. STELLOO. Kleine zelfstandigen Zou het niet mogelijk zijn. met het oog op de komende belasting en huurwetten, het inkomen der rustende kleine zelfstandigen, dat deze hebben uit een bij eengespaard kapitaaltje, te belasten gelijk aan het inkomen uit arbeid, indien dit inkomen onder de weistandsgrens blijft? Kan dit kapitaaltje eveneens niet worden vrijgesteld van vermo gensbelasting? Eventueel door lijf renten en pensioentjes niet te ver- kapitaliseren? De enige goede op lossing zou zijn: een staatspensioen voor iedereen, zo groot, dat aan minimum levensbehoeften kan wor den voldaan, te regelen naar de tijdsomstandigheden, zo nodig als voorschot met afrekenenen na over lijden van het dan nog aanwezige kapitaal. Geld hiervoor is wel aan wezig. Zie de enorme uitgaven voor de defensie. RUSTEND KLEINE ZELFSTANDIGE. Onverdiende kritiek? Tot mijn groot leedwezen heb ik in enige bladen ernstige kritieken gelezen op het gedrag van mij en mijn bemanning bij de aanvaring d.d. 21 October met het Belgische vissersvaartuig „Hoop op Zegen". Ik kan slechts verklaren dat ik Griek ben en dat in mijn land de gastvrijheid als een zekere gods dienst wordt beleden. Ik heb de geredde bemanning van het Belgi sche schip aan boord dan ook be handeld zoals mijn menselijke plicht dit voorschrijft. Wij hebben de op varenden schoenen, sokken en on dergoed aangeboden, en voor zover zij dit wensten direct voorzien van eten en drinken. Ik kan slechts ho pen dat mijn verklaring geloof zal vinden bij het Nederlandse volk. Gezagvoerder „VORIÓS HELLAS" (Berichten als waarop de kapitein van het Griekse schip doelt zijn in het Rotterdamsch Parool niet gepu bliceerd. Red.) Twee maanden geëist tegen kapitein die niet ambtelijk was (Van onze correspondent) ARNHEM. Voor de krijgsraad te Arnhem is twee maanden ge vangenisstraf geëist tegen de in middels met groot verlof gezonden 4R-jarige reserve-kapitein P. uit Assen, die dienstreizen zou hebben laten maken zonder vergunning en onjuiste declaraties zou hebben op gemaakt. Zo had hij een sergeant chauffeur opdracht gegeven, wan neer deze toch in Groningen kwam, even een privé kacheltje te gaan ruilen. Ook had de chauffeur ten behoeve van P, kleine omwegen moeten maken. Tenslotte had de kapitein zelf zijn dienstreis in Stadskanaal onderbroken om zijn ernstig zieke moeder te bezoeken. De auditeur-militair nam wel aan dat verdachte niet de opzet heeft gehad zich te bevoordelen. Hij had echter meer ambtelijk moeten zijn. Uitspraak 5 November. Verbreding van de Schie bij Delft onderwerp van studie DELFT In de openbare verga dering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Delft en Onistreken heeft de secretaris dr C. Visser meegedeeld dal de Kamer aan het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland op dracht heeft, gegeven tot het sa menstellen van een rapport met betrekking tot het z.g. Schieplan. In dit rapport zou de betekenis van de Schie moeten worden geschetst, terwijl ook de vraag zou moeten worden behandeld of met die ver breding alleen een Delfts belang is gemoeid of wel een belang dat zich tot overeen groter gebied uitstrekt. plotseling een telefoontje: alles is verdwenen, Drijfzand!" „Neem het grote gat bij Ouwer kerk, Een paar dagen slecht weer in Augustus, waardoor het water met een snelheid van vijf meter per seconde het gat werd doorgestuwd. Het was voldoende om het drijf zand achter de aanzetdijken in be weging te brengen. Weg spoedig verwachtte sluiting! Een tegenslag van een paar maanden en een gro te hoeveelheid te vergeefs verricht werk was het gevolg." Van vroeg tot laat Het. is al over negenen als we het statige patriciërshuis aan het Kraanplein te Zierikzee verlaten, waarin Rijkswaterstaat zijn hoofd kwartier voor dit zwaarst getroffen rampeiland heeft gevestigd. In alle kamers branden de lampen nog. Waterstaat werkt aan het herstel van Schouwen-Duiveland, van 's morgen vroeg tot 's avonds laat. Iedere dag, met een vrij weekend in de veertien dagen. Het is niet nodig waterbouwkun dige te zijn om toch te begrijpen, dat het dijkherstel van Schouwen- Duiveland het moeilijkste, misschien wel het allermoeilijkste werk is, dat in Nederland ooit op water bouwkundig gebied is verricht. In de chaos van een verschrikkelijke zondvloed moest het werk begin nen, met aanvankelijk geen andere hulpmiddelen dan een paar lege handen en vastberaden wil het wa ter de baas te worden. Mobilisatie Welk een hoeveelheid organisa tietalent. improvisatievermogen, durf, vasthoudendheid, ervaring en kennis heeft Rijkswaterstaat in deze „mobilisatie tegen het water" de uitdrukking is van ir Geers moeten opbrengen! Welk een hoge vorm van samenwerking en werk kracht tevens! Want een mobilisatie was het halsoverkop tegen een erf vijand. die Zuid-West Nederland volslagen onverwachts overrompel de. Een mobilisatie voor de vuist weg, zonder plan, zonder voorberei ding. Slechts met één nog ongede finieerd doel voor ogen: de zee moet teruggedrongen. Twee gezworen vijanden botsten op elkaar: het water en Waterstaat. Zonder pardon voor elkaar. De eerste slag was voor de zee. Vol ledig. Maar achter de schermen werkte Waterstaat reeds met razen de snelheid aan de voltooiing der mobilisatie en de tegenaanval. Oosterland, Stevenssluis, Sirjans- land Schelphoek. Ouwerkerk en nog meer namen zullen als begrip pen blijven leven in de waterbouw kundige geschiedenis van Neder land. Begrippen van organiseren, improviseren en aanpakken, van durven en waterbouwkundige ken nis, van risico nemen, tegenslagen aanvaarden, doorzetten en overwin nen. Geluk bij ongeluk Rijkswaterstaat kon en dat was misschien zijn enige geluk bi) Zaak van Berkelse arts terug naar instructie DEN HAAG. De behandeling van de Berkelse moordzaak, die op 9 November voor de Haagse recht bank zou plaatsvinden, is opnieuw uitgesteld en definitief teruggewe zen naar de instructie. De Haagse rechtbank nam dit besluit nadat Dinsdag in raadkamer kennis was genomen van een tweetal brieven, die de vrouw van de Berkelse arts O. geruime tijd voor haar overlij den zou hebben geschreven. De brieven werden aangetroffen in het bezit van O., die zoals bekend, ver dacht van moord op zijn vrouw door het toedienen van vergif in het Huis van Bewaring in Den Haag in voorarrest zit. De Toneelvereniging in de Schouwburg De Toneelvereniging speelt Don derdag 5 November in de Rotter damse Schouwburg Carl Zuck- mayer's „Circus Knie" onder regie van Hans Tiemeyer. Donderdag 10 November geeft, hetzelfde gezel schap een voorstelling van ..Wat is de waarheid" van Pirandello ge regisseerd door A. Defresne. het grote ongeluk zijn Zuider zeedienst, die met de inpoldering van het IJselmeer bezig was. bijna geheel uit zijn werkgebied lichten en naar Schouwen-Duiveland over plaatsten. De IJselmeerwerken wer den geschorst en ook de aanne mersmaatschappij en daarvan wer den naar Schouwen-Duiveland ge roepen. Zo beschikte Waterstaat al spoedig over een goed en bekwaam team van eigen ingenieurs en aan nemers, die elkaar in verscheidene jaren van samenwerking hadden leren kennen en waarderen. Onder deze uiterst deskundige en ervaren leiding werd Schouwen- Duiveland op de zee heroverd, bijna! Want nog rest het grote ver raderlijke gat bij Ouwerkerk. dat men nog in Augustus vóór de Schelphoek. gesloten hoopte te hebben. Nu rekent men op de laatste dagen in de eerste week van November. Slechts weinig mensen zullen op het ogenblik al voorbereidingen treffen voor 't naderende Kerst feest. In het Tehuis voor Zeelieden aan de Veer haven is een groep men sen echter al sinds Sep tember bezig met het in pakken van kerstcadeau tjes. Het zijn de welbekende „Kerstkisten". die op 25 December op zo vele schepen uitgepakt kunnen worden, tot vreugde van alle opvarenden. De gro te waarde van deze ge schenken ligt niet in het cadeau zelf, maar in het bewijs van medeleven van .thuis", dat de Rot terdamse zeeman op deze manier wordt verschaft. Vorig jaar verzond het comité „Kerstfeest op Zee" kisten voor 210 schepen. Ze bevatten in totaal 6464 pakjes. In enkele vertrekken van het Tehuis voor Zee lieden kan men op het ogenblik maar beter niet het hoofd om de hoek van de deur steken. Daar wordt gepakt, geplakt, gesorteerd en getimmerd dat het een lieve lust is. Elke dag is er een groepje zeemans vrouwen present om de pakjes klaar te maken. Voor vijf en dertig sche pen zijn de kisten al de deur uit; de rest zal in de komende weken worden voorzien. De inhoud van de geschenkpak ketjes loopt heel sterk uiteen. Alle maal bevatten ze een tijdschrift en een liturgie, maar bovendien zitten er nog een of meer goede of prac- tische dingen in: boeken, scheer spiegels. tabaksdozen, kussens, zon nebrillen, aanstekers, enz. Wat verstuurd wordt hangt, heel sterk af van wat het comité zelf ont vangt. Het heeft natuurlijk talrijke artikelen moeten kopen, maar ook veel ten geéfchenke gekregen. Aan stekers. pocketbooks, zakdoeken; nog steeds komen al die welkome ge schenken aan de Veerhaven binnen. De dames verwerken ze meteen in haar pakjes. Alle geschenken krijgen een fees telijk rood lintje. Het papier dat de dames gebruiken om alles in te pak ken is een cadeau van drie papier fabrieken. Hoge onderscheiding voor dr M. Elzas Dr M. Elzas heeft gistermiddag zijn werkzaamheden als internist van het ziekenhuis Coolsingel be ëindigd in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tevens herdacht hy zyn veertig-jarig artsenjubileum. In de Gehoorzaal van het ziekenhuis is hij gehuldigd. Een hoogtepunt was het, toen wethouder A. Hogeweg mededeelde, dat dr Elzas was be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Wethouder Hogeweg releveerde het vele, dat dr Elzas voor de lij dende mensheid heeft gedaan. In het Coolsingelziekenhuis heeft hij j 7V2 jaar zijn functie vervuld, daar voor was hij vooral bekend als ge neesheer-directeur van het Joodse ziekenhuis. De Duitse bezetter maakte hieraan een abrupt einde. 1 Met nadruk gewaagde de wethou- der van het menslievend karakter van de scheidende en van de grote I dankbaarheid van de patiënten, j Dr P. J. van der Schaar, direc teur van het Coolsingelziekenhuis, hield een toespraak, waarin hij eerbied, trouw, moed en kennis de pilaren noemde, waarop het. leven I van dr Elzas -""as geschraagd. Na- I mens de staf van het ziekenhuis bood hij een geschenk aan. Nog vele sprekers voerden het woord, waarbij o.a. de bijzondere betekenis, die dr Elzas heeft voor de Joodse Gemeenschap, werd ge releveerd. De scheidende jubilaris werd daarbij onderscheiden met een Joodse ere-itiel. Examens Geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde mej. M. A. Brouwer en mej. G. A. Menalda. Voor het examen staatshuishoud kunde MO G. van Herwaarden en J. H. Noorlander. Voor het candi- daatsexamen voor werktuigkundig ingenieur L, van der Tas. Voor het ingenieursexamen natuurkunde de heren J. Bergeijk en P. L. Walra ven. Voor het doctoraal examen economische wetenschappen de he ren O. Beaujon en C. van Rijn. Voor het artsexamen de heren G. R. Pragern en H. W. H. Weeda al len te Rotterdam. joegoslaven dansen alleen voor de jeugd Het Joegoslavisch danstheater van de Universiteit van Zagreb treedt Vrijdagmiddag 6 November in twee voorstellingen in de Schouwburg op voor Rotterdamse scholieren. Deze uitvoeringen zijn georganiseerd door de gemeentelijke kunstcommissie voor de jeugd. Van een vrije voorstelling door de Joegoslaven voor het gewone schouwburgpubliek kon ditmaal jammej- genoeg niets komen. VAN SUCCES VERZEKERD ZIJN PLAATST DAN EEN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1