AGRE-ANTACIDE Aardgasvoorraad steeg met sprongen (Z>1 Om het bestaan van de boer Mijnstreek krijgt kamerorkest het antwoord op maagklachten Weg naar open katholiek milieu moet resoluter betreden KEES VERKOOS DE VRIJHEID Maan en Schorpioen DE MAASBODE WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 PAGINA 4 Waarom zoutinchistrie wel en andere bedrijven niet op gas mogen draaien Geen principiële wijziging van politiek Het in het Oosten «les lands geprodu ceerde aardgas moet in principe bestemd bïgven vooi vervanging van het plaatse lijk geproduceerde kolengas, derhalve voor huishoudelijk en industrieel verbruik. Onder dit laatste hiag echter niet worden gerekend het verbruik voor de ondervu- ring van stoomketels. Dit deelt de minister van Economische Zaken mede in zijn antwoord op een reeks Geen verandering van beleid Met betrekking tot het gevoerde gasbe- leid, merkt de minister het volgende op. Bij zijn optreden als minister van Econo mische Zaken heeft hij van meet af aan zijn beleid bepaald en hij heeft daaraan naar zijn stellige overtuiging consequent vastgehouden. Dat niettemin de indruk zou beslaan als zou het beleid aan veran deringen onderhevig zijn geweest, kan wellicht voortvloeien uit de omstandig heid, dat de productie-mogelijkheden van van vragen, welke het Tweede-Kamerlid j het aardgas aan een voortdurende ontwik- Nederhorst hein heeft gesteld over de j keling onderhevig zijn. Zo werd op 10 aardgas-politiek. Augustus 1951 voor het eerst door de Ned. Het feit. dat de Ned. Aardolie-Mij aan Aardolie Maatschappij 100.000 M3 aardgas de Kon. Ned. Zoutindustrie wel gas gaat per dag voor een periode van 10 jaar aan leveren voor ondervuring, doet principe niets af, omdat deze levering van zeer tijdelijke en incidentele aard is en werd vereist door productie-technische overwegingen. De N.A.M. heeft aan de minister ver zocht maatregelen te treffen, waardoor 't mogelijk zou zijn met ingang van 1 Fe bruari 1954 een hoeveelheid van 200.000 M3 aardgas per dag af te nemen, voorna melijk teneinde een rationele productie wijze te kunnen doorvoeren in het gebied van Tubbergen en Denekamp, hetgeen van essentieel belang is, daar deze pro ductiewijze in overeenstemming moet zijn met de gasonttrekking aan de andere zijde van de grens uit dezelfde gasvoorkomens. Daarnaast heeft de N.A.M. verzocht om, in verband met het onderzoek van de pro ductie-capaciteit van gasputten in het ge bied van Coevorden op zo kort mogelijke termijn 100.000 M3 per dag gedurende 2 jaar uit dit gebied af te nemen. Deze laat ste hoeveelheid moet worden gezien als een extra-levering boven het reeds aange boden kwantum van 400.000 M3 per dag gedurende 20 jaar. Daar het nog niet mo gelijk is deze hoeveelheid bij de gasfabrie ken in het Noord-Oosten van hel land af te zetten ter vervanging van de kolengas- productie, moest aan een gedeelte van dit gas tijdelijk de bestemming worden gege ven. die de minister blijkens zijn uiteen zetting in de Gasnota in het algemeen on gewenst vindt, zijnde de vervanging van brandstof als ondervuring van stoomke tels. Gezien de grootte van de overigens zeer tijdelijk af te nemen hoeveelheden, moest in verband met de capaciteit van het leidingnet gezocht worden naar een afnemer met zeer gelijkmatige en conti- nue-afname. Aan deze eis voldoet de Kon. Ned, Zoutindustrie te Hengelo. Vandaar dat aan deze onderneming aardgas voor een tijdsduur van 2 jaar is aangeboden voor gebruik in haar ketelhuis, waarvan het te verwachten verbruik ongeveer 170.000 M3 per dag zal bedragen. De prijs is geheel in overeenstemming met de kosten van de brandstoffen, die doorhet gas zullen worden vervangen. Daaruit volgt, dat van een eenzijdige be- voordeling van één onderneming geen sprake is. De Kon. Ned. Zoutindustrie is bereid geweest haar medewerking aan deze tijdelijke omschakeling van haar ketelhuis op aardgas te verlenen, zonder daarvan voordeel te hebben, Voor zover deze onderneming voor andere doeleinden dan voor ondervuring aardgas zou be trekken, zal zij hiervoor de normale prijs voor Industriële ^fnemers betalen. Afzon derlijke meters zullen daarvoor worden opgesteld. geboden. Op 29 November daaraanvolgend werd deze hoeveelheid verhoogd tot 130.000 M3 per dag. Op 6 Februari 1952 steeg het aanbod tot 200.000 M3 per dag gedurende 10 jaar. later omgezet in 100.000 M3 per dag gedurende 20 jaar. In Februari 1953 werd deze hoeveelheid verder verhoogd tot 400.000 M3 per dag gedurende 20 jaar. Enige weken geleden werd het verzoek van de N. A, M. ontvangen om binnen het kader van de aangeboden hoeveel heid van 400.000 M3 per dag, 200.000 M3 per dag gedurende een periode van twee jaar, af te nemen uit het bronnengebied van Tubbergen en Denekamp en daar naast, los van dit aanbod, 100.000 M3 per dag gedurende 2 jaar uit Coevorden. „Introductie-toneel" in Nijmegen Eerste-jaars-studenten spelen ..Mariken" in een propagandis tische versie Ou de vooravond van hun inauguratie hebben de nieuwe leden van het Nijmeegs studentencorps op de traditionele wijze hun proef van bekwaamheid afgelegd. Wat in de voorafgaande jaren betiteld werd als „groenentoneel", werd nu aange diend onder de meer aangepaste naam „introductietoneel". In de aula van het Canisms-college speelde een groep eerstejaars 'Maandag avond voor professoren en studenten „Ene waerachtige ende een seer wonderlijcke historie van Mariken van Nieumeghen, die meer dan seven jaren metten Cnor woende ende verkeerde". Voor het eerst sinds sludenten-heugens werd dit spel niet onderbroken of onmoge lijk gemaakt door geroep en tomaten van uit de zaal. Als voornaamste oorzaak hier van moet genoemd worden de boeiende en geestige wijze waarop de eerstejaars dames en heren hun .spel opvoerden; onge twijfeld echter had ook de voorafgaande introductie-tijd de welwillende sfeer ge schapen die in de zaal heerste. Plet middeleeuwse verhaal was nog juist herkenbaar in de avonturen van het mo derne Mariken, dat in Nijmegen kwam studeren, doch vanwege de geslotenheid van het corps in slechte handen terecht kwam. Maar al spreidde „die viant zijn stricken ende netten, Mariken werd haer sondigh leven bedinckende", onttrok zich aan het boze knorrenleven en zocht een veilige toevlucht in het Trefcentrum. De vorm waarin de geschiedenis van het Nijmeegse studentencorps aldus gegoten werd, verraste het critische publiek, en lokte voortdurend een daverend applaus uit. Terecht merkte de heer Loeff, praeses van het N.S.C. dan ook op in zijn dank woord: „Als iets volledig geslaagd mag heten in de introductie-tijd, dan is het dit introductietoneel". Ongerustheid over landbouwpolitiek Op de jaarvergadering, gisteren in Den Haag, van het Kon.- Ned. Landbouwcomi- té heeft de voorzitter, ir C. Knottnerus, betoogd, dat in de Nederlandse boeren stand zeer ernstige ongerustheid bestaat over de landbouwpolitiek van de rege ring. Men vreest n.l., dat zij haar toezeg ging van een redelijk bestaan op een goed geleid sociaal-economisch verantwoord be drijf niet zal nakomen. En zulks terwijl de wereldmarktprijzen dalen en de afzet- moeilijkheden voor tuinbouw- en zuivel producten groter worden. Men vreest, dat de garanties, gegeven op grond van een systeem van „basispro ducten", niet zullen worden gehonoreerd. De positie van het basisproduct lijkt spr. aangetast, indien de minister thans stelt, dat maatregelen dan pas nodig zijn, in dien het bedrijf als geheel geen behoorlijk rendement meer zal opleveren. Het renderend houden van de bedrijven zal moeten worden nagestreefd door ver laging van productiekosten. Dit kan niet door verlaging van de post arbeidsloon. Vermindering van de hoeveelheid arbeid zou extensivering van het bedrijf ten ge volge hebben, hetgeen voor vele kleine bedrijven geen oplossing zou zijn. Prijsverlaging van grond- en hulpstof fen heeft de landbouw niet in de hand Wel kunnen natuurlijke factoren t.a.v. be tere kweekrassen, doelmatiger veevoeding en bemesting worden uitgebuit, doch ui terst beduidend zal de' invloed daarvan op de kostprijzen niet kunnen zijn. Harry Biessen tot dirigent benoemd Onder de algemene leiding van de com ponist W. Paulissen uit Heerlen, heeft zich in de mijnstreek een stichting ge vormd, welke een kamerorkest in het le ven heeft geroepen. Dit nieuwe ensemble staat in geen enkele relatie tot 't Hoens- broelcse Symphonie-orkest, dat thans na een bestaan van vijf jaar, met het eerste lustrum in hetv ooruitzicht, de strijdstok er bij neer gaat leggen, daar dezer dagen werd medegedeeld, dat het in liquidatie verkeert- Het Mijnstreek Kamerorkest was reeds gevormd, toen de tijding van het Hoens- broekse doodvonnis in de gewestelijke pers verscheen. Men wil in Heerlen de richting van een amateur-gezelschap uit, dat allerminst de pretentie heeft het M.S.O. te gaan becon curreren. Het Kamerorkest zal een eigen terrein gaan bestrijken en bevolkingsgroepen aan trekken, die zelden of nooit in de gelegen heid zijn het Limburgse bèroepsorkest te beluisteren. Het zal dus een eigen en ver dienstelijke taak in het gewest vervullen. Geslaagde auditie Over enige weken in het begin van de maand November vangt dirigent Harry Biessen de bekende pianist met de repetities aan. Met Willy Paulissen en Jo Dusseldorp, die als vast pianist aan het orkest worde verbonden, heeft hij reeds enige audities gehouden, die tot verrassende en alleszins bevredigende re sultaten hebben geleid. De kwaliteit van het spel, waarover de leden zowel in tech nisch als artistiek opzicht beschikken, is zo goed, dat het bestuur er zeker van is, dat het kamerorkest over uitstekende krachten zal gaan beschikken. Niettemin werd besloten de orkestleden een degelijke de aanvang van het seizoen 1954-'55 in het training in samenspel te geven om pas bij openbaar op te treden; ongeveer over een jaar derhalve. Op gezond fundament, Om deze jongste creatie op cultureel gebied op 'n gezonde financiële grondslag op te bouwen gaan vooraanstaande figu ren in de oude en nieuwe mijnstreek de DAN DE BRAND ER MAAR IN Vlascombinatie floreerde niet In de avond van 23 Juni van het vorige jaar brandden te Horn (Limburg) drie grote vlasmijten af. Al spoedig werd het duidelijk, dat het een geval van bx-and- „Vereniging van Vrienden van het Mijn streekkamerorkest" oprichten. De zuivere voorbereidingskosten, die moeten worden gemaakt voor aleer dit 1500 a 2000 geraamd. Wordt van diverse 1500 a 2000 geraamd. Wordt va ndiverse instanties een bedrag van 750, aan sub sidie verkregen waarop gegronde hoop bestaat dan dienen de lidmaatschaps bijdragen tot 1 September 1954 een bedrag van 1000,— a 1250,— op te brengen. Om. dit te bereiken zal de vereniging minstens j aangegeven misdrijvi 200 leden moeten tellen. Het bestuur verwacht, dat het budget van het kamerorkest na een aanloop periode van drie tot vier jaar op een bedrag van 12000,— a 15000,— per jaar in evenwicht kan komen. Dit bedrag zal naar men verwacht voor ongeveer 40°/o uit de opbrengst der te geven concer ten kunnen •'worden gedekt. De resterende 60% der geraamde kosten moet door de financiële steun van particulieren, over heid en bedrijfsleven worden verkregen. Omdat het Mijnstreek Kamerorkest uit muntende prestaties zal moeten leveren is men voor de toekomst optimistisch ge stemd. Het bestuur twijfelt er niet aan, dat de begroting zal sluiten, De mogelijkheden, ook ten aanzien van verbetering van de afzet, zijn voor het ogenblik gering, tenminste indien het doel: een redelijke beloning voor de werkers in de landbouw blijft. Met de grootst mogelijke rationalisatie zal het volgend jaar de kostprijs van voer- granen beneden de wereldmarktprijs lig gen, wanneer de Ver. Staten hun over schotten op de markt gaan gooien. Dit inziende, heeft de minister van Landbouw monopolieheffingen op gerst, haver en rogge in het vooruitzicht gesteld. Voor gerst en haver zijn die aan de krappe kant, voor rogge beslist onvoldoende, al dus spr. Hierdoor worden aan de rogge- telers de productie kosten niet vergoed, hetgeen doet denken dat de geleide eco nomie plotseling door een liberale is ver vangen. Spr. acht een aanvulling van de roggeregeling nodig, omdat rogge voor vele bedrijven een basisproduct is. Niet op de ruggen van de boeren Door de bestaande regeling krijgt de boer het gevoel, dat hem geen recht wordt gedaan in een maatschappij, die de arbei der een weekinkomen garandeert, doch hem een inkomen onthoudt voor arbeid, die voor ons land noodzakelijk is. Indien, zo zeidé ir ^Knottnerus, de na tionaal noodzakelijke doelmatigheid van arbeid en productie wordt betracht en t^esondanks geen afzet kan worden ver kregen tegen éen lonende prijs, dan is dit een nationale zaak, die niet op de rug gen van boeren en landarbeiders mag worden afgewenteld. Nadat hij nog enige problemen, welke verband houden met de loonpolitiek had besproken, besloot spr. met te zeggen, dat zijn verwachtingen voor het komende jaar ondanks alles niet pessimistisch zijn. Er zijn moeilijkheden, doch die zijn er om overwonnen te wor den. Die overwinning wenste hij de boe renstand toe, in de overtuiging, dat ook de overheid de moeilijkheden ziet. Werkloosheid in Friesland neemt af Gunstige ontwikkeling zal voorlopig voortduren (Van onze correspondent). In het afgelopen kwartaal en ook in hel afgelopen jaar heeft de situatie op de Friese arbeidsmarkt zich gunstig ontwik keld. Het aantal geheel werklozen in Friesland daalde van 1976 op 31 Augustus van dit jaar tot 1750 op 30 September j.l. en het aantal DUW-arbeidevs van 13G5 op 30 Juni j.l. tot 770 op 30 September. Een en ander is een gevolg van de oogstwerk- zaamhede» in de landbouw en ook van een grotere bedrijvigheid in de nijverheid cn de dienstensector. Aldus blijkt, uit een rapport van het districtsarbeidsfoureau voor de pl"ovinc"e Friesland. Tevens valt uit dit rapport na te gaan, hoe de ontwikkeling op de ar beidsmarkt is geweest ten opzichte van het afgelopen jaar. Op 30 September 1952 waren er 3016 geheel werklozen en 2343 DU W-arbeiders. Het aanbod van arbeids krachten is thans derhalve belangrijk kleiner en de vraag is groter. Dit moet worden toegeschreven aan de uitvoering van openbare en cultuurtechnische wer ken. voorts aan het feit, dat in de land bouw meer arbeidsintensieve gewassen worden verbouwd, aan de grotere bedrij vigheid in de bouwnijverheid en aan de toegenomen vraag naar arbeidskrachten in de industriële en dienstensector. Ook de omstandigheid, dat meer arbeidskrachten in andere gewesten, o.a. tn Zeeland aan de slag konden gaan, is van invloed. Het ziet er naar uit, dat de huidige gun stige ontwikkeling voorlopig zal voort duren. OPEN BRIEF VAN DIRIGENT GRONINGER ORKEST VERENIGING AAN MIN. CALS De dirigent van de Groningse Orkest vereniging, de heer J. van Epenhuyscn, heeft, evenals zijn collega Jan Out, diri gent van het Gelders Orkest, een brief aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gezonden, waarin hij de aandacht van de Minister vestigt op de zorgwekkende toestand van de Gro ninger Orkestvereniging door het uitblij ven van verhoging der salarissen van de orkestleden. De heer van Epenhuysen wijst er in zijn schrijven o.a. op,dat, wan neer men zijn gedachten over de subsi diëring der symphonie-orkesten in den lande laat gaan. men zich met verbazing afvraagt, of de culturele taak van een reeds lang gevestigde instelling als de Groninger Orkestvereniging hierbij een zo geringe rol speelt, dat dit orkest bloot gesteld wordt aan een ontoereikende subsidie-regeling temeer, daar het door het Prins Bernhax-d-fonds ingestelde onderzoek uitwijst, dat Groningen be hoort tot de stedeix met het hoogste perceixtage concertbezoekers in Neder land. De dirigent dringt er bij de minis ter ernstig op aan te willen verhoeden, dat door een voortduren van de huidige toestand aan de G.O.V. onherstelbare schade wordt toegebracht. NA ZEVEN DOCHTERS EEN ZOON Heemstede telt 25.000 inwoners „TOMADO" NAAR ETTEN EN LEUR (Van onze correspondent) Zwyndxecht Philips-Roxane fabriceert op grond van wetenschappelijk onderzoek AGRÉ-ANTACIDE maagtabletten. Maagstoor nissen zoals maagbranden, maagpijn en oprispingen ver dwijnen onmiddellijk door AA-maagtabletten. AA-maagtabletten hebben een onmiddellijke, lang aanhoudende werking en hebben een verfrissende pepermuntsmaak. Bijzonder gemakkelijk is de hygiënische, handige stripverpakking, zodat U altijd een paar tabletten bij U kunt hebben - een uitkomst als U onverwacht last van Uw maag krijgt! N V. Philips-Roxane Pharmaceucisoh-Chemische Industrie „Duphar" Amsterdam-Olst-Weesp Gisteren is in Heemstede de 25.000ste inwoner ingeschreven. Het was Frijkè Veenstra, wiens vader bij het loket van de burgerlijke stand werd opgewacht door burgemeester en wethouders. Zij lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van een spaarbankboekje voor de jong geborene met een eerste inleg van hon derd gulden. Het was niet de eerste keer, dat de vader •melding deed van gezins vermeerdering. Hei echtpaar Veenstra bezit namelijk reeds zeven dochters. (Van onze correspondent) De introductie-tijd, van de eerstejaars studenten aan de R.K. Universiteit is gisteren besloten met een plechtig guratie-feest. De dag werd begonnen met een plechtige Hoogmis in de Nijmeegse De N.V. „Tornado" uit Zwjjndrecht Canisiiis-lcerlc, opgedragen door mgr dr heeft het voornemen in Ellen en Leur j R. R. Post. een bedrijf te openen aan de weg Roo-De zeereerw. paler B. van Ogtrop S.J., sendaalBreda op het nieuwe inclu- moderator van de studenten, richtte zich strieterrein, dat de gemeente Etten- j in zijn feestpredikatie vooral tot de nieu- Le"r aldaar heeft" aangelegd. we leden. De Katholieke student krijgt IILdUKGoE POLITIE HEEFT Als de gemeenteraad zijn goedkeurig J een apostolisch levensprogram toegewe- P nmu 7VJTTTTG ean P'an ver'eentI zal daar negen j zen: te merken in dienst van God en zijn GfULiUrj IN Li U o i hectare industrieterrein worden aan- j naaste. Nijmegen moet werkers zenden In een jaar tijds zijn te Tilburg door j gekocht, waarop een pand zal verrijzen j in Gods wijngaard. De veranderingen in de recherche 1933 daders van de 2425 onder architectuur van het bureau het Corps wijzen op het doordringen van opgespoord. Hier-v'an Tijen en Maaskant te Rotterdam. De de ware geest: naastenliefde, welwïllend- door werd 79-7 procent van het totaal 2al 2?K?veer een oppervlakte j herd en bezorgdheid voor het heil van de aantal misdaden tot een oplossing ge-1 "l3envan n1^- bracht. i Hierdoor werden te Tilburg, na En- j schede, de meeste gevallen tot klaarheid I gebracht. j Dit deelde de commissaris van politie mede, toen het feit herdacht werd, dat j uli¥fibufg%dir/aaTbSofdmeentepoli"'In Apeldoorns parken slingert een aap rond Bij de reorganisatie werden hierbij In- gedeeld: de recherche, de zedenpolitie eix i Slingerend van tak tot tak en van de kinderpolitie. j boom tot boom. vermaakt Kees, de grote Het is opmerkelijk, dat in deze Bra- j Rhodcsia-aap van de heer Put, dieren- Prof. Grossoinv in Nijmegen bantse industriestad per maand steeds meer dan veertig daders van misdrijven strafrechtelijk minderjarigen zijn. ,V#R1GLEY handelaar aan de Zwolseweg te Apel doorn, zich in de parkenbuurt aldaar naar hartelust. Woensdag j.l. zag hef. dier kans de vrijheid te heroveren en begrijpelijker wijze aarzelde Kees geen ogenblik. Alle pogingen om hem te vangen zijn tot nu toe zonder resultaat geweest en zo lang er nog voldoende noten, ap pels e.d. te vinden zijn zal hij uit eigen beweging zeker niet terugkomen. Overi gens een strovoor de heer Put, die hem juist naar liei. buitenland had ver kocht. Dezer dagen passeerde er in de par kenbuurt een..meisje, dat Kees in de Robert Neill Vertaling van Karei Deenen MAAR zover mag het niet komen, antwoordde Will grimmig. Daar kan jij voor zorgen! Dat zal ik zeker proberen'. Hoe laat zou het op het ogenblik zijn? Over elven, aan de maan te zien. Dan moesten we nu maar gaan. Ik ben bang dat Penny zich erg ongerust maakt. En ik maak me ongerust over Father Barlow. Ik hoop maar, dal: er niets gebeurd is vóór hij op weg is gegaan naar Wigan. Er is altjjd kans dat Sir Henry Manseli huiszoeking bü ons laat doen; daar stichting was. Kort na de™ and" S I K'Jh.U als bevoegd- vier verdachten gearresteerd, drie uit - - - John hoorde duidelijk de ongerustheid in Wills stem. Binnen enkele minuten hadden zij de kist musketten weer laten zakken. Ze trokken Horn en een uit Roggel. Laatstgenoemde had voor een beloning van ƒ300 het vuile werk opgeknapt en werd enige tijd ge leden door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Gisteren hebben de 28-jarige procuratie houder P. G., de 39-jarige vlasbewerker P. L. en de 37-jarige veehandelaar P. Ph. te Roermond terecht gestaan. Zij hadden een vlascombinatie gevormd, maar omdat de zaken er niet rooskleurig voorstonden, werd het plan geopperd de vlasvoorraad, die zwaar was verzekerd, door brand te doen vernietigen. De Officier van Justitie noemde G. de hoofdverdachte en eiste tegen hem twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Tegen Ph. en L. luidde de eis een Jaar met aftrek. Uitspraak in deze zaak op 3 Novem ber a.s. met de het bootje op de kant en na afscheid te hebben ge nomen van Jimmy, stegen zij te paard en reden langs de oever van het meer naar Scarisbrick en verder in de richting van Ormskirk, Maar, hoe groot hun verlangen ook was naar een kroes warm kruiden bier in de „Rose", zjj durfden toch het dorp niet binnen te gaan. uit vrees Manseli en zijn mannen te ontmoeten, die ongetwijfeld de „Rising Sun" zou den aandoen. Will nam de leiding en wees de weg iangs landwegjes, die met een boog om het dorp heen liepen. De maan was al bijna onder gegaan en gaf nog slechts een dof rood licht, toen zij eindelijk de post weg bereikten, waar zij stilhielden om afscheid van elkaar te nemen. Dank voor de hulp! zei John hartelijk. Daar behoef je mij niet voor te bedanken. WU moeten in deze dagen allemaal doen wat we kunnen. En wat gebeurt er nu verder? We moeten rechters zien te vinden die géén Whigs zijn en hen meenemen naar het meer. Daar zal Richard Langley wei) voor zorgen, zei Will. Heb je gehoord hoe hij de Mansells de deur heeft gewezen, toen ze om de hand van Penny kwa men vragen? Ja, dat heb ik zeker. De duivel zal ze halen! Nu moesten we maar maken dat we thuisko men. Weet je de weg verder? Ja. eerst de postweg en dan Een pistoolschot verscheurde de stilte en het paard van Will Hoghton begon te stijgeren. Daarop volgde het geluid van een galopperend paard. Weer klonk er een schot, en nog een. Het doffe gestamp van de paardenhoeven kwam dichterbij en de ruiter moest bijna bij de bocht zijn gekomen, toen John zyn paard achteruit trok in de schaduw van de bomen langs de weg. Op hetzelfde ogenblik floot er een kogel vlak langs hem en een eenzame ruiter geloppeerde in een razende vaart voorbij. Lieve hemel! Dat is Ned, riep Will uit. Reeds kwamen de achtervolgers in galop aangere den en onmiddellijk had Wilt zijn paard dwars op de weg gezet, terwijl hij zich bukte om zijn pistolen te grijpen. Er klonk een woedend geschx-eeuw, ter wij] een van de achtervolgers ziin paard Tiet zwen ken om aan Will Hoghton voorbij te schieten; maar onmiddellijk was John naast Will om het nog overgebleven gedeelte van de weg te blokkeren en dê woedend hijgende achter-vólgers tot: staan te bren gen. Het waren er vijf en één van hen was stellig Roderick Manseli. In het donker legde John met kracht zijn hand op die van zijn metgezel, om hem te dwingen zijn pistool weer in de zadeltas te steken. Hij had zijn tegenwoordigheid van geest niet verloren en was ook nog niet. vergeten, dat Will als papist geen pisto len mocht dragen in een streek waar Sir Henx-y Manseli de wet voorschreef. Niet Will, maar hij zelf moest dit zaakje opknappen: hü had trouwens nog een appeltje te schillen met Manseli, die nu met zijn paard langs hem heen trachtte te dringen. Uit de weg! schreeuwe Roderick Manseli. Maak plaats, in naam des Konings! In naam des Konings. zeg je toch? vroeg John kalm, terwijl hij nog "steeds Wills hand in be dwang hield Of bedoel je misschien in de naam van Shaftesbury? Wel. voor de duivel! Uit de weg! R.K. Universiteit telt te weinig studenten uit luidden en Noorden van ons land 's Middags had een buitengewone corpsvergadering plaats in de aula, waar onder installatie van de nieuw-benoemde honoraxr-senatoren en inaugratie der nieuwe leden. De installatie van de honox-air-senato- ren had dit jaar een heel bijzondere zin. De heer Loeff, praeses van het N.S.C., herinnerde er aan, dat de structuurver andering van het Corps onder de vorige Senaat haar beslag had gekregen. Ook de voortreffelijke organisatie tijdens de watersnood was aan deze voortvarende mensen te danken. In zijn gelukwens, ge- richl tot de geïnaugureerden, wees hij er verder op, dat de sfeer van het Tref centrum nog moet. worden bepaald, mede door de nieuw-ingekomenen. De specifiek academische levensvormen mogen niet vex-loren gaan Geestelijke kortsluiting De feestrede werd uitgesproken door prof. dr W. Grossouw, die een hoogst actueel probleem behandelde: de plaats van de katholieke jongeren in de wex-eld. De Kerk is niet alleen transcendent, maar ook immanent in deze wereld. Deze situatie brengt noodzakelijkerwijze een spanning met zich mee: l.oe vinden we onze koers in de wereld van geestelijke en stoffelijke omwenteling? Hoe vinden we een concrete, eigentijdse vorm van het Christendom met behoud van zijn eeuwige en wezenlijke aspecten? Het Katholicisme heeft zijn vorm en gestalte nog niet gevonden: dertig jaar geleden werd dit ai genoemd: het probleem van de eigen cultuur Hoe komt het nu. dat een levend en authentiek getuigenis van de katholieke Nijmeegse jongeren te weinig wordt ge hoord? Als oorzaken zag prof. Grossouw het beschermde Katholieke milieu, waar uit de Nijmeegse studenten komen en het aanzienlijk contingent van oud-priester studenten. die enkele jaren nodig hebben, voordat Z(i hun plaats hebben gevonden. Het feit, dat uit het midden en Noor den van ons land weinig studenten den aangetrokken werkt ongunstig op de geest van paraat Christendom. Van de andere kant, aldus spreker, kan de om geving, waaruit wij komen een voordeel betekenen, wanneer en naarmate het be schermde Katholieke milieu plaats maakt voor een open Katholiek milieu. Daarom moet de weg daarheen resoluter worden betreden. De Katholieken moeten zich incarne ren in deze tijd. Een beroep op het vei> leden is niet voldoende. Wat wij van de voorvaderen hebber geërfd, heeft slechts waarde in zover wij die erfenis zelf heb ben doorleefd. Dan volgt vanzelf het ge tuigenis dat men van ons vraagt. Men zal ons voor vol aanzien, naar mate we ons zelf voor vol aanzien; als we ons niet schamen Katholiek te zijn ais mensen van deze tijd. Deze dae werd besloten mei een diner in de sociëteit en een gala-soirée in het concert.gehouw „De Vereeniging". „SCHOKLAND" STREMDE SCHEEPVAARTVERKEER Het 250 ton metende m.s, „Schokland" uit Zwolle is gisteren op het in de buurt van Stockholm gelegen Malarmeer aan de grond gelopen. Het schip was met graan onderweg van de aan dit meer gelegen stad Arboga naar Rotterdam. Tengevolge van de stranding werd het gehele scheep vaartverkeer op de Arboga-rivier, de ver binding tussen het Malarmeev en de Oost zee, gestremd. dakgoot zag zitten. Het meisje hield de aap een spiegel voor en het duurde maar even of Kees kwam eens kijken, welke collega-aap er wel achter zat. Niet Kees, maar het meisje ging op de vlucht Met veel listen en lagen slaagde men er tenslotte Maandag in de aap in de serre van een woonhuis te lokken, maar juist op het moment, dat men hem onder een net wilde vangen dook Kees dwars door een grote ruit weer de vrijheid in, Slechts glasscherven ving men onder het net. De grote angst van de eigenaar is, dat Kees vandaag of morgen in de bossen zal terecht komen. Dat zal zijn dood betekenen, want binnenkort zal daar voor hel dier geen voedsel meer te vinden zijn. Weer deed Manseli een poging om zich een weg te banen, maar Will fen John weken geen duimbreed van hun plaats. Toen de galop van Barlow's paard nauwelijks meer uit dp verte te horen was, vroe; Of zijn jullie soms struikrovers? Struikrovers? Dat zal ik je... Manseli stikte bijna van woede. Jij bent Leyburne, is het niet? vroeg hij, na even te hebben gezwegen, alsof hem plotseling een licht was opgegaan. En wie is die andere? William Hoghton, mijnheer. Ik ben geheel tot uw dienst, zei Will bedaard Manseli lachte hatelijk. Ja, natuurlijk! En jullie laten een priester ont snappen. Maar daarvoor zullen jullie je allebei te verantwoorden hebben. Ik gelast jullie mij naar Thorclough te volgen! Bent u tegenwoordig vrederechter? vroeg John met bijtende spot. Ik ben... Als u geen rechter bent, moet u de naam van de Koning niet zo lichtvaardig gebruiken en uw pistolen ook niét. Ik meen, dat u kolonel Manseli bent? Dat weet u héél goed... Weer viel John hem in de rede: Als uw leven u lief is, zult u betere manieren moeten leren héél wat betere manieren als u tegen mij spreekt. Wat...? Wat zegt u daar? siste Manseli op drei gende toon. Ik weet heel goed wat ik zeg, We hebben al eens eerder met. eikaars degens kennis gemaakt en die van u bleek toen niet veel zaaks te zijn. En van u verdraag ik ook geen onbeschoftheden. Is dat duidelijk genoeg? Er viel een stilte. Manseli zat rechtop te paard en ook de twee anderen bewogen zich niet Zo zaten ze enige ogenblikken tegenover elkaar. Duidelijker dan u lief kan zijn... als we elkaar morgen nader spreken, antwoordde Manseli eindelijk. U hoort nog wel van me! Daarna trok hij zijn mantel dichter om zich heen en wendde de teugel. Eir was, ondanks de nederlaag die hij had geleden, iets waardigs in zijn houding, toen hij wegreed, gevolgd door zijn zwijgende be dienden. Vijf nieuwe kazernes overgedragen O Symbolische plechtigheid in legerplaats Nunspeet Gisteren zijn in tegenwoordigheid van de staatssecretaris van Oorlog, mr F. Kra nenburg, symbolisch overgedragen de iu regie gebouwde legerplaatsen te Ermel», Nunspeet, Oldebroelc, Osscndrecht en Steenwijkerwold. Deze moderne in Ame rikaanse stijl opgetrokken legerplaatsen, waarin 50.000 militairen zijn gehuisvest, zijn gebouwd door de N.V. Midden-Ne derland. Luitenant-kolonel G. de Koek heette de talrijke militaire en burgerlijke autoritei ten welkom- bij deze laatste officiële han deling, die plaats vond in de legerplaats Nunspeet tussen Nunspeet en El speet en waarbij de vijf kazernes door de bouwers aan 'hét Rijk werden overgedragen. De heer L. van Eesteren. voorzitter van de raad van bestuur van de N.V. Midden- Nederland. gaf een overzicht van de bouw van deze kazernes. Totaal werd meer dan 1.000.000 Ion aan materialen verwerkt; 14.000 arbeiders hebben 14.000.000 manuren gewerkt. Staatssecx-etaris Kranenburg zétte ver volgens uiteen, dat de Nederlandse troe pensterkte plotseling met grote snelreid moest worden uitgebreid en dat men door de bouw van deze nieuwe kazernes er volledig in was geslaagd aan de dringende behoefte aan huisvesting te voldoen. Spre ker bracht hulde aan de genie, die eigen lijk de schepper en de uitvoerder van dit grote werk was. Nadat de legerplaatsen plechtig uit han den van de bouwers waren aanvaard, spra ken nog generaal A. Burgdorffier, direc teur van gebouwen, werken en terreinen en kolonel J. Shwnphius, hoofd van het centraal bureau, dei- genie. De laatste spre ker wees op de afwijkende architectuur van de kazernes, welke de aandacht had getrokken van architecten uit binnen- en buitenland. Het doel was geweest aan de soldaten een behoorlijk onderdak te ver schaffen, dat niet alleen lichamelijke ge zondheid, maar ook een geestelijk even wicht in een harmonisch milieu zou ver zekeren. Tenslotte ging het toch op de eerste plaats om de soldaten. Tweede rijbaan Arnhem-Nijmegen open Belangrijke verkeersverbetering Dondex-dagochtend om tien uur wordt de tweede rijbaan van de drukke Rijks weg ArnhemNijmegen in gebruik ge nomen. Dat betekent een zeer grote verbetering voor het intensieve ver keer op deze weg, waarvan zeer veel zwaar vrachtverkeer gebruik maakt. Ook voor het verkeer naar Bemmel en Doornenburg is deze tweede rij baan van betekenis, daar thans niet meer via de Rijndijk langs Huissen en Angeren behoeft te worden gereden. Men zal voortaan bij Ressen de Rijks weg kunnen verlaten om via de pro vinciale weg langs Bemmel naar Door nenburg/veer Pannerden te rijden, voor al bij duisternis en slecht weer een veel veiliger route. Het verkeer voor Huissen. Bemmel of Doornenburg/veer Pannerden. komen, de uit de richting Nijmegen, dat tot nu toe gebruik moest maken van de boch tige verbindingsweg van Lent, kan thans eveneens de Rijksweg blijven volgen tot de nieuw-aangelegde afrit bij Ressen en dan ook de provinciale weg via Bem mel volgen. Het verkeer uit Nynxegen en bestemd voor Eist moet nog het gevaarlijke kruispunt bij Lent passeren. Het wach ten is hier nog op het gereedkomen van de Westelijke parallelweg te Lent, het geen binnen enkelé weken bet geval zal zijn. ojx het internationale Festival van land? bouwfilms. dat in Rome werd gehouden, is van de Nederlandse inzending instruc tiefilms bekroond de film „Rundertuber- culose Halt", vervaardigd door Walter Smith. Deze film kreeg een zilveren aar toegewezen. De hoogste onderscheidingen vielen ten deel.aan de Franse film „Farre- bique" en de Italiaanse film „Het Wonder van de Zijde." In totaal waren 16 speelfilms ingezon den en 419 documentaires en koi-te films. Bij een voorafgaande selectie wegden uit deze kox-te films 160 inzendingen toege laten tot de eindwedstrijd. ULTIMATUM IN ZUID- CELEBES Aan JCahar Muzakkar en de benden in Celebes zal tot 1 November Ux gelegenheid worden gegeven zich te melden bij de dichtstbijzijnde post van leger en politie. De benden moeten dan alle wapens inle- 1 veren, aldus Is Dinsdag in Makassar me degedeeld. Waarnemers in Djakarta zien hierin een ultimatum aan de rustverstoor ders in Zuid-Celebes. @óe upó HONDERD MILLIOEN VOOR ADVERTENTIES ITet is een indrukwekkend cijfer, zal men zeggen, maar er zijn misschien we reldconcerns genoeg, die er zoveel geld voor uitgeven. De mannon van het reclamecongres in den Haag zullen intussen watertanden, als ze lezen, dat die honderd millioen en dan harde dollars uitgegeven worden door hel.... Amei-ikaanse leger. Honderd millioen dollar.Ja. dit be drag geeft het Amerikaanse leger, dat toch ook het recruteringssysteem kent, aan advertenties uit, om vrijwilligers te werven, die het in grote getale nodig heeft. En nu de advertenties, waarin land macht, zeemacht en luchtmacht met el kander wedijveren, worden de Ameri kaanse jongens en meisjes allerlei verlok kende voorspiegelingen gedaan. Voor een Europese soldaat lijkt overi gens alleen al het soldaat zijn in Amerika een vex'blijf in een soort paradijs. Immers, de gewone soldaat, krijgt er een soldij van tussen de 180 tot 200 dollar per maand, tenminste, als vrijwilliger. De advertenties stellen inmiddels nog veel meer in het vooruitzicht. Er zijn er b.v. bij, waarin foto's voorkomen van de Zwitserse Alpen. Een vacantietoer er heen staat de vrijwilliger te wachten, die naar Europa gezonden wordt, Andere advertenties tonen weer een soldaat met een stapel boeken. Ze vertel len, dat een jongeman in het leger verder studeren kan of zich voor een goed be taald vak bekwamen. De meisjes wordt toegeroepen, door een in een keurige uni form gestoken vrijwilligster: kom bij ons en wordt gelukkig! Die honderd millioen vormen de helft van de twee honderd millioen, welke het Amerikaanse leger in totaal aan propa ganda uitgeeft. Propaganda in bioscopen, door de radio en in de televisie kosten grote bedragen. De werving wordt gevoerd en geadviseerd door specialisten in wexwingspsychologie, die telkens weer iets anders bedenken, hierin bijgestaan door efficiency-specia- listen. De propaganda, inclusief de adverten ties, brengt haar geld op. Want volgens de leiders van het recruteringsbureau te Washington wordt minstens vijftig pro cent der vrijwilligers er door aangebracht. Men moet zijn toevlucht tot vrijwilli gers nemen, omdat de lichtingen 1934 en 1935 tamelijk „dun bevolkt" waren en verleden jaar ongeveer de helft der re- cruten om allerlei redenen meest worden afgekeurd. De moderne oorlogvoering stelt aan de soldaat zware eisen. De luchtmacht voert haar propaganda met de slagzin „wordt vliegenier en zie de wereld". Maar die is niet zo gelukkig ge kozen. Want de marine is indertijd met de slogan gekomen ..Join the navy and see the world". Er werd een populair liedje op ge maakt. met dit refrein: Join the navy and see the world! What did we see? Wc saw the sea Op de slogan van de luchtmacht werd een weinig opwekkende variatie gemaakt, die zich gemakkelijk raden laat.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2