De nacht wordt da Ouwerkerk Fractievoorzitter s openden het jaarlijkse tournooi AR-critiek op beleid van minister Van de Kieft Zondagavond zal het rustig zijn P vrij zacht weer Grote vissterfte in de Scliiedamse wateren Laatste voorbereidselen voor sluiting van stroomgat .MIDDENSTAND KAN NIET ALLES TEGELIJK" DE MAASBODE WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 PAGINA 3 Zakelijke clingen gingen vóór de politiek Mr Oud pleit voor geleidelijke aanpassing der huren 's-GRAVENHAGE, 20 October 1953. Het grote werk der jaarlijkse begrotingsdebatten is weer aangevangen. De algemene beschouwingen verdrinken ditmaal in een vloed van wetsontwerpen, die de industrialisatie, de deviezenpolitiek, verlaging van accijnzen en belastingen, de werkgelegenheid en de huren tot onderwerp hebben. Voorts komt daar nog bij de voortzetting van de beraadslagingen over de coördinatie der Sociale Verzekeringen. Het grote debat beweegt zich dus meer rond feitelijkheden, dan rond de politiek. De zakelijke dingen van belastingverlaging en huurver hoging zijn belangrijker dan een beschouwing over de algemene politiek der regering in het tweede jaar van een vierjarige periode. Men kan het daarom alleen maar een verstandig besluit noemen, dat men dit jaar de schriftelijke voorbereiding op de algemene beschou wingen achterwege heeft gelaten. van de staatsuitgaven en werkte voorts enkele punten uit die prof. Romme reeds had aangesneden. Op deze rede en die- van de heer Hofstra zullen wij morgen terugkomen. Men verwacht bij deze begrotingsdebat ten rond 25 sprekers, waarmee deze week verder zal zijn gemoeid. „Militaire uitgaven moeten opnieuw worden bezien" De huren Ook de VVD-leider bepleitte een vrijere loonvorming en drong aan op een meer geplande huurpolitiek. De noodzakelijke huurverhoging had bewe zen, hoe voorzichtig men moest zijn met het ingrijpen in de prijzen. Het bevriezen v. d. huren had de lasten afgewenteld op één groep, waardoor het beginsel van sociale rechtvaardigheid was zoek ge raakt. wat een terugslag had gehad op de bouwnijverheid, een te groot ver schil had geschapen tussen oude en nieuwe woningen, en de rationele ver- Het voornaamste van de redevoering van prof. Romme geven wij op de voorpagina weer Bij de bespreking over 't begrotings tekort en het zeer hoge niveau van uit gaven noemde prof. Romme als lichtpun ten, de eenmalige rampsehade en aflopen de uitgaven voor de materiële oorlogs schade. De berusting van de regering in het hoge niveau van uitgaven achtte hij intus sen nogal verontrustend: hij bepleitte daartegenover een stijging van het natio nale inkomen door en met een procents- gewijze daling van het staatsbudget, Voor de militaire uitgaven wenste hij z'ch. hoewel hij nadrukkelijk vaststelde, dat het doel van de defensie onveran derd was, vrij te houden voor 1955. Da reden hiervoor vond hij ten eerste in het budgetrecht van de Kamer maar vooral in da verhouding van de defen- sie-ui'.gaven tot ons economisch leven. Er is immers, zo betoogde hij, een toe nemende weerstand merkbaar tegen de clv:ele export, wat zeer ten nadele is van het gewenste optimum aan mili taire weerstand. Om die reden moeten die mil taire uilgaven in '54 opnieuw onder het oog worden gezien. Bij de vraag of deze belastingverlaging beleidskentering van de regering beteken de. meende prof. Romme, dat dit program was opgetrokken op de richtlijnen, waar- mae het kabinet in zee was gegaan. De belastingdruk was een noodzakelijk paar- cen nieuwe stuut Zondarja denmiddel. waardoor oe economische ver- baande kan men van vijf minute Daarom bepleitte hij een geleidelijke, aanpassing der huren. De overheid zou het tempo wettelijk moeten vaststellen. Het Planbureau was gekomen tot een huurverhoging van 240 tot 250 procent, wat men zou kunnen bereiken door een jaarlijkse verhoging van bijvoorbeeld 10 procent. Voor de stimulering van het bedrijfs leven achtte spr deze belastingverlaging onvoldoende. Sterk belichtte prof. Oud de nood zakelijkheid van het vrije transport, dat voor ons land een levensbelang betekent. Hij waarschuwde daarom tegen het binden van de transportprij- zen, hij verwierp het dirigeren van internationale tarieven, wat in strijd is met het doel van de gemeenschap pelijke markt. Het was bovendien een bedreiging van de Rijnvaart. Dit diri gisme zou er toe leiden, dat de Staat zich ook zou gaan bemoeien met de opslagkosten in de havens en met de zeevaarttarieven. Hier gold het -.prin- cipiis obsta". De heer Tilanus sloot zich later hierbij aan. De heer Burger (PvdA) toonde begrij pelijk plotseling een bijzondere belang- 7>v stelling voor groepen, toen hij de belas tingmaatrege len van de regering toe juichte, of schoon hij ook weer meende. dat deze de kracht van de Staat niet zouden versterken. Enig risico moest worden aanvaard. Hij verzette zich echter als bij voorbaat tegen de „vrijheidsromantiek van de werkgeversorganisaties", het loonniveau vond hij namelijk geen apar te aangelegenheid voor werknemers en werkgevers. F.S. in de Hilversumse Jacob van Campenlaan Advertentie. Vreugdevolle uren! Altijd weer komt men onder de bekoring van het rhythme van beken de dans-melodieën. Waarom van een dans afzien? Is men lusteloos of vermoeid - dan 4711 Echte »Kölnisch« Eau de Cologne. 4711 "Frozoclone" - Eau de Cologne in vaste vorm. De handige en practi- sche koelstift bij moe heid en hoofdpijn. HeHt K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds wordt het weer in een groot deel van Europa beheerst door hogedruk- gebieden. Het belangrijkste hogedrukcen- trum ligt boven West-Rusland en neemt langzaam iets in betekenis af. Wel is de depressie-activiteit op de oceaan wat toe genomen maar over het algemeen voltrek ken de wijzigingen in de algemene circu latie zich maar langzaam. Er komt daar- (Van onze correspondent) Ger de Roos de bekende „Boer Biet" van de Bietenbouwers en leider van het Orkest Zondar Naam van de K.R.O. gaat de radio-luisteraars verrassen met aan houdingen zich aanzienlijk hebben verbe terd. De resterende druk is echter nog al tijd abnormaal hoog en hij beval daarem nog verder gaande stappen aan. Het verdrag tussen Spanje en Amerika vond spr. beschamend voor Europa, dat- - -een noodzakelijk belang ter yirde^Ugmg 'van Europa zelf door Amerika liet opknap pen. Een scherp protest liet prof. Romme horen tegen de arrestatie van kardinaal Vyszynski en de communistische rechte loosheid. Het hechtste bolwerk der socialisten Aangaande d'e beleidsvraag was prof. Oud iVVD) een andere men.ng toegedaan dan d? fractievoorzitter der KVP, De re gering zegt, dat er geen radicale omme keer is in haar financiële politiek maar slechts een doortrekken van haar beleid. Prof. Oud zag hier echter slechts conces sies. maar met behoud van de socialistische visie, waartoe hij herinner- aan het socia listische ver kiezingspro gramma, waarin werd gezegd, dat van de PvdA geen voorstel len tot belas tingverlaging waren te verwachten. Hij herinnerde er ook aan, dat de PvdA zich hiertegen al tijd scherp heeft verzet en tevens aan een uitlating van prof. Groeneveld van Nij megen, die gezegd had, dat het fiscale beleid het laatste en hechtste bolwerk was, dat van socialistische zijde werd verdedigd. Prof. Oud noemde dit een streven om zoveel mogelijk particulier kapitaal over te hevelen naar de overheid. Bij de belastingvoorstellen miste prof. Oud de reële overtuiging. Het kabinet is in zichzelf verdeeld, betoogde hl,, de leiding in dit opzicht berust meer bij de Kamer dan bij de regering. De heer Schouten (AR) bewoog zich ge heel op financieel niveau en oefende ern stig critiek op het financiële beleid van minister Van de Kieft. Het tekort van 650 milliocn dat de Millioenen nota gaf. was volgens dr Schouten veel te laag én hij zeide zich daarom ernstig te moeten bezinnen op de vraag of h|) dit beleid wel zou kunnen aanvaarden. Voor de pen sioenen was geen post ge raamd, die zou den ten laste komen van het Algemeen Bur gerlijk Pen sioenfonds. Maar dat is het ene gat stoppen met het andere, iedereen weet dat het A.B.P F. een desolate boel is. De pen sioenen moeten ten laste komen van de begrotin; i tien tot tien minuten over half elf luis teren naar een orkest dat afkomstig is uit de „muzikaalste laan ter wereld Deze „muzikaalste laan ter wereld" „er bestaat vast geen andere laan, waar zoveel muzikaal talent, te vinden 'is verzekerde Ger de Roos ons is de Jacob van Campenlaan in Hilversum, waar ettelijke radio-musici wonen in huizen, welke onlangs werden gebouwd door dr Nederlandse Radio Unie. Uit al de musici heeft Grr dc Roos nu een orkest van niet minder dan vijf tig man samengesteld. En wat vooreen orkest.' Het bestaat uit 17 violen, 5 altviolen. 5 fluiten. 2 bassen. 1, trom petten. 2 trombones. 2 sarophoons. 3 fagotten. hoorns. 2 hobo's en I rylo- vkoon. Vocale medewerking wordt ver leend door dr bewoners van de perce len en li-1. zo meldde Grr de Roos die de namen van de medewerkers tot Zondagavond in een mysterieus waas Ger de Roos denkt na over zijn gewikkeld wil zien. Ook de teksten wer- jongste stunt den geschreven door een bewoner van de Jacob van Campenlaan: de programma- aankondigingen zullen eveneens door bewoners van 's werelds muzikaalste laan worden gedaan en zelfs de technische verzorging is in handen van lieden uit. deze laan. Het concert, wordt, gegeven in de woning van de eigenaar van alle huizen aan de Jacob van Campenlaan. namelijk de studio van de Nederlandse Radio Unie. Het. publiek wordt gevormd door bewoners van de laan, die zelf niet in het orkest meespelen Erwin Sandor zal de uitvoering leiden en het eerste nummer, dat hy dirigeert is alleszins toepasselijk: het is de speciaal voor deze gelegenheid geschreven Jacob van Cainpenlaanmars. Tijdens de pauze van dit concert zal een viertal jongens uit de Jacob van Campenlaan de luisteraars gaan vermaken met een Di.vieland-bandje, dat zij zelf hebben gevormd. Ger de Roos vertelde ons over deze unieke uitvoering nog de volgende boeiende gegevens: de huisnummers der uitvoerenden liggen tussen 5b en 236, de dirigent woont op IfS en de omroepers zyn afkomstig van de nummers -)( en lJf5. Overigens zal het Zondagavondals het orkest in de studio speelt, in de Jacob van Campenlaanofwel de muzikaalste laan ter wereld, vreemd rustig zijn Dr Jagan kwam uiet Schiphol in de mist Op Schiphol was gisteravond geen ver keer meer. In de wachtkamers zaten tien tallen passagiers, vooral met bestemming Londen, doch ook Londen Airport zat dicht. Om half tien gisteren verlieten de reizi gers allen het vliegveld. Sommigen van hen spoedden zich naar Hoek van Holland om aldaar de nachtboot te nemen, anderen werd door de K.L.M. anderdak verleend in hotels. Ook dr Jagan. de afgezette premier van Brits-Guyana. d e gisteravond op Schiphol zou aankomen op rijn reis naar Londen, waar hij besprekingen zai voeren. Js slachtoffer geworden van de mist Hij was met liet K L M.-lijnvtiegtmg uit Parama ribo reeds boven Nederlands grondgebied, toen het toestel door de verkeerstoren op Schiphol werd doorgestuurd naar Frank fort. omd.it men 'n landing van hel toestel op de Amsterdamse luchthaven in de heer- sende mist te riskant achtte Naar onze Amsterdamse redactie gis teravond meldde, waren op Sch.pho! voor dr Jagan geen beperkende bepalin gen gesteld. „Als vrij man mag hij in een vrij land alles zeggen wat hij wl", aldus de commandant van de Kon Ma rechaussee op de luchthaven: „Hij heeft niets tegen ons land ondernomen, zodat we ook niets tegen hém kunnen doen". om nog niet zo heel veel verandering in het bestaande weertype. Er zal morgen over het algemeen iets meer wind zijn en de mistkansen nemen in verband daarmee iets af. Het betrekkelijk zachte herfst weer zal zich ook morgen nog kunnen handhaven, doordat de lucht, die morgen over ons land wordt gevoerd ongeveer dezelfde temperaturen heeft als de lucht, die zich vandaag boven Nederland bevond. De gemiddelde temperatuur te de Bilt was de afgelopen acht dagen ongeveer twee en een halve graad boven normaal. Partijcongres der KVP Meer dan 1200 aanmeldingen Voor het Partijcongres der K.V.P. op 7 en 8 November te Utrecht hebben meer dan 1200 personen ingeschreven. Onder hen bevinden zich ruim 400 afgevaardig den van de Werkgroepen der Partij. De belangstelling der deelnemers gaat vooral uit naar de sociaal-economische sectie. Ruim 50* van de deelnemers heeft zich hiervoor aangemeld. Onder de deelnemers bevinden zich de ministers prof. dr L. jBeel, A. C. de Bruyn. mr J. M. L. Th. Cals, ir H. Witte; de staatssecretarissen: dr G. M. J. Veldkamp Angeren, mr dr L. N. Deckers, H. F. M. Baron Voorst tot Voorst, mr J. R. H. van Schaik. Voorts de hoogeerwi deken mgr Wiegennk en de hoofdaalmoezenier mgr H. J. M. M. v. Straelen. Zuurstofarm water oorzaak vau bederf? Van onze correspondent) In de Schie en de Poldervaart te Schiedam is een drama zich aan het toltrekken dat sportvissers de tranen in de ogen doet koinen. Sinds gistermiddag zwemmen er in deze .heide wateren millioenen vissen, welke door zuurstofgebrek naar de oppervlakte komen en daar een weerloze prooi worden van meeuwen, ratten en.... mensen. Tientallen jongens en deze niet alleen vergaren met schepnetjes emmers vol vis, waaronder snoeken en karpers van respectabele afmetingen. Zelfs de paling is niet tegen het bedorven water opgewassen en zo zagen wij een kleine jongen, die een prachtige pondspaling naar huis sleepte in cen vrij groezelige zakdoek. Sportvissers en in het algemeen natuurvrienden, zullen geïnteresseerd zijn hij het „waarom" van deze massale vissterfte. Wij hebben daarom ons licht opgestoken hij het Hoogheemraadschap Delfland, waar men ons een uitgebreide technische uiteenzetting gaf. Vooropgesteld zy, dat de grote indu strieën langs de Schie aan deze geregeld voorkomende verontreiniging part noch deel hebben. In hengelaarskringen doet het gerucht de ronde, als zou de Kabel- fabriek in Delft vergiftigd water lozen in de Schie, doch dit is, naar men ons ver zekerde, pertinent niet waar. Er bestaat een strenge controle op de zuiverheid van industriewater en bij over tredingen worden er straffen uitgedeeld, welke lang niet mals zijn. Daar komt nog bij, dat verschillende grote Delftse indu strieën in het geheel niet op de Schie lozen, doch op het stadsriool, b.v. de Gist en Oliefabriek. De Kabelfabriek filtreert en neutraliseert het water, dat zij loost op de Schie en dat dit goed gebeurt, wordt zwaar gecontroleerd. De oorzaak moet dus ergens anders liggen en wel in Leïdschen- dam. Er wordt, zoals men weet, sinds jaren door het Hoogheemraadschap een noöit- aflatende strijd gestreden tegen de verzil- ting van het boezemwater en in het kader van deze strijd heeft men in Juli van dit jaar in Leidschendam een gemaal in ge bruik genomen, dat boezemwater uit het Hoogheemraadschap Rijnland in Delflland maalt. Vroeger kreeg Delfland zijn verse zoete water uit de Nieuwe Maas, doch daar zich de laatste jaren het opmerkelijke verschijnsel voordoet, dat de ebstand, dus de laagste stand van het water bij eb. steeds hoger komt te liggen (vroeger 7080 N.A.P. en thans 3035 N.A.P.) is de tijd, gedurende welke Delfland zoet water kan inlaten steeds kleiner, waardoor een ge brek aan voldoende zoet water is ont staan. Om dit tekort aan te vullen bouwde men 't gemaal in Leidschendam, doch nu is gebleken, dal. het water uit het Rijn land een lager zuurstofgehalte heeft dan dat van Delfland. Rijnland betrekt zijn water uit de Hollandscne IJssel bij Gouda en via de meren in de Kop van Zuid-Holland bereikt het Leidschendam. Wanneer dit zuurstof-armere water in verbinding komt.met bepaalde stoffen (b.v. in de stadsgrachten van Delft), dan wordt het soms plotseling van dien aard, dat de vissen er niet meer in kunnen leven en de vlucht nemen of naar adem happend boven komen drijven. Over het alge meen krijgen de grotere exemplaren het niet zo gauw te kwaad en sommige soor ten zijn weer gevoeliger dan andere. Zo ziet men in de havens van Schiedam voor het merendeel voorn naar boven komen. Doordat de omgeving van Schiedam haar verse water uit de richting Delft krijgt, trekt het bedorven water'uit de Delftse grachten door de Schie, richting Schie dam. De Poldervaart in het landelijke gedeelte van Kethel komt hierbij het ongunstigst weg, omdat de monding van de Poldervaart ter hoogte van de Tempel, in Overschie ligt en er aan de andere kant van de vaart een gemaal staat te trekken, dat ook bij hogere waterstand kan lozen op.de Nieuwe Maas. Hierdoor wordt het grootste deel van hel bedorven water de Poldervaart ingetrokken en slechts een restant komt terecht in de Delfs- havense en de Schiedamse Schie. Het water in de Poldervaart stonk dan ook en terwijl in Schiedam alleen zuurstofge brek was en de vis naar lucht kwam happen, legden in de Poldervaart kanjers van vissen het loodje. In de grachten van Schiedam heeft men het euvel zoveel mogelijk o..Jervangen, door wanneer het maar enigszins mogelijk is te spuien, waardoor de vis de rivier wordt ingetrokken. Tot gisteravond laat zat er „trek" in de Lange- en Nieuwe Haven en s'londen vele mensen te kijken naar de tienduizenden vissen, welke door de havens i Toch nog baat Toch verzekerde men ons van de zijde van het Hoogheemraadschap, dat de vis stand er uiteindelijk baat bij zal hebben en dat het gemaal in Leidschendam een be langrijk winstpunt is hy de ontzilting van het boezemwater. Omdat de verzilting een der grootste vyanden is van een gezonde visstand, moet er langzamerhand verbete ring komen. Men zoekt echter op alle mogelijke manieren naar de oplossing van het zuurstof-euvel, op dat de beoogde ver beteringen niet een aanvankelijke ver slechtering met zich meebrengen. Ter hoogte van de Vijfsluizen in de Pol dervaart is de vorige «week vanwege de Keuringsdienst voor Waren een monster van het water getrokken, om te zien in hoeverre dit en dus ook de vis welke er in zwemt schadelijk is voor de Volks gezondheid. De uitslag van dit onderzoek is nog niet bekend. Van de zijde van het Hoogheemraad schap deelde men ons nog mee, dal het nog niet eerder voorgekomen was. dat de verontreiniging op zo grote schaal, optrad. In Delft gebeurt het, dat de ene gracht sterk verontreinigd is, terwijl een andere, nog geen vijftig meter verder, geen spoor van verontreiniging vertoont. Het zij echter de sportvissers tot troost, dat er ernstig gezocht wordt naar een oplossing endaardoor: verbetering van de visstand! Moeder van 9 kinderen viel uit rijdende auto Gisteravond omstreeks 6 uur reed de heer v. d. V. uit Eindhoven met zyn be stelwagen lussen Someren en Heeze. Zijn vrouw die naast hem in de cabine zat wil de op een gegeven moment het portier, dat blijkbaar niet goed dicht was. beter slui ten. Door de vaart v-j.ii de wagen Vloog het portier geheel open waardoor mevr. v. d. V. uit de auto werd geslingerd. Nadat zjj was binnengedragen in een nabij ge legen boerderij overleed zij aan de beko men verwondingen. Mevr. v. d. V. was 56 jaar en moeder van negen kinderen. Begin No vein ber gereed dr J Schouten waarbij dan nog komen de compensatie aan Provincie- en Ge meentefonds. Wat de belastingontwerpen betreft, achtte dr Schouten de compensatie voor de kleine ondernemers te gering. Ook hy wist echter niets beters dan het idee (van prof. Romme: de vrijstelling van de eer ste 10.000 van de vereveningsheffing. Dat de regering dit had afgewezen, be treurde hij. Wat het loonstelsel betreft volgde de heer Schouten prof Romme op de voet. Zo noodzakelijk dit loonstelsel was in de eerste jaren na de oorlog, zo noodza kelijk moet het nu worden geliquideerd. Een mechanisch gelijkheidsbegrip voor de waardering van de arbeid, moet worden afgewezen en hij nodigde zelfs de socia listen uit hieraan mede te werken. De rede van de heer Schouten had bijna twee uren geduurd. De heer Lucas (K.V.P.) toonde zich evenals hij ongerust over het hoge niveau (Van onze verslaggever) ZIF.RIKSEE, Dinsdagavond Het was gisteravond om tien uur by het wonderlijkste, stille weer, dat men zich op geen zomeravond in Juni of Juli mooier zou kunnen wensen alsof het klaarlichte dag was rondom het stroom gat by Ouwerkerk op het eiland Schou- wen-Duiveland: in de oranjegloed van dc natriumlichtbronncn, bevestigd aan drie 30-meter hoge masten die vele malen meer licht geven op een werkoppcrvlakte van vele honderden meters dan wanneer de volle maan zou schijnen waren hon derden arbeiders nog volop bezig om de „Slag by Ouwerkerk" te gaan winnen. Zoals men weet. zal het dichten van het hier nog aanw ezige 200 meter grote gat in de dijk van het grootste belang zijn voor het droogvallen van een groot gebied van het eiland en ook Zierikzee ziet popelend toe. Want zou dit nu mislukken, dan zou het zeker niet meer voor de winter en de stormen, die tot nu toe op byna mira- culeusc wyze wegbleven gaan, met alle nare en verwoestende gevolgen van dien. Daarom zet men er van hoog tot laag thans alles op om: a. van dit prachtige stille najaarsweer, dat nu al weken duurt, te profiteren: b. de dagen, die helaas al flink winters beginnen te korten, iets te verlengen, zodat men toch in ieder geval van elke tij-kentering gebruik kan maken, om de die dag vervaardigde zinkstukken ook te doen zinken en daarop vele hon derdon tonnen keistenen te deponeren. Vandaar „die kermis bij Ouwerkerk", zoals de eilanders hei zeiden, vandaar dat men van verre op de Oosterschelde reeds de vele tientallen, natrium-lampen ziet branden, die aan déze anders zo stille en verlaten plaats het aanzien geven van een ontzaglijke uitgebreide fabriek, waar vol op in dag- en nachtploegen wordt ge werkt. Als een verzivaar omveer Gisteravond brandde deze verlichting voor het eerst op volle sterkte en het klonk als een ver, zwaar onweer over de Oosterschelde, wanneer de kantelbakken met keistenen van zeer groot formaat, automatisch van de vletten in het water gedeponeerd werden, aldus de „drempel" vervaardigend, die zal moeten dienen om de zware caissons te dragen, die in het open stuk het sluitstuk zullen moeten zakken, om de dijk voorgoed te dichten. Wanneer zal deze definitieve sluiting plaats hebben, die sluiting waar het hele eiland SchouwenDuiveland in angstige spanning op wacht? Helemaal vastgesteld is de datum nog niet, doch de werkzaamheden, die nu bij het stroomgat geschieden, zijn de laatste phasen, die aan de eigenlijke dichting voorafgaan. Aan de beide uiteinden van de oude dijk zoals men weet mislukte een sluiting van de enkéle honderden meters daarvoor liggende nieuwe dijk enige tijd geleden zal men negentien landingshoofdcaissons laten zinken. Daarna zal men in het stroomgat 200 meter breed een viertal z.g- Phoenix caissons doen zinken. Dit zijn enorme ge vaarten, die ieder 7000 ton wegen en een inhoud hebben van 15.000 bruto reg. ton, d.w.z. de inhoud vaij ongeveer anderhalf Liberty-zeeschip en wanneer U het vol gende cijfer méér zegt: de inhoud van zes tig behoorlijke burgerwoningen. Deze mastodonten zullen in zo kort mogelijke lijd in het stroomgat worden gebracht. De eerste aan het Westelijke landings- hoofd, daaraan vast de tweede; dan de derde aan het Oostelijke landingshoofd, terwijl dan de vierde caisson tussen nu ri mer twee en drie tot zinken gebracht zal worden. Eerste week van November klaar? Hoeveel tjjd dit in beslag zal nemen? In de loop van deze week begint men met 't aanbrengen van de landhoofdcaissons, die de steunen moeten vormen voor de grote Phoenix-caissons. Wanneer dit gebeurd is dan zal het wel ongeveer legen hét einde van deze maand zyn. Intussen gaat men verder met de zink stukken gereed te maken en te doen zak ken op de drempel (80.000 vierkante meter is er nodig en 55.000 is er reeds gereed). Dan volgen de grote caissons men verwacht dat dc dichting van het gat by Ouwerkerk een nachtelijke sluiting zal worden en de laatste phase van dit reusachtige werk (er zjjn zo alles hij elkaar ongeveer 2500 personen by de „Slag van Ouwerkerk" betrokken), zal dan wel lig gen zo ongeveer aan het einde van de eerste week in November. Maar dan moeten de November-stormen in ieder geval wegblijven en zou men ten zeerste gediend zyn met het voortduren van het huidige, byna onbegrijpelijk mooie stille herfstweer- En daarop gaat men dan in Zieriksce en Ouwerkerk, op hcél Schouwen—Duiveland met vertrouwen cn alles in gereedheid brengend voor de laatste, grote slag, wachten. Prof. Van der Grinten: eerst hoofdbedrijf schap voor detailhandel (Van onze verslaggever.) Er moet worden gestreefd naar een hoofdbedrijfschap voor de detailhandel, dat deze in alle geledingen omvat. De gedachte- dat er een hoofdbedrijfschap voor de middenstand moet komen, wordt gelukkig verlaten, omdat dit in strijd is met de grondgedachte van de Wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Vorming van een bedrijfsorganisatie voor de middenstand zou ondoelmatig zijn. Het ligt in de rede, dat er een bedrijfs organisatie voor de detailhandel komt, omdat deze een typische eigen problema tiek heelt en een bepaalde economische functie. Tot deze conclusie kwam prof. mr W. C. L. van der Grinten, rector-magnificus van de Katholieke Economische Hoge school in Tilburg gisteren in een rede voor de Xed. Katholieke Kruideniers- bond, die te Hilversum zijn 30-jarig be staan vierde. Naast een hoofdbedrijfschap voor de detailhandel, zo vervolgde prof. Van der Grinten, zijn bedrijfschappen voor de verschillende branches wenselijk. De omvang' van deze bedrijfschappen hangt af van het maatschappelijke belang een bedrijfstak. De gebiedsomschrijving van zo'n bedrijfschap, die b.v. voor hel kruideniersbedrijf zeer is gewenst, ver eist grote zorgen. De indeling van het bedrijfsleven in bedrijfschappen mag niet tot verstarring lejden. Het zou zeer ge vaarlijk zijn een enge beschrijving van de branches te geven, omdat daardoor een gezonde ontwikkeling wordt tegen gegaan. Niet alles tegelijk Het belang van een orgaan voor het midden- en lclein-bedrijf wilde prof. Van der Grinten zeker niet onderschatten, maar z.i. wordt in middenstandskringen wel eens te veel uit het oog verloren, dat men niet alles tegelijk kan. Eerst moet er een bedrijfschap voor de detailhandel tot stand komen. Spreker achtte de bewei'ing onjuist, dat de SER een dergelijk samenwerkings orgaan niet zou goedkeuren, als het ge zamenlijke bedrijfsleven dit wenst. Als taken van het hoofdbedrijfschap voor de detailhandel zag prof. Van der Grinten: 1, voorlichting van de regering;- 2. voorlichting van de bedrïjfsgenoten en anderen teneinde het peil van de handel omhoog te brengen en de arbeidsproduc tiviteit te verhogen; 3. cen uitvoerende taak, waarbij het bedrijfsleven voor zo ver mogelijk wordt betrokken in het uit voeren van overheidsmaatregelen en 4. een verordenende taak op sociaal en economisch gebied. Distributieve taak onderschat Ten aanzien van het eerste punt merkte spreker op. dat het gewicht van de dis tributieve functie in deze tijd van indus trialisatie wel eens wordt onderschat. Het welslagen van de industrialisatie is mede afhankelijk van het distributie-apparaat. Tenslotte heeft prof. Van der Grinten duidelijk gemaakt, dat bij de nieuwe maatschappelijke opbouw de vrye vak organisaties, zowel van ondernemers als van arbeiders, nog ter dege bestaansrecht hebben. Zij zijn de grondslag van het be- drijfslichaam Een goede vakorganisatie is echter geen commerciële organisatie. Ook moeten de vakorganisaties nnar levensbeschouwing worden gehandhaafd, omdat zij geen organisaties van technische eenheden, maar van levende mensen zijn. Er moet samenhang zijn tussen stands- en vakorganisatie, omdat de kerstening van de wereld juist voor een groot deel ligt op het terrein van de beroeps- en bedrijfs-uitoefening. De voorzitter van de Ned. Kath. Krui deniersband. de heer J. Hovenier, ver welkomde op deze vergadering in het bijzonder enkele pioniers en de oud-gees telijke adviseur mgr A. G. Smit, pastoor te Soestdijk. Aan H. M. de Koningin en Kardinaal De Jong werden telegrammen van eer bied en aanhankelijkheid gestuurd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1