ZEEUWSE oestercultuur verdwijnt als zeegaten worden afgesloten Vissersbevolking inBar tegen Noordzee geen winst voor allen j grote spanning over haar toekomst Oostersclielde behouden door verzwaren dijken Veiligheid van mensen en dieren irrationeel motief voor afdamrpen van de stromen Beets in Brussel herdacht FIFA-team heeft in Londen weinig kans Het moeilijke gesprek WEK DE GAL IN UW LEVER OP de (opende onna OPEL CHEVROLET setoMce MAAK" .MENÉÉK... ZATERDAG 17 OCTOBER iy»3 HET PAROOL (Van een onzer redacteuren) VAN het gehete Nederlandse volle, verkeren al degenen die betrokken zijn bij de vissery op dp, Zeeuwse stromen in de grootste spanning over de voorstellen, die straks de Deltacommissie aan de regering- gaat voorleggen. Zal deze commissie afsluiting van de zeegaten gewenst en uitvoerbaar achten Eén ding is de Zeeuwse visserjjkringen by voorbaat duidelijk: wordt tot afdamming van de Zeeuwse zeearmen besloten, dan betekent dit het einde van een eeuwenoud visserijbedrijf. Die visserij is ontegenzeglijk iets zeer bijzonders, het is zelfs juister te spreken van een cultuur of een teelt, dan van een visserij, zeker waar het. om de oesters gaat dat exquise gerecht en om de mosselen. Maar ook de kreeftenvisserij is iets bijzonders. En die wordt ook op de Zeeuwse stromen beoefend, evenals de bliek-, bot- en weervisserij op ansjovis. Deze gehele tak van bedrijf, die wat de ocstercultuur betreft enig is in Europa, zal moeten verdwijnen wanneer de Zeeuwse stromen worden afgesloten. Het is dus duidelijk, dat de Zeeuwse vissers, waar zulke levensbelangen voor hen in het geding zijn, met grote span ning wachten op wat de naaste toekomst voor hen brengen zal. Over de oestercultuur is het rapport zeer somher gestemd. Wordt de Oosterschelde afgesloten, zo zegt het, dan heeft deze vermaarde Zeeuwse cultuur geen toekomst meer. Een land met een groot bevolkingsoverschot vernietigt dan een industrie, die vele gezinnen een veilig en zeker bestaan biedt, in ruil' voor enkele objecten, waarvan de bestaans mogelijkheid nog moet worden bewezen. De kapitalen die geïnvesteerd zijn in de oesterputten, loodsen,machinerieën en vaartuigen, worden waardeloos. De leegloop in de dorpen rondom de Oosterschelde zal benauwend worden, want om scholing is wel een mooi woord, maar het houdt zo weinig rekening met de mens, op. wie het van toepassing wordt ver klaard. Wie geboren en getogen is voor het water en de Visserij, aardt niet op de wal. voorop gesteld, dat de wal hem wat te bieden heeft. De knecht en de kweker, zij zullen beiden hebben afgedaan. Wat blijft is het dode water van de Oosterschelde. (Van een onzer redacteuren) DE overrompelende watersnood van 1 Februari heeft in vrijwel alle geledingen vay\ ons volk de vurige wens doen ontstaan naar het opwerpen van een barricade tegen de krachten van de Noordzee. Het algemene verlangen gaat uit naar het afsluiten van de Zeeuwse en Zuicl-Holland.se zeearmen en van de openingen tussen de Wad- deneilanden. Of en in hoeverre dat mogelijk is, wordt thans door de Deltacommissie bestudeerd. In de naaste toekomst waarschijnlijk reeds in de loop van 195^ zal over dit grote en uiterst moeilijke waterbouwkundige vraagstuk een beslissing worden genomen. Zou die beslissing zo zijn, dat in de komende jaren het grootste deel van de Nederlandse kust voor de toegang van de Noordzee zal worden gesloten, dan zal dit niet voor ons gehele volk winst betekenen. De véle Zeeuwen, die hun bestaan vinden in de oester- en mosselcuituurde kreeften-, weer-,, bot- en bliekvis- .serij, zullen door afdamming van de zeegaten voor grote sociale en economische moeilijkheden worden geplaatst. Tg EN EINDE de omvang van die moeilijkheden te kunnen peilen, is in de lente van dit jaar een commissie aan het werk getogen om daarover rapport uit te bren gen. In die commissie waren alle organisaties en instanties vertegenwoordigddie betrokken zijn hij de visserij op de Zeeuwse stromen. De commissie heeft twee rapporten voltooid. Het ene rapport, waarin alle economische, sociale en technische gegevens en argumenten zijn verzameld, zal over enige tijd aan de regering en de Staten Generaal worden uitgebracht. Het andere rapport is een populaire vlot en boeiend geschreven saménvattmg van het eerste; alleen het cijfermateriaal ontbreekt er aan. De inhoud, van het laatste rapport zullen wij, te beginnen met vandaag in een aantal artikelen samenvatten. QNZE mening over de inhoud moeten wij opschorten, tot wij ook in het bezit zijn van het zgn. technische rapport en tot de Deltacommissie haar voorstellen en conclusies heeft bekend gemaakt. Pas dan zijn voldoende gegevens en argumenten beschikbaar voor het vormen van een oordeel. Met deze en de volgende artikelen hebben wij geen ander doel, dan de lezer een inzicht te geven in de bezwaren, die bestaan in de kringen van de betrokkenen bij de visserij op de Zeeuwse stromen, tegen een eventuele afdamming van de zeegaten, waaronder de Oosterschelde voor hen 'het belangrijkste en, zelfs in Europees verband gezien, een uniek water is. vrijwel zal moeten verdwij- Ideale pendelbeweging In het boeiend en vlot geschreven i-ap- port wordt ook de vraag beantwoord, waarom juist de Oosterschelde zo ge schikt is voor de oestercultuur. Daarvoor somt het de volgende reeks omstandig heden op, waaruit er niet één gemist kan worden De bodem van de Kom van de Ooster schelde is hard en stabiel. Voor een com merciële broedwinning zijn minstens 15.000.000 moederoesters nodig. In de Oosterschelde wordt het aantal op 75.000.000 geschat. "Van buitengewoon grote betekenis is, dat het water in de Kóm van de Ooster schelde een vrijwel ideale pendelbeweging maakt. Dat wil zeggen: het gaat in de Kom heen en weer, by eb trekt het in de richting van de zee, by vloed stroomt het weer de kant van Noord-Brabant op. Practisch verlaat het nooit de Kom, slechts 4 keert er per getij niet meer In terug. Deze uitzonderlyk gunstige situatie is economisch van beslissende betekenis, want daardoor worden de mil- lioenen oesterlarven die in het water zweven, bij eb niet naar zee getrokken om bij vloed niet meer terug te keren. Zij blijven In het bekken, gedurende de 12 tot 14 dagen dat het larvale leven duurt. Op onze breedte is een temperatuur Van 20 "C van het zeewater een uit zondering. In de Kom van de Ooster schelde echter wordt deze temperatuur ieder jaar bereikt. En het is deze warmte van het wa ter, die de oesterlar ven nodig hebben om tot een voorspoedige ontwikkeling te ko men. Diezelfde lar ven hebben ook nog behoefte aan een vrij hoog en constant zoutgehalte. Ook dat bézit het water van de Oosterschelde, evenals een voldoende hoeveelheid voed sel van de juiste soort om de larven en oesters te doen gedijen. Al deze factoren tezamen hebben van de Oosterschelde een van de drie beste Europese broedplaatsen gemaakt. Kans op Waddenzee De vraag rijst dus, of de oesterteelt oolc buiten dé Kom van de Ooster schelde kan worden beoefend. Na ge constateerd te hebben, dat zowel de Westerschelde, de Grevelingen als het Westelijke deel van de Oosterschelde daarvoor ongeschikt zijn, zegt het rap port, dat in ,.de Waddenzee door mense lijk ingrijpen gunstige voorwaarden te scheppen zijn voor een oestercultiiur". Maar daarvoor zullen alle gaten in de Waddenzee moeten worden afgesloten met uitzondering van het Marsdiep. Legt. men dan op de daartoe geschikte gronden tientallen millioenen Zeeuwse oesters uit, dan bestaat er een redelijke kans op een broedval mét een commer ciële betekenis. Zekerheid kan daarom trent slechts proefondervindelijk worden verkregen. Voorwaarde is dusdat de Oosterschelde in de Waddenzee wordt nagebootst. En.... dat de aanwezige mos selcultuur c nen. Over de economische betekenis van de oestercultuur geeft dit rapport nog geen concrete gegevens, die zijn verwerkt in het technische rapport, dat over enige maanden aan regering en parlement zal worden aangeboden. Deze populaire be schrijving van de visserij op de Zeeuwse stromen somt alleen enkele algemene fa cetten op. Yerseke, zo zeggen de samenstellers, was honderd jaar geleden een nog onbe kend dorpje van 865 zielen, nu telt het 4950 inwoners, waarvan er ruim 2300 rechtstreeks afhankelijk zijn van de oester- en mosselcuituur. Exportbedrijf Frankrijk, de bakermat van de oester- cultuur, is met een pip duet ie van 100.000.000 oesters de grootste producent van Europa. Nederland staat met ruim 20.000.000 stuks (voor de naaste toe komst wordt gerekend op 30.000.000) op de tweede plaats. Bijna deze gehele pro ducts (in het seizoen 1952'53 werden 17.460.000 oesters geëxporteerd) wordt in deviezen omgezet. De in Zeeland ontwikkelde methode voor broedproductie en de bestrijding van ziekten en plagen die de jonge oesters bedreigen, zijn op moderne wetenschap pelijke leest g'eschoejd. <©p dit terrein neemt Nederland een unieke plaats in. Gezien ook de kwaliteit en lage pro ductieprijs van de Nederlandse oesters, voorspelt het rapport de onstereultmir een goede toekomst. Mits natuurlijk de Oosterschelde niet van do Noordzee zal het uitgestrekte watergebied der Zeeuwse stromen, is de Kom van de Oosterschelde een uniek stukje. Als het. speciaal en met op zet voor de oester- en mosselcultuur gemaakt zon zijn, had men dit bek leen waarschijnlijk niet anders aan gelegd. Alleen in de Waddenzee zou misschien, met grote kosten en moeite, een Oos terschelde kun nen worden na gebootst. worden afgesloten, want dan gaan alle mogelijkheden voor de Zeeuwse oester- cultuur verloren. r een verstandig vrouw koopt uitsluitend gemitiniseerde wol en wolgocdl (Van een onzer redacteuren) TT\E oestercultuur staat of valt met het wel of niet sluiten van de Oosterschelde. ■*-' Allen die in deze loonintensieve'visserij een bestaan vinden is er dus zeer veel aan gelegen, dat deze zeearm niet zal worden gesloten. Daarom hebben de samen stellers van het rapport over de visserij op de Zeeuwse stromen naar een midden weg gezocht, die bij een eventuele afsluiting van de kust de voor de oester- en mosselcultuur onmisbare Kom van de Oosterschelde behouden doet blijven. Zij aanvaarden de afdamming van het Haringvliet en het Brouwershavense Gat en stellen voor, dat men zich bij de Oosterschelde zal beperken tot het verzwaren van de dijken. De zoetwaterboezem, die bij het afsluiten van de zeegaten wordt verkregen, zal in het laatste geval minder groot zijn, maar, aldus het rapport, „wij vermogen niet in te zien, dat dit nadeel opweegt tegen de levensbelangen, die voor de visserij op het spel staan (Van onze correspondent) BRUSSEL, Zaterdag. De mantel der geschiedenis is ruim. De Nederland se predikant Nicolaas Beets, alias Hilde- brand, is gisteravond, ter gelegenheid van de vuftigste verjaring van zijn sterf dag, herdacht door twee katholieke hoog leraren, de Zuid-Nederlander prof. dr Frank Baur en de Noord-Nederlander prof. dr G. Brom. Het gebeurde in het neutral een 'fees telijke kader van de eerste bijeenkomst van alle Nederlands-talige academiën, waarvoor de drie Vlaamse die voor Wetenschappen, Letteren en Schone Kun sten, die voor Taal- en Letterkunde en die voor Geneeskunde de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen naar Brussel hadden uitgenodigd. De Belgische radio-omroep had het hare bijgedragen aan deze „verbroede ring" in Vlaamse trant door de grote studio en haar symphonie-orkest onder Daniel Stern ef eld ter beschikking te stellen. In de muzikale omlijsting van met veel kleur uitgevoerde werken van Arthur Meulemans, Alfons Diepenbrock en Brahms, sprak eerst prof. Baur uit Gent over Beets als romanticus", waar bij hij diens o p Byron geïnspireerde romantische inslag een Biedermeier- romantisme noemde. In aansluiting bij vooraanstaande critici als Busken Heet en Potgieter meende prof. Baur. dat Beets' latere dichtwerk allerminst waar deloos was en datf hij steeds sterke verzen heeft geschreven. Prof. Brom schetste „Hildebrand als Hollander" en wees er op, dat meest typische-Hollandse eigenschappen, die onder de woorden deftig en leuk zijn samen te vatten, gezamenlijk de karak teristieke humor van de Camera Obscura hebben opgeleverd. Hildebrands milieu tekening behoort bij het Hollandse bin nenhuis-schilderij. waarbij alles in minia tuur is waargenomen en tragiek noch mystiek een rol spelen, aldus de voor malige Nijmeegse hoogleraar. Als argument ten gunste van de af sluiting erkent het rapport het tegengaan van d'e toenemende verzilting', waarbij de land- en tuinbouw „misschien" tot meer welvaart zou kunnen komen. Mis schien, want „tegenover deze nog twij- gelachtige toename in de welvaart (de afzet van agrarische producten 'is aan meer schommelingen onderhevig da.n de afzet van oesters) staat de totale vernie tiging van het bestaan van allen die bij de oesterteelt en Velen, die by ae mos selcuituur zijn betrokken, om nog maar OESTERS EN MOSSELEN INDE ZEEUWSE EN ZUID-NOLL A NOSE STROMEN ^BROUWEFfSmi PERCELEN VOOR MOSSELCUL. MOSSELZAA DBA NKEH OOK DIT MET de korte weel-gave van een moeilijk gesprek opent de Joodse schriftgeleerde en wijsgeer Martin Buber zijn jongste boek „Gottesfinster- nis" (Godsverduistering). Het is een bundel opstellen over de verhouding tus sen godsdienst en wijsbegeerte. Dat hij zyn boekje met dit gesprek begint, is niet toevallig. Dit gesprek, dat hem altijd is bijge bleven, heeft hij jaren geleden gevoerd in een kring van arbeiders. Het ontstond op een Duitse Volkshogeschool, waar Buber in een kring van allerhande lieden gesproken had over: „Godsdienst als werkelijkheid". Geloof is niet een indivi dueel zielsgevoel, maar een binnengaan van de gehele mens in de totale werke lijkheid van het leven. Dat was de stel ling, welke hy toelichtte en besprak. Ve len mengden zich in de discussie, maar zéér tot Bubers spijt niet de aan wezige arbeiders. Hij werd echter door een hunner uitgenodigd in een aparte kring van arbeiders na te praten en daar is het gesprek toen wél op gang geko men. Ineens spitste de min of meer vrij blijvende conversatie zich toe in de fel heid van een onontkoombare emst, toen een zei: „Mijn ervaring is, dat ik deze hypothese „God" niet nodig heb om te weten wat er met mij in de wereld a,a,n de hand is." Ik voelde my door deZe vraag uitgedaagd, zegt Bubër. Van het antwoord hing alles af of dit f in deze kring betekenis zou hel niet. Buber zette uiteen, hoe betrekkelijk dat begrip „wereld" is. Welke wereld bedoelde de vrager? Wordt dat niet heel persoonlijk bepaald? Ieder heeft zijn éigen „wereld", die hy leert kennen en waarin hij l'eeft. Maar wat ligt déi&r a.chter? Waarin rusten al deze „werelden" tezamen Is er niet één werkelijkheid, die dit alles te boven en te buiten gaat. en gehéél omvat? De vraagsteller had stil en zeer na denkend geluisterd naar deze uiteenzet ting. ,,U heeft gelijk," zei hij tenslotte. Maar nu schrikt Buber op. Wat had hij bereikt? Was hij in zijn gesprek toch eigenlijk niet blijven steken in begrippen en ideeën in e'en onpersoonlijk Gods begrip de „god van de wijsgeren", zoals iemand eens heeft gezegd? „En ik had hem juist tot die andere God willen voeren de levende God tot wie een mens „Gij" kan zeggen." Het gesprek was echter ten einde. Buber moest weg. „Ik kon niet met deze man zyn fabriek binnengaan, met hem wer ken, zijn kameraad worden, met hem leven en zijn vertrouwen winnen; hem helpen om met my de weg te gaan van het schepsel, dat weet door de Schep ping in ontferming te worden aangeno- „Godsverduistering"hoe moeilijk is het om zó over God te spreken, dat Hij zich mede door onze woorden en ge dachten openbaart als die levende wer kelijkheid, die niét een wijsgerig begrip is, of een mooi gevoel, m&ér een alles omvattende realiteit, die zich onzer ont fermt; dat is de levende God, die Jezus Christus noemt: Myn Vader Onze Vader. Wij zouden van déze God' willen getuigen, maar wli verduisteren Hem telkens. In Zijn ontferming blijft Hij ech ter voortgaan Zich steeds opnieuw te openbaren in ons en aan ons. N; VAN GELDER Officieren vergaderden te Assen (Van onze correspondent) ASSEN, Zaterdag. In de toespraak, waarmee hij Vrijdag 'de algemene ver gadering van de Vereniging van offi cieren van de Kon. Landmacht opende, merkte de voorzitter, géneraal J. H, C o u z ij op, dat men over de wet op de regeling der bevordering en ontslagen over het algemeen wel tevreden is. Generaal-majoor mr Scheepers van de Generale Staf sprak over de internationale militaire samenwerking. Uitvoerig ging hij in op het Werk der Verenigde Naties, speciaal gezien uit militair oogpunt. De vergadering weid onder meer bijgewoond door de commis saris der koningin in Drente, mr J. Cramer. Des middags werd het gezelschap ont vangen op het gemeentehuis, waar bur- femeester den Dreu wees op de ver- ondunheid. die er tussen Assen 'en de militairen bestaat. Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLET.TES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de <al te doen atromen. Eist Certer'a fceverpilletjea, niet te spreken over het lot van de vis sers, die by de kreeften-, weer-, bliek en botvisserij betrokken zijn." Waarom niet Westerschelde? Het motief, dat afsluiting van de zee-1 gaten nodig is om mens en dier te be schermen tegen stormvloeden, wordt door de rapporteurs niet aanvaard. Het is een irrationeel motief, zeggen zij, om dat het in feite gaat om het reeds lang bestaande plan tot tegengaan van de ver zilting. Zouden de deskunidgen van oor deel zyn, dat afsluiting het enige middel is om herhaling van e'en ramp te voorkomen, dan zouden zij als verantwoordelijke mensen alle andere belangen en overwegingen daaraan ondergeschikt hebben ge maakt en ook de afsluiting van de Westerschelde in hun plannen heb ben opgenomen. Immers, Zuid-Beveland, Walcheren en Ze'euws-Vlaanderen werden 1 Februari wel door de Westerschelde bedreigd maar in het geheel niet of in veel ge ringere mate door de Oosterschelde. En, zo besluiten de rapporteurs dit deel van hun studie, omdat de deskundigen de Westerschelde niet in hun plannen be trekken, Is het duidelijk dat er nog een ander middel is om een nieuwe ramp te voorkomenhet verhogen en verzwa ren van de dijken. Uit deze conclusie leiden zij dan hun er boven reeds weergegeven voorstel af tot behoud van de Oosterschelde, door verzwaring der dijken. OVER de bromfiets zijn de laatste we ken en maanden heel wat artikelen geschreven. Het ging daarbij over de wettelijke positie, speciaal over d'e vraag of bromfietsen wel of niet op de rijwiel paden mochten komen. De technische aspecten kwamen daarbij wel eens op de achtergrond. Toch heeft de bromfiets, ook in haar ontwikkeling, hier interes sante aspecten. Herinnert u zich nog, hoe niet eens zo lang geleden, normale rijwielen gemotoriseerd werden. Men is daarvan in de practyk geheel tèrugge- komen. N u is de bromfiets een één en ondeelbaar geheel geworden. Duizenden en duizenden Nederlanders berijden zulk een vervoermiddel, en nog eens duizenden en duizenden zullen het gaan doen. Maar bij aankoop, gebruik en onderhoud komt heel wat kijken. J. T e n d e 1 o o, adviserend en contro lerend automobiel- en motorexpert heeft nu „De Bromfiets" geschreven. (Kluwer, 3.45.) Het boekje licht degenen, die nog ge'en bromfiets hebben, degelijk in, terwijl de bezitters er zeer veel wetenswaardig heden in zullen lezen. De schrijver be handelt o.a. de ontwikkeling van de bromfiets, en beantwoordt de vraag, hoe het bromfietsmotortje werkt. Carburatie en motorsmering, elëctrische ontsteking en verlichting komen daarna aan de orde. Nu vraagt de bromfiets, evenmin trou wens als de auto bijzondere vakkennis, maar toe hkan het nuttig zijn, dat de ryders iets weten van mogelijke storin gen. De schrijver behandelt dezé zaken zeer uitvoerig, en neemt daarna storings tabellen op. „Motor loopt, doch trekt slecht en wordt te heet", staat er b.v, in de tabel; dan worden de zes mogelijke oorzaken hiervan genoemd. Het lijkt ons, dat juist dit deel van veel belang kan zijn voor de bromfietsers, waarvan er zeer velen niets (of minder dan niets) van hun vehikel afweten. Over speciale merken komt in het boekje niets voor, terwijl evenmin juridi sche vragen worden behandeld. -T -"Vf TT.- AFD. BEDRIJFSWAGENS KARPERWEG 19-23 A'DAM TEL 26159 BESTELWAGEN ruini,e 4 cyl. Vop klepmolor, 500 Kg. nuttig draag- vermogen. BESTELCHASSIS - zuinige 6 cyl. kop- klepmotor, met ol zonder cabine, verschillen Je cbasiiilenglen, nuttig draagvermogen 1000 lol 1750 Kg. BESTELWAGENS met zeer economische 3'/a Llr, 6 cyl. kopklepmolor, 600 en 1000 Kg. nuttig draagvermogen. BESTELCHASSIS en TRUCKS met 3,5 o( 3,9 Llr. kopklepmolor met ol zonder cabine; normale-, semi- iront- ol frontbcsturing; nullig draag- vermogen van 1000 lol 4000 Kg. Agente voor CHEVROLET, DAF en OPEL Bedrijfswagens Afd. Verkoop OVERTOOM 137-205 Tel. 82525 door Ivan Scharpe (oud-speler van het „gouden" Britse Olympische voetbalelftalin 1912 en voorzitter van de Engelse organisatie van sportjournalisten DE gehele voetbal wereld wacht met spanning op de wedstrijd En- geland-FIFA- elftal, die op Woensdag 21 October in het Wembley- stadion te Lon den zal worden gespeeld. Het duel met de Rest van Euro pa is een van de hoogtepun ten ln dit sei zoen en - men beschouwt deze strijd als een prach tige gelegenheid om het Engelse prestige, dat deze zomer in Zuid- Amerika nogal heeft geleden door een kansloze nederlaag tegen Uru guay, enigszins te herstellen. De Engelse nationale ploeg op deze tournee toonde vooral tekort komingen ln de aanval, een voort durende zorg van de Keuze Com- msisie, veroorzaakt door de sterk defensieve speelwijze, die bij league en bekerwedstrijden wordt toegepast. In het moderne voetbal moeten bin- nenspelers „werkers" zijn, die de verbindingslijnen onderhouden en een gevolg daarvan Is, dat kundige drib belaars als een Mannion of een Carter uitsterven. Het team van de FIFA zal deson danks de grootste moeite hebben cm een goed resultaat tegen Engeland te bereiken. Om de volgende drie rede- 1. Het veld zal zacht zijn (ofschoon niet modderig, want in .Wembley wor den slechts drie of vier wedstrijden per seizoen gespeeld) en de zware bal is een gunstige factor voor de Engelsen. 2. Engeland heeft het voordeel, dat het een „team" kan vormen, want de ervaring heeft geleerd, dat de Rest van Europa, samengesteld uit spelers van .verschillende landen, het ondei'ling begrip mist en met te wei nig vertrouwen speelt. 3. Op het ogenblik kan Engeland waarschijnlijk een veel sterkere ploeg formeren dan op de trip naar Zuid- Amerika. In het verleden is trouwens aange toond, dat men met de eerste twee punten sterk rekening moet houden. De spelers van het Continent vormen geen eenheid en zijn niet half zo ge vaarlijk als hun reputatie. team op het veld van Arsenal in Londen bijvoorbeeld duidelijk ver slagen (3—0) en het was eigenlijk geen werkelijke wedstrijd. De FIFA- combinatie was toen als volgt samen gesteld Doel Olivier.i (Italië), achter Foni (Italië) en Ravi (Italië); Kupfer (Duitsland), Andreolo (Italië) en Kit- zinger (Duitsland)Aston (Frank rijk), Braine (België), Piola (Italië), Zsellenger (Duitsland) en- Brustad (Noorwegen). De verdediging, samengesteld uit spelers van twee landen, was goed en men begreep elkaar, maar de voor hoede bestond uit vijf individualisten, wat ook duidelijk kon worden vastge steld. Ik herinner mij een gesprek met de manager van het Europese team (Vittorio Pozzo van Italië) 's nachts in een hotel te Londen, drie of vier dagen voor de wedstrijd. Hij was de „vooruitgeschoven post" en had de wedstrijd Engeland—Wales bijge woond. Wij waren bezig met de voor bereidingen om zijn spelers, afkom stig uit zes landen, zo goed mogelijk onder te brengen en de maaltijden 'te regelen voor deze verschillende natio naliteiten, toen hij mij zei: „Dit is niet de juiste methode om een sterk team te formeren ën wij zullén niet veel kans op succes hebben. In Italië nemen wij de spelers voor de natio nale ploeg enkele weken apart om een gevoel van saamhorigheid te kweken en hoe kan men dan verwachten dat wij spelers van zo volkomen verschil lende opvattingen in nauwelijks en kele dagen begrip voor eikaars spel kunnen bijbrengen?" Zyn inzicht bleek juist. De Rest van Europa was kansloos en landen- teams hadden een heel wat betere in druk gemaakt. Na de tweede wereldoorlog is er in 1947 nog een wedstrijd geweest tussen Engeland en een FIF A-team, ditmaal in Hampden Park te Glasgow. De score was nog ongunstiger voor de Continentalen, namelijk 6—li Op nieuw vormde dit team van sterren met de grote Zweed Gunnar Nordahl als aanvalsleider een povere eenheid. Deze twee wedstrijden hebben wel duidelijk gemaakt, dat men geen combinatie met enige kans op succes kan samenstellen zonder grondige voorbereiding. Het is noodzakelijk, dat de spelers enkele weken met el kaar optrekken om werkelijk een team te kunnen vormen. En indien dat niet mogelijk is, zal men het moe ten zoeken in een formatie met hech te onderdelen: doelman en achterspe lers van één land, twee halfspelers van een andere nationaliteit en de -voorhoede zo goed mogelijk daarbij aangepast. Een rechtervleugel, die met elkaar vertrouwd is en eenzelfde combinatie op links. Anders start En geland met een groot voordeel, hoe goed de tegenstanders individueel ook mogen zijn. VERGELEKEN met Glasgow 194-7 is er niettemin een gunstige fac tor voor de Continentalen. Wem bley heeft niet de sfeer van Hamp den Park, die voor een tegenstander zo uitez-mate moeilijk is om zichzelf te blijven. De spelers van de FIFA zullen zich in Londen ongetwijfeld beter kunnen aanpassen. Deze jubileumwedstrijd van de 90- jarige Football Association heeft on danks de matige resultaten van de Rest van Europa in het verleden toch de volle aandacht. Het Engelse voet balpubliek weet zo langzamerhand wel, dat het voetbal in vele andere landen een zeer hoog peil heeft be reikt en vooral veel zwieriger is dan de eigen stijl. Op bepaalde onderde len van het spel kunnen de Continen talen zelfs als leermeesters optreden. Persoonlijk heb ik de gehele ontwik keling- van het voetbal buiten Groot- Brittannië gevolgd. Toen ik veertig jaar geleden als internationaal voor de èerste maal in Duitsland en Frankrijk speelde, was men in die landen nog in het beginstadium en hoe meer doelpunten de Engelsen scoorden des te groter werden de vreugde en verrukking van het pu bliek. Drie-nul was pover, zes-nul aanmerkelijk beter, maar tien tegen nul gaf de volle waarde voor het toe gangsbewijs. Thans hebben de Oostenrijkers, Ita lianen en Hongaren eén grote reputa tie verworven ook in Engeland voor hun geschoold voetbal, dat zij in de perfectie kunnen uitvoeren. De combinatie van de FIFA zal Enge land echter niet kunnen overwinnen, tenzrj zij Woensdag op Wembley een volkomen eenheid vormt en dat is om boven aangevoerde redenen vrijwel een onmogelijkheid. Toch volgen de Continentalen in be paalde opzichten een betere methode dan de Engelsen. Het moge wellicht vreemd klinken uit de mond van een ex-Engels international, maar het voetbal buiten Groot-Brittannië heeft kwaliteiten die ik hoger waardeer. Het spel heeft meer zwier, meer arti sticiteit en dè perfecte balcontröle, verkregen door de combinatie op kor te afstand, getuigt van meer klasse dan de ruige en open Engelse spel- trant toont. De „nieuwe' 'wereld heeft voetbal ontwikkeld van een zuiverheid, die mét alle nadelen van de „show" toch uitgaat boven het spel van de Engel se pioniers. De les daarvan is: Speel het spel zoals men het aanvoelt en zoals de aard van het volk is. Ga uit van een degelijke basis, éen goede opleiding, maar offer nimmer de ej- gen natuurlijke talenten, stijl en indi vidualisme aan een bepaalde metho de. Veroordeel ik nu mijn eigen land? Neen, Engeland zal altijd tot de drie beste voetbalnaties van de wereld be horen, op grond van zyn véle voor treffelijke clubs en spelers, maar an dere landen zyn gevarieerder en ko men tot elftallen, dié op fantastische wijze naar de top klimmen, ofschoon zij door de structuur veel kwetsbaar der zijn en als gevolg daarvan ook dikwijls na een „grote" periode weer instorten. Nadruk verboden. Eet opnemen van brieven in deze rubriek betekent niet, dat de redactie instemt met, de meningen, die daarin tot uitdrukking komen, doch dat de redactie deze balangwekkend genoeg vindtom ze ter kennis van de lezers te brengen. Briev&n zonder volledige naam en adres worden terzijde gelegd. Catechisatie MET belangstelling nam ik kennis van uw rubriek „Nieuws uit de kerken" wel speciaal van „Crisis der cate chisatie," Als lezer van Het Parool en Hervormd A'dam was dit nu niet bepaald nieuws voor mij. De weleerwaarde heren predikanten zitten uit te zoeken welk uur het beste voor een ieder is; maar het blijkt wel dat het resultaat weinig of niets is. Zou den de predikanten niet beter doen om de ouders eens meer te bewerken, want de kerk bouwt toch op hetgeen thuis leerd wordt, en als dat er niet meer is, dan is het einde van de kerk in zicht. Waarom zo vraag ik me wel eens af, houdt de kerk toch vast aan dat oude woord catechisatie, daar is zoveel in de kerk veranderd, verander dit nu ook eens. Mocht dat geen baat hebben, dan zal ons ni'ets anders te doen staan dan te beginnen met huiscatechisatie. Amsterdam A. J. TISKAMER Verlof VEERTIEN maanden ben ik nu in dienst, en al vier maal heb ik een andere verlofregeling meegemaakt. Maar deze regeling is erger, dan alle andere by elkaar. Deze komt hierop neer, dat we ééns in de 14 dagen naar huis gaan. Hier, zit echter aan vast, dat als men b.v. wacht heeft, men in een maand niet thuis komt. Dat dit voor jon gens, die verkering hebben, verloofd of getrouwd zijn, helemaal funest is, ho'ef ik u waarschijnlijk niet te vertellen. Dpi. sld. MOLS Jr Legerplaats Ermelo. Italiaanse Opera (OK ik was een van de duizenden bezoekers van de opera „Butterfly". Als ik de recensies lees kom ik tot de conclusie, dat wij eigenlijk allemaal van Lotje getikt waren en dat' onze geestdrift gewoon onbegrijpelijk was. Uw „recensie" is eigenlijk een zeer ten dentieus en cynisch stukje proza, met als conclusie: het publiek was onmondig, T»>»t -in 't«t-het Onderscheiden 'van 0° nuances, het donderend applaus was eigenlijk alleen voor de Italiaanse namen van de solisten. Het is gelukkig een feit, dat dit ge schrijf geen enkele invloed uitoefent op de opkomst van het Amsterdamse 'pu bliek. De vier avonden dat de „Butter fly" hier wordt opgevoerd, durf ik u te voorspellen dat Carré een uitverkochte zaal zal hebben. En vol zal zitten met, duizenden liefhebbers van de Italiaanse zangkunst. Iets, dat voor uw „recen sent" jammer genoeg wel onbegrijpelijk zal blijven. Amsterdam P. MARSMAN Alcoliol HET Nederlandse publiek wordt weer eens getracteerd op de détails van een monsterachtige moord die in het openbaai' werd gepleegd onder in vloed van drank. De euvele moed hier toe zou de dader wellicht ontbroken hebben, indien hij niet ongestraft en onbelemmerd de morele remmen buiten werking had kunnen stellen, waartoe het Paradijs der dronkelappen hem zo ruim schoots de gelegenheid verschaft. Want Nederland ls een land, dat het drankmisbruik niet energiek genoeg aan banden legt. Ontelbaar is het aan tal delicten, waarvan het grote publiek nooit kennis neemt, maar die in totaal een ontstellend beeld oplev.eren van ver wording, die te wijten is aan geregelde dronkenschap. Het bedrag dat wekelijks verdwijnt in de zak van de kasteleins en dat onttrokken wordt aan datgene, waarmede de allernoodzakelijkste kos ten in een gezin bestreden moeten wor den, is énorm Elke inwoner van ons land zal in staat zijn uit zijn naaste om geving voorbeelden te noemen van im morele toestanden, huwelijksellende, huiselijke twisten, enz. alles voortvloei end uit alcoholmisbruik, Moet men nu bij deze stand van zaken alleen maar jammeren en zuchten dat het verschrikkelijk is? Kan de overheid deze kanker in ons volksbestaan niet doeltreffender te lijf gaan, dan tot nu toe het geval was? Zo het antwoord daarop neen moet luiden, dan ben ik zo vrij te veronderstellen, dat nog te veel volks vertegenwoordigers zichzelf geen ver dere restricties, willen opleggen wat het genot van hun eigen borreltje betreft. Dan schuilt in de moord in Den Haag en alle reeds gepleegde delicten, waarbij de drank een rol speelt, een element dat de gemeenschappelijke verantwoordelijk heid aan de kaak stelt van hen die de bevoegdheden bezitten het alcoholmis bruik een halt toe te roepen. Het wordt tyd dat men zich eens meer van. idie 'verantwoordelijkheid -bewust'Amsterdam. wordt. Dit is een consequente eis bij de bestrijding van de criminaliteit die in drankmisbruik haar tróuwste bond genoot heeft. Den Bosch. B. GROSFELD Onveilige trottoirs OP de rijweg kan een voetganger zich niet bevinden. De trottoirs zijn de aangewezen plaats voor hem. Nu kunnen ze daér niet veilig zijn, vanwege fietsjes, driewielers, autopeds, e.d. Wat wilt Umoeten de ouders hun kinderen leren voorzichtig te rij den? De theorie is al weer prachtig! iractyk as op! Pas op!" „Uitkijken! Uitkij ken!" ,,0p zij! Opzij! Krijgskreten, waardoor ook de trottoirs i de stad onveilig zijn. Gewone voet- gers kunnen met een tas de kleine woestelingen nog wel van him lijf hou-, den. Maar andere kinderen, oude en in valide mensen, personen, die zich niet -emakkelijk uit de voeten kunnen maken .oor een ongeluk of anderszins? Hoeveel mensen lopen niet, tijdelijk of voorgoed, min of meer ongelukkig? Daarom: al dit soort „speelgoed" hoort m.i. zeker NIET thuis op de trot toirs! Laat er bepaalde plaatsen (in de parken, afgesloten straatgedeelten of wat dan ook) voor worden aangewezen maar laat de voetgangers (groot en klein) de zekerheid, op het trottojr vei lig te zyn. Amsterdam A. v. N. Snelweg NAAR aanleiding van een ongeval, dat aan mijn vader op 20 Mei j.l. overkomen is, werd mijn aandacht nogmaals speciaal gevestigd op het zeer gevaarlijke punt bij de kruising: Snel weg naar Den HaagSchipholweg (bij het Shellgebouwtje) Zou het niet mogelijk zijn, de vele do delijke ongelukken op dat punt althans enigszins te beperken door er een stop licht aan te brengen Waarschijnlijk zult u nu in het midden brengen, dat dat op een snelverkeersweg moeilijk gaat, maar aangezien het vry dicht bij de stad ligt, ben ik van mening, dat dit bezwaar .niet opweegt tegen de el lende en het verdriet, ten gevolge van het verlies van al deze (toch zeer kost bare) mensenlevens. Ik heb het my" nooit zo duidelijk gerealiseerd als nu Ik •het zelf aan den lijve ondervonden heb. Mijn vader ligt nl. al sinds die fatale 20ste Mei met de dood te worstelen en op het einde te wachten. En hoevelen zyn er met hem. die een aangenaam tochtje met de dood moeten bekopen Mijns inziens moet daar toch een op lossing voor te vinden zijn A. SLIJPER

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1