NIEUWE APELDOORNSE COURANT Duel tussen V.S. en Rusland over kwestie-Triest in Veiligheidsraad Franse aanval in Indo-China Diplomatieke bedrijvigheid om netelig probleem Locomotief reed op trein in Nobelprijs literatuur toegekend aan Winston Churchill Minister Zijlstra opent in Almelo nieuwe fabriek 1 Gelders Dagblad Vrijdag- 16 October 1953 50c Jaargang Ne. 16500 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels f 2.25 cont.. elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaaistr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Lodge en Vysjinsky in strijd over kans op verstoring van vrede NEW YORK. Dc Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge heeft in de veiligheidsraad het Russische verzoek om de kwestie- Triest te bespreken een propaganda-manoeuvre genoemd, die bedoeld was om zo veel mogelijk onrust te scheppen. Volgens Lodge was het Sovjet-voorstel om de Zwitserse kolonel Plückigcr te benoemen tot gouverneur van Triest geen ernstig bedoeld plan, doch hij zou zich niet verzetten tegen opneming van dit punt op de agenda. Vysjinsky, de Sovjet-gedelegeerde, zei echter, dat de gebeurtenissen in Triest „een bedreiging van de internationale vrede en veiligheid" inhielden. Uit recente gebeurtenissen in Zuid-Slavië was gebleken, zo zei hij, dat de politieke sfeer een toestand van spanning had bereikt. Verwikkelingen in een bepaald gebied zouden volgens hem zonder twijfel van invloed zijn op andere gebieden in de wereld. Nederland in commissie voor toelating leden Lodge voerde al» eerste het woord op deze vergadering van de Veilig heidsraad, die op verzoek van Vysjinsky was uitgeschx-even. Hij verklaarde, nadat voorzitter Bor. berg (Denemarken) om commentaar op aanvaarding van het Sovjet-voorstel als agendapunt had gevraagd, dat het BritsAmerikaanse besluit om de zone A van Triëst over te dragen aan Italië, een eerlijke poging is om het evenwicht in een zeer belangrijk ge bied in Europa te versterken en tot een duurzame oplossing van het vraagstuk- Triëst te komen. Deze opvatting werd volgens Vysjinsky tegengesproken door de feiten. Een analyse van de betrekkingen tussen Italië en Zuid-Slavië was voldoende om aan te tonen, dat een kloof bestond, die vrede ep veiligheid in gevaar zou brengen, zo verklaarde hij. Lodge verwees in zijn rede voorts naar de verklaring van premier Ma lenkof van Augustus jl., dat de Sovjet- Unie van mening blijft, dat er op het ogenblik geen meningsverschillen of hangende kwesties bestaan, die niet op vreedzame wijze en op basis van we derzijdse overeenkomst tussen de be trokken landen kunnen worden ge regeld. Visjinsky daarentegen verklaarde dat de Sovjet-Unie niet zou sanction- neren dat de kwestie wordt opgelost door drie, vier of vijf mogendheden, omdat 't een zaak is van „grote histori sche en politieke betekenis", waar niet slechts Europa, doch de gehele wereld belang bij heeft. Nieuwe leden. Nederland, Egypte en Peru zijn be- 4 noemd tot leden van een commissie van goede diensten, die eenstemmig is ingesteld door een speciale politieke commissie van de algemene vergade ring der Ver. Naties om te zoeken naar een mogelijkheid om uit de impasse te komen, waarin de kwestie van toela ting van nieuwe leden tot de volkeren organisatie geraakt is. De Russische delegatie, die aanvan- Geweldige activiteit Op de bres bij Ouwerkerk Z1ERIKZEE. Rondom het stroom- gat by Ouwerkerk heerst thans een geweldige activiteit. Honderden ar beiders op alle mogelijke posten geven hier hun uiterste krachten. Hier is werkelijk van „hoogspan ning" sprake, welke ook nodig is om straks men neemt aan in de eer ste week van November tot slui ting van de bres te komen. Duizen den vierkante meter zinkslukken zijn nodig en men laat by de vervaardi ging hiervan zowel als bü het zin ken geen kostbaar ogenblik verloren gaan. In de vluchthaven van Bruinisse werken regelmatig zeven overslag kranen. Gisteren werd hier de eerste van de drie Phoenix-caissons binnen gebracht, welke hier gereed zullen worden gehouden om straks voor de sluiting van Ouwerkerk dienst te doen. De tweede wordt heden ver wacht'. Aan deze caissons moeten nog verschillende voorzieningen worden getroffen. In verband hiermee zullen nog diverse werkschepen in de ha ven van Bruinisse ligplaats kiezen. Hierdoor zal een deel van de in deze- haven beschikbare ruimte niet als ligplaats voor de normale scheep vaart kunnen worden gebruikt, zodat het hier passen en meten wordt om de binnenlopende schepen een be hoorlijke plaats te kunnen geven. kelijk haar oude voorstel om de veer tien candidaat-leden en bloc toet te la ten, had ingediend, heeft er thans op aangedrongen „als eex-ste stap" Bulga rije. Hongarije, Roemenië, Finland en Italië in de volkerenorganisatie op te nemen. De Noorse afgevaardigde, dr Engen, rloemde dit nieuwe Russische voorstel onmiskenbaar een stap terug. Bij stem ming hierover zou hij zich dan ook van stemming onthouden. Omvangrijke operatie HANOI. Troepen van de Franse Unie zün Donderdag hun eerste be- langryke offensief sedert twee jaar begonnen. Van de Zuideiyke hoek va.i de delta der Rode rivier naby Ninh Kbinh rukken zy op tegen twee divisies der Viëtminh, die de omlig gende heuvels bezetten. Ninh Kbinh ligt 80 kilometer ten Zuiden van Hanoi. Het aangevallen gebied is van groot belang voor de Viëtmdnh-troepen, die daar versterkingen en grote voorraden hebben aangelegd. Tegelijk met het begin van de aan val der troepen bij Ninh Binh zyn Frans-Viëtnamese troepen aan de Tonkinese kust ten Zuiden van Phat Diem aan land gegaan. De landing werd gedekt door Franse schepen en vliegtuigen van het vliegdekschip Lafayette. Vandaag komen Grote Drie te Londen bijeen LONDEN. Een gistermorgen gehou den bijeenkomst van het Britse ka binet is bügewoond door de hoofden der Britse militaire diensten. Op deze bijeenkomst kreeg minister Eden zün laatste instructies voor de komend weekeinde te houden besprekingen der drie Westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken. Uit de aanwezigheid der militaire chefs maakt men op, dat de kwestie Triëst een der voornaamste punten van bespreking der drie mi nisters zal vormen. De Italiaanse minister-president Pèlla heeft achtereenvolgens de Ame rikaanse, Britse en Franse ambassa deurs ontvangen. Het initiatief tot de besprekingen ging van Pella uit. Vernomen wordt, dat de premier, aan de vooravond van de Brits-Frans- Amerikaanse besprekingen te Londen, nieuwe "oorstellen inzake Triëst heeft gedaan, ''ie zouden neerkomen op het geen hij gisteren in een onderhoud met een vertegenwoordiger van Reu ter mededeelde. De Britse ambassadeur te Belgrado, Sir Ivo Mallet, heeft de Zuidslavische onder-minister voor buitenlandse aan gelegenheden, dr Ales Bebler, bezocht, ter bespreking van het vraagstuk- Triëst. Volgens diplomatieke kringen in Belgrado streven de Zuidslaven er thans naar zo spoedig mogelijk te ko men tot besprekingen door vertegen woordigers der vier bij het vraagsluk- Triëst betrokken mogendheden, dit on danks het feit dat de Italiaanse re actie op een dergelijk door maar schalk Tito in zijn rede van het af- Radar-spionnage Oost-Duitser getuigt voor McCarthy NEW YORK Een naar West- Duitsland uitgeweken deskundige van een Oostduits laboratorium, heeft of ficieren van de geheime dienst der Amerikaanse luchtmacht een gedetail leerd verslag gegeven over het ge bruik, dat in Oost-Duitsland wordt gemaakt van geheime documenten, af komstig van fort Monmouth, het voornaamste centrum van radaronder soek van het Amerikaanse leger, al dus heeft Senator McCarthy ver klaard. Senator McCarthy heeft voorts ver klaard, dat Julius Rosenberg, die in Juni werd terechtgesteld na te zijn veroordeeld wegens atoomspionnage, een spionnagebende leidde, die mate riaal verzamelde in fort Monmouth. Hij zei, dat gebleken is, dal dit spion- nagenet na de terechtstelling van Rosenberg nog doorwerkte. Daarom achtte hij het „absoluut noodzakelijk" om David Greenglass, een handlanger van Rosenberg die 15 jaar gevangenis straf uitzit, voor zijn subcommissie van onderzoek te laten verschijnen. gelopen weekeinde gedaan voorstel, de indruk van afwijzing heeft gewekt. Gistermiddag had de Italiaanse am bassadeur in Engeland een onderhoud met minister Eden. Twee dagen te voren had de Zuidslavische ambassa deur in de Britse hoofdstad met mi nister Eden een bespreking over Triëst. Dr Jagan mag niet naar Suriname PARAMARIBO. Aan de afgezette premier van Brits-Guyana, dr Jagan, zal geen vergunning worden ge geven om in Suriname te overnach ten. nij zal dus waarschy'niyk niet via Paramaribo en Amsterdam zün voorgenomen reis naar Londen kun nen ondernemen. Dr Jagan heeft een telegram aan pi-emiar Nehroe van India gezonden, waarin om hulp wordt gevraagd te gen de „ondemocratische Britse actie" en voorgesteld wordt, dat hij zelf en de voorzitter van de „pro gressieve" volkspartij, Burnham, uit genodigd zullen worden het Indische parlement toe te spreken. Voorts wordt vernomen, dat de Amerikaanse consul-generaal te Georgetown Jagan heeft medege deeld, dat er geen doorreisvisa aan Burnham en hem zullen worden ver leend. De politie heeft Donderdagochtend do kantoren van het orgaan van de „progressieve" volkspartij, de „Vrije Volkspers", doorzocht en talrijke do cumenten in beslag genomen, die door de autoriteiten als zeer belang rijk worden beschouwd, daar zij nauwe relaties met de Kominform zouden onthullen. mm Bij Lyon LYON. By Screzin, in de omgeving van Lyon, heeft zich vanochtend een ernstige treinbotsing voorgedaan. Volgens de eerste berichten zyn er een vy'ftigtal doden en gewonden. Bij het ongeluk was een locaaltrein betrokken, waarmee arbeiders van de zijdefabrieken te Lyon naar hun werk reisden. Serezin-du-Rhöne ligt 10 kilo meter ten zuiden yan deze stad. De overvolle stoptrein zou juist uit Serezin vertrekken, toen een losse locomotief, die door een onveilig sig naal was gereden, in volle vaart op de achterste wagon inreed. De schok was zo hevig, dat de laatste drie rij tuigen in elkaar werden geschoven. Tot dusverre zijn er acht doden en 45 gewonden, onder wie 15 ernstig, geteld, Aan het reddingswerk wordt deelgenomen door brandweerlieden uit Lyon. Later zijn nog twee personen aan hun verwondingen bezweken, waar door het aantal doden tot minstens tien is gestegen. Enige uren na het ongeluk zat nog een aantal passagiers bekneld lussen de wrakstukken van de locaaltrein. Op het tijdstip van de botsing hing een dichte mist boven de vallei van de Rhöne. H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. PRINS BERNHARD ontvingen op het landgoed Raaphorst te Wasse naar generaal A. Griinther. V.l.n.r.: Generaal Griinther, H.M. de Konin gin, minister Staf en Z.K.H. Prins Bernhard. Vliegramp bij Frankfort door motorstoring FRANKFORT. Dc stoffclykc over schotten van de rainp met het Sa- bona-vlicgtuig zün naar het patho logisch instituut van de universiteit te Frankfort overgebracht. Totnogtoe heeft men pas elf lyken kunnen identificeren. De opperburgemeester van Frank fort heeft condoleantie-lelegrammen gezonden aan de Belgische consul- generaal en aan de Sabena-bureaux te Brussel en Frankfort. Volgens Duitse luchtvaartdeskun digen is het ongeluk mogelijk aan motorstoring te wijten. Bij het opruimen van het wrak is een polshorloge gevonden, dat op 15.59 uur stil was blijven staan. Naar men aanneemt, is dit de pre- ciese tijd, waarop het toestel neer stortte. De slachtoffers zullen op een na der te bepalen datum op het kerkhof van Frankfort worden begraven, tenzij de nabestaanden aan een be grafenis van de verongelukten in eigen land dc voorkeur geven. Koningin en prinses woonden Messiah bij NAARDEN. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina hebben gister- avond in de grote kerk te Naaiden de uitvoering bijgewoond van de Messiah van Handel, uitgevoerd door de Neder landse Handelvereniging. H. M. de Ko ningin was in gezelschap van mr J. C. Baron Baud en Prinses Wilhelmina was vergezeld van jkvr. De Savornin Lohman. Aan de uitvoering verleenden solis tische medewerking Jo Vincent (sopraan), Aafje I-Ieynis (Alt), Leo Larsen (tenor) en David I-Iollestelle (bas). Mammoeth-dicteer- machine STOCKHOLM. De Nobclprys voor de literatuur voor het jaar 1953 is toe gekend aan de Britse premier. Sir Winston Churchill. Churchill is de auteur van dertig boeken. Het karakter van zijn werken loopt sterk uiteen. Hy heeft romans, biografieën, een autobiografie, reis verhalen en geschiedkundige werken geschreven. Zyn belangrijkste werk bestaat ongetwijfeld uit zyn in vyf delen verschijnende oorlogsherinnerin gen. De Zweedse ambassadeur te Londen, Juiste koers voor industrialisatie ALMELO. Dc minister van Econo mische Zaken heeft vanmorgen in Almelo een nieuw bedryf van kou- scnbrcimacbincs officieel geopend. Deze opening betekent, dat weder om een bclangryk project is ge realiseerd, dal zal bydragen tot dc zozeer gewenste uitbreiding van de productie en de werkgelegenheid in dc Nederlandse industrie. Is do vestiging van buitenlandse bedrijven geen remmende factor voor de ontplooiing van Nederlandse ini tiatieven? vroeg de minister. Inder daad worden deze vragen somtijds gesteld. In dit verband meende minister Zijlstra, dat het tempo van de Ne derlandse industrialisatie zeer hoog dient te zijn om aan de groeiende be hoefte aan werkgelegenheid te kun nen voldoen. Ook wanneer regelma tig buitenlandse ondernemingen in Nederland nieuwe vestigingen tot stand bi'engen, blijft de taak voor onze eigen industrie reeds zwaar ge noeg. Doch ook in de gevallen, waarin een buitenlandse vestiging een con current is voor bestaande of poten tiële Nederlandse industrieën, zijn er redenen om niet zonder meer de wenselijkheid van een dergelijke ves tiging te ontkennen. Wanneer de buitenlandse ondernemer niet zou Gunnar Hagglof, begaf zich naar de ambtswoning van de Britse premier, om Churchill van het nieuws in ken nis te stellen. Churchill dicteert zijn boeken op een geweldige dicteermachine, die speciaal voor hem is gebouwd, omdat zyn ge- dachterxgang zo snel gaat. Men zegt, dat op deze machine 48 uur achter el kaar kan worden gedicteerd, zonder dat van plaat behoeft te worden ver wisseld. Vel© van Churchills eerste boeken zijn niet meer in omloop en woi'den door verzamelaars naarstig gezocht. In de bekendmaking van de Zweedse academie wordt gezegd, dat de prijs aan Churchill is toegekend, wegens zijn „meesterlijke historische en bio- grafische verteltrant en zijn talent volle welsprekendheid, waarmee hij zich een verdediger van hoge mense lijke Waarden heeft getoond". Het weer in Europa Weerrapporten van bedenmorgeD 7 a. Steden Weer Wind Temp. m. s. en aeersL (mm) Helsinki regen nno 4 6 1 Oslo geh bew. nno 6 3 0 Stockholm regen no 3 8 23 Kopenhagen mist o 2 8 0.6 Londen onbew. windstil 7 0 A'dam geh. bew. nw 2 11 0 Brussel mist windstil 10 0 Parijs nevel nno 3 13 0 Bordeaux nevel windstil 11 0 Nice geh bew. nw 4 16 0.. Warschau nevel windstil 10 0 Berlijn nevel windstil 12 Frankfort mist windstil 12 München nevel windstil 14 Zürich mist windstil 10 0 Wenen mist windstil 11 0.1 Rome zw. bew. zzo 9 23 3 CHURCHILL plaat van 48 uur ovex'gaan tot oprichting van een be drijf in Nederland, zal hij er in de meeste gevallen toe besluiten in een van de andere Europese landen een bedrijf te vestigen. Het gaat bij deze bedrijven immers niet om de afzet óp de NedexTandse markt, doch om het bewerken van een zeer groot afzetgebied van een Europees land uit. Op grond van al deze overwegin gen was de minister van mening, dat de door ons land gevolgde poli tiek in zake de buitenlandse in dustriële investeiingen, de juiste moet worden geacht. Verwachting Tot Zaterdag avond: RUSTIG WEER Zwaar bewolkt met verspx'eide opklaringen en plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Weinir wind. Over het algemeen weinic verandering in temperatuur. 17 OCTOBER. Zon op 7.08. onder 17.42. Maan op 15.28, onder

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1