COURANT SSB NIEUWE APELDOORNSE Tito dreigt met de wapens Oproep tot algehele staking in Brits-Guyana voor Zeeland Churchill blijft streven naar de ontmoeting der „Grote Vier" Joegoslavische troepen zullen intocht der Italianen verhinderen Een paard No. 16496 Ab°fin- 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels f 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 IN HET PAVILJOEN OP SCHIPHOL heerste Zaterdagavond een grote spanning. De echtgenoten en kinde ren van de dr ir M. H. Damme-be* manning waren door de K.L.M. uit genodigd om als eersten de uitslag te vernemen. Bij het vernemen van de overwinning gingen drie hoe raatje de lucht in. Gewonde vrijwilligers uit Korea terug DEN HAAG. Het hospitaalkerk schip Jutlandia van het Deense Rode Kruis wordt om tien uur in de mor gen van 13 October uit Korea in Rotterdam verwacht. Aan boord bevinden zich onder meer vier Nederlandse en zeven Belgische patiënten. De kapitein, de heer Hammerich, zal op 14 October' weer uit Rotterdam vértrékken met bestemming Denemarken. V.A.R.A. herdenkt A. M. de Jong Naar aanleiding van het feit dat 10 jaar geleden de Nederlandse auteur A. M. de Jong door moordenaarshand om het leven werd gebracht, zal de VARA op Woensdag 21 October a.s. van 21.10—-2.30 u. deze schrijver eren met de uitzending van een hoorspel bewerking door Willem van Cappellen van Flierefluiters oponthoud. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 1 a. Steden Weer Wind Temp. m. e. en aeeraL (mm) Helsinki motregen zzw 2 10 1 Oslo zw. bew. z 4 8 0 Stockh. zw. bew. wzw 2 9 0 Kopenh. onbew. zo 2 9 0 Londen mist windstil 8 0 A'dam onbew. zo 4 4 0 Brussel onbew. zzo 4 8 0 Parijs motregen o 1 9 0 Bordeaux nevel zzo 3 15 9 Nice zw. bew. nnw 4 12 0 Warschau onbew. zo 1 2 0 Berlijn onbew. ozo 2 5 0 Frankfort nevel winds stil -3 0 München mist zzw 2 2 0 Zürich mist windstil 5 0 Wenen nevel zw 1 4 0 Rome onbew. no 2 10 0 Verwachting Tot Dinsdag avond: BEWOLKT MAAR ZACHT Veel bewolking met plaatselijk in hoofdzaak vanavond en van nacht, enige regen, hier en daar gevolgd door mist. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Belang rijk minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 13 OCTOBER. Zon op 7.01, onder 17.51. Maan op 13.12, onder 20.13, TITO sabelgeklelter Italiaanse troepen in zone A zou be tekenen', dat alle leden-staten van de N.A.V.O. hun Italiaanse bondgenoot te hulp moeten komen. „Misverstanden" De opperbevelhebber der geallieer de strijdkrachten in Triest, generaal Vijf Deense jongens hielden trein aan KOPENHAGEN. Vijf Deense jon gens van tien tot twaalf jaar hebben Zaterdag gepoogd in de omgeving van Kopenhagen een trein te „over vallen". Hiertoe hadden zij de spoor baan geblokkeerd met grote stenen, waartussen zij scherpe patronen hadden gelegd. Zelf hadden zij, ge wapend met buksen, stellingen langs de spoorbaan betrokken. De machi nist van een electrische trein kon, dank zij krachtig remmen, vlak voor de barricade de trein tot stilstand brengen. Toen hij van de locomotief sprong en de achtervolging inzette, zetten de jongens het zonder één schot te lossen op een lopen. Bij het oversteken van de spoorweg werden twee van hen bijna gegrepen,, door een exprestrein. Slechts één van de jongens kon tenslotte worden aan gehouden. De namen en adressen van de andere zijn bekend. Geen verkiezingen dit jaar MARGATE. Sir Winston Churchill heeft in een toespraak op het congres der Britse conservatieve party gezegd, dat de regering het nog steeds haar laak acht te streven naar een byecn- Nederlandse troepen naar grens gezonden LONDEN. Het Britse vliegdek schep Implacable is Zaterdag met het eerste bataljon van de Argyll en Sutherland Hooglanders aan boord uit Devonport naar Brits-Guyana ver trokken. Dc progressieve volksparty in Guyana van dr Jagan, de dezer da gen afgezette premier heeft in f'e hoofdstad een pamflet uitgegeven, waarin dc bevolking wordt opgeroe pen het werk neer te leggen. Ook wordt aan dc inheemsen verzocht, zich niet in te laten met de Britten komst van staatshoofden, ter bespre king van de internationale vraagstuk ken op het hoogste plan. liy zeide voorts dat cr thans vol doende Britse strüdkrachten in Engels- Guyana zijn geland, om orde cn rust aldaar te verzekeren. Dc Britse regering zal er steeds haar uiterste best voor doen, dat er een Europees leger tot stand komt, met in begrip van een sterk Duits contingent. De premier maakte het duidelijk, dat hij niet voornemens is af te treden. Als ik aan het bewind blijf, is dat omdat ik van gevoelen ben dat ik mogelijk in vloed kan uitoefenen op het bereiken van een toestand, waarnaar ik boven alles streef: het vestigen van een durende vrede. N. a. v. recente geruchten over het ophanden zyn van algemene verkiezin gen in- Groot-Brittannic, verklaarde Sir Winston: Wij zyn niet van plan het land dit jaar een verkiezingsstryd te laten doormaken cn voor zover mij thans bekend is, het volgende jaar evenmin. Sprekende over de Duitse kwestie, voegde de Britse premier hieraan toe: Ik persoonlijk verwelkom Duitsland onder de grote mogendheden ter we reld. Indien er een boodschap zou zijn. die ik, die een groot gedeelte van mijn leven heb besteed aan de strijd tegen Duitsland of de voorbereiding hiervan, het .Duitse volk zou willen zenden, is het deze: Vergeet nooit, dat de prijs der vrijheid beslaat uit nimmer afla tende waakzaamheid. In Amerikaanse officiële kringen hebben Sir Winslons woorden echter geen geestdriftige reactie verwekt, en wel omdat de denkbeelden van de Britse premier in strijd zijn met enige princi piële opvattingen der Amerikaanse re gering over dergelijke voorstellen. Trein had vertraging UTRECHT. De trein, die gistermid dag om 17.13 uur uit Amsterdam (Cen traal Station) naar Rotterdam via Gouda was vertrokken, is even buiten het Amsterdamse station door het vastlopen van de remmen tot stil stand gekomen. Dit gebeurde juist op de brug van de Oosterdokshiis. Aan gezien hier geen bovenleiding is, heeft men de train moeten terugtrekken naar Amsterdam, waar Int defect spoedig was hersteld. Met een half uur vertra ging vertrok de trein opnieuw. en alle goederen uit het Verenigd Koninkryk te boycotten. Dr Jagan die dezer dagen naar Londen vertrekt voor besprekingen verklaarde niets te weten van een dergelijk besluit van het bestuur der progressieve volkspartij aangaande een algemene staking. Dr Latchman Singh, vakbondsleider en voormalige minister, zeide: de ar beiders hebben achter mijn rug om gehandeld. Ik weet niets omtrent deze staking. De secretaris-generaal van de Britse Labour-partij Morgan Philips, heeft inmiddels te Londen de schorsing van de grondwet in Brits-Guyana „een zeer ernstige slap" genoemd. Dè goede trouw van de Britse kolo niale politiek zou in twijfel kunnen worden gelrokken, als er geen dui delijke bewijzen gevonden worden, dat er in de kolonie werkelijk sprake is van een communistisch complot, aldus Philips. Troepen naar de grens. Het hoofd van de politie van Suri name brengt op 't ogenblik een be zoek aan Guyana om zich persoonlijk van de toestand op de hoogte te stel len. Zoals gemeld; zijn Vrijdag Ne derlandse troepen naar Nickerie aan de grens van Suriname met Brits- Guyana gezonden als voorzorgsmaat regel tegen eventuele infiltraties. Wegens moord op diplomaat aangehouden MEXICO-STAD. De Mexicaanse politie heeft Zaterdag in het dorp Izucar de Matamoros een zekere Ho- mobono Clavarria. aangehouden, dia heeft bekend de vorige week de Amerikaanse diplomaat Ralph Swain te hebben vermoord. Het schijnt een geval van roofmoord te zijn geweest. Loonsverhoging en verzekeringen Overeenstemming bereikt DEN HAAG. Van de zijde van het bestuur van de Stichting van da Arbeid wordt medegedeeld, dat in zake de consequenties van de 5'/ü loonsverhoging per I Januari a.s. voor de sociale verzekering, alsmede voor de Noodwet-Ouderdomsvoorzie ning volledige overeenstemming werd bereikt. De voorstellen ter zake van de Stichting van de Arbeid zijn aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid aangeboden. De voorstel len hebben betrekking op: De loon grens voor de sociale verzekerings wetten; de premie- en dagloongren zen; de lopende uitkeringen; de bij slagen op invaliditeils- en ongeval lenrenten; de kinderbijslagen en de relatief grotere consumptiebeperking der grote gezinnen van verzekerden krachtens de Kinderbijslagwet en de rentetrekkers; de kinderbijslagen voor hen, die uitkeringen ontvangen krachtens de Noodwet-Kinderbijslag zelfstandigen; de Noodwet-Ouder domsvoorziening, in deze zin, dat een volledige compensatie voor de a.s. huurverhoging en de consumptie beperking wordt voorgesteld: enige technische kwesties. Zoon van Mossadeq gearresteerd Zaterdagavond is te Teheran een zoon van oud-premier Mossadeq. ingenieur Ahmad Mossadeq, ge arresteerd. Ingenieur Mossadeq was indertijd onderminister van de Ver bindingen. Toor de heer L. Vis te Noord- Gouwe, in Zeeland, is het van daag een belangrijke dag. Deze, door de Februariramp zwaar getroffen landbouwer, kreeg een paard ca deau. Een geschenk van de Apel- doornse Ruiterclub, dat hedenmorgen werd aangeboden voor het stadhuis in tegenwoordigheid van de instructeur en leden van de vereniging. Bij deze kleine plechtigheid luaren o.a. tegenwoordig de heer J. II. de Groot als loco-burgemeeslcr cn de gemeentesecretaris, mr Th. Corbach. De heer J. van Engelen, voorzitter van de Ruiterclub, droeg het paard over, daarbij mededelend dat het geld voor aankoop van „Jan van Apel doorn" (zoals het paard heet) door de Ruiterclub op twee feestavonden bij elkaar werd gebracht. Een fraai re sultaat, dat getuigt van de offervaar digheid der leden. Het paard, een zwaar Gelders type van ruim 4 jaar, zal met grote vreug de door de gedupeerde worden ont vangen. Woensdag zal het naar de plaats van bestemming worden ver voerd. sir John Winlerton, heeft een com muniqué uitgegeven teneinde mis verstanden uit de weg te ruimen ten aanzien van het tijdstip, waarop de Brits-Amerikaanse troepen uit zone A zullen worden teruggetrokken en het gebied aan de Italianen zal worden overgedragen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat nog geen datum hier voor is vastgesteld en dat de voor bereidingen noodzakelijkerwijze eni ge tijd zullen vergen. Radio-Moskou heeft in een uitzen ding in de Servisch-Kroatische taal zonder verder commentaar melding gemaakt van de Brits-Amerikaanse beslissing inzake Triest en de ant woordnota van Zuid-Slavië. Volgens een Italiaanse schatting zijn sedert de aankondiging van ie Brits-Amerikaanse maatregel reeds ongeveer 200 personen uit het door Zuid-Slavië bezette gebied naar de Italiaanse zone gevlucht. In Londense diplomatieke kringen gelooft men, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten president Tito ernstig zullen waarschuwen, dat elke Zuid- slavische militaire actie tegen de zone A ernstige gevolgen zou hebben. Dc burgemeester van Triëst, Bar- toli, heeft m een radio-oproep tot de Italiaanse bevolking van de stad verklaard, dat de aanwezigheid van de Atlantische bondgenoten en bo vendien de nabijheid van het gehele Italiaanse volk met zijn .krachtige en heldhaftige" leger, ons zeker en kalm maakt, Ernstige situatie Gezaghebbende Italiaanse kringen hebben te Rome verklaard, dap Tito's dreigement om de zone A van Triëst binnen te rukken, zodra Ita liaanse troepen deze zone betreden, een ernstige situatie schept. Men is te Rome van mening, dat de verkla ring van het Zuidslavisohe staats hoofd voornamelijk bedoeld is om de Britten te intimideren, die, zo meent men te weten, er minder heil in za gen de zone A aan de Italianen over te dragen, dan de Amerikanen. Tito's voorstel om het gebied van Triëst in twee autonome delen te splitsen, waarbij het Italiaanse deel, met inbegrip van de haven van Triëst, volledig van Italië zou wor den afgesloten door het Zuidslavisch gedeelte, wordt in Romeinse kringen ..volkomen onaanvaardbaar" ge noemd. Een dergelijke verdeling zou slechts tot een „ramp" kunnen lei den, zo verklaarde men te Rome. Men achtte het ook van belang, dat nu reeds wordt vastgesteld, of een eventuele Zuidslavische aanval op BELGRADO. Maarschalk Tito, president van Joego-Slavië heeft Zondag verklaard, dat Zuidslavische troepen de zone A van het vrije gcbictl van Triest zullen binnenrukken, zodra maar écn Italiaanse soldaat ten voet in die zone zet. Dc Zuidslavische president zei, dat thans de tijd is gekomen om openlijk cn krachtig te verklaren, dat Zuid-Slavië bereid is een nieuw „verraad" van zijn belangen te voorkomen, Zuid-Slavië, zo voegde hij hieraan toe, is zo nodig bereid, de kwcstic-Triëst aan de Verenigde Naties voor te leggen. Tito zei dat hij de mogelijkheid niet uitsluit dat de Westelijke lan den nog van mening veranderen en hun besluit om zone A aan Italië te geven, intrekken. Wij laten ons door niemand „chanteren", aldus de president, doelend op bepaalde geruchten betreffende het intrekken van de Westelijke hulp aan Zuid-Slavië. In de haven van Triest zijn inmiddels drie Amerikaanse torpedo- bootiagers aangekomen. In de komende 24 uur worden twee Britse oorlogsschepen verwacht. Westelijke geallieerde functionarissen zeggen dat het een „routine- bezoek" geldt. Nog geen datum voor overdracht genoemd

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1