Admiraal Horthy heeft zijn memoires geschreven W aldemar Kraft, bondgenoot van Adenauer AVONTUURLIJKE CARRIERE EISENHOWER staat voor ZWAREBESLISSINGEN Bokma Ég i V.S. stellen India gerust Peking en Westen Hernieuwd Joegoslavisch protest inzake Triest 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 Bestuurder van een monarchie sonder monarch, aangetrokken en afgesloten door de Nazi's DE stokoude Hongaarse admiraal Nicolas Horthy von Nagybanya hij is nu 85 jaar heeft zijn Memoires geschreven („Eiu Leben für Ungarn") en heel veel goeds over zich zelf verteld. Niet iedereen zal zijn verdienstelijkheid in dezelfde mate waarderen. In onze herinnering confereerde hij te vaak met Hitler en stond hij net iets te veel open voor de nalionaal-socialistische denkbeelden. Hij was Rijksbestuurder van Hongarije, het Koninkrijk zonder Koning, en het heette dat hij de troon openhield voor de llabsburgers, in geval deze langs wettige weg mochten terugkeren. Doch hij laadde de verdenking op zich de troon. voor zich zelf open te houden met het voornemen voor hem of zijn zoon een nieuwe dynastie te stichten, het Huis Horthy. Het is hem niet gelukt. In twee tijdperken der moderne Hongaarse geschiedenis heeft Hor thy een rol van betekenis gespeeld: eerst ten tijde der dubbelmonarchie, later in de periode van Hongarije's half-monarchale, half-republikeinse staatsvorm. Hij is een telg uit een oud Protestants adellijk geslacht, genoot zijn opleiding bij de marine en was van 1909 tot 1914 vleugel adjudantvan de oude Keizer Franz- Josef. In de eerste Wereldoorlog onderscheidde hij zich bij tal van maritieme operaties en werd begin 1918 met het opperbevel over de gehele Oostenrijks-Hongaarse vloot belast. De ineenstorting der Donau- monarchie bracht voor hem de ver nederende omstandigheid met zich mede, dat hij de vloot aan de Joego- slaven moest uitleveren. Hij trok zich op zijn buitengoed in Kenderes terug, maar verscheen weer ten tijde van de communisti sche Putsch van Eela Kun ten tonele en maakte deel uit van de tegen regering te Szegedin. Toen het com munistisch bewind was! verslagen, werd hij opperbevelhebber van het Hongaarse leger. Maar Hórthy was zq door-en-door marineman, dat hij de admiraalsuniform bleef dragen, ofschoon Hongarije geen vloot meer bezat En zo gebeurde het, dat de generaal Horthy als admiraal te paard gezeten de legermanoeuvres placht te leiden. In Maart 1920 verwierf hij 'de hoogste rang in den lande: hij werd tot „Stad houder" van h'et symbolische „Konink rijk Hongarije" gekozen en is dit tot 1945 gebleven. Toen werd het IJzeren Gordijn over zijn min of meer particuliere mo narchie neergehaald. TWEEMAAL heeft hij de restauratie- poging van de opvolger van Franz- Josef (in Oostenrijk heette hij Kei zer Karl I, in Hongarije Koning Karl IV) onmogelijk 'gemaakt. Koning Karl was uit zijn ballingschap in Zwitserland naar Boedapest gereisd om zich weer van de Hongaarse troon meester te ma ken. Volgens Karl heeft Horthy hem ver raden door, ondanks zijn toezegging hem te zullen steunen, het leger tegen hem te laten optrekken; volgens Hor thy waren de twee pogingen tot falen gedoemd, daar de mogendheden en de Kleine Entente zich sterk tegen een her- HORTHY, ADMIRAAL TE PAARD stel keerden en geen enkele hulp ver leenden. Briand o.a. zou de door hem gedane beloften hebben ontkend. Boven dien dreigde de plotselinge terugkeer des Konings in Hongarije een burgeroorlog te ontketenen. Het was te verwachten dat Horthy zijn politieke houding gedurende de tweede wereldoorlog in zijn Memoires zou verdedigen. Hij schrijft dat hij met de stalen wapenen tegen de Bussen en met diplomatieke wapenen tegen de Duitsers streed. Hij was kennelijk bang voor Hitier en diens werktuigen en koos de weg van de minste weerstand. Het is zeker dat hij hoopte zijn land de ellende en de wreedheden van het na,tionaal-so- cialisme te besparen. Toen Hitier in het voorjaar van 19 hj Horthy naar Berch- tesgaden ontbood om hem mede te delen dat het Derde Rijk Hongarije zou bezet ten ten einde het „togen zich zelf te be schermen" verzette Horthy zich met hand en tand. Pijnlijke tonelen speelden zich af toen de reeds 76-jarige staats man onder zware druk werd gezet en ten slotte moest buigen. Zonder twijfel heeft Horthy's bewind de jaren tussen 1920 en 1940 een zek'ere stabiliteit aan de Hongaarse staat gege ven, al wekte het toenemend anti-semi- tisme en Horthy's vriendschap met no toire Nazi's (Göring en von Papen) arg waan; de doop door mevrouw Horthy van de Duitse Kruiser Prinz Eugen in Augustus 1938 te Kiel in tegenwoordig heid van Hitier bevestigde veler vermoe dens. De in October van dat jaar aan Tsjechoslowakije gerichte „vijf eisen" met betrekking tot de overdracht van „zuiver Hongaarse gebieden", toonden dat de Rijksbestuurder was besmet met de irredentistische bacil dier dagen. Ge heel in het vaarwater van het Derde Rijk kwam Hongarije toen Horthy op 11 April 1941 het Hongaarse leger het be vel gaf de Hongaarse bevolking van het Joegoslavische gebied, dat in 1919 door Hongarije moest worden afgestaan, „te gen de anarchie in bescherming te ne men". Dit was de zuivere Nazi-methode om in de Eerste Wereldoorlog verloren gegane gebieden weer terug te winnen Krachtens het Vredesverdrag van St, Germain van 10 September 1919 had Oos tenrijk Zuid-Stiermarken en Z.O.-Karin- thië aan Joegoslavië afgestaan en bij de vrede van Trianon was Hongarije ge noopt geheel Kroatië en Slavonië ir totaal 63.000 vierlt. km) aan Joegoslavië uit te leveren. Admiraal Horthy komt thans in zijn Memoires tot een conclusie, welke hij, toen hij nog de macht bezat, nimmer bepleitte: de restauratie der Habsburg- se dynastie. Hij acht het stichten van bloeiende nationale staten binnen de Do- nau-gebieden een onmogelijkheid en ver zekert dat ten tijde der dubbele monar chie de volken „een ongeëvenaard ge luk" kenden. De geschiedenis geeft hem daarin geen gelijk: de Slovaakse, Roe meense, Kroatische en vele andere min derheden hadden het zwaar te verduren, en zij verlieten bij duizenden het land omdat zij er geen bestaan konden vin den. Ofschoon Horthy vurig de bevrijding van zijn land van het communistische juk wenst, acht hij elke oorlog daartoe gevaarlijk. Wat zal er na zulk een oorlog- van Hongarije over zijn?, vraagt hij. In Neurenberg is Horthy geruime tijd de gevangene der Amerikanen geweest, die in hem een getuige van formaat za gen in het proces tegen de Nazi-leiders. Zijn houding getuigde niet van persoon lijke moed: hij distancieerde zich van zijn vroegere vrienden. De communis- tisch-georiënteerde Hongaarse regering vroeg zrjn uitlevering als oorlogsmisda diger, doch de geallieerden weigerden daartoe over te gaan. Na te zijn vrijgelaten vertrok Horthy naar Portugal en vestigde zich in Esto- ril, waar hij nu zijn levensavond slijt. Al-met-al is hij er nog goed afgekomen, deze „bewaarder en bewaker van de Kroon van de Heilige Stefanus". L. A. Verrassend nieuws Sommige mensen stellen vreemde advertenties op. Zo verscheen in de Belgische Soir de volgende: Vrij gezel.29 jaar oud, één meter vier en zestig, onafhankelijk handelaar wenst te trouwen met een dame met het doel een huwelijk te sluiten". Dat was blijkbaar voor de duidelijk heid. De Italiaanse Momento be vatte 'onlangs de volgende aankon diging: „Hedenmorgen heeft Lucia Linda allergelukkigst het leven ge schonken aan een dochter van 3,6 kilometer". Maar ook een journalist kan vreemd doen, getuige het vol gende bericht uit France-Soir: „De voeten van het slachtofferbuiten gewoon' verzorgd, waren niet die van een handarbeider". Oostenrijk wil kapitaal- en goederenverkeer verruimen Volgens een bericht uit Wenen zou de Oostenrijkse regering binnenkort de maatregelen met betrekking tot het be talingsverkeer met het buitenland aan merkelijk willen verzachten. Dit zal zich uitstrekken tot een ruimere kapitaal- transfer, zulks in overeenstemming met de deviezenpositie van het land en grotere toewijzing van deviezen aan toeristen. Dit is van speciaal belang in verband met de overeenkomst tot terugbetaling van de vooroorlogse schulden, alsmede op de transfer van interest en kapitaal uit hoofde van biutenlandse beleggingen in Oostenrijk, hetgeen tot heden op grote moeilijkheden stuitte. Oostenrijk zal eveneens tot verdere liberalisatie overgaan. (Met ingang- van 1 Juni werd de invoer voor 35 geliberaliseerd op basis van 1949.) Een en ander houdt verband met de betere deviezenpositie van de nationale bank Onafhankelijkheid voor Marokko geëist Vertegenwoordig-ers van dertien leden van de Arabisch-Aziatische groep in de Ver. Naties hebben Vrijdag een resolu tie opgesteld, waarin gevraagd wordt om volledige souvereiniteit en onafhankelijk heid voor Marokko binnen vijf jaar. Deze resolutie zal worden ingediend big de po litieke commissie van de algemene ver gadering, als het debat over Marokko Maandag a.s. wordt hervat. Aanbevo len worden ook de beëindiging van de staat van beleg, het houden van vrije verkiezingen en het afkondigen van amnestie. (Ingez. med.-adverlenüe) VS ZUINIGE KLEINS WAGEN MET COMFORT VAN EEN GROTE MOLENAARS NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN, Fabricage-ald. van J. J. Molenaars Automobielbedrijf N.V.. Amersfoort Agenten door het hele land Zijn vluchtelingenpartij kan de kanselier de meerderheid bezorgen, nodig voor eventuele grondwetsherziening D (Van onze correspondent) Bonn, October ,AAR Bondskanselier Adenauer in de nieuwe Bondsdag over een twee-der de meerderheid wil beschikken, moest hij tot een accoord komen met Wa.ldemar Kraft. Deze is de oprichter en partijleider van de enige nieuwe partij, waaraan het is gelukt Voldoende stem men op zich te verenigen (1.600j000) om in de nieuwe Bondsdag haar intrede 'te houden. Zijn partij, die drie jaar gele den niet eens bestond, zal met 27 afge vaardigden op drie na de grootste in de nieuwe Bondsdag zijn. Waldemar Kraft is een robuuste, ste vig gebouwde boer, 55 jaar opd, met een kantig hoofd en een gezond slim gelaat. Vlaams-Nederlandse dag in Brussel Herdenking van Beets en Dodsens Brussel, 10 October 7LAAMSE en Nederlandse geleer- v den zullen op 16 en 17 October te Brussel bijeenkomen om vraag stukken van verschillende aard te bespreken. Het initiatief tot deze samenkomst is uitgegaan van Vlaamse zijde. Reeds lang zon men op middelen om een nauwere samen werking tot stand te brengen tussen de drie Vlaamse Academies, die voor taal en letterkunde, voor weten schappen en voor geneeskunde. Men besloot, aldus heeft de heer Julien Kuypers, voorzitter van de Vlaamse Academie voor taal en letterkunde verklaard, om een bijeenkomst te organiseren met de Koninklijke Nederlandse Academie van Weten schappen. Een geschikte gelegenheid biedt zich aan bij de herdenking van Nicolaas Beets, die 50 jaar geleden is overleden en wiens werk in Vlaanderen steeds populair is geweest. Beets was ere-lid van de Vlaamse Academie voor taal en letterkunde. Tevens is het bijna 400 jaar geleden dat Dodoens' Cruydtboeck is verschenen. De verjaring daarvan valt eigenlijk pas in 1954 (het werd in 1554 uitgegeven), maar de platen voor Do doens' werk kwamen reeds in 1553 tot stand. De heer "Kuypers acht het belangrijk om nauwere samenwerking met de Nederlandse Academie tot stand t.e brengen. Vrijdag 16 October komen vele „academici" bijeen in de lokalen der Academie voor wetenschappen, waar de verwelkoming zal plaats vinden. In de studio's van het N.I.R. zal 's avonds om acht uur een herdenking van Beets ge houden worden waarbij het woord zal worden gevoerd door de professoren Baur en Brom. Er zal hoofdzakelijk Nederlandse en Vlaamse muziek worden uitgevoerd. De uitzending wordt gevolgd door een receptie. Zaterdag 17 October zal in de eerste plaats gewijd zijn aan de Dodoens-her- denking, die zal worden bijgewoond door Koning Boudewijn. In het Paleis der Academiën zullen op deze dagen twee exemplaren van Dodoens' Cruydtboeck tentoongesteld worden. Van de zes exem plaren die zijn uitgegeven, zijn er nog drie bekend. Een vierde zou onlangs te Amsterdam zijn ontdekt. Om deze kost- bai-e boeken te beschermen is een spe ciale politiebewaking tijdens de tentoon stelling* ingesteld. Handelsblad-U.P.-dienst r Algemeen Handelsblad Toezending per luchtpost Om een vluggere ontvangst te be vorderen, kunnen onze lezers aan hun vast of tijdelijk (reis-)adres in het buitenland ons blad per lucht post ontvangen. Kosten luchtrechten voor Europa 8,45 per 3 maanden of 0,65 per week boven de gewone portikosten voor toezending naar het buitenland Voor landen bulten Europa vrage men tarieven aan bij ALGEMEEN HANDELSBLAD Afd. ABONNEMENTEN En de Democraten hopen te profiteren van de besluiteloosheid van sijn regering (Van onze correspondent) New York, October j^E Republikeinen zullen alles doen, om in de laatste 2 jaar van het Eisenhower-régime de meerderheid in de beide Huizen van het Congres te behouden, zo mogelijk te vergroten. Die meerderheid bedraagt slechts 6 in het Huis van Afgevaardigden en 1 in de Senaat. Hun grote handicap zal zijn, dat de magnetische naam Eisen hower, die venleden jaar zoveel s,tem men aantrok, ditmaal niet op het stembiljet zal voorkomen. Een over winning in 1954 is even belangrijk voor de Democraten, die haar zouden beschouwen als een veelbelovend voorteken voor 1956. Zij hebben de beste kansen op een overwinning in het Huis, de Republikeinen staan er het beste voor in de Senaat. Op één uitzondering na heeft altijd de partij, die niet aan de regering was, bij de tussenverkiezingen de overwinning behaald voor het Huis van Afgevaardig den. De Democraten behoeven slechts netto 5 zetels te winnen om de meerder heid te veroveren. Terwijl volgend jaar het gehele Huls vernieuwd wordt, wordt volgens de Grondwet iedere twee jaar slechts over 1/3 van de Senaatszetels gestemd. Door een samenloop van om standigheden zullen brj de Senaatsver kiezingen ditmaal betrokken zijn: 22 zetels die op 't ogenblik bezet zijn door Democraten en slechts 13 die in handen zijn van Republikeinen. De reden, dat de Democraten minder kans op winst hebben, is dus eenvoudig, dat er minder Republikeinse dan Democratische zetels te veroveren zijn. De Republikeinen zijn reeds hard aan 't voorbereiden van de „mid-term" ver kiezingen. Zij zeggen dat ze 10 zetels in het Huis hopen te winnen, en 2 of 3 in de Senaat. Waar ze dit optimisme op baseren, is niet duidelijk. De Democraten zullen niet nalaten dé kiezers duidelijk te maken, dat een nóg groter Republi- kleinse fractie in het Congres de oppo sitie tegen een groot deel van het regeringsprogram nog maar sterker zou maken, want dit is de paradoxale toe stand die in de practjjk is ontstaan! President Eisenhower heeft het tot nu toe niet gemakkelijk gehad. Toch zijn er In de pers Cassandra's die voor spellen dat het achteraf zal blijken, dat zijn eerste acht maanden nóg maar kinderspel zijn geweest, vergeleken met wat hem wacht. Gedurende zijn. vacantle hebben de problemen zich torenhoog op gestapeld. Hij ls teruggekeerd naar een Hoofdstad, waar zijn hoofdambtenaren het vrijwel over alle fundamentele vraagstukken oneens zijn. Kan de defensie-begroting opnieuw worden verlaagd, nu de Russen de water stofbom hebben Moeten nu met Moskou onderhandelingen worden geopend over controle op wapens van massa-verdel ging? Za.1 Elsenhower het advies van Lewis Douglas (ex-ambassadeur in Engeland) volgen in zake een liberale herziening van Amerika's tarieven politiek, al zal dit de toorn opwekken van Republikeinse proteetionlsten Is hij bereid, samen met Syngman Rhee te vechten voor de hereniging van Korea, of wil hij zich neerleggen bij een lang durige verdeling van dat schiereiland? Wat zal hij doen om de stijgende onte vredenheid der boeren te keren? Welke nieuwe bronnen moet dè regering aan boren wanneer op 31 December de wet op de overmatige winsten afloopt en tegelijkertijd de verkiezingsbelofte moet worden ingelost, dat de Inkomstenbe lasting zou worden verlaagd, naar het heet met 10% Het was misschien met de gedachte aan dit alles, dat Eisenhower bij het verlaten van Colorado, waar hij zorgeloze weken had gewijd aan vissen en golf, zich liet ontvallen: „Boy, how I hate to leave!" Israel contra Egypte Een woordvoerder van de Israëlische strijdkrachten heeft Vrijdag te Tel Aviv verklaard, dat Egyptische troepen op 5 en 7 October in totaal zesmaal heb ben getracht door te dringen op het ge bied van een Israëlische collectieve boer derij in de zone van Audja. Hij zei, dat Israël tegen deze „flagrante schendin gen van de bestandsovereenkomst" had geprotesteerd brj de gemengde bestands commissie. (Ingez. med.-advertentie) Bij Zuidkoreaanse regering aangedrongen op gematigdheid Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld er bij de Zuidkoreaanse regering krachtig op aangedrongen te hebben, gematigdheid en geduld aan de dag te leggen met betrekking tot het vraagstuk der anti-communis tische krijgsgevangenen, die niet teruggezonden wensen te worden en die thans onder toezicht van Indische bewakingstroepen staan. Er is bij de Zuidkoreaanse regering op aange drongen er op toe te zien, dat de Indische troepen geen belemmeringen ondervinden bij de uitoefening van hun taak. Beambten van het Minis terie verklaarden dat de stap is .aan in verband met de Zuid koreaanse bedreigingen om de 22.500 man, waar het om gaat, te bevrijden en naar aanleiding van de bedrei gingen jegens de Indische bewakings troepen. In de officiële verklaring van het Ministerie worden de incidenten be treurd, waarbij de Indische troepen heb ben geschoten op demonstrerende krijgs gevangenen. Met waardering wordt ge wag gemaakt van de moeilijke taak, die de vertegenwoordigers van India en van de andere, in de neutrale terugzendings commissie vertegenwoordigende landen op zich genomen hebben. De V.S. wen sen te verzekeren dat de bepalingen van de Koreaanse bestandsovereenkomst naar letter en geest zullen worden uit gevoerd en dat de rechten van de krijgs gevangenen, die niet naar hun land var herkomst willen terugkeren, zullen wor den geëerbiedigd. Zo besluit de mede deling van het ministerie van Buiten landse Zaken. In November geen visum meer voor Portugal Met ingang van November zal Portu gal op een basis van wederkerigheid de visa op de paspoorten van toeristen af schaffen, heeft dr Felnerda Costa, hoofd van de Portugese vereniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer verklaard op een internationaal congres voor Toerisme. De Amerikaanse gerele- geerde, gezant James Minotto, gaf de vergadering de verzekering, dat de V.S. de grootste aandacht zullen blijven be steden aan de ontwikkeling van het bui tenlandse toeristenverkeer als middel tot verbetering van de economische toe standen in Europese en andere landen. V.S. steunen Britten in Guyana Vernomen wordt, dat de Amerikaanse regering de Midden- en Zuidamerikaanse staten heeft medegedeeld, dat het krach tige optreden der Britse regering in En gels Guyana voor haar een bron van vol doening is. Het verluidt, dat de regering- te Washington haar ambassadeurs in Latijns-Amerika heeft opgedragen, erop te wijzen dat het vestigen van een door de Sowjets beheerd bruggenhoofd op het Amerikaanse vasteland een ernstige aan gelegenheid voor alle Amerikaanse sta ten zou zijn. Het schijnt, dat dit de me ning is van zowel Noord- als Latijns- Amerikaanse kringen. De progressieve volkspartij in Brits- Guyana heeft de onmiddellijke terugtrek king der Britse troepen geëist'en „ter verdediging van onze democratische rechten" een beroep gedaan, op de we reldmening. Verklaard wordt, dat er in het land „geen bedreiging van leven en vrijheid" bestaat, en dat de uitzonde ringstoestand onnodig is. De partij ver klaard een „breed democratisch bond genootschap te zijn van alle klassen, ver enigd' in een strijd voor het recht van pqlitieke zelfbeschikking." Zij zegt niet verbonden te zijn met enige internatio nale organisatie en ntets te weten van „een communistische samenzwering om de economie te verstoren," zoals haar werd verweten toen zij nog de regering vormde. Behalve het kabinet van Jagan is ook het parlement ontbonden. Zijn vader was rentmeester in de voor malige Pruisische provincie Posen, die reeds na de eerste wereldoorlog door Po len geannexeerd werd. Kraft werkte in het begin in de landbouw, en werd in het jaar 1921 (23 jaar oud) als voorzit ter van de „deutschen Bauernvereine in Polen" door de Duitse minderheid in de Poolse Rijksdag gekozen. In het jaar 1939, nadat Polen door de nazi's onder- de voet was gelopen, kreeg hij van de Duitse militaire bevelhebber dictatoriale bevoegdheden ten opzichte van de land bouw in de bezette Poolse gebieden, maar eerst in 1943 werd Kraft lid van de nalionaal-socialistische partij. Na de ineenstorting van 1945 vluchtte hij samen met millioenen andere Duitse vluchtelingen naar Sleeswijk-Holstein. Als hoge Duitse officier en onder ver denking van oorlogsmisdaden zat hij twee-en-een-half jaar in de gevangenis van de Engelse bezettingsinstanties. Hij werd vrijgelaten, omdat geen concrete aanklachten tegen hem werden inge bracht. Twee jaren lang leidde hij het armoedige bestaan van een werkloze vluchteling. Toen Kraft in het begin van 1950 in Sleeswijk-Holstein een nieuwe partij oprichtte hij noemde haar „Block der Heimatvertriebenen und Ent- rechteten" verspreidde zich het be- •icht als een lopend vuur onder de mil lioenen vluchtelingen in de Bondsrepu bliek, van wie velen in armoede ver keerden. Zo werd bij de verkiezingen voor de Landtag van Sleeswijk-Holstein in Juli 1950 de B.I-I.E. op één na de sterk ste partij van Sleeswijk-Holstein en kon een vierde van allé stemmen op zich verenigen. Kraft kreeg de functie van plaatsvervangend-minister-president en van minister van Financiën en van Jus titie in Sleeswijk-Holstein. Hiermede begon de zegetocht van de BHE in de verschillende landen van de Bondsrepubliek. Tegen het einde van het laatste jaar zaten ook in de regeringen van de „Lander" Nedersaksen, Beieren, en Baden-Würltemberg ministers van de BHE. Op de eerste partijdag die verle den jaar in September in Goslar plaats vond. werd het duidelijk, dat Kraft de partij vast in zijn hand had. In het pro gramma werd geëist: een nieuwe wet geving ten opzichte van de vluchtelin gen, de bouw van woningen voor vluch telingen, behoud en bescherming van de particuliere eigendommen, herziening van de Oder-Neis.s'e grens en aansluiting van de Bondsrepubliek aan het Westen. De handige leider speelde het klaar, dat zijn partij in enige Duitse „Lander" met de partij van Adenauer, en in andere met de oppositiepartij der socialisten een coalitie vormde. Van meer dan een dozijn partijen uit de oude Bondsdag zijn er maar vijf in de nieuwe Bondsdag ver tegenwoordigd. Hi'erbij komt als zesde de nieuwe partij van Waldemar Kraft. Adenauer achtte nu een twee-derde meerderheid nodig voor wijzigingen van b.v. om de deelneming Duitsland aan het Europese lege? door te zetten. Dat kan alleen indien hij ook de BHE in zijn coalitie betrekt. Etl ho'ewel de socialisten Kraft trachtten ta bewegen, in de oppositie te gaan, won Adenauer het. Hij kan tegemoet komen verscheidene verlangens der vluch telingen en tevens de eerzucht bevredi gen van de man. die nu een belangrgka figuur is geworden te Bonn, België zal blokkering van exportbedragen afschaffen De Belgische regering heeft besloten om het geblokkeerde deel van de Inkom sten uit hoofde van export vamyerschel- dene producten naar de E.B.U.-landen met ingang van 1 November met 20% te verlagen. Dit geldt eveneens voor transfers van kapitaal en Interest In E.B.U.-valuta's. Op 1 Februari, 1 Juni en 1 October 1954 zullen verdere ver lagingen plaats hebben van telkens 20% en eind 1954 zal deze maatregel geheel worden opgeheven.. Op het ogenblik wordt nog 20% ge blokkeerd van de bedragen ontvangen uit hoofde van export van cement, hout, ruwe hulden, petroleumproducten en de meeste ijzer- en staalproducten, 16% bii export van auto's en meststoffen, 12% bij export van kolen en metaal fabrikaten en 8% bij export van chemi sche producten. Mr dr Ph. B. Libourel wordt vijf en zeventig jaar Een bekende figuur in de wereld van het notariaat, mr dr Ph. B. Libourel ta Delft, wordt Woensdag 75 jaar. Geruims tijd is hij voorzitter geweest van d® Broederschap van notarissen in Neder» land. Thans is hij nog president-commis» is van de N.V. Kon. Ned. Gist- eq| Spiritusfabriek en de Frans-Hollandss oliefabrieken Nouvfeaux Etablissement! Calvé Delft n.v. te Delft, voorzitter van de afdeling Delft van Het Groene Krui! en voorzitter van dé commissie voor- eil nazorg geesteszieken. Notaris Libour&J Koning Paul en Koningin Frederlk® van Griekenland zullen naar verwacht wordt volgende week Woensdag naar Pa rijs vertrekken na een jachtpartij in Oos ten rijk. Een paar dagen na hun bezoelt aan Parijs zullen zij naar de V.S. gaan op uitnodiging van president Eisen hower. De Chinese nationalistische regering heeft beslag gelegd op de lading van het Poolse tankschip Praca, dat op 5 Octo ber door een nationalistisch patrouille vaartuig werd aangehouden. De lading omvatte puim 8.000 ton petroleum, onderdelen vari machines en auto's en geneesmiddelen. stappen wilde doen om een confe rentie der Grote Vijf te organiseren, met Peking dus, is te Parijs niet be vestigd. Wel heeft het kabinet over de mogelijkheid van zulk een overleg ge sproken, maar besluiten waren niet ge nomen, zo heette het. Doch de Monde bracht gisteren de mededeling op posi tieve wijze en vermeldde, dat Reynaud er brj Bidault op had aangedrongen, in verband met de oorlog in Indo-China, te trachten tot enig accoord te komen met Peking. Anders zou van een oplossing der Indochinese kwestie waar de Chi nezen de opstandige Vi'etminh zijdelings steunen geen sprake kunnen zijn. Dit standpunt werd ondersteund door Pleven en Faure, omdat de defensie in Europa en de ^inanoiële toestand slecht worden' beïnvloed door de strijd in Vietnam. In de ministerraad kwam voorts tot uiting, dat de radicalen even bevreesd zijn van Bonn als van Moskou of Peking. Bidault moet hebben opgemerkt, dat een ge sprek met Peking eerst kon plaatsvin den na een" conferentie der Grote Vier. Ten slotte is echter volgens de Monde besloten, de Britten te polsen aangaande een conferentie met de Chinezen. De in structies dienaangaande aan de Franse ambassadeur te Londen zullen aan een volgende ministerraad worden voorge legd. In de commissie voor buitenlandse aangelegenheden hebben de gewezen Gaullisten aangedrongen op een parle mentair debat over de Europese inte gratie (omdat zij er tegen zijn, dat de strijdmacht der Franse Unie'opgaat in een klein-Europese strijdmacht) maar indien een conferentie van de Grote Vier en Grote Vijf totstandkomt, zal volgens hen de EDG toch voorlopig op de achter grond worden geschoven. Bidault heeft beloofd aldus de Monde dat supra nationale bevoegdheden van een politiek gezagsorgaan zeer beperkt zouden zijn, en dat de nationale regeringen het laat ste woord moeten hebb'en. In elk geval wil de Franse regering zich vrijheid van handelen voorbehouden inzake de buiten landse politiek, ook met het oog op haar overzeese belangen. NIET alleen in verband met Indo-China wordt er waarde gehecht aan con tact met Peking. Van Britse zjjde maakt men zich bezorgd, dat de Russen er in zullen slagen, de Chinezen steeds meer aan zich t'e binden. Weliswaar is het handelsverkeer van communistisch Chi na met West-Europa toegenomen, maar Moskou laat niets na, om nauwere ver bindingen van Mao met de „kapitalisti sche" wereld te verhinderen. Het pleit wel steeds voor opneming van Peking in de V.N., maar het vaart er wel bij, dat zulks niet gebeurt. Nu kunnen de Russen immers steeds spreken in naam van Chi na, en (zoals de Engelse Times het uit drukt) „de Chinese macht gebruiken om hun eigen positie te versterken", vooral binnen het Sowjetblok, maar ook daai-- buiten, Het is opgevallen, welk een enor me aandacht de communisten in alle door hen bestuurde landen hebben ge schonken aan de verjaardag van Mao's regiem. Hoe Mao is geprezen, hoe hoog is opgegeven van de „onverwoestbare vriendschap" met „de nieuwe wereld macht, die de imperialisten heeft ver hinderd de volken van Azië te ver slaven". Chinese toneelverenigingen en artisten réizen door Oost-Europa,dans groepen van het leger van Mao treden op, tentoonstellingen worden gehouden. De aandacht wordt vooral-gevestigd op Azië, als toekomstige bondgenoot van de Sowjet-staten. De communisten streven er naar, China voor zich te monopolise ren. Hun Europese regeringen ontlenen daaraan nieuw gezag tegenover de over heerste eigen volken en de „neutralisti- sche" naties. Vandaar dat velen in West- Europa het terecht gewenst achten, er Peking van te overtuigen dat de moge lijkheid, om met niet-eommunistische landen politieke aecoorden aan te gaan en er vruchtbare handelsbetrekkingen mee te onderhouden, nog altijd bestaat Buitenlandse schuld van Duitsland West-Duiisland heeft de Verenigde Sta len- medegedeeld dat het op zijn buiten landse schuld van ongeveer $1,6 milliarc 17.520.836 heeft betaald overeenkomstig de Londense schuldenregeling van 27 Fe bruari j.l. De Duitse betaling omvatte de volgende bedragen: l.) een bedrag van $12,5 millioen verschuldigd aan de V.S, wegens rente voor naoorlogse economische hulp; 2.) een eerste termijn van $3 mil lioen ter betaling van toewijzingen, die door een gemengde Duits-Amerikaansê commissie a.ar individuele personen we gens vorderingen zijn aangedaan; 3.) vier afzonderlijke rentebetalingen van in to taal 2.020.836 voor verschuldigde rente op de Dawes-lening 1924, de Young-lening 1930, obligaties 1926 en 1927 van de Staat Pruisen en obligaties en scrips van de Konversionslcasse, Italië handhaaft sijn aanspraken op Zone-B Frankrijk voelt sich gepasseerd D"„ ALES BEBLER, de Joegoslavische onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdag de Britse ambassadeur en de Amerikaanse zaak gelastigde in Belgrado een protestnota overhandig^ tegen het Brits-Ameri kaanse besluit tot het overdragen van Zone A van Triest aan Italië. Eerder op de dag had Joegoslavië tegen het Brits-Amerikaanse besluit geprotes teerd bij het geallieerde militaire bestuur van Triëst. De Joegoslavische ambassadeur in Washington, Popovitsj, heeft Vrijdag het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in kennis gesteld van het protest van zijn regering tegen het Brits-Amerikaanse besluit. Kort voor de ambas sadeur zich haar het State Department begaf, legde hij een formele verklaring af, waarin hij de V.S. er van beschuldigde de belofte te hebben gebroken, zijn regering te raadplegen, voordat er stappen zouden worden genomen, die "betrekking hebben op de toekomst van het gebied van Triëst. Premier Pella van Italië heeft in het Huis van Afgevaardigden inmiddels medegedeeld, dat de regering het Brits-Amerikaanse besluit aanvaardt, maar dat Italië zijn aanspraken op de door Joegoslavië bezette Zone B handhaaft. De politie van Belgrado heeft Vrijdag- de hulp van de brandweer ingeroepen om een menigte te verspreiden, die zicli ondanks de stromende regen voor de Amerikaanse ambassade had verzameld, zo meldt het officiële Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Een poging van de demonstranten om naar de Britse bassade en de Italiaanse legatie te gaan werd door de politie verijdeld. Alle toe gangswegen naar deze gebouwen wer den afgezet, doch de betogers zetten hun actie elders voort onder het uitroepen van leuzen als ,,geen regeling zonder Joegoslavië". Ook in het gebied van Ljoebljana duren de protestdemonstra ties voort, aldus Tanjoeg. Het Joego slavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdagochtend officieel zijn verontschuldigingen aangeboden wegens de aangerichte schade aan ge bouwen van buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in het land. In officiële kringen in Parijs is men verontwaardigd over het feit, dat de Franse regering niet van tevoren op de hoogte was gebracht van het Brits-Ame rikaanse besluit. Minister van Buiten landse Zaken Bidault werd pas Donder dag in kennis gesteld. De Franse ambas sadeur in Londen, Massigli, heeft echter HET PROBLEEM TRIEST-,, meegedeeld, dat Frankrijk volledig steunt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2