Op zoek naar tekenen van herstel in Zeelands verdronken tuin VIKING 'rits OPSTAND IN ATJEH DUURT VOORT Millimeter bij millimeter KR UININGEN- MOSKOU v.v. Europese jongeren overhandigden petities WIJ ZIJN MENSEN LiKhiippi'llt' ROBERTSON? ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 3 werp ingediend ter verhoging van de schadeloosstelling en vergoeding voor verblijfskosten van de leden der Staten-Generaalevenals ln 1950 bij de vorige verhoging heeft men het ge zocht in een verhoging van de schade loosstelling voor de kosten aan het Kamerlidmaatschap verbonden. Fiscaal gezegd: de toelage voor de verwervings kosten wordt verhoogd; in tegenstelling m*t andere contribuabelen bepaalt hier de wetgever zelf wat ais verwervings kosten kan worden beschouwd. Wij achten de voorgestelde verhoging volkomen toelaatbaar en gewenst: de arbeid van een lid der Tweede Kamer eist van vrijwel alle leden de volle persoon en werkzaamheid; de vergoe ding voor hun werk is evenals die van andere intellectuele arbeid uiterst matig. Het is vrij goedkoop af te geven op de .heren in Den Haag", die zich zelf een beter salaris toedenken, maar objectief gezien is deze verhoging ge rechtvaardigd. Ten hoogste kan men de opmei'king maken, dat de overheid ken nelijk dezelfde weg op gaat als die welke het particuliere bedrijfsleven bij de na oorlogse belastingen heeft betreden, nl. door een vergroting van de uitgaven- mogelijkheid vooral te zoeken op 't punt van de on kosten rekening of de ver wervingskosten, een systeem, dat wij zacht gezegd Weinig elegant vinden. Deze herziening van de vergoe staa,t niet op zichzelf; het in Juli inge diende wetsontwerp tot verhoging van de Rpkssalarissen en -lonen bedoelt eveneens een hogere materiële beloning- van aan de overheid bewezen diensten. Reeds herhaaldelijk is er in en buiten de Staten-Generaal de aandacht geves tigd op het verloop, dat vooral onder de hoge ambtenaren plaats vond, tenge volge van de onderbetaling van deze categorie, waar een gestadige afvloeiing plaats vond naar het particuliere be drijfsleven, dat de laatste jaren in toenemende mate op dit punt concurren tie ondervindt van de talrijke internatio nale organen, die door betaling van hoge salarissen vaak ln dollars en balas- ting-vrij al heel wat Nederlandse ambtenaren hebben aangetrokken. Het gevolg is, dat op verschillende departe menten de topfuncties overbelast zijn; de lagere zijn vaak nog overbezet, maar naar w\j onlangs bemerkten is hierdoor de secretaris-generaal vaak overbelast, omdat ten slotte op hem al het verant woordelijke werk neerkomt. Vergeleken met België en West-Duits- land zijn ook na de voorgestelde verhoging der salarissen, de bezoldi gingen nog laag te noemen. Kenmerk van ons na-oorlogse personeelsbeleid is geweest een volslagen rangen-inflatie de regering noemt het euphemistisch „gewijzigd gebruik van het rangenstel sel" wat kennelijk heeft moeten gel den als een compensatie voor de be- talii Er ió nog. veel, dat aan de ramp herinnert staande onderbetaling. Of zou die ran- fen-inflatie ook niet een gevolg zijn van e grote uitbreiding van het subalterne ambtenaren-personeel HET verschijnsel van de onderbetaling van de z.g. intellectuele beroepen beperkt zich niet tot het personeel in overhëidsdienstvrijwel overal kan men hetzelfde constateren. Op de geva ren van deze situatie hebben wij reeds meermalen gewezen: de verarming, om niet te zeggen de1 vex-paupering van deze froep, die d'e intelligentie en de stuw- racht Van onze maatschappij levert, is een gevolg van de nivellering, die ha de oorlog als bewuste politiek is nagestreefd. Deze groep is weerloos; zij heeft niet als b.v. de arbeiders of de landbouw een sterk politiek druk- vermogen; zij is ongeorganiseerd; zij' yoert geen loonactie met bekende midde len en was tot voor kort volkomen ver onachtzaamd. Pas de laatste tijd, nu de gevolgen van deze politiek aan de dag treden, is er op het politieke terrein -voor hen enige belangstelling ontstaan: de vermindering der progx'essie bij de Inkomstenbelasting, de verdubbelde af trek voor studerende kinderen foverigens een uiterst geringe compensatie voor de kosten, die de ouder zich getroost om zijn kinderen voor de maatschappij meer waard te maken) zijn er enkele voor beelden van. Maar daarnaast blijft nog steeds bestaan het achterblijven in be zoldiging tegenover andere groepen, die aan het pi-oductieproces deelnemen, dus hun salai-is-declassering. Hieraan is door overheidsmaatregelen behalve dan voor ovei'heidspersoneel en belastingver lichting weinig te doen. Hun vraag stuk is zoals prins Bernhard onlangs opmerkte, internationaal; men kan een zelfde verschijnsel In vrjiwel alle landen waarnemen. Gedeeltelijk is het e'en gevolg van de oorlogsomstandighe den, die de tendens hebben tot maat schappelijke nivellering, een tendens, die wellicht langzamerhand verdwijnt of om slaat. INTUSSEN blijkt men zich ook in het zakenleven hier en daar vooral bij grote ondernemingen zorgen te maken ovér de gevolgen van de onder betaling van de intellectuele en leiding gevende functionarissen. die uit hun in komen hun kinderen niet meer kunnen laten studeren. Men zoekt naar middelen om dit te overbruggentoelagen uit bij zondere fondsen, betaling van opleiding door de ondex-neming e.d. Maar hierbij do'et zich nu weer het hatelijke ver schijnsel voor, dat de fiscus op' de loer ligt om deze bedraeen als inkomsten te beschouwen en dex'halve te belasten. De regering heeft met haar jongste belastingontwerpen getoond, dat zij de lasten voor het bedrijfsleven wil verlich ten en de investeringen bevorderen ter wille van onze productie *n werkgelegen heid. Zou het dan ook niet op zijn plaats zijn wanneer men de investering xn intellectuele jonge m'ensen. die de toekomstige leidinggevende functies in onze maatschappij moeten vervullen, fiscaal wat tegemoetkomender behandel de? Thans zoekt men het vooral in de toekenning van meer beurzen en studie toelagen door de overheid; zou men ook op dit punt niet het eigen initiatief en de pei-soonlrjke offers wat meer dienen te begunstigen? (Van een onzer verslaggevers) f~iP een zonnige, herfstdag zijn wij weer naar Zeeland ge gaan, ditniaal niet voor een bepaald evenement, zoals het dichten van een stroomgat o>J een koninklijk of ministe- ieel bezoek, maar louter en alleen om nieuwe foto's te ver garen over de toestand van nu, acht maanden na de ramp. Eigenlijk gezegd was het de bedoeling, onderwerpen te zoe ken, waaruit het herstel bleek. Tekenen van opleving zijn zeker overal te vinden, zelfs op plaatsen die tot vsor zeer kort nog onder water stónden, zoals Waarde en Kruiningen. Toch zijn de herinneringen aan de catastrophe overal nog zó sterk, zó op de voorgrond tredend, dat men er gemakke lijk toe komt, de nsidruk op het tragische te leggen en de bloemetjes achter de glanzend gelapte glazen van opge knapte woningen te verwaarlozen. Het- binnenrijden van Zuid-Beveland per auto biedt al lang geen abnormale aspecten meer. Het landschap is „gewoon", de silhouetjes van Rilland en Bath liggen behaaglijk onder de zonnestralen, de weg is netjes geplaveid, zilvergrijs strekken zich de slibben en schorren uit naar de Bergen- opzoomse hoek van de Oosterschelde en tevreden, als w er niets gebeurd, rolt de dieseltrein over de Kreekrakdam. Een blozend Zeeuws kind wijst ons de weg naar Bath linksom, dan rechtsom, dan vjeer links naar een hoopje daken aan de horizon, twee of drie op de dijk. Het is nog maar weinig maanden geleden, dat we daar rondliepen in de kniehoge modder tussen totaal geruïneerde woninginterieurs, waar geen mens in leven kon. Dit is nu volkomen anders geworden, de bewoners zijn teruggekeerd en hebben het overgrote deel van de huisjes weer bewoon baar gemaakt. Er zijn echter nog heel wat woninkjes, die op afbraak wachten: met half-weggeslagen muren en door gezakte balkenzolders. Wij gaan zo'n huisje binnen. De rat tend,e en roestende rommel is er uitgehaald, alleen een lamp heeft men gelaten en boven de donkere waterlijn van de wand. hangt nog een gedenkprent va,n een vaderlands feest, vijftig jaar geleden. VOOR'een fotogi-aaf, die „nieuws"'voor zijn lens zoekt, valt er weinig te be- Studenten ontkennen snode plannen met Spitfire Leldse studenten schrijven ons, dat hun bezoek aan Utrecht in de late avond vaix 6 October allerminst de Spitfire 'betrof, die daar op het Jans kerkhof staat opgesteld. De eerste jaar van het Deldse corps kwamen slechts een bezoek brengen aan "de sociëteit P.H.R.M., die aan het Janskerkhbf is feiegen-, „Velen van ons hebben de pitflre niet eens gezien", althans een der briefschrijvers. Waarvan acte. Wq moeten dus aannemen, dat degeen die de waarschuwing aan de politie te Utrecht heeft gezonden, die voor haar aanleiding was extra versterking naar het Jansikerkhof te zenden en ook de militaire wacht bij de Spitfire te doen verdubbelen, agenten en soldaten ten onrechte uit hun slaap heeft gehouden. (Ingez. med.-advertentie) leven in Bath, maar opeens zien we onze metgezel met zyn toestel achter een zwarte heg verdwijnen, want daar is inderdaad iets, n.l. een nagenoeg bladei-- loze boom vol appelen. Een paar meter verder nog zo'xi boom, doch daar zijn het peren. De smaak van deze vruch ten is goed, niet zoutig zoals men wel licht zou denken. Toch zijn het de aller laatste vruchten, di'e deze boxnen voort brengen. De laatste levenssappen zijn nu verdwenen, de boomgaai-den in dit ge bied zijn waardeloos geworden, men kan ze omhakken. Een eind verder zien wij hoe dat ge beurt, dat omhakken. De stilte van het grijze dode land waren geaccentueerd door het eentonig regelmatig gezucht van het hout onder de bijlen. Het is las tig lopen door de wirwar van takken, De eigenaar, zijn zoon en twee vrouwen hou den even met werken op en kijken de bezoekers ernstig a.an. „Brandhout voor de winter, geen boom blijft staan, alles bedorven door het zilte water". En op nieuw rijzen de bijlen voor een reeks snelle, scherpe slagen, tak na talc zijgt opzij, smartelijk krakend. Van Bath zijn we naar Rolland geile den. Onderweg is e'en vrouw bezig, don kere vodden over het talud van een bin nendijk uit te spreiden. Honderden van zulke lappen hangen over het prikkel draad van een afscheiding in de wind te fladderen. Een vrachtauto komt nieuwe stapels' brengen. Allemaal jutezakken, gewezen zandzakken die in de dagen van uiterste nood hebben gediend om het on stuimige aanrollende water te weren. Is dat nu tragiek, ja of neen? Ja, maar het is meteen ook eenbeetje herstel. De zakken of wat daarvan is overgeble ven worden gedx-oogd en van zand ont daan en aan een jutefabriek vex-kocht. De bewoners van Rilland waren inder tijd de eersten in dit gedeelte van Zuid- Beveland, die weer naar hun haardste den moenten terugkeren. Het dorp ver toont op het eerste gezicht geen sporen meer van de ellende, die het water ex- aanrichtte. In het gemeentehuis en in een school staan schilders 'en stucadoors op ladders om de gevolgen van de ramp weg te kwasten, men hoort hier en daar tim meren, zagen, kei-kloppen. Nog stex-ker spreekt het herstel in het dorpje Waarde, maar dat komt omdat wij ons nog zo goed herinnei-en hoe wjj hier de vorige maal in een vletje door de straten voe- De oude houten molen van Ouwerkerk heeft het kort geleden begeven en steekt één gehavende wiek treurig omhoog uit de baaierd van zand en zout water. i'en ter hoogte van de knoppen der tuin hekken. Alles is droog en proper; de vx-ouwen zijn met irimaakpotten bezig, een paar oude mannen zitten op een bankje op het dorpsplein in de zon, ach ter him gebogen x-uggen hangen zandzak ken te di-ogen, in een nabije stx-aat wordt een huis gebouwd, metselaars klimmen met plankjes vol rose-i'ode bakstenen een ladder op en x-oepen vrolijk „hallo" naar de fotograaf die zich door een morsdood boomgaardje wringt om, over een hoge stapel gesorteerd wx-akhout heen, een foto van de wederopbouw te maken. Zo ver als in Waarde zijn ze in Krui- Een dode boom vol fruit, het laatste ningen nog lang niet. Het fraaie oude dorp is weliswaar gemakkelijk te voet te bereiken ofschoon niet zonder een papieren vergunninkje van de wacht meester op de Zanddijk maar een aan zienlijk aantal huizen is absoluut onbe woonbaar geworden. In de grote kerk is 't een x-ommelzoö van je welste, het voor portaal gelijkt op een uitdragerij of op de expeditieruimte van een magazijn oud en nieuw is er op en over elkaar gestapeld en uit het schip zijn de zerken en het meubilair verwijderd, het x-ielct er naar vunze vochtigheid. Op het kerkhofje achter de kerk staat een ka potte presidentszetel en in de dode strui ken hangen plokken wier uit zee, Maar menige winkeli'er heeft zijn etalage weer keux-ig ingericht, het gemeentehuis „werkt" en in de café's is de koffie klaax- voor de werkers, die ginds bij de rijksweg bezig zijn. Een dragline graaft daar een brede sloot achter d'e pijplijn en een eind verdei-op loopt de betonweg dood op bergen zana, die door <pen me chanische voortduwer stuk voor stuk het water worden ingeschoven. Rijlcswatex-- staat is nu met man en macht bezig, de door het watergeweld gebx-oken rijksweg te herstellen. De kleine baileybrug, die er tot voor kort lag, is verwijderd en er zal een grotere baileybrug voor in de plaats komen waarover het verkeer kan worden geleid zolang men bezig is, het grote gat te dichten. Men wil n.l. zo spoedig mogelijk een eind maken aan de smalle noodverbinding van de Zanddijk naar Krabbendijke. Inspirerend werkt de spoorttrein, dië ginds kalmpjes over de ijzeren baap dendert en stopt voor het in de stellingen staande station Kruinin- gen-Ierseke iets wat een maand of twee geleden nog niet mogelijk was om- OP het radarschex-m in de stuurhut van de veex-boot Koningin Emma fon kelen lichtstreepjes, lichtwolkjes, grillige contoux-en. Het schip nadert de kust van Schouwen-Duiveland, waarbo ven lampen branden als heldere sterren, de schijnwerpers die het continu-bedrijf bij het stroomgat van Ouwerkerk bij lichten. Landinwaarts tintelen de straat- lantaax-ns van Ziex-ikzee, het gekwelde stadje dat nu eindelijk zijn oude rust he'eft weergevonden. De volgende och tend zijn wij al vroeg op pad om yan hieruit naa:'Ouwerkerk te varen over de watervlakte die de Vier Bannenpolder be dekt. De bootjes vertrekken nog altijd van de Stenendijk. Vlak hierbij staan in een wijd-gebogen lijn de ongeveer hon derd noodwoningen, waarin „ontheemde" bewoners van Ouwerkerk en Nieuwer- kerk een tijdelijk onderdak hebben ge vonden', deze mensen behoeven slechts enkele stappen te doen om hun dorpen t'e zientwee roodgedakte eilandjes drij vend in de grijze binnenzee, nog pre cies eender als op 1 Februari, met deze uitzondering dat de Ouwerkex-kers hun uit de 16de eeuw daterende houten mol'en moeten missen want dit historische gebouw is bij de laatste Septemberstorm omgewaaid en grotendeels in het water verdwenen. Wethouder C. Kuyper heeft de vlet met grote stuurmanskunst over onzichtbare obstakels gedirigeerd tot heel dicht bij die molen, waarvan één wiek als een dode tak boVen de watex-- spiegel uitsteekt. Een klein uur later, als het laagwater is, kunnen wij onder leiding van burge meester J. Romeyn naar de molen wan delen. Ook dit was enige maanden gele den onmogelijk, maar de zee die door het Ouwerk'ex-kse gat binnenstx-ooml heeft een groot gebied rondom het dorp doen verzanden. „Het gaat heel snel", De ondergelopen polder Schouwen wordt thans leeggepompt. De pomp- boot Neptunus is ermee begonnen I met een capaciteit van ié kub. meter i per minuut. Daarna zijn er drie eiec- I trisch gedreven pompen bij gekomen met elk een capaciteit van 55 kub. meter per minuut. Bij Burghsluis gingen vervolgens nog acht pompen i meedoen, die gezamenlijk een hoeveel heid van 400 kub. meter per minuut naar buiten wei-ken. En er komen steeds meer pompen bij. Niettemin j zakt het water in de polder niet meer dan enkele milimetei's per dag. I Toch staat er nu al ruim 10 cm min der water dan vóór men met pompen begon. ven tussen dx-aaiende kranen en spuiten de zandwatei'- en moddex-fonteinen is het verstilde dorpsleventje van Ouwerkerk. Wat hier opvalt is, dat d'e mensen er op gewekter zijn dan enige maanden gele den. Er is ook zeker reden toe, want men ziet hoe stug er aan het herstel wordt gewerkt. Ieder heeft weliswaar nog zijn eigen persoonlijk leed te dra gen, maar de tijd is een machtig heel meester en het leven kan vaak zo won derbaarlijk ti'oosten. Zo vertelt men ons de geschiedenis van een vrouw uit Nieuwex-kex-k, die eni ge tijd geleden met de geboorte van een tweeling w"erd vex'blijd heeft zij niet in de rampnacht haar man en enig kind (Ingez. med.-advertentie) de sensatie in het verkeer TEMPO WAGENS IMPORT C.V. - 2.0. BINNENSINGEL. 1 zien verdrinken? Een andere vrouw, die drie kinderen verloor, verwacht thans op nieuw een baby. Wij behoeven niet te zeggen, dat voor deze vx-ouwen extra- goed wordt gezorgd. Over de vex-zorging heeft ti'ouwens niemand hier te klagen. Het Rampenfonds is royaal voor de dag gekomen en particuliex-e hulp of steun van adopterende gemeenten heeft tol pi'achtige resultaten geleid. Er was onlangs behoefte aan een be paald aantal manchester-werkpakken- voor de mannelijke bevolking. Onmiddel lijk zond Enschede het benodigde, maar er bleken juist dri'e of vier pakken min der te zijn dan er gegadigden waren en het gevolg van de uitreiking was een beetje geharrewar, een beetje afgunst, koi'tom van die echte gewone menselijk heid die op zichzelf ook van h'et her stel van het „normale" een weei-spiege- ling is. Een rij van hun voorgevels ontdane huizen in het nu drooggevallen Kruinmgén. De landbouwgronden te Kruiningen zijn met ruim twee xnillioen kubieke geladen en deze wagens op één rij achter elkaar werden gezet, zouden deze een rij vormen van tweemaal de afstand van Kruinmgén naar Moskou. Aldus deelde dezer dagen ir J. Post, inspecteur voor Landbouwhei'stel in Zeeland, mede. Herstel van landbouw gronden in de polder Kruiningen zal naar ruwe schatting ƒ7 a 8 millioen vergen. Tussen de 35 en 50 ha ging door kreken verloren en van nog gro ter gebieden is de bouwvoor afge spoeld. zegt de heer Romeyn, „want eergisteren kon ik nog juist een stukje van mijn auto zien. die ik in Ce rampnacht haa,s- tig in de steek h'eb moeten laten, en van daag is elk spoor verdwenen", Het eens zo vruchtbare land is hopeloos verwoest. De kracht van het water, heeft de goede klei erafgelicM en enige kilometei's ver der tegen de dijk van de Oostex-landse polder gekwakt zodat er in d'e toekomst wel een ingrijpende wijziging in de grond samenstelling van de Vier Bannen merk baar zal zijn. Moeizaam wandelen wij over het pappige zand rondom het dorp, soms moeten we een eind door het water waden en dan glippen visjes langs onze rubberlaarzen. Óp een zandbank ligt een massa mosselzaad uitgespreid, natuurlijk is dit zaad waardeloos daar het gedoemd is te sterven. •Het zal nu niet lang meer duren of h'et laatste gat van Ouwerkerk zal defi nitief worden gesloten. De Westelijke vei'bindingsdam "tussen de oude zeedijk en de nieuwe ringdijk is gelegdhij wordt nu op de juiste hoogte gebracht. Aan de Oostelijke dam wordt hard geploeterd. Op de plaats, waar straks drie Phoenix- caissons komen te liggen, worden zink stokken neergelaten, tienduizenden vier kante meters „mat", waarop zware kei en n.et gi'oot gebruis worden neergestort; een spectaculaire geschiedenis, oud en toch altijd weer nieuw en boeiend. In tegenstelling tot dit dynamische le- (Van onze correspondent) M e d a n, 8 Oct. HEDEN is het op 6 October door de president genomen besluit, waarbij gouverneur Alxloel Hakirn wordt over geplaatst naar Djakarta en daar ter be schikking wordt gesteld van het minis terie van Binnenlandse Zaken hier offi cieel bekend gemaakt, De overplaatsing kwam niet geheel onverwacht, na de langdurige campagne, die de P.N.I. en de S.O.B.S.I. tegen de gouverneur heb ben gevoerd. Toch had men de laatste tijd de indruk verki-egen, dat Abdoel Hakim de politieke stormen met succes Vanavond fakkeloptocht en bijeenkomst op het Binnenhof (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 10 October ALS begin van de Europese jeugd- dag welke, ter ondersteuning van de doeleinden van het Tweede con gres van Europa, vandaag in Den Haag wordt gehouden, hebben de Nederlandse en buitenlandse jonge ren petities aangeboden aan de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr Beyen en aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Italië, Frankrijk, West-Duitsiand, België en Luxemburg. Behoudens enige kleine noodzakelijke afwij kingen waren deze petities alle van dezelfde inhoud. De Nederlandse jongeren, afkomstig uit alle delen van ons land en uit alle religieuze, maatschappelijke en politieke stromingen van ons volk, delen in hun petitie mede, dat zij vandaag naar Den Haag' zijn gekomen', om uitdrukking te geven aan hun geestdriftige steun aan de idealen, welke ook de congressisten van hét congres bezielen. Wij weten zo heet het verder in deze petitie dat zij reeds verschei dene jaren een harde strijd hebben moeten voeren.' Maar wjj zijn er van overtuigd, dat zij zich ook nu met moed en inzicht van hun Eui'opese verant woordelijkheid zullen kwijten en dat zij, ook in ons land, zullen doorgaan met hun strijd voor de voltooiing van het werk, waarmede zij zijn begonnen. De jonge Nedei'landers, die wij ver tegenwoordigen, geven zich terdege rekenschap van fle vele moeilijkheden, waarvoor de pioniers van een Verenigd Europa zich zien gesteld. Maar juist daarom, excellentie, luchten wij ons tot u, om uitdrukking te geven aan onze vaste overtuiging, dat onze Nederlandse politici zich mede dienen in te zetten voor de snelle verwezenlijking van een supra-nationale Europese gemeenschap. Zij,-die de zwax-e taak op zich hebben genomen ons land in deze tijd te bestu ren, dienen te weten, dat de jonge gene ratie van Europa wil leven in een Ver enigd Europa, een Europa van vrede en welvaart. Aax'zeïingen op de weg naar de Europese eenheid kunnen alleen maar nieuwe kloven tussen onze volken doen ontstaan. Ook ons land kan er toe bij dragen, dat op dit beslissende ogenblik een ï-esolnte stap vooruit wordt gedaan op de weg naar een nieuw Eui'opa. Daarom vragen wij, jonge Nederlanders, di'ingend om het' nemen van die beslis singen, die een concrete vorm zullen geven aan het werk der Europese een- woi'ding, zoals dit zich sinds het eerste congres van Europa in de Haagse Rid- dex-zaal heeft ontwikkeld. Aan het slot van hun 'petitie danken de jongeren de minister voor de gele genheid, die is geschonken, dit te zijner kennis te brengen en spreken zij de hoop uit, dat de Nederlandse i-egering niet aan deze stemmen uit de jongere generatie zal voox-bygaan. VANMIDDAG zou het Promenade- orkest onder leiding van Benedict Silberman een coneei't geven 'in de Houti'usthallen, waarna de balletgroep Scapino een uitvoering zou geven van het sprookjesballet De prinses op de erwt. Vanavond om zeven uur zullen de jongeren in fakkeloptocht door de stad naar het Binnenhof trekken, waar om kwart over acht jeugdige woordvoer ders van elk der deelnemende landen zich zullen richten tot. de gedelegeex-den van het congres, die op het box-des van de Ridderzaal zullen staan opgesteld. De toespi'aken van de jongeren zullen worden beantwoord door de president van de Eux-opese Beweging, Paul Henri .Spaak, die zal worden ingeleid door de voorzitter van de Nederlandse raad der Europese Beweging, prof. mr L. G. A- Schli ch ting. Ter overdenking Van gbuvernéurswisseling wordt geen verbetering verwacht (Ingez. med.-advertentie) had doorstaan, De Atjehse kwestie heeft blijkbaar de doorslag gegeven bij de be slissing van het Kabinet om Hakim te vervangen, door Amin, van wie men in politieke kringen in Djakarta hoopt, dat zijn persoon cle spanningen' in Atjeh zal verminderen. Mr Amin is afkomstig uit een Tapanoe- Jisch geslacht, maar hij werd in Atjeh ge boren. Gedurende de oorlog was hij ad vocaat en pi-ocureur in Kota Radja. Tij-I dens de revolutie is hij gouverneur van Noord-Sumatra geweest met Kota Radja als zetel. Het orgaan van de P.N.I. de „Waspa- da" dat een heftige campagne tegen gouvex-neur Hakim heeft gevoerd en dat de benoeming van Amin toejuicht, vraagt zich niettemin af of zijn benoe ming wel tot de oplossing van de Atjehse kwestie zal kunnen bijdragen, gezien het feit, dat de betrekkingen tussen Amin en de Atjehse leider .Daud Beureuh al lesbehalve goed zijn geweest. Andei-e bladen tonen zich sceptisch, dan wel crilïsch gestemd. De Mestika meent, dat de benoeming de spanningen niet zal doen vei-minderen en het blad van de Masjoemi zegt te vrezen, dat zij integendeel onrust onder de bevolking zal doen ontstaan. Intussen duurt de opstand in Atjeh voort. In Medan is men algemeen van oordeel, dat Djakarta de ernst van de toestand onderschat. Men wijst daarbij op de verklaring van kolonel Simbolon, waarin' van een juister inzicht in de betekenis van de gebeurtenissen in Atjeh blijk werd gegeven. Mevr. Kooper verkocht oorkonden Ten bate van Mytylstichting Vóór het Koninklijk Paleis op tie Dam, op de kleine steentjes, begon de echt genote van de gezagvoerder van tie Lr M, I-I. Daraine, mevr. C. E, Kooper Hoogeveen, vanmiddag de verkoop van oorkonden, uitgegeven ter gelegenheid van de Chrlstchuroh-i-ace. Op cle oorkon de staan, op een fond van zilver, een af beelding van de Hftmaster en portretten van de leden van de bemanning. De ver koop van de oorkonden geschiedt ten bate van de Mytylstichting, die zich het onderwijs van cle gebrekkige jeugd ten doel heeft gesteld. Gelijk bekend heeft H.M. de Koningin tijdens haar bezoek aan Amsterdam, een maand geleden, de Mytylschool ln Amsterdam-Oost be zocht. Een aantal leerlingen van het Vossius- gymnasium omstuwde mevr. Kooner, die bij de verkoop werd geassisteerd dooi de leden van het vliegend personeel van de K.L.M., de lieren J. W, Vermaat en D. Beckett, toen zij met een handvol oor konden op de Dam arriveerden en een dozjjn fotografen vereeuwigde het ogen blik waarop de eerste oorkonden werden verkocht. Er was aanstonds grote be langstelling. Ook op een stalletje in het hoofdpost kantoor worden - deze oorkonden vei-- kocht. DE kwalificatie „ijdelheid der ijdelhe- den", die wij nog al eens toepassen, is ontleend aan een geschrift van het Oude Testament, nam'elijk aan het boek Prediker. De schrijver van dit boek en die Prediker dus. is, volgens de aan hef er van, een koningszoon. Het kan de wijze Salomo geweest zijn. In elk geval was hij iemand, die maatschappelijk uit de aard der zaak aan de „goede" kant va.n het leven vex'keerde, maar die te vens wist, wat buiten het pale is1 in de wereld en onder de mensen te koop was. En wat hij dan ziet, doet hem het leven der mensen waarde ren als ijdelheid. Al hun gezwoeg, in elk opzicht ook, komt hem voor niet veel meer te zijn dan „na jagen van wind", een onbevredigende zaak dus, die nooit tot resultaat heeft wat men er zich van voorstelt. Het gevolg hiervan is, dat deze Pre diker door velen wordt aangezien voor een cultuurpessimist, die in zijn dagen reeds in de ontwikkeling van mens en mensheid, in de vei-betering van zijn lot, niet veel heil en toekomst zag. Anderen menen: die Prediker is niet veel meer dan de eerste de beste hypochonder, een man, die er krachtens eigen karakter alleen maar op gericht is het duistere- en uitzichtsloze te zien in lot en leven van mensen en wereld, en die daaronder elk lichtsprankeltje laat Verdwijnen. En tegenwoordig zouden wij geneigd zijn om Prediker een existentialist te noemen. Iemand, die met grote ernst op zoek is naar de zin en de verantwoording van menselijk bestaan en die dit in tegen stelling tot de tegenwoordige exis tentialisten God, als laatste en enige zin van dat bestaan, niet heeft dood verklaard, maar in Hem gelooft. Dat maakt dat er in de twaalf hoofdstukken van dit bijbelse geschrift zo op het eex-- ste gezicht een zekere anologie is met de boeken van de existentialisten: telkens wordt over God gesprokén. Dat is dan de eerste merkwaardigheid van deze koningszoon: hjj is in de we reld van zijn dagen een modem mens, maar hij gelooft in God. En de tweede is, dat hf, de man uit het „betere milieu", die wel alles tot zijn beschikking heeft, dat een mens zich zou kunnen wensen, opkomt voor de ontrechten onder de mensen, voor de rechtvaardigheid 'en ge rechtigheid. Zelf heeft hij alles gedaan om de ellende van het menselijk lot om hem heen te verdringen. Hij heeft de prachtigste paleizen laten bouwen, met alles er in en er om, dat „afleiding" zou kunnen geven. Maar niets heeft ge baat, en hij komt tot de slotsom, dat al deze dingen ook niemand anders zou den baten en dat de mens e'en hopeloze strijd voert voor eigen lot en positie. In de somberheid van die beschouwin gen, elk hoofdstuk weer opnieuw, is toch een venster aangebracht waax-door het licht naai- binnen valt. Want dan schlijft de Prediker: houd nu maar op, streef geen dingen na, die een mens toch niet kan bereiken, kom niet in opstand tegen een godsbestuur, dat blijkbaar onduldba re toestanden toch duldt. Want, wie en wat de mens ook is, zijn naam is reeds lang genoemd „en het is bekend, dat hij mens is; hij kan niet rechten met Hem, die sterker is dan hij". We zouden kunnen zeggenook dit is een wel zeer pessimistisch advies. Want het kan betekenen, dat wij nu maar geen enk'ele poging moeten doen om eigen en anderer lot te verbeteren, om naar socia le -gerechtigheid te streven en naar het bewoonbaar maken van de wereld God weet reeds lang, dat een mens dat niet kan en alle inspanning zijnerzijds loopt toch uit op het feit, dat hij het van de sterkere niet kan winnen. En toch is dit woord het lichtvenster in de donkere muur van bijna twaalf hoofdstukken, Want nu wordt ons gezegd, dat van ons niet meer verwacht wordt dan wij kunnen opbrengen. Wij. zijn maar mensen en God weet er van. Doe nu maar als mens wat ge doen kunt en doen moet. En dat is heel veel. Dan geeft deze Prediker enkele dingen aan, die als ze verricht worden, verge zeld gaan van een belofte van die stex> kei-e: „Werp uw brood uit op het water, want ge zult het vinden na vele dagen. Wie steeds op de wind let, zal niet zaaien en wie steeds naar de wolken ziet, zal niet maaien. Laat uw hand tegen de avond niet rusten, want ge weet niet, of het ene gelukken za.l of het andei-e, dan wel of beide tezamen goed zullen zijn". Met andere woordendoe uw werk on danks alles. Het is bij God bekend, dat wij mensen zijn. Wij kunn'en niet meer zjjn dan dat en het is ook niet nodig. Het wex-k ónzer handen zal gebruikt wor den in het plan, dat Hjj met de wereld heeft, en wat wij aan bx-ood uitwerpen op het water, zal eenmaal blijken bouw stof te zijn geweest voor een wereld waarin niet alles meer „ijdelheid" zal zijn. Den Haag. N. G. J. VAN SCHOUWENBURG. Voor een militair gerechtshof te Boe karest is een proces begonnen tegen 16 Amerikaanse spionnen die met val schermen boven Roemeens grondgebied waren neergelaten, aldus meldt ra.dio- Moskou. De beklaagden worden beschul digd van spionnage terrorisme en ondei'mijnende activiteit. Ingez. med.-advertentie parket De vloer voor Uw leven Breda Lachappelleslraal 12 - Tel. 8702 of 6442 pQpj

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1