Ik rook ÏIOXV... Per minuut wordt 2650 kub. m. water uit polders gepompt Door regen en wind naar Dijon SCHOUWEN BINNENKORT DROOG Kattenburg* Europees paspoort nr I voor Paul Henri Spaak Rust in Triëst, spanning in Belgrado, vreugde in Rome Vertegenwoordiger ontkent moord op 11-jarig meisje Tante barst in snikken uit bij Pieterse's afscheidswoordje r 10 dagen naar de Cöte d'Azur v.J. .Vrijdag 9 October 1953 S :DE HUIDIGE SITUATIE OP SCHOUWEN-DUIVELAND Wie is aansprakelijk voor instorten van tribune? LEEUWARDEN. Op de vraag wie aansprakelijk is voor het instor ten van een tribune te Aduard tij dens het feest ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van dat plaats je, heeft de procureur-generaal bij het hof geantwoord: „De tribune bouwer". „Neen," zei de raadsman mr Bout: „De opdrachtgever." De 63-jarige tribunebouwer Willem Hendrik Thomassen, had voor het stichtingsbestuur „Sportpark Aduard" drie tribunes gebouwd. Op 11 Juni 1952 kreeg hy het verzoek in één dag de tribune te verplaatsen. Men ging aan de arbeid, maar de volgende mid dag was men met de kleinste tribune, die 300 personen kon bevatten, nog niet geheel gereed, hoewel het publiek reeds plaats nam. De gevolgen bleven natuurlijk niet uit. Dat er slechts drie gewonden waren, mag een wonder worden genoemd. De Groningse rechtbank legde ver dachte 100,boete op en wees de ingediende vorderingen toe. De eis in appèl luidde bevestigend. Uitspraak over veertien dagen. Vervolg van pag. 1 50 m3); en veertien dito pompen bij de Schelphoek. Gezamenlijk verstouwen deze pom pen dus sluizen niet meegerekend 2.650 kubieke meter water per minuut. Theoretisch zou het erop neerkomen, dat het Waterschap Schouwen in vijftig dagen droog moet liggen. Maar in de practijk dient men rekening te houden met regelmatige verplaatsing der instal laties en met defecten. Waarschijn lijk is echter, dat de polder begin 1954 geheel van het water zal zijn bevrijd. Manoeuvre Ouuierkerk De laatste grote dichting van het stroomgat bij Ouwerkerk zal zeer binnenkort worden uitgevoerd op drie achtereenvolgende dagen; bij gunstig weer en tij omstreeks 1 November. Nadat in Augustus het sluiten van het z.g. Brokkengat in de buitendijk tot twee keer toe is mislukt, heeft men thans een nieuw plan ontworpen. Het nieuwe plan bestaat hieruit, dat dit keer niet de dichting van het Brokkengat ter hand wordt ge nomen, maar van dc 225 meter brede bres in de binnendijk, die evenwijdig aan de buitendijk enige honderden meters Noordelijker ligt. Om de stroom wat in te perken heeft men het gat aan weerszijden afgedamd met tvjee van Noord naar Zuid lopende verbindingsdammen, beginnend bij de binnendijk en eindigend bij de buitendijk. In de doorbroken binnendijk nu zullen vier Phoenix-caissons wor den gezonken, elk van 63 meter lang, "'.8 meter breed en 19 meter hoog; dat komt neer op de inhoud van anderhalf Libertyschip of zes tig burgermanswoningen. Eén dei- betonnen kolossen komt met haar lengte-as loodrecht op de dijkdoor braak te staan, de anderen vol gen schuin naast elkaar als hori zontaal liggende traptreden. De caissons worden geplaatst op een fundament van gewapend rijs werk. bedolven met een drie me ter dikke laag keien: een lading van vijftig rijnkasten, ofwel 50.000 ton steen. De gigantische beton- brokken steken daardoor drie me ter boven het water uit, worden met stenen aan elkaar „gesmeed" en tenslotte volgestort met zand. Alles zal vlug, maar vooral voor zichtig in zijn werk moeten gaan, TRIEST het houden van (In het j zoeklicht I Westen hakt knoop door Amerika en Engeland hebben de Triëst-knoop doorgehakt. Of het een gelukkige houw is geweest, een houw, waarbij zo weinig mogelijk splinters vallen, staat nog te bezien. De felle reacties in Belgrado doen het niet vermoeden. Tot de radicale beslissing om de A-zone van Triëst (de stad. de haven en wat omlig gend gebred) aan Italië te geven, zijn de Westelijken uiteraard niet zonder meer gekomen. Na jaren, waarin op alle mogelij ke manieren is geprobeerd om tot een voor beide partijen aanvaard bare oplossing te komen, liepen de onderhandelingen tenslotte vast. Joego-Slavië bleef bij haar stand punt Triëst te internationaliseren. Italië daarentegen zag als oplossing het houden van een plebisciet in het gebied van Triëst. Beide par tijen weken geen duimbreed zodat het conflict nog in lengte van dagen had kunnen voort duren. met alle gevaren van dien. Rusland zou het een goede gelegen heid bieden om een pleidooi voor de terugkeer van Triëst bij Italië te houden, waarmee Moskou niet al leen de Joegoslaven zou irriteren, doch tevens de Italiaanse communis, ten in de kaart zou spelen. Verder blijft er. zolang het conflict-Triest zou voortduren, een lek in de Wes telijke defensie, dat alleen door het samengaan van de Joegoslavische en Italiaanse legers gestopt kan wor den. Ook in ander opzicht stond de Triëst-kwestie de versterking van de Westelijke defensie in de weg. De laatste tijd werd het namelijk steeds duidelijker, dat het Italiaanse par lement nu niet onder leiding van federalist De Gasperi. doch onder Pella. er weinig voor voélde het EDG-verdrag te ratificeren zolang voor Triëst nog geen uitkomst was te zien. Deze overwegingen hebben geleid tot het radicale besluit van de Westelijken. Ten aanzien van Joego- Slavië betekent 'het onherroepelijk een stap terug, dezelfde stap. die Amerika. Engeland en Frankrijk vooruit deden, toen zij niet rneer spraken over de verklaring van 1948 over Triëst. In dat jaar kleedde Tito zich nog in Russisch tenue en waren de Westelijken het er over eens dat geheel Triëst. in Italiaanse handen moest komen. Toen Tito zich echter van Stalin afkeerde en in Westerse armen vloog kwam het Westen voor de opgave te staan twee broertjes" een „geschenk" te geven. Het besluit zal Joego-Slavië waar schijnlijk niet uit het Westelijke kamp stoten doch het zal het dicta torschap van Tito in eigen land ver stevigen. De Joegoslavische leider zal niet nalaten zijn volk te wijzen op ..het gemak, waarmee Westerse democratieën van houding verande ren". om de woorden „verraad" en dergelijke, die gisteren door de stra ten van Belgrado werden ge schreeuwd. nog maar niet te noe- ien. want er zijn nog maar vijf reuzen- caissons in voorraad; hoogstens één kan men dus verspelen. Werk duurt dag en nacht Honderd vijftig rijswerkers cn acht honderdvijftig leerling-rijswerkers zijn op het ogenblik bezig van wil- gentakken en ijzei-draad zinkstuk- ken te maken als ondergrond voor de caissons. Om het vlechten van deze zg. „wiepen" en het zinken van deze stukken te bespoedigen, wordt de gehele Zaterdag doorge werkt. Daarbij zijn werkgevers en werknemers deze week tot een ac- coord gekomen omtrent ploegen dienst óp Zondag. En om er nóg een schepje bovenop te doen: ook 's nachts zal er gevlochten en zo mogelijk, gezonken worden. Prof. Halbertsma uit Delft heeft in opdracht van Philips een spe ciaal verlichtingssysteem ontwor pen, waardoor het mogelijk is 's nachts te arbeiden aan de dijk bij Ouwerkerk. Aan masten van 25 meter hoogte zijn enorme natrium- lampen opgehangen, die doen den ken aan de schijnwerpers van een stadion. Tezamen leveren de lam pen een schijnsel op, meer dan dat van zeven volle manen. Onmisbare factoren Bij de dichting van het stroom gat Ouwerkerk zijn gunstige laag- water-kentering bij daglicht en goed weer op achtereenvolgende dagen onmisbare factoren. Waterstaat en De Bilt hebben samen uitgedokterd, dat de beste kansen liggen in be gin November. Wanneer deze pro fetieën uitkomen, kan het volgens hooMingenieur-directeur van de Dienst Droogmaking Schouwen-Dui- veland, ir J. F. R. van de Wall haast niet mis gaan. Intussen ziet het hele eiland deze laatste grote manoeuvre met span ning tegemoet. (Advertentie l.M.) nedetlanO^ Haags Congres: De volken wensen eenheid maar regeerders werken remmend (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Belgische Senator Fernand Dehousse, een der geeste lijke vaders van het Straatsburgse ontwerp voor een politieke gemeen schap van de zes landen heeft gisteren op het Europa Congres in Den Haag op sarcastische en geestige wijze critiek geleverd op de trage be handeling, van dit ontwerp door de zes ministers van Buitenlandse Zaken. Er is slechts over één punt overeenstemming bereikt (dat van de alge mene, directe verkiezingen voor een Volkerenkamer) maar zelfs op dit punt is nog door een van de zes een reserve gemaakt, aldus Dehousse. In het begin van de middagver gadering had het Italiaanse lid van de Hoge Autoriteit. Giacchero. een Europees paspoort overhandigd aan Paul Henry Spaak. Het paspoort droeg het nummer 1 en gmg ver gezeld van een brief van Jean Mon- net, voorzitter van de Hoge Auto riteit. „Deze paspoorten", aldus de brief van Monnet „zijn tot nu toe slechts in gebruik bij de leden van de Hoge Autoriteit en hun ambte naren. Indien de respectievelijke re geringen accoord gaan. zullen zij ook worden uitgereikt aan de leden van de Assemblee der K.S.G. Voor uitlopend op een beslissing van de regeringen hebben wij besloten dit paspoort reeds uit te reiken aan de voorzitter van de Assemblée." Spaak ontving het Europese paspoort met de opmerking, dat hij het zou ge bruiken ook al moest hij daarvoor gevangenschap riskeren. Voor de rest is er veel en voor treffelijk gesproken op dit tweede Haagse Congres. Er is betoogd, dat Rusland geen angsten behoeft te hebben voor een eventuele aggressie van de toekomstige Europese ge meenschap. Er zijn vergelijkingen gemaakt met de situatie tijdens het eerste Europa-congres in Den Haag in 1948. Toen hadden wij nog de hoop aldus een der sprekers, dat Engeland het zou zijn die de lei ding zou nemen in de Europese een wording. Dat is een teleurstelling geworden. Het behoeft ons overi gens niet te weerhouden met de zes alleen verder te gaan. Verder is met name door de Frans man Frenay nog eens gewezen op wat hij noemde een veel verbreide vergissing, dat het Franse volk te gen Europese eenwording zou zijn. Die indruk kan men wel krijgen uit de Franse politiek, maar die verwijderd zich steeds meer van de publieke opinie zo meende deze Franse oud-minister. Er is geen gebrek aan enthou siasme onder de deelnemers aan dit congres. Maar wie de rijen der aan wezigen eens langs gaat zal ontdek ken, dat opvallend weinig Franse parlementariërs zijn overgekomen en Toestand Oost-Atjeh weer normaal DJAKARTA. Het hoofd van de politie van het regentschap Oost- Atjeh heeft medegedeeld, dat de toestand in Oost-Atjeh weer nor maal is, uitgezonderd in Idi en om geving. Het civiele bestuur func- tionneert normaal. Slechts een aan tal lagere ambtenaren werd voor nader onderzoek in arrest gesteld. Het politiehoofd, Raden Jusuf, verklaarde verder, dat de bende, die eind van de vorige maand een aanval op Langsa deed en daarbij teruggeslagen en verdreven werd, thans bezig blijkt te zijn zich te consolideren. Tot de bende behoren twee Japanners. Volgens de heer Jusuf bevindt zich in Oost-Atjeh een „regiment", bestaande uit drie bataljons opstandelingen, onder lei ding van Banta Abdullah. Vervolg van pag. 1 stemming moet uitwijzen, aan wie het gebied zal toevallen. De Westelijke stap is duidelijk be doeld om een oplossing van het vraagstuk, dat de organisatie van de westelijke verdediging in het Middel landse Zeegebied, dat samenwerking tussen Italië en Joego-Slavië vereist, te forceren. Maar of het middel in dit geval niet erger is dan de .kwaal? In Italië is men natuurlijk zeer in zijn schik met het Brits-Amerikaanse besluit, dat de Italianen in ieder ge,- val over een deel van de omstreden grond de macht hergeeft. In Joego-Slavië echter is men woe dend. Officiële woordvoerders spre ken van een verraad, even groot als Stalin tegenover hun land pleegde, van concessies aan de Italiaanse fas cisten en van een onvermijdelijke verkoeling in de betrekkingen met het Westen. Zo mogelijk nog feller is de reactie van het volk. Aan de de monstraties voor de Westelijke am bassades in Belgrado namen naar schatting 200.000 mensen deel. Uit de menigte klonken kreten als .Tito geef ons wapens". Voor de Britse ambas sade werd geschreeuwd: „Leuge naars, wij hebben op jullie ver trouwd." De toestand in Belgrado is ook op het ogenblik nog zeer gespannen. De voornaamste vraag is thans, of Tito zal besluiten, zijn goed getrainde en grotendeels van Amerikaanse wapens voorziene troepen naar de Italiaanse grens te zenden. Beschuldigingen, dat Italiaanse vliegtuigen het Joegoslavi sche luchtruim hebben geschonden, zouden in die richting kunnen wij zen. Opvallend is nog dit: in de stad Triëst zelf heerst volmaakte rust. Nieuw grafisch CAO brengt verscheidene verbeteringen DEN HAAG Tijdens het con gres van de Alg. Ned. Grafische Bond heeft voorzitter H. Staphorsius mee gedeeld, dat in de nieuwe CAO voor typografische bedrijven tal van verbeteringen zijn gebracht, met name voor de pensioenvoorziening, terwijl de uitkering van ziekengeld tot drie jaar werd verlengd en de jeugdlonen zijn verbeterd. Ook voor administratief perso neel bij het grafische bedrijf is een CAO en een pensioenvoorziening tot stand gebracht. De voorzitter sprak er zijn teleurstelling over uit. dat het verplichte lidmaat schap voor het kantoorpersoneel niet door de werkgevers was aan vaard. de federalisten weten u dan ook te vertellen dat het als een soort stille sabotage van Herriot moet worden gezien, dat hij juist dezer dagen het Franse parlement handen vol werk heeft gegeven! Amsterdamse tram rijdt weer gewoon AMSTERDAM. De model-actie van de Amsterdamse tram is geëin digd. De commissie van tramperso neel heeft verklaard: „Wij willen B. en W. in de gelegenheid stellen te tonen, dat het hun met de geda ne toezeggingen ernst is." „Er is inderdaad overleg gepleegd over deze kwestie, maar dit is ge beurd door de uniebonden en voor dat een deel van het personeel tot het model-rijden overging,' zo luid de de commentaar van mej. H. P. van Rooyen directrice van de afde ling Arbeidszaken van de gemeente. De commissie van trampersoneel is in dit overleg nooit betrokken ge weest. (Advertentie LM.) Nieuwe maatregelen in Kenia NAIROBI. De regering van Ke nia heeft order gegeven zeven in heemse wijken van de hoofdstad met prikkeldrar.o af te zetten. De bedoeling is, ou deze wijze controle uit te oefenen op de 60.000 inheem sen in Nairobi. In het gebied van Fort Hall hebben veiligheidstroepen Woensdag slag geleverd tegen een groep van onge\eer 100 leden van Mau Mau. 45 Inheemsen werden gedood en 20 gevangen genomen. Leden van de groep, onder wie vrouwen, hadden de dag tevoren vier Kikoejoes '-an de burgerwacht, vier kinderen en een vrouw ver moord. Minister Beyen naar Bonn DEN HAAG. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken J. W. Beyen zal spoedig, w.s. in No vember. een bezoek brengen aan Bonn. Te eniger tijd zal Adenauer een tegenbezoek brengen aan Ne derland. (Advertentie l.M.) Verdachte ook beschuldigd van verduistering van enkele grote bedragen ZWOLLE. Voor de arrondissementsrechtbank stond Donderdag terecht de 35-jarige Zwolse vertegenwoordiger J. S„ die verdacht wordt van ge weldpleging op een 11-jarig meisje op 6 October 1946. Het zou aan hem te wyten zijn, dat dit meisje de dood heeft gevonden door verdrinking. S. had zich voorts te verantwoorden voor de verduistering van 10.000 tot 19.000 in 1951 en van nog eens 8.000 in 1952. Voor het eerste feit, dat verdachte tijdens het onderzoek had 'bekend, maar later weer ontkende, werd zes jaar gevangenisstraf geëist. Voor de verduisteringen luidde de eis: twee jaar met aftrek. Het onderzoek naar de schuld van S. bij de dood van het meisje werd eind vorig jaar heropend, toen de verduisteringen aan het licht kwa men. Het meisje is destijds bij een bunker aan de oever van de Nieuwe Vecht met het hoofd onder water dood aangetroffen. Uit de sectie bleek, dat er sporen van geweldple ging waren op hals en rug. S. was destijds vrijgelaten, omdat niets bewezen kon worden. Na het nieuwe en langdurige verhoor van verleden jaar .heeft hij bekend schul dig te zijn aan de dood van het meisje Deze bekentenis trok hij la ter echter weer in. Als reden hier voor gaf hij op, dat hij bekend had om van verdere verhoren af te zijn. De commissaris van politie te Zwolle, de heer I. Bergsma. die als getuige optrad, meende dat S. zijn bekentenis had ingetrokken uit vrees zijn vrouw te verliezen. Het aanvan kelijke bekennen zou door haar in vloed zijn geschied. De commissaris ontkende pertinent, dat de bekente nis S. zoals deze verklaarde met de paplepel zou zijn ingegoten. In zijn requisitoir zei de officier van justitie, mr P. J. Stigter, dat ver dachte van het geld, dat hij had ver duisterd. niets aan zijn gezin ten goede had laten komen. Het is be steed aan vrouwen, plezierreisjes en auto's. De verdediger, mr G. Bentheim, achtte de eis in de verduisterings zaak veel te hoog. Het pleidooi in de moordzaak werd gedeeltelijk achter gesloten deuren gehouden. In deze zaak vroeg de verdediger vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervol- ging. Over veertien dagen zal de recht bank vonnis wijzen. Boekhouder verduisterde achttien mille AMSTERDAM Het gerechtshot te Amsterdam heeft Donderdag de 30-jarige boekhouder P. B. uit Bus- sum wegens verduistering van f 18.000 veroordeeld tót twaalf maan den waarvan zes voorwaardelijk. lAdvertentie I M DONDERDAG. De azuren kust ligt op dit moment hon derden kilometers achter ons. We schelden weer op regen en wind, alsof we ons hele leven aan de Cöte ge woond hebben en nu voor het eerst in dit ondermaanse bestaan met guur weer kennismaken. Bij Avignon kwam de eerste stortbui, tn Orange straalde traditiegetrouw het zonnetje, maar voor de rest hebben we niets anders gezien dan sijpelende, af en toe kletterende regen tegen de beslagen ruiten. Dit alles maakt de weg terug triest en hard. Hard was ook het afscheid gisteravond, maar mooi was het feest. Gevoelvolle woorden, uitgesproken door mijnheer Pieterse, ontlokten hier en daar een traan; Tante barstte zelfs in snikken uit. Een uurtje vóór zonsondergang treurden mee hebben we stil lig- waren we volgens afspraak allemaal gen kijken naar de laatste stralen op het strand. Met z'n achtenderti- van de zon, die zich spiegelden in de gen op een rijtje de chauffeurs diepblauwe zee. Op het moment dat de zon achter de bergen wegdook, riep Pieterse: „Allons mesdames et messieurs, op naar l'Escale. (l'Es- cale is een leuk kroegje op een hoekje van de boulevard). Daar stonden de wijn en opgekookte koffie al klaar. De baas wist van onze komst af, dank zij de uitstekende organisatorische talenten van heer Pieterse. Tafels stonden tegen el kaar aangeschoven en er waren zelfs stoelén genoeg. De wijn werd ingeschonken, mijnheer Pieterse stond op, hief het glas en zei: „Op een voorspoedige thuisreis en een spoedig weerzien, hier in het zon nige Zuiden." Na ons ..hiep-hiep- hoera". ging mijnheer Pieterse ver der. Hij sprak over de eerste dagen, toen we nog niet aan elkaar gewend waren, memoreerde de moeilijke uren in de bungalows, de prettige momenten in zee en op strand, de leerzame excursies en eindigde met „Laat de band, die ons bindt, nooit breken, vrienden en vriendinnen. Laten we contact met elkaar hou den, we moeten van tijd tot tijd een In Orange schijnt de zon bijna dagelijks op de vele touristen en op de eeuwenoude gebouwen, die overgebleven zijn uit de tijd, dat de Romeinen hier nog alles te vertellen hadden. Op dit plaatje ziet u de hoofdingang van het zogenaamde „cirque", een bouw werk voor volksspelen. reünie hóuden, elkaar op de hoogte stellen van toekomstige vacantie- plannen. We moeten elkaar helpen, daar waar dat mogelijk is. Lang leve alle reisgenoten, hiep hiep „Hoera", antwoordden we. Mijnheer Dunkel bracht dank aan de reis leider. die ons niéts te wensen had overgelaten, steeds bereid was ge vonden ons voor te lichten, ons de mooiste plekjes had laten zien en voor wie geen moeite teveel was geweest enz., enz. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door Tante (na de Spel van de stralende zon met de rimpelende diep-blauwe zee. De rotsen waartegen de zee klotst zijn rood en begroeid met .licht- en donker groene planten. Kunt u zich voorstellen, dat afscheid ne men van zulke mooie plekjes erg moeilijk is? huilbui), door de Sultan, die toch nog even moest zinspelen op het bungalow-incident en tenslotte door de reisleider. Hij dankte voor de vele vriendelijke woorden, die tot hem gesproken waren en verklaar de zonder blikken of blozen dat hij nog nooit zó'n prettig ge zelschap als het onze had rondge leid. Later op de avond hebben we nog wat mijmerend langs de zee gewan deld. geknipoogd tegen alles wat ons in die paar dagen dierbaar gewor den was, de maan, de agaven en cacteeën. palmën en mimosa; gewuifd naar Monique van de bakker en eën kushandje gezwaaid naar Mimi, het serveerstertje van l'Escale. Toen zijn we maar naar bed gegaan, want vanmorgen om vier uur moesten we er al uit. Er zijn weer handjes geschud en nóg een keer vriéndelijke dingen gezegd tegen de kampleiding en te gen de gids. Meedogenloos gierde even later de bus door Cannes, het Es- terelgebergte met z'n onvergetelijke rode rotsen en over alle wegen, die we tijdens de heenreis ook geno men hebben. We deden en doen nog allemaal heel erg sentimenteel. Om half tien arri veerde de bus bij het hotel in Dijon. Er is één verschil met vo rige week Dinsdag, dat duidelijk naar vo ren springt. nL de stilte, die om ons heen hangt is nu niet saai. alleen maar be grijpelijk Het overige is bij het oude gebleven, de band jankt nog steeds hard en onwelluidend, de bourgogne is best en de chauffeurs heb ben 't weer eens ge zegd: „In Dijon re gent het altijd."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1