e< Duizenden handen werken aan Schouwen-Duivelands r edding Natriumlicht bij Ouwerkerks stroomgat VERDUISTERING IN SERIE Met 65 jaar niet uit liet werk „Averechtse fiscale politiek holt handel en bedrijf uit" Maan en Schorpioen DE MAASBODE VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 PAGINA 7 „Nog even de tanden op elkaar 'DE HUIDIGE SITUATIE OP SCHOUWEN-DUIVELAND Honderdduizend vierkante meter aan: Ook bij Schelphoek maken de werk- zinkstukken zal er worden gebruikt wan I zaamheden goede voortgang. Men brengt neer men omstreeks 1 November een I hier de 4 km lange ringdijk op hoogte, mei nieuwe poging gaat ondernemen om het (welk object men in December hoopt klaar stroomgat in de dijk bij Ouwerkerk te le komen. Enorme hoeveelheden klei en dichten. Het laatste maar ook zwaarstej zand zijn hier voor nodig. Per week wordt karwei om Schouwen en Duiveland ein delijk te redden uit de wurgende greep van de zee. Op 26 Augustus mislukte hier de poging om het gat in de ringdijk te sluiten. De landhoofden werden vernield, de bezin- king totaal weggeslagen en korte tijd later peilde men hier diepten van mee> dan 25 meter. De leiding zag zich hier door genoodzaakt de plannen radicaal te wijzigen en een minder diepe plaats voor de sluiting te kiezen, namelijk het Ooste lijke gat in de oude zeedijk. Hiervoor heeft men twee verbindingsdammen ge maakt lussen de oude en de nieuwe dijk. De Westelijke dam is vrijwel afgewerkt, terwijl men met de voltooiing van de oostelijke dam bezig is. Het grootste probleem vormt de bezïn- king. welke op de plaats van de sluiting en tegen de oude zeedUk wordt aange bracht en waarvoor men de bovenver melde honderdduizend vierkante meter nodig heeft. Niet minder dan 150 ryswer- kers en 700 liulpryswerkers zijn ingescha keld om de aanvullende bezinking te ver vaardigen. Om met de zinkstukken elk risico te vermijden, worden deze met ijzerdraad gewapend. Wil men hier snel een beslis sing forceren, dan zal men ononderbro ken moeten doorwerken, temeer daar al leen zinkwerk kan. worden verricht tij dens de laag waterkentering, welke men in deze donkere maanden slechts eenmaal per etmaal kan benutten. Daarom zullen de mannen nu ook gedurende de week einden gaan werken, terwijl zij ook lan gere werktijden zullen moeten maken dan de daglichturen toelaten. Daarom wordt momenteel aan 25 meter hoge masten een natriumverlichting aangebracht, welke reeds de volgende week zal branden. Vier dagen van spanning Als er continu wordt doorgewerkt, en dus geen kostbare tijd verloren gaat, zal het mogelijk zijn rond 1 November het stroomgat te sluiten. Men zal hiervoor I vier Phocnix-caissons van elk 63 bi) 18 bij 19 m gebruiken, waarvan drie stuks in de breedte en een haaks op de oude dijk zullen vuurden .geplaatst. Naar schatting I zal men voor herwerk drie of vier achter eenvolgende laagwaterkcnteringen bij dag- j licht nodig hebben. De dan nog overblij- I vende openingen zullen met stenen en zo! nodig met enkele kleine caissons worden afgesloten. Wanneer men er dan werkelijk in slaag: dit titanenwerk tol stand te brengen, dan zal het. woord kunnen worden gegeven aan de pompen, welke reeds worden opgesteld om dé Vierbannenpolder van Duiveland droog te malen. Dan zal ook het gevaar voor de omringende polders tot het verle den behoren. Momenteel liggen deze nog slechts beschermd door de op 2.50 m 4 N.A.P. liggende Rampaartse dijk. Aan de versterking hiervan wordt hard gewerkt waartoe nien ook een groot aantal drag lines heeft ingezet. i 350.000 ton zand ver werkt. Het leegpompen van het waterschap Schouwen maakt, zoals we reeds hebben gemeld, gestaag voortgang. De daling van het waterpeil bedraagt weliswaar slechts enkele centimeters per dag, maar daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat elke centimeter peilverschil een hoeveel heid water van 1.000.000 m3 betekent. Ge leidelijk aan worden meer pompen in wer king gesteld, terwijl een zeer groot deel van het water in de polder via de drie sluizen, de Jonge Sluis, de Prommelsluis en de sluis in de Westhavendijk bij Zierik- zee zal worden afgevoerd. De definitieve bedding van Schouwen en Duiveland geeft dus nog handen vol werk. Heel veel is er al gedaan, maar veel moet er nog gebeuren. Elke dag trekken enkele duizenden arbeiders van de kam pen naar de objecten, waar gewerkt wordt om het eiland te doen herrijzen, 's Avonds in de cantine, welke in elk van de acht kampen anwezig is, wordt de brief naar huis geschreven; „Deze week geen verlof, nog even de tanden op elkaar, tot het bij Ouwerkerk gepiept is". Prov. Staten van Friesland. De voorzitter van het Centraal Stem bureau te Leeuwarden heeft de heer H. Nammensma (P.v.d.A.) te Sexbierum be noemd verklaard tot lid van de Staten der provincie Friesland in de vacature, ont staan door het ontslag nemen van de heer H. van Dijk te Leeuwarden. Knoeierijen in Alplien a.tl. Rijn Twee jaar met aftrek heeft de Officier van Justitie by de Haagse rechtbank gisteren geëist tegen de electromonteur T. B. uit Alphen aan den Rijn. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich in de jaren 1949 tot 1953 aldaar had schuldig gemaakt aan verduistering, oplichting, heling en valsheid in geschrifte. De verdachte was in dienst van een ze kere W. T., die ook terecht moest staan. In de loop van bovengenoemde jaren had B. gelden, die zijn patroon hem ter hand stelde voor de aankoop van materiaal, ge- Ad verten tie Nog werk genoeg Na sluiting bij Ouwerkerk volgt nog diei van het gat in de ringdijk, het zogenaamde j Brokkengat, dat dan stroomvrij zal zijn geworden. Bergen op Zoom Het is waarachtig geen alledaagse ge beurtenis wanneer iemand voor de twee de maal een gouden huwelijksfeest van zijn kinderen meemaakt! Dat voorrecht j zal binnenkort beschoren zijn aan de oude heer Van Overveldt. Het echtpaar Van OverveldtSchuurbiers zal namelijk op 29 October a.s. zijn gouden huwelijks feest vieren en de vader van de bruide gom. de heer Van Overveldt sr dus. zal dit festijn met zijn door familie en ken nissen graag geziene tegenwoordigheid opluisteren. Twee jaar geleden was zijn oudste dochter de gouden bruid, ditmaal is zijn oudste zoon de gouden huwelijks jubilaris. Vader Jan van Overveldt is thans 96 jaar en de oudste inwoner van Bergen op Zoom. Delft Het moet wel een vreemde gewaarwor ding geweest zijn voor.de heer Gouwe- leen alhier, toen hij het varken terugzag, dat hij sinds drie weken miste: brood mager en met nog de helft van.... zijn oorspronkelijke gewicht. Bij het weg halen van balen stro is het dier voor de dag gekomen, knorrend, niet van plei- zier. maar van krieuwelingen in z'n maag van de honger. Vermoedelijk heeft het zwijn zich door een nauwe opening onder het st.ro gewrongen en geen kans meer gezien om er onderuit te komen. Geluk kig, dat het taaie dier niet behoefde te worden afgemaakt. Want o wee, de con sumenten, die van z'n weinig malse varkenslapjes zouden hebben mogen „genieten!" Oestricli Hessen In Duitsland heeft men het nooit goed zonder ranselen op de scholen kunnen stellen. Aan de Duitse lezers (die zich onder ons „gehoor" bevinden) zal het daarom niet veel verwondering baren te vernemen, dat de vereniging van ouders van schoolgaande kinderen alhier beslo ten heeft, de staatsregering te verzoeken, aan onderwijzers weer verlof te geven om hun leerlingen lichamelijke kastij dingen toe te dienen. De ouders zijn van mening, dat een „met mate" toegediend pak ransel opvoedkundige waarde bezit. Indien de bestaande officiële regeling dienaangaande niet kan afgeschaft wor den. verzoeken de ouders hun ouderlijke rechten, waaronder dat van het 1 strekken van lijfstraffen, te mogen over dragen aan de onderwijzers, tenminste voor de duur der lessen. Vraagt Franse Cognac., de echte Cognac! deeltelijk ten eigen bate aangewend. Bo vendien had hij volgens de dagvaarding valse kwitanties opgemaakt, waarop ho gere bedragen voor de aankoop van ma terialen stonden genoteerd dan deze in werkelijkheid hadden gekost. Verder had hij een stuk kabel, dat toebehoorde aan de gemeente Alphen aan den Rijn gekocht, wetend dat dit van misdrijf afkomstig was. Met zijn manipulaties had B. zijn pa troon voor 1400 benadeeld. Verdachte beweerde, dat hij tot zijn daden was ge komen om zo de 2600 terug te krijgen, die hij in de zaak van zijn patroon had gestoken. Een groot aantal getuigen werd ge hoord. Het merkwaardige was, dat B.'s patroon pertinent ontkende, dat zijn electromonteur geld in zijn bedrijf had I gestoken. Daarentegen bleek uit de boek- houding, dat er gelden waren, die als I lening stonden geboekt. Achter één van deze bedragen stond de naam van B. Het onderwijs en de industrialisatie Prof. Heere op Onderwijsdag te Helmond Op de 14e Onderwijsdag voor de Op de 14e Onderwijzersdag voor de afdelingen Budel, Gemert, Helmond en „De Peel" van de K.O.B. heeft prof. dr W. R. Heere van de ;Kath. Econ. Hoge school te Tilburg gesproken over „Het industrialisatie-probleem in vérband met het onderwijs". Hij schetste uitvoerig en met cijfers gedocumenteerd de moeilijk heden. waarvoor Nederland en speciaal Noord-Brabant in verband met de toe neming der bevolking komt te staan. Emi greren de eerstvolgende vijf jaren uit Nederland 110.000 werkkrachten, dan zal, afgezien van het huidige aantal werklozen, nog voor 130.000 personen wérkgelegen- heid moeten worden gevonden. Noord- Brabant krijgt daarvan 1/5 voor zijn reke ning. Dit probleem is nooit binnen Neder land en binnen Brabant op te lossen, maar niemand in ons land kan er aan voorbij gaan. In vele plattelandsgemeenten moet de bevolking nog industrie-minded wor den gemaakt- Ook de lagere school heeft daarbij een taak, betoogde spr., om ver volgens een aantal suggesties te geven voor een z.i. noodzakelijke hervorming in het kweekschool- en lager onderwijs. Kin deren boven 10 jaar moeten niet vreemd staan tegenover een vreemde taal, bijv. Engels; bij aardrijkskunde gaat het niet om een groot aantal namen doch ook over klimatologie en volkshuishouding in an dere landen. Enige kennis van cultuur er algemene geschiedenis is nodig en aesthe- tische vorming is van de allergrootste betekenis. Spr. bepleitte ook weer de burgerschapskunde en hij achtte een voor lichtingscentrum voor onderwijzers om „bij" te blijven allernoodzakelijkst. Spr. ziet ook het probleem der vrijetijdsbeste ding steeds dringender worden; industrie en school moeten daarbij ook een aandeel nemen. Deze Onderwijsdag werd door een 700- tal leerkrachten en een aantal autoriteiten uit Helmond en Peelland bijgewoond. „De Schouwspelers" uit Heerlen besloten de dag met een opvoering van G. M. Martens' blijspel „De Paradijsvogel". HIJ ZAG DE DIJK VERZAKKEN Lcigewaardse polder iverd bedreigd Een landarbeider te Koudekerk aan den Rijn bemerkte tot zijn, schrik, dat er in de dijk van de Lagewaardse polder een verzakking voorkwam over een lengte van ongeveer 25 meter. Hy waarschuwde ogenblikkelijk het polder bestuur, dat op zijn beurt het Hoogheem raadschap Rijnland van de gevaarlijke situatie op de hoogte bracht. Een deskun dige, die de toestand opnam, kwam tot de slotsom, dat de dijk op'de bedreigde plaats in één week tjjds een voet. was verzakt. De hoogte was nog slechts enige centimeters boven het boezem- peil, terwijl op sommige plaatsen het water reeds de polder binnensijpelde. In de nacht van Woensdag op Don derdag is er met man en macht ge werkt om een onheil te voorkomen. On geveer 300 M3 meter klei moest per schip worden aangevoerd om de dijk te verst erken. Donderdag f tegen het mid daguur was het gevaax bezworen, dat in drie polders in totaal 1500 bunder land bedreigde. KERK-CONSECRATIE Op de feestdag van Maria's Moeder- Jehap. Zondag 11 October a.s.. za! door Z. H. Exc. Mgr. J. Baeten. bisschop van het diocees Breda, de nieuwe kerk van J-jO, L. Vrouw v, d. H. Rozenkrans te Oos- De rechtbank stond lang stil by deze terhout worden geconsacreerd. De bouw kwestie, maar. kon. hoe de zaak jn juci k nu "pi ,ch ggfgj oordeel ireciès in elkaar zat. In een lang requisitoir noemde de Offi cier het optreden van B. vol van raffi nement. Hij zeide, dat wat hier is ge beurd. ongelofelijk en ongehoord moet worden genoemd. Vier jaar lang heeft verdachte op het bedrijf van zijn patroon geparasiteerd als een phenomenale knoeier. Hij eiste daarom twee jaar met aftrek. Gisterenmorgen stond ook terecht Th. W. P., electro-technicus, die in de ver keerde practijken van B. was meege sleurd. Hem werd ten laste gelegd een valse kwitantie te hebben uitgeschreven. De Officier betreurde het, dat een der mate deskundige man met een zeer goede reputatie de dupe was geworden van B. Hij eiste tegen P. een geldboete van 100, subsidiair 50 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht de lechnisch- ambtenaar van de gemeentelijke water en lichtbedrijven, J. A. O. D. Hem was ten laste gelegd het verduisteren van grondkabels, die van de gemeente waren en het aannemen van steekpenningen van de aannemer J. G. H. te Spijkenlsse. De Officier eiste tegen D., die hij ook een slachtoffer van B. noemde, 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Vervolgens kwam ook de aannemer H. voor de groene tafel. Hij stond terecht, verdacht van omkoping van een amb tenaar in functie. Tegen H. werden twee maanden voorwaardelijk geëist met een proeftijd van drie jaren plus een geld boete van 1000, subsidiair 50 dagen hechtenis. Tenslotte stond de installateur W. T. uit Alphen aan den Rijn voor het hekje, als verdacht van opzettelijke heling en schuld aan heling. Omdat deze zaak een zeer gecompliceerd karakter werd zij teruggebracht naar de rechter-commissa- ris. pastoor yan dit nianive kerkgebouw is de zeeréerw, lieer J. van Besouw. Nieuwe afdelingen E.H.B.O. In Bilt- hoven, Nes a.d. Amstel, Nuenen en Zeist zijn nieuwe afdelingen van de Katholie ke Nationale Bond voor E.H.B.O opge richt met resp. 55, 65, 73 en 40 leden. In Groningen. Mijdrecht, Schalkhaar zullen binnen enkele dagen afdelingen worden gevestigd. Advertentie (Advertentie) Pensioimeringsleeftiid moet worden RESTAURANT GERZON a.s. Vrijdag en Zaterdag 'S AVONDS TOT 10 UUR GEOPEND (Diner Spécial - 's avonds 6-8 uur - La ©rente cle Tomates Le Ghdteaubriant La Sauce TBéarnaise Les Velils Vois Les TPommes Sdutées Le §ateau "Biarritz f3 50 Llit verre de Pin Pouge „MET ALLERLEI KNOEIERIJEN" Achttien mille verduisterd Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren de 30-jarige boekhouder P. B. uit Bussum wegens verduistering van 18.000 die hij zich van een rijwielfirma in Hil versum „met allerlei knoeierijen had toe geëigend", conform het vonnis van de rechtbank veroordeeld tot twaalf maanden waarvan zes voorwaardelijk. De Officier van Justitie was in bereop gegaan. De Procureur-Generaal had be vestiging van het rechtbankvonnis geëist, echter zonder aftrek van de preventieve hechtenis. verhoogd De leeftijd van 65 jaren, waarop thans de uitschakeling uit het arbeidsproces normaal plaats vindt, zal verhoogd die nen te worden. En dit om drie redenen. Ten eerste, voor vele mensen zal het een zegen zyn, te weten, dat zy het voor uitzicht hebben op 65-jarige leeftijd nog te kunnen doorwerken. Ten tweede omdat het aantul 65- jarigen zo toeneemt, dat het voor de in- het productieproces ingeschakehlen een steeds zwaardere 'ast wordt, de ouden van dagen mede door de noodvoorzie ning te verzorgen. Ten derde omdat de ervaring heeft geleerd, dat ouderen in verschillende eigenschappen jongeren overtreffen. Tal van beroemde mannen immers gaven dikwijls hun beste prestaties op zeer hoge leeftijd. In Zweden en Engeland werden reeds overheidsmaatregelen ge nomen om te voorkomen, dat bet im productieve deel van de bevolking steeds groter worde. Dit betoogde gisteren de staatsse cretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhyn. Hij deed dat echter niet m die functie doch als voorzitter van de Centrale bond voor inwendige zending en christelijk maatschappelijk werk, welke in Utrecht zyn jaarvergadering hield. In een beschouwing over de oudelie- denzorg constateerde hij. dat op dit gebied betere inzichten terrein hebben gewonnen. In de vorige eeuw stond do oudeliedehzorg nog in de sfeer van een gedevalueerde philanthropic. Gelukkig hebben zich in de laatste tien tallen jaren betere opvattingen baange broken. Dat is ook nodig, want in de be- volkingspyranride gaan de oude lieden 'n steeds belangrijker plaats innemen. De gemiddelde levensduur der bevolking blijft sLijgen. In de vorige eeuw bereikten op elke 100 mannen er slechts 4 de 80-jarige leeftyd, tegenwoordig 25. In 1950 waren er in ons land "70.000 inwoners boven de 65 jaar, doch er moet rekening mee worden ge houden. dat er in 1980 anderhalf millioen zullen zyn. In Prot. Chr. kring wordt op dit ogen blik reeds veel gedaan, maar er moet vol gens nu- Van Rhijn veel meer worden ge daan. Het probleem neemt immers snel in omvang toe. Hij vroeg aandacht voor vel schillende onderdelen van het bejaarden- vraagstuk, zoals de financiële toestand, de huisvesting, de tijdsbesteding en vooral ook voor het geestelijk probleem. De hofjes van vroeger jaren hebben af gedaan. Gelukkig zijn de van latere tijd Dr Groeneveld op Middenstandscongres Tegen socialistisch denken moet stelling Aantal nieuw gebouwde winkels gering „De huidige fiscale politiek werkt het ontstaan van rechtvaardige inkomens en prijzen teeen. verstoort de economische calculatie in handel en bedrijf en bevor dert de vermogensvorming by de overheid ten koste van de individuele vermogens, die nodig zyn voor het voortbestaan van handel, bcdryf en zelfstandige midden stand. De overheid lost de staatsschuld af ten koste van handel en bedrijf. Ernstige critiek moet worden uitgeoefend op het draagkrachtbeginsel, zoals dat toepassing heeft gevonden bij de fiscale progressie en dat de economische en maatschappe lijke draagkracht van particulieren, han del en bedrijf overschrijdt". Zo betoogde prof. dr G. W. Groeneveld, hoogleeraar aan de Nijmeegse Universiteit, gistermid dag op het zestiende congres van dc Ne derlandse Kath. Middenstandsbond, ir zijn inleiding „Het fiscaal beleid ter aanzien van de middenstand en de aan hangige fiscale wetsvoorstellen". Het regeringsbeleid, aldus de inleider, is momenteel onevenwichtig, omdat 't ener zijds extra lasten op handel en bedrijf legt (loonpolitiek) zonder vo1" ende com pensatie in de financieel-fïscale sfeer. De fiscale overheid werkt sparen en reserve ring (vermogensvorming) in de particu liere sfeer tegen om zelf de financiering van de werkloosheidsbestrijding ter hand te nemen, indien de nood aan d komt Deze averechtse politiek is fnuikend voor het entameren van investeringen door handel en bedrijf, terwijl toch welvaart van Nederland thans meer dan ooit bepaald wordt door het investerings volume en de export. De oplossing ligt bij handel en bedrijf zelf en is slechts se condair een staatsaangelegenheid. Werk- gelegenheidspolitiek is primair een aan gelegenheid van handel en bedrijf in zijn vele schakeringen. Door een achterdeurtje De fiscale politiek holt handel cn bedrijf uit, zodat zy zonder reserves zyn genslagen op te kunnen vangen. worden genomen laatste jaren gaf Robert Neill Vertaling van Karei Deenen DE menigte raasde en tierde oordovend bij deze climax. Maar er kwam nog méér; weer volgden er trommelslagers en achter hen aan wérd een paard zonder berijder bij de teugels geleid, een paard met zeer sober tuig en een zadelkleed van het eenvoudig ste boerenlaken. En achter dat paard reed de „Rui terschare": bejaarde mannen met wit of grijzend haar. Ze reden vier aan vier, heel precies in de rij, en de menigte juichte als bezeten bi) het zien van de stalen helmen met helmkam, de borst^urassen met de sobere witte kragen er boven, en de lange zwaarden en korfgevesten, die groetend werden op geheven. Dat was de uitrusting van 1645 en dat wa ren veteranen van dat jaar, mannen van Marston Moor en Naseby. van Preston en Dunbar, oude man nen nu, maar weer rijdend, zoals ze vele jaren ge leden hadden gereden. Het geschreeuw, waarmee de menigte hen welkom heette, verstomde even toen het tot de toeschouwers doordrong, wie de ruiter moest zyn van het gezadelde paard, dat voorop reed. Maar het volgende ogenblik zwol het gefluister weer aan tot gejuich: een opgewonden spreekkoor dat als één man brulde: „Ironsides! Ironsides! Ironsides! De ruiters waren voorbij; het tromgeroffel klonk nog zwak uit de richting van de Strand. Er kwam enige beweging in de lichte drommen van mensen en de spanning verminderde. John werd eerst bijna plat gedrukt tegen de man die naast hem stond, maar het volgende ogenblik kon hy eindelijk weer wat vrijer ademhalen; hij merkte dat hy zweette. Toen keek hij toevallig op en zag Lord Shaftesbury over het balkon leunen. Hy had zyn degen getrokken toen de Ironsides naderden en met een theatraal gebaar het paai-d zonder ruiter gegroet. Nu keek hij de rui ters na; naast hem stonden een paar mannen, die eerst in de schaduw waren gebleven, maar nu ook naar voren waren gekomen. Plotseling zag John daar, op het balkon in het licht van de fakkels, een scherp mager gezicht met een Romeinse neus, een ziekelijk rode huid en een pruik, die ver over het voorhoofd was gelrokken. Het was een gezicht dat hem ineens deed denken aan een stoffige weg by Thornclough, waar een equipage had stilgehouden, en aan Penny's woordentwist met mevrouw Waring. Hy wendde zich met een ruk om naar Névil Payne. Ziet u daar die man staan, achter milord... fluisterde hij Waar? Wie? Dat is Roberts! De Leviet, zoals Penny hem noemt. Lieve hemel! fluisterde Nevil Payne opgewon den. Roberts? Dat is Ferguson! Wat? Kom meePayne's hand omklemde John's arm Dat is Ferguson. Dus toch een complot! U rijdt naar het Noorden, zodra het dag is! HOOFDSTUK XXVIII „Eén-cn-veertig keert terug" De postweg naar het Noorden was modderig van de regen; de kuilen stonden vol water en het regende nog steeds. Het leek nu een heel andere weg dan die, waar John in Juni had gereden. Er was niemand te zien en er viel niets anders te horen dan windgeruis, regengekletter, en het dorre geluid van paarden hoeven in de modder. Maar die stilte deed John Ley- burne goed. Hy had nu al acht lange dagen zo gereden, op weg naar Langley House: die laatste morgen zo hard als hij maar kon. En nu hield hij eindelijk de ijzeren Christoffel in de hand. die als deurklopper van Lang ley House dienst, deed. Daarna gebeurde alles als in een roes; de oude dienaar met het witte haar ver scheen vriendelijk groetend op de drempel; tante Arabella ontving hem rustig, maar toch blijkbaar verheugd hem weer te zien; en toen kwam Penny, nat en bemodderd, uit de stallen aangelopen. Penny die hem. zonder zich om haar uiterlijk te bekomme ren. dadelijk met vragen overstelpte. Penny was niets veranderd, dat zag hy duidelijk genoeg, en zijn hart klopte sneller, terwijl hij naar dat levendige gezicht en naar het springerige haar keek. Lachend trachtte hy de stroom van haar vragen te stuiten en tenslotte kwam tante Arabella tussen beide. Penny! Penny!, zei ze, en ze moest er zelf ook om lachen. Spaar onze gast alsjeblieft een beetje. Hij heeft een zware tocht achter de rug en nog niet eens tijd gehad zyn rijlaarzen uit te trekken. O, heeft hij rijlaarzen aan? plaagde Penny. Ik zie alleen maar modder. Ze praatte nog wel door. maar schoof Jiem toch een stoel toe. zodat hy zijn laarzen kon Uittrekken en daarna bracht zy hem naar boven. In zijn slaap kamer lag droog hout in de haard, de tondeldoos stond er by en Penny wachtte niet op hulp van het personeel. Zij knielde dadelijk bij de haard en begon vuur te maken, verwoed blazend op de rood-gloeiende tonder. John keek onderzoekend rond. Hy had geen bericht van zyn komst gestuurd, en toch was zijn kamer helemaal in orde gemaakt. De luiken waren geopend, do bedgordijnen opzij getrokken, het. bed was opge maakt. er stonden nieuwe kaarsen in de blinkende tinnen kandelaars, de hogP kast stond open en was leeg gehaald, de planken waren zelfs met lavendel bestrooid en. wat wel het toppunt was. op het tafel tje by liet bed stond Penny's eigen repeteerklokje van ebbenhout, met verguld montuur vriendelijk te tikken. Hij zag haar initialen, die hij zelf op het gouden plaatje had gegraveerd en /-tin adem slokte. Al het andere kon nog louter hoffelijkheid zijn. maar dit was een zeer persoonlijk gebaar van Penny. Zy zat nog steeds bij de haard geknield en weer keek hij naar haar Ze was nu zo ingespannen bezig met de blaasgalg dat zy hem blijkbaar niet hoorde .toen hy achter haar kwam staan. Heb je op de een of andere manier gehoord, dat ik zou komen? vroeg hy. Nee. Haar antwoord was nietszeggend. Het aanmaken van de haard scheen al haar aandacht op te eisen. Hoe zou ik iets hebben gehoord? In je brieven heb je er nooit over geschreven. Ze sprak heel rustig, met haar rug nog steeds naar hem toegekeerd en weer op die effen toon. Nee. dat kon ik je ook niet laten weten, zei hy een beetje verlegen. Ik wist niet van te voren, wanneer ik weg zou kunnen. Het was in Londen zo... zo rumoerig. Maar ik dacht overheid vrybeid terug aan verschillende sectoren van het economische leven, doch drong door een achterdeurtje, namelyk via de fiscale weg, wederom binnen in de economische reali teit. Aan deze controverse moet een einde komen in het belang van handel én be- 'ÖINederland h.eéf.t zich jag ..1945 opmeykg- .ter bij Tilbur lijk hersteld,'dank zij de gunstige cónjunc- deze WégT3ol tuur, dank zij ook de werkkracht van het Nederlandse volk en niettegenstaande ook de zware fiscale last. De welvaart in de komende jaren hangt vooral af van een effectieve verandering in het fiscale klimaat, want een eclatante hoogconjunctuur is thans niet meer aan wezig om extra steun te bieden. De re gering ging met de rijksbegroting 1954 een stap in de goede richting, maar dit la niet voldoende. Vestiging middenstands- bedrijven Naam voor Cromwell's ruiterij. (wordt vervolgd) In de ochtendzitting hield drs A. v. d. Borg, hoofd van de Sociaal-Economisch Statistische afdeling van de dienst Pu blieke Werken en Volkshuisvesting der gemeente Nijmegen, een interessante in leiding over de problemen rond de ves tiging van middenstandsbedrijven. Welke moeilijkheden en mogelijkheden zijn er voor de vestiging van midden standsbedrijven? Er blijkt, aldus deze in leider, in de stedebouwkundige ontwik keling een waarlijke eensgezindheid van opvatting te zijn over de nadelen van de grote stadsontwikkelig. Allerwegen wordt de oplossing gezocht in de richting van uitbouwen van de grote of grotere stad als een grote kern, waar rondom min of meer zelfstandige wijken zijn gegroepeerd. Deze ontwikkeling heeft iets aantrekkelijks voor de middenstander, omdat hoe groter de ontpersoonlijking hoe sterker het fenoneem „massamens" op de voorgrond treedt, des te sterker dus ook de kansen zijn van het grootbedrijf en het filiaal-bedrijf. Met name de grote nieuwe stadswijken moeten een grote kans bieden voor de middenstand, zowel wat betreft de winkelier als de ambachtelijke bedrij- In de practyk zyn de resultaten in do laatste jaren niet groot. Overal blijkt het aantal nieuw gebouwde winkels zeer ge ring te zyn, terwijl maar zelden in be staande percelen nieuwe winkels of be drijven gevestigd worden. Als beeld kan gelden, dat in een van de grote steden in de nieuwe stadswijken, waarin 30.000 mensen kwamen te wonen, slechts 35 nieuwe winkels gebouwd werden. Dit terwijl dc behoefte rond 300 winkels lag. Van deze winkels zijn nog een zeer be langrijk deel door filiaalbedrijven bezet, zodat de middenstander vrijwel niet aan de beurt komt. Is deze situatie nu veroorzaakt door de geringe activiteit van de middenstander? Vastgesteld moet worden, dat het onder de huidige omstandigheden voor de mid denstander zeer moeilijk is om beslag te leggen op een bestaand perceel. Voor bouw van nieuwe panden en vestiging van een bedrijf is zeer veel kapitaal nodig. Jarenlange ervaring met herbouw en her vestiging van oorlogsslachtoffers hebben wel geleerd, hoe moeilijk vestiging, zelfs met de overheidssteun, in nieuw gebouw de panden is. Noodzakelijk zijn dan ook maatregelen om door middel van premies en credieten de bouw en vestiging moge lijk te maken. Hierbij kan de middenstand als groep zelf ook de helpende hand bie den door adviezen en mogelijk door sa menbundeling van krachten, wanneer verscheidene middenstanders in dezelfde omgeving wensen le wonen. Het Tweede Kamerlid Hooij gaf in de ochtendzitting nog een samenvattend over zicht van het rapport: „Middenstandsbe- leid op hoger plan". Een nieuwe fase, aldus de heer Hooij, is in onze organisatorische activiteit aangebroken. Voor een ding moeten wij, katholieke middenstandsbeweging, ons hoeden en wel voor de gedachte, dat wij de oplossing van onze vraagstukken kunnen en mogen bewerken zonder te kijken naar de andere sociale geledin gen van de maatschappij. De katholieke maatschappijbeschouwing is totaal ge richt. Voor ons betekent dit: hechte sa menwerking met de andere katholieke sociale organisaties en aanpassing van j onze desiderata aan een „katholiek en sociaal program van deze tijd". daterende verzorgingshuizen in de loop der jaren gemoderniseerd., doch er zullen z.i. meer bijzondere woningen moeten ko men voor bejaarden, zoals die thans reeds in verschillende plaatsen worden gebouwd Spr. meende, dat hier een grote taak ligt, vooral ook voor de diaconieën, die haar taak van handreiking steeds hebben zien verminderen door de maatregelen der overheid. Het geestelijke probleem noemde mr v. Rhijn minstens even belangrijk. Het te gengaan van geestelijk verval moet een belangrijke plaats gaan innemen door het bevorderen van een zinvolle tijdsbeste ding. Te stichten adviesbureaux kunnen geestelijke hulp geven door de ouden van dagen in staat te stellen zinvol werk te doen. DEN BOSCH KREEG EERSTE R. K. MODE ACADEMIE Nieuw initiatief van cle Vereniging SfAnna" De Vereniging tot bevordering van in dustrie- en huïshoudonderwijs voor meis jes, ,.St Anna" genaamd, heeft het initia tief genomen tot oprichting van de eerste R.K. Modeacademie, welke naast de be vordering van vakbekwaamheid, ook de practische opleiding in de modevakken, afgestemd op het bedrijfsleven, ter hand neemt. Het instituut- van „St. Anna" te Den Bosch werd uitgekozen voor vestiging van deze eerste R.K. mode-academie, die voor lopig een cursus van drie jaren zal omvat ten. De presidente, mevr. Sassen—Romme, zeide Woensdagmorgen bij de opening, dat „St Anna" een bloeiende vereniging is, die aan de eisen van de tijd weet te beant woorden. Zij belichtte daarbij het doel van de academie, die vooral voor het be drijfsleven van groot belang belooft te zijn. Namens B. en W, van Den Bosch voer de wethouder dr H. van Velthoven het woord, waarna de hoofdinspecteur van het L. O. de heer Stoopman, vooral lof had voor de vooruitziende blik van de directrice zuster Josef. De heer v. d. Berselaar, het bedrijfs leven vertegenwoordigende, 2!eide, dat door deze mode-academie voorzien kan worden in de grote behoefte aan lei dinggevend personeel. Bij de opening dezer academie, welke geleid zal worden door het Nederlands opleidingsinstituut voor modevakken te Den Haag, waren voorts aanwezig Over sten van zustercongregaties, de bisschop pelijke hoofdinspecteur drs G. van Ger- wen en de L. O.-inspecteur de heer A. Takx. r volgde tot slot e«?n openbare les, waarbij de technische adviseur van het N. O. I. M. de heer P. Miltenburg een uit eenzetting gaf van het lesprogramma'. GILZE KWAM DICHTER BIJ TILBURG <Van onze correspondent) Dank zij «ie gezamenlijke financiering van dé asphaltering der Gilzerbaan door de gemeenten Tilburg en Gilze-Ry'en is bet dorp. Gilze nu vijf kilometer dich ter _bij Tilburg konden te liggen, terwijl ik voop fiet verkeer van Tilburg via Gïlze en Baatte* naar Bel gië (Turnhout) een verkorting bete kent Deze rechtstreekse verbinding Til burg—Gilze, waardoor ook het nieuwe industrie-terrein van Gilze ontsloten werd. wordt mede door de Tilburgse middenstand van groot belang geacht. Zaterdag zal de weg officieel door de beide burgemeesters geopend worden. Tjjdens deze plechtigheid, waarbij twee linten, een van leer (Gilze) en een van textiel (Tilburg) zullen moeten worden doorgesneden, zullen enkele zweefvlieg tuigen demonstraties geven. oóe upó WORDT DE DODE ZEE LEVEND? IN DE DODE ZEE blijft een mens drij ven. Hij kan door het hoge zoutgehal te van het water niet zinken en dus niet verdrinken. Maar dit houdt tevens in, dat in de Dode Zee zelfs geen dierlijk leven van de laagste rang mogelijk is. Vandaar de naam: Dode Zee. De Israëliërs, in wier gebied de Dode Zee nog juist ligt, willen haar evenwel levend maken. Niet dat men er meer water heen wil voeren, om zodoende de gevolgen van de verdamping te vermin deren. Maar men wil pogen de Dode Zee die nu nergens voor dient, wat zoutwin ning daargelaten, dienstbaar te maken aan de agrarische ontwikkeling van het land. En wel in de eerste plaats door een grondige exploitatie van de in de loop der eeuwen opgehoopte zoutvoorraden. Verder wil men de massa's mineralen op de bodem gaan winnen. Er ligt daar b.v. genoeg potas om de wercldbehoefte aan meststoffen voor een heel lange periode te bevredigen. Bovendien meent men uit de stukken lava, die soms na een storm komen bo vendrijven te kunnen opmaken, dat de bo dem van de Dode Zee en die er rondom olie bevat. Aan zeven oliemaatschappijen is reeds concessie verleend voor het doen van boringen. De Dode Zee wordt door de Jordaan gevoed. Men wil haar z'elfs deze, uiterst geringe voeding vrijwel ontnemen, door een kanaal te graven of een pijpleiding aan te leggen, waardoor het water van de Jordaan zal worden afgetapt en naar bet Negeb-gebied in het Zuiden gevoerd dat met water heel vruchtbaar kan wor den gemaakt. Het aftappen zal bij het Meer van Galilea moeten plaats vinden. Er zijn intussen ook plannen, om de Jordaan op een andere wijze weer van water te voorzien. Name lijk door een kanaal te graven van Haifa over de vlakte van Esdraël naar de oude historische rivier, waardoor water uit de Middellandse Zee naar de Dode Zee kan slrdmen. Dit kanaal zou dan da water kracht voor een enorme electnsche cen trale leveren, omdat het water er van in totaal ruim vierhonderd meter zou vallen. Honderden arbeiders zijn reeds rond de Dode Zee bezig, om naar potas en andere mineralen te graven. Zo werken in een grote hitte, die tot 120 graden stijgen kan. Hét is daar een hel. zeggen ze. De zon schijnt er onbarmhartig in een dal, dat meer dan vier honderd meter onder de oppervlakte van de zee ligt, in de diepste inzinking op heel de aarde. Nergens elders komt zo laag een zee of meer voor. De Dode Zee is de het laagst liggende massa water op onze aardbol. Het water van de Middellandse Zee zal haar niet le vend maken. Maar de Israëliërs zeggen, dat ze toch levend zal worden door het leven, dat haar bodemschatten zullen op wekken, op vruchtbaar gemaakt land.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1