Wynand Fockink 0' HAAGS EUROPA-CONGRES MOET VECHTCONGRES TORDEN Kruisheren bouwen klooster en twee scholen Amsterdam—Rijnkanaal nadert voltooiing Alle liens aan dek op Schouwen en Duiveland MOORDAANSLAG TE ROERMOND SLAPERIGE BRUILOFTSGASTEN KONDEN NIET NAAR BED Maan en Schorpioen DE MAASBODE DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 PAGINA 4 Europese integratie mag niet mislukken (Van onze verslaggever! Een nevelig zonnetje begroette gister morgen de Belgische oud-premier l'nul Henri Spaak (voor de vrienden Poleuri) toen hij uit het helicopter-toestel steeg, dat door piloot Tremerie voorzichtig als een vleugel bij een verhuizing op het Iandingsterreinfje van de Rotterdam se Heliport was neergezet. Hij kwam met een aantal andere auto riteiten naar ons land om hier deel te nemen aan het Grote Europacongres in Den Haag. Toen het deurtje van de wentelwiek openging stegen de Europese prominenten uit: prof. dr Eug. Kogon, voorzitter van de Deutsche Europa Union, Arthur Spi- nelli, Italiaans rapporteur, Senator de la Vallée Pousin uit Brussel, Jean Drapier, vice-president van het Europese Congres, Henri Frenay, oud-minister van Frankrijk en Paul Henri Spaak, oud-voorzitter van de Raad van Europa. Het gezelschap begaf zich in auto's en speciale bussen op weg voor een wederop- bouwrit door Rotterdam, waarna om 11 uur de ontvangst ten stadhuize volgde. Onder orgeltonen arriveerden de Euro peanen in de Burgerzaal, waar burge meester mr G. E. van Walsum zich, ge zien het grote aantal buitenlandse gasten, in het Frans tot zijn toehoorders richtte, z:ch daarbij speciaal richtend tot de heer Spaak, wiens tweede bezoek dit was aan de grootste havenstad niet alleen van Ne derland, maar ook van West-Europa. Was het in 1948 als minister-president dat de heer Spaak Rotterdam bezocht, thans ge schiedde dit in zün kwaliteit van voor zitter van het tweede Congres der Euro pese Unie. Hij hoopte dat dit bezoek uiting mocht geven aan de warme gevoelens van vriendschap en karakteriseerde in 't kort de taak van het congres. Bij Erasmus Voor het raadhuis had zich de politie band opgesteld en een groep van land- en zeeverkenners. Deze laatsten droegen de vlaggen van Frankrijk, België, Duitsland. Luxemburg, Italië, Nederland en zes Europese vlaggen. Achter deze vlaggengroep droegen twee leidsters de groene lauwerkrans met vlamrode dahlia's die straks aan de voet van Erasmus' beeld zou worden neergelegd Temidden van een grote menigte belang stellende Rotterdammers besteeg de heer Spaak het podium om er de lof te bezin gen van Rotterdams grootste christelijke humanist. Na zijn vruchtbare werk. aldus besloot gende meerderheid zich voor de Euro pese gedachte heeft uitgesproken. De heer Spaak wees er op. dat er ongetwijfeld geen geweldig enthousiasme in Europa voor de integratie vall. op Ie merken, maar het begrip voor de nood zakelijkheid ervan dringt meer en meer door. Hier ligt een grote taak van voorlich ting voor allen, die op de openbare me ning invloed kunnen uitoefenen. - Een machtig arbeidsveld ook voor de pers. Nadat een prachtige witte krans bij het beeld van Hugo de Groot was ge legd, vertrok het gezelschap naar Den Haag. waar de heer Spaak in de Witte Societëit een perscbnfrentie hield. Tijdens deze conferentie legde hij sterk de nadruk op de minder gunstige gang van zaken cp de conferentie van de plaatsvervangende ministers te Rome. Indien dezen er niet in slagen het bruik bare document, dat de commissie ad hoe Arrestantenhok zonder brits of stoel Verdachten mogen alleen maar staan Een tamelijk eenvoudige zaak. die giste ren diende voor de politierechter te Breda, zal leiden tot een onderzoek door ds of ficier van justitie, mr Houben, naar toe standen in de arrestantenlokalen van het Bergen-op-Zoomse politiebureau. Een verdachte stond terecht wegens dronkenschap achter het stuur van zijn aulo. Dit kon niet worden bewezen. zodat de zaak naar de meervoudige kamer werd verwezen. De verdachte werd verdedigd door mr A. J. van der Hoe-ven uit Tholen d:e tij dens zijn pledooi op rustige toon op merkte, dat zijn cliënt de gehele nacht - door in een arrestantenhok van het poli- gistermiddag op plechtige wijze de eerste Op de Amersfoortse berg: Dr Van Hees O.S.C. kerk. Daar werd de eerste steen gelegd, welke als opschrift draagt: ..Hat Kruis schittere als een l'icht vanaf de heuvel, waarop mij plaatste de hoogeerw. heer dr W. van Hees". Bij d'e steen was een oorkonde ingemetseld. Dank aan Kardinaal Na de steenlegging werden de fuada- meneen van de gebouwen gezegend en legde eerste steen „In het geloof aan Jesus Christus plaatsen wij deze eerste steen op dit fun dament. in de naam van de Vader en de Zoon en de Heilige Geest, opdat hier btoeie hot ware geloof, de vreze des Heren en de broederlijke liefde". Onder - het uitspreken van deze woorden legde richtte de magister-generaal zich :n een liebureau te Bergen op Zoom staande had moeten doorbrengen. Hij wist niet, dat het mogelijk was, dat in Nederland dergelijke toestanden nog bestonden. Ofschoon de politierechter zich niet competent vei klaarde op deze zaak .n te gaan en daarom dit protest verwees naar officier van Justitie, wilde hij toch heeft opgesteld, te handhaven ten op- gaarne enige nadere inlichtingen omtrent zich te tan de economische integratie kan men reeds van een fiasco spreken dan moet de openbare mening worden gemobiliseerd. Het Europa-congres, dat vandaag be gint, zal dan ook op de eerste plaats een vechtcongres moeten zijn. Wij zijn de voorhoede, die de weg voor de achter ons komende troepen moeten veilig maken. En als dit noodzakelijk mocht zijn, moeten wij eisen, dat de parle mentariërs. di.e de commissie ad hoe heb ben gevormd, opnieuw zullen samen komen om de regeringen op haar verant woordelijkheid te wijzen. Tenslotte deelde de heer Spaak mede, dat Koningin Juliana het voornemen had te kennen gegeven een deel van de ope ningszitting op heden bij te wonen. De Gasperi gearriveerd Drie kwartier later dan hij werd ver wacht. is gisteravond op Schiphol met de D.C. 6 „Prins Bernhard" uit Rome aan gekomen de ex-minister president van Italië Alcide de Gasperi voor een vier daags verblijf in ons land. ter bijwoning van het congres der Europese Beweging De Gasperi werd op het platform ver welkomd door de Italiaanse ambassa deur in ons land, de heer C. Caruso, de Italiaanse consul in Amsterdam, de heer Rocco Stani en de voorzitter der Euro pese Beweging Paul Henri Spaak. Tegenover de journalisten verklaarde de Italiaanse staatsman te hopen, dat dit tweede congres der Europese Beweging zou bijdragen tot het behoud van de wereldvrede. Voorts zeide hij, dat men hem had gezegd, voorbereid te moeten de neer Spaak, toont hij nu nog de weg, izijn op een flinke koude in Nederland, die de jeugd der wereld moet volgen. Ik j maar dat viel hem gelukkig enorm mee. 11 Hij is trouwens reeds eerder in ons land zeg: aan de jeugd der wereld, omdat alleen als een bewijs van haar vitaliteit de strevingen weet te hervatten van een genie, dat vier eeuwen geleden de blij vende waarden toonde, waaraan Europa zich diem vast te houden om een nieuw leven te winnen en te bevestigen, waaruit het zijn toekomst moet putten. Hierop droegen de padvinders de krans aan. die de heer Spaak bij het standbeeld legde. i Even later bevonden de Europeanen zich in Bellevue op de Heuvel, waar mr A. C. W. Beerman als vertegenwoordiger van „Havenbelangen" op het chapitre Erasmus een even diepgaande als geestige toespraak hield, die door de heer Spaak Werd beantwoord. Naar Delft Na een ietwat verkorte boottocht op de Maas, verkort omdat het tijdschema daartoe dwong, vertrokken de genodig den, in meerderheid journalisten naai de stad van Hugo de Groot. Ook daar had op het stadhuis een wis seling van begroetingen plaats. Thans met de bijzondere noot. dat men kon herinnerden aan het plebisciet, dat in deze stad heelt plaats gehad (samen met Bolsward) en waarbij een overweldi- Nyliden (Zweden) Ze waren er zo trots op de bewoners van-dit-kleine dorp. Trots namelijk op hun eigen dorpsmeer. Een plas van een duizend meter lengte en honderd meter breedte! Maar wie schetst hun verba zing en hun schrik tevens, toen ze op een zekere morgen ontwaakten, om tot de ontdekking te komen, dat de „parel van hun dorp" verdwenen was! Het meer was in een nacht drooggelegd en zieltogende vissen lagen stuiptrekkend op de drassige bodem te spartelen. In genieurs van de dienst van openbare werken kwamen het geval in ogen schouw nemen en konden de dorpsbe woners tot hun geruststelling mede delen. dat hier geen wonder was ge schied om hen te straffen voor even tuele ongerechtigheden De enige oor zaak van de „ramp" was een dijkdoor braak, tengevolge waarvan het water van het meer naar een naburig moeras was weggevloeid. Siebfrits Duitsland Bepaald een kranige paardrijdster mag men haar noemen: mevrouw de gravin Ellen von Hohenau, die zojuist op haar buiten alhier (ongeveer 48 km. ten N.O. van Frankfurt) is teruggekeerd, na een driejarig „ritje" te paard naar het na bije Oosten en terug te hebben vol bracht. Op haar witte rijdier was ze op weg getogen naar de koninklijke fami lie van Jordanië, die haar tot een be zoek had uitgenodigd. Ook een bede vaart naar Jeruzalem behoorde tot het reisplan. Maar de gebeurtenissen geweest. Zaterdag zullen De Gasperi en Spaak het woord voeren aan het einde van het congres. Hedenochtend zou Robert Schuman in Den Haag arriveren met de trein uit Parijs. Hoe groot de belangstelling is voor dit congres: ruim 160 journalisten hebben zich aangemeld, terwij: rauwelijks 120 plaatsen voor hen beschikbaar zijn! dit protest hebben. Zodoende werd de ver balisant gehoord, die inderdaad toegaf, dat de verdachte bij zijn binnenkomst op het politiebureau gehoord was, waarna men om kwart over vier in de nacht wederom met het verhoor begon. Uitdrukkelijk vroeg de politierechter, of de verdachte had moeten staan. Hierop werd verklaard, dat het politiebureau te Bergen op Zoom beschikt over twee ar restantenlokalen, waarvan een beschikbaar is voor degenen, die dronken worden bin nengebracht. Om deze mensen tegen zich zelf te beschermen staat er inderdaad geen stoel of brits in het lokaal, ook al omdat anders degenen, die hier opgeslo ten worden, het meubilair zouden kunnen beschadigen. Nadrukkelijk werd toegege ven. dat er inderdaad in deze cel niets te vinden was. zelfs geen brits steen van het nieuwe, door de Tilbufgse architect Jos Schfjvens ontworpen Kruis heren-complex, dat zal verrijzen op het topje van de Amersfoortse berg, tussen O. L. Vrouw ter Eem en het pensionaat „St. Louis". Mot al de luister van de liturgie heeft de plechtigheid zich voltrokken Metselaars en timmerlieden legden trof fel en hamer neer, toen de magister- generaal, met mijter en staf, gesecondeerd door de zeereerw. heren dr v. a- Ven van het St. Agaitha-convenit, dr Y. Sna-bel, prior te Zoeter wonde, F. Bakker uit Uden, pater Nslissen uit Rotterdam en reotor No,liet van het St. Helena-convent van Amersfoort bet bouwterrein betrad Een koor van pat-ers-leraren zong de li turgische gezangen. Alvorens de steenlegging plaats vond. zegende de generaal overste op de plaats, waar het hoofdaltaar zal verrijzen, een groot houten kruis, dat daar de avond tevoren was geplaatst door rector L. Nol. let. Terwijl kerkelijke en burgerlijke autoriteiten de plechtigheden van nabij volgden, schreed de processie naar de in aanbouw zijnde toren van de klooster Volgende zomer geheel gereed Men verwacht, dat omstreeks de zomer van het volgende jaar het Amsterdam- Rijnkanaal in zijn geheel voor het gebruik gereed zal zijn. Men is op het ogenblik bezig met wat men zou kunnen noemen de „missing link". Dat is het gedeelte van het Merwedekanaal tussen Niglevegt en Maarssen (tot ongeveer de brug in die gemeente) op breedte te brengen. Welis waar zullen er dan nog enkele zwakke plekken overblijven, nl. de plaatselijke versmallingen onder de spoorbruggen in de lpnen UtrechtGouda en Utrecht- Nieuwersluis, terwijl ook wijziging van d sluis bij zeeburg wenselijk is. Deze onvolkomenheden vormen echter geen al te ernstige bezwaren voor een regelde vaart op het kanaal, zodat het vermoedelijk nog wel enige tijd zal duren, voordst de hiervoor nodige werken zullen worden uitgevoerd. Werkers van vele nationaliteiten helpen bewoners Op Schouwen en Duiveland is het grootste deel van de 300 te houwen ge- zinsharaltken thans zo goed als klaar. Aan de Platfeweg bij Zierikzee wor den er 40 opgericht- Deze zullen spoedig alle betrokken kunnen wortrn. Enkele zijn er reeds bewoond. Bij Noordgou- \ve zullen in totaal 125 van deze wo ningen worden gebouwd. Ook hiervan is een klein aantal reeds in gebruik genomen. He(, grootste complex noodwoningen is te vinden aan het Beijersdykje (ge meente Nieuwerkerk)waur in één ry 95 huisjes zyn gebouwd. l>c hele serie is thans afgewerkt en vrijwel geheel bewoond. 'in deze 95 woningen zijn cr 23 voor Ouwerkerkse en 10 voor Nieuwerkerkse gezinnen bestemd. De bewoners zijn zeer ingenomen met tweede caisson vlot le krygen en van daag zou met de derde worden begon nen. Het is de bedoeling, dat a s. Maan dag, bij gunstig weer. drie van deze caissons bij opkomend water naar de vluchthaven van Bruinisse worden ge bracht Zij zullen daar gereed worden gehouden om straks te dienen voor de dichting van het stroomgat bij Ouwer- kerk. Overigens worden steeds meer machi nes aangevoerd om de werkzaamheden op Schouwen en Duiveland te versnellen. Thans zijn weer twee nieuwe draglines per schip onderweg naar Burgsluis. Ze zullen bij Schelphoek worden gebruikt. Het water zakt Nu bijna alle pompen, welke deelnemen Onder de nog uit tè voeren werkzaam heden behoort ook de opruiming van de oude syphon bij Zeeburg, die vroeger het statiswaler van Amsterdam onder het ka naal doorvoerde. De destijds reeds ge bouwde nieuwe syphon is al geruime tijd in gebruik. Van de verdere in uitvoering zijnde grotere werken kan nog worden ge noemd de bouw van de vaste hoge brug bij Breukelen, die van hetzelfde type zal worden als de brug bij Maarssen. Wanneer de nieuwe brug gereed is zal de laatste draaibrug over het. voormalige Merwede kanaal. die bij Breukelen worden opge ruimd. Verder zal b.nnen zeer korte tijd het laatste der „rijdende pontveren", dat bij Baambrugge, in gebruik worden genomen. Zoals men weet werd een dergelijk veer bij Nieuwersluis kort geleden in dienst ge steld. Dit type ponlvVreh, waarvan er meer in gebruik zijn als oeververbindingen van het Amsterdam—Rijnkanaal, is des tijds ontworpen door ir .Tosephus Jitta van de Rijkswaterstaat. Zij blijken in de prac- tïjk zeer goed te voldoen, vooral ook om dat hel veerdek op constante hoogte blijft, onafhankelijk van de waterstanden in het kanaal, waardoor de op- en afritten steeds volkomen gelijk blijven. B.j gewone veren kunnen die op- en afritten soms ongemak- keiijk zijn door hun steilheid. De breedte van het te verruimen ka naalgedeelte zal gejlijk zijn aan die van het overige deel van het verbrede Mer wedekanaal, nl. op de bodem 50 meter en op de waterlijn ongeveer 75 meter. Voor de uitvoering der werken in 1954 ls op de Staatsbegroting eeu bedrag van vier millioen uitgetrokken. Nog niet bekend is of de voltooiing van het gehele Amsterdam—Rijnkanaal ge paard zal gaan met enige feestelijkheid. kort woord tot de paters en genodigden „Niet alleen het werk van de Kruisheren, maar ook uav werk heeft vandaag zijn bekroning gekregen. Nu het gymnasium zich zes' jaar heeft kunnen handhaven en de H.B.S. haar tevens vatbaarheid heeft bewezen, heeft thans de e'erste-steen- ging van de definitieve schoolgebouwen kunnen plaatsvinden. Er is echter meer gebeurd. Vandaag is ook de eerste steen gelegd voor hel klooster, waarvan de kerk het hart is. Het is niet alleen OLze taak onderwijs te geven, maar op de eerste plaats jongens katholiek op te voe. den. Daarvoor is nodig, dat deze opvoe ding voortkomt uit de katholieke bele ving van de leraren. Vernieuwing van het christelijk e leven begint bij het gods dienstig leven". De magister-generaal bracht dank aan de Kardinaal, die niet alleen zijn toestem ming. maar ook zijn steun en stuwkracht voor de bouw van dit nieuwe college had willen geven- Dr Van Hees sloot in zijn dank ook de bouwkundigen, regerings- en gemeentelijke instanties in en tenslotte de broeders en paters van het St. Helena- convent- „Ik hoop, dat dit culturele en Intellectuele centrum een zegen moge worden voor deze streek" aldus eindigde hij. Zowel deze plechtigheid als de receptie ln het Paviljoen „Berghotel" werd bijge woond door burgemeester H. Molendijk van Amersfoort, de wethouders H. J. J. Lips, M. Th. H. J. van Wessum. deken G. C. Smit. alle vier pastoors van Amersfoort, verschillende rectoren van internaten, pensionaten en retraiitenhuls, de moeder overste en rectrix van O. L. Vrouw ter dr J. B. Drewes uit Den Haag, aannemers, opzichters en uitvoerders, mr P. A. G. Ubinik, J. Hbhenkamp, 1 eken-leraren en een grote schare leerlingen, De bouw van het nieuwe complex is reeds aanzienlijk gevórderd. Het gehele plan omvat een kloosterekrk, waarvan de crypte en fundamenten al gelegd zijn. een gasten-verblijf, dat reeds gedeeltelijk boven ce grond is opgetrokken, een gym nasium. H.B.S., klooster en sportvelden. PHILIPS-NEDERZETTING IN UDEN De N. V. Philips is voornemens in Uden een kleine nederzetting te vestigen voor de vervaardiging van bepaalde keramische producten. In de nieuwe vestiging zullen voorlopig ongeveer honderd mannen meisjes te werk gesteld worden. Voorlopig zal worden begonnen in één van de in dustriehallen van de gemeente, die een oppervlakte heeft van circa achthonderd vierkante meter. Inlands hout heeft hoge gebruikswaarde Boscultuur krijgt speciale zorg (Van onze Amsterdamse redactie) Gisteren is in de hoofdstad door de Al gemene Vereniging Inlands Hout een spe ciale dag belegd om propaganda te maken voor het verbruik van het product van eigen boscultuur. Wegens ziekte van de inspecteur van hel Slaasbosbeheer ir H. Schenkenberg. werd diens rede uitge sproken door de ir W. Jansen. Daarin werd betoogd, dat de kwaliteit en bruik baarheid van in ons land gegroeid hout nog dikwijls wordt- onderschal. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat een vergelij king wordt gemaakt met de superieure kwaliteil van het geimporteerde buiten landse hout. Men moet echter bij gebruik van hout de vraag stellen op welke van zijn technische eigenschappen de nadruk moet worden, gelegd in verband met het doel, waarvoor men het hout bestemt. Het is immers gebleken, dat de tech nische eigenschappen van b.v. de eik en grove den niet bij buitenlands hout ten achter staan. In vele gevallen kan het landse hout evengoed en in sommige vallen zelfs beter worden gebruikt dan buitenlands. Ons land levert jaarlijks 6 a 700 000 m3 hout. welke hoeveelheid in de toekomst door gebruik van exotische, snelgroeiende en waardevolle soorten zeker tot 1 mil lioen m3 kan stijgen. De totale jaarlijkse behoefte bedraagt 5 a 6 millioen m3 rond hout. Het hout bestemd voor de land- en tuinbouw wordt nagenoeg geheel uit eigen land betrokken. Voor Waterstaatswerken wordt veel gebruik gemaakt van inlands grove-dennenhout en zwaar eikenhout. Van het voor de mijnen benodigde naald hout wordt thans ongeveer de helft u:t Nederland betrokken. De kwaliteit van het Nederlandse hout is bovendien belangrijk op te voeren door betere bosaanleg, betere verzorging der bossen en de teelt van een beter ras van grove den, waaraan men naarstig werkt. Het inzicht begint veld te winnen, dat bosbouw niet alleen iets is om recreatie mogelijkheid te scheppen, maar ook en zelfs in de eerste plaats een vorm is van bodemcultuur. De instelling van het Bos- schap, die binnenkort gerealiseerd zal worden, kan hierbij voortreffelijk werk verrichten. De waarde van hout bij de woningbouw kan gedemonstreerd worden met "net feit, dat de grote duurzaamheid bewezen is, doordat men onlangs bij de restauratie van het Kon. Paleis op de Dam ln Am sterdam vier van de 13659 palen, waarop dit massale gebouw is geplaatst naar bo ven heeft gehaald en dal daarbij bleek, dat de palen nog in uitstekende conditie verkeerden. Wanneer men rekent, dat het paleis omtrent 1628 is gebouwd, dan spreekt zulks toch wel boekdelen. Bij de bouw van Rotterdam maakt men voor funderingen en bouw van machine kamers bij. voorkeur gebruik van hout, omdat dit een grotere veerkracht bezit daD b.v. gewapend beton. Man schoot in drift z'n schoonzoon neer (Van onze correspondent). Te Roermond is Woensdagavond om streeks lialf acht in café Modern aan de Markt een moordaanslag gepleegd op de 32-jarige caféhouder G J. Moorkamp. De man ls met een schot in de hartstreek en een schot door een zijner handen in ern stige toestand opgenomen in het St. Lau- rentius ziekenhuis. De dader van de aanslag, die de vlucht had genomen, in inmiddels door de politie gearresteerd. Een Amsterdammer, die toevallig in het café zat, was er getuige van, hoe de café houder in een heftige woordenwisseling geraakte met een oudere man, die per auto was aangekomen. Het ging kennelijk over familiekwesties. Bij dit twistgesprek wond de onbekende zich zo op, dat hij plotseling opstond, een revolver trok en twee schoten loste op M., welke allebëi doel troffen. Het slachtoffer viel ernstig gewond neer, terwijl de schutter naar buiten ren de, in zijn auto sprong en verdween. De Amsterdammer had echter de tegen woordigheid van geest ook naar buiten te lopen en het nummer van de auto te no teren. Hierdoor en door de gestamelde woorden van M,. die niet direct het be wustzijn had verloren, wist men weldra wie de dader was, Dit bleek te zijn de schoonvader van het slachtoffer, zekere Van Z„ een caféhouder en exploitant van een taxibedrijf te Hoensbroek. Al spoedig had de politie achterhaald, dat de man in razende snelheid naar huis was gereden. Daar is hij des avonds nog gearresteerd, waarna hij naar Roermond d overgebracht. Hij was nog zo opge wonden, dat hij niet kon worden ver hoord. De toestand van M. was vannacht welis waar ernstig maar niet hopeloos. Zijn vrouw was op het ogenblik van de aan slag niet thuis, doch vertoefde in Hoens broek in de ouderlijke woning. OUD-BURGEMEESTER F. W. VAN BEEK OVERLEDEN (Van onze correspondent) In de ouderdom van 76 jaar overleed te Boxtel de heer F. W. van Beek, oud-bur gemeester van Bergharen, Haaksbergen en Boxtel, aan het hoofd van welke laatst genoemde gemeente hij sedert 12 October 1919 heeft gestaan tot zijn pensioengerech tigde leeftijd. Hij was voorts o.a. lid van het dagelijks bestuur van het Gewest Noord-Brabant der vrijwillige burger wachten en bestuurslid van 't Waterschap N.O. Noord-Brabant. Op 31 Augustus 1931 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Advertentie OUDE GENEVER hun nieuwe onderkomen. Elke woning i aan het leegpompen van het waterschap bevat een ruime kamer, drie slaapkamers Schouwen, op gang komen, is reeds een toilet en is aangesloten op waterlei ding en electriciteilsnet. Allen zijn het er over eens. dat zij beter af zijn dan de geëvacueerden, nu zij weer een eigen dak boven het hoofd hebben. Zonder arbeidskrachten „van buiten" kunnen Ze het echter in Zierikzee niet in werking treden. De grootste moeilijkheid by de op lossing van dit probleem was ook al aanzienlijke daling van het waterpeil merkbaar. Er staat reeds ruim tien centi meter minder water dan voor men met pompen begon. Binnenkort zullen nu ook de twee reuzenpompen bij Den Osse tussen Brouwershaven en Scharendyke NEDERLANDER IN STALINGRAD NEERGE SCHOTEN? De Nederlander Harry Gerrits zou in Maart van dit jaar. op de sterfdag van Stalin, in het gevangenenkamp 6124/1 te Stalingrad door een Russische wachtpost zijn neergeschoten. Deze mededeling is in het kamp voor uit de Sovjet-Unie terug gekeerde gevangenen te Friedland in Ne- dersaksen gedaan door een vroegere poli tieman. Gerrits zou in het kamp te Sta lingrad de enige Nederlander zijn geweest. De informatiedienst van het Rode Kruis kon ons geen nadere inlichtingen geven op grond van deze summiere gegevens. De Nederlandse woonplaats van Gerrits is niet bekend. weer de huisvesting. Het Zwitserse Rode Kruis werd hier de redder in de nood door de royale schenking van het ar beiderskamp „Zelkepolder", dal: thans vlak by Zierikzee is opgericht en slaap gelegenheid biedt voor 240 personen. Het kamp telt vyf grote barakken elk bestaande uit 4 slaap- en 4 woon kamers. Voorts is er een keukenbarak met kelder. levensmiddelenmagazyn. sc'noonmaakafdelïng voor groenten en aardappelen en een afzonderlijk deken- magazijn. Bovendien staat op het terrein een grote cantinebarak, voorzien van toneel en buffet, waar de arbeiders na de dagtaak ontspanning kunnen vinden. De hier gehuisveste arbeiders, die werken by Ouwerkerk en aan „de val" zün afkom stig uit verschillende delen van het land. Naast dit kamp staat, dal van de I. V. vrijwillige hulp- van dit kamp. die Jordanië, waar Zoning Abdullah in I z'.c"h lv|el zeer verschillend hulpverle- Juli 1951 vermoord werd. zoals men j ningswerk op Schouwen en Duiveland de war bezig houden, worden door _de keuken Advertentie Ongenode bezoekers hadden alles overhoop gehaald weet, hadden het program gestuurd. De gravin bevond zich toen, zonder hulp van vrienden en zonder geld, in een vreemd land. Niettemin volhardde zij in haar voornemen, haar tocht te volbrengen. Zij reed door en ontmoette rondzwervende Bedoeïenen, die, vol bewondering voor haar moed, haar verder hielpen. Toen ze later te Cairo in Egypte belandde, gaf een wel gestelde Egyptenaar haar een merrie van het zuiverste Arabische ras ten ge schenke. die de welluidende naam „Eent el Nil" voerde. De Egyptische regering gaf de gravin speciaal verlof het dier te exporteren. New-Delhi Het gaat er best uitzien voor autobezit ters! Van India uit begint voor hen de victorie! Zij kunnen namelijk net 211 maal zoveel autorijden voor hetzelfde geld. Voor elke gulden, die ze vroeger voor een zekere hoeveelheid benzine uitgaven, kunnen ze nu met veertig cent volstaan voor hetzelfde kwantum. Dat hun wagen 2'i maal zo gauw ver sleten raakt bij overeenkomstig inten siever benzinegebruik mag de pet niet kreuken. Daarom zien we hen er van daag of morgen op los toeren in een auto, voorzien van het nieuwe appa raat, dat een Indische geleerde zo pas te Patiala demonstreerde en dat „draait" op Kerosine (Russische bena ming voor een soort petroleum) en wa ter Deze nieuwe vinding namelijk biedt de bovenbedoelde voordelen. Een ander groot gerief is. dat het toestel slechts 8 Engelse ponden weegt en slechts enkele honderden rupees kost. Het is reeds in motorvoertuigen over afstanden van duizenden mijlen beproefd. van het grote kamp gevoed. Onder hen vindi men de meest uiteenlopende na tionaliteiten. z Vier grote sleepboten van P. Smit en L Smit. de „Amerika" „Brazilië", „Chili" en „Pernis", samen ongeveer 4000 p.k. sterk, zyn momenteel weer be zig om de tussen Zierikzee en Schelp- hok op een zandplaat liggende, uit En geland afkomstige reuzencaissons. vlot le slepen en deze in dieper water te brengen. Gisteren slaagden zij er in de ZUSTERS FRANCISCANES SEN VAN HEIJTHUIZEN Generaal Kapittel Ter gelegenheid van het Generaal Ka pittel in het Generalaatshuis Heijthuizen, hadden de volgende verkiezingen plaats: Generale Overste: Moeder Ignace Holtus; le generale assistente: Moeder Clarissa Asman (Noord-Amerikal; 2e generale as sistente: Moeder Mechtild Heilweg (Duits land): 3e generale assistente: Moeder Hu- bertine Peeperkorn (Nederland), 4e Gene rale Overste Zuster Ivonne Erbes (Brazi lië). De oversten zullen a.s. Zaterdag, een bezoek brengen aan het geboortehuis van de stichteres der Congregatie, Moeder Magdalena Damen, op 7 Augustus 1858 te Heijthuizen overleden en aldaar begra ven. Bij die gelegenheid zal het altaar van het in een der vertrekken van dit een voudige huisje ingerichte kapelletje wor den ingezegend. Men verwacht dat het proces tot zaligverklaring van Moeder Magdalena spoedig aanhangig zal worden gemaakt. Robert Neill Vertalinvan Karei Deencti HOEVEEL de Whigs van hun „Paus-verbranding" verwachtten, bleek wel uit. 't feit, dat ze zich niet aan de regen stoorden. Zij hingen oranje wimpels over de straten, overal waar Whigs tegenover eikaar woonden; op iedere wimpel was een Tudor Roos afge beeld. En waar een Whig geen andere geestverwant tot. overbuur had. waren vlaggen uitgehangen of er hingen wimpels als guirlandes langs de gevels. En voor de huizen zetten 7-e oude tonnen neer met een duim pek op de bodem en met vodden, in oiic ge drenkt, om het pek aan te steken. Korte stokken werden met pek ingesmeerd en met vette lappen omwonden, om in de tonnen te worden gezet en als toortsen te dienen tijdens de grote optocht. Er wer den poppen gemaakt, die de Paus, de Koning van Frankrijk, de graaf van Castlemaine en andere be kende papisten voorstelden en die lappen poppen, met vet en olie ingesmeerd, werden bjj de tonnen opge steld om te worden verbrand. En toen de Lord Mayor, gedachtig aan de grote brand van 1666. liet weten dat hji die dingen niet kon toelaten, omdat het te gevaarljjk was. lachten de mensen om zyn waarschu wing en zeiden dat het al moeilijk genoeg zou zijn met al die regen een fakkel aan het branden te krijgen. Zo gingen de toebereidselen voort. In het wijnhuis „The King's Head" heerste onophoudelijk een geweldige drukte en onder de. koetsen, die daar in de buurt, wachtten, was ook vaak de zwarte equi page met de karmijnrode panelen le zien. Alles leek erg verward, maar op de bovenverdieping van het wijnhuis zalen de mannen van de Green Ribbon Club, die heel goed wisten wat zij wilden, en toen de Maandag naderde was geheel Londen ln op winding. Heel wat predikanten waren vurige aan hangers van Shaftesbury en zyn partij en van talloze kansels werd die Zondagmorgen bulderend gepreekt voor de „Goede Oude Zaak" en tegen de verdoemde papisten; 's avonds stroomden deze kerken weer vol en werd de protestanten nog eens goed op het hart i (Van onze pondent). In opperbeste stem ming keerden in de tvroe ge ochtend van Woens dag per extra autobus van de Veluxcse Auto- busdienst de families G. en M. Brink terug in Apeldoorn van een gezel lige boerenbruiloft in Ruurlo. Ze hadden allen nog één wens: zo gauw mo gelijk onder de wol. Maar 'deze wens ging in rook op en hun vreugde ver keerde in schriktoen men zowel in het huis van de familie G. Brink aan de Elsbosweg 7 als in de tooning van de an dere familie aan de over kant van dezelfde weg alles overhoop gehaald zag. De politie was al in dr wanorde gekend, toen een der huisgenoten van G. Brink 'n briefje vond. Hierop stond de ge- gedrukt. hun plicht te doen tegen de complotten van Rome, Weliswaar waren er ook heel wat predikanten die een andere taal lieten horen en spraken over de onschendbaarheid van de Koning en de plicht van alle onderdanen om de Gezalfde des Heren te gehoorza men; maar die trokken die Zondag heel wat minder kerkgangers. Na de opruiende kerkdiensten begon het steeds rumoeriger te worden op straat en uit vele huizen klonk al geroffel van trommen en het geluid van fluiten; of er weiden psalmen gezongen door mannen die in de strijd van de Rebellie met. de „heiligen" voor Croimyell hadden gevochten en die nu bjj de Heer der Heerscharen zwoeren, dat ze wéér zouden vechten als het nodig was. En van alle kanten klonk het geluid van staal op slijpstenen, want er werden vele degens en messen geslepen om op alles voorbe reid te zijn. Toen werd het. Maandag en, al was er nog geen stukje blauw in de lucht te bekennen, de regen had toch eindelijk opgehouden en tegen de avond werd de gloed van de brandende tonnen en toortsen nog slechts door een lichte mist gedempt. Nevil Payne was die avond niet zo voorzichtig als anders, maar John Het hem niet in de steek Door het lichte ge drang baanden zjf zich een weg naar de poon van de Inner Temple, tegenover „The King's Head", waar zjj legen donker een plaatsje wilden veroveren. Door flink met de ellebogen te werken, slaagden zjj er tenslotte in de poort te bereiken en toén ze daar stonden, moesten ze nog twee uur wachten. Het werd steeds voller ln de poort en op het laatst hadden ze byna geen plaats meer voor hun voeten. Groepen ge wapende Whigs patrouilleerden op straat en duwden de menigte terug Om'het midden van de weg open te houdeg^gvaar al muzikanten, acrobaten en kwak- werk waren gezet de toeschouwers houden. Het werd geleidelijk lichter en tonnen werden aangestoken en |s werden kaarsen neergezet. De gje pek op de bodem, waren nog ende regen en vatten in 't begin vlam; maar toen ze eenmaal op het balkon van het clubhuis antal toortsen verschenen werd huiveringwekkend schouwspel, k. het geknetter en gesis van gloéd en de dansende schadu- eel stil 'en de kleine, slanke Shaftesbury verscheen op dehde fakkels. Hij had het ruststellende medede ling „Er is niets weg gehaald. Het is alleen een zaak van zoekt en gij zult vinden. Er is niets vernield en overi gens bedankt voor de bosbessen en de wijn". Dit bedankje werd ge accentueerd door een aantal lege flessen, wel ke men in de keuken aantrof. In beide woningen stond niets meer over eind. De houten ledikan ten b.v. waren gedemon teerd en de verschillen de delen waren over het hele huis verspreid. Uit de stoelen waren de zittingen weggenomen en men heeft zich blauw moeten zoeken om ze op allerlei onmogelijke 'plaatsen terug te kun nen vinden. Bij M. Brink hadden de grappenmakerseen andere tactiek toegepast. waardoor deze familie eerder door had. dat er sprake was van een grap. Hier hadden de ongenode gasten name lijk enige kisten met appelen uitgestort ron dom de woning, zodat de slaperige bruiloftsgasten als het ware over een roltrap van appéls en zoals begrijpelijk mei de grootste moeite het huis konden betreden. Het nam nogal enige tijd in beslag, voordat de bei de families een beetje orde hadden kunnen schermen P" enige sln"n- plnefsen hadden inge richt om zich fer ruste te kunnen begeven. Toen liet. zo ver was hadden de hanen de nieuwe dag reeds aange kondigd. De politie is inmiddels druk i»i de weer om de grappenmakers op te sporen. NEDERL. ZANGERESSEN NAAR LONDEN De zangeres Gré Brouwenstijn zal haar activiteit bij de Ned. Opera enige weken onderbreken cxn ingevolge de uitnodiging van de Covent Garden Opera te Londen daar in Nov. en begin December als gast op te treden Zij zal onder leiding van de dirigent John Pntchard de rol van Amelia .ii ,,Va Baüo in Maschera" van Verai ver vullen; daarna zingt zij de hoofdrol in „Aida" onder leiding van John Barbirolli. Ook Annie Hennes heeft uit Londen een uitnodiging ontvangen. Zij zal op 11 October bij het London Symphony Orchestra als soliste medewerken aan de uitvoering van Mahler's tweede sympnonie o-l.v. Josef Krips. RÜBBERDAGEN TE DELFT In het gebouw van de Rubberstichting te Delft wordt thans een internationaal colloquium gehouden over nieuwe ont wikkelingen op' het gebied van de rub bertechnologie. Aan dit congres, dat gistermorgen is geopend door de direc teur van de Rubberstichting, dr R. Hou- winlc, nemen 162 personen uit 17 landen deel. Dit is het grootste aantal weten schapsmensen. dat ooit in dit nieuwe ge bouw aan de Oostsingel is bijeenge weest. Zoals men weet, wordt het werk van de Rubberstichting, dat bestaat uit on derzoek van en propaganda voor de rub ber, gefinancierd door de planters, die bij congressen als deze het meeste belang hebben. De dag van gisteren, waarop o.a. auto riteiten op het gebied van de rubber, dr E. M. Dannenberg uit Amerika en prof. dr W. Scheele uit Duitsland het woord voerden, was gewijd aan de tro- penrabber. De wetenschap houdt zich nl. in het bijzonder bezig met het toevoegen van „vulstoffen" aan rubber, waardoor een grotere slijtvastheid wordt bereikt. De voornaamste vulstof is het gasroet. De voertaal van het congres is Duits. ÖdSupê zalvers zolang op st voor tonni ogenblik zeer goed gekozen, want toen de daverende toejuichingen eindelijk verstomden, werden zjj beant woord door gejuich, dat. uit de verte naderde. Ieder een. wendde het hoofd om naar de kant waar dat gejuich vandaan kwam; vrouwen leunden uit de vensters, mannen klommen op iedere verhoging die ze maar konden vinden. De stoet had Fleet Street bereikt, passeerde Lombard Lane, kwam voorby Flet- ter Lane, en nu klonk, boven het gejuich uit het geroffel van trommen en het geschetter van trom petten. Honderden toortsen werden voorby gedragen, gevolgd door mannen die armzwaaiend marcheerden; dan kwamen de heren te paard, met getrokken degen, en de ogen naar rechts wendend, groetten zjj milord Shaftesbury, die op het balkon stond in een krans van fakkels. Toen de ruiters voorbij waren, kwam er een ogenblik niets meer; het midden van de straat bleef donker en leeg: een verrassing, die de spanning alleen maar groter maakte. Toen kwamen er weer fakkels, maar slechts een zestal, die een zwak. flikkerend licht verspreidden: en daarachter op een lage wagen, volgde, spookachtig in het schemerig licht, de witte wassen pop, die de vermoorde Edmund Godfrey voorstelde. De pop hing op een griezelige manier voorover, met een scheve nek. in de zjjde stak een degen en achter de ver- - moorde stond een man, gekleed als Jezuiet, met een kruisbeeld in de ene hand en rood besmeurde dolk in de andere. Eerst keek de menigte verbaasd naar die vertoning, toen barstte er 'n luid geschreeuw los, dat overging in een woedend gesis. Maar vóór de toeschouwers zich goed rekenschap hadden gegeven van de bedoeling, werd hun aandacht alweer afge leid door het vreemde licht van in zwavel gedoopte fakkels, die blijkbaar gedachten aan het hellevuur moesten oproepen, en daarachter kwam, door git zwarte paarden getrokken, de Kar! Het was een ram melende. hotsende, stinkende mestkar, maar bloed rood geverfd, en daar zat. op een vergulde zetel, een pop, die by iedere beweging van de kar als een be- schonkene heen en weer zwaaide, een liederlijke, dik buikige figuur in Pauselijk gewaad. Aan die carica- tuur van een Paus was, op een buitengewoon hatelijke manier, heel veel zorg besteed; het was een groot wassen beeld waarvan één arm schokkend op en neer bewoog, als om de zegen te geven; de pop droeg een tiara op het hoofd en een bebloede scepter in de hand: in het wellustig loensende gezicht scheen de mond ■--- met de dikke lippee le ralller, .e. wöl het hoofd St!,™! SA™* voortdurend heen en weer schokte. L1LLIPUT SCHOOL \7 OLUIT HEET ZE Lillïput Play V School Maar het is geen school voor lilliputters. Neen de peuters van New York kunnen er terecht. Doch alleen de peuters wier ouders het nodige geld bezitten om het schoolgeld van deze unieke en exclusieve school te betalen. Een Happy Haven, een gelukkige haven voor kinderen van 2 tot 6 jaar, heet ze een advertentie, welke een hele pagina in het Zondagnummer van de „New York Tunes" beslaat. De pagina is rijk geïllustreerd met tal van foto's van de school, die laten zien, hoe de peuters het er hebben. Verder is ze gevuld mot lal van loftui tingen op de Lilliput Plav School. We lazen: „de school is een schakel belangrijk zowel voor de ouders als voor de kinderen tussen het thuis en de ge- school, waar ze naar toe moeten, leerplichtig worden. Ze geeft de zeer gespecialiseerde, individuele toewij ding, welke de peuters in staat stelt, zon der schokken hun plaats in te nemen in de ereld buiten het ouderlijk huis. De school ligt een paar stappen van de beroemde Vijfde Avenue, in het rustige gedeelte van New York". De directrice, miss Anne Josephson, kortweg genoemd „Jo", wier portret in de advertentie prijkt, accepteert niet al leen New Yorkse kinderen. Dan behoefde ze niet in de interna tionale editie van de „New York Times" te adverteren. Neen ze heeft op haar school reeds dreumesen tussen de twee en zes jaar. die uit de hoofdsteden van Europa, Zuid Amerika en Zuid Afrika afkomstig zijn. De meesten dezer kinderen hebben ouders, die tijdelijk in New York wonen en hun kinderen naar de school sturen, om hun er vlug Engels te leren spreken. In de omgang met Engels sprekende kin deren leren ze het in enkele maanden tijd. zonder dat de ouders er enige moeite voor behoeven te doen. Kinderen leren elkan der heel vlug, aldus de advertentie. De onderwijzeressen hebben allemaal de een of andere titel gehaald en zijn spe ciaal getest op haar liefde voor kinderen en haar bekwaamheid, om er mee om te gaan. In Lilliput Play School doen de kinderen ogenschijnlijk niets anders dan spelen. Ze mogen spelen, zoals ze zelf willen. Een Happy Haven. Inmiddels, als men zo'n advertentie leest, vraagt men r.ieh toch even af, wat de kinderen thuis mis- hebben, om er zich mee bezig te houden. En dan is zo'n Happy Haven toch maar (wordt vervolgd) leen schamele Ersatz....

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1