NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT J 0 De eilandbewoners kunnen de winter gerust tegemoet gaan Het federalistisch streven in België Zuid-Korea beschuldigt de Indiase bewakingstroepen van moord Troebelen hebben ook politieke consequenties Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOT Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de Wlthstraat 73 Rotterdam Maandag 5 October 1953 110e JAARGANG No. 233 Abonnementsprijs per kwart, J 7.50. Losse r Tel. (K 1800) 11.10.00 (19 lijnen). s I 0.13. Verschijnt dag. beh. op Zondag. Telegr.-adr.: NIROCOUR. Postrek. De slag om Goeree-Overflakkee gewonnen MIDDELHARNIS, 3 October. TAE SCHEIDING VAN DE SEIZOENEN, waarvoor algemeen de U datum van 15 October wordt aangenomen, staat voor de deur. En dus zijn we weer eens op het zwaar door de watersnood ge teisterde eiland Goeree-Overflakkee gaan kijken om te zien hoe het herstelwerk aan de dijken er voor staat. De tijd nadert, dat elk ogenblik de winterstormen kunnen inzetten. Men kan zich derhalve met recht afvragen of en in hoeverre de bevolking van het eiland zich daartegen beveiligd kan achten. Welnu, wat dat betreft kunnen wij tot onze onuitsprekelijke vreugde op gezag van eigen waarnemin gen én op gezag van verklaringen uit deskundige monden een vol strekt positief geluid laten horen. Er is op Goeree-Overflakkee prachtig werk verricht. De buitenwaterkering langs het gehele eiland is gesloten en op hoogte. Hier en daar moet er, om het popu lair uit te drukken, nog wat aan „geschaafd" worden. Maar op 15 October, de datum, die Provinciale Waterstaat van het begin af voor het bereiken van de veiligheidsstreep voor ogen heeft gestaan, zal de dijkring volledig paraat zijn om het hoofd te bieden aan even tueel optredende najaarsstormen. Met gepaste trots hebben de hoog ste autoriteiten van het provinciale waterstaatsapparaat ons de stel lige verzekering gegeven, dat geheel overeenkomstig de plannen een redelijke mate van veiligheid voor de bevolking is verkregen. Naar de mens gesproken kan haar deze winter niets gebeuren! kee waren en zijn 60-urige werkweken geen zeldzaamheid. Vaak hebben de ar beiders hun vrije Zaterdagen en Zonda gen geofferd om een werk af te maken, dat nodig klaar moest. Zulke verblij dende verschijnselen van werklust en offervaardigheid ter wille van het goede doel doen zich nog steeds voor. zoals wij zelf hebben kunnen constateren. La ten we het er vooral over eens zijn. dat het herstelwerk op het eiland nooit zo vlug en zo geheel overeenkomstig het werkschema had kunnen verlopen, wan neer er niet zulk een voorbeeldig sa menspel van op zichzelf tamelijk hete rogene krachten was geweest. fiEGONNEN werd met het dichten van drie grote stroomgaten. Zon der enige tegenslag is dit niet gegaan, maar tochOp 27 Februari al was het stroomgat bij Den Bommel dicht, een dag later werd het gat bij Stellen dam gesloten en op 13 Maart volgde het gat bij Herkingen. Wie deze str mgaten heeft gezien, wie bovendien *,eet hoeveel moeilijkhe den ze onze waterbouwkundigen hebben gebaard, die zal zich realiseren, dat hiermee een fantastische prestatie was verricht. Daarbij vergeleken was het dichten van de kleinere gaten in de buitenwaterkering maar kinderspel. Toch was ook dit deel van het werk van niet te onderschatten belang. Het heeft er in ieder geval toe bijgedragen, dat de dijkring op 6 April helemaal ge sloten was bij een minimumhoogte Een prac prestatie htige DIT IS DAN het uitermate verheu gende resultaat van acht maanden hard werken door allen, die bij het dijkherstel op Goeree-Overflakkee be trokken zijn geweest en nog zijn. van de ingenieurs van Provinciale Water staat tot de eerst in regie, later op bestek werkende aannemingsfirma's, van de onder-aannemers tot de een voudige dijkwerkers. Onder alle be trokkenen heeft steeds een voortreffe lijke teamgeest geheerst. Met grote besluitkracht, voortvarendheid en hart voor de goede zaak hebben allen, van hoog tot laag, het herstelwerk aange pakt en uitgevoerd. Het effect van deze innige samenwerking is nu voor iedereen zichtbaar. Er is een prestatie verricht, waarvoor de grootst moge lijke bewondering mag worden ge koesterd. Daarom, zo menen wij, ls er alle aan leiding om nog eens in vogelvlucht na te gaan. wat er in de achter ons liggen de maanden allemaal is gebeurd. Direct na de nacht van de ramp dan zijn de deskundigen van de Provinciale Water staat naar het eiland getogen om de schade te inventariseren. Nu, die bleek van een verbijsterende omvang. In de buiten- zowel als de binnendijken zaten honderden gaten, het een al groter dan het ander. Het waren er zó veel, dat niemand de moeite heeft genomen ze precies te tellen. En dan spreken we maar niet eens over de lichtere bescha digingen. Het meest zorgwekkend was de toestand bij Den Bommel. Stellen dam en Herkingen, waar stroomgaten van beangstigende omvang waren ont staan. Als goede strategen hebben de inge nieurs van Provinciale Waterstaat in zeer korte tijd een plan de campagne opgemaakt. Richtsnoer is aanstonds ge weest: niet praten, maar doen. Naar dit motto heeft het ambtelijke appareat zó consequent gehandeld, dat °°k alle aan getrokken hulpkrachten er door aange stoken zijn. Iedereen heeft, gezien de totale schade, onmiddellijk begrepen, dat het herstelwerk een strijd met de tijd zou worden. Elke dag. die door ge brek aan activiteit verloren zou gaan, zou noodlottig kunnen worden. Dies zijn de aannemingsfirma's aan de slag ge gaan met wat zij maar aan technisch materiaal konden vergaren. En het werkvolk heeft niet op een uurtje extra ploeteren gekeken. Op Goeree-Overflak- De Christchurch-race Ook tweede Mosquito definitief uitgevallen Noodlanding op de Indische Oceaan Nadat reeds een van de twee Mos quito's, die aan de race naar Christ- church zouden meedoen, was uitge vallen. is thans ook de tweede Mos quito van de lijst van deelnemers af gevoerd. Het toestel, dat reeds op weg was van Australië naar Enge land, heeft gisteren in de Indische Oceaan vlak bij de kust van Birma een noodlanding moeten maken. Er was een gebrek aan brandstof ont staan, omdat het vliegtuig te kam pen had gehad met twee stormen. De beide vliegers kwamen er vrij goed af zij liepen slechts wat kneuzingen en ontvellingen op en hebben zich met behulp van een rub berboot naar land kunnen begeven, waar zii later door een vliegtuig worden opgehaald en naar een Brits vliegveld op Malakka werden ge bracht. (Zie voorts ook pagina 2.) Ministers Drees en Algera naar Zuid-Afrika Zaterdagmiddag vertrok van Schiphol een Super Constellation van de K.L.M de Proton, met aan boord de minister- oresident, de heer W. Drees. de minis ter van verkeer en waterstaat, de heer J Algera en de commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot, naar Zuid-Afrika. Het toe stel was een uur te laat. Vijf uur na het vertrek was het weer terug op Schiphol; het had motorstoring. Zondagmiddag is het gezelschap met een andere Super Constellation, de Nucleon, voor de twee de maal vertrokken Aanleiding tot deze reis is de eerste vlucht, die de K.L.M. met Super Constel lations naar Zuid-Afrika maakt. Jhr. De Casembroot hoopt in het bijzonder in Zuid-Afrika de dank van Zeeland te be-1 tuigen voor de hulp, die na de waters nood is geboden. De ministers Drees en Algera worden1 op 14 October terug verwacht. Uitbundige uitvaart A AN HET VERTREK van de laat- ste en de aankomst van de aller laatste trein aan het Maasstation is Zaterdagavond laat en Zondagmorgen vroeg enig reliëf gegeven, dat meer had van een vreugdebetoon, dan van een weemoedig afscheid. Des daags had het personeel van het station het gebouw reeds versierd met guirlan des, bloemen en vlaggen. Het voltal lige personeel, voor zover de dienst dat toeliet, vele ex gedienden van de Spoorwegen en een stoet van belang stellenden verzamelden zich in de wachtkamer, waar de chef, de heer P. H. Weyen in een korte toespraak zijn medewerkers heeft dank gezegd voor hun steun in de laatste jaren. Hij cnoopte hieraan de wens vast, dat /oor allen, die worden overgeplaatst le kans op promotie daardoor zal zijn rergroot. Daarna begaven allen zich naar het perron, waar de 551 reeds gereed stond. Aan de trein waren enkele kleurige kransen bevestigd en de koersborden droegen opschriften, als: Laatste groet van het Maasstation. Vaarwel. Zeer ve len hadden een retourtje naar Gouda gekocht, teneinde de historische laatste reizen te kunnen meemaken. Toen de chef zijn met bloemen en linten ver sierde ..pannekoek" hief, ging er een luid gejuich op. Onder aanhoudend toe teren vertrok de trein, waarna de achter geblevenen zich opnieuw in de wacht kamer verzamelden, waar de sluizen der welsprekendheid wijd werden open gedraaid. Toespraken werden gehouden door de plaatsvervangende chef van de inspectie, door een vertegenwoordiger van de handelsreizigers en een lid van het personeel. De laatste trein, de 650 kwam met ruim 20 minuten vertraging binnen. Op de rails waren knalpatronen gelegd en de luehtfluit loeide onafgebro ken. Opnieuw werden toespraken gehou den en bloemen aangeboden, voor dat de hekken van de Maas definitief zouden worden gesloten. De laatste wagen van lijn 4 die Zaterdagavond van het Maas station vertrok was eveneens met bloe men getooid. (Zie ook pag. 2.) <r het laatst vertrekt de trein het Rotterdamse Maasstalion. van 3 m boven N. A. P. En zo kon nauwelijks twee maanden na de ramp aan de geëvacueerde eilandbevolking worden toegestaan terug te keren. Uiteraard waren al deze voorzieningen aan de dijken slechts provisorisch. Maat regelen van definitieve aard bevonden zich echter in dit eerste stadium al in staat van voorbereiding. Mede daardoor heeft zich de overgang van eerste naar tweede phase van voorlopig naar de finitief herstel dus bijna onopgemerkt kunnen voltrekken. Die tweede phase begon met het vervangen van als ver loren te beschouwen dijkgedeelten door geheel nieuwe en het op een winter- hoogte brengen van de gehele buiten ste ring van 5J£ tot 6% meter. Dit ver schil in hoogte wordt bepaald naar ge lang van de windrichting, waarop de dijken liggen. Over dit gigantische werk denken wij in een volgend artikel het een en ander te vertellen. Voor het ogenblik nog dit, Schrijvende over de windrichting be dachten wij ons, dat bij de recente storm uit het Zuidwesten vrijwel de ge hele bevolking van het eiland uit pure angst 's nachts geen oog dicht heeft gedaan. Na alle doorgestane ellende is die angst wel begrijpelijk. Maar zij was beslist onnodig. Een storm uit die richting en dat hadden de eilandbe woners met hun rijke ervaring net zo goed kunnen weten als de deskundigen levert "oij wijze van spreken nooit ge vaar op. Maar goed. gebleken is wel, dat de mensen nog gauw geneigd zijn zich ongerust te maken. Daarom willen wij dit eerste artikel besluiten met nog eens uitdrukkelijk te herhalen, wat wij op hoog gezag reeds in de aanhef hebben gezegd: naar de mens gesproken kan er in de komende winter niets gebeuren. En als deze verzekering nog niet voldoen de mocht zijn dan zullen de mensen misschien een nóg geruster idee krij gen wanneer zij weten, dat voor alle zekerheid een beveilingingsorganisatie in het leven is geroepen. Provinciale waterstaat en de waterschappen van het eiland hebben in overleg met de gemeentebesturen een apparaat ge vormd, dat over het nodige materieel en de nodige mankracht kan beschik ken en dat de gehele winter op het eiland paraat zal blijven. Bij Omverkerk moet nu ook Zondags worden gewerkt In advertenties, verschenen in enkele dagbladen, deelt de in Zierik- zee gevestigde Dienst dijkherstel Sohouwen-Duiveland mede, dat het voor het welslagen van de dichting van het gat bij Ouwerkerk nood zakelijk is, dat in de eerstvolgende 6 tot 8 weken het werk ook des Zondags ten dele voortgang virfdt. De organisatie hiervan wordt onder andere bemoeilijkt door een gebrek aan sleepboten van 150 tot 300 i.p.k. Sleepbooteigenaren, die hun sleep boten voor dit werk beschikbaar willen stellen, wordt verzocht zich zo spoedig mogelyk te willen melden. ian de ramp van Februari. Een weggeslagen duiker in de nabijheid ion Stellendam. „Mariner" afgelopen Zondag is de vlootoefening Mariner, waaraan schepen van de NAVO deel namen, geëindigd. De Nederlandse schepen waren gisteren om een uur weer terug in Den Helder. Spectaculair is de oefening niet ge weest. maar wel is zij, en dat was ook mede de bedoeling, een goede training voor de verschillende commando's van de hoofdkwartieren geweest. De verbin dingen met de hoofdkwartieren en de opererende schepen onderling zijn be proefd. Eerst over enige tijd zullen de resultaten bekend worden als de rap porten van de diverse verrichtingen zijn bestudeerd. In een communiqué van de geallieer de commandant van de marinelucht strijdkrachten in het Kanaal en het Zui delijke deel van de Noordzee aan het j gen Kanaalcommando waaronder de Neder landse schepen hebben geopereerd zegt de commandant o.a. verheugd te zijn over de wijze waarop het personeel van alle naties heeft samengewerkt en de vermoeienissen doorstaan. „De onmid dellijke resultaten van Mariner tonen aan, dat wij op de goede weg zijn met het door ons gevoerde beleid en de door ons ontwikkelde stellingen, en dat wij grote vorderingen hebben gemaakt met de coördinatie van de krachten van al le naties, betrokken bij onze gemeen schappelijke taak". Van onze correspondent BRUSSEL, 4 Oct. Het Waalse Congres heeft dit weekeinde weer eens vergaderd, ditmaal te Charleroi, en met de grondwetsherziening in het vooruitzicht was federalisme (dit is het streven naar een Belgische staat op federalistische grondslag) uiteraard het belangrijkste onderwerp op de agenda. De socialist Van Belle, onder voorzitter van de Kamer, heeft het oudergewoonte hartstochtelijk bepleit en de socialistische oud-minister Mer- lot, voorzitter van het congres, stond geheel aan zijn zijde, al verklaarde hij zich geen overdreven voorstellin- maken van de kansen. Na de incidenten in vredesdorp Commissie van onderzoek ingesteld O Het incident van de vorige week, waarbij de Indiase bewakingstroepen krijgsgevangenen in het zgn. vredes dorp geschoten hebben, en wel met dodelijk gevolg, heeft in Zuid-Korea groot opzien gebaard. De Zuidkore- aanse plv. minister van buitenlandse zaken, Tsjo Tsjoeng Htean, heeft het optreden der Indiërs in de scherpste woorden veroordeeld en van „moord" gesproken. „Wij zullen", zo zei hij, „gedwongen worden de Indiase troe pen te bestrijden, indien zij hiermee niet ophouden". Volgens hem gedroe gen de Indiërs zich zogenaamd als neutralen, maar in werkelijkheid als communisten. „Wij eisen", aldus de Zuidkoreaanse plv. minister, „dat In dia zich openlijk aan de zijde van communistische China en Noord-Ko- rea schaart en zijn strijdkrachten te gen ons in het veld brengt". De Zuidkoreaanse Nationale Vergade ring heeft een speciale commissie be noemd, welke een onderzoek naar de incidenten moet instellen. Overigens heeft ook de Chinese nationalistische re gering op Formosa tegen de „brute moorden"' van de Indiase wachtposten geprotesteerd en geëist, dat de Indiase troepen vervangen worden door militai ren van een ander land. De Indiërs van hun kant hebben weer op deze beschuldigingen en dreigemen ten gereageerd en verklaard, dat de Ver. Naties verantwoordelijk zullen wor den gesteld voor „alle eenzijdige han delingen", door Zuidkoreaanse troepen tegen de Indiase bewakingsmacht dernomen. Noordelijke klacht De Noordelijke delegatie bij de mi litaire bestandscommissie heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt verklaard, dat er nog steeds ruim 98.000 Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen zijn, over wier lot de Amerikanen nog niets hebben medege deeld. aldus het Chinese communisti sche persbureau Nieuw China. Volgens het communiqué hebben de Noordelij ken op 21 September een lijst met de namen van deze gevangenen aan de Amerikanen overhandigd. De Ameri kanen zouden verklaard hebben, dat 22.030 van deze krijgsgevangenen aan de neutrale repatriëringscommissie waren overgedragen. Doch de Noordelijken hadden geen lijst met namen van hen ontvangen, aldus het door Nieuw Chi na aangehaalde communiqué. Clark vertrekt Woensdag Generaal Mark Clark, de opperbevel hebber van de troepen "an de Ver. Naties in Korea, zal Woensdag zijn be voegdheden overdragen aan zijn opvol ger generaal John Huil Generaal Clark zal die dag per vliegtuig van Japan via San Francisco naar Washington vliegen. Hij zal zich uit de dienst terugtrekken. Hij is sedert 30 April 1952 opperbevel hebber van de troepen in het Verre Oosten geweest. Toespraak van Tito Zuidslavië blijft communistisch President Tito van Zuidslavië heeft gisteren op een bijeenkomst te Bjelo- var, in Kroatië, ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de oprich ting van plaatselijke vrijscharen ver klaard, dat de „overblijfselen van de oude, verslagen bourgeoisie, welke tijdens de oorlog als de vijanden van het volk werden gebrandmerkt we gens samenwerking met de vijand, de kop weer beginnen op te steken". Hij waarschuwde bedoelde personen, dat zij zich met de huidige toestand dienen te verzoenen, daar anders maatregelen zouden worden genomen. Etlvard Kardelj. vice-voorzitter van de Zuidslavische federale uitvoerende raad, verklaarde te Kocevje, in Slowenië, dat het nog niet te laat is voor directe be sprekingen over de kwestie-Triëst tussen Zuidslavië en Italië. Overigens herhaal- „no de hij het Zuidslavische standpunt t.a.v. jtelijke Volkspartij niet van federalisme Triest. (Reuter.) gediend. Uit besprekingen, die in de socia- Als men zich de eerste Waalse con gressen van na de oorlog herinnert, waarop zelfs eens de voorstanders van aansluiting bij Frankrijk een meerder heid behaalden, dan valt het op, dat cte communisten zich vrijwel van het con gres hebben teruggetrokken en de vroe ger overheersende emotionele sfeer plaats heeft gemaakt voor wat rustiger en zakelijker overleg, al heeft de pathe tiek ook dit weekeinde niet ontbroken. Men kan bovendien constateren dat de congressisten, minder talrijk dan vorige jaren, zich nog wel even fel tegen het alles opslorpende en centraliserende Brussel uitlaten, doch minder hatelijk spreken over de Vlamingen. Daartoe heeft ongetwijfeld bijgedragen de werk zaamheid van het door het parlement ingestelde studiecentrum voor onder zoek van Waalse en Vlaamse vraagstuk ken. Bovendien bestaat er sinds een jaar zeer nauw contact tussen een aan tal aan het congres verwante, doch uit drukkelijk op eigen gezag handelende Walen, die diepgaand overleg voeren met voorstanders van het federalisme in Vlaardingen. die overigens, zo min als hun Waalse gesprekpartners, op politiek terrein op de voorgrond treden, al hebben enkelen dan ook vrij nauwe relaties met het Vlaamse extremisme. Dit overleg tussen Vlaamse en Waal se voorstanders van federalisme, heeft geleid tot een zorgvuldig onderzoek van de organisatie van de Belgische staat, waarbij Het in 1947 door een aantal Waalse Kamerleden van uiteenlopende partijen bij de Kamer ingediende ont werp van federaal statuut tot uitgangs punt werd genomen. Van de resultaten van dit onderzoek, een nieuw ontwerp van federaal statuut, dat van het voor gaande sterk afwijkt in zover het geen federalisme met drie (Vlaanderen, Brus sel, Wallonië) voorstelt, doch een fede ralisme met twee (Vlaanderen en Wal lonië) heeft het Waalse congres kennis genomen, het contact met de Vlaamse federalisten en de voortzetting daarvan goedkeurend. Tezelfdertijd hield vanmiddag Vlaamse comité voor federalisme Antwerpen een vergadering, waarop het Vlaamse landsdeel de nieuwe federa listische grondstellingen werden voor gelegd. Zij komen in hoofdtrekken hier op neer, dat België een bondsstaat wordt en Brussel, de hoofdstad van België, bondsgebied, M, onderscheidt twee nationaliteiten, de Vlaamse en d< Waalse, en de bewoners van het bonds gebied Brussel worden in Vlamingen en Walen ingedeeld. De huishouding in Vlaanderen en Wal lonië wordt overgelaten aan gewestelijke raden, die 140 rechtstreeks gekozen leden telen, waarvan er vijftien door het bonds gebied Brussel worden afgevaardigd. Zij hebben wetgevende bevoegdheid voor al hetgeen niet aan de bondsraad is op gedragen, die zeventig Vlaamse en zeven tig Waalse afgevaardigden telt. Oe bonds raad is bevoegd voor de buitenlandse be trekkingen en handel, de overzeese ge biedsdelen, landsverdediging, staatsbur gerschap, emigratie, immigratie, vreem delingen, munt- en geldomloop. statuut van kerkgenootschappen en drukpers. Bondsraad en gewestelijke raden heb ben gezamenlijk wetgevende bevoegd heid met voorrang voor de bondsraad op het stuk van justitie, openbare werken, verkeerswezen, sociaal economische za ken en landbouw. De indirecte belastingen worden door de bondsraad vastgesteld; de directe be lastingen door de gewestelijke raden, doch voor het bondsgebied door de bondsraad. Deze grondbeginselen zullen uiteraard wel aangeroerd worden bij de inleidende besprekingen over de grondswetherzie- ning, al zullen de Waalse parlements leden. die voor federalisme zijn, waar schijnlijk het ontwerp 1947 tot basis blij ven nemen, omdat in het tussen Vla mingen en Walen gevoerde overleg naar de mening van velen daarbij niet be trokken federalistische Walen,«het re sultaat al te gunstig voor Vlaanderen is uitgevallen. Maar noch het ene noch het andere ontwerp maken een kans. Zoals ij reeds hebben opgemerkt, is de Chris DE TOESTAND IN ATJEH Van onze correspondent. DJAKARTA, 5 October. Dertien dagen geleden kwam het nieuws in zake Atjeh los, sindsdien zijn we niet verwend met uitvoerige situatie-over zichten uit officiële bron. zodat dezer zijds moeilijk een beeld van de rebel lie kon worden verkregen. Thans heeft kolonel Simbolon, territoriale bevel hebber van Noord-Sumatra, die ii Djakarta een verslag aan de chef staf der landmacht uitbracht, enige verde re tekening in het beeld gebracht. Op 29 September schreven wij over een troepenkolonne, welke uit het Zuiden op weg was naar Lhoseumawa. Deze kolonne stootte sindsdien verder door en bereikte Bireueun. Intussen trok- listische partij zijn gevoerd, is boven dien gebleken, dat een aantal socialisten, dat in de dagen van de koningskwestie een hefboom van het federalisme maak te, daar thans wer lauw tegenover staan. Voor de stand van geheel het vraagstuk is wellicht met nuttigst de uiteenzetting van het uiterst bekwame liberale ka merlid Rey. die meende dat het fede ralisme niet vooruitgaat en ten opzichte daarvan een achterwaartse positie heeft ingenomen door zich uit te spreken voor een regionale senaat, waarover naar zijn mening overenstemming met de Vlamin gen mogelijk is. Zoals wij hebben ge meld is de regionale senaat door de Ka mercommissie voor de grondswetherzie- ning afgewezen, ook al vind het denk beeld verdedigers in de Christelijke Volkspartij. Eisen in Brits-Guyana Linkse meerderheidspartij roert zich De links georiënteerde Progressieve Volkspartij in Bnts-Guyana. die on langs bij de eerste algemene verkiezin gen in dit gebied achttien van de 24 zetels in het Huis van Afgevaardigden wist te veroveren, heeft bij monde van het hoofd van haar secretariaat, mevr. Janet Jagan, eisen inzake drastische wij zigingen in de constitutie der kolonie bekendgemaakt. Mevr. Jagan verklaarde, dat haar par tij bij de Britse minister van koloniën, Oliver Lyttelton, wil aandringen op de afschaffing van de staatsraad en het vetorecht van de gouverneur en de te rugtrekking van de drie vaste leden van het Huis van Afgevaardigden. In Mei j.l. kreeg Brits-Guyana een nieuwe grondwet, waarin aan volwas senen kiesrecht werd gegeven, en een uit twee kamers bestaand parlement, waarvan het merendeel der leden wordt gekozen, werd ingesteld, alsmede een ministerieel stelsel werd ingevoerd. Een maand later drong de leider van het Huis van Afgevaardigden dr Jagan, de echtgenoot van de secretaresse van de Progressieve Volkspartij aan op af schaffing van de staatsraad, welke naar zijn oordeel de wil van het volk aan banden legde. Dr Jagan. een uit In dia afkomstige tandarts, huldigt com munistische opvattingen. Hij heeft Oost- europese landen bezocht. De door hem en zijn vrouw gestichte partij bestaat vier jaar en streeft naar zelfbestuur en onafhankelijkheid der kolonie. Inmiddels wordt uit Aberdeen gemeld, dat koningin Elizabeth in haar Schotse buitenverblijf Balmoral Castle gisteren onverwachts een bijeenkomst van de Privy Council heeft belegd, waar voor de ministers van binnenlandse zaken en koloniën, resp. Sir David Maxwel Fyfe en Oliver Lyttelton. per vliegtuig uit Londen overkwamen. De koningin houdt van tijd tot tijd dergelijke besprekingen, waarover ge woonlijk later geen mededelingen wor den verstrekt. Het is niet uitgesloten, dat de jongste gebeurtenissen in Brits-Guya na ditmaal onderwerp van gesprek wa ren. Het is zeer opvallend, dat de bij eenkomst op een Zondag werd gehou den. (Reuter) (Men zie over dit onderwerp de rubriek De Toestand op pag. 3.) Soldaat verongelukt. Op de ver keersweg van Bergen op Zoom naar België is Zondagavond een jeep met militairen aangereden door een Belgi sche auto. Een twintigjarige soldaat-kok uit Hoensbroek werd uit de wagen ge slingerd. Hij overleed kort daarna. De bestuurder van de Belgische wagen is doorgereden. Voorlopig droog ZONDAGMORGEN loste de mist vai het weekeinde spoedig op om niet meer terug te keren. Boven de Oceaan had zich een nieuw gebied van hoge druk ontwikkeld, waaromheen koudere en min der vochtige lucht naar Europa stroomde. Deze lucht bereikte Zondag Ierland en Schotland reeds. Zondagmorgen in alle iroegte kwamen de Waddeneilanden de beurt en in de loop tan de ochtend ook het overige deel van hel land. Deze koudere (en dus soortelijk zwaardere lucht drong zich onder de vrij warme vochtige lucht, die daardoor dus werd op getild en daarbij afgekoeld, waardoor nog meer waterdamp tot druppeltjes conden seerde. Dit had hier en daar wat motregen tot gevolg. Maar toen de koude lucht de onderste km van de dampkring overal was doorgedrongen, had de mist het veld geruimd en was de bewolking, die zich voornamelijk aan de achterkant van front lussen de koude en de warme lucht bevond, duidelijk te zien. Nu kon de mist geen kans krijgen terug te keren, want de bovenlucht was belangrijk kouder ge worden, waardoor de ophouw van de atmosfeer onstabiel geworden was. Een eventuele opeenhoping van waterdamp of waterdruppeltjes zou zich nu onmiddellijk kunnen verspreiden over een dikke laag van de dampkring en niet meer in de onderste laag blijven hangen. Wel werd de koude laag in de middag in het Noor den en midden tan het land zo dik, dat zij plaatselijk buitjes kon ontwikkelen, maar de nabijheid van het nieuwe gebied van hoge druk werkte remmend op het ontstaan van buien en er is dan ook maar nauwelijks iets gevallen. De temperatuur was Zondag evenwel een heel stuk lager dan Zaterdag, toen in Zuid-Limburg nog 21 gr. werd gemeten. Zondagmiddag kwam het kwik nergens meer boven de 16 De afgelopen nacht was koud, Eindhov meldde een minimumtemperatuur van slechts 4 gr. maar dank zij de wolken, die later in de nacht overal binnendreven, het niet tot nachtvorst gekomen zoals in Engeland, waar in de buurt van Bir mingham een temperatuur van 1 gr. onder nul werd gemeten. De komende dagen zal het weer in ons land door het nieuwe gebied van hoge druk worden bepaald, waarvan het cen trale deel zich vanmorgen boven Ierland •n Engeland bevond. Dit betekent dat er le eerste paar dagen geen regen meer zal ■allen en dat er weinig wind zal zgn. De periode met rustig herfstweer, die de vorige week al was begonnen, is dus niet onderbroken, maar toch is het herfstweer anders dan dat van de vorige week, voor- elijle een gevolg van de lagere tem peratuur. ken van Kotaradja uit troepen Zuid waarts langs de zg. asweg naar Seu- limeun. In het gebied tussen laatstge noemde plaats en Bireueun oefenen Daud Beureuhs opstandelingen nog macht uit. Dat is dus in het gebied zuidelijk en ter weerszijden van Sigli, welke plaats in de afgelopen week enige malen in militaire communiqué's voorkwam. Deze stoten van het Zui den en Noorden uit, passen in het op 29 September gemelde voornemen, dat vooral was gericht op versterking van de legerposities, welke gelegen waren aan de Noord- en Oostkust van Atjeh, waar de belangrijkste plaatsen liggen en de bevolkingsdichtheid het grootst is en dat gedurende de eerste week van de opstand voortdurend is aange vallen. Waar de machtsapparaten de toestand met beheersen, functionneert het civiele bestuur evenmin. Dat moet men wel op maken uit de verklaring van kol. Sim bolon, dat het civiele bestuur slechts functionneert in die plaatsen, waar machtsapparaten de toestand beheersen. Onder die omstandigheden kan men be grijpen, dat ook Simbolon meent, dat de kwestie in Atjeh niet kan worden opge lost met louter militaire middelen. Deze gedachte is langzamerhand wijd ver breid en regeringskringen spreken nu over het plan voor Atjeh, dat uitvoering moet geven aan decentralisatievoorne mens en welvaartsbevordering, waardoor de provincialistische ontevredenheid over verwaarlozing door de hoofdstad kan worden weggenomen. De troebelen in Atjeh hebben uiter aard ook politieke consequenties. Tot nu toe is niet gebleken, dat de regering en de oppositie (Masjumi) dichter bij elkaar zijn gebracht. Sommige bladen, vooral van ultra-linksen huize, beschuldigen al of met bedekt, de Masjumi van mede werking of steun aan de opstand, dan wel zoeken de corzaak daarvan mede m de huidige oppositie der Masjumi. Trou wens: sommige oppositiebladen zoeken de oorzaak in deze richting; zo schreef Surnber: uit de jongste gebeurtenissen blijkt wel de noodzaak om in 's lands belang een kabinet samen te stellen, waarin ook de Masjumi zitting heeft. Het geooquetteer met de PKI enerzijds en het negeren van de Masjumi ander zijds is zeer gevaarlijk, aldus dit blad, waarmee het wijst op een der kernen der huidige politieke moeilijkheden in Indonesië, welke in het door ons gepu bliceerde luchtpostartikel van 24 Septem ber omstandig werd beschreven. Terwijl de communisten in anti-Masjumi-richting ageren, hebben de raad der Ulamas der Persatuan Islam practisch het commu nisme in de ban gedaan door het a*n- sluitverbod voor Qe Islamieten uit te vaardigen by de politieke partijen, die een anti- Islamietische ideologie hebben. Als zodanig gelden alle communistische ideologieën en ook alle nationalistische ideologieën, iie verwezenlijking van de Islamleerstolim?er er wetten in Indone sië trachten te beletten. Advertentie X'trirtrCrtcicCrCrirü-ü-irtrtr-icüiT-irïtïrü-üii-Xr-üir. HIER EN DAAR LICHTER NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het 3- K.N.M.I. in De Bilt. tot Dinsdag-"-- 5 avond (opgen. te 10 uur). Overdrijvende wolkenvelden en v droog weer. Matige tot zwakke wind* uit Noordelijke lichtingen. Koude? nacht met hier en daar lichte nacht-2. v vorst, overdag ongeveer dezelfde tem- S tfperaturen als vandaag. 6 October zon op 6 49. onder 18.07.? Maan op 5.13, onder 17,10. g Wttü-WtrWtrtrtrirtrttü-tr-ü-it-tiirCi'ii-ir-tt-tr-iriiti

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1