ALGEMEEN HANDELSBLAD DOODSTRAF GEEIST TEGEN MOSSADEG GEZELLIGSTE HONDJE ONRUST IN BRITS-GUYANA DEZE WERELD smt QV bi r BRITSE ACTIVITEIT INZAKE OVERLEG MET RUSSEN Privy Council op Zondag <r Estafette van Deense kikvorsmannen TIME IS WHISKY Engeland en West-Indië Opstandelingen in groot deel van Atjeh heer en meester 126e JAARGANG No. 41220 MAANDAG 5 OCTOBER 1953 Directeur: mr C. A. STEKETEE Dagblad N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro GenuA'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN rjTEGEN ex-premier Mossadeg van Iran is door een militair tribunaal de doodstraf geëist. In de acte van beschuldiging wordt vermeld, dat de doodstraf wordt geëist wegens „opstand tegen bet wettig regiem en tegen de kroon". Voorts wordt Mossadeg ervan beschuldigd geen gehoor te hebben gegeven aan bet bevel van de sjah om af te treden en het parlement te ontbinden. Indien Mossadeg schuldig wordt bevonden, zal het vonnis door ophanging worden voltrokken. Volgens de tenlastelegging heeft Mos sadeg bekend, dat hij' als eerste doel de ontbinding van het parlement nastreef de. Toen dit was bereikt, had hij zich gerealiseerd dat er nog slechts één macht een einde aan zijn bewind kon maken: het hof van de sjah. Toen de sjah met zrjn echtgenote het land had verlaten en zich te Rome bevond, was de voormalige premier, aldus zijn ver klaring bij het verhoor, van plan ge weest de vorst een termijn te stellen, waarbinnen deze moest aftreden, dan wel naar zijn land terugkeren. Indien op dit ultimatum geen antwoord zou zijn ontvangen, „zou. ik hebben gedaan wat ik raadzaam achtte voor het land", aldus Mossadeg. Ten aanzien van het decreet, waarbij de sjah hem als minister-president ont sloeg, had Mossadeg bij het verhoor ver klaard, dat hij aan de echtheid van het stuk twijfelde, gezien het feit dat het hem in de nacht van 16 Augustus werd overhandigd, terwijl het twee dagen tevoren was gedateerd en de sjah zich inmiddels naar Italië had begeven. Naar men verwacht zal Mossadeg van daag of morgen voor een militair hof worden geleid om de tenlastelegging aan te hoz'en. Hij zal dan een verdediger kun nen aanwijzen. LAOS WIL GEHEEL LOS van FRANKRIJK De premier van Laos, Souvanna Phou- ma heeft het verbreken geëist van alle banden van Indo-China met Frankrijk en het openen van onderhandelingen over een geheel nieuwe verhouding. Phouma legde deze verklaring af vlak voor hij per vliegtuig naar Parijs vertrok om bespre kingen te voeren met de Franse reg- ring over het „vervolmaken" van de vrijheid va.n Laos volgens de bepalingen van de Franse verklaring van 3 Juli. Hij zei dat een vi'er-mogendheden-conferen- tie van Frankrijk met de drie verbonden staten van Indo-China deze maand in Parijs bijeen moet worden geroepen om alle bestaande banden te verbreken. Laos zal geen actie alleen ondernemen, zei h$. Russische reactie op de zaak-MacLean Het Russische weekblad Nieuwe Tij den betoogt in een artikel, dat de ver dwijning van mevr. MacLean en van de twe'e Britse diplomaten Donald MacLean en Guy Burgess „met de Sowjet-Unie in generlei verband staat." Het blad be schuldigt „de kapitalistische pers", de diplomaten en inlichtingendiensten er van, de affaire te gebruiken als middel om de internationale toestand slechter te maken en „de meest absurde verdenkin gen" onder de Britten, Fransen en Zwit sers te zaaien. Het noemt de affaire een typisch detectiveverhaal in de stijl van Conan Doyle. EX-PREMIER HADI KRIJGT GRATIE Het doodvonnis, dat vorige week Don derdag over de voormalige Egyptische premier Ibrahim Abdel Hadi werd uitge sproken, is gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf, zo is in Kaïro meege deeld. Het besluit tot wijziging van het vonnis werd genomen door de raad der Revolutie. President Naguib is voorzit ter van deze raad. Ook het over de Egyptische electriciem. Ahmed Moham med Awad uitgesproken' doodvonnis werd door de raad gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf. Awad werkte bjj de Brit se troepen in de Suez-kanaalzone. Hij zou aan buitenlandse mogendheden inlichtin gen hebben verschaft. Weersverwachting HIER EN DAAR LICHTE NACHTVORST De Bilt verwacht tot Dinsdag avond: Overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Matige tot zwakke wind uit noordelijke richtingen. Kou de nacht met hier en daar lichte nachtvorst, overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade), 8.40 u., 11.6 (12.8) gr. C., luchtdruk 1031.4 (1023,0) millibaren of 773.6 (767.3) mm, windrichting en -kracht NNW-3 (NNO-3), max. temp', gisteren 14.7 17.6), min. temp. 11.0 (11.6), geen (geen neerslag. (De cijfers tussen haakjes hebben betrekking op gisteren, resp. eergisteren.) Zon morgen op 6.49, onder 18.07 (itS Maan morgen op 5.13, onder 17.10. Laatste kwartier S Oct. ZUIVERINGEN IN OOST- DUITSLAND Het centrale comité van de Oostduitse communistische partij heeft speciale bri gades gezonden naar oostelijk Saksen om een einde te maken aan „vijandelijke, ondermijnende activiteit aldaar", aldus heeft Schdrdewan, lid van het politbu- •eau, blijkens een Zaterdag gepubliceer de redevoering verklaard. In oostelijk Saksen en in de Thüringse stad Alten burg „voert de vijand een campagne on der de partijleden om partijresoluties te negeren en geen contributie te betalen", zei hij. Een communistische arrondissements rechtbank te Maagdenburg heeft opnieuw een doodvonnis uitgesproken in verband met de arbeidersopstand van 17 Juni. Men veroordeelde Albrecht Gessier ter dood omdat hij - m der leiders zou zijn geweest bij het verzet in de Ernst- Thaelmann-staalfabrieken aan de Elbe. WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden hedenochtend: Mannheim 2.09 0,03), Kauib 1.34 (—0,06), Trier 97 (—0,03), Koblenz 1.40 (—0,01), Keulen 91 (+0,01), Ruhrort 2.80 (+0,04). Lobith 8.67 (+0,07), Nijmegen 6,39 (+0,04), Arnhem 6.80 (+0,03), Eefde 1.87 (onv.), Deventer 1.05 (+0,02), Namen Ia Plante 1.30 (+0,13), Borgharen 39.15 (+0,10). Belfeld 10,78 (+0,08), Grave 4.57 (+0,03). Minister Eden terug (Van onze correspondent) Londen, 5 October J-JEDEN komt de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, na een afwezigheid van zes maanden wegens ziekte weer aan zijn lessenaar op het Foreign Office terug, om nieuwe kracht te zetten achter het initiatief, dat Sir Winston Churchill op 11 Mei heeft gelanceerd door Rusland tot een conferentie der Grote Vier op het hoogste niveau uit te nodigen. Woensdag begint men hier aan het opstellen van het antwoord der West- Europese mogendheden op de laatste Russische nota. Dit antwoord zal wel weer de uitnodiging aan Rusland herhalen, welke reeds op 2 September is gedaan: dat de Grote Vier zullen vergaderen over het Duitse probleem. Rusland heeft reeds duidelijk ge maakt, dat het niet vóór discussie van dit probleem in de vorm waarin het is gesteld, voelt. Daarom zal het Westen trachten de discussie aanlokkelijker voor Rusland te maken door er een veilig heidsclausule aan te verbinden. Zoals men weet gaan de gedachten van Sir Winston Churchill zelf in de richting van een „Locamo", d.w.z. een systeem van non-agressie pacten. Er wordt ech ter ook overwogen voor te stellen een neutrale zone te creëren tussen Rusland en het Westen, en deze neutrale zone zou dan Oost-Duitsland kunnen zijn, of het gebied, dat het na-oorlogse Polen van Duitsland heeft verkregen. Het bezwaar hiervan is, dat de Duitse regering daartegen kan zijn. Daarom overweegt men in Londen ook de moge lijkheid, twee verschillende soorten pacten voor te stellen: één categorie tussen de grote Westeuropese Drie en Rusland, en een ander, waarbij Duits land ondertekenaar kan zijn. Er zal dan echter meteen moeten worden beslist Dr W. DREES, de minister-president, en de minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, zijn Zondag naar Zuid-Afrika vertrokken. Van links naar rechts: de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, dr Drees, mevr. Drees, mej. Alge- ra, mr Algera en de heer F. von Bal- luseck, die de heren namens de K.L.M. uitgeleide deed. Geheel rechts ir C. Staf, minister van Oorlog en Marine. Zaterdagmiddag zijn te Diemen de eerste 20 woningen overgedragen ge bouwd door de R.K. Woning-bouwvereni ging Het Oosten, aan de Prinses Irene- straat. Deze woningen hebben o.a. inge bouwde wasmachines. Het gebruik en on derhoud van deze ingebouwde machines is, evenals van een heetwater-geyser, bij de huur inbegrepen. Burgemeester H. Dallinga was met het voltallige college van B. en W. aanwezig bij de opening. welke positie Duitsland kan hebben in de N.A.T.O. Politieke kringen in Londen rekenen, er op, dat Churchill opnieuw het een en ander over deze kwestie te zeggen zal hebben als hij Zaterdag a.s. het jaar congres van de Britse Conservatieve Partij te Margate opent, op precies de zelfde plaats dus waar juist het jaar congres van de Labourpartij is gesloten, waar eveneens tot uiting is gebracht, hoe essentieel het is tot een begin van onderhandeling met Rusland te'komen. K.L.M. heeft pech met bijzondere vlucht naar Z.-Afrika Nuclean vervangt Proton wegens motorstoring Binnen vijf uur na het vertrek is Za-1 terdag kort na zes uur de super-constel- lation Proton, waarmede de ministers Drees en Algera de reis naar Zuid-Afrika maakten, wegens motorstoring op Schip hol teruggekeerd. Toen het toestel lanc de, stond een der motoren stil. Het was kort na het vertrek uit Frank fort, dat de dochter van minister Algera, die haar vader op deze eerste reis van de super-constellation naar Johannes burg vergezelde, ontsteld opmerkte: „Vader, kijk eens; een van de motoren staat stil." De minister liet informeren wat er aan de hand was, waarop werd medegedeeld, dat het toestel terugkeer de naar Schiphol wegens motorstoring. Zondagmorgen even voor twaalven is in plaats van de Orotom de super-constel lation Nucleon de reis naar Zuid-Afrika begonnen. Het toestel heeft, evenals Za terdag de Proton, o.a. de ministers dr W. Drees en mr J. Algera, zomede de commissaris van de Koningin in Zee land jhr dr A. F. C. de Casembroot aan boord. Vlak voor zijn eerste vertrek Zaterdagmiddag zei de minister president tot de aanwezige journalisten, dat de uitnodiging om deze eerste vlucht die de K.L.M. met de nieuwe super-con stellation op het traject naar Zuid- Afrika uitvoert, mee te maken van de K.L.M. is ontvangen. Daarnaast echter Interzonale passen in Duitsland blijven De Russische autoriteiten in Duits land hebben het Westelijke voorstel af gewezen, om de interzonale passen af te schaffen voor Duitsers, die tussen Oost- en Westzones reizen. De Russische ambassadeur en hoge commissaris in Semjonow heeft zijn drie Westelijke col lega's van dit besluit op de hoogte ge steld. Hij voert aan, dat dit een kwestie is die door de regeringen van Oost- en West-Duitsland dient te worden be sproken. De Westelijke mogendheden staan op het standpunt dat de passen, die in 1945 door de vier bezettende mo gendheden zijn ingesteld, ook door die mogendheden moeten worden afge schaft. Semjonow verklaart, dat direct contact tussen Oost- en West-Duitsland over deze aangelegenheid een eerste stap kan zijn op de weg naar oplossing van andere problemen. bezat ik, aldus dr Drees, nog een uit nodiging en wel van de Zuidafrikaanse regering; verleden jaar reeds had Zuid- Afrika rnjj gevraagd met mijn vrouw naar Johannesburg te komen. Dat was kort voor de Van Riebeeckfeesten. Ik heb toen aan die uitnodiging geen ■evolg kunnen gevep. Nu er thans wel gelegenheid is, grijp ik die met beide handen aan. De Zuidafrikaanse rege ring heeft my opnieuw gevraagd, haar gast te willen zyn. Zoals u weet, zijn er al verscheidene Zuidafrikaanse minis ters in Nederland geweest, ook de pre mier verscheidene malen. Het is niet zo, dat wij ter bespreking van bepaalde concrete punten naar Zuid-Afrika ver trekken. Maar waarschijnlijk zullen wij nu de gelegenheid zich voordoet met diverse Zuidafrikaanse autoriteiten van gedachten wisselen over verschei dene onderwerpen. In dit verband noemde minister Drees de emigratie, het handelsverkeer, het cultureel contact en tot slot ook nog de watersnoodramp. Zuid-Afrika heeft ons een belangrijk bedrag geschonken ter leniging van de nood, zo verklaarde hij. Daarvoor heb ik destijds mijn dank al betuigd, maar de commissaris der Koningin voor de provincie Zeeland, de heer De Ca sembroot, maakt de reis speciaal mede, omdat hij voor het overbrengen van dank wel de aangewezen man is. Zowel minister Drees als minister Al- jra worden op 14 October in ons land teruigvex-wacht. PRINS BERNHARD OP DE THUISREIS Een U.P.-telegTam meldt, dat Prins Bernhard gisteren van de jacht op groot wild in de oerwouden van Tanganyika in Arusha is teruggekeerd. De Afri kaanse wildernis heeft grote indruk op de Prins gemaakt, die bruingebrand en kennelijk fit was. Z.K.H. heeft ruim 6000 meter kleurenfilm opgenomen. Gisteravond heeft de Prins te Arusha aangezeten aan een diner met de gou verneur van Tanganyika sir Edward Twining, die op weg van Nairobi was naar Daressalaam. Vandaag is de Prins in zijn eigen Dakota naar Nederland te ruggevlogen. EN DIT IS- DAN HET GEZELLIGSTE HONDJE van Amsterdam, Zaterdag de Galerij aan het Frederiksplein geko zen. Het is Mikkie Muis van mevrouw F. Beider. Mikkie is niet alleen ge zéllig, maar houdt ook van gezelligheid als de vromo pianospeelt, zit hij bijvoor beeld genoeglijk te luisteren bovenop hét instrument. HET WEER IN EUROPA Station Oslo Stockholm Kopeuh. Londen Amsterdam Brussel Parys Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zurich Wenen Rome licht bew. regen onbew. onbew. z\v. bew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. licht bew zw. bew. onbew. zw. bew. NNO NNO NW W WNW windstil NNO NO NNW ONO Van Helsinki, Edinburgh, Luxemburg, Grenoble, Genève en Locarno heden geen gegevens ontvangen. Links-radicale regering eist vrijwel volkamen onafhankelijkheid (Van onze correspondent) Londen, 5 October jP* ISTEREN heeft koningin Elizabeth de Britse minister van Binnenlandse Zaken, de Britse minister van Koloniën en de voornaamste adviseur voor juridische en constitutionele koloniale problemen in spoedvergadering bij zich in het paleis in Balmoral (Schotland) ontvangen. Een privy council op Zondag is een hoge uitzondering, en men neemt aan dat de situatie in Brits Guyana zo kritiek is jeworden, dat met de grootste spoed een K.B. ondertekend moest worden om de gouverneur aldaar bijzondere volmachten te verlenen ter bestrijding van de toenemende onrust. In April jl. zyn in deze Britse kolonie algemene verkiezingen gehouden on der de nieuwe constitutie, waar by de z.g. Progres sive People's Party aan het bewind is gekomen, onder leiding van zekere Chedi Jagan. Jagan is minister president geworden. Hij is gehuwd met een Ameri kaanse vrouw, die grote invloed heeft, en die secre taresse is van de party van Jagan. Deze is zeer links georiënteerd en wenst een einde te maken aan het „Britse imperialisme". Dat Britse oorlogsschepen op weg zouden zijn naar deze kolonie is door de regering niet bevestigd. Brits Guyana is onge veer zo groot als het Ver enigd Koninkrijk zelf, en er wonen een half millioen mensen van zeer gemengd ras. De economie is ge baseerd op de suiker. Het werd in 1796 een Britse kolonie. Het behoort tot de onvoldoende ontwikkelde gebieden, en onlangs nog heeft de Internationale Bank voor Reconstructie en Ontwikkeling een rap port gepubliceerd waar- werd aangeraden er een Vijfjarenplan op te stellen, waarvoor 13,5 millioen beschikbaar werd gesteld. Jagan is uit India af komstig. Hij studeerde aan de universiteit van Chica go voor tandarts. Daar ontmoette hij zijn latere vrouw, ook een studente, die in 1943 met hem naar Brits Guyana terugkeerde, waar het echtpaar actief aan het politieke leven ging deelnemen. Bejden staan onder communisti sche invloed. Jagan be zocht o.a. Oost-Europa.. De „Progressieve Volksparty" die over 18 van de 24 zetels in het huis van af gevaardigden beschikt, heeft by monde van me vrouw Janet Jagan ver klaard, dat zij bij de Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, wil aan dringen op de afschaffing van de Staatsraad en van het vetorecht, van de gou verneur, en dat zij terug trekking van de drie per manente leden van het huis van afgevaardigden wenst. De huidige gouver neur wenst zij vervangen te zien.. ÜRIE Deense kikvors- mannen zijn er gis teren in geslaagd in een onderwater-estafette zeer woelige Sont over te steken. De kik vorsmannen, Joem For- chammer, brandweer commandant van Lyrzg- by-Taarbeak in Dene marken en de twee tech nici, Uhre en Jan Glaf- fey, verlieten om 07.30 uur gmt. Taarbeak en kwamen om 13.00 uur gmt in Landskrona aan, na elkaar beurtelings na twee uur te hebben af gewisseld. Uhre, die een van de pioniers is van de kik vors-uitrusting, wilde een proef nemen met een bestuurbare para vaan, die door een motorsloep zou worden voortgesleept. Er stond een scherpe wind en de kikvorsman- nen waren gedwongen van de paravaan af te gaan. De drie mannen verklaarden, dat de paravaan hevig door de golven heen en weer werd geslingerd. Zij zelf bevonden znch soms slechts zes voet beneden de zee-oppervlakte, dan weer werden zij diep naar de zeebodem toe gedrukt. De Denen vertelden verder dat zij véél last hadden gehad van sterke stromingen en kwallen. Daar de uitrusting van de Denen hun gezicht gedeeltelijk onbedekt liet, hadden zij veel te lijden van deze kwallen, die in kolonies van dui zenden ronddreven. De Deense kikvors mannen werden bij aan komst in Landskrona door de brandweercom mandant ontvangen. De Denen overhandigde» aan de brandweer va» Landskrona een booef schap van hun collega"® uit Lyngby-Taarbea% Het document werd doo# de Denen in een watet»> dichte doos meegevoerd. Het was ondertekend door leden van de brand weer te Lyngby en was versierd met afbeeldin gen van kikvorsmannen en zeemeerminnen en voorts tekeningen van Lyngby en Landskrona. Het doel van deze onderwatertocht was het beproeven van een nieu we reddingsuitrusting. De bestuurbare para- vaan was geconstrueerd door Uhre naar aanlei ding van een reddings- sxpeditie, waaraan hij dit jaar had deelgeno men, en waarbij men cwee piloten moest vin den, die in zee waren ge stort. ThE Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena zal op 88 October een nieuwe luchtverbinding tussen Manchester en Neiu York openen. Deze maatschappij heeft echter moeten afzien van haar plan, de lijn te bevliegen zonder tussen landing te Shannon (Ierland). De Amerikaanse toeristen, hierin gesteund door de reisverenigingen, blijken namelijk met, alle gewéld in Shannon te willen neer strijken, omdat... de whisky daar zo goed en goedkoop is... „Wij waren voortlemens, voortaan directe vluchten te maken", zo verklaarde een woordvoerder van de Sabena, „ten einde t\jd en geld te besparen. Volgens onze gedachtengang had iedereen zich hiermee moeten verenigen en een dergelijke oppositie hadden wij dan ook geenszins verwacht. Wij hébben er werkelijk nooit aan gedacht, dat de whisky op Shannon zich in een dergelijke populariteit zou verheugen." VERLEDEN week vertrokken van de Bermuda-eilanden de Britse kruiser Superb en het fregat Bigbury Bay. Intussen is de kruiser in Jamaica aan gekomen, heeft daar militairen aan boord genomen (die er de laatste dagen relletjes haddien veroorzaakt) en is ver trokken voor „manoeuvres". Terwijl de regering volhield, dat de Westindische manoeuvres waren vervroegd, heeft de onverwachte bijeenkomst van de Privy, Council (op Zondag) andere veronder stellingen doen opperen. Deze vergade ring hield zioh kennelijk bezig met kolo niale zaken, en gezien de onrust in Brits Guyana wei-den de stappen der ministers en de vlootbewegingen daarmee in ver band gebz-acht. In September is in de suikerindustrie van Brits Guyana twee weken gestaakt, om erkenning te yer- krij'gen van de vakbond. De regering, Verklaring van kolanel Simbolan VERSCHEIDENE HONDERDEN DODEN DE militaire commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolan heeft de toestand in Atjeh „zeer ernstig" genoemd. In een exclusief onder houd met P.I.-Aneta legde hij er de nadruk op, dat het onmogelijk is de kwestie-Atjeh alleen met de wapenen op te lossen. Het leger in Noord- Sumatra zal zich voor een zware taak gesteld zien, indien de regering zou besluiten de staat van oorlog en beleg in deze provincie af te kondigen. Kolonel Simbolan, die' Vrijdagmiddag in Djakarta is aangekomen voor het uitbrengen van rapport, deelde mede, dat van 27 September de plaatsen aan de Oostkust van Atjeh, zoals Lhokseumawe, steunende op de „Progressieve Volks partij", wilde de stakingseisen inwilli gen. De gouverneur nam echter maat regelen, welke het kabinet onwelgevallig waren. Toen op 24 September in het parlement werd voorgesteld, erkenning van de vakbond wettelijk vast te stellen, weigerde de Britse voorzitter dit punt in behandeling te nemen, omdat bespre king veel meer voorbereiding eiste. Vijf ministers en vijftien leden van de Volks- paitij verlieten daarop de zitting. Zy eisen het heengaan van gouverneur Sir Alfred Savage, weigeren met hem sa men te werken, lokken beledigings delicten uit en maken een normaal be stuur onmogelijk. DE Progressieve Volkspartij van Brits Guyana, onder leiding van het echt paar JaganRosenberg, „fellow- travellers" der communisten, stuurt aan op volkomen onafhankelijkheid. Men kan deze actie niet los maken van het geen in geheel West-Indië en in de om liggende gebieden gebeurt. De Engelsen willen aan het streven naar zelfstandig heid tegemoet komen door het schep pen van een nieuw Caraïbisch dominion, maar de eisen der radicalen gaan verdez'. Het nationalisme „zit in de lucht". In Panama hebben op 27 Augustus 100.000 van de 800.000 inwoners een grote demonsti-atie gehouden tegen de Ame rikanen, die het kanaal behex*en. Dit weekeinde hebben de V.S. concessies toe gezegd. De nationalisten van Puerto Rico ontkennen zoals de AiVieri- kaanse regering in de V.N. betoogde Prins Oscar Bernadotte van Zweden overleden Prins Oscar Bernadotte van Zweden is Zondagmorgen vroeg in de ouderdom van 93 jaar te Stockholm overleden. Prins Oscar was de enige nog levende broeder van Koning Gustaaf van Zweden die in 1950 in de ouderdom van 92 jaar overleed. Hij was de vader van de- be middelaar der Ver. Naties, graaf Folke Bernadotte, die in 1948 in Palestina were vermoord. Prins Oscar, die op 15 November 1859 het levenslicht aanschouwde, was het eerste lid van het Koninklijke Huis der Bernadottes, die zijn rechten op de troon opgaf om te kunnen huwen met Ebba Munck, een hofdame. Het huwelijk werd in 1888 te Bournemouth in aanwezigheid van zijn moeder, Koningin Sophia van Zweden, voltz'okken. Hij kreeg de titel van Prins Bernadotte. De Prins heeft een groot deel van zijn activiteit gewijd aan werk van gods dienstige en humanitaire aard. Hij was onder meer erevoorzitter van de Y.M.C.A. (Young Men Christian As sociation). Bïreun, Sigle, Seulimeun en Idi, voort durend door opstandelingen zijn aange vallen. Van 23 tot 27 September zijn zowel per schip als over land vez-sterkingen aangevoerd. Op 2 October was de toe stand als volgt: het leger, dat van het Zuiden uit (uit Langsa) naar het Noor den oprukt, heeft Birezin bereikt. De legereenheden, die van Kota Radja uit naar het Zuiden trekken, hebben Seuli- m bereikt. De opstandelingen be heersen nog het gebied tussen Seulimeun en Bireun. Het gebied, dat aan de Oost kust onder controle van het leger staat, beperkt zich tot de strook langs de spoox-lyn tussen Langsa en Kota Radja. Kolonel Simbolan deelde voorts mede, dat het leger aan de Westkust alleen de gebieden rondom Meulaboh en Tapak- tzzan onder controle heeft en in Midden- Atjeh alleen het gebied van Kotatjane. Takingeun in Midden-Atjeh was door eenheden van de mobiele brigade ver laten, zeide Simbolan in dit eerste alge hele overzicht over de situatie in Atjeh. Op vragen van P.I.-Aneta deelde kolonel Simbolan mede, dat tot op heden 350 opstandelingen zijn gedood en dat ongeveer 500 volgelingen van Daud Beureuh zijn gearresteerd. Het leger heeft tot dusverre zeven doden en 17 gewonden verloren. 98 mili tairen zijn gedeserteerd. Kolonel Sim bolan kon niet zeggen hoeveel slacht offers de opstand onder de bevolking heeft veroorzaakt en achtte het pre matuur een schatting te doen van het aantal volgelingen van Daud Beureuh. Arie Boon overleden Oudste redder van N.Z.H.R.M. Vanmorgen is te Hoek van Holland, 85 jaar oud, overleden de oudste redder van de Koninklijke Zuid-Hollandse maat. schappij t°t redding van sohipbi-euke- lingen, de heer Az-ie Boon, die o.m. als redder de grote ramp met de Berlin (Harwichboot) op 21 Februari "1907 heeft meegemaakt en waaz-voor hij een onderscheiding ozztving van Z.K.H. Prins Hendrik. De heer Boon heeft 30 jaar ge en op de stoomz-eddingboot Pz-esident van Heel. Naast de hem door Pzins Hendrik uitgereikte onderscheiding, heeft hy nog andere, o.a. ixit Engeland, Frankrijk en de Scandinavische landen, ontvangen. Hij is bij de i-eddiing van 5S0 schipbreukelingen betrokken geweest. Dagelijks commentaar dat hun eiland reeds „zelfbesturend ge bied" is. Soortgelijke vez'klaringen van Nedez'landse zijde omtrent Suriname en de Antillen wérden door LatijnsAmeri- kaanse staten aangevochten. De roerig heid in Brits Guyana is ook belangwek kend met het oog op Suriname. Een be zoek van de heer Jagan (die kwam spre ken over visz-echten op de Corantijn) leidde tot disputen. Toen mevroixw Jagan bij haar terugreis uit Boekarest in Para- maxïbo vertoefde, wekte zij een incident door te blijven zitten bij het spelen van volksliederen. Het zal van gx*oot belang zijn, de nationalisten uit de sfeer van het communisme te houden, xnet hen samen te werken en aandacht te schenken aan sociale vez-betex-ingen. Maar de Atlan tische volken zijn vaak z-eeds te ver tegemoet gekomen aan het streven naar zelfstandigheid, zodat verscheidene ge bieden daarvoor nauwelijks rijp zijn. Maatregelen der Engelsen in Brits Guyana tegen sabotage van een nor male evolutie zijn daarom zeker ge rechtvaardigd. Vanndaag zouden de arbeiders van de Handelmaatschappij Deli-Atjeh in heel Indonesië voor een dag in staking gaan, omdat de werkgevers nog niet heb ben voldaan aan hun eisen in Juni naar voren gebracht en betrekking hebbend op een verhoging van de crisistoeslag met 30 procent, terugbetaling van de kosten van het middagmaal, een gratificatie en groot-verlof. (Ingez. med.-advertentie) HANDELSVERDRAG AMERIKA-SPANJE McCart, de Amerikaanse correspondent van het Russische blad Pralda, meldt, dat de Russische filmster Bleria in Spanje vertoeft. Nu Amerika een handelsverdrag met Spanje heeft gesloten, kan hij ook daar volop genieten van de Lexington sigaretten van America'! Best Tobaccoi.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1